Leiden s Gezamenlijk buurtproject in 'Oost' Rijnland moet wet te woon uitvoeren' 'Een arme, oude man wordt een poot uitgedraaid' Schilder ontvoerde klant om geld voor klus te innen Oude tijden herleven vroege morgen van 10 januari samen met twee vrienden het door hem geschilderde huis binnen. De schilder had nog een sleutel van de voordeur. I lij vroeg de eigenaar of ie nu ein delijk eens de rekening wilde betalen. Toen deze dit weiger de, stelde de schilder voor, die net als een van zijn vrienden een gaspistool in de hand had, even in de auto te stappen om wat te gaan pinnen. De man reed mee. pinde 700 gulden en schreef het resterende bedrag uit op girobetaalkaarten. De twee vrienden van de ver dachte stonden gisteren tegelij kertijd terecht. Beiden hielden vol bij de actie nog bij de gevol gen ervan van tevoren te heb ben stilgestaan. De 25-jarige vriend, die het tweede' gaspi stool bij zich droeg, verklaarde niet precies te weten waarom hij het vuurwapen had meege nomen. „Uit stoerigheid denk ik. Ik heb hem eigenlijk maar e'e'n keer uit mn jaszak ge haald, maar daar schrok ik zelf nog het meest van." Het wapen was volgens hem niet als dreig middel meegenomen. Dat men sen het tonen van een wapen als bedreigend ervaren, wilde de man wel van de rechter aanne men. De 19-jarige derde verdachte en tweede vriend van de schilder was met de auto meegereden naar de betaalautomaat. Ook hij had niet het idee gehad dat zijn aanwezigheid de het bedreigen de karakter van de actie ver sterkte. „Er werd gevraagd wie er met hem mee reed en nie mand antwoordde. Toen hen ik maar meegereden. Ik heb er verder niet bij nagedacht." Tegen de oudste vriend werd 30 maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk geëist. De 19-jarige vriend moest volgens de officier van justitie 25 maan den opgesloten worden, waar van vijf maanden voorwaarde lijk. De bedreigde huiseigenaar heeft voor hem en zijn vriendin, die op de bewuste ochtend ook thuis was, in totaal 3250 gulden schadevergoeding geëist. Uit spraak volgt op 2 mei 1995. \WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij ,/OENSDAG 19 APRIL 1995 Vijf dagen dood in huis leiden Een 69-jarige Leidenaar heeft vijf dagen dood in zijn wo ning aan de Veilingkade gelegen. Buren belden gisteren de poli tie dat zij hun buurman al sinds vrijdag 14 april niet meer had den gezien. De Leidenaar is een natuurlijke dood gestorven. iDronkeman rijdt tegen hek il leiden Een 31-jarige Leidse dronkeman is gistermiddag met zijn I auto tegen een hek op de Plantage gebotst. Hij was uit de bocht gevlogen. Zijn rijgedrag hield nauw verband met de consumptie j ■van alcohol. De man kreeg een bekeuring. 11nbraak op klaarlichte dag leiden Bij een inbraak in een woning aan de Oude Herengracht zijn gisteren op klaarlichte dag een ochtendjas, een televisietoe stel en sieraden buitgemaakt. De inbreker is via de flipper-me- thode binnengekomen. Daarbij wordt het slot met een kaartje, [bijvoorbeeld een bankpasje, geopend. ANNO 1895 Donderdag 18 April Naar gemeld wordt, zullen de lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps plaats hebben in de week van 17 Juni tot en met 22 Juni d. a. v. 