De dodo was niet vet en niet verkreukeld Wetenschap WOENSDAG 19 APRIL 1995 SASKIA STOELINCA Symbool van alles wat er misgaat tussen mens en natuur Vervet,verkreukeld en verkrompen, zo moet de dodo hier ooit zijn aangekomen en zo staat zijn beeld voor ogen. Door de eeuwen heen is hij afgeschilderd als een domme vetzak, wat komiek en gedoemd tot uitsterven. Is zijn naam niet een anagram van de dood? Talloze namen heeft het arme beest gehad: dront, kermisgans, dodaars of beter bekend, de walgvogel. Raphus cucullatus luidt zijn Latijnse naam. In het Portugees heet hij doudo ofwel dwaas, vanwege zijn onhandig voorkomen. AMSTERDAM. THEAV De geschiedenis van de dodo is een trieste. Wereldwijd bekend werd hij door de illustraties van John Tenniel in het boek 'Alice in Wonderland' van Lewis Car roll uit 1865. Sindsdien leeft hij voort in tal van tekenfilms en stripboeken. Een karikatuur van zichzelf. „Er is werkelijk niet een vogel waarover zoveel ongefundeerde onzin te berde is gebracht. En er is ook geen vogel waarvan zo veel onmogelijke en karikatura le afbeeldingen zijn gemaakt", schrijft Ben van Wissen in zijn rijk geïllustreerde catalogus. Twee jaar studie heeft het Zoölogisch Museum van de Universiteit van Amsterdam ge wijd aan de dodo. De resultaten daarvan zijn te zien in de ten toonstelling 'Het lot van de do do' in het Geologisch Museum van Artis. De resultaten van de studie ha len het gevestigde beeld van een vervette minkukel compleet overhoop. Op de tentoonstel ling prijkt een geheel nieuwe re constructie van de uitgestorven dodo. En daar staat een fiere, slanke vogel met donzig, pluizi ge veertjes. Niks doorgezakte poten, geen sprake van vervet ting. Ooit werd zijn gewicht ge raamd op zo'n 25 kilo. Uit de studie blijkt dat de gemiddelde dodo slechts tussen de 13 en 15 kilo moet hebben gewogen. Parmantig De dodo werd voor het eerst be schreven omstreeks het jaar 1600 door Hollandse en Zeeuw se zeevaarders. Op hun reizen naar Oost-Indië belandden zij op het eiland Mauritius. Behal ve een weelderige natuur, ont dekten zij daar ook de dodo. Vrij nauwkeurige tekeningen zijn van de vogel bewaard ge bleven uit het logboek van het VOC-schip de Gelderland. Oog getuigen beschreven het dier toen al als onverschrokken, fier, parmantig en recht overeind staand. Van Wissen ziet de dodo als een martelaar en een symbool van alles wat er misgaat tussen mens en natuur. Want ruim een halve eeuw na de ontdekkking van de dodo, was het met het dier afgelopen. Beperkt in zijn natuurlijke omgeving door het omhakken van bossen, opgege ten door hongerige zeelieden. „Net als de panda, kun je de do do zien als symbool voor de uit gestorven dieren op Mauritius", zegt Van Wissen. Zeelieden brachten de dodo ook mee van hun vi Vast staat dat ze arriveerden in Praag, Batavia, Nagasaki, Enge land en in 1626 moet de dodo ook in Amsterdam poot aan wal gezet hebben. Meegenomen als een levende attractie en cu- rondreizende ver- toningen, of als vorstelijk relatiege schenk. Van Wissen: „Het beest had het vermogen vetreserves op te bouwen. Vermoedelijk is hij bij het transport zo vervet geraakt door te veel voedsel en te weinig be weging. Op dat be'eld baseerden zich ook schilders als Savery, De Hondecoeter en Van de Ven- Verspreid over Europa zijn slechts enkele tastbare delen van de dodo bewaard gebleven. In Oxford bestaan nog een kop en een poot, een tweede poot verblijft in Londen, een snavel in Praag en een schedel in Ko penhagen. „In 1865 werden in een moeras op Mauritius botten van de do do aangetroffen. Daarvan wer den reconstructies van het ske let gemaakt. Maar die recon structies gaven problemen. Men baseerde zich op de oude af beeldingen van de dodo en die klopten niet. Het skelet werd PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. vitaal, nevel; 2. vis, voertuig; 3. schaakterm; 4. muzieknoot, op de ma nier van, muzieknoot; 5. gebrande sui ker; 6. vangwerktuig, roofdier; 7. tenue; 8. heilige, roem, onmeetbaar getal; 9. voorzetsel; 10. drank, groot water; 11. kleur, gast. Verticaal: 1. jong dier, uitgedorste halmen; 2. radi um, dringend, klein kind; 3. bijwoord, Frans departement, persoonlijk vnw.; 4. vogel; 5. feestkleding, roofdiertje; 6. trommelslager; 7. persoonlijk vnw., voordat, op die manier; 8. Leger des Heils (Eng.), kruidendrank, landbouw werktuig; 9. kledingstuk, denkbeeld. