Tweehonderd afwijkingen vliegverkeer Woede èn blijdschap over nieuw provinciaal bestuur 4Q milioen netto; Randstad Parkeerbedrijf Rotterdam wil verdienen aan wielklem Amsterdam: groen licht museum Science Center Meldpunt corruptie voor' Amsterdamse ambtenaren Zelfs Piet Kierkx uit Waalwijk schrok van de ruimte. 5 6 7_ 8 WOENSDAG 19 APRIL 1995 975 Alphenaren verdacht van autodiefstal alphen aan den run» De politie Rijn- en Aarlanden heeft drie Alp henaren en een Amsterdammer aangehouden op verdenking van handel in gestolen auto's. De Alphenaren - 32, 29 en 25 jaar oud - hebben in een werkplaats in Alphen op grote schaal gesto len auto's 'omgekat'. Door gestolen auto's uit elkaar te halen en opnieuw in elkaar te zetten, probeerden de verdachten de op sporing te bemoeilijken. De auto's werden her en der in het wes ten van het land gestolen en na het omkatten weer verkocht. De vier verdachten zijn voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Gereedschap gestolen van bouwterrein alphen aan den run Van een bouwterrein aan De Hoorn in Al phen aan den Rijn is gisteren een partij gereedschap gestolen. Er werd een kist opengebroken en onder meer een boormachine, lasbril, tangen en een snijbrander ontvreemd. De waarde van het gereedschap bedroeg ongeveer 550 gulden. Vier jaar cel voor cocaïnehandelaar alphen aan den run» Vier jaar gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest. Dat is de straf die de meervoudige strafkamer een 45- jarige Alphenaar heeft opgelegd wegens handel in cocaïne. De man moet bovendien 67.000 gulden die hij met de handel heeft verdiend, terugbetalen. De verdovende middelen waren aange troffen in de flat van de man aan het Topaasplantsoen. Een 25- jarige mede-bewoonster van de flat kreeg drie jaar gevangenis straf en moet eveneens 67.000 gulden terugbetalen, een 45-jari- ge huisgenoot 10 maanden cel. De politie van Rijn- en Aarlan den trof de drugs in december van het vorig jaar aan in de flat. Vervolg van voorpagina De Luchtvaartinspectie constateert jaarlijks circa twee honderd 'verwijtbare' afwijkingen van de vliegroutes. Het gaat dan om situaties waarbij bijvoorbeeld niet uit veilig heidsredenen van de vliegbaan wordt afgeweken. Aange zien de boetemogelijkheid tot dusverre ontbrak, blijft het nu meestal bij een boze brief aan de luchtvaartmaat schappij. schiphol. richard Foutparkeerders in de binnen stad van Rotterdam moeten er de komende zomer dan toch aan geloven: de wielklem. Vijftig exemplaren van dit gevreesde stuk ijzer staan inmiddels klaar voor gebruik in het depót van het Parkeerbedrijf Rotterdam. Deze week besluit de raads commissie Verkeer en Vervoer in Rotterdam definitief over de invoering van dit omstreden wapen tegen auto-overlast. Rot terdam is de laatste grote stad in Nederland die de autoknevel introduceert. Rotterdam wil de wielklem vooral in stelling brengen tegen automobilisten en motorrijders die te weinig hebben betaald bij een parkeermeter in de binnen stad. Bekeurde weggebruikers zestig gulden betalen om het euvel te verhelpen, plus een naheffing voor het parkeer- geld. Foutparkeerders kunnen dan terecht bij een door het Parkeerbedrijf in de onder grondse parkeergarage aan het Schouwburgplein te vestigen betaalkantoor. Uit een opgave van de Dienst Gemeentelijk Belastingen blijkt dat de wielklem er niet hoeft te komen omdat parkeerboetes te weinig opleveren. De belasting dienst int sinds 1 januari 1993 deze bekeuringen. Doelwit van de wielklem vormen vooral toe