Burgers bij tientallen omgebracht in Liberia Schrikbewind in Equatoriaal-Guinea Frankrijk: VN-troepen in Bosnië beter beschermen Buitenland Tamil-Tijgers blazen bestand met regering op Herdenking Palestij nen WOENSDAG 19 APRIL 1995 Bloed huilende Madonna vrijgegeven tvitavecchia» Het bloed wenende Mariabeeld in de Italiaanse lavenstad Civitavecchia is gisteren door justitie vrijgegeven. De bisschop van de stad, Girolamo Grillo, kan weer over het beeld beschikken. Het Mariabeeld was tien dagen geleden in beslag genomen en werd in een verzegelde kamer van de bisschoppe- ijke woning bewaard. De eigenaar van het beeld staat onder rerdenking, aangezien onderzoek heeft uitgewezen dat het bloed dat het beeld voortbrengt, van een man afkomstig is. MVVinnie Mandela in ziekenhuis et oui pHANNESBURGDe spanning van de afgelopen weken is Winnie •ali dandela naar het schijnt te veel geworden. Daags nadat ze als ste jnderminister was opgestapt, is ze gisteren in een privékliniek enl jpgenomen, aldus de Zuidafrikaanse televisie. Dochters, die de le ii-jarige Winnie kwamen bezoeken, wilden niet zeggen waar- ia{ van hun moeder last heeft. Aanklacht wegens rol in doodseskader n-i^DRiDEen Spaanse rechter heeft gisteren veertien voormalige tle boge ambtenaren en politiemensen formeel in staat van be- en schuldiging gesteld wegens hun betrokkenheid bij de GAL. Deze anti-terreurgroep voerde in de jaren tachtig een 'vuile oorlog' te- ;en de Baskische afscheidingsbeweging ETA en vermoordde 28 ,'ermeende ETA-leden. dei st IJslandse coalitie valt uiteen n c( (openhagen/Reykjavik Tien dagen na een nipte verkiezingsover winning is de IJslandse regeringscoalitie van conservatieven en sociaal-democraten uiteengevallen. De conservatieve premier David Oddson is op zoek naar een andere bondgenoot. Hierbij gaat het waarschijnlijk om de Liberale Partij. Grond rond Toren van Pisa bevroren vei isa Werklieden hebben gisteren de grond rond de scheve To ren van Pisa met vloeibare stikstof bevroren om kabels te kun- ky< nen aanbrengen waarmee het gebouw rechter moet worden w i i trokken. Met de bevriezing van de grond wordt geprobeerd voor iet twaalfde-eeuwse 54 meter hoge bouwwerk gevaarlijke trillin- n tegen te gaan. Met de ondergrondse kabels moet de toren linÉeker 2,5 centimeter meer in het lood worden getrokken, nd iee Argentijnse ex-president overleden rd Liba en de Verenigde Staten voorafgaand aan de Cuba-crisis legin jaren '60 dichter bij elkaar probeerde te brengen, is giste ren op 86-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden. De advo- caat Frondizi werd in 1958 als leider van de linkervleugel van de ladicale Burgerunie tot president gekozen. Vier jaar later werd lij door het leger ten val gebracht. Parlementslid mag land niet uit iakarta Het Indonesische parlementslid Sri Bintang Pamung- cas mag sinds gisteren het land niet meer uit, omdat hij bij de lolitie verantwoording moet afleggen over zijn vermeende be- rokkenheid bij een demonstratie tegen president Suharto in Dresden. Suharto bezocht begin deze rqaand Duitsland en werd n Dresden opgewacht door duizend demonstranten, die leuzen iepen tegen de mensenrechtenschendingen in Indonesië. Luchtruim dicht voor pelgrims Libië cairo» Egypte en Saudi-Arabië hebben gisteren het Libische erzoek afgewezen om vliegtuigen met pelgrims naar Mekka loor te laten. Functionarissen van de internationale luchthaven an Cairo zeiden dat Libië had gevraagd om vrije doorgang voor Kvee vliegtuigen, die gisterochtend uit Tripoli en Benghazi zou- len vertrekken. Saudi-Arabië had Egypte laten weten dat de Li- lische toestellen geen toestemming zouden krijgen om te lan- ien. Libië reageerde niet onmiddellijk op de afwijzing. Oorlog in Westafrikaanse land laait hevig op Het ombrengen van burgers in Liberia is de afgelopen weken hand over hand toegenomen. Dat hebben de Ver enigde Naties gisteren meegedeeld na de melding van de moord op 62 personen, vooral vrouwen en kinderen. Zij waren op 9 april met kapmessen gedood