Mestwetgeving kost veel banen itzen gaat wachtgelden BO en MBO beteugelen Binnenland 'Mijn tijd komt ongetwijfeld nog wel' "DA moet meer stoken' QOl f'Wie een echte scharrelkip wil eten, moet een fazant nemen' Joodse voorzanger krijgt zangverbod —PÜ (NSDAG 19 APRIL 1995 teter onderzoek nieuwe agenten iTERDAMDe Algemene Nederlandse Politievereniging 9 NPV) vindt dat aspirant-agenten een beter milieu- cn antece- i -ntenonderzoek moeten ondergaan. De politiebond zal daarop p ze week in een brief aan minister Dijkstal van binnenlandse ken aandringen. Volgens de ANPV een van de kleinste poli- bonden melden zich bij de politie-opleidingen steeds meer wég *omst'8e agenten die een criminele achtergrond hebben. Ifteling neemt bootjes uit de vaart *ract atsheuvel De Efteling heeft gisteren vijf bootjes van de wild- i Leii iterattractie Pirana uit de vaart genomen nadat zondag een e Le ,otie was omgeslagen. Daarbij raakten twee van de zeven inzit- iden licht gewond. De bootjes zijn rond en omringd met een vord bberen band. Volgens een woordvoerder waren van de twee ?m geraakte bootjes de rubberen banden onlangs vervangen. diameter van de bootjes is daardoor iets kleiner dan voor- en. De Efteling heeft vijf bootjes met nieuwe banden uit de art genomen. -ke [iljoenenschade door brand in Deurne urne Een stofexplosie in een afvalverwerkingsbedrijf in het 'e! abantse Deurne heeft gistermiddag voor enkele miljoenen ildens schade veroorzaakt. De knal werd gevolgd door brand, het bedrijf werd PUR-schuim verwerkt. Op het moment van knal waren vier werknemers aanwezig. Zij konden zich in vei- agiheid brengen. Het gebouw is totaal vernield. jdi ïroen licht voor omroepen haag» De publieke omroepen hebben recht op een nieuwe ndmachtiging van vijfjaar. Die zendmachtiging, of concessie, oeten de omroepen voor die periode krijgen omdat ze zich 244[>uden aan de voorschriften van de Mediawet en voldoende ltuur, kunst eft informatie op de buis brengen. Dat adviseert commissie-Van Dijke vandaag aan staatssecretaris Nuis van VS. De commissie, onder voorzitterschap van oud-NOS-voor- Van Dijke, vindt dat de omroepen bereidheid tonen tot sa- enwerking. zoals voorgeschreven. haag gpd-anp lister Ritzen van onderwijs fors bezuinigen op de Jitgelden van werkloze leer- :hten in het hoger en mid- laar onderwijs. Bovendien ;en diverse MBO-scholen ;e rekeningen, omdat ze ten ichte uitkeringen hebben iclareerd bij het ministerie. itzen schrijft dit in een brief de Tweede Kamer, waarin situatie alarmerend it. In totaal wil hij ruim 46 ien gulden van het MBO te- forderen. •rig jaar bleek bij een steek- if door het ministerie al dat iet MBO de wachtgeldrege- jen werden overtreden. Uit- [eider accountantsonder- bracht aan het licht dat van de 135 MBO-scholen in een groot deel van de itgeldkosten voor ontslagen lewerkers in strijd met de rschriften declareerden bij ministerie. e minister vindt het vooral ijk dat veel MBO-instellin- de afgelopen jaren docen- ebben aangenomen terwijl irder eigen personeel had ontslagen, dat vervolgens itgeld kreeg. In veel geval len zou het daarbij gaan om 'uitgebluste' leraren die op ei gen verzoek zijn weggestuurd. In dat geval hebben de scholen geen recht op wachtgeld van het rijk, maar moeten ze de kos ten zelf betalen. In het HBO neemt het aantal wachtgelden sterk toe. Ruim tien procent van de personele uitgaven gaat nu al naar men sen die niet meer werken. In to taal is daarmee ongeveer 200 miljoen gulden per jaar ge moeid. Voor hogescholen geldt daar om