risten, dagjesmensen en auto mobilisten zonder vaste woon- of verblijfplaats. De gemeente hoopt dat zij op deze manier ook de gemiddeld duizend wanbetalers per jaar kan dwin gen hun boetes te betalen. Het aantal overtredingen is vol gens Van Kleef daardoor al ge staag gedaald. „Sommige maat schappijen sturen na een over treding hun chefpiloot om te bekijken wat er fout is gegaan." De eerste standaard-vertrek- routes werden ingevoerd in de jaren zeventig. Later begon het vermijden van nodeloze geluid hinder een rol te spelen bij het vaststellen van de vliegbanen. Aan de huidige routes valt wei nig meer te verbeteren, zo zegt Van Kleef. Dat wil niet zeggen dat ze nu ideaal zijn uit het oog punt van lawaaihinder. „Er is altijd sprake van een gevoelig evenwicht tussen een technisch goede route, veiligheid en ge luidhinder." De gemiddelde vliegbaan staat op de kaart aangegeven als een dunne lijn, maar in de prak tijk gaat het om een bundel rou tes van meestal drie kilometer breed. Binnenkort zullen de de finitieve vertrekroutes worden gepubliceerd, met daarbij de toegestane afwijking voor vlie gers. Van Kleef heeft goed én slecht nieuws voor de omwonenden. Een aantal vliegbanen zal smal ler zijn dan de gebruikelijke drie kilometer. Andere routes wor den op bepaalde plaatsen juist aanzienlijk breder, soms zelfs 6 of 7 kilometer. „Het moet voor de vliegers wel haalbaar zijn. Dat betekent natuurlijk niet dat ze allemaal aan de rand gaan vliegen. De grootste groep zit op de smalle bundel." Volgens Van Kleef kunnen die vliegbanen niet smaller. „Voor de vlieger ziet het er allemaal al heel smal uit. Een vliegtuig loopt niet over rails. De route van het toestel wordt beïnvloed door wind, temperatuur en fac toren als snelheid en gewicht van het vliegtuig. De vliegin structies zijn bedoeld voor een gemiddelde vliegtuig, maar dat bestaat dus niet." De radiobakens, de magneti sche koers en het'aflezen van de instrumenten kunnen volgens V^n Kleef ook onnauwkeurighe den veroorzaken bij het bepalen van de koers. „Verder kan een vlieger een of twee seconden af geleid zijn. Een piloot is ook Amsterdam» Bij veilinghuis 'De Eland' in Amsterdam heeft op 25 april een veiling plaats van gevonden en verloren voorwerpen van de KLM. Belangstellenden kunnen op 23 en 24 april een kijkje nemen. Tot de i behoort onder meer een serie kinderpistolen en geweren. foto dijkstra/peter brom amsterdam amsterdam Amsterdam zet het licht op groen voor het Science Center, het bij de IJ-tunnel te bouwen museum waar de laatste ont wikkelingen op het gebied van wetenschap en technologie te zien zijn. De ministeries van economische zaken en van on derwijs, en de gemeente Am sterdam dragen alledrie 1,5 mil joen gulden extra bij. Daardoor resteert van het fi nanciële gat van 6 miljoen nog slechts 1,5 miljoen. Zowel de gemeente als de exploitant ver wachten weinig problemen bij het lospraten van dat bedrag bij sponsors. De realisering van het muse um kost in totaal 83 miljoen gulden. Amsterdam steekt er zelf het leeuwedeel in. Aan de kredietverlening stelde de ge meenteraad twee voorwaarden. De exploitant, de stichting Na tionaal Centrum voor Weten schap en Technologie, moest de financiering rond hebben en aantonen dat de bouwkosten het budget niet overschrijden. van de criminaliteit serieus. „Het parool is: voorkomen is beter dan genezen", aldus de burgemeester. Bij het meldpunt kan naar aanleiding van tips onderzoek worden ingesteld naar ambte naren, bestuurders of de werk wijze van de