Kerk heeft te weinig oog voor vergrijzing Geweld tegen vrouwen onderschat probleem Kerk Samenleving Mysterie gooit lage ogen aEBiSKSmy Leiden Ongenode gast Comité 'Doe wat voor de Sleutelstad' gaat in zee met bedrijven WOENSDAG 19 APRIL 1995 BUITENLAND KORT Ouderenbeleid ontbreekt bijna volledig Pinksterkerk De Zuidafrikaanse Pinkster kerk Apostolic Faith Mission heeft dit weekeinde definitief met de apartheid gebroken. Op initiatief van haar be kendste lid, dr. Frank Chika- ne. besloten de naar rassen gescheiden delen van de kerk zich te verenigen. Chikane, de vorige secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, slaagde er vorig jaar in alvast de zwarte delen van de kerk te laten fuseren. Als hoofd van de nieuwe zwarte AFM-kerk was zijn volgende doel samen te gaan met de blanke AFM-kerk. Bij deze Pinksterkerk zijn ongeveer 300.000 blanken en 400.000 zwarten aangesloten. „Zon der eenheid zou ons getuige nis ongeloofwaardig zijn", al dus Chikane na het histori sche besluit. „Nu kunnen we met één stem spreken en binnen de kerk aan verzoe ning werken." Wijze mannen De Rooms-Katholieke Kerk in Oostenrijk stelt een com missie van wijze mannen en vrouwen in die de situatie in de kerk moet evalueren. De commissie, die zowel bis schoppen als leken zal bevat ten, moet de leiding van de kerk van advies dienen. Dit heeft de voorzitter van de bisschoppenconferentie, mgr. Johannes Weber, be kendgemaakt. De Oostenrijk se kerk verkeert in een van de moeilijkste perioden van haar bestaan. De aartsbis schop van Wenen, de 75-jari- ge kardinaal Flans Hermann Groër. is ervan beschuldigd dat hij ruim twintig jaar gele den minderjarige seminarie studenten seksueel heeft misbruikt. Hij heeft de be schuldigingen van de hand gewezen. Priest De Britse film 'Priest' is pijn lijk voor katholieken en maakt misbruik van de be hoefte tot voyeurisme bij het publiek. Dat schrijft de voor zitter van de Franse bis schoppenconferentie, mgr. Joseph Duval, in een brief die gisteren is gepubliceerd. De film gaat over vijf priesters, van wie er twee seksueel ac tief zijn, de één homo-, de ander heteroseksueel. Het aandeel van ouderen in de kerken zal in de ko mende jaren sterk toene men. Weinig kerkelijke ge meenten hebben echter een duidelijk beeld van de gevolgen van die vergrij zing. Ouderenbeleid ont breekt in de kerken bijna volledig. Dat is de conclu- sie van een onlangs ver schenen onderzoek van de Gereformeerde raad voor samenlevingsaangelegen heden (GSA). Op dit moment is ruim 13 pro cent van de Nederlandse bevol king 65 jaar en ouder. Volgens voorspellingen zal dit percenta ge in 2035 gestegen zijn tot 23. De vergrijzing van de bevolking als geheel treft de kerken nog zwaarder, omdat de kerkverla ting juist onder jongeren het grootst is. De inkomsten van de Gereformeerde Kerken in Ne derland (GKN), die nu nog licht stijgen, zullen daardoor binnen enkele jaren gaan teruglopen. De sterfte van ouderen, die niet door aanwas van jongere ge meenteleden wordt gecompen seerd, is daarvan de oorzaak. Uit het onderzoek onder zes tien gereformeerde en hervorm de kerken bleek dat kerkeraden zich pas met de vergrijzing van hun ledenbestand gaan bezig- De onderzoekers juichen kerkelijke experimenten met ontmoeting tus sen jong en oud hartstochtelijk toe. foto dickhogewoning houden als ze hun inkomsten zien teruglopen. Desondanks had geen van de onderzochte gemeenten zich aan een voor spelling van het toekomstige le dental gewaagd. Volgens de on derzoekers moeten kerken een breder en positiever ouderenbe leid ontwikkelen. „De leefwereld van ouderen en jongeren is gescheiden", concludeert het rapport. De helft van de onderzochte ge meenten