EIDEN Scherper verkeerstoezicht n Leiden en Voorschoten 'Dierenbevrijders' Een ton voor een Thuis ver van Huis slaan opnieuw toe Leegstand Nieuwe Rijn van korte duur Rechter stuurt gemeente naar huis hNDERDAG 20 APRIL 1995 [an aangehouden voor schietpartij den» De politie heeft een 30-jarige man aangehouden, die er- n wordt verdacht op 14 december van het vorig jaar te hebben schoten in een horecabedrijf aan de Herenstraat. Op die ond ontstond in het bedrijf een vechtpartij waarbij een kogel ird afgevuurd in de richting van het plafond. De man ontkent s met het incident te maken te hebben. abbeltruc levert 1000 gulden op den» Een greep in de kassa van een winkel aan de Haarlem erstraat in Leiden leverde een nog onbekende persoon gister- iddag duizend gulden op. Hij kon zijn slag slaan omdat de ver- lopster buiten door een handlanger aan de praat werd gehou- n met vragen over de koopwaar die voor de winkel stond op- steld. Toen de verkoopster haar plaats achter de kassa weer nam, ontdekte ze dat de inhoud was verdwenen. NNO 1895 Donderdag 18 April ior liefhebbers van bloemen is thans weer een goede tijd aan- broken. Zij, die er van profiteeren willen, hebben slechts een izoek te brengen aan het lief gelegen dorpje Lisse. De hyacin- n toch staan in bloei en waarljk, het is de moeite waard een jkje te nemen naar de prachtige bloembollenvelden met hun- geurige bloemen. Niet minder treft dan de verschillende eurenpracht. Als men nagaat dat op de onlangs te Haarlem ge- luden tentoonstellng de inzendingen van de hyacinten uit Lis- de kroon spanden, dan mag men gerust zeggen dat een reisje lar dat dorp alle aanbeveling verdient. NNO 1970 maandag 20 april aast Amsterdam, Utrecht en Haarlem is ook Leiden uitgeroe- in tot „kabouterstad". Dat gebeurde zaterdag aan het eind van middag onder veel ludiek vertoon voor het kabouterstadhuis n de Breestraat 66. De Leidse kabouters die woensdag al n zich deden spreken door een geldstempel-actie en nog eer- r door het beplakken van verkeersborden met doodskoppen richtten vlak voor hun stadhuis een houten vrijheidsbeeld op. irvolgens werd een proclamatie voorgelezen waarin Leiden tot bouterstad nummer zoveel werd uitgeroepen. Fruitmuur yy De onlangs bescha- I J digde zeventiende eeuwse fruitmuur van het landgoed Berbice wordt in vrijwel oude staat hersteld. Failliet yj -y De Haagse recht- I bank heeft carros- seriebedrijf Deckers in Zoeterwoude gisteren fail liet verklaard. Ruiten McDonald's ingegooid Actie-dag voor Ronald McDonaldhuis op 20 mei leiden annet van aarsen De groep die zich afficheert als 'dierenbe\h"ijders', heeft op nieuw toegeslagen in Leiden. Vannacht zijn twee ruiten van McDonald's aan de ^Beesten markt ingegooid. De lichtrecla me en de bestrating zijn be smeurd met verf. Eerder werden ruiten ingegooid van twee sla gerijen, een vishandel en een zaak waar leer en bont worden verkocht. De actievoerders zeggen met de laatste actie ,,het leed te her denken waarvoor McDonald's al veertig jaar verantwoordelijk is". Volgens de actievoerders vliegen bij de fastfoodketen mil joenen dode dieren over de toonbank. Zij stellen onder meer McDonald's mede verant woordelijk voor de wereldhon- ger. „Voor het 'aanmaken' van één kilo vlees is namelijk zes ki lo granen en soja nodig. Die worden veelal geïmporteerd uit landen waar veel mensen zelf weinig te eten hebben", schrij ven de 'dierenbevrijders' in een verklaring aan deze krant. Eigenaar M. Kop van de Mc- Donald's-vestiging aan de Bees tenmarkt heeft inmiddels aan gifte gedaan van de actie. Hij kon dankzij de beelden van de