Deckers failliet l'We verkopen nu meer dan 25.000 artikelen' Rijksdienst zoekt schatten in bodem van Leidschenveen Celstraf geëist voor ontucht met broers Rijnwoude kiest eerste miss Rijn Veenstreek Oefenen op de tango Alphen in de oorlogsjaren Geen benzinepomp bij Van Hameren )0NDERDAG 20 APRIL 1995 5lk Vrachtwagen tegen viaduct (j( roelofarendsveen Een 'te hoge' vrachtwagen heeft gistermorgen een viaduct geramd, op de provinciale weg 5 bij het Westeinde a' in Roelofarendsveen. De chauffeur, een 47-jarige man uit Zeven- t hoven, had de hoogte van de brug verkeerd ingeschat. Zijn pas- 3 sagier, een 26-jarige man uit Aalsmeer, is met hoofdwonden naar het Rijnlandziekenhuis gebracht. en Motorrijder gewond alphen aan den run Een 33-jarige motorrijder uit Waddinxveen is tel gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Oostka- naalweg in Alphen aan den Rijn. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 21-jarige inwoner van Hoogmade, die zijn auto keerde op de Oostkanaalweg. De motorrijder naderde vanaf de Steek- °P terweg en kon niet meer uitwijken. Het slachtoffer viel en is met verwondingen aan het linkerbeen onder doktersbehandeling ge steld. Reddingspoging mislukt Diefstal in woning alphen aan den rijn» Dieven hebben gisternacht toegeslagen in een woning aan de Haringvliet in Alphen. Er waren geen braak sporen; mogelijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel. Uit de woning werden geluidsapparatuur, een videorecorder en een portemonnee met 200 gulden weggenomen. Ook een rijbewijs wordt vermist. De Haagse rechtbank heeft gisteren het faillissement uit gesproken over het Zoeterwoudse carrosseriebedrijf Dec kers. Directeur Chr. Deckers had het faillissement van zijn bedrijf afgelopen dinsdag zelf aangevraagd nadat verschillende reddingspogingen vorige week op niets wa ren uitgelopen. Bij het Zoeterwoudse bedrijf werken veertien mensen, van wie er vier gisteren al weer een nieuwe baan hadden gevonden. >e Drogisterij Ed van Berkel viert 75-jarig jubileum Special Viersprong leidschenpam dorith ligtvoet Wat biedt de nog te bouwen wijk Leidschenveen ten zuid oosten van Leidschendam aan archeologische vondsten? Op deze vraag zoekt de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek een antwoord. Nog dit jaar wil de dienst ver kennend onderzoek doen. Pro vinciaal archeoloog R.M. van Heeringen hoopt dat de locatie interessante vondsten biedt uit de nieuwe steentijd, de ijzertijd of de Romeinse tijd. De dienst heeft belangstelling voor Leidschenveen, omdat er eind 1996 gebouwd gaat wor den. Omdat woningbouwactivi teiten de bodem verstoren en archeologisch onderzoek lange tijd niet meer tot de mogelijk heden behoort, wil de dienst juist nu gaan spitten. Van Heeringen verwacht vooral archeologische vondsten op een strandwalrug die binnen het gebied van Leidschenveen valt. Juist op deze hoger gelegen delen worden in Nederland vaak resten gevonden van oude nederzettingen. Verder hoopt hij op vondsten uit de nieuwe steentijd en de ijzertijd. Van Heeringen baseert zijn ver wachtingen op eerdere vondsten, zoals de gracht van Corbulo in Leidschendam uit de Romeinse tijd en een boerderij uit de vroege ijzertijd in Voor schoten. Verrassingen zijn niet uitgesloten, want het gebied is niet eerder door archeologen onderzocht. Voor het verkennend onder zoek heeft de archelogische dienst de gemeente Leidschen dam een bijdrage van 47.000 gulden gevraagd. De dienst wijst op het belang van archeo logische vondsten