zag het spanningsveld tussen ouderen en jongeren als een knelpunt. Contact tussen de generaties blijkt in de kerken vrijwel afwezig te zijn. „De kerkelijke gemeente kan wel eens één van de weinige plaatsen buiten de verwant schapsrelaties zijn, waar oude ren en jongeren met elkaar in gesprek kunnen komen", aldus de onderzoekers, die kerkelijke experimenten met ontmoeting tussen jong en oud hartstochte lijk toejuichen. „Kerken grijpen die kans veel te weinig aan." Om op voet van gelijkwaar digheid met jongeren om te gaan, moeten ouderen hun 'eventuele starheid' overwin nen, vinden de onderzoekers. Ouderen moeten hun geloof en levenservaring met de jongere generatie kunnen en willen de len. Daarom moeten kerken hen ook in staat stellen om zich als kerkleden te blijven ontwik kelen, en hen niet slechts als objecten van zorg zien. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Barneveld: H. Wester hout te Zeist; te Veenendaal (wijk 6): L.W.Ch. Ruijgrok te Middelhar- Aangenomen: naar Hendrik Ido Am bacht (wijk Elim): F. Hoek te Goede reede, die bedankte voor Barneveld (wijk 3) (toez.) (nadere beslissing); naar Assen (wijkgemeente Vrede- veld): J. van Baardwijk te Tubber- Bedankt: ir Genemuiden: W. van Vreeswijk te Hei- en Boeicop; voor Ridderkerk (wijk Goede Herder kerk): W.J.J. Koelewijn te Krimpen BEROEPINGSWERK aan den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Noordwijk: M. Lorierte Oost burg. Aangenomen: naar Klundert: drs. J.H. Becker te Rotterdam-Hillegers- berg/Schiebroek. Leeuw te Barneveld, te Goudswaard en te Tholen: C.A. van Dieren te Stolwijk, die bedankte voor Wolphaartsdijk. Bedankt: voor 's-Gravenzande: A. Bac te Bodegraven; voor Doetin- chem. P Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; voor Amster dam-Noord: R. Kattenbergte Arn- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Lelystad: C.J. Harry- van te Lemele-Lemelerveld; te Wijn- jewoude i.c.m. Oosterwolde: W. Dijksterhuis, kandidaat te Kampeh. Beroepbaarstelling: J A. Roose; Hofstraat 51, 8261 BW Kampen, tel: 05202-23762. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-Kralingen: G. Bouw te Urk (Eben Haëzerkerk). DE KERKBLADEN 'Kletspraat', zeiden de leerlin gen van Jezus tegen de vrou wen die hen de boodschap van het lege graf brachten. „'Kletspraat', 'onzin', zeggen velen in deze tijd waarin het mysterie, de onzichtbare wer kelijkheid lage ogen gooit", signaleert dominee Piet Baane in de Rijnlandse Kerkbode. Hoe kun je in een hoog waardige, vertechnologiseerde samenleving geloof hechten aan een zo ongecontroleerd verhaal over een dode, die op nieuw tot leven komt?, vraagt hij zich af. „Zelfs de verbazing, waarmee Petrus nadacht over het gebeurde (Lucas 24, 11-12) heeft plaatsgemaakt voor on geloof, ontkenning en onver schilligheid. Een dode Jezus, dat willen ze nog maar vende teit, nee. ik, dat de opstanding van Je zus niet meer dan een dogma geworden is." Maar telkens als de predi kant Pasen viert, weet hij 'op nieuw dat het mogelijk is te le ven zoals Hij'. „Telkens als ik mensen ontmoet, die uit zijn opstanding halen wat er in zit, die leven vanuit een hartstocht voor vrede en recht, die woe keren met het visioen dat een andere wereld mogelijk is, dan weet ik zeker, dat er een op standing uit de dood is." Billboard Na de morgendienst in Wou- brugge te hebben geleid, fiets te dominee B.A. Dubbeldam op een mooie aprilzondag naar zijn eigen gemeente Zwammer- Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING 1998 erfcjjCad^ Kerkbode aaapETRus iw.r_a.nrp verrijzenis ge loofd wordt, kan men zich ook afvragen hoe het gesteld is met de inzet, de zorg voor elkaar. Waar mensen niet meer voor elkaar opkomen