GerdMüller riep bij4-0 doorgaan' 'Hollanders zijn een sportief volk' Standaard Airco op de Peugeot 405 GRX Air-Line. Sport Lugdunum tegen FC Lisse DINSDAG 18 APRIL 1995 amsterdam cpd Nee, het afscheid zou hem geen pijn doen. Dat had hij vóór de wedstrijd nog gezegd. Maar nooit, nóóit had hij kunnen voorzien hoe zijn laatste voet balavond zou aflopen. Die avond waren er de tranen die niemand mocht zien. De tranen van de vedette. Ze werden snel weggeveegd. En even later was hij zichzelf weer. Maar op het speciale shirt zouden die natte plekken altijd zichtbaar blijven. Net als de drie Europacups. Net als de tekst 'lohan Cruijff, fare well'. Net als de herinnering aan die zevende november 1978. En net als de herinnering aan het scorebord in het Olympisch Sta dion. Ajax - Bayern München 0- 8... Dik zestien jaar hangt datzelf de scorebord er nog steeds in Het afscheidsduel van Cruijff tegen Bayern werd in in '78 een blamage het Olympisch Stadion. Wéér staan Ajax en Bayern München tegenover elkaar. En opnieuw staat de wedstrijd in het teken van het afscheid. Want één van de twee Europese grootmach ten moet het voetbaltoneel voor de slotscène verlaten. Net als Johan Cruijff. Toen hadden de betrokkenen geen idee wat hen boven het hoofd hing. Nu wel. De 'kenners' houden hun hart vast voor déze Ajax - Bayern. „Ik heb er een hard hoofd in", zegt Eenheid Eenheid, afstemming, gelijke doelstellingen. Juan Antonio Sa maranch is er zijn olympische leven mee bezig. In 1981 nam hij een failliete boedel over van de Ier Lord Killanin. Het olym- pisme was verscheurd door po litiek, boycots en armoede. De kleine Catalaan had in 1965 in Spanje al een geschrift doen verschijnen waarin hij aan drong op vernieuwing. Eenmaal voorzitter vestigde hij zich per manent in Lausanne om dage lijks te werken aan de eenheid in de internationale sportwereld onder het witte vaandel met de vijf ringen. Niet meer en niet minder. „Wij zijn een sportor ganisatie die internationaal werkt", herhaalde hij deze week in Lausanne. Econoom, bankier, gemeen teraadslid, gouverneur (in Cata- lonië), diplomaat, ambassadeur en sportbestuurder. Samaranch omringde zich met experts en fungeerde met de grootst moge lijke hardnekkigheid als binden de factor. Hij schroomde niet de wereldleiders te bezoeken of uit te nodigen in het Olympisch Museum aan het Meer van Ge- nève, een peperduur maar in drukwekkend pronkstuk van honderd jaar topsport. Olympic Review, het eigen orgaan van het IOC, somde in maart over vier pagina's Samaranch" tien tallen ontmoetingen in '94 op. Jeltsin, Clinton, Mandela, Tudj- man, Arafat, Kohl, Walesa en Koning Albert zijn maar een paar (zéér) bekenden uit de po litiek. Gevolg van Samaranch' aan jagen: topsport op de Olympi sche Spelen na afschaffing van amateurisme, financiële ge- Martin Jol, toen de Haagse libe ro in Beierse dienst, nu jeugd trainer van het Haagse ADO. „Zeker omdat er weer een soort Nederland - Duitsland van wordt gemaakt", zegt Piet Schrijvers, toen de doelman die van Zwolle. Martin Jol n toch hadden maal niets vat zullen we eer e vooraf hele- zo, die Cruijff gaan pakken. Die wedstrijd liep nu eenmaal zo. Elke aanval was een goal, zo maar." Doelpunten: Karl Heinz Rummenigge (3), Paul Breitner (3) en Gerd Müller (2). Jan Beek, de scheidsrechter van toen, probeerde het onheil nog te stoppen. Beek, toen: „Toen 't 4-0 werd, heb ik tegen Gerd Müller gezegd; nou is het wel genoeg. Maar daar wilde hij niets van weten. Doorgaan, riep-ie. Doorgaan." En dus werd het 5-0, en 6-0, 7-0 en zelfs 8-0. Het werd de ultieme wraak, vernedering en revanche. Paul Breitner, toen: „Zeven jaar gele den zijn we hier door Ajax met 4-0 van de mat gespeeld. Zoiets gaat toch meespelen als je 't veld op komt." Martin Jol, nu: „Later, in de kleedkamer, toen was de sfeer ineens heel anders. Toen had den de Duitsers natuurlijk praatjes. Heel uitbundig, ja. 