Dijkenplan 100 miljoen 'te duur' „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." _F ritiek D66 op bouw-CAO tlt slecht bij de bonden Binnenland CDA Brabant wil van Heerma af 'Milde' straffen geëist tegen leden partij CP'86 Als werkloosheid eigen schuld is, geen WW meer (NSDAC 19 APRIL 1995 oorzitter AOV bereid op te stappen rosch Voorzitter Batenburg van het Algemeen Ouderen ■bond (AOV) is bereid zijn functie neer te leggen onder de irwaarde dat er eerst een goede vervanger wordt gevonden, enburg heeft dat gisteren gezegd. Rond de voorzitter is een ontstaan omdat hij per se voor zijn partij naar de Eerste Ka- rwil. Het dagelijks bestuur van het AOV en een deel van de V-fractie in de Tweede Kamer wil dat niet hebben. In een ital publikaties heeft Batenburg zich bovendien laatdunkend gelaten over een aantal partijgenoten. Het bestuur eiste daar- zijn aftreden als partijvoorzitter. [eisje (13) bekent 20 winkeldiefstallen dlee len 1964 ever die enza ene nge strafAmerendEen 13-jarig meisje uit Purmerend, dat zaterdag op 1 in d erdaad is betrapt bij het stelen van nepsieraden in een speel ione edwinkel, heeft bekend dat ze nog minstens twintig diefstallen haar naam heeft staan. Zij stal pennen, snoepgoed, geurtjes speelgoed-sieraden. In overleg met haar ouders heeft de poli- het kind overgedragen aan het HALT-bureau. Dat zal een al- iek o natieve straf voor haar bedenken. rjiljoenenschade door brand in loods !^e' i/EN-HARDiNxvELDEen uitslaande brand in een opslagloods van 1 technische dienst van baggermaatschappij I lolland aan de ierdijk in Boven-Hardinxveld heeft gisteravond voor miljoe- guldens schade aangericht. Er deden zich geen persoonlijke delukken voor. De brand ontstond om half tien door onbe- af'n 'd,e, oorzaak. Reserveonderdelen voor schepen, landmeetap- atuur en een deel van het kantoorarchief gingen verloren. De leverdiepingen tellende loods werd totaal in de as gelegd, keen naburig bedrijfspand liep schade op. Tegen het einde de avond was de brand onder controle. uts benoemt interim-managers de jihaag» Nuts Verzekeringen heeft j. Cuypers en j. van Wee- s vri idonk benoemd als interim-managers. Zij vervangen de voi week geschorste directeuren D. Zijderlaan en S. Ooms. De tij- ,W« ijke managers moeten de lopende onderzoeken naar een mo- ijke AWBZ-fraude bij Nuts Verzekeringen begeleiden en on- >erei steunen. Dit heeft de raad van commissarissen van Nuts Ver- .eringen gisteren besloten. De verzekeraar en twee van haar ecteuren kwamen in opspraak na een rapport van de Zieken- dsraad over oneigenlijke declaraties van hulpmiddelen uit de van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. ohl herdenkt oorlogsslachtoffers terdam Vijftig jaar na de bevrijding komt bondskanselier li als eerste Duitse staatsman speciaal naar Nederland voor herdenking van oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden. Op nodiging van minister-president Kok brengt Kohl op 22 en 23 5 een officieel bezoek aan Nederland voor een eerbetoon aan mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog om het leven 'jg,gekomen. Kohl bezoekt dan onder andere Rotterdam. koord strijdig met Europese regels' nde J dcgevers en bouwbonden re- jen boos en verbaasd op de pk van D66-kamerlid B. vripr op de bouw-CAO, waar- afgelopen weekeinde na (weken van stakingen een ltje »ord werd bereikt. ,r ikker suggereerde dat het Dord in strijd is met het Eu- :es mededingingsrecht en het te weinig zou beant- rden aan het beleid van de ring om nieuwe banen te ppen op het niveau van het mumloon. inister Melkert van sociale ,^n zou de CAO daarom niet °meen verbindend kunnen laren, hetgeen inhoudt dat niet verplicht wordt opge- aan alle werkgevers. Dat kwaad bloed gezet bij -NCW, de grootste werkge- opganisatie in ons land. recteur Van Kesteren van NCW brengt Bakker in nnering dat minister kert het