voor weten schappelijk onderzoek. Daar naast geven de vondsten extra cachet aan een wijk. Van Hee ringen: „Steeds vaker probeert men archeologische vondsten in te passen in woningbouw plannen. In een nieuwbouwwijk in Utrecht is een Romeins castellum opgegraven. Gepro beerd wordt dit castellum in te passen in een groen wijkpark. Deze mogelijkheid kan natuur lijk in elke nieuwbouwwijk wor den toegepast." roelofarendsveen kees van kuilenburg Zalfjes, pillen, drankjes en pe terolie. Zie hier enkele artikelen die in 1920 in de drogisterij/an- nex schildersbedrijf van Hein Winnubst aan het Noordeinde in Roelofarendsveen werden verkocht. „Misschien een wat merkwaardige combinatie, maar dat kwam vroeger wel meer voor. In kleine plaatsjes in Brabant kom je die combinatie soms nog wel tegen", zegt Ed van Berkel. „Al wordt het wel minder." De Veender is de der de generatie van de drogisterij 1 die deze week het 75-jarig be staan viert. De stichter Hein Winnubst was geen echte Veender. „Hij kwam uit Amsterdam en .was werkzaam kerkschilder. In het dorp was hij betrokken bij het schilderen van de oude St. Pe trus Banden. Op een gegeven moment kwam hij in contact met Anna de Jong en is hij in het dorp blijven hangen", ver telt de 47-jarige Van Berkel: „Samen met mijn grootmoeder is hij op dezelfde plek waar nu nog onze zaak is gevestigd, be gonnen. Opa het schildersbe drijf en oma in de drogisterij." Die combinatie heeft echter niet lang geduurd. In 1929 over leed Hein Winnubst en zijn vrouw stond er alleen voor. „Aanvankelijk heeft ze gepro beerd om ook het schildersbe drijf voort te zetten, maar na twee jaar is ze daarmee gestopt. In de vrijkomende ruimte be gon ze een grutterswinkeltje. Met horen en bezorgen. „Eerst de boekjes met bestellingen op halen en later thuisbezorgen. Zo ging dat in die tijd. Overigens was mijn oma een bijdehante vrouw want ze behaalde alle pa pieren die nodig waren om de zaak te runnen." Een combinatie die werd voortgezet ook nadat tuinders- zoon Jan van Berkel, die met enig kind Jo Winnubst was ge trouwd, in de zaak kwam. „Mijn vader deed de kruidenierswaren en moeder de drogisterij. Dat is zo doorgegaan tot de jaren zes tig. In de Veen waren toen nog twaalf kruideniers en met de opkomst van de supermarkten was dat geen eenvoudige zaak om het hoofd boven water te houden. Gelukkig ging de dro gisterij goed, zodat op een be paald moment de kruideniers waren werden afgestoten", al dus de huidige drogist. Al bleven de combinaties kennelijk trekken. Nadat in 1975 Kitty van Berkel - de zuster van Ed - uit de zaak was gestapt werd drie jaar later de kapsalon van Elma Schouten, de echtge note van Ed, bij de drogisterij getrokken. Dat duurde tot 1989. In dat jaar werd de kapsalon verpacht, omdat de drogsterij onstuimig groeide. „Vooral ook omdat wij veel meer parfume rieartikelen verkochten. Dat kwam omdat de zaak met zo'n 250 vierkante meter werd uitge breid." Volgens Ed van Berkel is er in de periode 1965 tot nu veel ge beurd. Met name wat het aan bod betreft. „Nu hebben we dik 25.000 artikelen. In 1965 waren dat er naar schatting zo'n 5000. Jaarlijks komen er tal van artike len bij. Sommige verdwijnen weer razendsnel en worden ver vangen door andere. Als de re clame stopt dondert het in el kaar. Er is geen enkele bedrijfs tak waar zoveel beweging is." Maar ook wat mentaliteit be treft. „Vroeger verkochten we condooms uit een laadje. Nu hangt er al een jaar of tien een automaat aan de muur. Dat Elma en Ed van Berkel in de jubilerende drogisterij.