'Dat feest hebben we mooi ver- stierd', dat soort teksten. Leed vermaak, natuurlijk. Maar dat zouden de spelers van Feye- noord ook hebben gehad als zij die wedstrijd met 8-0 hadden gewonnen. Precies hetzelfde toch?" En Jol zelf? Nederlander tus sen de Duitsers, hoe voelde hij zich? Jol, nu: „Lullig, ja. Ik wist eigenlijk niet zo goed wat ik er mee aan moest. Ik vond het als Nederlander erg wat er was ge beurd. Maar ja, ik speelde bij Bayern. Ik kon natuurlijk niets laten merken. Ik geloof dat ik wat heb gelachen. Het zal wel niet overtuigend zijn geweest." En Cruijff? Jol, nu: „Ik heb hem na afloop een hand gege ven. Ik denk, dan ben ik ten minste de laatste. Ik zag niets in zijn ogen. Tenminste, ik kan me niets herinneren. Tijdens de wedstrijd kreeg ik ook geen ge voel van medelijden. Ik was toen veel te veel met mezelf be zig. Het was in die jaren mode om in Amerika je laatste jaren door te brengen. Op die avond zat New York Cosmos voor i op de tribune. Dat was veel b langrijker. Pas later realiseer 1 je wat er eigenlijk is gebeurd." Johan Cruijff stapte na aflo monter voor het voetlicht camera's. Hij liet zich intervi I wen door Koen Verhoeff. N^i een gouden horloge, bondsspeldje en een kleureni levisie stapte Neerlands bes r voetballer aller tijden eei re toekomst tegemoet. Een to komst zonder voetbal. Een pa - maanden later stond-ie er we Hij speelde zelfs weer voor Aj én Feyenoord. Martin Jol, i „Misschien heeft die ene we strijd er wel toe bijgedrag j dat-ie toch weer is gaan voi ballen. Want zó afscheid men, dat wil toch niemand?" Toch een sympathieke clt dat Bayern München. Samaranch prijst Nederland Hij noemt de eenheid in de olympische beweging heel dun, vindt Nederland een sportief volk, bewondert na één visite Erica Terpstra evenzeer als Anton Geesink en Fanny Blankers-Koen, prijst Hein Verbruggen de hemel in en wil sport in het Verdrag van Maastricht. Een ge sprek met Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. lausanne anpzondheid door uitgekiende marketing, eenheid De bijna 75-jarige Catalaan wei gert in eerste aanleg vragen te beantwoorden. Hij wil informa tie hebben over Erica Terpstra, een hoog gestegen vrouw in de politiek, opgerezen uit het olympisch zwembad (Tokyo '64, zilver en brons). Medede lingen over haar enthousiasme, inzet voor de sport op alle ni veaus en populariteit maken Samaranch tot een grijnzende ja-knikker. Terpstra's 311.284 voorkeurstemmen bij de verkie zingen vindt hij ongelooflijk. „Zij vormt een goed team met Anton Geesink", concludeert hij. De kwestie van de olympische accreditatie voor het Neder lands Instituut voor Doping en Drugs Research in Utrecht is vrij gemakkelijk opgelost. „Per soonlijk weet ik niets van die materie. Daarom heb ik Prins De Merode erbij gehaald. Voor mij was belangrijk dat de over heid, nationaal olympisch co mité en de sport op dezelfde lijn zitten als het IOC. Alleen als eenheid kunnen we het gevecht met doping aan." „De Merode stuurt nog een inspecteur naar het laboratori um in Utrecht. Daarna kan het op onze lijst van erkende insti tuten. Het is niet zo dat wij zui nig zijn met de uitgifte van ac creditaties. Het liefst hebben we er wereldwijd een stuk of hon derd in plaats van de tegen woordige 23. Waar het om gaat is dat wij alleen de erkende la boratoria 100 procent vertrou wen. Daarom moeten ook zij van tijd tot tijd proeven van be kwaamheid afleggen." marketing, eenheid in sport e politiek. Over het laatste een kleine uitspraak van hem: „Waar komt de hele wereld sa men? En ik bedoel de hele we reld? In de Olympische Bewe ging. Bij ons doen China en Tai wan samen mee. Dat kan zelfs het Rode Kruis niet zeggen." Maastricht Samaranch blijft maar door gaan, misschien bedenkt hij zich nog over zijn voorgenomen aftreden in 1997. Hij ijvert nu sterk voor opname van de sport in het Verdrag van Maastricht. Volgend jaar is de intergouver- nementale