vanaf gisteren een verscher ping van de al bestaande bo nus/malus-regeling. Die houdt een striktere toepassing in van de financiële sanctie op ontsla gen. De maatregel wordt inge trokken als de HBO-instellingen de garantie afgeven voorlopig geen personeel te ontslaan. Op dat moment gaat Ritzen met de HBO-instellingen overleggen over een definitieve oplossing. De HBO-Raad, de vereniging van hogescholen, reageerde gis teren verontwaardigd op het besluit van Ritzen. De hoge scholen zeggen zich al optimaal in te spannen om het aantal wachtgelders te beteugelen. A-voorzitter Helgers vindt i zijn partijgenoten in de leede Kamer meer moeten ten in de coalitie. Naast het ragen van de eigen ideeën is Dlootleggen van de verschil- tussen de drie regeringspar- n een belangrijke functie van oppositie, en dat doet de A-fractie volgens Helgers [te weinig. voorzitter, die gisteren GPD Geassocieerde Pers Dienst' Rapport ministerie: 24.000 arbeidsplaatsen verdwijnen Invoering van strenge nor men voor het uitrijden van mest betekent de onder gang van duizenden Ne derlandse veebedrijven. In de aanverwante agrarische industrie verdwijnen dan eveneens duizenden ar beidsplaatsen. Dat blijkt uit een studie naar de sociaal- economische gevolgen van de bemestingsnormen door het ministerie van volksgezondheid, ruimtelij ke ordening en milieu (VROM). den haag» anp-gpd Volgens het rapport gaat het om een verlies van 24.000 arbeids plaatsen in het landbouwbe drijfsleven. Dat verlies komt bo venop de 29.000 arbeidsplaat sen die de komende vijf jaar toch al verloren gaan. Nu wer ken er in totaal nog 266.000 mensen in de landbouw en de toeleverende- en verwerkende industrie. De mestwetgeving is het hete hangijzer voor de landbouw. In mei zullen de ministeries van landbouw en VROM met een notitie komen over de hoeveel heid mest, met name de hoe veelheid stikstof en fosfaat, die op het land mag worden uitge reden. Daarbij moet gekozen worden tussen wat wenselijk is uit milieu-oogpunt is en wat uit landbouwkundigoogpunt. De overheid wil dat na het jaar 2000 niet meer mest op het land wordt gebracht dan de planten kunnen opnemen. De praktijk wijst uit dat een extra mestgift nodig is om een goede Jonge boeren voerden gisteren op de Grote Markt in Groningen actie tegen de prioriteitennota van landbouwminister Van Aartsen. De boeren dumpten een kar met 'boeren' op de markt. plantengroei te garanderen. De ze zogeheten verliesnorm is momenteel inzet van de discus sie: de landbouw wil een ruime verliesnorm, de milieubeweging een beperkte. De strengste verliesnormen die momenteel worden overwo gen gaan uit van een fosfaat norm van 10 kilo per hectare en een stikstofnorm van 100 kilo per hectare grasland en 25 kilo per hectare bouwland. In dat geval wordt er een flinke milieu winst geboekt, aldus de samen stellers van het rapport. De sociaal-economische ge volgen zijn echter eveneens omvangrijk. Zowel vee- als ak kerbouwbedrijven zouden hun inkomen met tienduizenden guldens zien teruglopen. In de gehele land- en tuinbouw, in clusief de agrarische industrie, zouden circa 24.000 arbeids plaatsen komen te vervallen. De ruimste verliesnormen gaan uit van een fosfaatnorm van 40 kilo per hectare. De stik stofnorm bedraagt in dat geval 350 kilo per hectare grasland en 175 kilo per hectare bouwland. In dat geval gaan geen extra ba nen verloren. In dat geval zien alleen de varkenshouders, zo wel zeugen- als varkensvleesbe drijven, hun inkomens nog meer afnemen. Ook dan is er echter sprake van