4 Turken begrijpen niets van Nederlanders Pasqua: van straatvechter tot pragmaticus Feiten &Meningen Paus moet een meelevende man zijn Rechter legt levenslang slechts sporadisch op WOENSDAG 19 APRIL 1995 Vanaf Witte Donderdag heb ik de dagen doorgebracht in Rome. De stad van de paus van de Rooms-Katholieke Kerk. De stad van de Italiaanse regering en van de maffia, zoals het ook de hoofdstad is van het Ro meinse Keizerrijk, dus het antieke Rorrje. Drie steden in één stad, dat maakt Rome zo'n bijzondere en voor mij welhaast hallu cinerende stad. De drie steden lopen overigens vrijwel volledig door elkaar heen. De pausen heb ben op een uiterst agressieve wijze hun stempel op de drie steden gedrukt. Het Co losseum zijn tal van monumentale in mar mer gehouwen inscripties opgedrukt van menig Pontifex Maximus. Het Pantheon, een schitterende tempel uit de oudheid, is ontsierd met vijf altaren en eveneens mo numentale inscripties van veel pausen. Geen overheidsgebouw of de een of andere paus heeft er wel iets tegenaan geplakt. Garibaldi is er voor verantwoordelijk ge weest dat de Roomse Kerk lange tijd opge sloten is geweest in Vaticaanstad, inclusief haar paus die tot 1960 dat kleine stukje grondgebied niet meer verliet. En toch, het was onbegonnen werk. De Rooms-Katho- lieke Kerk met al haar pracht en praal en haar tomeloze agressie is alom aanwezig. Italië en zeker de hoofdstad Rome, zijn door en door katholiek. Ook als de laatste Italiaanse katholiek is uitgestorven blijft dat land katholiek. Dat is de indrukwekkende kracht van de cultuur. Dikwijls wordt beweerd dat cultuur kwetsbaar is. Niets is minder waar. Cultuur is veel sterker en taaier dan welk ander maatschappelijk fenomeen dan ook. Sterker dan economische en militaire structuren. Sterker dan statelijke verbanden, sterker dan ideologie. Dat is het verbijsterende en terzelfdertijd het adembenemende van de strijd in het voormalige Joegoslavië. De cul tuur wint het van alles, zelfs van het leven. Vijfenveertig jaar Tito lijkt in'één be weging te kunnen worden wegge vaagd. Zeventig jaar onderdrukking heeft de Russisch Ortho doxe Kerk niet kun nen uitroeien. De godsdienst herleeft in al zijn mystieke pracht en praal. PIM FORTUYN medewerker den hersteld en her- rijzen uit hun as, mooier dan ooit te voren. Iets waarbij het verstand stil staat, waar halen de mensen de energie vandaan om dit alles te bewerkstelligen? Zo zal ook de roomskatholieke cultuur overleven en doorleven, desnoods zonder gelovigen. Dat besef is bij de clerus van de katholieke kerk in Rome tot op de botten aanwezig. Het was er, het is er en het zal er altijd zijn. Dat geeft aan deze mensen een bijna nonchalante blijmoedige rust. Bij mij roept dat ook de nodige ergernis en teleur stelling op. Ik heb met mijn broer en vader de paas- dienst bijgewoond in de basiliek van de Sint Pieter. Paus Johannes Paulus II ging voor in de paasdienst op zaterdagavond. Een prachtig ritueel en een schitterende met symbolen overladen lithurgie, op een toplo catie. Alle ingrediënten aanwezig voor het geven van een eerste klas voorstelling. Maar niets daarvan. Wat een kille armoede. Prachtige evangelieteksten worden ver moord door een toonloze, emotieloze ver woording daarvan. De paus zelf is een oude. in zichzelf ge keerde man. Niet echt geïnteresseerd in mensen. Sprekend over de liefde, maar geen moment zelf de liefde voelend, laat staan haar gevend. Na vijftig jaar priester schap nog steeds toonloos zijn preek voor lezend van een papiertje. Daar resideert ie mand dte niets heeft te geven en daardoor ook zo weinig heeft te zeggen. De vertegen woordiger van een schier onaantastbaar en daardoor tijdloos instituut, die dat heel goed weet en daaraan zijn kracht ontleent. Mijn verklaring voor dit fenomeen van al die emotieloze 'in jurken' gehulde mannen is het afschuwelijke leerstuk van het celi baat. Het zou moeten worden verboden dat priesters kiezen voor het celibaat, de seksu ele onthouding, als zij nog nooit openlijk en in vrijheid de lichamelijke liefde hebben be dreven. Begrijp mij goed, ik kan het respec