f Onze Top 10 van deze week. Boutros Ghali wil alle kernwapens wereld uit Winnie zoekt steun bij traditionele leiders 0 0 O O 9 0 Buitenland China levert Iran twee kerncentrales Oorzaak averij Franse veerboot onduidelijk Mijnwerkers op de vlucht Canada dreigt Spaanse vissers opnieuw KRAS DINSDAG 18 APRIL 1995 Activisten vallen Aldermaston binnen ionden» Leden van de milieubeweging Greenpeace zijn giste ren het Britse onderzoekscentrum voor atoomwapens, Alder maston, en de opwerkingsfabriek Sellafield in het noorden van Engeland binnengedrongen. Met de acties wilde Greenpeace protesteren tegen de produktie van plutonium en van kernwa pens. Volgens Greenpeace is de helft van alle plutonium die in de wereld wordt geproduceerd afkomstig uit Sellafield. De poli tie pakte 61 indringers op voor ondervraging. Amerikaanse hoofdstad onder curatele Washington De Amerikaanse hoofdstad Washington is gisteren een groot deel van de zelfstandigheid als gemeente kwijtgeraakt. President Clinton tekende een wet die de stad onder financieel toezicht stelt van een commissie van vijf man, die uit naam van de federale overheid de 600.000 inwoners tellende stad moet redden van de ondergang. Washington wordt al tijden geplaagd door zware misdaad, druggebruik en enorme tekorten op de ge meentelijke begroting. Weigering AIDS-patiënt te begraven athene Begrafenisondernemingen in de Noordgriekse stad Sa lon iki hebben afgelopen weekeinde geweigerd om eqn van de meest bekende AIDS-patiënten te begraven die vorige week was overleden aan een overdosis harddrugs. De 31-jarige Kostas Os- sas en zijn 24-jarige echtgenote Foteini, die ook met HIV besmet is, kregen nationale bekendheid toen ze twee jaar geleden beslo ten in het huwelijk te treden. „Ze maakten de fout om openbaar te maken dat ze aan AIDS leden. Ze moeten zelfs na de dood van Kostas Ossas nog het hoofd bieden aan onmenselijkheid", schreef de krant Ta Nea. Regerende partij wint in Moldova chisinau Bij de lokale verkiezingen in de ex-Sovjetrepubliek Moldova zondag is de Agrarische Democratische Partij (ADP) van president Mircea Snegur als winnaar uit de bus gekomen. De pro-Roemeense oppositiepartijen zijn de grote verliezers. Volgens de eerste uitslagen heeft de ADP in de meeste platte landsdistricten de meerderheid gekregen. Op de tweede plaats komen de socialisten en communisten. De opkomst was gemid deld zestig procent, maar in Chisinau en andere steden moeten de verkiezingen opnieuw worden gehouden omdat de vereiste opkomst van vijftig procent niet werd gehaald. Vredesgesprek Tadzjikistan uitgesteld moskou Vredesbesprekingen tussen regering en oppositie in Tadzjikistan zijn twee dagen uitgesteld tot morgen, zo meldde de Russische vice-minister van buitenlandse zaken Albert Tsjer- nysjev gisteren. Waarnemers zijn sceptisch over een oplossing van het bloedige conflict, nu de oppositie heeft gedreigd de ge vechten aan de grens uit te breiden. De pro-communistische re gering van Tadzjikistan en de islamitische en democratische op positiepartijen komen morgen in Moskou bijeen onder auspici ën van de Verenigde Naties. O ,9ST per 100 gram Ctl Huiswijn, rood, wit, demi-sec, rosé of blanc de blancs, fles 1 liter JAT kuipje 100 gram dl Keukenrollen, wit, pak 2 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 april a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aan de vooravond van mogelijke verlenging nucleair verdrag VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali wil een einde maken aan alle kernproeven en de produktie en verspreiding van nucleaire wapens. Dat heeft hij gisteren gezegd bij het begin van de VN-conferentie over de ver lenging van het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens, het non-proliferatieverdrag. Alle landen zouden zich achter zijn oproep moeten scharen. „Dat zou het grote gemeenschappelijke doel van de mensheid moeten tannië, willen het NPV voor on bepaalde tijd verlengen. Vooral de derde wereldlanden zien dat niet zitten, omdat ze vrezen dan geen druk meer te kunnen uit oefenen op de kernmachten die zich kunnen blijven bewape nen. Als het akkoord om de zo veel jaar