in Yosi, in het zuidoosten van het Westafrikaanse land. Volgens gene raal Daniel Opande, het hoofd van de VN-missie in Libe ria, zijn de afgelopen tien dagen twee bloedbaden aange richt in het westen en midden van Liberia. MONROVIA AFP/DPA/Rtr Tientallen mensen zijn in Sinje (60 kilometer ten noordwesten van Monrovia) gedood door strijders van de Verenigde Be vrijdingsbeweging (Ulimo). In Tobee (60 kilometer ten noord oosten van de hoofdstad) heb ben eenheden van het Natio- naal-Patriottisch Front (NPFL) tientallen mensen gedood, al dus Opande onder aanhaling van getuigen die aan de slacht partijen zijn ontsnapt. Sinds oktober 1994 hebben de humanitaire organisaties die in Liberia actief waren uit veilig heidsoverwegingen al hun acti viteiten opgeschort in de zones die onder controle staan van de bewapende strijdgroepen. Dat komt neer op meer dan negen tig procent van het land. Van de slachtpartij in Yosi (50 kilometer ten zuidoosten van Monrovia) geven de overleven den de schuld aan het NPFL van Charles Taylor. Volgens hen trok een onbekend aantal strij ders in het holst van de nacht het dorp binnen. Ze dreven 195 mensen bij elkaar en zeiden dat ze hen gingen doden. Ter plaat se zijn 62 lijken ontdekt. Zeker negen lijken zijn buiten het dorp achtergelaten, zo hebben de mensen gezegd die zijn ont komen naar Monrovia of Buchanan, ten zuidoosten van de hoofdstad. Opande bevestig de dat het aantal doden kan op lopen tot boven de 70. Alle slachtoffers waren met messen gedood of verwond, zo voegde hij eraan toe. Volgens Unicef zijn tien gewonden in zieken huizen opgenomen. Er komen nog steeds overlevenden in Buchanan aan. De streek rond Yosi, in het district Grand Bassa, is sinds drie maanden het toneel van bloedige strijd tussen het NPFL en een rivaliserende militie, de Raad voor Vrede in Liberia (LPC). Burgers en godsdienstige or ganisaties hebben de diverse strijdgroepen de laatste maan den bij herhaling beschuldigd van represailles tegen de bur gerbevolking omdat die de ene of andere partij in het conflict steunt. Volgens sommigen was het dorp Yosi kort voor de slachtpartij door het NPFL op de LPC heroverd. Sinds het uitbreken ervan in december 1989 heeft de oorlog meer dan 150.000 doden geëist. De krijgshandelingen dwongen 80 procent van de 2,5 miljoen inwoners van het land tot bal lingschap of een vlucht naar Monrovia. Na meer dan tien mislukte bemiddelingspogingen waren de onderhandelingen in okto ber in Ghana hervat onder auspiciën van president Jerry Rawlings, die als voorzitter van de Gemeenschap van Staten in West-Afrika fungeert. De onder handelingen zijn 31 januari voor onbepaalde tijd verdaagd omdat de partijen het niet eens konden worden over de samen stelling van de overgangsrege ring in Liberia. Die zou algeme ne verkiezingen moeten organi seren, waarmee de terugkeer naar vrede concreet vorm zou krijgen. Een Westafrikaanse top over de toestand in Liberia begint 10 mei in Abuja in Nigeria. Alle lei ders van de diverse Liberiaanse groepen zijn ervoor uitgeno digd., De leider van het NPFL heeft van meet af aan gezegd dat hij er niet heen zal gaan. Er zijn volgens Taylor 'problemen met de veiligheid'. COLOMBO Rtr De Tamil-Tijgers hebben het bestand met de regering van Sri Lanka opgezegd. Zij blie zen gisteren twee marine schepen op en doodden elf opvarenden, zo heeft een of ficier van de Srilankaanse krijgsmacht gezegd. 21 per sonen hebben verwondingen opgelopen. De rebellen, die officieel Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE) he ten, lieten president Chandrika Bandaranaike Ku- maratunga gisteravond we ten dat zij zich niet langer aan het staakt-het-vuren houden, dat sinds 8 januari van kracht was. Zij nemen het de regering kwalijk dat die niet aan hun eisen tege moet is gekomen. De Tamil- Tijgers vechten voor een ei gen staat in het noorden en oosten van het eiland. De Tijgers hadden de rege ring in Colombo tot vandaag de tijd gegeven om aan vier eisen te voldoen. De regering zou het economische