's Maandags heeft de feestelijke inhaling plaats van de oud-leden van het corps, gevolgd door eene gezellige bij eenkomst op den avond van dien dag; des Dinsdags wordt de gekostumeerde optocht, voorstellende den intocht van prins Maurits te Bergen op Zoom in October 1622, gehouden, terwijl 's Woensdags daarop het reünie-diner zal plaats hebben. ÏANNO 1970 zaterdag 18 april Woensdag beginnen de ombouwwerkzaamheden voor de netspanningswijzigingen van 127 naar 220 volt in Leiden en om geving. Dat gebeurt na de opening van het gebouw aan de Lan- gegracht van Electrobouw Leiden NV, een combinatie van Elek- tro-technischeinstallateurs. Woningbouw /t j- De kans op wo- I 3 ningbouw in de Bo- terhuispolder in Leiderdorp groeit nu bouwen in Val kenburg steeds onwaar schijnlijker wordt. Organisaties bundelen krachten De oostelijke binnenstad krijgt over niet al te lange tijd een 'Buurtbeheersmaatschappij'. Daarin worden alle be staande werkgelegenheidsprojecten - zoals wijkhuis- meesters, het LDM-project, omgevingsvaklieden en de vliegende buurvrouw - ondergebracht naast nog te ont- wikkelenwerkgelegenheidsinitiatieven. Hoofdingeland Geertsema waarschuwt bestuur Jurist vecht voor 83-jarige cliënt spaarlening bij Legio Lease aan leiden» De verlichting van de Gijselaarsbank is in oude glorie hersteld. Wie er tot voor kort naar keek, zag wel dat de bank, op het kruispunt van Breestraat, Rapenburg, Kort Rapenburg en Noordeinde, een bijzonder bouwwerkje is. Maar echt opvallen, nee, dat deed het toch niet. Daarvoor oogde de bank, die vlak na de Eerste Wereldoorlog is neergezet, te grauw. En daarvoor waren de stenen kolossen eromheen te indrukwekkend. Maar sinds gisteravond is de Gijselaarsbank althans 's avonds één van dé herkenningspunten in het centrum van Leiden, net als vroeger. Burge meester Goekoop en directeur J. Swart van EWR bedienden de lichtschakelaar die de bank voortaan weer doet gloeien in het donker. Overigens werd ook de oorspronkelijke verlichting van het pand Breestraat 52, een lichttoren die in 1933 werd neergezet, weer in gebruik genomen. Kortom, oude tijden herleven weer in het centrum van Leiden. foto henk bouwman let Hoogheemraadschap van Rijnland moet gewoon registre- en in welk land het personeel ;n de ouders zijn geboren. Dat neent hoofdingeland A. Geert- ;ema, het VVD-raadslid dat de jemeente Leiden in het schap ertegenwoordigt. Geertsema omt met een motie waarin hij iet dagelijks bestuur vap het chap verzoekt zijn voorstel te ug te nemen. Dat voorstel komt neer op ;en weigering aan de wet ter levordering van evenredige ar- jeidsdeelname allochtonen WBEAA). Het schap weigert de- te registratie omdat het geen nbreuk op de privacy van het lersoneel wil plegen. De WBE- TERUGBLIK - D66 blikt van- vond, woensdag 19 april, terug p het eerste jaar dat de demo raten in het Leidse college van 1 en W zitten. De fractie laat zich interviewen over het afge- open jaar. De interviews begin- AA is bedoeld om de grote werkloosheid onder allochto nen terug te brengen. Geertsema meent dat het da gelijks bestuur veel te laat met zijn standpunt op de proppen is gekomen. De wet verscheen al medio vorig jaar in het staats blad en pas deze maand weiger de het schap zijn medewerking. De hoofdingeland is van me ning dat een lagere overheid - iri dit geval het schap - de op drachten van de wetgever dient uit te voeren. Geen goed woord heeft hij over voor de vergelij kingen 'met de schandalige praktijken uit de Tweede We reldoorlog'. „Het zou het colle ge sieren deze aantijgingen te rug te nemen", aldus Geertse ma. nen om half negen. Daarvoor praat de partij een half uur over huishoudelijke zaken. Na de te rugblik spreekt D66-Kamerlid R. van Boxtel. D66 komt bijeen in de Oude Harmonie aan de Breestraat 16 in Leiden. De diverse organisaties binnen de maatschappij moeten ervoor zorgen dat de woon- en werk omgeving in de buurt verbetert. Uiteindelijk zou de hele bin nenstad profijt kunnen hebben van de buurtbeheersmaat schappij. Nu al bestaan er plan nen om het project op te zetten voor het complete stadsdeel 'midden' waar de oostelijke bin nenstad deel van uit