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. historie; 2. optuigen; 3. neutraal; 4. geweldig; 5. afmatten; 6. roerloos; 7. ijdeltuit; 8. eurocard. De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: HONGARIJE en STUWMEER. Het sleu telwoord luidt: TOUW SLAGER. xbij je het skelet op eei natuurlijke wijze kan laten be wegen en lofjen. Vervolgens werd dit beweeglijke skelet in DE RECHTER de diverse geschilderde dodo's geprojecteerd. Het skelet bleek alleen te passen ii wrongen, onnatuurlijke houding. Afgaand op de oude schilderijen, moet het beest door het leven zijn gegaan met gebogen knieën, krom en in elkaar gehurkt. Dankzij onderzoek en de video-animatie kreeg de dodo zijn oorspronke lijke fiere houding en fi guur terug. Tentoonstelling 'Het lot van de dodo', Artis Geologisch Muse um, tot en met 15 november. De Duitse industrie zet een systeem op voor hergebruik aluminiumverpakkingen afkomstig uit huishoudens. Sinds vier jaar bestaan inzamelingsbedrijven. Maar met alleen inzamelen ben je er niet, er is ook een industriële rerking nodig. Proeffabrieken geven hiertoe een aan- De Duitse huishoudens gebruiken jaarlijks 130.000 ton aluminium in de vorm van verpakkingen. Het gaat om 1,2 miljard tubes, 300 miljoen spuitbussen, tien miljard deksels, enkele honderden miljoenen vierkante meter aluminiumfolie: een paar miljard liter melk of sap zit in pakken die bes taan uit laagjes karton en aluminium. Aluminium is een produkt dat zich goed leent voor her gebruik. Het roest niet, maar de bespaarde energie is het belangrijkste voordeel. Het smelten van gebruikt alumi nium kost slechts vijf procent van de energie die nodig is voor het maken van aluminium uit erts. Anders gezegd: hergebruik van aluminium geeft een energiebesparing van 95 procent. Dit komt door het veel lagere smeltpunt van gebruikt aluminium in vergelijking met aluminium- erts. Uiteraard kost het inzamelen van gebruikt alumini um en de verwerking daarvan ook energie. Maar juist omdat er zoveel energie bespaard kan worden, is herge bruik voordelig. Volgens de Duitse wet zijn de producenten verantwoor delijk voor wat er met de verpakkingen gebeurt na ge bruik. De producenten hebben in 1991 een systeem op gezet voor de inzameling van afval. Dit heet het Duale Systeem Duitsland (DSD). Mr. Jesse van Muylwijck EAJ TOENJ ZEi ZU "HET IS v/AMOAAS DE BEWUSTE 6e JÜUiSCHAT. BOES w R Weersvooruitzicht DONDERDAG 20 APRIL Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Lente in Nederland betekent vaak balanceren tussen hoop en vrees. Kille perioden met regen of natte sneeuw kunnen weken aanhouden, soms lijkt het of de zomer niet meer stuk te krijgen is. Die grote verschillen, zo ka rakteristiek voor deze tijd van het jaar, hebben te maken met de grillige verdeling van warmte-en koudegebieden boven het noor delijk halfrond. In de meeste maanden van het jaar is het in noordelijke streken (veel) kouder dan in zuidelijke regionen. Het directe gevolg is een min of meer westelijke stroming boven de ge matigde streken. I n het voorjaar echter komen regelmatig situaties voor, dat de weerkaart op z'n kop staat met betrekkelijk warm weer in het noorden en relatief koude regi mes in het zuiden. De gebruike lijke westcirculatie maakt plaats voor sterk noord-zuid gerichte circulatietypen of vice versa. Dat kan leiden tot een opmerkelijke temperatuursverdeling. Zo zien we opdw weerkaarten van deze week een zeer langgerekte noordelijke stro ming, die zich vanaf de poolstreken helemaal voortplant tot in de si [f tropische gebieden van Noord-Afrika. In het oosten van Europa stroomt warme lucht vanuit Zuid-Ruslai w met temperaturen boven 20 graden door tot boven de poolcirkel. Bi ven Centraal-Europa bevindt zich een markant weerfront met a weerszijden grote temperatuursverschillen. Nederland ligt al sinds de Paasdagen aan de koude kant van het front. Gistermiddag klaarde het in de kraakheldere poollucht fel op, Stapelwolken, waaruit nog een enkele gure regen-of hagelbui viel, staken fel af tegen de schone, blauwe lucht. Ondanks de lage temp ratuur van 9 graden was het van dat pittige weer, dat bij weinig v zeker met onaangenaam is. In de nacht daarentegen