opnieuw ter discussie komt, kunnen de kernmachten tenminste nog worden aange sproken op naleving van het ak koord. De VS hebben de onbeperkte verlenging van het verdrag tot prioriteit nummer een van hun buitenlands beleid gemaakt. Daartoe oefenen ze grote druk correspondent/dpa Voorlopig is dat nog toekomst muziek: De conferentie, die een maand duurt, begon al meteen met grote verdeeeldheid tussen de 178 landen die precies een kwart eeuw geleden het 'non- proliferatieverdrag' (NPV) on dertekenden. Dat is het verdrag dat de verspreiding van kernwa pens tegengaat en het versprei den van kennis over de produk tie ervan. De vijf officiële kernmachten, de Verenigde Staten, Rusland, China, Frankrijk en Groot Brit- uit op aarzelende landen om voor verlenging voor onbepaal de tijd te stemmen. Sommige landen, die bijvoor beeld niet aan internationale organisaties zijn gebonden, voelen meer voor verlenging voor een beperkt aantal jaren, om zo druk op de grote kern machten te houden. De Ameri kanen zeggen dat een meerder heid van de landen voor verlen ging zal stemmen, maar er is een nieuw probleem opgedo ken nu Washington eist dat de stemming, op 12 mei, in het openbaar gebeurt. Sommige landen zien dat niet zitten. Als ze tegenstemmen zouden ze wel eens slachtoffer kunnen worden van boycot maatregelen door de VS. Andere landen willen niet dat hun 'bu ren' die wellicht kernwapens willen maken (zoals in het Mid den-Oosten en Zuid-Azië) we ten hoe zij hebben gestemd. Behalve de kernmachten be schikken ook Israël, India en Pakistan vrijwel zeker over kernwapens, en zouden Iran, Irak en Noord-Korea proberen ze te krijgen. De ongebonden landen vinden dat de kern machten moeten proberen tot overeenstemming te komen. Stemmen zou alleen de onder linge verdeeldheid maar blootf- leggen. De vijf kernmachten hebben vorige week geprobeerd de twij felaars op andere gedachten te brengen door te beloven dat zij elk land te hulp schieten dat door een ander land wordt be dreigd met kernwapens. Maar veel ongebonden landen me nen dat de vijf kernmachten zo alleen maar hun unieke positie proberen te bevestigen. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van Mierlo zal de conferentie vanavond toespreken.* De Amerikaanse delegatie staat onder leiding van vice-president Gore, die morgen spreekt. Ondanks protesten VS washington hans de bruun correspondent China trekt zich niets aan van Amerikaanse protesten tegen de levering van twee kerncen trales aan Iran. De VS zijn bang dat Iran daardoor kern wapens kan maken. China wil Iran twee 300- megawatt sterke kernreacto ren en nucleaire technologie leveren. Volgens het land is dat niet in strijd met interna tionale regels. „Er is geen in ternationale wet of verdrag of overeenkomst die ons ver biedt samenwerking met Iran aan te gaan voor vreedzaam gebruik van kernenergie", al dus de Chinese minister Qi- chen. De installaties worden geïnspecteerd door het Inter nationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) van de VN. De Amerikaanse regering geeft toe daf de centrales, net als de twee die Rusland aan Iran gaat leveren, niet recht streeks brandstof voor de ver vaardiging van kernwapens opleveren en dat China geen internationale afspraken schendt. Maar de VS willen gewoon niet dat Iran nucleai re capaciteit krijgt. Volgens Washington heeft Iran, een van 's werelds grote oliepro ducenten, ook helemaal geen kernenergie nodig. Volgens Amerikaanse en Is raëlische inlichtingendiensten is Iran druk bezig om aan nu cleair materiaal te komen. Is rael meldde eind vorig jaar dat Iran in Duitsland en Zwit serland probeerde verrijkt uranium te kopen. De VS me nen dat Iran nog niet in staat is om kernwapens te maken, maar dat dat snel kan veran- De VS proberen Iran in te tomen. In het Congres zijn wetsvoorstellen ingediend oói Amerikaanse oliemaatschap pijen te verbieden olie in Iran te kopen. Ook andere han delscontacten zouden moe ten worden stilgelegd. Presi dent Clinton verbood vorige maand al de oliemaatschappij Conoco om Iran te helpen bij de ontwikkeling van twee olie- en gasvelden in de Perzi sche Golf. kaapstad ni ina hfi i iNr.a