een aanzien- FOTO ANP KAREL ZWANEVELD lijke milieuwinst, aldus het rap port. Overigens zal ook zonder aanscherping van het mestbe leid het aantal banen in de land- en tuinbouw afnemen. Door onder meer schaalvergro ting bedraagt het aantal ar beidsplaatsen in de land- en tuinbouw in 2000 naar schat ting ruim 235.000. Dat is bijna 30.000 minder dan in 1990. Ex-burgemeester Riem denkt aan schadeclaims MAASTRICHT GPD flgers wil dat fractie, breuklijnen blootlegt sprak voor de EO-radio, vindt dat de oppositie van zijn fractie wel wat feller mag. Dat kan door de regering niet meer aan een meerderheid te helpen als een van de coalitiepartners afvallig is. Helgers: „Als de PvdA bij voorbeeld steun zoekt bij het CDA om een wat socialere poli tiek te voeren, dan moeten wij soms maar eens besluiten die steun niet te geven om de breuklijnen in het kabinet dui delijker te laten zien." Koel maant Henk Riem zijn vrouw tot stilzwijgen. Els Riem neemt geen blad voor de mond en spaart de roede voor politie, justitie en pers niet. Over de lippen van Henk Riem komt (nog) geen woord van kritiek. Wie het laatst lacht, lacht het best... „Mijn tijd komt nog wel. Of ik schadevergoedingen zal ei sen zal de nabije toekomst uitwijzen. Ik sluit niets uit. Eerst even dit verwerken. Dan ga ik het vonnis bestuderen en afwachten of er hoger beroep wordt aangetekend," zegt hij enkel. De ex-burgemeester van Brunssum en oud-gede puteerde van Limburg is gisteren door de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van het aannemen van smeergelden. De 54-jarige Riem pleegde volgens de rechtbank op geen enkele wijze ambtsmisbruik. Bo vendien is hij vrijgesproken van het helen van ver trouwelijke provinciestukken en het schenden van het ambtsgeheim. Ook vond de rechtbank geen be wijs voor de vier gevallen van valsheid in geschrifte in verband met de Israëlreis en enkele Brunssumse collegebesluiten. „Ik had ook niet anders verwacht," zei Riem schijnbaar onaangedaan na de uitspraak. Riem gaat niet in op zijn ontslag als burgemeester van Brunssum in het kader van het onderzoek door de minister van binnenlandse zaken. „Het zal moei lijk zijn de klok terug te draaien. Het hoger beroep tegen het ontslag loopt nog en in die procedure is al aangevoerd dat de minister ten onrechte stukken uit het strafrechtelijk onderzoek kreeg. Deze vrijspraak kan onze visie alleen maar onderstrepen," zegt Riems advocaat Marchal. De officier van justitie eiste bijna drie weken gele den nog 2,5 jaar celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk en 100.000 gulden boete tegen Riem. Volgens persofficier mr. J. Nabben moet nadere stu die van het vonnis uitwijzen of het Openbaar Minis terie in beroep gaat. JE THUIS VOELEN IN JE SLAAPKAMER... Thuiskomen houdt voor velen op bij de huiskamer. Achter de slaapkamerdeur is het eigenlijk maar 'behelpen'. En dat is jammer. Dormaël biedt een kollektie komplete slaapkamers, waarin u zich werkelijk thuisvoelt Precies de stijl die u zoekt. Volledig 'aangekleed'. Met fraaie bedmode, een linnenkast- op-maat, nachtkastjes, ombouwen en stoelen. Een slaapkamer die gezien mag worden. Laat u eens adviseren door de Dormaël-nachtrustspecialist. &S LA AP K AM E R S ielboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri rt Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST Cola of koffie in ijsklomp uit vliegtuig Het leek zo mysterieus. Waar kwam die ijsklomp vandaan die op 2 april 'zomaar' uit de lucht kwam vallen en het dak van een woning in het Lim burgse