teren als iemand kiest voor deze levensstaat om zich geheel dienstbaar te kunnen ma ken aan het uitdragen van het Licht. Voor waarde is wel dat betrokkene weet waar voor hij kiest, dus kennis heeft van de licha melijke liefde uit eigen ervaring. Nu zit dat instituut vol met gefrustreerde kerels die hun libido op alle mogelijke ma nieren onderdrukken. Dat onderdrukken leidt weer tot emotieloos en dikwijls liefde loos en hardvochtig gedrag. Te veel worden door hen de mensen veroordeeld in plaats van geoordeeld. Voor de zondigheid, de wankelmoedigheid, voor de inconsequente, voor het schaamteloze genieten, is in de kerk van deze bloedeloze ambtenaren geen plaats. Gelukkig zijn er altijd weer uitzonderin gen op de regel, ook in de Rooms-Katholie ke Kerk. Die maken niet alles goed, maar wel veel. Het is niet voor niets dat dit zon der uitzondering echte mannen zijn van vlees en bloed. Mensen in wie de gelovige zich kan herkennen. De laatste mens op de troon van Sint Petrus was paus Johannes XXIII. Die gezellige dikkerd, die hield van het goede leven, bedoeld als tussenpaus, maar tussen neus en lippen even een conci lie bij elkaar roepend dat het aanschijn van de kerk moest veranderen. Het is te hopen voor de katholieke kerk dat het zover komt het celibaat als verplichting af te schaffen en dat om te beginnen deze koele harde paus straks wordt opgevolgd door gewoon een lieve, spirituele meelevende man. Gevangenen die zijn veroor deeld tot levenslang moeten rekening houden met ten minste twintig jaar celstraf. Alleen door het verkrijgen van gratie kunnen ze weer op vrije voeten komen. Dit vooruit zicht heeft ook de 29-jarige man die gisteren voor de ge welddadige AH-overval in Oosterbeek is veroordeeld tot levenslang. De overval kostte aan twee mensen het leven, een derde is voor het leven in valide. Rechters leggen slechts spora disch levenslang op, alleen bij zeer ernstige misdrijven, waarbij sprake is van één of meerdere moorden. Eerder deze maand kreeg een 36-ja- rige Leidschendammer le venslang voor de moord op een 9-jarig meisje uit Den Flaag. Vorig jaar werd geen enkele verdachte tot de zwaarste straf veroordeeld, het jaar daarvoor twee perso nen en in '92 vijf personen, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Er zijn nu tientallen gevangenen die een celstraf van twintig jaar uitzitten. TWINTIG JAAR Levenslange gevangenisstraf betekent in Nederland niet dat de verdachte tot zijn dood z'n straf moet uitzitten, zoals bijvoorbeeld in Amerika wel het geval kan zijn. Het ver schil met andere, 'tijdelijke', straffen is dat de verdachte geen recht heeft op vervroeg de in vrijheidstelling. Gebrui kelijk is dat een 'gewone' ge vangene na het uitzitten van tweederde van zijn straf wordt vrijgelaten. In het Wetboek van Strafrecht staat dat een straf 'in geen ge val de tijd van twintig jaren te boven mag gaan'. Volgens de Haagse officier van justitie, S.J.E. Horstink, wordt echter voon levenslang gestraften een uitzondering gemaakt. Levenslang is levenslang, daar gaan wij van uit in het Haagse arrondissement. Hoe lang dat in de praktijk is, is vooral een kwestie van juridi sche interpretatie." GRATIE Gevangenen met levenslang moeten een gratieverzoek in dienen om vrij te komen. In de regel wordt zo'n verzoek pas na twintig jaar cel geho noreerd. Officier van justitie Horstink benadrukt dat dit geen automatisme is. Dit wordt door de woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigd. Bij een gratiever zoek wordt vooral gekeken of de kans op herhaling, de reci dive, tot de mogelijkheden behoort. Zo overleed in 1961lt; ondanks een reeks gratiever 8É zoeken, een gevangene die bijna dertig jaar gevangen za De kans dat een gevangene L na twintig jaar cel op een ge" sloten afdeling van een straff inrichting weer normaal in c éi maatschappij kan function? ed ren is vrij klein. Veel van de langgestraften brengen tij dens hun detentie een perio de door in een TBS-kliniek o n; een gevangenisziekenhuis wegens psychische proble- men. „De meeste langgestraP ten komen sterk aangeslagei uit de gevangenis en