nmhlpmpn AnnvnnkpliiL 6.98 Gehakt half-om-half, 500 gram ,5t25" 3.75, kilo Slavinken, r\ j-f\ 100 gram TST 1.29, kilo T§50 Ia.OU Conférence, sappige handperen, kilo Prei, kort afgesneden, kilo Gekookte Gelderse worst, verpakt ®®®s® of vers van 't mes ®®®a>, gg kaapstad runa hellinga correspondent Zo'n zeshonderd Mozambik- aanse mijnwerkers hebben de afgelopen twee weken hun bie zen gepakt, nadat bij anti-bui- tenlanderrellen in de Zuidafri- kaanse mijnen in twee weken tijd 21 mensen zijn omgekomen en zo'n tweehonderd mensen gewond zijn geraakt. Een goud mijn moest afgelopen week worden gesloten, nadat de rel len de produktie totaal hadden verstoord. De failliete Primrose-mijn verkeerde al langer in financiële problemen. Aanvankelijk had de regering steun toegezegd om de mijn open te houden. Maar die toezegging werd ingetrok ken, toen bij rellen tussen de Zuidafrikaanse en de buiten landse mijnwerkers zeven do den vielen. Ook het Vaals Reefs mijnen- complex was de afgelopen da gen het toneel van geweld tegen buitenlanders. Bij gevechten vielen zo'n veertien doden en raakten 56 mensen gewond. De Zuidafrikaanse mijnwerkers be schuldigen hun collega's ervan dat ze tegen lagere lonen wer ken en banen stelen. Paus: 'Nieuwe cultuur van het leven' vaticaanstad dpa/anp Paus Johannes Paulus II heeft zondag in Rome opgeroepen tot een 'nieuwe cultuur van het le ven' om tol dialoog in de poli tieke en etnische conflicten in de wereld te komen. Meer dan honderdduizend gelovigen uit de hele wereld hadden zich on danks de regen op het St. Pie tersplein verzameld, waar de paus zijn Urbi et Orbi uitsprak. De paus wenste de wereldbe volking vervolgens in 56 talen een zalig Pasen toe. I lij bedank te in het Nederlands bovendien voor de 'bloemen die het St. Pietersplein opluisteren'. Het Urbi et Orbi werd in 65 landen rechtstreeks door de televisie uitgezonden. Hij richtte de vredesbood schap aan de gezinnen die door bloedige conflicten zijn ver scheurd en aan de slachtoffers van haat en geweld, zoals in Al gerije, Bosnië-Hercegovina, Bu rundi en Zuid-Sudan. Allen die lijdend op erkenning wachten, zoals de Palestijnen, de Koer den, de oorspronkelijk bevol king van Latijns-Amerika, hield hij voor dat dialoog de enige weg is. Passagiers van de gekapseisde veerboot springen ii sir 4.75 Smiths Crispy chips, naturel paprika of cheese onion ®s®, <i r-Q zak 200 gram T8T l.j" 01 Chocoladehagel, hagelmix J2é9f, melk of puur, O OQ doos 400 gram ®®o© c—L-V 01 Superieur voor de hond kat, diverse smaken, kuipje 150 gram.ië9T.19l gg parus cees van zweeden correspondent Ruim driehonderd mensen zijn gisteren van de Franse veerboot St. Malo gehaald, die in Het Ka naal in moeilijkheden raakte nadat de romp van het vaartuig was beschadigd. Alle opvaren den werden naar het Britse Ka naaleiland Jersey gebracht. Ze ventien passagiers raakten licht gewond toen zij in de reddings boten sprongen. Zes van hen liepen botbreuken op. Anderen moesten wegens shock worden behandeld. Het schip, een catamaran, raakte om tien uur 's ochtends in moeilijkheden en zond nood signalen uit voor de kust van Jersey. De reddingsoperatie ver liep snel, doordat zo'n vijftien boten in de buurt waren. De ca tamaran onderhield een veer dienst tussen de Franse haven stad St. Malo en de Britse Ka naaleilanden Jersey, Guernsey en Sark. Deze eilanden, die vlak onder de Franse kust liggen, zijn een populaire bestemming voor toeristen uit Frankrijk. De passagiers (185 Duitse toeristen, veertig Franse dagjesmensen en verder Britten) bleven tijdens de reddingsoperatie rustig. Het is nog onduidelijk waar door het schip averij opliep. Er waren ter plekke geen klippen. Volgens onbevestigde berichten dreven wel grote blokken hout rond. De Franse rederij, Chan- niland, weigerde gisteren elk commentaar op het incident. alabama ap Straaljager stort neer; acht doden Clark Fiester. Het vliegtuig pro beerde een noodlanding te ma ken op de luchthaven van Alexander City in het oosten van Alabama, maar stortte en kele kilometers voor deze plaats neer op bebost terrein. De C-21, een militaire versie van de Lear jet, maakte een vlucht tussen