maakt. Werk Volgens de initiatiefnemers van Weerwerk, het Trajekt en het LWO liggen er in het gebied binnen de singels kansen om werk te scheppen voor de be woners van dit stadsdeel. Ze denken daarbij bijvoorbeeld aan werk in verband met de stadsvernieuwing in de Ververs- Een arme oude baas is een poot uitgedraaid. Dergelijke bewoor dingen gebruikt een Leidse fis caal jurist als hij de spaarlening aankaart die een 83-jarige ken nis heeft afgesloten met het Leidse bedrijf Legio Lease. „Ik heb verder niets tegen de activi teiten van Legio Lease, wat ze doen is legaal en kan zelfs lucra tief zijn. Maar niet voor een ou de man, die zijn weinige jaren die hij nog voor zich heeft van een AOW moet rondkomen." Vorig jaar februari vulde de bejaarde man de wervende aan meldingsfolders in van Legio Lease. Bij dit bedrijf koop je aandelen door een rentedragen de lening af te sluiten voor 15 jaar. Elke maand los je een vast bedrag af. E)e voordelen liggen vooral op het fiscale vlak. Zo is buurt maar ook aan servicever lening aan de winkeliers in de Haarlemmerstraat en de Bree straat. Andere plannen: werk aan een recreantenhaven in het Havengebied en deelname aan de ontwikkeling van het terrein van de Leidse Duinwater Maat schappij aan de Middelsteg racht. De projecten, die binnen de buurtbeheersmaatschappij draaien, zouden uiteindelijk zelfstandig verder moeten kun nen gaan. Gesprek De bedenkers van de Buurtbe heersmaatschappij willen bin nenkort aan tafel met onder an dere de woningbouwverenigin gen, de ko'per van de LDM-pan- den aan de Middelstegracht, de ontwikkelaar van de recrean tenhaven, bewonersorganisaties en winkeliersverenigingen. de rente aftrekbaar en wordt elk jaar een dividend onbelast uit gekeerd. De bejaarde man sloot een lening af voor vijtig gulden per maand. Na 15 jaar kan hij zich de eigenaar noemen van een aantal waardevolle obliga ties van het kankerfonds. Dit jaar sloot de man een tweede lening af, weer van zo'n vijftig gulden per maand, voor het ko pen van aandelen van onder meer AEGON en ABN/AMRO. „Zo'n constructie is leuk voor iemand die nog een goede le vensverwachting heeft en een flink inkomen geniet. Dan kun je immers de meeste rente af trekken. Maar voor een bejaar de man, die samen met zijn vrouw moet rondkomen van 1900 gulden netto in de maand, is dit een waardeloze construc tie. Je moet nagaan dat hij over 15 jaar, dan zou hij 97 zijn, pas over zijn gespaarde aandelen kan beschikken." „En in de tussentijd kan hij amper profiteren van de belas ting, want als oudere met een uitkering kan hij slechts 16,8 procent van de rente terugkrij gen. Sterker, gezien zijn inko men zal hij te weinig kunnen af trekken om voor teruggave in aanmerking te komen. Dus het levert niks op. Hij kan tien keer beter bij welke bank dan ook een spaarrekening openen." De bejaarde Leidenaar is er inmiddels van doordrongen dat hij beter niet met Legio Lease in zee had kunnen gaan. Volgens de jurist is hij indertijd niet goed geïnformeerd over per spectieven. Hij wil daarom van de lening af. Maar in de voor waarden van Legio Lease staat dat pas na zestig maanden de .overeenkomst kan worden op gezegd. „Legio Lease lokt onwe tende oude mensen en pinnen ze vast op voor hen totaal onin teressante leningen. Ik vind dat daar een einde aan moet ko men. Het bedrijf zou zelf oudere mensen moeten waarschuwen voor dergelijke leningen. Ze moeten toch inzien dat het voor een man van zijn leeftijd en met zijn inkomen alleen maar ver liesgevend is. Die honderd gul den per maand is op een uitke ring van 1900 gulden een bela chelijk hoog bedrag." Discriminatie Maar Legio Lease vindt niet dat zij op