gemeentelijke or ganisatie. Behalve het meld punt, komen er nog meer maat regelen om alertheid op invloed door criminelen te verhogen. Er wordt bijvoorbeeld gewerkt aan een gedragscode voor amb tenaren en bestuurders, die richtlijnen bevat voor nevenac tiviteiten en belangenverstren geling. Ook komt er een proef met als doel om bij gemeentelij ke procedures kwetsbare plek ken op te sporen die aantrekke lijk zijn voor criminelen. In Amsterdam komt een meld punt voor fraude en corruptie door gemeentepersoneel en be stuurders. Burgemeester Patijn kondigde die maatregel gisteren aan in een notitie. De notitie gaat over bestuur lijke betrokkenheid bij de be strijding van georganiseerde cri minaliteit. Daarover bracht de regering in 1992 al een nota uit. Ze waarschuwde daarin voor vervlechting van 'onder- en bo venwereld' en mogelijke aantas ting van bedrijfsleven en over heid. Patijn stelt dat er geen sig nalen zijn over grootschalige corruptie en beïnvloeding door criminelen bij de gemeente Amsterdam. Maar hij neemt de signalen over ontwikkelingen Boosheid bij alle partijen die niet in het college van gedepu teerde staten mogen zitten, mokkende acceptatie bij het CDA, en oprechte blijdschap bij PvdA en VVD. Het nieuwe be stuur van de provincie Zuid- Holland is niet voor iedereen een onverdeeld genoegen. Ge mord wordt er onder meer over het feit dat alle zes gedeputeer den mannen zijn, dat de colle gevorming zo 'stiekem' is ge beurd en dat de zorg voor het milieu niet langer als een aparte taak voor een gedeputeerde wordt gezien. Zuid-Holland heeft sinds gis teren weer een nieuw bestuur. De WD is, met een fractie van 28 mannen en vrouwen, de grootste binnen het 83-koppen- tellende bestuur. De liberalen leveren drie gedeputeerden. De PvdA heeft 14 zetels en levert twee gedeputeerden, het CDA heeft in de staten een zetel meer (15) en levert toch maar één gedeputeerde. Die 'onderbedeling' is bij het CDA niet lekker gevallen. De ge deputeerde, J. Heijkoop, mag dan een zware portefeuille heb ben, het blijft maar één zetel in plaats van de twee waar de christen-democraten recht op dachten te hebben. GroenLinks/De Groenen zijn het niet alleen oneens met die zetelverdeling, ook de 'manne lijkheid' van het bestuur stuit hen tegen de borst. Een motie waarin hiertegen werd geageerd kreeg de steun vanD66, een deel van het CDA en de AOV; te weinig om aangenomen te wor den. GroenLinks/De Groenen stemde tegen alle mannelijke kandidaten en kwam zelf met zes vrouwelijke tegenkandida ten. Kandidaten die het bij de stemming 'niet haalden'. Boosheid ook bij D66 dat door de WD is gewipt. Op de avond van de verkiezing, toen duidelijk was welk een giganti sche winst de liberalen hadden weten binnen te slepen, liet de WD weten dat 'paars' verleden tijd is. Tot voor gisteren had Zuid-Holland als enige provin cie een dagelijks bestuur sa mengesteld uit WD, PvdA en D66. Het splinternieuwe college heeft inmiddels een programma gepresenteerd voor de komende vier jaar. Half mei spreken de politieke partijen binnen het provinciaal bestuur zich er over Onderzoek naa conflict rond burgemeester Zaanstad zaanstad gpd Oud-burgemeester C. Roozi mond van Alkmaar brengt <j verzoek van B en W van Zaai stad het conflict rondom burg meester J. Bruinsma-Kleijwe in kaart. Roozemond bekijkt welke schaal de verhouding! binnen het gemeentehuis zi verstoord. Tevens onderzoe hij de aard en oorzaak van bestuurlijke ontwrichting Zaanstad. Roozemond, gisteren al bi gonnen, biedt zijn