Sibbe doorboorde. Onderzoek op het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de ijs klomp, cafeïne en suiker be vatte. Dat betekent dat er een restant koffie of cola in het stuk ijs zat. Het is daarmee duidelijk dat het ijs afkomstig is van een vliegtuig. In het keukentje van een vliegtuig worden restanten voedingsmiddelen en drank en zolang opgeslagen in een afvalvat. Pas als het toestel op de grond staat wordt zo n afvalvat via een afvoerbuis leeg gemaakt. Vermoed wordt dat door een lekkage een hoeveelheid in ijsvorm is blijven zitten. Die brok ijs is toen het toestel boven Sibbe vloog losgeraakt en naar be neden gevallen. Opzettelijk lozen van afval gebeurt nooit in de lucht, omdat dan ge vaar bestaat dat de luchtdruk binnen in het vliegtuig zou wegvallen. Volgens de politie is niet meer na te gaan welk vlieg tuig de ijsklomp heeft verlo- Pattist wierf gastarbeiders voor Hembrug DEN HAAG» ANP De oorlogsmisdadiger Auke Pat- - tist heeft in 1970 Spaanse gast arbeiders geworven voor het toenmalige bedrijf Staatsartille- rie Inrichtingen Hembrug. Dat antwoordt minister Van Mierlo op kamervragen van Groen- Links. Of hij daarbij werd ge holpen door ambassadeperso neel of mensen van Hembrug is niet duidelijk geworden. Pattist werd na de oorlog bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn terreurdaden op het platteland van Drenthe. Hij was gevlucht naar Spanje. Nazi- jager Wiescnthal spoorde hem in 1979 op. Zijn straf was toen al omgezet in levenslang. Spanje weigerde hem echter uit te leve- Nederlander goed te spreken over zijn werk ZÜRICH AFP De Nederlandse werknemer is over het algemeen goed te spre ken over zijn werk. Een onder zoek van het bureau In ter natty nal Survey Research wijst uit dat 74 procent van de werkende Nederlanders tevreden is over zijn werk en de omstandighe den waaronder dat gebeurt. Sa; men met zijn Duitse collega staat de Nederlander daarmee nummer twee op de ranglijst, achter de Zwitsers (83 procent is tevreden). Het ging om een onderzoek in 1993/94 in acht Europese landen. Jagers brengen in kaart hoeveel reeën ze mogen afschieten IOOSENDAAL THEO HAERKENS Om te weten hoeveel reeën er dit jaar jJN kunnen worden geschoten zijn de die ren de afgelopen weken geteld. De ja- J gers 'oogsten' graag maar zijn er be- fducht voor te veel dieren te schieten, want dat zou de reeënstand geen goed doen. De Koninklijke Nederlandse Ja- gers Vereniging (KNjV) heeft de cijfers nog niet verwerkt, maar dat het goed ;aat met de Nederlandse reeën staat al vast. De ochtendschemering trekt lang zaam weg als C. van Hulst, regiocon- isulent van de KNJV, zijn vierwielaan- gedreven auto door een glibberige bocht stuurt. Zachtjes schommelend vervolgt de wagen zijn weg over het hobbelige karrespoor dat het bos scheidt van de landerijen. Het geluid van de motor is voldoende om de ree ën op te schrikken die zich tegoed doen aan het jonge gras. Een groepje van vier haast zich zo'n honderd me- -ter verder naar de andere kant van de weg en stuift het bos in. Even verderop inspecteren twee jonge bokjes een voederakker die speciaal voor het wild is aangelegd. Behalve 'mais staat er boekweit en kooleaad. De beestjes staan stokstijf stil tussen |de geknakte stengels en vallen met hun bruingrijze vacht nauwelijks op. Met de oren gespreid taxeren ze het Dat doet ook de reegeit die in het wei land een stukje verder vanuit de sloot kant omhoog klautert samen met een jong bokje, haar kalf van bijna een jaar oud. Roerloos en met grote ogen bekijken