basis van leeftijd en inko men klanten kan weigeren. „Dat zou ongewenste discrimi natie zijn. En ik bestrijd dat wij zwakkeren in de maatschappij verleiden tot een spaarcontract. Iedereen die met ons in zee gaat, krijgt vooraf voldoende in formatie. Wij verhullen de con sequenties niet, die staan dui delijk omschreven in de voor waarden. Het is zelfs zo dat wij altijd nagaan of iemand vol doende krediet heeft om een le ning bij ons af te sluiten. Maar verder bemoeien we ons niet met de beslissing. Iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen daden", zegt juridisch mede werkster E. Huhary van Legio Lease. En volgens fiscaal medewer ker B. Bloemink is de procedure heel helder. „Wie de brochure van Legio Lease invult, weet wat het spaarplan inhoudt. En wie vragen heeft, kan altijd gratis onze 'help desk' bellen. Daar re kenen we het individuele plaat je uit. En dan komt het heus wel voor dat we iemand afraden een contract te sluiten. Maar dat 13 Scholenfusie -7 Leerkrachten in I Alkemade zijn niet enthousiast over de voor genomen besturenfusie in het basisonderwijs in deze gemeente. doen we nooit op basis van leef tijd of inkomen, Misschien wil opa of oma wel voor een klein kind een flink bedrag achterla ten. Stel je voor dal we zo ie mand een lening weigeren. Wij kunnen ons toch niet gaan be moeien met de besteding van iemands inkomen." Legio Lease bouwt met opzet een opzegtermijn van vijf jaar in. „Pas na die periode is er sprake van rendement. Dus wil iemand dan af van de lening, dan levert de uitbetaling geen verlies op", zegt Bloemink. Een oplossing voor de bejaar de klant ziet Legio Lease nog niet. Huhary. „Wij hebben in het eerste contact met zijn advi seur een korting van 50 procent aangeboden op de lening. Dat was heel coulant, maar het voorstel is geweigerd." Twee jaar cel geëist wegens afpersing en kidnapping Leiden viert op 5 mei met tal van activiteiten de bevrijding. In een korte serie wordt de komende tijd een aantal van deze festiviteiten belicht. Vandaag een gesprek met Abram Cebol, 68 jaar. Samen met nog een aantal leden van Gilde Leiden begeleidt hij op 5 mei bevrijdingswandelingen door Leiden. „Als ik met mensen deze bevrijdingsroute ga lopen wil ik ze graag vertellen over het Leiden van tijdens de oorlog. Ik wil ze de bijzondere plekken laten zien en de mooiste en belangrijkste verhalen vertellen. Maar vooral voor de jongeren I heb ik een boodschap. Ik wil ze met mijn verhalen duidelijk maken dat ze echt blij moeten zijn dat Nederland vrij is. Het klinkt misschien als een afgezaagde boodschap van een oude man, maar ik meen het wel. In de oorlog was ik nog maar een jonge knul, ik was 18 T toen de oorlog afgelopen was, maar ik heb toen dondersgoed beseft dat vrijheid het belangrijkste is. II De bevrijdingswandeling begint bij de Burcht. In De Burchtsteeg zat namelijk het kringkantoor van de NSB. Je liep in de oorlogsjaren altijd met een grote boog om dat pand heen want daar kwamen die vuile ploerten, die landverraders, bij elkaar om te vergaderen. Daar maakten ze hun plannen om oranjeklanten te verraden. Van de Burchtsteeg gaan we naar het stadhuis. In de zomer van 1942 hebben de Duitsers daar het carillon uit gesloopt. Alle 47 klokken hebben ze eruit gehaald en omgesmeed. De L^denaars waren bijzonder verontwaardigd want het carillon was een geschenk van de Leidse bevolking aan het stadsbestuur en nu pikten de Duitsers het zomaar in. Na de oorlog hebben de Leidenaars en de middenstand geld ingezameld om de stad weer een nieuw klokkenspel te geven. Wat de Duitsers wegnamen gaf het volk weer terug. Het verhaal van de Pieterskerk is ook heel mooi. Als