bewakingscamera's in de zaak nauwkeurig aangeven op welk tijdstip de ruiten ingingen. „Om 3 uur 17 precies zien we een paar figuren richting voorgevel lopen en de ruiten ingooien", aldus Kop. „Deze actie is niet goed te keuren. Zeker niet als je weet dat het vleesaanbod van McDonald's in Nederland zo klein is dat het niet eens in een percentage is uit te drukken." De politie heeft nog steeds geen inzicht in wie de daders zijn. „We weten niet of telkens de zelfde mensen verantwoordelijk zijn, of dat het iedere keer om andere groeperingen gaat", al dus politiewoordvoerder R. Blom. SNEL - Bij snelheidscontroles politie 45 processen-verbaal uit- gisteren op de Lammenschans- geschreven. weg en de Oegstgeesterweg in In totaal passeerden 828 au- Leiden en de Van Beethoven- to's de controleposten. laan in Voorschoten heeft de ankzij samenwerking tussen gemeenten en politie komen meer controles op te hard rijden, rijden door od licht en alcoholmisbruik in Leiden en Voorschoten, it is het gevolg van een overeenkomst tussen de twee meenten en de politie Holland-Midden (district Lei- Voorschoten). pen/voorschoten ink buurman litie en gemeenten hebben idelijke afspraken gemaakt: gemeenten zorgen ervoor t wegen en kruispunten ver- ersveiliger worden gemaakt, politie gaat scherper contro- en. Dat is nodig omdat het ntal overtreders op het gebied n snelheid, rood licht én alco- ilmisbruik de laatste jaren ler toeneemt. Cijfers van *de chting Wetenschappelijk On- rzoek Verkeersveiligheid to ri dat aan. „Te hard rijden, rijden door od licht en rijden onder in- ted zijn vormen van crimina- eit. Bovendien zijn ze zo di rect bedreigend voor de burger dat er paal en perk aan gesteld dient te worden", vindt de Leid se wethouder van verkeer P. Langenberg. De politie kwam de laatste jaren nauwelijks aan controleren toe. Er zouden bij voorbeeld tien controles op snelheid en alcohol worden ge houden, maar het afgelopen jaar werd er amper vijf keer ge controleerd. De politie had an dere prioriteiten. „Als wethouders van verkeer proberen we onze inbreng te hebben in de plannen die de politie ontwikkelt. Dat is niet eenvoudig, maar er blijken toch mogelijkheden te zijn als de ge meenten de helpende hand toe steken", stelt de Voorschotense wethouder van verkeer, J. van der Poel. Volgens de twee wet houders is de nieuwe vorm van samenwerking, vastgelegd in een protocol van bindende af spraken, uniek voor Nederland. In Leiden en Voorschoten worden op korte termijn zoge naamde opstelposten geplaatst op gevaarlijke kruisingen. Vanuit die posten kan worden gecontroleerd op snelheid en rijden door rood licht. In Leiden wordt apparatuur geplaatst op de kruisingen Willem de Zwij gerlaan/IJsselmeerlaan, Langeg- racht/Klokpoort, Churchilllaan- /Vijf Meilaan en Hoge Rijndijk- /Leiderdorpsebrug. In Voor schoten gebeurt dat op de krui singen Leidseweg/Julianalaan- Raadhuislaan en Leidseweg- Voorschoterweg/ Leidseweg- Noord. In Voorschoten staat al een opstelpost aan de Van Wijngaardenlaan. De gemeen ten zorgen voor de opstelpos ten, de politie voor apparatuur, zoals roodlichtcamera's. Het gaat om een totale investering van tegen de 200.000 gulden. Daarnaast zullen zogenaam de 'vliegende' politiebrigades op verschillende plaatsen in de gemeenten gaan controleren op snelheid, negeren van rood licht en alcoholmisbruik. Misbruik van busbanen zal worden aangepakt. Ook hinder lijk foutparkeren zal beter wor den gecontroleerd. Het nieuwe verscherpte beleid van gemeenten en politie kent mogelijk nog wel een struikel blok: het openbaar ministerie (OM) moet