algemeen-verbin- dverklaren (AW-en) in het -seizoen 1995 met rust zal Dit voorjaar bekijkt hij sa- met sociale partners of in afgesloten CAO's lagere 8 ischalen zijn opgenomen, „rdoor het aantrekkelijker pl t worden personeel in st te nemen. Als Melkert ^üit wat te veranderen, dan et pas in 1996. Het stoort Kesteren dat D66 hier aan eigen' minister en derhalve AO-overleg >or tuinbouw t muurvast s,c haag. anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Deltaplan Grote Rivieren met dijk in Ochten begonnen De dijkverzwaring valt door de snelle aanpak in het kader van het Deltaplan Grote Rivieren ongeveer 20 procent duurder uit. Uitvoering van het Deltaplan kost ongeveer 450 miljoen gulden. Voor dat bedrag wordt 145 kilometer 'kritieke dijkvakken' aangepakt. Als met de dijkverzwa ring was begonnen voor de dreigende doorbraken begin dit jaar, waar de polderdistricten steeds op hebben aan gedrongen, had het werk ongeveer 100 miljoen minder gekost. In Ochten gooide minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gisteren de eerste zandzak leeg ter ere van de start van het dijkenplan. gisteren bij de start van de ver snelde uitvoering van de meest noodzakelijke dijkversterkin gen. Kamermans is een van de architecten voor de dijkverzwa ring. De polderdistricten en wa- ochten anp Gemiddeld gaat de verbetering nu drie miljoen per kilometer kosten. Dat zei Th. Kamermans van de Heidemij Adviesgroep terschappen moeten de versnel de aanpak betalen, maar die verhalen de kosten op de bewo ners van de poldergebieden. Die zijn tegen het jaar 2000 ze ven- tot achthonderd gulden per jaar aan polder- en zuive- ringslasten kwijt. Volgens Kamermans zijn er in Nederland een kleine 25 gespe cialiseerde aannemers die met de nodige kennis en ervaring de dijken kunnen aanpakken. Zij hebben alle jaren moeten wach ten op werk. De# dijkverbetering liep veel vertraging op door be zwarenprocedures van natuur- en landschapsbeschermers en het werk van de commissie- Boertien. Kamermans verwacht dat aannemers een financiële inhaalslag zullen plegen nu de dijken na de recente waters nood met vrijwel ieders instem ming snel worden verzwaard. J. van Rijnsbergen, hoofd af deling dijkverbetering van het polderdistrict Tieler- en Culem- borgerwaarden, onderschrijft de visie van Kamermans. In zijn polderdistrict liggen tot morgen vier dijkverzwaringsplannen ter inzage. Het zijn de eerste plan nen die versneld zijn klaarge maakt na de dreigende waters nood begin dit jaar. In voor gaande jaren waren er tientallen bezwaren van allerlei milieuor ganisaties tegen de verbetering van deze dijkvakken; tot gis terochtend hadden maar twee particulieren bezwaar aangete- 'kend. Van Rijnsbergen: ,,De belang stelling onder aannemers is enorm. De inschrijving voor de aanbesteding (die op 8 mei plaatsvindt) is openbaar. Dat drijft de kosten nog eens extra op, want de aannemers gaan natuurlijk kijken wat anderen berekenen voor het werk. We zullen de kosten wel iets kun nen drukken omdat wij klei en zand uit het natuurontwikke lingsproject Fort Sint Andries ter beschikking stellen", denkt Van Rijnsbergen. aan kabinetsbeleid voorbijgaat. Een woordvoerder van de Hout- en Bouwbond CNV wijst erop dat in de nieuwe CAO in loopschalen worden ingevoerd voor 'instromers'. Gedurende het eerste half jaar geldt voor hen een schaalloon dat gelijk is aan het minimumloon, ver meerderd met 25 procent van het verschil tussen het mini mumloon en de laagste loon schaal in de bouw. Die laagste loonschaal ligt 38 procent bo ven het minimumloon, zodat de nieuwkomers in de bouw uitko men op het minimumloon, ver meerderd met bijna tien pro cent. In het tweede halfjaar wordt het minimumloon ver meerderd met vijftig procent van het verschil tussen mini mumloon en de laagste loon schaal. B. Visser, vice-voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV, stelt dat bovendien in de nieu we CAO extra middelen zijn uit getrokken om langdurig werklo zen, minderheden en vrouwen aan een baan te*helpen. Boven dien is afgesproken dat vijfhon derd gedeeltelijk arbeidsonge schikten worden aangenomen. In het akkoord is de nieuwe bepaling opgenomen dat werk nemers die in het buitenland wonen en die voor een buiten landse werkgever in Nederland werken, na een maand onder de werking van de Nederlandse CAO worden gebracht. 