embar go tegen het door de rebellen beheerste noorden van het eiland moeten opheffen en de beperkingen op het vissen 's nachts moeten verminde ren. Ook zou Kumaratunga een legerbasis op het noor delijke schiereiland Jaffna moeten ontmantelen en ten slotte zouden de Tamil-Tij gers zich in het oosten van het eiland gewapend op straat moeten kunnen verto nen. Kumaratunga heeft het embargo voor alle produkten op acht na, zoals munitie, wapens en explosieven, op geheven en de beperkingen voor de visvangst gedeeltelijk verminderd, maar zij zei dat over de twee andere eisen nog moet worden onderhan deld. De premier had een nieuwe overlegronde tussen 5 en 10 mei voorgesteld. Zij heeft legerofficieren en amb tenaren van het ministerie van defensie in spoedverga dering bijeengeroepen om de heropleving van het ge weld in het land te bespre ken. De Tamil-Tijgers hebben tot het bestand inging twaalf jaar lang een bittere oorlog met de regering uitgevoch ten, die aan meer dan 30.000 mensen het leven heeft ge kost. tecord-schadevergoeding voor lachtoffer Lockerbie-ramp W YORK Rtr ;n federale jury heeft gisteren in schadevergoeding van meer in negentien miljoen dollar ond de dertig miljoen gulden) egekend aan de weduwe van in man die omkwam bij een ïgeluk met een PanAm-vIieg- ig. Het toestel verongelukte in 188 boven het Schotse Locker- ie als gevolg van een bomont- loffing. Volgens de advocaat van de eduwe, Faith Pescatore uit leveland, is het de hoogste :hadevergoeding die een 1 ritten staken iroduktie an splijtstof luchtvaartmaatschappij ooit op last van de rechter heeft moeten betalen. Het was de eerste uit spraak in een Lockerbie-zaak. Er zijn meer soortgelijke zaken aanhangig gemaakt. Pescatore had de zaak aangespannen te gen Pan American Airways Inc. en Alert Management Systems Inc. Pescatores advocaten had den aangevoerd dat PanAm lichtvaardig met de veiligheids procedures was omgesprongen, die onder meer voorschrijven dat geen koffers aan boord mo gen komen die niet aan een passagier toebehoren. bethlehem Gemaskerde en beschilderde Palestijnen, leden van El Fatah, demonstreren bij de universiteit van Bethlehem ter herdenking van Abu Jihad, die gisteren zeven jaar geleden door Israëlische commando's in Tunis werd gedood. foto epa Moskou verbiedt alle activiteiten Japanse sekte MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De rechtbank in de Russische hoofdstad Moskou heeft giste ren alle activiteiten van de Ja panse sekte Aum Shinrikyo op Russisch grondgebied verbo den. Aanleiding vorrflde een klacht van een comité van ou ders die de sekte beschuldigen van het toebrengen van geeste lijk en lichamelijk letsel aan kin deren. De sekte, die verant woordelijk wordt geacht voor de gifgasaanslag vorige maand in de Japanse hoofdstad Tokyo, heeft in Rusland ongeveer 30.000 aanhangers. De Russische president Jeltsin gaf eerder de geheime dienst FSS, de opvolger van de KGB, opdracht een grondig onder zoek in te stellen naar de activi teiten van de sekte op Russisch grondgebied. De bankrekenin gen van Aum Shinrikyo zijn al direct na de aanslag in Japan geblokkeerd en ook de bezittin gen zijn in beslag genomen. Steeds opnieuw duiken ver halen op over dubieuze praktij ken van de groep op Russisch grondgebied. Ex-KGB-topoffi- cieren zouden zijn aangetrok ken om een veiligheidsdienst voor de beweging op te zetten, aanhangers hadden geprobeerd tanks in Rusland te kopen en er zouden zelfs op grote schaal schietoefeningen hebben plaatsgevonden in Russische kazernes. Van verschillende kanten is gesuggereerd dat het gifgas dat de sekte in Japan ge bruikte in Rusland was gepro duceerd. Dat is steeds officieel ontkend. W YORK DPA-AFP-GPD DEN HAAG TJABEL DALING „Ik weet dat ik ga sterven, elke nacht is als een jaar. De Spaanse regering moet me komen halen voordat ze me gaan ver moorden." Deze noodkreet slaakte Se- vero Moto vorige week. Moto is de gevan gen genomen oppositieleider van het Afrikaanse landje Equatoriaal-Guinea, de voormalige Spaanse