twee luchtmachtbases. Een straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht is gisteren boven Alabama geëxplodeerd en neergestort. Alle acht inzit tenden, twee piloten en zes pas sagiers, zijn daarbij om het le ven gekomen. Onder hen was de op een na hoogste politieke functionaris bij de luchtmacht, stjohn's Rtr Canada heeft gisteren opnieuw gedreigd met maatregelen te gen Spaanse vissers die op heil bot vissen in de internationale wateren bij de oostelijke provin cie Newfoundland. Minister Tobin van visserij zei tegen verslaggevers dat twee schepen die in het Centraal- amerikaanse land Belize staan geregistreerd, maar eigendom van Spanjaarden zijn, illegaal visten in het gebied. Belize maakt geen deel uit van de Noordwestatlantische Visserij Organisatie en heeft als zodanig geen recht op het vissen naar heilbot in het gebied ten oosten van Canada. Canada en de Europese Unie bereikten zondag na moeizame onderhandelingen een akkoord over de visserij voor de kust van Newfoundland. Volgens deze overeenkomst mogen het Noor- damerikaanse land en de Unie (voornamelijk Spanje en Por tugal) daar elk tienduizend ton heilbot vangen. kaapstad runa hellinga correspondent Winnie ligt eruit bij het ANC. Die boodschap werd haar afgelopen zaterdag meer dan duidelijk te verstaan ge geven toen een groot deel van de ANC-top zich verza melde voor een herdenking van de dood op Chris Hani, de secretaris-generaal van de Communistische Partij (SACP) die twee jaar geleden werd vermoord. Winnie kwam een half uur te laat en daardoor viel buitengewoon op dat er voor haar geen plaats was vrij gehouden op het podium waar de eregasten zaten. Er werd een stoel aangesleept en ze kreeg alsnog een plek, helemaal achteraan, net niet onder de baldakijn die de gasten op het podium tegen slecht weer moest be schutten. De ijzige ontvangst was de reactie op wat door veel ANC'ers als verraad wordt gezien. Toen Winnie drie weken geleden door president Nelson Mandela werd ontslagen als onderminister van kunst, cultuur en we tenschappen, was er ondanks begrip voor Nelson ook sympathie voor haar. Maar die verdween toen ze vorige week naar de rechter stapte en de president dwong haar (tijdelijk) weer te benoemen. Gisteren hield Winnie de eer wat verlaat aan zichzelf door een dag voordat ze de tweede keer offi cieel zou worden ontslagen, alsnog op te stappen. Ge lijktijdig kondigde ze alsnog mogelijke gerechtelijke stappen aan. Dergelijke dreigementen gaan in tegen de ongeschre ven regel dat je de vuile was binnen het ANC houdt. Tij dens de herdenkingsdienst was er onverbloemde kritiek op haar optreden van de laatste weken. „Het irriteert om sommige mensen te horen zeggen dat er niets is veranderd in Zuid-Afrika", aldus de provinciale premier Tokyo Sexwale over Winnie's recente toespraken. „Je kunt driehonderd jaar niet in een jaar terugdraaien." Wat haar partijgenoten haar vooral kwalijk nemen, is dat ze bij haar actie tegen haar ontslag gebruik heeft gemaakt van een getuigeverklaring van Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi, een man die, al is hij minister, in het ANC als een zeer verwerpelijke politicus wordt gezien. Charles Nqakula, secretaris-generaal van de SACP, verwoordde de gevoelens. Sprekend over Chris Hani zei hij: „Kunt u zich voorstellen dat deze zeer bescheiden en principiële man gebruik zou maken van iedere truc en de hulp in zou roepen van de meest dubieuze politi ci in het belang van zijn carrière?" De sneer naar Winnie was duidelijk. Maar Buthelezi's steun voor Winnie komt niet helemaal uit de lucht val len. Ze is op zoek naar nieuwe medestanders en is al langer bezig haar banden met Zuid-Afrika's traditionele leiders aan te halen. In de jaren tachtig behoorde ze tot een van de medeoprichters van het Congres van Traditionele Lei ders van Zuid-Afrika (Contralesa). Op dit moment is ze penningmeester van die organisatie. Contralesa is voor al sterk in de Transkei, waar de traditionele leiders van de Xhosa tot nu toe erg op het ANC waren georiën teerd. Maar de verhoudingen tussen Contralesa en het ANC zijn de laatste maanden verslechterd. De stamhoofden maken