en het on recht niet meer aan de kaak stellen, zal ook de behoefte aan opstanding verdwijnen." Overal waar mensen in de samenleving meer broederlijk en zusterlijk met elkaar om gaan, wordt de opstanding werkelijkheid, meent Baane. bord woorden Vergeet God Niet", schrijft hij in Het Kerk blad voor de ring Alphen. „Op de grond daar onder een billboard, zoals men dat vandaag noemt, met vermelding van de zesde VW-Paasmarkt in Avifauna, meteen koopzon dag in onze burgerlijke ge meente. Wat heerlijk, dat de deuren van de kerken op deze en elke zondag open staan, om het Woord uit den Hoge voor ons laag bij de grondse leven te horen, om hier bene den God in den hoge alleen eer te brengen met ons lied en te bidden om ontferming voor onszelf, ons gemeentebestuur, i land en volk dat zich op „Soms denk ik dat het geloof een weg begeeft en bevindt bij in Jezus' opstanding geleide- de Heeren en Zijn dienst lijk aan verdwijnt, omdat er zo daan." weinig christenen zijn die zichtbaar vanuit zijn opstan dingskracht leven. Soms denk dick van der plas mmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊm c O L O F o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) J.GJ PUBLIC RELATIONS W. H.C. M, Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 071-356356 Familieberid Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 301 071-323 023-317 023- 320 071-321 071-315 )t 17 ui ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling; per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 31 31 ff 33; 331 134' LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leesh dicap hebben), is een samenvattir igionale niedws uit het Leidsch Dagblad gekJids 08860-J idscassette b -82345 (Centri Z I E K E N H ONGEVA1.LEND1ENST U I z en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders ti uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u Afdeling hartbewaking (CCU)en i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend 18.30-19.30 uur, klass ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(i leen Partners/echtgenoten met kinderen. i 10.00 t 11.00 t uitsluitei Kinderafdelingen: voor ouders v zoek mogelijkheid in overlee mei Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-7 neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.: heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uu: Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 'Leiden kent zijn verantwoordelijkheden De bezuinigingen op opvangcentra zijn afgelast en de 25 Leidse instellingen die te ma ken hebben met geweld tegen vrouwen in relaties, zijn bereid lot samenwerking. Hoopgeven de feiten, meent Annette Mar tens van het bij de GGD onder gebrachte coördinatiepunt te gen seksueel geweld. Maar ze staan nog in geen enkele ver houding tot hel leed dat schuil gaat achter de problematiek die moet worde» gerekend tot een van de grootste en tegelijk meest onderschatte misstanden in de maatschappij. Eén op de vijf vrouwen is vol gens Martens ooit in een relatie met geweld door de mannelijke partner geconfronteerd. Eén op de drie vrouwen heeft voor haar 16de jaar ongewenste seksuele ervaringen opgedaan. Ze geeft nog meer schokken de cijfers. Tussen het begin van de eerste problemen en het eer ste contact met een hulpverle ner zit gemiddeld zeven jaar. Een meisje van veertien dat voor het eerst hulp krijgt, heeft reeds de helft van haar leven verloren. De helft van alle huisartsen meent dat er in zijn praktijk geen mishandelde vrouwen rondlopen, maar statistisch ge zien heeft hij er gemiddeld ze ven in zijn bestand. Verder is nog altijd niet algemeen bekend dat vrouwenmishandeling een misdrijf is. Incest Flet zijn landelijke gegevens die