ze wat er aan de hand is. Van paniek is geen sprake als ze er even la ter in een rustige galop vandoor gaan. Soepel wippen ze als twee witte vlek ken over sloten en afrasteringen. Van Hulst geniet zichtbaar, het is zijn favoriete uur van de dag. Op het land goed van ruim duizend hectare, twee duizend voetbalvelden, in het westen van Brabant komt de natuur lang zaam tot leven. Zangvogels schetteren in de bomen, hazen sukkelen over de pas omgeploegde akkers, konijntjes schieten links en rechts over de bos paadjes en een fazantehaan paradeert hooghartig door het weiland. Het landgoed is speciaal ingericht voor wildbeheer en de jacht. Het be staat uit dichte bospercelen, afgewis seld met akkertjes en weilanden, een ideale leefomgeving voor de ree. Er zitten er hier dan ook meer dan in de, meeste natuurgebieden elders in het land. Elk paartje heeft een kleine tien hectare ter beschikking. Meestal is dat veel meer. Zo streeft Staatsbosbeheer met het oog op de houtproduktie naar een populatie van maar twee reeën per honderd hectare. Het grote aantal reeën in het gebied is aanleiding tot terughoudendheid. De particuliere eigenaar ziet de naam van het landgoed liever niet in de krant. Dat zou maar stropers aantrekken of extra dagjesmensen en ook daarop is hij niet gesteld want die verstoren de rust. Op grote terreinen als deze is het niet eenvoudig vast te stellen hoeveel ree ën er precies leven. In zijn eigen jacht gebied van niet meer dan tweehon derd hectare zijn het er zestien, weet Van Hulst. Hij weet dat precies omdat de ree zo'n gewoontedier is. Het beestje houdt van regelmaat en ver laat rond de schemering de bosscha ges waar het zich overdag schuil houdt. Het zet dan koers naar de wei landen en akkers waarvan het weet dat er lekkere hapjes te vinden zijn. Een ljapje gras hier, wat bramescheu ten daar en wat jonge twijgen verder op. Zo scharrelt hij op zijn gemak zijn kostje bij elkaar. Op aanwijzing van de jachtopzichter rijdt de jager langs een weiland dat aan drie zijden door bossen wordt omgeven. „Daar komen ze 's och tends altijd." En inderdaad, maar liefst negen reeën doen zich tegoed aan het sappige gras. Sommige blijven in de schaduw van de bomen, maar andere lopen gewoon middenin de wei. Met de verrekijker zijn ze goed te zien, maar met het blote oog valt het niet mee de tengere donkere lijven te onderscheiden van de bomen op de achtergrond. Alleen de witte achter kant verraadt hen. „Sommige mensen in het dorp hebben nog nooit een ree gezien", grijnst de jachtopzichter „ter wijl ze bij wijze van spreken door hun achtertuin lopen." Wie het niet weet herkent een afgetrapte slootkant niet als een wissel: een snelweg,'waar de reeëfamilies zich dagelijks overheen spoeden. Doordat de jagers veel 'in het veld' zijn, leren ze de dieren goed kennen. In overleg beslissen ze hoeveel en wel ke dieren dit seizoen worden gescho ten. Van mei tot half september wor den de bokken bejaagd, van januari tot half maart de geiten. Doordat de geiten gemiddeld twee jongen per jaar werpen, is de aanwas jaarlijks zo'n 35 tot vijftig procent. De jagers stellen zich tot taak een al te snelle groei te voorkomen. Gemiddeld schieten ze twintig procent van de populatie. Over het hele land wordt het aantal dieren momenteel geschat op een kleine 50.000, daarvan worden er bij na 10.000 afgeschoten. Van Hulst benadrukt dat dit zorgvul dig gebeurt. „Ik heb vorig jaar een bok geschoten waar ik wel veertien keer voor op pad ben geweest." Dat hij er zo vaak op uit