'Hij schrikt menig Brabander af den bosch gpd Het CDA in Noord-Brabant wil af van CDA-leider Heerma. De Brabantse afdeling gaat zelfs ac tief op zoek naar een andere lei der. Heerma schrikt menig Brabander af", zegt de Eindho- vense CDA'er J. Houben. Het CDA Brabant wil ook af van een aantal Brabantse kamerleden. Zij zouden bij de volgende ver kiezingen moeten worden ver vangen door Westbrabanders. Houben, tot vorige week frac tieleider in de Brabantse staten, is belast met het versterken van de contacten tussen de provin ciale afdeling en de politieke lei ding in Den Haag. Volgens Houben schort daar nogal wat aan. Komt daar geen verande ring in, dan zal het CDA volgens hem afstevenen op een nieuwe verkiezingsnederlaag. Houben verwijt de huidige CDA-top on- duidélijkheid over wie in Den Haag de leiding heeft. „Je moet jurist zijn om uit de wirwar van woorden de juiste conclusie te kunnen trekken. Het succes van het CDA valt of staat met een aansprekend leider. Die hebben we op dit moment niet. We hebben drie keer een draai om de oren gehad. Deels waren we daar in Brabant zelf schuldig aan. Maar het grootste deel van de verantwoordelijkheid daar voor lag in Den Haag. Volgens Houben doet Heer ma zijn uiterste best en spant hij zich verschrikkelijk in. „Maar als ik luister naar geluiden in Brabant, leidt dat er niet toe dat Heerma de succesfactor is waar we in het Zuiden op zitten te wachten." Ook de andere partij leider, partijvoorzitter j. Hel- gers, is niet die aansprekende fi guur. „Het kan best zijn dat hij enorme progressie boekt bij het reorganiseren van het ambtelijk apparaat en de contributie wordt ook goed geind, maar ik heb geen signalen dat we daar mee nou de winnaar hebben binnengehaald", zegt Houben. Het Brabantse geluid in het CDA weegt zwaar. Houben re kent het mede tot zijn taak dat in de toekomst nog zwaarder te laten wegen. Bij de kamerver kiezingen van vorig jaar verloor het CDA in Brabant evenveel kiezers als in Groningen, Fries land, Drente, Overijssel en Zee land samen. Daarom moet vol gens Houben 'een voor zuider lingen aansprekende figuur' worden gezocht. „Dat hoeft niet per se een Brabander te zijn. Lubbers was dat ook niet. Braks moeten we niet meer van stal halen. Wie wel? Ik weet het op dit moment niet." den haag. anp Bedrijfsverenigingen mogen mensen die werkloos zijn ge worden en dat aan zichzelf te danken hebben èn werklozen die weigeren passende arbeid te aanvaarden, geen WW meer ge ven. Bovendien hoeven ge- pieeijten, die de bijstand ver strekken, niet meer per se ten onrechte verstrekte uitkeringen terug te vorderen, als iemand daardoor de ruimte krijgt om zijn schuld te betalen. Dat blijkt uit een nota van wijziging op het wetsvoorstel Boeten, maatregelen en terug- en invordering sociale zeker heid, die minister Melkert en staatssecretaris Linschoten van sociale zaken en werkgelegen heid gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. De no- inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,5%* is. Girorekening- ^eonderhandelingen over een iwe CAO voor de 32.000 n "tknemers in de tuinbouw gisteravond vastgelopen, werkgevers, verenigd in Pr(J)-Nederland, en de vakbon- gingen onverrichterzake 2 r fcn. Om een akkoord moge- te maken, spraken partijen iet langer over een tweejari- CAO, maar over een eenjari- )e'|0ok werd een aantal heikele sties vooruit geschoven. De Uwe CAO zou dan moeten en len