moe naar een psychiatrische i stelling. Vaak zijn ze hun vrouw en familie kwijt. Allee de zeer sterken redden het het uitzitten van hun straf' zegt C.M. Boeij, voorzitter v; de vereniging van gevange nisdirecteuren. ïl,n id BEGELEIDEN Gevangenissen trachten de gedetineerden met lange vrij ic heidsstraffen zo goed moge- w lijk te begeleiden. Boeij: ,,Wa ij] vooral belangrijk is dat ze contact met familie probereisi te onderhouden. Dat ze brie -e ven schrijven, telefoneren ei ec bezoek krijgen. De eerste ja ren zijn voor de langgestraf ten het moeilijkst. Wij be schouwen ze ook vaak als vluchtgevaarlijk, omdat ze niets te verliezen hebben. N; verloop van tijd komt de be rusting." In de praktijk wordt levens lang niet als de zwaarste straL' beschouwd. Diverse deskun n digen wijzen erop dat twintij j jaar gevangenisstraf met TBf een veel zwaardere straf is, omdat het ongewis is wan neer iemand vrijkomt. Deze categorie gevangenen wordt in de regel na het uitzitten van tweederde van de straf overgeplaatst naar een TBS- instelling. Een gemiddeld blijf duurt daar vijf a zes jaar maar bij ernstige delicten ka - dwangverpleging jaar-in, jaa uit worden gecontinueerd. E zijn momenteel 48 TBS-ge- stelden die naar alle waar schijnlijkheid nooit meer vi komen. Rechters leggen doorgaans liever celstraf in combinatie met TBS op, omdat bij ver dachten van zeer zware mis drijven vaak sprake is van psychische gestoordheid. Di kan echter alleen als de ver dachte bereid is tot behande ling. De moordenaar van het Haagse meisje, die vroeger a een keer tot TBS was veroor deeld, weigerde dat en kreeg n Rappe prater is vastberaden eind te maken aaii imago van 'super-flic Wat heeft Nederland nou toch uitgespookt? In ieder gesprek wordt de vraag hoofdschuddend gesteld. Turkije is niet alleen boos, maar ook diep beledigd. Want het altijd diplomatieke en vriendelijke Nederland was het laatste land waarvan men verwachtte dat het toestemming zou verlenen aan de oprichting van een Koerdisch parlement in ballingschap. Charles Pasqua. een grote klap voor Pasqua komt ook aan de SAC een abrupt einde. Wel heeft hij r\u de smaak van de politiek te pakken. Hij komt in het parlement voor de Parijse voor stad Levallois. en leert een veelbelovend jong politicus kennen, Jacques Chirac. Pas qua helpt hem bij de opbouw van de neo- gaullistische partij RPR en maakt zichzelf achter de schermen onmisbaar. Hij leidt Chiracs campagne voor de presidentsver kiezingen van 1981, maar winnen doen zij niet: Francois Mitterrand is de nieuwe pre sident. Wanneer Chirac in 1986 als premier aan treedt in de cohabitation" het samenre- geren met Mitterrand, benoemt hij Pas qua tot minister van binnenlandse zaken. Voor diens beleid in de twee daaropvolgen de jaren krijgt hij evenwel meer kritiek dan lof. 'Pasqua le Terrible gedraagt zich als een uitsmijter in een discotheek', luiden com mentaren. Het is te venvachten dat Pasqua als hoofd van een 200.000 man tellend politie-appa- raat zijn tanden laat zien. Maar het publiek laakt zijn spierballenvertoon, zoals bij de uitzetting van 101 illegalen uit Mali in 1986. De bewindsman is echter onvermunvbaar. „We moeten met hard optreden een voor beeld stellen, ook al lopen we daarmee het risico onrechtvaardig te zijn", schrijft hij in zijn memoires. Wanneer premier Balladur in 1993 Pasqua opnieuw waagt voor Binnenlandse Zaken, zijn de tijden geheel veranderd. De welvaart heeft plaatsgemaakt voor recessie en groei- ande werkloosheid en de criminaliteit neemt toe. De tijd is rijp voor de man die korte metten maakt met de problemen die Frankrijk teisteren. Hij pakt de immigratie aan, waarmee hij ongetwijfeld stemmen weghaalt bij het extreem-rechtse Front Na tional. Slechts enkele duizenden mensen gaan tegen de maatregel de straat op. Maar ook Pasqua is veranderd. Uiterlijk ver toont hij nog steeds dezelfde treffende gj,, kenis met de vroegere acteur Fernandel r' met zijn grappen brengt hij vriend en vij ,t' and nog steeds in verlegenheid. Maar Pals qua is vastberaden een einde te makenu zijn imago van 'super-flic'. Hij blijkt