kolonie tussen Ka meroen en Gabon waar zo'n 350.000 mensen wonen. Moto bevindt zich in de beruchte Black Beach-gevangenis in de hoofdstad Malabo. Hij zou ernstig ziek zijn en lijden aan malaria. Moto zit opgesloten in een cel van een me ter breed en drie meter lang. In dezelfde cel zat ooit Francisco Macias Nguema, de eerste president van Equatoriaal-Guinea na de onafhankelijkheid van Spanje in 1968. Macias ontpopte zich al snel als dic tator en de helft van de bevolking vluchtte het land uit. Macias' neef, Teodoro Obiang Nguema, hoofd van de nationale garde, zette zijn oom af en liet hem fusilleren. De Spaanse krant El Manclo smokkelde het interview met Moto de gevangenis uit. Moto smeekte de Spaanse premier Gonza lez om hulp, maar een dag later verbaasde Moto iedereen met een verklaring voor de nationale radio dat alle publikaties over hem in Spanje vals waren. Hij had zijn ex cuses aan de regering van Teodoro' Obiang aangeboden en zei dat de omstandighe den in de gevangenis de afgelopen decen nia aanmerkelijk waren verbeterd. Moto, die ook onder Macias gevangen heeft ge zeten, zei dat hij zelfs domino mocht spe len. „Ik snap er niets meer van", rageerde Mo to's vrouw die in Spanje leeft. Pas geleden had ze nog een gesprek met premier Gon- zélez gehad. De premier, koning Juan Car los en oppositieleider Aznar drongen er te vergeefs bij sterke man Obiang op aan Mo to wij te laten. Algemeen overheerst de indruk dat de op positieleider onder sterke druk is gezet om zijn woorden in te slikken. Volgens vice- president Armengol Engonga Ondo van Moto's Progressieve Partij kan de verkla ring alleen zijn afgelegd 'met het pistool in de nek'. De meeste leden van de PP wonen in Spanje. Moto werd opgepakt omdat hij volgens het heersende regime een staatsgreep wilde plegen en Obiang wilde afzetten. Deze re den is al eerder gebruikt om oppositielei ders op te pakken of te verbannen. Zo werd Moto's voorganger José Luis Jones tot dertig jaar cel veroordeeld nadat hij Obiang opriep een meerpartijenstelsel in te voeren. Volgens Obiangs regime zou de oppositie leider bij de geplande staatsgreep hebben gerekend op de steun van Spanje en de Verenigde Staten. Maar waarnemers gelo ven dat de huidige militaire machthebber van Moto afwilde. De oppositieleider zou namelijk de grootste concurrent zijn van Obiang bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Naast Moto zitten ook der tien hoge militairen gevangen wegens hun aandeel in de vermeende samenzwering. Volgens de oppositie hebben ze allerlei martelingen moeten ondergaan., Sinds de onafhankelijkheid van Spanje in 1968 is het treurig gesteld met Equatoriaal- Guinea. Macias gaf leiding aan een echt schrikbewind. Hij bezorgde zijn land de bijnaam 'Auschwitz van Afrika'. Hij ver bood de rooms-katholieke kerk, wees een groot aantal priesters uit en vermoordde veel politieke tegenstanders. Onder Obiang ging het niet veel beter. Slechts onder grote internationale druk or ganiseerde de opvolger van Macias in 1993 de eerste 'democratische' verkiezingen. VS, Spanje en andere landen zagen er echter van af om waarnemers te sturen omdat ze geen enkel vertrouwen hadden in het 'de- mocratiseringsbeleid' van de kolonel. De EU sprak haar 'diepe bezorgdheid' uit over de schendingen van de mensenrechten in de voormalige Spaanse kolonie. In hetzelf de jaar verloren zeven oppositieleiders het leven. De affaire rond Moto heeft in Spanje op nieuw tot een soort schisma geleid. Op nieuw staan de linkse en rechtse oppositie en de liberale Madrileense krant El Mundo pal tegenover de regering-Gonzélez. Par- tido Popular, Verenigd Links en El Mundo willen dat Spanje alle hulp staakt zolang Moto nog gevangen zit. Momenteel geeft Spanje alleen nog ondersteuning aan on derwijsprogramma's en humanitaire pro jecten. Enkele jaren geleden kregen de militairen van Obiang nog studiebeurzen en was er geld voor de nationale televisie en enkele ministeries. De regerende socialisten voe len niets voor het schrappen van de in