kan het in deze luchtsoort nog behoorlijl koud worden met grondvorst. De komende 48 uur veerandert er noj li met erg veel. Vooral de oostelijke helft van het land krijgt af en toet wolkingen mogelijk regen van het golvende Midden-Europese front De westelijke kuststrook is beter af met felle opklaringen, misschie M afgelost door een enkele bui. De prognosekaarten voor het komend weekeinde zien er interessa d uit. De scheidingslijn met de warme lucht beweegt via Duitsland teh gendraads (in westelijke richting) en als die ontwikkeling doorzet, I het vanaf zondag wel eens een stuk warmer worden. Of de wens na; warmer voorjaarsweer wordt vervuld, moet echter nog worden beziei a In een aprilmaand gedraagt de atmosfeer zich nu eenmaal wat n der voorspelbaar en mag er aan verwachtingen op wat langere term 3 niet te veel waarde worden gehecht. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en kustgebieden tijd tijd ding; plaatselijk ook on weer. Fris met maxima van 6 tot 9 graden, in Zuid-En- geland iets hoger. België en Luxemburg: tijd regen, in de Ardennen sneeuw; Middagtempera- tuur van 9 graden in west- Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag in het westen en kele opklaringen; verder veel bewolking en plaatselijk flink wat regen, in de hoger gelegen gebieden ook sneeuw. Morgen soms een opklaring, ook kans op enkele buien. Maxima van daag in het noorden en westen van 7 tot 11 graden, in het zuidoosten rond 17; morgen in het noorden iets minder fris Perioden met zon, soms ook wolkenvel den.-Vooral in het noorden toenemende kans op een bui. Daling van temperatuur met op morgen maxima van 12 graden in de buurt van Porto tot rond 20 in de Algarve. Soms zon, vooral morgen ook wolkenvel den en kans op een paar buien. Daling van temperatuur met op morgen maxi ma rond 17 graden. In het noorden geregeld wolkenvelden, naar het zuiden toe ook zonnige perio den. In het noordwesten en noorden plaatselijk regen, elders Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en overweg^! droog. Middagtemperatuur v i de Dardanellen tot 22 op land sope regen- of ta de la Luz; morgen op veel stranden Canarische Eilanden: In het noorden flink wat wolkenvelden en kans op een paar buien. Aan de zuidstranden geregeld zon. Daling van temperatuur met op morgen maxima van 19 of 20 graden. Marokko: Westkust: vandaag nog flink wat zon, maar morgen meer wolkenvelden en toe- nemende kans op buiige regen. Middag- temperatuur geleidelijk dalend tot iets onder de 20 graden. Vandaag veel zon. Morgen naast zon ook buiige regen. 'Middagtemperatuur rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met veel bewolking en met name vandaag plaatselijk veel re gen; in de hoger gelegen gebieden ook sneeuw. Morgen iets droger weer met enkele opklaringen; Middagtemperatuur van 11 graden in Les Landes tot rond 17 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vandaag geregeld zon en waarschijnlijk droog. Morgen wolkenvelden en kans op buiige regen. Middagtemperatuur eerst iets boven de 20 graden, morgen iets er- Italië: Vandaag in het noordwesten, en morgen in het hele gebied ten noorden van Ro me, wolkenvelden en kans op buiige re gen. Met name aan de zuidflank van de Alpen kan plaatselijk flink wat neerslag Duitsland: Veel bewolking en van tijd tot tijd reg 11 in de hoger gelegen gebieden - sneeuw. Plaatselijk I vallen. Middagtemperatuur ongeveer' graden, in het noorden iets frisser, j !{2 Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tijd reg in de hoger gelegen gebieden sneeuw. Vooral vandaag kan plaatse veel neerslag vallen. Maxima v 12 graden. Oostenrijk: Vandaag in het oosten eerst nog i zon. Verder veel bewolking en Vorarlberg en Tirol perioden r of sneeuw. Plaatselijk kan veel neer< n a rond 16 graden, m DONDERDAG 20 APRIL 19 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 07.47 220.24 23.54 07.20 Laag 03.26 15.44 03.07 15 Weerrapporten 18 april 20 uur: 1 17 ii r fiks v gend droog. Maxima vandaag v morgen in het noordwesten iets frisser. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst nog zonneschijn, geregeld wolkenvelden e Griekenland en Kreta: Veel zon. Middagtemperatuur me morgen op veel plaatsen 20 gra iets hoger.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10