'Het zijn bij Greenpeace wel tropenjaren geweest Lionel Jospin, de onzichtbare man Feiten &Meningen Kwade reuk rond Sorgdrager is zeer voorbarig Zeehondenjacfy bij Newfoundlaij! van levensbelar; DONDERDAG 20 APRIL 1995 NIEUWSANALYSE Hier en daar wordt al gesuggereerd dat er een minister in grote moeilijkheden verkeert. Dat de Tweede Kamer, na de spectaculaire affaire rond het Amster dams/Utrechtse Interregionale Rechercheteam (IRT) zijn tanden kan gaan zetten in een Rotterdamse vari ant. De Amsterdamse IRT-affaire leidde tot de val van justitieminister Hirsch Ballin (CDA) en PvdA-bewinds- man Van Thijn van binnenlandse zaken. Nu zou het politieke leven van de huidige justitieminister Sorgdra ger (D66) in gevaar kunnen komen. De kwalijke geur die zo om haar heen komt te han gen is onterecht en op zijn minst voorbarig. De gege vens over de Rotterdamse drugsaffaire en de mogelijke betrokkenheid van Sorgdrager die tot nog toe naar bui ten zijn gekomen, zijn namelijk zeer summier. Te sum mier om er voor Sorgdrager op voorhand negatieve voorspellingen aan te verbinden. Vast staat wel dat de minister onderwerp is van dis cussie over een politiek zeer gevoelig onderwerp. Mo gelijk door haar gemaakte foutjes, hoe klein ook, zullen door de Tweede Kamer niet zomaar met de mantel der liefde worden bedekt, maar eerder worden uitvergroot en al gauw een zware politieke lading krijgen. De vra gen om opheldering die PvdA en D66 gisteren hebben gesteld kunnen dan ook met recht in de categorie zeer gewichtig worden geplaatst. NRC Handelsblad bracht dinsdag het bericht dat met medeweten van Sorgdrager twintigduizend kilo's soft drugs op de vrije markt zouden zijn toegelaten om in een criminele organisatie te kunnen infiltreren. Dat zou begin vorig jaar zijn gebeurd toen Sorgdrager net procureur-generaal was geworden in Den Haag. Zij zou ervan op de hoogte zijn gesteld door de onder haar res sorterende Rotterdamse officier van justitie De Groot. Meer is er niet bekend, althans niet over de rol van Sorgdrager. Het is niet veel, maar er valt niet op voor hand de conclusie uit te trekken dat haar iets te verwij ten valt. Zo concludeerde de commissie-Wieringa, die begin vorig jaar onderzoek heeft gedaan naar de Am sterdamse IRT-affaire, dat de daar gebruikte opspo ringsmethode naar haar oordeel toelaatbaar was. Die methode komt overeen met die in Rotterdam: met me deweten van justitie kwamen ook in Amsterdam soft drugs op de markt terecht. Hoewel er in justitie en politiekringen verschillend over deze methode wordt gedacht, brak in het Amster damse pas de pleuris uit, toen er plannen werden ge opperd om deze methode uit te breiden tot harddrugs. Maar vooral bleek het er een organisatorische bende. De Amsterdamse procureur-generaal Van Randvvijck is naderhand niet berispt omdat hij softdrugs op de markt had toegelaten, maar omdat hij in de algehele oorlog die er in Amsterdamse en Utrechtse IRT-krin- gen heerste, onvoldoende doortastend had ingegrepen. Van Randwijck zelfheeft ook altijd volgehouden dat de methode waarbij softdrugs op de markt kwamen, door de beugel kon. Van Thijn en Hirsch Ballin traden ook al niet af vanwege de opsporingsmethode, maar omdat zij door onderlinge ruzie de nasleep van de affaire slecht afwerkten. Opvallend is ook dat Sorgdrager als procureur-gene raal eind april vorig jaar in een interview het gecontro leerd op de markt brengen van softdrugs al evenzeer toelaatbaar achtte, mits onder strenge begeleiding van een officier van justitie. De Tweede Kamer had toen het debat over de IRT-affaire al achter de rug en een motie aangenomen waarin om een parlementair on derzoek werd gevraagd naar opsporingsmethoden, we gens gebrek aan regelgeving. Een kameruitspraak dat met bepaalde methoden ge stopt moet worden, is er nog steeds niet geweest. Daar voor is juist de parlementaire enquêtecommissie naar opsporingsmethoden ingesteld, en die is pas eind dit jaar klaar. Sorgdrager was als procureur-generaal bovendien geen