ook open te staan voor nie lossingen. Als taai criticus van het Nedei landse drugsbeleid lang weigert hij ze onderscheid te maken tussen soft- en ha drugs staat hij ineens open voor expei A menten met methadonverstrekking aan verslaafden. De onbuigzame rechtse krachtpatser blijkt een geslepen politicus Zijn populariteit onder de bevolking groi Binnen het kabinet ligt dat anders. Pasqi J gaat op alle fronten aan de slag en door kruist daarmee het beleid van collega's d|H/ soms openlijk tegen hem uitvallen. Zo bi mo.eit hij zich, om de verpaupering in de buitenwijken tegen te gaan, met stadson wikkeling en loopt hij ook minister van 1 tenlandse zaken Alain Juppé geregeld de voeten. Klagen bij Balladur heeft geen zin; de pre mier geeft Pasqua de vrije hand. Te meei omdat die Chirac en het RPR-kamp de n ei heeft toegekeerd en nu Balladur, dievoo coalitiepartner UDF achter zich heeft, steunt bij de presidentsverkiezingen. Het hoogtepunt van zijn populariteit be-|ö reikt Pasqua rond Kerstmis '94, nadat ee ,s Frans commando in Marseille een eind n heeft gemaakt aan de kaping door Algeri |e se fundamentalisten van een toestel van lr France. Eerder kreeg hij al alle lof voor d< e 'vangst' van de lang gezochte terrorist O los, die vanuit Sudan naar Parijs is overg p bracht. Juppé heeft in beide gevallen het nakijken. Tot februari lijkt Pasqua de gedoodverfd q opvolger van Balladur als premier. Ballat d, voelt zich zeker van het presidentschap. Totdat het afluisterschandaal rond corru tie in de sociale woningbouw en andere; faires aan het licht komen. Balladur holt de peilingen achteruit en Chirac neemt ttn voortouw. Onduidelijk is of Pasqua, de t steunpilaar van Balladur, nu ook een blo s aan zijn been is. De presidentsverkiezing 11 in april en mei zullen het uitwijzen. Democratie en vrijheid van me ningsuiting. Het zijn mooie woorden van premier Kok, maar niemand in Turkije neemt ze serieus. „Niet omdat we niet weten wat dat betekent, daar 1 streven we toch zelf ook naar?", klinkt het. Maar het ging niet om de bijeenkomst van een fol- kloregroep, maar om de oprich ting van een parlement. Dat im pliceert een stuk grond, een land waarover het zeggenschap heeft. En dat stuk grond is on derdeel van een ander land, een NAVO-bondgenoot nog wel. Nederland heeft zich internatio naal verplicht de soevereiniteit van bondgenoten te bescher men. Het erkent bovendien dat de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), die het parlement domi neert, een terroristische organi satie is. Maar, zei premier Kok, zolang de PKK ons niet be dreigt, vind ik alles best. Zou hij dezelfde tolerantie hebben ten toongespreid als de IRA, of de ETA, of Harnas een dergelijk ini tiatief ondernam? Hoe zouden Engeland, Spanje of Israël heb ben gereageerd? PRINCIPES Nederland is een land van prin cipes. Respect voor de mensen rechten is daar één van, zoals Kok de Turkse regering onder de neus wreef, eraan toevoe gend dat zij daar geen kaas van heeft gegeten. Dat laatste zal menig burger in Turkije onder schrijven. Maar als we het dan toch over principes hebben: in de interna tionale verklaring van de men senrechten staat ook de vrijheid van beweging, van reizen dus, beschreven. Is het niet strijdig met dit principe om een visum plicht voor Turken in te stellen? Om alle arme sloebers van de hele wereld te verbieden naar Nederland te komen? Natuur lijk, dat heeft allerlei verklaarba re, economische redenen, maar .waar blijf je dan met je princi pes? Of gelden die toevallig al leen voor de eigen burgers? Turkije is ook een land van principes. En vaderlandsliefde (niet te verwarren met liefde voor het regime) is daar één van. Een veelgehoorde kreet on der idealistische Europeanen is: De PKK beschikt ook over vrouwelijke vechters, getuige deze foto. „Geef die Koerden nou dat stuk grond, dan ben je van alle pro blemen af." Maar stel je voor dat de Friezen onafhankelijkheid wilden. Pri ma? Maar wat als ze ook de aardgasvelden in de Noordzee zouden opeisen? Want het stra tegisch en economisch belang van Koerdistan is in die orde van grootte. Wat