«De 'gaper' is afkomstig uit het drogisterijmuseum. geldt eveneens voor maandver band. Vroeger werd dat ver kocht in grauw papier. Iedereen wist dat het maanverband in dat papier werd verkocht. Nu liggen de pakken voor iedereen herkenbaar op het boodschap- penkarretje bij de supermarkt. Zo zie je hoe de mentaliteit in betrekkelijk korte tijd veran dert." Het jubileum is vandaag be gonnen met tal van feestelijke activiteiten in de winkel. Zater dag wordt het jubileum beslo ten met een reünie van mede werkers die in de drogisterij of kapsalon hebben gewerkt. Om het jubileum kracht bij te zettep heeft Ed van Berkel zijn etalage aangepast en ingericht met arti kelen uit het drogisterijverle den. Deels afkomstig uit het drogisterijmuseum in Maarsen, maar ook uit de verzameling van Ed van Berkel. „Zelf heb ik ook nog het echte vak geleerd. Compleet met het maken van poeders, pillen en salmiak. Dan is het toch leuk om die oude spullen te bewaren." De historische vereniging Al phen aan den Rijn heeft in het kader van 50 jaar bevrijding een speciaal nummer van De Vier sprong uitgebracht. In dit ma gazine wordt een beeld gegeven van de oorlogsjaren in Alphen. Zo beschrijft P.H. Kamphuis het oppakken van notoire Duitsge- zinden, de opvang van evacués uit de Betuwe, de eerste slacht offers, de capitulatie en de bin nenkomst van de Duitse militai ren in Alphen in de meidagen van 1940. Vervolgens wordt aandacht geschonken aan de landelijke organisatie voor hulp aan on derduikers, waarin de Alphe- naar mr. A.J. Meyer een voor aanstaande rol speelde. Hoe het de joodse gemeenschap verging wordt door Simon Speyer be schreven. J.G. van Pienbroek gaat uitgebreid in op de ver schillende plaatselijke gebeurte nissen, verzetsdaden en verzets strijders. Ook de rol van de toenmalige burgemeester komt uitgebreid aan de orde. 'ersbureau cerberus 3e officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren vijftien maanden on- -oorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 35-jarige Al- phenaar voor ontucht met drie ongens uit een gezin. In de jaren 1987 tot en met 1989 zou hij, huisvriend van de familie, de toen tussen de twaalf en zestien jaar oude broers meermalen hebben gedwongen tot seksuele handelingen, waar- '»ij het zelfs tot verkrachting zou rijn gekomen. Na afloop gaf hij [hen geld en cadeaus en dreigde met geweld als zij hun ouders zouden inlichten. Van de oud ste twee broers maakte de man ook naaktfoto's. Een en ander had plaats bij de jongens thuis Zwitserse woning van de [Alphenaar. Hij erkent met een van de [jongens seksuele handelingen [te hebben verricht en daarbij flink wat overtuigingskracht te "lebben gebruikt voordat de te genstribbelende jongen aan zijn [wensen voldeed. Maar hij ont ijcent dat hij met de andere twee jongens, iets heeft uitgehaald [dat zij niet wilden. Aan de foto's hebben zij vrijwillig meege- Iwerkt en zij lieten zich er zelfs betalen. Volgens raadsman P. van iRiessen zijn de verklaringen van de broers ongeloofwaardig en zelfs tegenstrijdig. Op de vraag van rechtbankpresident G. Bo- dewes hoe de raadsman 'het kennelijke complot tegen de Al phenaar' dan wel verklaarde, gaf hij de theorie dat de jongens zich kennelijk schaamden voor hun eventuele homoseksuele geaardheid. Zij hebben geëxpe rimenteerd en gerommeld maar willen dat voor zichzelf en hun familie niet weten, aldus de raadsman, die vrijspraak be pleitte. Volgens de officier van justi tie, M. Renckens, wist de man heel goed dat de jongens niet van zijn avances waren gediend en had hij als oudste en wijste van verder aandringen af moe ten zien. 