bereid en in staat zijn om een groter aantal pro- cessen-verbaal als gevolg van de controles te verwerken. Het OM heeft overigens al aangegeven dat het district Leiden/Voorschoten vanaf 1995 ruim 6000 verbalen voor ver keersovertredingen extra mag produceren. Uniek leiden Drie leegstaande winkelpanden op nog geen vijftig meter van elkaar. Een ongekend beeld voor het stuk Nieuwe Rijn tegenover het stadhuis. Volgens woordvoerder Bos van Basis bedrijfsmakelaardij berust de leegstand op 'puur toeval'. „En de winkels zijn ook allemaal weer verhuurd", aldus Bos. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Haarlemmerstraat waar mutaties en leegstand door onder meer de hoge huren schering en inslag zijn, heerst er jarenlang 'rust' op de Nieuwe Rijn. Winkels of horecagele genheden die zich daar vestigeriblijven in de regel jaren bestaan. Daarom is het opvallend om te zien dat nu een paar etalages die vrij wel naast elkaar liggen een lege aanblik bieden. Bij de afdeling economische zaken van de gemeente Leiden is deze ontwikkeling geen reden tot ongerustheid. „Het was ons nog niet eens opgevallen", vertelt een medewerkster. Bij Basis is(de leegstand niet onopgemerkt gebleven maar is al bekend dat de drie panden weer snel worden bezet. „Het is een zogeheten B-locatie die altijd goed gevuld is geweest en daar komt geen verandering in", aldus Bos. Jan Karstens: „Een bedrag van een ton, daar gaan we voor". foto hielco kuipers Eerste Ronald McDonaldhuis staat in Philadelphia Het idee achter het eerste Ro nald McDonald Huis ontstond 21 jaar geleden in de Ameri kaanse stad Philadelphia. Het initiatief van de ouders van een kankerpatiëntje - om in de di recte nabijheid van een groot j ziekenhuis een Huis in te rich- j ten waar familie die van 'ver' kwam tijdelijk kon verblijven - i kreeg (geldelijke) steun van McDonald's, de wereldwijd be faamde hamburgerketen. Uit erkentelijkheid daarvoor ver noemde men het huis naar Ro nald, de huisclown van de fïr- j ma in fast-food. Het succes van de Ronald McDonald Huizen bleef ook aan deze kant van de grote plas j niet onopgemerkt. In 1985 had Amsterdam de Europesé pri meur. Nadien volgden in Ne derland Utrecht, Groningen en Nijmegen, zonder uitzonde ring steden met grote (acade mische) ziekenhuizen. In 1993 opende Elco Brinkman het vijf de Ronald McDonald Huis in Leiden. Binnen afzienbare tijd staan ook Rotterdam en Maas tricht in deze op de kaart. Een Ronald McDonald Huis zoals aan de Boerhaavelaan in Leiden is geen hotel. De kin derkliniek van het aanpalende ziekenhuis wijst ouders van zeer ernstig zieke kinderen op de mogelijkheid om tijdelijk gebruik te maken van de ac commodatie zodat zij niet steeds heen en weer behoeven te reizen. Want patiëntjes die, zoals bijvoorbeeld in het AZL, een beenmergtransplantatie moeten ondergaan, komen vaak van ver. Het Huis in Lei den beschikt over zeventien gastenkamers waarvan vier eenpersoonskamers en een ka mer voor minder validen. De overkoepelende Stichting Ronald McDonald Kinderfonds participeert in de oprichting, de kredieten en neemt de pr en de landelijke acties voor reke ning, maar het is wel de be doeling dat een Huis in het tweede jaar „zelf zijn broek kan ophouden", zoals Jan Kar stens dat uitdrukt. „In die fase zijn we beland en vandaar ook onze actie op 20 mei." worden ingericht en gemeubi leerd. Je hebt ook van alles ze ven nodig. Zeven keukenunits, zeven koelkasten en ga zo maar door." In het begin van dit jaar deed het bestuur een volgende stap naar volledige verzelfstandiging en werden de panden aange kocht. „De aankoopsom", re