conferentie. Daar werken de lidstaten van de Eu ropese Unie het Verdrag van Maastricht nader uit en herzien het zo nodig. Samaranch: „Cul tuur staat wel in het Verdrag omschreven. Dan moet de sport er ook in." Eenheid creëren is gemakke lijk praten, weet Samaranch. „Maar niet gemakkelijk voor el kaar te brengen. Het is in de Olympische Beweging gelukt, maar de eenheid is dun. Heel dun. De sportwereld moet alert blijven, altijd hard willen wer ken en vechten voor de vereni ging. Topsport op het hoogste niveau is in de toekomst wel licht nog belangrijker dan te genwoordig." Samaranch weigerde de naam te noemen van Hein Ver bruggen, de Nederlandse voor zitter van de wereldwielrenunie UCI, als een van de belangrijk ste kandidaten voor het IOC. Wel zei hij over Verbruggen: „Hij is een van de bekwaamste voorzitters. In korte tijd heeft hij de UCI vernieuwd. Die federatie was krankzinnig. Twee autono me takken; een van de profs en een van de semi-profs. Verbrug gen heeft die samengebracht. Wij denken en hopen dat Atlan ta eersteklas wielrennen te zien zal geven. Met Verbruggen on derhoud ik een nauwe relatie. We voeren regelmatig overleg. Trouwens, zijn zoon heeft hier bij het IOC een paar maanden stage gelopen." Verbruggen Niets staat de verkiezing van Verbruggen nog in de weg. be halve een eventuele persoonlij ke weigering. Het olympisch handvest is na het Congres in Parijs aangepast. Voor de opge roepen leiders van sportbonden tellen nationaliteit of woon plaats niet (meer). Dit in afwij king van gewone IOC-leden. Wel bestaat nog de restrictie van één per land. Nederland heeft alleen Anton Geesink in het IOC. Verbruggen heeft als Nederlander geen concurrentie van voorzitters bij andere olym pische sportbonden. Markies de Samaranch, hij kreeg de adelijke titel in 1992, zegt de Nederlanders wel te mogen. „Ze zijn sportief. Voor beelden zie ik bij het voetbal in Catalonië. Ze kunnen goed voetballen en lesgeven. Ik vind het jammer dat Koeman weg gaat. Voor mij zijn Geesink en Blankers-Koen de grootste spor ters van Nederland. Anton is een apostel van de sport. Hij heeft laten zien dat een sport- kampioen ook een goede sport leider kan zijn. Ik weet dat hij problemen heeft gehad met het Nederlands Olympisch Comité. Gelukkig gaat het nu beter." Verwijdert transpiratie vlekken zelfs bij 40! Peugeot zorgt deze zomer voor een schonere was. Tenminste als u kiest voor de 405 GRX Air-Line, standaard voorzien van airconditioning met temperatuurregeling, of voor de 405 GLX met standaard elektrisch bedienbaar schuif-/kanteldak. Hiermee maakt u tijdens een hete zomer korte metten met de hardnekkigste transpiratievlekken. Maar ook bij lagere temperaturen voelt u zich lekkerder in deze Peugeots. Zowel de Break als Sedan uitvoeringen van de GLX Peugeot 405 GLX Air-Line vanaf f 36.490,- GRX zijn leverbaar in diverse benzine- en diesel- uitgerust met o.a stuurbekrachtiging, op afstand bedienbare centrale vergrendeling, verwarmde buitenspiegels, hoofd achter, velours stoel- bekleding en getint as, wat wel zo veilig is voor uv Bij de meeste merken is het dan v verbleekt bij de prijs van al die extra's. Peugeot 405 GRX Air-Line vanaf f 39.990,- Bij de Peugeot GRX Air-Line blijft het betaalbare luxe: v a. f 39.990,- en dan krijgt u ook nog eens licht metalen velgen en elektrisch bedienbare voorportierruiten. En voor de GLX betaalt u, inclu sief vernismetaallak of parelmoerlak, v.a. slechts f 36.490,-. Welke u ook kiest, het resultaat blijft hetzelfde. Een stralend frisse en schone bestuurder. Zelfs bij 40? Ga dus snel langs uw dealer. Zijn adres vindt u in de Gouden Gids. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. Lugdunum speelt vanavond thuis tegen de zaterdageersteklasser FC Lisse. Het duel wordt gespeeld in het kader van de Crab-bokaal. In de Kikkerpolder wordt om 20.00 uur afgetrapt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24