van 1 maart dit jaar tot 1 trt volgend jaar. d' e werkgevers drongen aan C' meer flexibilisering, hetgeen r6 3 neerkomt dat in drukke tij- langere werkweken ge- akt worden dan in minder kke seizoenen. Ook wilden 'a( de invoering van een lage "ischaal in de buurt van het Bmumloon en het invoeren een zogeheten wachtdag ziekteverzuim tegen te n. De vakbonden kwamen een looneis die de werkge- te ver ging. De bonden uil- per 1 januari 1996 automa- he prijscompensatie, ver- erderd met een half procent. amsterdam gpd Een thuisbankier pakt 5%, zonder zijn geld vast te zetten. houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit E biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevo En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: rente (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is elijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 59182 20. POS' Sparen doe je gewoon bij de Postbank. NK De vier bestuursleden van CP'86, die gisteren voorwaarde lijke celstaf tegen zich hoorden eisen, lappen een uitspraak van de aechter bij voorbaat aan hun laars. Ze kondigden aan gewoon door te gaan met hun rechts-ex- tremistische praktijken binnen het kader van CP'86. „Al veroor deelt de rechter mij tot de ko gel," zei Stuart Mordaunt na af loop van de tweede zittingsdag in het proces tegen CP'86. De drie andere verdachten, Tim Mudde, Henk Ruitenberg en Willem Beaux reageerden al even vastberaden. Officier van justitie mr H. de Graaff eiste een maand voor waardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar plus een boete van vijfduizend gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk. Verder eiste De Graaff een boete van tienduizend gulden voor de partij CP'86 en de toe zichthoudende stichting waar de verdachten allen bestuurs- funkties vervullen. „Doel van deze partij is een blanke samen leving," aldus De Graaff in zijn betoog. Hij zei dat de CP'86- cocktail van blank superiori- teitsdenken, vreemdelingenhaat en de grootnederlandse gedach te, hem deed denken aan Hit- ler-Duitsland en de Zuidafri- kaanseapartheidsstaat. De eisen van de officier wer den zeker na het betoog als 'mild' gekenschetst. Bij het advocatenteam dat de rechts- extremisten bijstaat, heerste verwondering. Advocaat Bok- sem: „Ja, het verbaast ons. De officier zette tijdens zijn requisi toir hoog in. Hij had het over een bedreiging van de demo cratie, nou dan verwacht je een veel zwaardere eis. Nu ligt het in de lijn van vorige eisen bij minder zware discriminatieza ken." De vier verdachten lieten on middellijk na de zitting weten dat de uitspraak van de rechter hen niet zou doen stoppen met hun praktijken. Verdachte Tim Mudde, die al eens is veroor deeld wegens discriminatie, kon zijn verbazing over de eis van de officier nauwelijks onder drukken. „De strafmaat staat in geen verhouding tot al het werk en de kosten die in dit proces zijn gestoken." Mudde bedoel de dat hij de eis veel te laag vond. Uitspraak op 2 mei. SER ziet niets in vrijstelling minimumloon den haag anp Het kabinetsvoornemen om langdurig werklozen voor min der dan het minimumloon aan de slag te helpen, kan discrimi nerend zijn voor allochtonen en vrouwen. Dat stelt de Sociaal Economische Raad (SER) in een concept-advies aan minister Melkert (sociale zaken). Los van deze bezwaren is de SER het niet eens met het plan van Melkert. Melkert wil bedrijven vrijstel len van betaling van het mini mumloon als ze iemand in dienst nemen die langer dan een jaar werkloos is. De dispen satie zou ook moeten gelden voor allochtonen die onvol doende ingeburgerd zijn en daardoor weinig kans hebben op een baan. Melkert wil zo de werkloosheid bij laag- en onge schoolden bestrijden. De vrij stelling zou voor maximaal twee jaar moeten gelden en voor de betreffende werknemers tot een vast dienstverband moeten lei den. Volgens de SER kan deze