'Medipark niet op drijfzand gebouwd' i Randstad 'Geen reden te twijfelen aan integriteit politie' j Naam: Naweeën bouwstaking installateurs 'Amerikaanse' windmolen opgeknapt „jotó Commissie: studies natuur- en sterrenkunde jaar langer Ziekenhuizen kunnen nieuwe medicijnen niet meer betalen iNDERDAG 20 APRIL 1995 bNDt CHEF ADRIAAN 8RANDENBURC, 071-356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS, 071-356481 Meesteroplichter' schrijft memoires [becht» 'Meesteroplichter Heer Olivier' schrijft zijn memoires, pjgeverij i let Spectrum hoopt de pennevruchten van de man Je met zijn vlotte babbels miljoenen guldens wist los te peute- |[n, kort na de zomer op de markt te brengen. Heer Olivier, de lljnaam van de inmiddels 55-jarige Arie O. uit Nieuw Vennep, laakte begin tachtiger jaren 'furore' met zijn zwendelpraktij- L. Bij banken en particulieren praatte hij zeven miljoen gul- fen los. Uiteindelijk belandde hij vier jaar achter de tralies voor Lichting, verduisteringen valsheid in geschrifte. Daarmee Lam een eind aan zijn geldverslindende leven vol mooie vrou- ■en, peperdure auto's, champagne en dikke sigaren. landelaar in kinderporno opgepakt imonp aan zee» De recherche van het district Noord-Kenne- lerland Oost heeft in samenwerking met de afdeling Jeugd- en edenzaken een inwoner van Egmond aan Zee aangehouden op ■rdenking van handel in kinderporno. Onder leiding van de ichter-commissaris is in de woning van de verdachte huiszoe- jig verricht en daarbij zijn diverse videobanden en andere goe- eren in beslag genomen. Na verhoor van de ingesloten ver achte en inventarisatie van het.in beslag genomen materiaal aopt de politie meer duidelijkheid te kunnen brengen in deze lak. 'ostagentsehappen beter beveiligd jSTERDAMIn de toekomst worden meer postagentschappen eiliger'. Postkantoren bv gaat het beveiligingsproject dat zij iet de politie Haaglanden in november succesvol afsloot, in- leren in andere risicogebieden in Nederland. Dit zei T. van de amp van Postkantoren BV gisteren in Amsterdam op de eerste agvan het driedaags congres Bedrijfsbeveiliging 2000. Van de amp is manager Veiligheid. Door het project, dat het adoptie- lodel heet, halveerde het aantal roofovervallen op postkanto- ■n in de Haagse regio in ruim een jaar. De politie kon boven- ien meer zaken oplossen. Het percentage opgeloste zaken an ongeveer 30 procent tot circa 75 procent. Straatverbod' voor prostituee )tterdamEen 35-jarige heroïneprostituée uit Rotterdam heeft eze week een 'straatverbod' van de rechter-commissaris opge- igd gekregen. Het opgelegde gerechtelijke bevel tot handhaving in de openbare orde houdt in dat de vrouw nergens buiten de ■doogzone aan de Keileweg mag tippelen. Dat bevel geldt niet leen voor het gebied Heemraadssingel, Claes de Vrieselaan en ieuwe Binnenweg, waar de vrouw afgelopen weekeinde voor negende keer werd aangehouden voor tippelen, maar voor de ele stad. Grootse plannen van toen lijken nu toch te mislukken Vervolg van voorpagina „Het MediPark is niet op drijfzand gebouwd", zei mr. dr. J.H. Peters ruim twee jaar geleden toen hij zijn overstap van het AZL naar de MediPark bv verklaarde. Volgens Pe ters was er genoeg belangstelling zowel van financiers als bedrijven die zich wilden vestigen op het terrein waar nu nog oude gebouwen van het ziekenhuis staan. Twee jaar later lijkt het grootse plan toch te mislukken en zit Peters ziek thuis. bijheid van het AZL en de uni versiteit wilden vestigen. De be langstelling was zelfs zo groot, dat de selectie erg streng moest zijn. Alleen die bedrijven die een bijdrage leveren aan de twee instellingen konden een plaatsje krijgen. In 1993 kreeg leiden hennyv caroline van overbeeke Peters was toentertijd wild en thousiast over het MediPark. Het was en is zijn stokpaardje. Volgens hem waren er voldoen de bedrijven die zich in de na- Peters een domper te verwerken toen duidelijk werd dat het Eu ropees Geneesmiddelen Agent schap zich niet in Leiden zou vestigen. Peters plan werd destijds po sitief ontvangen op het ministe rie van onderwijs. Minister J. Ritzen besloot de grond die nog steeds eigendom was van het rijk voor een symbolisch bedrag van 