politica, maar had slechts te maken met haar di recte baas: Hirsch Ballin. Die heeft in de Tweede Ka mer altijd de conclusie van de commissie-Wieringa on derschreven, dat de gebruikte methode door de beugel kon mits aan bepaalde richüijnen zou worden voldaan. Ook heeft de werkgroep-Van Traa, voorloper van de enquêtecommissie, eind vorig jaar gezegd dat het ge controleerd op de markt brengen van softdrugs niet te gen dè regels is omdat die zo vaag zijn dat justitie en politie er alle kanten mee op kunnen. Zo bezien lijkt er voor Sorgdrager weinig aan de hand. Maar in de politiek zijn, zeker bij beladen onder werpen, de meest onveiwachte wendingen mogelijk. Het kan best zijn dat er toch nog weer nieuwe feiten aan het licht komen, waardoor de positie van Sorgdra ger alsnog onhoudbaar wordt. DEN HAAG HARM HARKEMA Directeur Greenpeace Van Rooij stapt over naar Wijsmuller: Greenpeace is groot geworden met spectaculaire acties tegen het doodknuppelen van zeehondjes, de walvisjacht, het dumpen van radio-actief afval in zee en de ontginning van Antartica. „Na vijftien jaar hebben we op de meeste onderwerpen klinkende successen behaald. Maar dat betekent ook dat de nieuwe acties en campagnes ingewikkelder worden. Iedereen is tegen het dumpen van kern afval in zee, maar als we nu actievoeren tegen chloorlozingen fronsen de meeste mensen hun wenkbrauwen. Bij de chloor- en kli maatcampagnes moeten we meer uiüeggen en lopen de standpunten ver uiteen." Hans van Rooij (47) schetst in het kort de problemen waarvóór Greenpeace staat. Zelf zal de algemeen directeur van Greenpeace Nederland zich daar niet meer mee bemoeien. Per 1 mei stapt hij over naar de bergingstak van Wijsmuller in het nieuwe kantoor in de Felison Ter minal, op de kop van de haven in IJmui- den, en zal hij met bloedend hart pakken in plaats van de Alhoewel het gisteren zijn laatste werkdag bij Greenpeace was, keert hij de milieubeweging niet meteen de rug toe. De interne perikelen met Greenpeace In ternational handelt hij nog af, net als het project voor de bouw van een supermi- lieuvriendelijk schip voor Greenpeace. De andere directeur, Geert Drieman, neemt voorlopig de andere zaken over. problemen Dat Van Rooij al na vier jaar Greenpeace verlaat, heeft volgens hem niets te ma ken met de problemen die in oktober zijn ontstaan rond Greenpeace Interna tional. ,,Bij mijn aantreden had "ik al ge zegd dat ik slechts enkele jaren wilde blijven. Daarna zou ik weer iets in het scheepvaartwereldjezoeken. „Het zijn wel tropenjaren geweest. Ie dere dag was onduidelijk wat er zou voorvallen en hoe laat ik thuis zou zijn. Wat de interne problemen betreft, die heb ik in feite zelf opgezocht. De kanto ren Nederland en Duitsland hebben die discussie aangezwengeld. De financiële situatie was absoluut ongezond. Vier kantoren betaalden negentig procent van de kosten van Greenpeace Interna tional, terwijl er totaal 27 kantoren zijn. „Natuurlijk is de exploitatie van kanto ren in nieuwe werkgebieden als China niet rond te krijgen zonder steun vajffi de rijke kantoren, maar veel landen kunnen best meer aan fondswerving doen. Daar zijn nu betere afspraken over gemaakt, maar het zal nog wel even duren voordat dat is doorgevoerd. Bovendien blijven we natuurlijk een internationale milieu organisatie", onderstreept Van Rooij. Nederland was al 'Greenpeace-fan' toen Van Rooij in 1990 directeur werd. „Ik werd gevraagd de zaak over te ne men. De organisatie was erg snel ge groeid en moest bedrijfsmatiger worden opgezet. Er wgs ook meer beleid nodig. We zaten toen op 830.000 donateurs. Nu hebben wé er 600.000 en dat lijkt een gi gantische daling. Lijkt, omdat het be stand zeer vervuild was. „We hadden in 1990 net een actie ge voerd voor de aanschaf van de Solo. Dat waren 260.000 donaties, onder wie veel mensen die al donateur waren en men sen die eenmalig geld gaven. Het aantal donateurs blijft nu stabiel", weet Van Rooij zeker. „Dat het niet achteruit gaat wordt ook bewezen door onze inkom