Martens ook van toepassing verklaart op Leiden en de regio. Vanavond presenteert ze 'haar' coördinatiepunt aan de raadsle den van de raadscommissie zorg. „Gewoon, om te laten zien wat ik doe." Ze voorspelt dat er vragen komen over de kleinere gemeenten rond Leiden die niet meebetalen en logischerwijs ook geen gebruik maken van haar diensten. „Leiden kent zijn verantwoordelijkheden in deze en loopt dikwijls zelfs voorop. Vooral in vergelijking met de randgemeenten. De reden dat die niet meedoen, kan in elk ge val nooit zijn dat er binnen hun gemeentegrenzen geen incest voorkomt. Geweld, seksueel of niet, tegen vrouwen is geen ty pische grootstedelijke proble matiek." Het coördinatiepunt werd twee jaar geleden opgericht als vervanging van de stichting sa menwerkingsverband tegen seksueel geweld. Deze kwam voort uit de vrouwenbeweging en heeft tien jaar bestaan. Er werkten twee coördinatoren. Grootste probleem voor de stichting, die behalve Leiden ook de Rijn-, Veen- en Duin- én Bollenstreek tot haar werkge bied rekende, was de continuï teit. „Elk jaar opnieuw moesten al die gemeenten met subsidie aanvragen worden bestookt. Garanties waren er niet." Om wille van de continuiteit heeft de GGD de werkgeverstaken van de ontbonden stichting overgenomen. Gevolg is wel dat het coördinatiepunt zich tot Leiden beperkt. Dat geldt ook voor het nieuw ste project, preventie geweld te gen vrouwen in relaties, waarbij het-coördinatiepunt zeer nauw is betrokken. Tijdens de start conferentie, vorige week, bleek de bereidheid van de 25 betrok ken instellingen om samen te werken groot. Martens is daar verheugd en verbaasd over. „Mensen zijn tegenwoordig ge dwongen om binnen hun eigen toko te opereren, maar klaar blijkelijk wordt ingezien dat het in het belang van de doelgroep is dat er muurtjes worden ge slecht." Inspanningen Martens sluit niet uit dat door dat het beginsein van dit project zo'n beetje samenviel met de discussie in de gemeenteraad over de voorjaarsnota, de kor ting op de subsidie voor de twee Leidse vrouwenopvangcentra is komen te vervallen. „Bij Corto- na vroegen in 1994 300 vrou wen om opvang en bij Cassan dra in 1993 566. Al die vrouwen voldeden aan de criteria. Slechts een fractie kon worden gehol pen. Alle anderen moesten te rug naar hun meppende echt genoot of zich verschuilen bij ouders of vrienden. Het staat als een paal boven water dat de ca paciteit veel te gering is. De conferentie werkte ook in dat opzicht als 'eyeopener'. Verder is ook duidelijk geworden dat er veel mogelijkheden zijn om sa men te werken, zonder veel in spanningen." Mogelijk draait het project uit op een centraal meldpunt dat niet aan instellingen is gebon den. Dat zou volgens Mariens het inzicht in de problematiek vergroten en een einde maken aan het doorverwijzen. Politie stuurt hulpgoederen naar Roememië Een kleine vrachtwagen met hulpgoederen is vanochtend vertrokken vanuit Leiden naar het Roemeense Tirgu Mures. Het transport is een initiatief van de stichting Mandok die een paar jaar geleden werd op gericht door het personeel van de politie in Leiden en Voor schoten. Mandok is een plaats in Hongarije waar destijds de eerste zending hulpgoederen naartoe ging. De stichting besloot deze keer Tirgu Mures, een Roemeense stad met meer 150.000 inwo ners te helpen bij het opzetten van een bejaardentehuis. Bij de zending zitten nu onder meer rolstoelen, medische apparaten, sanitair, kantoorartikelen en kleding. De actie wordt dit keer finan cieel ondersteund door de geza menlijke diakonieërt. leiden» Deze duif houdt van de Pieterskerk. Soms rust het beestje uit op een vaardig gebeiteld kinder hoofdje, dan weer trippelt het over de