1 gulden te verkopen aan de MediPark bv. Maar wel op één voorwaarde: het terrein moest een academische be stemming houden. Hoewel MediPark bv speciaal werd opgericht om het terrein te ontwikkelen, bepaalt het AZL in feite wat er gebeurt. De bv is namelijk een werkmaatschappij van een stichting, waarvan prof. O. Buruma - de voorzitter van de raad van bestuur van het zie kenhuis - één van de twee be stuursleden is. Het is ook het AZL-bestuur dat heeft besloten de MediPark - plannen opnieuw te bekijken. Volgens ingewijden was dat te gen het zere been van Peters, die inmiddels ook een tweede, door de stichting benoemde di recteur naast zich moest dulden in de bv. Het AZL heeft inmiddels de gemeente laten weten naar an dere mogelijkheden voor het terrein te kijken, maar dat kan nog wel eens een probleem worden. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs laat weten vast te houden aan een academische bestemming voor het terrein. ,,Een andere bestemming is onmogelijk." Wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) zegt in een reactie desgevraagd dat de gemeente ook niet op voorhand akkoord gaat met an dere ontwikkelingen. De bouw van kantoren kan bijvoorbeeld - behalve met het ministerie - ook een probleem met de ge meente opleveren, omdat Lei den zelf aan de stadskant van rotterdam gpd getraind worden. „Iedere colle ga die de integriteitsnorm over schrijdt, is er een te veel," aldus Hessing. Van een diep gewortelde cor ruptie binnen het Rotterdamse korps, zoals diverse malen is ge suggereerd, wil het driehoeks overleg niets weten. De laatste twee gevallen van corruptie da teren volgens Hessing van voor 1990. In de periode 1992-1995, dus tijdens het bewind van de huidige korpschef, zijn - op een totaal van 4800 werknemers - zeventien politiefunctionarissen ontslagen. Burgemeester Peper en korpschef Hessing zien geen enkèle reden om te twijfelen aan de integriteit van de regio politie Rotterdam-Rijnmond. Het 'driehoeksoverleg' - behalve Peper en Hessing bestaande uit uit hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit - vindt wel dat aan toetreding tot de politie nog strengere criteria opgelegd moeten worden. Ook degenen die over de voorselectie beslis sen, zijnde toelating tot de op leidingscentra, moeten beter Op vrijdag, 21 april 1995, 's morgens om 11.30 uur, zal ondergetekende in het pand Ronner-Knipstraat 27 te LEIDEN, ten laste van H. VERVER enkele meubilaire zaken en huis houdelijke apparatuur executoriaal verkopen. De verkoop wordt gehou den bij opbod en de toe wijzing zal geschieden aan de meestbiedende en tegen gerede betaling, zonder opgeld. A. Buik Gerechtsdeurwaarder Kort Rapenburg 20 Leiden IS»* MUSEUM-WEEKEINDE IN DE PIETERSKERK Ontrafel de geheimen van Leidens oudste kerk Jan Steen ligt er begraven en ook Filips van Marnix van St. Aldegonde, de dichter van het Wilhelmus. Niet alleen de grafzerken maken een wandeling door de Pieterskerk zo boeiend, zeker zo fascinerend is de 27 meter lange Slinger van Foucault, die op beeldende wijze laat zien dat de aarde waarop wij leven werkelijk draait. Op zaterdag 22 en zondag 23 april worden er van 's ochtends 10.00 uur tot 's middags 17.00 uur gratis rondleidingen gehouden. De rondleiders, goed herkenbaar aan hun groene trui voeren groepjes van maximaal 20 belangstellenden langs de geheimen van de Pieterskerk en de mysterieuze mummie. Dit jaar kan men voor het eerst de grafkelder bezoeken. Het beklimmen van de torentrans is tijdens dit speciale weekeinde ook mogelijk. Vanaf de trans heeft men een weids uitzicht over Leiden tot aan de kust toe. f*Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen op zaterdag 22 en I zondag 23 april tegen inlevering van deze bon een gratis kopje koffie I als zij de Pieterskerk bezoeken of deelnemen aan de rondleiding. Onder degenen die deze bon hebben ingeleverd zullen speciale Pieterskerkprijzen worden verloot. Adres: Woonplaats: Telefoonnr.: I 1 persoon per bon LEIDSCH DAGBLAD alkmaar gpd Het einde van de bouwstaking is ook voor de installatiebedrij ven in zicht. Terwijl de bouw vakkers dinsdag massaal weer aan het werk togen, zaten giste ren honderden