'Hervormde kerk is flexibel' Vrienden blijven streven naar behoud Trianon Kerk Samenleving Werkgroep 'Valkenburg feliciteert Jeruzalem' opgericht Leiden Bijeenkomsten voor starters Adverteren voor struikrovers *AD^NÈN JAAN Eerste Leidsch Dagblad Tulpen Toer Tweede Nederlandse satelliet aardobservatie gelanceerd DONDERDAG 20 APRIL 1995 redactie dick v BUITENLAND KORT DE ROEPING Dictatuur Onder de Argentijnse bis schoppen is een strijd ont brand over de vraag of de Rooms-Katholieke Kerk me deplichtig was aan de 'vuile oorlog' tijdens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983. Volgens bisschop Candido Genaro Rubiolo van Mendo- za heeft het episcopaat nooit de verantwoordelijken voor de dictatuur in bescherming genomen. Hij deed zijn uit spraak in reactie op uitlatin gen van bisschop Miguel He- sayne van het Zuidargentijn - se bisdom Viedma. Die had de kerk er eerder van be schuldigd dat zij door haar passieve houding de martel praktijken van de militairen indirect heeft ondersteund. Schönborn Mgr. Christoph Schönborn (50), die vorige week donder dag werd aangewezen als op volger van de van seksueel misbruik beschuldigde aarts bisschop Hans Hermann Groër van Wenen, ligt sinds enkele dagen met hoge koorts in het ziekenhuis. Hij heeft een infectieziekte. Schönborn is volgens het aartsbisdom Wenen aan de betecende hand. Wanneer hij het ziekenhuis kan verlaten, is nog niet te overzien. Hij werd op Witte Donderdag benoemd tot coadjutor. Dat is een hulpbisschop die auto matisch het recht heeft de zittende bisschop op te vol gen. Doodgeschoten Hen twaalfjarige christelijke leider van de Pakistaanse be weging van kinderslaven is doodgeschoten. Dat heeft Ehsanullah Khan, voorzitter van een organisatie tegen slavenarbeid, in Lahore be kendgemaakt. Khan ver moedt dat de tapijtmafia achter de aanslag zit. De jon gen, Iqbal Masih, werd in zijn woonplaats Muridke, even ten noorden van Laho re, samen met twee vrienden op zijn fiets beschoten. Iqbal was op slag dood, de twee andere jongens raakten ge wond. Iqbal werkte al sinds zijn vierde, eerst in een steenfabriek, later in de ta pijtindustrie. De weverijen maken op grote schaal ge bruik van kinderarbeid. Van katholiek journaliste tot dominee. Drs. T. van Montfoort (1956, Utrecht) deed eerst wat levenservaring op voor ze uitein delijk gehoor gaf aan haar roeping om hervormd predikant te worden. Ze groeide op in een gezin waarvan de van huisuit gere formeerde moeder katholiek geworden was. Toen Van Montfoort in 1975 aan de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht ging studeren was dat omdat na uitspraken van kardinaal Alfrink de tijd rijp leek om vrouwen tot priester te wijden. Toen dat uit eindelijk niet door ging, besloot Van Montfoort een andere weg in te slaan. Via een tijdschrift kwam ze in 1982 bij de KRO-radio terecht, waar ze tot 1993 verschillende religieuze en nieuwspro gramma's maakte en presenteerde. Tijdens haar journalistieke werk groeide het besef dat ze zich niet meer in de Katholieke Kerk thuisvoelde, waarna Van Montfoort in 1991 de hervormde dominccsopleiding aan de universiteit van Leiden erbij ging doen. Volgend voorjaar zal zij haar kerkelijke opleiding voltooi en. Sinds november 1994 doet ze part-time pastoraal werk in de johanneskapel in Den Haag. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK „Mannelijke dominantie kom je nogal eens tegen in kerkelijke taal. Zo wordt God vaak Vader genoemd, of Koning. Dat ver engt het godsbeeld en daarom noem ik God liever Eeuwige of Barmhartige, dat is evenwichti ger. Tijdens mijn studie volgde ik colleges feministische theolo gie en deed ik als bijvak filosofie vanuit feministisch perspectief. Feministische theologie was toen nog betrekkelijk nieuw. Hier -leerde ik dat machtsver houdingen tussen man en vrouw heel veel met taal te ma ken hebben. Taal beïnvloedt de beeldvorming, aan taalgebruik kun je afleiden hoe mensen Sommige gemeenteleden er geren zich aan mijn onortho doxe religieuze opvattingen. In het kerkblad van de Johannes kapel schreef ik laatst een stuk over Mattheüs 19 waarin Jezus zegt dat mannen hun echtgeno te niet zomaar mogen wegstu ren. Nu wordt deze uitspraak al tijd opgevat als een verbod op echtscheiding, maar ik legde in dat artikel uit dat Jezus opkwam voor de wouw. Zij had in die tijd een rechteloze positie en als ze door haar man werd versto ten kon ze nergens heen. Ik benadrukte ook dat Jezus voor alle zwakkeren in de samen leving opkwam en dat we daarom in deze tijd homo's moeten accepteren. Daar vielen enkele mensen over. Mijn