hoofdzaak humanitaire hulp. „Dan lijdt het volk nog meer. Moeten we er dan ver antwoordelijk voor zijn dat ziekenhuizen gaan sluiten?", waagt een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zich af. El Mundo stelt dat Spanje binnen de EU Frankrijk moet overreden gezamenlijk sancties te nemen tegen kolonel Obiang, daar de Fransen de grootste economische belangen hebben in de Spaanse ex-kolO' nie. Want volgens de krant zal de kolonel zijn macht nooit vrijwillig opgeven. Parijs dreigt blauwhelmen terug te trekken NEW YORK/PARUS GPD Frankrijk heeft gisteren ge dreigd zijn VN-troepen uit Bos nië terug te trekken als geen maatregelen worden genomen om de veiligheid van de 4.500 Franse blauwhelmen te garan deren. De Franse minister van buitenlandse zaken Alain Juppé vroeg in New York om een spoedzitting van de VN-Veilig- heidsraad naar aanleiding van het doodschieten van twee Franse blauwhelmen vorige week wijdag in Sarajevo. Het Franse kabinet kwam gis termorgen bijeen om zich over de situatie in Bosnië te beraden. Premier Balladur verklaarde zelf de kwestie van de terugtrekking van de Franse troepen op tafel te hebben gelegd. Hij zei dat 'de Franse soldaten niet voor onbe paalde tijd blijven als de voor waarden voor vrede ontbreken en wij niet langer gewenst zijn'. Meteen na de spoedzitting van het kabinet reisde minister Juppé naar New York om er de Franse bezorgdheid over te brengen. In een zitting achter gesloten deuren vroeg hij de Veiligheidsraad om een speciale resolutie over de situatie in Bos nië. Die resolutie, die wellicht nog deze week in stemming kan komen, moet een verlenging van het op 30 april aflopende staakt-het-vuren inhouden, als mede maatregelen om de blauwhelmen beter te bescher men. Frankrijk wil ook dat de Con tactgroep, waarvan de VS, Rus land, Duitsland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk deel uitmaken, op korte termijn bijeenkomt om over de toenemende spannin gen in Bosnië te praten. „Als onze blauwhelmen niet in staat zijn hun werk te doen, dan kun nen we ze beter terugtrekken", aldus Juppé. De Franse VN-soldaten moe ten volgens hem betere midde len krijgen óm hun missie uit te kunnen voeren. Zo moeten zij in staat zijn zich tegen aanval len te verdedigen. De Fransen zijn vooral boos omdat een van de Franse soldaten kennelijk is gedood door een sluipschutter van het leger van de Bosnische moslim-regering. „Als degenen die je moet beschermen ook op je gaan schieten, dan heeft het geen enkele zin meer om te blij ven", zei een Franse VN-diplo- maat. Volgens Juppé is het in die omstandigheden 'onmogelijk om nog troepen op de grond in Bosnië te houden'. Frankrijk wil aan zijn internationale verplich tingen voldoen, zei de bewinds man, 'maar als de partijen te genwerken en ook de interna tionale gemeenschap niet in staat is er iets tegen te doen, dan ontstaat een nieuwe situa tie'. Het is overigens nog niet offi cieel bevestigd wie de schoten hebben afgevuurd. Volgens VN- bronnen is de eerste soldaat ze ker het slachtoffer geworden van een Servische schutter, en 'zijn er aanwijzingen' dat de an der door een Bosnische moslim is getroffen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher was gisteren zeer boos dat de Bosnische Serviërs de Amerikaanse ambassadeur in Bosnië, Victor Jackovich, hebben verhinderd Sarajevo per vliegtuig te verlaten. Hij noem de het 'niet terecht en schanda lig' dat Jackovich daardoor een lange autotocht heeft moeten maken door een gebied waarin geregeld scherpschutters actief zijn. Vliegtuigen van de NAVO heb ben gisteravond demonstratief boven de Bosnische hoofdstad Sarajevo gevlogen. Dat gebeur de in reactie op hevige beschie tingen tussen het door moslims beheerste regeringsleger en de Bosnische Serviërs in twee bui tenwijken van de Bosnische hoofdstad. De Verenigde Naties kunnen de NAVO te hulp roe pen om de 'veilige gebieden' in Bosnië en de gebieden waar zware wapens verboden zijn, te beschermen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7