installateurs nog thuis met een ww-uitkering. Als de stukadoors, die niet onder de bouw-cao vallen, er in slagen snel ook een eigen cao af te slui ten, kunnen volgende week alle installateurs weer aan het werk zijn. De bouwvakkers hebben een nieuwe cao, de installateurs hadden er al één. Toch plukken de laatsten zure druiven van de acties in de bouw. De installa teurs, afwerkers als loodgieters, elektriciëns en cv-monteurs, moeten wachten op het gereed komen van nieuwbouwwerk al vorens zij aan de slag kunnen. De Vereniging van Neder landse Installatiebedrijven VN1 heeft de balans van de schade, opgelopen in vijf weken bouw staking, nog niet opgemaakt. Volgens een woordvoerster be liep de schade twee tot drie mil joen gulden per dag voor de he le sector. Omdat de installateurs niet gelijk met de bouwvakkers weer aan het werk konden, loopt het totale schadebedrag deze week nog verder op. Bij de meeste installatiebe drijven werden tijdens de bouwstaking werknemers (tijdelijk) ontslagen. zaandstad In Zaanstad is gisteren een begin gemaakt met de restauratie van de roosmolen Hercules, de laatste molen van dit type in Noord-Holland. De grote opknapbeurt gaat zo'n 230.000 gulden kosten. FOTO ANP het station kantoren wil realise ren. „En je moet je afvragen of het wenselijk is zoveel kantoren te bouwen. En of je die wel kunt afzetten", aldus I lillebrand. Leiden is altijd voorstander geweest van de bouw van een aantal woningen op het terrein. „Er zat in de plannen al een deel woningbouw, maar er is met ons altijd te praten over meer woningen. Wij hechten aan een goede invulling van het terrein. Te lange leegstand is een onwenselijke situatie. We zullen ook pas sloopvergunnin gen voor bestaande panden af geven als er definitieve nieuw- bouwplannenzijn." Snel begin met aanleg verlengde Westrand weg den haag «jan kuys haags redacteur Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) maakt haast met de aanleg van het wegenstelsel rond Schiphol. Door een toene mende filekans wil de minister snel overgaan tot de aanleg van de Verlengde Westrandweg tus sen de A9 bij Lijnden en de A4 ten zuiden van Schiphol. Beide zaken konden tot nu toe niet worden uitgevoerd, omdat besluiten daarover ge koppeld waren aan een besluit over de uitbreiding van de Coentunnel. De besluitvorming over de Coentunnel is echter ja ren vertraagd, omdat het be stemmingsplan niet deugde. Jorritsma heeft nu de koppeling tussen de verbreding van de Coentunnel en een aanpassing van het wegennet rond Schip hol losgelaten. Een onderzoek van de direc tie Noord-Holland van Rijkswa terstaat heeft uitgewezen dal uitbreiding van de Coentunnel en de aanleg van de Westrand- weg tussen Coentunnel en A9 bij Lijnden niet veel invloed hebben op de omvang van de verkeersstromen rond Schiphol. De verkeersstromen zijn name lijk aan elkaar tegengesteld. Tegelijk wijzen de onder- zoekscijfers op een forse toena me van de verkeersstromen rond Schiphol. De filekans bij de Schipholtunnel op de A4 be droeg vorig jaar 7 procent, /on der maatregelen loopt de file kans in 2010 op tot 25 procent. Om deze redenen noemt Jorri tsma het noodzakelijk nu al on derdelen van het hoofdwegen net regio Schiphol uit te voeren. De aanleg van de Verlengde Westrandweg vermindert bij voorbeeld de filekans op de A4 in 2010 tot 4 procent. Het verkeersaanbod op de Verlengde Westrandweg recht vaardigt volgens rijkswaterstaat de aanleg van een autosnelweg met 2x2-rijstroken. Daarnaast noemen de onderzoekers de uitbreiding van de A4 en de aanleg van een verkeersplein bij Lijnden dringend noodzakelijk. Berekend is verder dat meer of minder groei van Schiphol niet zoveel uitmaakt voor de belas tingvan de A4. 