sten. Die zijn de laatste jaren gestegen van 22 naar 30 miljoen gulden. Het aan tal personeelsleden hebben we beperkt laten groeien van 40 naar 48." Volgens de scheidend directeur zou het slecht zijn wanneer Greenpeace specta- Scheidend Greenpeace-directeur Vari Rooij: „f^ieuwe acties en campagnes worden steeds ingewikkelder." foto united photos de boer babettestapel zee worden. Maar we zijn er ook mee naar Nova Zembla geweest op zoek naar het Russische nuclaire kerkhof. Overal op de wereld is de Solo ingezet. Nu de Nederlandse overheid eindelijk de waak hond-functie voor de Noordzee over neemt, kunnen wij ons richten op het gewone werk. Andere schepen kunnen we daarvoor inzetten. De Solo is een echte sleper en wellicht op termijn niet meer nodig voor Greenpeace", geeft Van Rooij aarzelend toe. De Solo wordt, zodra de contracten culaire acties zou voeren om i nateurs te werven. „Natuurlijk spreken de acties aan. Maar als milieugroep heb ben we die nodig voor de publiciteit en als drukmiddel. Lobbyen is daarnaast ook zeer belangrijk. We kómen nu zelf met alternatieven, met teksten voor ak koorden en zitten aan de onderhande lingstafel. Daarbij is het handig dat we via acties druk kunnen uitoefenen." De Solo is de laatste jaren bij veel van die acties ingezet. „In eerste instantie moest dat de waakhond voor de Noord zijn getekend, voor twee jaar verhuurd aan een tijdelijk consortium van de drie bergingsbedrijven Wijsmuller, Smit Tak en ITC. Die worden weer betaald door het ministerie van verkeer en waterstaat. Wijsmuller levert de bemanning voor de Solo, die afwisselend op zee vaart en in de haven van Den Helder ligt. Bij calami teiten op zee, waarbij milieuvervuiling dreigt, rukt de Solo dan uit. berger De Solo lijkt zo ook meteen de rode draad in de carrière van Hans van Rooij. Greenpeace kocht de Solo van Smit Tak. Bij dat Rotterdamse bedrijf kwam hij in 1978 werken. „Ik had eerst elektrotech niek gedaan en werkte als onderhouds monteur van de bestralingsapparatuur in het Anthonie van Leeuwenhoek Zie kenhuis in Amsterdam. Ik had daar snel mijn buik van vol. Als zeezeiler en sport- duiker trok de zee meer. Ik besloot toen om scheepsbouw te studeren aan de HTS in Haarlem. Daarna kon ik meteen bij Smit Tak aan het werk." Bij het bergingsbedrijf ging het snel, al blijven de omstandigheden luguber, zoals hij het zelf omschrijft. Bij Ierland was een tanker vergaan, wat het leven kostte aan vijftig mensen. Smit Tak mocht de bergingsklus klaren. Van Rooij werd als assistent bergingsinspecteur naar Ierland gestuurd. Uiteindelijk verg de die klus anderhalf jaar, waarbij de in specteur om het leven kwam en Van Rooij de leiding kreeg. Tot 1989 zwierf hij over de hele wereld en zat met name lang in Mexico, Egypte en het Midden- Oosten voor bergingen. Toen hij 'alle bergingen had gezien', stapte hij over naar Smit Contractors en later naar Smit Vlootbeheer. De onderhandelingen over de verkoop van de Solo brachten hem in contact met Greenpeace. Nu stapt Van Rooij dus over naar de aartsrivaal Wijsmuller. „Die onderlinge concurrentie is er nog steeds, al gaan we elkaar niet meer met pikhaken te lijf. Soms is het handig om te overleggen, want te veel concurrentie is alleen maar in het voordeel van de klant. Een fusie zie ik er op termijn niet in zitten", filoso feert hij. Bij Wijsmuller wordt hij ad junct-directeur bergingen. Over een toe komstige directeurspost laat hij zich niet „Wijsmuller is door een diep dal ge gaan en kruipt daar nu langzaam uit. Veel mensen zijn steeds op pad, zodat op kantoor het management wel kan worden versterkt. Bovendien probeert Wijsmuller nog verder te groeien. In een op zich stabiele markt kan dat alleen door meer werk binnen te halen. Omdat geen enkel bergingsbedrijf zich enorme investeringen kan veroorloven, moet je strategische allianties sluiten met bedrij ven over de hele wereld. Daar is Wijsmuller hard mee bezig", omschrijft de milieuman zijn nieuwe taak. AMSTERDAM FRANS VAN DEN BERG JackTroake (59) staart naar de ijsschot^1 die door de koude wind tegen de kust Twillingate aan gejaagd worden. Door ijs ligt zijn 15 meter lange schip 'Lone Fisher' in de haven opgesloten. Troakejg zijn twee zonen hebben de zeehonden] w hard nodig dit jaar. De visindustrie is zi 1. goed als ingestort en geld is schaars op |e kleine eiland voor de noordkust van N( i) foundland. n De kabeljauw is verdwenen. De botvoo tii raad is bijna uitgeput. En Spaanse vissi :t halen netten vol heilbot binnen het r den weieens de laatste kunnen zijn. De r\ ge hoop op overleving is de groeiende oi markt voor krab en alle protest ten s] ai de zeehondenjacht. E „We zouden nu daar buiten moeten zij in om wat geld te verdienen, maar de nati werkt tegen", zegt Troake, die normaal rond deze tijd naar het noorden uitvaai Daar buiten zitten zeehonden, miljoem Vermoedelijk meer dan ooit. Volgens hre. Canadese ministerie van visserij zijn hea minstens vier miljoen. Volgens de jagern wel acht. a' Vanwege de krappe markt zijn de afgeli11 jaren maar een kleine 50.000 zeehonde ni vangen. Dit jaar hebben de opkopers dt gers laten weten dat ze het volledige, dt de regering toegestane quotum van 186 n willen hebben. Troake gebruikt een geweer voor de zee13 hondenjacht. Anderen gebruiken een ki >1 pel met een metalen pen, een zogenaai 'hakapik', om de schedel van de dieren y verbrijzelen. Troake is de telg van een g slacht robbenjagers dat zich 235 jaar gei den in Newfoundland vestigde. Zijn fan album zit vol foto's van bloedrood ijs er Z schepen vol uitgebeende zeehondenske le ten. „Het is smerig, het stinkt en het is fi i trerend, maar we doen het. We doen he fc eeuwen. Ik hoop dat de dierenbeschern )t zijn verstand eens gebruikt." e De zeehondenindustrie is bijna ter ziele w gaan door de foto's van witte babyzeehiid jes die op het ijs werden doodgeknuppe Hoewel de Newfoundlanders geen baby ll zeehonden meer doden, worden die foti nog steeds verspreid door sommige tegi standers van de zeehondenjacht. En dit wijl zelfs de milieu-organisatie Greenpe!r een van de felste tegenstanders van de 2 hondenjacht, haar protesten heeft gestaa< „Zeehonden zijn geen bedreigde diersoi legt een Greenpeace-activist uit. iei Voormalig filmster en huidig dierenrechm tenactiviste Brigitte Bardot wierp zich vi1 ge maand weer in de strijd tegen de robie' benjacht. Zij riep op tot een internation s' boycot van Canadese en Noorse produL,, en vakanties naar die landen. „We prob een eind te maken aan deze onacceptal barbaarse praktijken die nu weer de ko| n opsteken in Noorwegen en Canada", ze e Bardot in Parijs tegen de pers. jr En ook andere organisaties, zoals het In g national Fund for Animal Welfare en de Shepherd Society, proberen de publieke rs nie weer op hun hand te krijgen. In de j: tachtig leidde het protest tot een Europe importverbod op huiden van doodgeknt pelde of met een harpoen gedode zeeho jes. Hierdoor verloren de grote jagers en hun bemanningsleden hun handel en w de zeehondenjacht weer wat het altijd v geweest: een sector van kleinschalige fai liebedrijven. Langs de kust van Newfoundland is de 2 hondenjacht altijd onderdeel van de cyc van het leven geweest: zeehonden ii april en mei, dan overschakelen op kabe jauw en daarna achtereenvolgens op hei bot, lodde, makreel en kreeft. Maar ti woordig is de visvoorraad uitgeput. Volgens de president van de Canadese A ij sociatie voor Robbenjagers, Mark Small, de bevolking ten einde raad en moet z op zeehonden jagen. „De visindustrie lig hier zo goed als plat. Zonder de visserij overleven we het niet. Met de robbenind trie proberen de mensen zich staande te houden tot de visindustrie weer opleeft.' TWILLINGATE AP 'Hij wordt door niemand verafschuwd - want hij is niemand' STEVENHAGEN 'Met Jospin is het duidelijk'. De ver kiezingsleuze van Lionel Jospin, zo weet heel Frankrijk, had niet treffender kunnen zijn. Duide lijk is inderdaad waar de socialisti sche kandidaat vooi het Franse presi dentschap voor staat. Duidelijk