kansel. Af en toe zweeft zijn roep 'roekoe' zachtjes tussen de pila ren. En klinkt de plechtige echo van zijn vleugelslag. Hij zou alleen nog een olijftak in zijn snavel moeten hebben. Maar helaas, het is een gewone stadsduif die de kerk binnendringt. Soms alleen, soms met een paar kameraadjes. Stuk voor stuk met een plakkerige boodschap. En dat is zeer tegen de zin van het perso neel van de stichting Pieterskerk die de kerk exploiteert, hoe lieflijk het tafereeltje op zich ook is. Want duiven zijn allesbehalve zindelijk. Dat is reuze lastig wanneer er net een receptie is, een uitvoering of een tentamen voor studenten. Met een beetje voer is het leed echter weer snel geleden. Een etende duif is een gemakkelijke prooi. Binnen de kortste keren vliegt het beestje dan weer waar het hoort te vliegen: buiten. foto loek zuijderduin Dankzij gift Juliana Welzijn Fonds tentie reageren. „Op deze manier zijn al ee heleboel zaken gerealiseerd vertelt vrijwilligster Katicza va Heemskerk. „Zo wilden de bi woners van de Opaalstra graag planten in de lege bloen bakken in hun straat. Na i paar telefoontjes waren die bal ken binnen de kortste keren gi vhld." Volgens Van Heemskei neemt het comité niet de take van de gemeente over. „Je moi het zien als iets extra's naast subsidies. Als je even de telt foon pakt zie je dat iets opeei zo geregeld is." Tot nu toe is voornamelijk bi middeld tussen particuliere maar in de toekomst wil het et mité 'Doe wat voor je Sleute stad' meer met bedrijven we ken. „Met de subsidie van h j Juliana Welzijn Fonds kunne we straks meer tijd in die coij tacten steken", zegt De Vreed Op dit moment schieten bedri ven ook wel te hulp maar de bi J kendheid is nog niet groot gt( noeg. Het onder de aandacl, brengen van dit project bij h bedrijfsleven wordt dan ook ee^ belangrijke taak van de coördv nator. „In ruil krijgen de bedri w ven gratis reclame", zegt Va^ Heemskerk, „Het huis-aan-hud blad wijdt een artikeltje aan h f resultaat van de bemiddeling actie." leiden marieke mittelmeuer Een typemachine voor het kin derdagverblijf, notitieboekjes voor de schaakvereniging en een wereldbol voor een basis school. Een greep uit de resulta ten van de bemiddeling door het comité 'Doe wat voor de Sleutelstad'. Om de activiteiten van dit comité beter te coördi neren krijgt De Leidse Welzijns organisatie een bijdrage van 120.000 gulden van het Juliana Welzijn Fonds. Een bedrag dat goed van pas komt, volgens Pe ter de Vreede van de Leidse Welzijnsorganisatie, want nu kan er iemand in vaste dienst treden om deze taak op zich te Het Juliana Welzijn Fonds geeft de bijdrage in het kader van het landelijke project 'Mooi Zo, Goed Zo'. De bedoeling van dit project is de leefbaarheid van de samenleving te vergrotep. In de praktijk komt het er eenvou digweg op neer dat mensen via het comité kleine dingen op korte termijn voor elkaar kun nen krijgen. In een maandelijk se advertentie in de huis-aan- huis bladen publiceert het co mité 'Doe wat voor de Sleutel stad' een lijst van dingen die mensen willen hebben. Wie die de gevraagde artikelen in huis heeft, kan weer op deze adver- Jeugdzorg zoekt pleegouders De Stichting Jeugdzorg begint nog deze maand een groot scheepse campagne om het te kort aan pleegouders voor pu bers in Leiden en wijde omge ving weg te werken. Belangstel lenden kunnen gratis bellen met een algemeen informatie nummer (06-0223432) en in de laatste week van april worden duizenden mensen 'lukraak, maar op een indringende ma nier' aangeschreven. De Stichting Jeugdzorg be staat sinds dit jaar en is voortge komen uit een fusie van zeven instellingen. Volgens woord-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14