werk bij de KRO heeft zeker bijge dragen aan mijn keuze voor de Hervormde Kerk. Na programma's als 'Zondags pak' en 'Kruispunt' heb ik een programma gemaakt met de titel 'Een ijsje op Zondag', over ver schillen tussen katholieken en protestanten. Het idee hiervoor kwam van een protes tantse collega, met wie ik het programma samen gemaakt heb. De naam komt voort uit een cultuurverschil tussen de twee ker ken: in gereformeerde gezinnen was een ijs je op zondag streng verboden en bij katho lieken was zondag juist de dag bij uitstek om lekker een ijsje te eten. Het was erg leuk om programma's te ma ken, maar op een gegeven moment werd het werk me te moeilijk gemaakt. Er trad Drs. T. van Montfoort: „Taal beïnvloedt de beeldvorming." namelijk een sterke verrechtsing op in de katholieke kerk. De bisschoppen oefenden naar mijn mening te veel druk uit om de programma's aan hun lijn aan te passen. Bovendien bestond er bij veel KRO-mede- werkers zelfcensuur. Ze vonden dat er in praatprogramma's bijvoorbeeld niet meer over abortus kon worden gepraat of dat ie mand niet kond worden aangenomen om dat hij samenwoonde, terwijl hij verder goed gekwalificeerd was voor de baan. Sa menwerking met protestanten moest stie kem gaan omdat anders de bisschop zou ingrijpen. Niet alleen dit begon me tegen te staan, maar ook het feit dat alles in de katholieke kerk vanuit één machtscentrum wordt be disseld. Daarnaast was de journalistiek mij te oppervlakkig. Ik had behoefte aan dieper contact met mensen en wilde met theologie bezig zijn. Dit kón echter niet meer in de Katholieke Kerk. Vrouwen worden daar im mers achtergesteld. Een man nelijke pastoraal werker zou misschien nog wel een gelijk waardige band met de pastoor kunnen opbouwen, maar voor mezelf had ik daar twijfels over. In 1991 deed ik belijdenis bij de Nederlands Hervormde kerk en besloot ik om de kerkelijke op leiding erbij te doen. Dat was erg zwaar, ik leefde echt in twee werelden. Een reorganisatie bij de KRO in 1993 greep ik aan om daar weg te gaan en me hele maal aan mijn studie te wijden. De keuze voor de Nederlandse Hervormde Kerk is me voorna melijk ingegeven door het grote aantal studiegenoten dat lid van die kerk was. Het is een volks kerk, iedereen hoort er min of meer bij. Het is ook een flexibe le kerk: je kunt er ook een beetje bij horen, en je hoeft dus niet elke zondag te komen of actief te zijn. Al die tijd was ik lid van een oecumenische studenten gemeente in Utrecht. Mijn over schrijving was dus eigenlijk een formaliteit. Ik voel me helemaal thuis in de Hervormde Kerk en sinds ik in de Johanneskapel werk, ben ik er zeker van dat het predikant schap mijn roeping is. Af en toe merk ik echter nog een paar cultuurver schillen tussen de gemeenteleden en mijn eigen katholieke achtergrond. Katholieken gaan wat losser om met regels, eigenlijk houden ze zich er niet vaak aan. Bij pro testanten is het: afspraak is afspraak. Daar naast zien katholieken veel meer symbolen in de religie terwijl het protestantisme een woordcultuur is. Dat merkte ik ook weer toen ik laatst met een groep jongeren de dienst met Palmpasen voorbereidde. We hadden het erover dat de intocht van Jezus in Jeruzalem feestelijk maar ook fragiel was: enkele dagen later zou hij immers sterven. Ik denk dan meteen in symbolen en kwam met het idee de kerk met ballonnen te ver sieren: feestelijk maar fragiel. Kijken die jongeren me met open mond aan. Maar ze vonden het wel leuk. carine damen Benoemd: door de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) als zendingspre dikant (docent voor de predikanten opleiding in Kenya): T E. van Spanje te Ridderkerk, die deze benoeming heeft aangenomen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR TELEFAX Advertenties: 071-32] Beroepen: te De Bilt: M. van Duijn te Langerak; te Monnickendam (toez.): H.P. de Roestte Ransdorp-Holysloot en Durgerdam (part-time), die dit be roep (toez.) heeft aangenomen GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Heemse: K.P.A. Moedt Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -128 030 Familieberichten: 023-317 023-320 Redactie: 071-321 Hoofdredactie: 071-315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 uur Bedankt: voor Noordscheschut: M Groen te Haarlem-Centrum. G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 31 J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-356356 R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W vanEgmond, chef red. Groot Leiden per maand (autom. betaling) j per kwartaal (acceptgiro) 81 