'Een keer nee zeggen is genoeg', aldus Repckens. Ook het psychiatrisch rapport over de Alphenaar bevestigt haar standpunt. Volgens dat rapport is de man egocentrische, die ge fixeerd is op seks met jongens in de pubertijd en, ondanks een infantiele emotionele ontwikke ling, voor zijn daden verant woordelijk gesteld kan worden. Zij vindt dat hij moet zitten, niet alleen om voor zijn daden te boeten maar ook vanwege de kans op herhaling. Het feit dat de Alphenaar zelfs achteraf niet beseft dat hij fout is geweest, betekent dat die kans bestaat. Uitspraak over twee weken. Hameren Houthandel en Zagerij uit Ter Aar mag voorlo pig geen onbemande benzine pomp installeren voor bedrijven op de hoek van de Stobbeweg gl en de Harsweg. Dat heeft de p Raad van State besloten in het geding tussen de gemeente en een aantal inwoners van Ter Aar. Naar het oordeel van de raad is niet duidelijk wie er nu precies gebruik mag maken de pomp. De gemeente mag een nieu we vergunning pas verstrekken als de regels worden aange scherpt. Daarmee schaart de raad zich achter het standpunt van de bezwaarmakers die bang te zijn dat behalve aan de be drijven ook aan particulieren zou worden verkocht. De gemeente verleende eer der de vergunning aan Van Ha meren omdat volgens haar dui delijk was dat alleen bezine mocht worden verkocht aan be drijven die hiervoor een spe ciaal pasje moesten tonen. Dat zou ook in de aanvraag voor de vergunning staan. De raad is echter van mening dat het niet duidelijk is wie er precies mag tanken bij Van Ha meren, omdat niet is aangege ven wie de pasjes verstrekt. Ook staat niet aangegeven welke ei sen bij de uitgifte van de pasjes worden gesteld. De organisatoren van de trek- kertrek wedstrijden in Koude kerk moesten de afgelopen ja ren aan het eind van de dag zelf de prijzen uitreiken. Zij waren daar niet erg gelukkig mee en de deelnemers nog minder. „Ze vroegen: is er dan geen leuke dame die dat wil doen", vertelt Jack van der Salm, één van de organisatoren van het trekker spektakel. Uit de behoefte aan een 'leuke dame' voor het uit reiken van de prijzen werd vorig jaar het idee geboren van een miss Rijnwoude verkiezing. Pleyn '68 Op 24 juni is het dan zo ver. Dan wordt - ruim voor de trek- kertrek wedstrijden die dit jaar voor 5 augustus op de rol staan - de eerste miss Rijnwoude ge kozen. De zaal (Pleyn '68 in Ha- zerswoude-Rijndijk) is vastge legd, de juryleden zijn aange zocht, het reglement is opge steld. En er hebben zich inmid dels niet minder dan 26 deel neemsters uit alle kernen van Rijnwoude aangemeld voor de miss-verkiezing. Voor de verkiezing gingen de heren van de stichtirjg Trekker- trek op zoek naar iemand die niet zoveel verstand heeft van ronkende landbouwwerktuigen, maar daarentegen prima thuis is in het wereldje van glitter en glamour. Ze kwamen terecht bij Petra Boere, die op haar zolder in Hazerswoude-Dorp een schoonheidssalon exploiteert. „Ze zeiden: jij hebt er natuurlijk meer kijk op en je kent ook meer mensen uit het vak die mee zouden willen werken", herinnert Boere zich. „Ik ben de boel toen samen met Jack gaan organiseren en het is heel goed gaan lopen. We hadden gere kend op tien tot twaalf deelne mers, maar het werden er 26. Dat is hartstikke leuk." Jury Boere heeft een jury samenge steld waarin naast haarzelf mensen uit de mode, de sport, de