als Turkije gastheer zou zijn van dat Friese parlement? Los van het feit dat miljoenen Koerden in de grote steden van West-Turkije wonen. Een onafhankelijk of federatief Koerdistan zou ongekende dra ma's veroorzaken wanneer de twaalf miljoen werkloze Turken de Koerden die hun banen en nu ook nog hun land afpikken terug naar 'huis' zouden sturen. TACTVOL Maar het is ondenkbaar dat de Nederlandse regering dit alles niet weet. Desondanks heeft zij niet eens geprobeerd de bijeen komst te verbieden, laat staan de Turkse regering van tévoren tactvol in te lichten dat dit vol gens de Nederlandse wet niet kan. Integendeel, Kok was nog verontwaardigd ook dat Turkije boos was. Er moet dus iets anders achter zitten. De Turkse intelligentia breekt zich het hoofd over ver schillende scenario's. Het kan zijn dat Nederland, juist om zijn relatief goede reputatie, aange wezen is door Europa om dit vuile werkje op te knappen. Op lange termijn zouden Europa en Amerika inderdaad een onaf hankelijk Koerdistan willen, dat in ieder geval delen van Turkije en Irak omvat, net zoals Israël een creatie is van het Westen tegen alle protesten van de lo kale staten in. De 'safe haven' die in Noord- Irak in stand wordt gehouden door het Westen, ondanks het feit dat de Koerden elkaar daar uitmoorden, is dan onderdeel van dat plan. Het voordeel dat het Westen hiervan heeft, is di recte toegang tot de oliebron nen in dat gebied door middel van een dankbaar Koerdisch marionettenstaatje. Een vechter is hij altijd geweest. Op die manier wist Charles Pasqua op te klim men van Pastis-vertegenwoordiger tot mi nister van binnenlandse zaken. Vonden de mensen de methodes van de „man met de grote sjok" tien jaar geleden nog te bruusk, in de jaren '90 bleek niet alleen hij zijn scherpe kantjes te hebben verloren, Frankrijk bleek ook rijp te zijn voor een politicus die de daad bij het woord voegt. Pasqua komt in 1927 in het Zuidfranse Grasse ter wereld als zoon van een Corsi- caanse politieman. Op zijn vijftiende be landt hij in het verzet, waar hij zich al snel aanmeldt voor de gevaarlijkste klusjes. Charles de Gaulle is dan zijn grote voor beeld en blijft dat ook. Op zijn.25ste, inmid dels getrouwd en vader, begint hij als vertegenwoordiger van Ricard, de grote fabrikant van pastis- drank in Marseille. De rappe prater maakt met zijn war me Proven^aalse accent en gevoel voor humor en zijn onstuitbare energie een snelle carrière. Tien jaar later be landt hij in de direc tie het bedrijf. Tegelijkertijd, terwijl hij in 1962 treurt om het verlies van Algerije, wordt Pasqua ge vraagd voor een omstreden bijbaan: hoofd van de Service d'Action Civique (SAC): De geheime ordedienst van De Gaulle in Mar seille die wegens hardhandig optreden te gen linkse groepen een slechte reputatie heeft opgebouwd. Pasqua moet ervoor zor gen dat de SAC weer aanzien krijgt. Dit lukt hem nooit helemaal, maar in 1967 brengt hij het tot vice-voorzitter van de SAC. Een jaar later, tijdens de studentenrellen in Pa rijs in 1968, organiseert hij de grote tegen- demonstratie die de 'mei-revolutie' een ge voelige slag toebrengt. Als De Gaulle in 1969 de politiek verlaat Meer realistisch'is de gedachte dat Europa op deze manier druk wil uitoefenen op Turkije om het Koerdische probleem op te lossen. Voorwaarde voor de douane-unie met de EU is de mocratisering, die tot nu toe slechts bij mooie beloften is ge bleven. Turkije weigert te pra ten met de PKK, maar kan mis schien wel om de tafel gaan zit ten met een parlement, net zoals Engeland uiteindelijk on derhandelt met Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. Amerika heeft zich weliswaar uitgesproken tegen het PKK- parlement, wellicht omTurkijé niet helemaal te isoleren, maar vindt wel dat het land de dia loog moet aangaan met meer gematigder groepen. Tenslotte is een stabiel, vreedzaam en de mocratisch Turkije aan de zuid grens van Europa en de west grens van het roerige, maar olierijke Midden-Oosten in het belang van alle westerse staten. ISTANBUL «JESSICA LUTZ-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2