ik daarover praat krijg ik nog steeds een brok in mijn keel. Zelfs in de oorlogsjaren werd daar op drie oktober een dankdienst gehouden, zoals dat nu nog steeds gebeurt. We gingen daar naar toe om de preek van de dominee te horen, want de dominee die daar toen sprak nam geen blad voor de mond. Abram Cebol op het Rapenburg. „Negenendertig mensen werden hier weggevoerd na een mislukte aanslag op de directeur van het arbeidsbureau. Dat soort verschrikkingen uit de oorlog mogen we nooit vergeten." foto hielco. kuipers Maar het mooist was dat aan het einde van de dienst gezang 301 gezongen werd. Het Wilhelmus. De Duitsers konden ons niet verbieden een gezang uit het liedboek te zingen. Dus stonden we daar, ik als jonge jongen naast mijn vader, luidkeels het volkslied te zingen. Prachtig. Iedereen stond met tranen in zijn ogen. Maar er zijn tijdens de oorlog ook echt veel verschrikkelijk dingen gebeurd. Zo zijn er op het Rapenburg een keer 39 mensen opgepakt. Het verzet had daar namelijk een aanslag gepleegd op de directeur van het arbeidsbureau. Deze man werkte er aan mee om Leidenaars naar Duitsland af te voeren. De aanslag mislukte maar alle gijzelaars zijn wel meegenomen en velen zijn niet meer teruggekeerd. Ook aan de Haverzaklaan, deze laan bestaat nu niet meer maar lag in de buurt van de Morssingel, heb ik nare herinneringen. Deze straat is in 1944 gebombardeerd door de Engelsen. Ze wilden eigenlijk het station en het rangeerterrein platgooien, maar dat mislukte twee keer. Ik had de vliegtuigen zien overvliegen en ben er naar toe gegaan. Ik hoorde van mensen dat er vervoer nodig was voor de gewonden, dus heb ik een paard en een platte wagen met hooi meegenomen. Ik kwam daar en zag alleen maar puinhopen. Tussen die puinhopen zag ik, dat beeld is voor altijd op mijn netvlies gebrand, de hand van iemand die onder het puin bedolven lag. Dat was voor mij de oorlog. Die man of vrouw onder het puin. Ik heb die dag geholpen met het vervoeren van gewonden. Die hand, die uit het puin stak, die zal ik, zolang ik leef, nooit meer vergeten. Het is dan ook logisch dat de wandeling eindigt bij het bevrijdingsmonument bij Molen de Valk. Dat we maar nooit mogen vergeten wat er in de oorlog allentaal is gebeurd. Daarom moeten we 5 mei blijven vieren. Opdat de herinnering blijft leven als mijn generatie er niet meer is." valerie leenheer den haag/leiden johan zwaan De 46-jarige schilder uit Heiloo zag geen andere mogelijkheid meer om zijn loon te krijgen. Het ging bij elkaar om 6000 gul den en hij wachtte al drie maanden op het geld voor zijn Leidse schilderklus. Voor de af- persing en ontvoering die hij op 10 januari van dit jaar aan wendde om zijn gage te innen, eiste officier van justitie D.J. Kuipers gisteren in Den Haag dertig maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. „Dit is niet voordelig voor uw positie", reageerde rechter L. Verheij gisteren toen de ver dachte hem probeerde te inter rumperen. De schilder wilde daarentegen duidelijk maken dat hij het wachten op zijn geld go'ed zat was. Juist daarom ging hij over op hardere maatrege len. „Ik had een financiële af spraak gemaakt met meneer. Bovendien was ik al een civiele procedure tegen hem gestart, die hij eindeloos rekte. Ik kon niet langer wachten." „Voor dat soort zaken hebben wij in Nederland een rechter, oordeelde rechter L. Verheij. Hij vond dat de handelwijze van de verdachte onacceptabel was ge weest. „En als ik nu hoor dat u nog steeds dezelfde mening bent toegedaan als op 10 janua ri, betwijfel ik of een herhaling uitgesloten is." De verdachte drong in de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13