moest, ziet hij niet als tijdverlies. „Als ik zit te wachten ge niet ik ook. Je ziet de eekhoorntjes en de hazen. Het is pure rust." De jagers zijn zich zeer bewust van de weerzin die de jacht bij grote delen van de bevolking oproept. „We ne men alleen die dieren weg die in de vrije natuur door wolven en lynxen zouden worden opgegeten: heel jonge dieren en heel oude. De bokjes zijn gemakkelijk te herkennen aan de ont wikkeling van hun gewei. Oude geiten hebben vaak maar één jong of hele maal geen. Reeën van drie tot vijf jaar worden alleen geschoten als het er echt te veel worden." Van een overschot is volgens de KNJV sprake als er onevenredige schade is aan gewassen van de boer of de bos bouwer. Van Hulst stoort zich aan ge meenten die „niet gehinderd door verstand van zaken" de oren laten hangen naar tegenstanders van de jacht en het jachtrecht niet meer ver pachten. Een gemeente op Goeree- Overflakkee zag zich gedwongen hier van terug te komen omdat zich maar liefst zestig aanrijdingen met reeën hadden voorgedaan. „Los van de kans op letsel heb je schade aan de auto en die kun je nergens verhalen." De jager kan zich maar moeilijk inleven in de bezwaren tegen de jacht. „Mensen die tegen de jacht zijn, praten wel over scharrclvlees. Ze beseffen niet dat scharrelkippen met zijn achten op een vierkante meter leven. Wie een échte scharrelkip wil eten, moet een fazant nemen." AMSTERDAM ANP Bij herdenking oorlogsslachtoffers tisch Kerkgenootschap (NIK), het Portugees-Israelietisch Kerkgenootschap (PIK) cn het Verbond van Liberaal-Religieu ze Joden in Nederland. Een klei ne ultra-orthodoxe groep liet het NIK onlangs bij monde van de Amsterdamse jurist J. Loon- stein weten dat een gezamenlij ke herdenking met in haar ogen afvallige (liberale) joden 'smar telijke gevoelens' oproept en 'niet acceptabel' is. Bloemendal sluit uit dat hij in weerwil van het verbod toch tij dens de herdenkingsbijèen- komst optreedt. „Ik heb echter veel brieven gekregen van zeer orthodoxe mensen die zeggen: je moet het wél doen. I let is erg dat het naar buiten toe lijkt als of de joden onderling een ver schrikkelijke verhouding heb ben. Zo onstaat in de buitenwe reld een verkeerd beeld." In de brievenrubriek van het Nieuw Israelietisch Weekblad klinken deze week verontwaar digde commentaren op de ul tra-orthodoxe boycot. „Hoe durft u het om joden, orthodox of liberaal, als het om herden ken gaat, zo tegen elkaar uit te spelen!", fulmineert een brief schrijfster tegen mr. Loonstein. De orthodox-joodse voorzanger Hans Bloemendal is verbaasd. Van rabbijn M. Just, voorzitter van het Opperrabbinaat voor Nederland, mag hij op 7 mei niet voorzingen tijdens een ge zamenlijke joodse herdenking van de bevrijding in de Portu- gees-Israelietische synagoge in Amsterdam. Reden voor het verbod is de deelname van libe rale joden. Het gaat overigens niet om een synagogedienst. „Ik had geen moeilijkheden verwacht", aldus Bloemendal. „Ik ben verrast. Maar ik behoor zelf tot de orthodoxe gemeen schap, dus ik word geacht me aan de spelregels te houden. Een rabbijn die zich op de hala- cha (joodse wet) beroept, kan zo'n verbod uitvaardigen." Het bevreemdt hem wel dat het koor dat hem zou begeleiden en dat voor een groot deel uit or thodoxen bestaat, kennelijk wél mag optreden. Rabbijn Just ver blijft op dit moment in Israël en is niet voor commentaar bereik baar. De herdenkingsbijeenkomst op 7 mei wordt georganiseerd door het Nederlands-Israelie-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5