'Kwaliteit van opleidingen moet op aanvaardbaar niveau blijven utrecht «anp De wetenschappelijke studies natuur- en sterrenkunde moeten met een jaar worden verlengd om de kwaliteit van die opleidingen op een aanvaardbaar ni veau te houden. Het besluit van kabinet en Tweede Kamer om de studie techni sche natuurkunde wél een jaar extra te gunnen en de opleidingen natuur- en sterrenkunde niet, is hoogst onverstan dig. Het leidt tot een onevenwichtige verdeling van studenten en schept ver warring over de status van de Neder landse natuurkundige. Dat staat in het vandaag verschenen rapport 'Natuur- en Sterrenkunde in Ne derland' van een commissie onder lei ding van de emeritus-hoogleraar prof. dr. H. de Waard. Deze zogenoemde visi tatiecommissie onderzocht de studies natuurkunde, technische natuurkunde, sterrenkunde, milieuwetenschappen/natuurkunde en meteorologie en fysische oceanografie. Die worden gevolgd door in totaal zo'n 3500 studenten aan de universiteiten van Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Lei den, Groningen, Twente, Eindhoven, Delft en de Vrije Universiteit in Amster dam. Meer dan de helft van hen wordt opgeleid tot ingenieur, de rest verkrijgt dedóctorandus-titel. De commissie constateert dat de stu dies zwaar en tijdrovend zijn ten opzich te van andere universitaire opleidingen. Er zijn geen universiteiten die er wat be treft het niveau van de studie uitsprin gen, zowel in positieve als in negatieve zin. De deskundigen wijzen erop dat Ne derlandse natuur- en sterrenkundigen internationaal aardig meetellen, en waarschuwen dat Nederland die concur rerende positie niet verloren mag laten gaan. De status van de Nederlandse fysicus wordt volgens de commissie bedreigd door het besluit van het kabinet om de studie technische natuurkunde, samen met enkele andere technische studies, met een jaar tot vijf jaar te verlengen. De overige studies natuur- en sterrenkunde blijven vier jaar duren, ondanks protes ten van de algemene universiteiten. De belangstelling voor fundamenteel onderzoek kan daardoor afnemen, waar schuwt de visitatiecommissie, die zich aansluit bij het pleidooi van de algemc ne universiteiten om ook natuur- en sterrenkunde een jaar extra te gunnen. Het kabinet komt overigens na de zomer met voorstellen om de cursusduur in het hoger onderwijs meer te variëren. den haag gpd De meeste ziekenhuizen zijn niet meer in staat dure nieuwe geneesmiddelen te betalen. Ze ker niet als het nut van de mid delen voor de patiënten twijfel achtig is. De dirtecteur van het Eindhovense Catharinazieken- huis, dr. G. van den Broek, heeft dit gezegd op een symposium van ziekenhuis-apothekers. Van den Broek noemt twee oorzaken voor de situatie. Ten eerste zijn ziekenhuizen in toe nemende mate gebonden aan een vast budget. Ten tweede maakt de farmaceutische indu strie nieuwe middelen steeds duurder, ook al zijn de midde len niet veel meer dan een aan passing op een reeds bestaand medicijn. Van den Broek: „Ik wil de in dustrie waarschuwen. Voor nieuwe medicijnen waarvoor per kuur tienduizenden guldens neergeteld moeten worden, hebben de ziekenhuizen geen geld meer. Dan kan de industrie er net zo goed mee thuisblijven. Het is eigenlijk hetzelfde als Rolls Royce die groots gaat ad verteren. Dat heeft ook weinig zin want de prijs van die auto gaat de inhoud van de gemid delde beurs ver te boven." De ziekenhuisdirecteur wijst erop dat er wel behoefte blijft aan nieuwe medicijnen, zeker als die een medische doorbraak betekenen. „Maar de meeste nieuwe middelen betekenen re- jatief weinig voor de toestand van de patiënt. De winst in ge zondheid is erg dubieus." Het zou vooral gaan om medicijnen tegen kanker. 'Op gebruik van water kan miljoenen worden bespaard' De industrie kan nog miljoe nen liters water besparen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Interprovinciaal Overleg (IPO) bij de bedrijfstakken slachterijen, zuivelfabrieken en de voedings- en genots middelenindustrie. De realisa tie van de besparing is finan cieel aantrekkelijk en gaat niet ten koste van de produktie. De drie onderzochte be drijfstakken nemen momen teel ongeveer 14 procent van het grond - en leidingwaterver- bruik door de industrie voor hun rekening. Uit het IPO-on- derzoek blijkt, dat de drie branches in de periode 1985- 1991 al een besparing hebben gerealiseerd van ongeveer 26 miljoen kubieke meter water. Daarmee hadden zij in 1991 hun waterverbruik terugge bracht tot 58 miljoen kubieke meter. Op deze hoeveelheid is volgens het IPO nog een be sparing mogelijk van 10 tot 16 miljoen kubieke meter.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15