is ook dat hij geen president zal worden. Het was het weekblad L'Evéne- ment du Jeudi dat vorige week opmerkte dat Lionel Jospin de eerste socialistische voorman is die niet doorzijn tegenstanders wordt aangevallen. „Jaurès werd als duivel afgeschilderd, Blum verfoeid, Clemenceau ver afschuwd, Mendès France aan de schandpaal genageld, Mitter rand gehaat", schreef het week blad. „Maar Jospin wordt door niemand verafschuwd. Dat komt omdat hij niemand is." Lionel Jospin is de beoogde op volger van Frangois Mitterrand, de socialist die nu het Elysée- paleis bewoont. Maar hij was slechts derde keus. De oude man had nooit de moeite geno men om formeel een opvolger aan te wijzen. Het was echter geen ge heim aan wie hij de vaandel het meest toevertrouwde: aan Jacques Delors. En toen de gewezen ide Europese Commis sie na een aantal briljante schijnbe wegingen voor de eer bedankte, wilde Mitterrand liever nog de populist Henri Emma- nuelli als zijn opvolger. Maar Emmanuelli raakte betrokken bij een corruptieschandaal. En zo werd Jospin begin februa ri, toen de andere partijen hun kandidaten al lang de verkie zingsarena hadden ingescho ten, door de Parti Socialiste naar voren geschoven. 'Socialis ten kiezen hun verliezer', meld de een krant de volgende mor gen. Lionel Jospin is met zijn 57 jaar de jongste van het trio dat vol gens de opiniepeilers aan de top staat. Maar of dat een voor deel is, staat te bezien. Fransen zitten minder dan Amerikanen te wachten op een president die jeugdig élan uitstraalt. Een Franse president moet Lionel Jospin, archieffoto anp meer in huis hebben dan een paar joggingschoenen, zo maakte het ochtendblad Libéra- tion aanschouwelijk. De krant legde Jospin onder de micro scoop en liet een analyse uit voeren door ter zake kundige specialisten. En hun oordeel was niet onverdeeld positief. De vermaarde binnenhuisarchi tect Eric Philippe ging op ver zoek van de krant bij Jospin thuis kijken, ontwaarde tot zijn grote schrik een 'Ikea-achtig' meubelstuk, en oordeelde ge streng: „Dit is geen anti-decora tie, dit is helemaal niets." Niet veel beter brachten Jospins kleren het eraf. „Je ziet 'm altijd in dezelfde overjas; waarschijn lijk heeft-ie er maar één", ob serveerde de styliste Nathalie Gargon. „Maar ik zie ook dat hij een andere bril heeft genomen. Dat duidt op een man die op zoek is naar een charisma dat hij niet heeft." Die bril (in feite heeft Jospin er twee) speelde ook een rol in het bekwame oordeel van fotograaf Thierry Bouët. „Jospin heeft te veel haar dat te wit is. Dat haar vangt te veel licht, en maakt on ze taak heel moeilijk. Het is net alsof je een onzichtbare man moet fotograferen. Maar daar om heeft hij natuurlijk die ge kleurde bril gekocht." Van de drie kandidaten is Jos pin echter het minst in imago geïnteresseerd. Terwijl de gaul list Chirac zich als een kame leon aan het nieuwe, politieke landschap heeft aangepast, lijkt Lionel Jospin eerder een reïn carnatie van Mitterrand. „Zonder zijn eerbetoon aan de sterke franc en een Europese eenheidsmunt zou je je in 1981 wanen", schreef financieel spe cialist Michel Godet in het weekblad L'Express. „De oplos sing van het werkloosheidspro bleem ligt in arbeidstijdverkor ting met behoud van salaris, zegt Lionel Jospin. Maar een zelfde arbeidstijdverkorting heeft in 1981 ook geen werkge legenheid geschapen. Ook de overige beleidsvoorne mens van Jospin hebben een schijn van 'déja vu'. Maar het zijn niet die voornemens die Jospin de das om lijken te doen. Blijkens opiniepeilingen is er in Frankrijk een meerderheid voor verkorting van de werkweek. Wat hem opbreekt, is dat zijn partij na een litanie van schan dalen vooral met corruptie wordt geassocieerd. De enige die altijd boven alle verdenking stond, was Frangois Mitterrand. Maar Mitterrand gebruikte zijn partij dertig jaar lang voor de opvoering van een 'one-man show'. En nu de oude man er mee ophoudt, komt ook de show ten einde. CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2