zich zorgen over de plannen voor een grondwet die uitgaat van een sterk centraal gezag, wat ze zien als een bedreiging voor hun eigen positie. Sinds enige tijd is sprake van een voorzichtige toenadering tussen de Xhosa- en de Zulu-leiders, die politiek worden verte genwoordigd door Inkatha-leider Buthelezi. Als Winnie zich weet te verzekeren van een brede steun onder de traditionele leiders kan ze van een uit gerangeerde ANC-politicus een belangrijke tegenstan der worden. De rol van de dorps- en stamhoofden is door Afrikaanse politici in het verleden maar al te vaak onderschat. Maar op het platteland krijgt een regering weinig voor elkaar, als de leiders zich niet achter het beleid scharen. De burgeroorlogen in Mozambique en Angola zijn mede ontstaan uit het verzet van de traditionele leiders tegen een te sterk centraal gezeg. Dat is een les waarvan het ANC zich maar al te zeer bewust is. Maar vooral jonge ANC'ers beschouwen de stamhoofden deson danks eigenlijk als een achterhaalde instelling. Winnie daarentegen heeft het afgelopen jaar een open oor gehad voor de klachten van de stamhoofden. Contralesa heeft de afgelopen weken openlijk haar kant gekozen. Vanwege die steun van de traditionale leiders voor Nelsons voormalige vrouw hebben sommige com mentatoren Winnie al tot volgende president van Zuid- Afrika gebombardeerd. Dat is wat voorbarig. Maar als ze zich opwerpt tot spreekbuis van het traditionele platteland is haar rol in de Zuidafrikaanse politiek zeker niet uitgespeeld. 1 3 dgn THE WESTERN HIGHLIGHTS rondreis CALIFORNIË - NEVADA - COLORADO - ARIZONA - UTAH Telefonisch boeken tot 21.00 uur ZOJUIST GECONTRACTEERD' Ook in HART JE HOOGSEIZOEN (en dus vertrek in juli en augustus1) biedt KRAS Ster Vakanties nu een 13-daagse rondreis door het mooiste ge deelte van Amerika aan voor maar 2.198 - Het is een ongekend lage reissom DIE U NERGENS ANDERS AAN TREFT EN DIE MAAR LIEFST 800 TOT MEER DAN 1000 GULDEN PER PERSOON LAGER GEPRIJSD IS DAN ENIGSZINS TE VERGELIJ- NISATIES' De reissom in INCLUSIEF de vliegreis van Amsterdam naar Los Angeles en terug (ter informatie kost normaal alleen al van 1 700 tot 2.000 gutden per per soon"!). INCLUSIEF de rondreis per moder ne airconditioned touringcar INCLUSIEF de diensten van uitstekende Nederlands spre kende reisleider(ster). INCLUSIEF verblijf in door warme en kleurrijke woestijnen, langs drooggevallen zoutmeren, door de mooiste National Parken vol grillige rotsformaties en torenhoge bomen en langs schitterende kustwegen Voeg aan al dit verpletterende natuurschoon de bezoeken toe aan plaatsen als Flagstaff. Los Angeles, het sleervolle San Francisco en het absoluut knotsgekke Las Vegas en u begrijpt dat dit een reis vol uiter sten is. Maar is dat Amerika op zijn besf De reis verloopt via de volgende highlights Los Angeles, het mondaine Palm Springs (woonplaats van o a Kirk Douglas, Frank Si natra, Whoopi Goldberg enzJoshua Tree National Park, de unieke GRAND CA- NYON(I), de kleurrijke Painted Desert, hel machtige Lake Powell, het verbijsterende Zion National Park, hel volstrekt unieke Las Vegas, Galico Ghost Town, het beroemde Yosemite National Park, het schilderachtige San Francisco, Silcon Valley, de beroemde Cannery Row in Monterey, het alleraardigste Carmel (waar Clint Eastwood enkele jaren burgemeester was) en het Deense Solvang ie) in een 2 persoonskamer met Vertrekdata ntaniHHH Juli 7,14, 21, 28 2.198.- 1-persoonskamer 495.- augustus 4,11,18, 25 2.198.- luchthavpnbelastingen etc. 50.- Inbegrepen: (zie bovenvermelde tekst) Niet inbegrepen niet genoemde maalti|den, eventuele entrees, tooien, koftergeld en reisverzekenng Min. vereist aantal deelnemers 30. Uiterst bericht inz. evt. niet doorgaan v.d reis: 3 wkn voor vertrek. Op reis zijn ANVR reisvoorwaarden van toepassing. Noot: in de touringcar mag NIET gerookt worden Noot: Deze reis voeren we ook in mei, juni en september uit voor 1998.-!!! MEER WETEN/VRAAG DAN OM DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING REISNUMMER HZ 090. *~biè.ö BEL 072-15 80 60 RITSEVOORT 52 - 1811 DP ALKMAAR ANVR

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5