maatregel strijdig zijn met in ternationale verdragen en met de Algemene Wet Gelijke Be handeling. Die laatste verbiedt het maken van direct en indi rect onderscheid op basis van nationaliteit, geloof of ras. Vol gens de SER komen vooral al lochtonen in aanmerking voor werken onder het minimum loon, omdat in deze groep het grootste aantal langdurig werk lozen voorkomt. Ook vrouwen met een werkende partner kun nen relatief vaker de dupe wor den van het voorstel. Zij zullen eerder bereid zijn aan de slag te gaan voor weinig loon, om net salaris van hun partner aan te vullen. De werknemersvertegen woordigers in de SER denken dat het plan hoe dan ook onvol doende soelaas zal bieden, om dat werklozen niet geneigd zijn voor nauwelijks meer dan een bijstandsuitkering te gaan wer ken. Brand caravan in Lunteren Vrachtwagens op de dijk in Ochten, die tijdens de watersnood van enkele maanden geleden op springen stond. Op deze zwakke plek is gisteren een begin gemaakt met het Deltaplan Grote Rivieren. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gooide de eerste zandzak leeg. foto anp Melkert en Linschoten scherpen wet aan: ta is een aanscherping van het wetsvoorstel over sanctie- en te rugvorderingsplicht, dat in sep tember vorig jaar bij de Tweede Kamer is ingediend. Van verwijtbare werkloosheid is sprake als een werknemer re- delijkerwijs had kunnen voor zien dat zijn gedrag zou leiden tot het verlies van zijn baan. Bij werkweigering of verwijt bare werkloosheid kunnen ge meenten ook overgaan tot tijde lijke stopzetting van de bij standsuitkering. In bijzondere gevallen kunnen gemeenten het recht op bijstand zelfs helemaal laten vervallen. Bij elkaar moeten de aange scherpte sanctiemaatregclen dit jaar 25 miljoen gulden opleve ren. Dit bedrag loopt op tot 155 miljoen gulden na 1999. Bij een brand na een explosie in een stacaravan op een camping in Lunteren (gemeente Ede) is een man gisteravond zwaarge wond geraakt. Hij liep ernstige brandwonden aan zijn onderli chaam op. De brandweer sluit niet uit dat de Edese pyromaan weer actief is geweest maar de politie verwerpt die mogelijk heid vooralsnog. Agenten von den de zwaargewonde man tij dens een surveillance. Hel slachtoffer bleek aan het klus sen te, zijn geweest bij de cara van toen hij ineens oog in oog stond met twee inbrekers. Op hetzelfde moment explodeerde de caravan en ontstond brand. De inbrekers ontkwamen. In Ede is sinds 16 maart al 35 keer brand gesticht, onder meer bij caravans. De meeste bran den begonnen doordat afval te gen een muur werd opgestapeld en aangestoken. Daarvan waren nu geen sporen zichtbaar. Het onderzoeksteam dat jacht maakt op de Edese pyromaan is inmiddels uitgebreid tot twaalf mensen. Sorgdrager: Nederland telt paar honderd louche BV's DEN HAAG ANP In Nederland opereren enkele honderden malafide buiten landse vennootschappen. Dat schrijft minister Sorgdrager van justitie in een toelichting op haar wetsvoorstel om buiten landse B.V.'s hier te laten vallen onder een aantal regels, waar aan ook Nederlandse vennoot schappen zich moeten houden zoals een startkapitaal van 40.000 gulden en eigen briefpa pier. Dat valt eigenlijk wel mee op de 330.000 B.V.'s die in het han delsregister staan ingeschreven en de 803.000 geregistreerde ondernemingen. Maar de groei die erin zit, baren de minister zorgen. Een gedetailleerd onderzoek door de Economische Controle Dienst (ECD) in 1991 gaf aan dat het aantal ingeschreven En gelse Limited Companies in de voorafgaande twee jaar zo goed als verdubbeld was. Het aantal Amerikaanse Delaware Corpo rations nam met een factor van meer dan twee toe. Recente ge gevens van de Kamers van Koophandel laten zien dat het aantal ingeschreven buiten landse rechtspersonen inmid dels is toegenomen van 3.717 in 1991 tot 5.289 in november 1994.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3