kent Jan Karstens voor, ,,be- droeg.negen ton, gespaard door acties, schenkingen en giften was vier ton en wat resteert is dus een bedrag van een half miljoen. Kunnen we dat nu met een ton terugbrengen dan be hoeven we 'slechts' vier ton te lenen zodat de exploitatiekos ten jaarlijks naar schatting tus sen de 150.000 en 200.000 gul den bedragen. Dat is voorlopig op te brengen, al zou het na tuurlijk niet erg zijn als onze ac tie meer oplevert." Hoewel het werk van de Stich ting Ronald McDonald Kinder fonds - de overkoepelende or ganisatie in Nederland - de laatste jaren ondermeer via tv- acties veelvuldig onder de aan dacht van het grote publiek is gebracht, heeft Jan Karstens de indruk dal nog niet iedereen precies weet omtrent het hoe en waarom van nummer 3 aan de Boerhaavelaan in Leiden. „Er is sinds do opening in 1993 na tuurlijk al het nodige gebeurd, het donateursbestand is al aar dig uitgebreid. Maar het is een goede zaak om bij de Leide- naars en de mensen uit de om geving weer eens onder de aan dacht te brengen dat ze, vlakbij huis en voor weinig geld, een heel goed doel kunnen steunen. Daar gaan we dus op 20 mei voor. Met een dag vol actie op de Beestenmarkt." Leiden moet stukken over parkeervergunning geven leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina „Waarom die leeftijd van 27 jaar? Waarom heeft Leiden des tijds niet een wachtlijst inge voerd? Of waarom heeft de ge meente niet bepaald dat er per woonhuis één parkeervergun ning wordt afgegeven?. Op al deze vragen van bestuursrech ter Van Reenen moest ambte naar G. Weeland van de Leidse dienst Parkeerbeheer het ant woord schuldig blijven. Zij werd gisteren tijdens de eerste zitting van het proefproces naar huis gestuurd met de opdracht de bewuste stukken over de 27-ja- rigen maatregel op te zoeken en aan de rechter te overhandigen. De 27-jarigen regeling leidde in de tweede helft van 1991 tot heftige discussies in de Leidse gemeenteraad. Toen al repten critici van willekeur en discrimi natie. Ook onder juristen was er beroering. Een tweetal kondig de meteen een proefproces aan, maar voegde nimmer de daad bij het woord. Jeroen Zandt, een 26-jarige jurist in spe die aan de Vliet woont en 'verknocht' is aan zijn autootje, is uiteindelijk de eerste die de lange rechts procedure heeft aangedurfd. „Het is heel raar gegaan. Ik heb indertijd bewust een ver gunning aangevraagd om een weigering te krijgen. Ik was 24 jaar en dus wist ik dat ik niet in aanmerking kwam voor de ver gunning. Maar ik wilde juist een schriftelijke afwijzing krijgen 'om die vervolgens aan te vech ten. Maar tot mijn verbazing kreeg ik geen afwijzing, maar een vergunning. Tja, en toen had ik even geen klagen meer." Een administratieve fout, be kende Weeland gisteren bij de rechtbank. Vandaar dat Zandt in juli vorig jaar kreeg te horen dat hij zijn vergunning moest inleveren. Waarmee Zandt als nog de kans kreeg de 27-jarigen maatregel aan te vechten als een overtreding van de Grond wet. Het duurde tot februari van dit jaar eer de gemeentelijke commissie beroep en bezwaar de vergunning van Zandt defi nitief vernietigde. Tot die tijd kon Zandt gewoon parkeren aan de Vliet. Weeland: „Dat was een genoegdoening voor onze fout. Het blijft natuurlijk verve lend om iemand iets af te ne men." Geen rouwcentrum aan Zeemanlaan leiden Er komt geen rouwcentrum aan de Zeemanlaan in Leiden in het pand van woninginrichter Zirk- zee. Statenhuys Holding, eige naar van het uitvaartcentrum heeft afgezien van een vestiging in de straat, na bezwaren van omwonenden. De bewoners vreesden