per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) 33) per jaar (autom. betaling) 33! VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 13j LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechteoj hebben of blind zijn (of een andere leeshj valkenburg De stichting 'Christenen voor Israël' uit Nijkerk - waarvan de Katwijkse ds. W.J. Glashouwer voorzitter is - heeft in elke pro vincie'een gemeente gevraagd om Jeruzalem te feliciteren met een 3000-jarig jubileum. In 1996 is het precies dertig eeuwen ge leden dat deze stad door koning David werd veroverd en tot hoofdstad van zijn rijk werd ge maakt. Voor de provincie Zuid- Holland viel Valkenburg deze eer te beurt. De werkgroep die in het Rijn dorp inmiddels is opgericht om dit initiatief gestalte te geven, staat onder voorzitterschap van dr. C. Vermeulen. De werkgroep wil in de eerste plaats belang stelling wekken voor Jeruzalem. Verder zou het jubileum op ver schillende manieren met Jeru zalem moeten worden meege vierd. Zo zal aan kerken, scho len en verenigingen worden ge vraagd om het project Jeruza lem op te nemen in de planning voor het winterseizoen 1995- 1996. Ook wordt gehoopt op initiatieven vanuit de samenle ving. Valkenburg wil samen met de elf andere uitverkoren gemeen ten in Nederland een cadeau aanbieden. Gedacht wordt on der meer aan een project voor de kansarme jeugd van Jeruza lem. I A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKEN ONGEVALLENDIENST n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. dicap hebben), is e regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor infornu 08860-82345 (Centrum voor Gesproken I H U I Z BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v •rpa s bovendien van 10.30- 11.15uurenvan 19.45-21.00u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende w pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. EUsabeth (tel. 071-454545). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 u II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21! uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend 18:30-19.30 u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(l i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluiten voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhei kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.3f 1 heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters èn grote kinderen: 15.15-17! uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. leiden loman leefmans De stichting Vrienden van de Trianon zijn bemoeizuchtig en traineren de noodzakelijke re novatie van de bioscoop. Dat zeiden de bioscoop-eigenaren Jan Boer en Ben Luyks in een interview met deze krant. Voor zitster Coby Bordewijk van de 'Vrienden' denkt daar anders over: „De stichting tot behoud van het Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk was ook geen eigenaar van het pand. Het was een groep burgers die zich het lol Van het cultureel erfgoed aantrokken. En wij doen bij de Trianon niets an ders." De Vrienden ijveren sinds hun oprichting voor het behoud van het theater aan de Bree- straat als bioscoop. Ze lobbyden tegen de verhuizing van het LVC naar de Trianon en juich ten toen Boer en Luykx het ka pitale pand kochten. Inmiddels is de relatie tussen de nieuwe eigenaren en de Vrienden be hoorlijk bekoeld. Het duo wil de sfeer van het theater behouden, maai vindt dat er enkele nood zakelijke veranderingen moeten komen zodat de sterk verouder de bioscoop een levensvatbaar bedrijf wordt. Bordewijk en vinden de samenspraak met de eigenaren en met de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeen te een verbouwingsplan maken. Maar dat werd door Boer en Luyks afgewezen. Wij denken bijvoorbeeld dat de loges in de grote zaal te behouden zijn. Zij willen daarentegen het balkon groter maken. Daarmee ver stoor je de zaalbeleving", zegt Bordewijk, in het dagelijks leven werkzaam bij de subfaculteit theaterwetenschappen van de te ver gaan. „We hebben eigen geléderei Boer en Luyks vinden dat on zin en begrijpen sowieso niet waar de Vrienden zich mee be moeien. „Wij vertellen toch ook niet wat voor gordijnen zij thuis moeten ophangen", liet Boer zich vorige week ontvallen tij dens de presentatie van een kleine, nieuwe filmzaal in het immense gebouw aan de Bree- straat. Bordewijk denkt echter dat de eigenaren zich niet realiseren hoe uniek de inrichting van de Trianon is. „Ze denken vooral aan het economisch belang. Maar een bioscoop in deze vorm bestaat vrijwel nergens meer ter wereld. Wij willen een positieve bijdrage leveren en proberen ze voor