rapport i terlijk de eerste helft van jui aan. De gemeenteraad verbim aan dat rapport haar oorde over de positie van burgemee ter Bruinsma. De Alkmaarse oud-burg meester, evenals Bruinsma van de PvdA, is vertrouwd i crises op bestuurlijk niveau, was hij enkele jaren terug waa nemend burgemeester in lingerland toen burgemeest Smallenbroek daar weg nadat hij 'de verkeerde nach clubs bezocht'. In Almere ving hij burgemeester De Cl( die opstapte om een declarati affaire. Groot verschil is dat Roozi mond toen fungeerde als crisi manager, terwijl hij in Zaansta enkel rapport uitbrengt. Hij daartoe gesprekken hebben m ambtenaren en bestuurders, ook met fractievoorzitters d hem gisteren de exacte onde zoeksopdracht hebben strekt. De inhoud van d dracht wordt bekend gemaa nadat het college hieraan zijn at heeft gegeven. Eind deze week al zal Con missaris van de Koningin J. Kemenade een besluit ne over Bruinsma's positie korpsbeheerder van de politit regio Zaanstreek/Waterland. beslissing komt tot stand overleg met minister Dijkst van Binnenlandse Zaken. Wat er gaat gebeuren is onduidelijk, maar vaststaat de partijen tijdens de bemiddi lingspoging van Van Kemena< J niet tot elkaar zijn gekomen. 2000... 3000... 4000 cm3... de ruimte in de nieuwe Suzuki Baleno is nauwelijks te meten, zo groot. De auto biedt volop plek aan 5 volwassenen. Terwijl u dankzij z'n in delen neerklapbare achterbank een gigantische laad vloer kunt creëren. En dat is mooi meegenomen, als u ergens een fraaie stoel of salontafel ziet. Ook aan de veiligheid is ruimschoots aandacht be steed. Zo is de Baleno standaard uitgerust met dubbe le airbag. De stalen balken in de portieren fungeren in kritieke situaties als onzichtbare blikvanger. En u kunt kiezen voor het Dynamic-pakket, wat bestaat uit ABS en het Suzuki Suspension Control System. SSCS is een uniek computergestuurd systeem, waar bij de demping voortdurend wordt afgesteld op de omstandigheden van snelheid, wegdek en belading. Karakteristiek is tenslotte z'n schitterende stroomlijn. Zodat u met de nieuwe Suzuki Baleno niet alleen gezien mag worden op de boulevard in Waalwijk. Maar ook op die van Zandvoord Noordwijk, Kijkduin, Scheveningen en Hoek van Holland. De nieuwe Suzuki Baleno. Niet klein te krijgen. FEEL FREE, FEEL SUZUKI Nuw°;^écht leuk" 866e Staatsloterij, winnende Staatsloten april 1999 De winnaars van deze maand verdelen ruim: Uitslag van de trekking. De prijzen zijn al bij elkaar opgeteld. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, staat achter het nummer dat de hoogste prijs gewonnen heeft, het totale bedrag vermeld Eindcijfer(s) of Totale prijzen- 070326 025936 007576 25.000 5.000 25.000 EXTRA PRIJS SERIE AV TROOSTPRIJS ANDERE SERIES 078343 078343 250,000 2.500 9 011874 1.000.050 ANDERE SERIES 011874 JACKPOT SERIE BD 081635 5.223 De Jackpot is niet gevallen. De Jackpot begint met 2.883.223 Extra trekking Paasprijzen BR 042687 BA 018533 AR 036022 BR 093327 Nissan Micra zwart AX 010989 Nissan Micra zilvergrij AV* 016598 Nissan Micra zilvergrij AA 012286 Nissan Micra groen AE 082659 Nissan Micra groen Indien de Nissan Micra is gevallen op 1/5 Staatslot, dan geeft dit recht op een prijs van f 5.000,- Zetfouten voorbehouden. Gewonnen prijzen kunnen vanaf donderdag 20 april worden geïnd. Loten verkrijgbaar bij de bekende verkooppunten van de Staatsloterij en het postkantoor. Bel voor de verkoopadressen j|f|§: 06-300 495 (50 ct. per minuut). .3' Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16