een overmatige par keerbelasting. Zowel gemeente als omwonenden hebben on derzoek verricht naar de gevol gen van de komst van een rouwcentrum. Naar aanleiding van parkeertellingen heeft het college van burgemeester en wethouders zijn standpunt her zien. Het pand van Zirkzee wordt vrijwel zeker gekocht door de huurder van de eerste etage, uitzendbureau Luba. Er is dan nog ruimte over, die moge lijk aan een bank en een drogist zal worden verhuurd. Niemand kan op zaterdag 20 mei om de Beestenmarkt heen. Dat Leidse plein, ingeklemd tussen station en centrum, staat die dag geheel en al in het teken van de actie voor het Ronald McDonald Huis. Met attracties voor de jeugd, met muzikale optredens, met een rad van for tuin en met bekende Nederlan ders die hamburgers aan de man brengen, wordt de Bees tenmarkt omgetoverd tot een feestplein waar het goede doel centraal staat. Daaromheen wordt nog een grote puzzelactie georganiseerd door deze krant met als hoofd prijs een geheel verzorgde reis van twee weken voor twee per sonen naar Amerika. Het streef bedrag van de actie is een ton. Voor een doel dicht bij huis. Voor een Thuis ver van Huis. Een betere typering is er niet te vinden voor het Ronald Mc Donald Huis in Leiden, de vijfde in zijn soort in Nederland. In oktober 1993 opende het huis aan de Boerhaavelaan zijn poorten en biedt sinds die tijd onderdak aan familieleden van ernstig zieke patiëntjes die wor den verpleegd in de kinderkli niek van het AZL, op een steen worp afstand van het Thuis. Dat het huis intussen voorziet in een behoefte is een ding wat ze ker is, want de bezettingsgraad is onveranderd hoog te noe men. Dat het runnen van een dergelijke instelling met zeven tien gastenkamers niet vanzelf gaat, mag als even vanzelfspre kend worden aangenomen. Het Ronald McDonald Huis krijgt namelijk geen subsidie of overheidssteun. Is volledig af hankelijk van giften en donaties van particulieren en bedrijven. Of van acties, zoals laatst weer het jaarlijkse gala in het Kur- haus. Dat bracht op een avond met slechts 500 - overigens zon der uitzondering zéér kapitaal krachtige) genodigden het lieve sommetje van 2,2 miljoen gul den op. -Dat geld is vooral be stemd om exploitatietekorten van bestaande huizen aan te zuiveren en om als startkapitaal te fungeren voor nieuwe huizen zoals die bijvoorbeeld in Rotter dam en Maastricht op stapel staan. „Maar zo hoog", zegt Jan Karstens, „gaan wij op 20 mei niet in de boom zitten, hoor. Een bedrag van een ton, daar gaan we voor. Als we dat halen, zijn we voorlopig dik tevreden." Programma Het programma voor die dag is zo goed als rond. Er zijn attrac ties (voor de jeugd) en er is mu ziek. Een loterij en een rad van avontuur. Interessant program ma-onderdeel is natuurlijk de verkoop van hamburgers door bekende Nederlanders bij het fi liaal van McDonald's. Verder is het de bedoeling om op die dag zoveel mogelijk donateurs - voor 25 gulden per jaar - te wer ven. Vanaf 22 april start deze krant een grote puzzelactie. Hoofdprijs: een reis naar Ameri ka. „Het geld", zegt Jan Karstens, notaris hier ter stede en voorzit ter van het bestuur van het Ro nald McDonald Huis Leiden, „is nodig om de exploitatiekosten van het pand - het zijn er eigen lijk twee naast elkaar - op een aanvaardbaar niveau te bren gen. Aanvankelijk huurden we de panden van de universiteit. Daar is, mede met hulp van de Stichting Ronald McDonald Kinderfonds, voor anderhalf miljoen aan verbouwd. Veel geld, ja, maar je moet niet ver geten dat elke unit apart moest

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11