een fout te be hoeden." Burgemeester Cees Goekoop is door Bordewijk gevraagd te bemiddelen. leiden. bedrijf behandeld. Geïnteres seerden kunnen zich aanmel den bij één van de drie boven genoemde instanties. Voor mensen met een uitkering die een bedrijf willen beginnen, or ganiseert de Stichting Werkge legenheid elke eerste dinsdag van de maand een aparte voor lichtingsmiddag. Specifieke vra gen met betrekking tot de uitke ring komen hier aan bod. De eerste cursus is op 2 mei. Het inschrijfgeld bedraagt 25,00 gul den. Opgave bij de stichting (te lefoonnummer 071-146878). Voor zogenaamde starters, mensen die een eigen bedrijf willen beginnen, organiseert de Kamer van Koophandel binnen kort een aantal voorlichtingsbij eenkomsten. De Kamer doet dat in samenwerking met .het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en de Stichting Werkgelegenheid Leiden. Op de tweewekelijkse bijeenkomst - de eerste is op 28 april - wordt aan de hand van een onderne mingsplan het opzetten van een leiden In een zwembad horen zwemmers. Bij een leeg bassin is niemand gebaat. Dat vinden ze ook bij zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg in Leiden. Vandaar dat deze borden langs de weg staan. Alleen is er iets vreemds aan de hand met deze reclame: deze tekst is niet vanaf de weg te zien. Vanuit de auto en vanaf de fiets zien voorbijgangers de tekst 'Zwembad de Vliet' voorbijschieten. De tekst op de foto is slechts te zien vanuit het struikgewas langs de rand van het complex. Maar of je daar nou je beste klanten vandaan moet halen...? Het lijkt ons een verkeerde manier van adverteren. Want in een zwembad horen En geen struikrovers, eenden of muizen. foto De eerste Leidsch Dagblad Tulpen Toer wordt op zondag 7 mei verreden. Deze recreatieve fietstocht van om en nabij de 40 kilometer voert van Leiden naar Haarlem, via de mooiste plek jes aan de bollenroute. In Haarlem staat een bus klaar die de deelnemers met fiets en al weer naar Leiden terugbrengt. De Tulpen Toer is geen wedstrijd, maar is be doeld voor mensen uit de regio die het leuk vin den om al fietsend eens iets meer van hun om geving te zien. Ook voor kinderen is de tocht zeer goed te doen. De route voert de deelne mers in ieder geval ook langs de wereldberoem de tuinen van Keukenhof. Deelnemers a< Leidsch Dagblad Tulpen Toer krijgen op zondag -1 7 mei 50 procent korting op de toegangsprijs van Keukenhof. Deelnemen kan alleen bij voorinschrijving bij het hoofdkantoor van Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden (tel: 071-356356) en Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10. Meer 5 informatie in de lezersservice-informatie elders in deze krant. Belangrijke bijdrage van Leidse Fokker Space Systems leiden/frans guyana. Een team van specialisten van het Leidse bedrijf Fokker Space Systems is afgereisd naar de lanceerbasis Kourou in Frans Guyana voor de lancering van de aardobservatiesatelliet ERS 2. Een Ariane-raket van de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA brengt vannacht om kwart voor vier (onze tijd) de satelliet in zijn baan om de aarde. Fok ker heeft de nieuwe satelliet in elkaar gezet en uitgebreid getest en is verder onder meer verant woordelijk voor de thermische bescherming van het enorme apparaat. ERS 2 moet, net als zijn voor ganger ERS 1, gegevens verza melen en doorgeven over de aarde. Zo wordt het smelten van de ijskappen, het broeikaseffect, de vervuiling van de zeeën en de gezondheidstoestand van de landbouwgewassen door ERS vanuit de ruimte in de gaten ge houden. ERS 1 zweeft sinds 1991 in de ruimte. De meetre sultaten van ERS 1 en 2 overlap pen elkaar voor een deel, maar de ERS 2 gaat ook extra gege vens over de ozonlaag leveren. De satelliet is opgebouwd uit onderdelen die in heel Europa zijn gemaakt. De ESA is een Eu ropese ruimtevaartorganisatie en alle landen die aan het ruim tevaartprogramma meebetalen, mogen produkten leveren. Ruimtevaart is een 'miljarden business'. In de Leidse vestiging van Fokker Space Systems wordt De ERS 2 wordt vannacht gelanceerd. voor de Nederlandse onderde len 'getekend'. Van de ERS 2 is niet alleen de thermische be scherming (de temperatuur in de ruimte varieert van min vijf tig graden tot plus 175 graden) door Fokker gemaakt. Ook de kabelboom, de verbinding tus sen het instrumentenpaneel en de rest van de satelliet, is op de Leidse tekentafels ontworpen. In de vestiging op Schiphol-oost is de ERS 2 in de stofvrije ruimte in elkaar gezet en getest. De aardobservatiesatelliet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12