parfumerie en de kappers wereld zitten. Allemaal uit Rijn woude en omgeving. „Maar wie er precies in de jury zitten, wil len we niet bekendmaken. An ders gaan de modellen bij hen vragen waar ze precies op gaan letten en dat willen we niet", al dus Boere. Tijdens de verkiezingen moe ten de dames twee keer het po dium op: één maal in vrijetijds- kleding en één maal in avond- kledij. De badpakkenparade is om verschillende redenen ach terwege gelaten. Van der Salm: „We zijn op zich een klein dorp en een badpak zou voor die meiden misschien een extra drempel opwerpen. Er zouden er waarschijnlijk maar een paar zijn die in badpak het podium op zouden durven. Bovendien willen we niet gelijk als vlees keuring naar voren komen." Dé avond van de miss-verkiezing moet een gala-avond worden met lichtschow, rook en muziek en met een beschaafd publiek. „Met spijkerbroek en T-shirt kom je er beslist niet in." De winnares van de wedstrijd mag zich straks een jaar lang miss Rijnwoude noemen. En als het aan Boere ligt, betekent dat meer dan dat de gelukkige de prijzen mag uitreiken bij de trekkertrek. „Het is de bedoe ling dat er het een en ander voor haar wordt georganiseerd. Ze kan openingen verrichten en ik heb natuurlijk ook wel eens opdrachten van ^fotografen en zo. De winnares krijgt verder eep professionele fotosessie aange boden en ze wordt eventueel ingeschreven bij een modellen bureau. Er zijn meiden bij die graag verder willen in dit werk en die krijgen nu dus de kans." Hoe de oorlog op het Christe lijk Lyceum werd ervaren wordt door twee docenten weergege ven. Daarnaast zijn vijf in de woning van dokter J.H.J. Pilon gevonden oorlogsgedichten af gedrukt. Het bevrijdingsnum mer, dat 40 bladzijden telt, be vat ook geschriften, foto's en documenten uit de oorlogstijd. Het eindigt met het verslag van de intocht van de Canadezen, de Prinses Irene Brigade en de bevrijdingsfeesten in het dorp. De special is vanaf zaterdag 22 april verkrijgbaar in de boek handels. Het blad kost tien gul den. Deckers kwam begin deze maand in de problemen toen huisbankier ING de geldkraan dichtdraaide. Het Zoeterwoudse bedrijf dat sinds 1913 actief is in de transportwereld, ging twee jaar geleden ook al eens failliet. Het bedrijf had net een nieuw pand aan de Industrieweg be trokken, op een moment dat de markt voor nieuwe vrachtwa gens volledig instortte. Deckers werd opgesplitst, waarna de Zoeterwoudse vestiging onder de oude naam doorging. Volgens de directeur is er op dit moment nog één bedrijf dat eventueel interesse heeft in de overname van het bedrijf. Nu het bedrijf failliet is, kan de boe del worden overgenomen zon der dat de nieuwe eigenaar wordt opgezadeld met de schul den en het personeel van Dec kers. De Leidse curator C. de Weerdt wil de zaak zo snel mo gelijk afwikkelen. alphen aan den run Achttien muziekdocenten uit het Duitse Weimar oefenden gisteravond voor de eerste en de laatste keer samen met Al- phense collega's op een aantal tango's. De musici geven vanavond een gezamenlijk concert in de Oudshoornse kerk. De Duitse muziekdocen ten zijn in Nederland op uitnodiging van de Alphense muziekschool. De school geeft de docenten uit het voormalig Oost-Duitsland vandaag de hele dag onderricht over de manier waarop in Alphen de muziekschool draait. De Duitsers krijgen onder meer te horen hoe de school leerlingen werft en hoe de organisatie heeft leren omgaan met bezuinigingen van de overheid. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17