Israël afwezig bij kernwapenoverleg Geheimen van Han nog niet ontrafel)! Buitenland Oorlogsmisdadiger Tadi3 voor gerecht in Den Haa Russisch bloedbad in Tsjetsjenië FAO: Afrika heeft veel meer voedselhulp nodij ZATERDAG 15 APRIL 1995 Egypte voert actie voor ondertekening door Jeruzalem van NPV KERNWAPENS IN DE WERELD jeruzalem. ad De toekomst van de kernwapenbeheersing. Daar gaat het om als vanaf volgende week de ondertekenaars van het Non-proliferatieverdrag (NPV) in New York bijeenko men. Het lijkt erop dat het Amerikaanse voorstel voor een onbeperkte verlenging van het niet-spreidingsver- drag van kernwapens het wel zal halen. Maar een aantal Arabische landen, onder aanvoering van Egypte, zal zich niet zonder meer gewonnen geven. uitspreken. Waarschijnlijk zal het genoegen nemen met een gezichtreddend compromis, ook al omdat de Arabische we reld als gewoonlijk diep ver deeld is. Eind vorige maand kwamen de Arabische ministers van bui tenlandse zaken in Cairo niet verder dan de uitspraak dat het ■gevaarlijk en onaanvaardbaar' is dat Israël buiten het NPV blijft. Over wat er moet gebeu ren als Israël niet tekent konden ze het, in de beste traditie van de Arabische Liga, niet eens worden. Sinds het einde van de jaren zestig heeft Cairo de Ameri kaanse regering gevraagd druk uit te oefenen om een Israëli sche handtekening los te krij gen. President Sadat probeerde in het Verdrag van Camp David (1978) een passage opgenomen te krijgen over hel NPV, maar haalde bakzeil toen Israël dreig de de Sinaï niét te zullen terug- correspondent Dat heeft alles te maken met de afwezigheid van Israël, dat het 25 jaar oude NPV nooit heeft ondertekend en nog steeds kop pig blijft weigeren een handte kening te zetten. De Egyptische regering voert al maanden cam pagne in de Arabische wereld om een breed front te vormen tegen Israël. Egypte wil dat alle Arabische en islamitische lan den tegen verlenging van het NPV stemmen als Israël niet wordt gedwongen mee te doen. Het staat al vast dat de Egyp tische campagne geen door slaand succes zal worden. Als een meerderheid van de deel nemers voor tijdelijke of perma nente verlenging is, dan bindt dat besluit alle oorspronkelijke ondertekenaars. Zo zijn de re gels. En het is uiterst onwaar schijnlijk dat Egypte in New York een meerderheid van de landen achter zich krijgt. Sterken het is de vraag of Egypte zich, als het er op aan komt, zelf tegen verlenging zal De Egyptische houding laa zich niet alleen verklaren uit behoefte een leidende rol t< spelen in de Arabische wereld en de militaire kracht van Israël te verzwakken. Egypte is een ui termate kwetsbaar land, zeker in het geval van een atoomoor log. De bevolking woont dicht opeengepakt in de Nijldelta, en het bezwijken van de Aswan- dam bij een vijandelijke aanval zou een enorme vloedgolf ver oorzaken. Egypte huldigt de opvatting dat het Midden-Oosten een kernwapenvrije zone moet wor den. Israël zegt het daarmee eens te zijn, maar meent dat zo'n situatie nog ver weg is zo lang een aantal Arabische en is lamitische landen nog uit is op de vernietiging van de joodse staat. Eerst wil Israël vredesver dragen met alle landen in de re gio, inclusief Iran en Libië. Pas daarna kan een gesprek over nucleaire ontwapening begin- Maar ook dan is er geen ge brek aan problemen. Wat is precies 'de regio'? Gaat het ook om landen aan de periferie, zoals Pakistan en Kazachstan? Wat gebeurt er als één land dwars ligt? Het is bovendien duidelijk dat Israël zijn kernwa pens niet zal vernietigen als de andere landen in het Midden- Oosten geen drastische conces sies doen op het gebied van de conventionele bewapening. Als Israël het NPV onderte kent, moet het zijn nucleaire fa ciliteiten openstellen voor inter nationale inspectie. Dat bete maken: canada landen Duitsland Italië Japan Landen waarvan Zuid- Korea wordt aangenomen Zweden hun kernwapen- Taiwan programma's te Zwitserland nebben stopgezet: België Zuid-Afrika Nederland Argentinië Finland Brazilië Landen die vermoedelijk aan kernwapens werken: Erfgenamen van de Sovjet kernwapens: Oekraïne Wit-Rusland Kazachstan l Landen die het non-proliferatie verdrag niet heb ben ondertekend: India Pakistan Israel kent het einde van de huidige politiek van dubbelzinnigheid: Israël wil het bezit van kernwa pens niet toegeven, maar zin speelt er wel voortdurend op. Doel van die politiek is de vij and af te schrikken, zonder bloot te staan aan druk tot ont wapenen. Die Israëlische dubbelzinnig heid komt ook de Amerikanen goed uit. Als Israël het bezit van kernwapens officieel bevestigt, is een confrontatie immers moeilijk te vermijden. De toen malige Amerikaanse president Kennedy heeft er in de jaren zestig nog bij Israël op aange drongen het NPV te onderteke nen, maar latere Amerikaanse presidenten niet meer. Bij re cente bezoeken aan Israël leg den de ministers Perry (defen sie) en Christopher (buitenland se zaken) alle nadruk op de Iraanse dreiging, waaruit Egypte kan afleiden dat Amerika geen hoge prioriteit toekent aan Is- raëls handtekening onder het NPV. Het bezit van kernwapens 'als laatste verdedigingsmiddel' is in Israël nauwelijks een punt van discussie. De 'duif Shimon Pe res heeft er bij herhaling op ge wezen dat het vredesverdrag met Egypte niet tot stand zou zijn gekomen zonder Sadats angst voor Israëls kernwapens. En als Israël ooit belangrijke concessies zou doen op de Go lan of op de Westoever, dan doet het die in het besef dat het wapens bezit waarop het in ge val van uiterste nood kan terug vallen. Tenslotte is er het argument van de betrekkelijke betekenis van het NPV. Premier Rabin be toogt dat ondertekening Israël kwetsbaar zou maken, omdat het zich aan het verdrag zou houden. Andere ondertekenaars daarentegen hij noemt het Irak van voor 1990 als afschrik wekkend voorbeeld laten zich er niets aan gelegen liggen. Dat is natuurlijk maar een deel van de waarheid, want het NPV heeft landen als Egypte, Syrië en Jordanië er wel van kunnen weerhouden kernwapens te produceren. Verlenging van het verdrag is dus ook in Israëls be- lang. Serviër was kampbewaarder in Omarsy jVAt den haag anp schreeuwden het uit pijn. De slachtoffers kre{ >he torolie in hun mond iuui om het afschuwelijke gi >de: dempen. Vervolgens ar- hun lippen met draad kaar genaaid. Honderde he< re gevangenen moesten lm welijke schouwspel aai^rkt wen", zei de Bosniër. nd „Daarna hebben de lit val van de drie gemartelde n >nl) de hele nacht in de gar >foe gen. De volgende ochte JWf ze in een vrachtwagen gfl z: Twee van hen leefde tóe maar die zijn in de vrach1 ee alsnog vermoord." Verder heeft 'de bei|aar volgens de ongeveer 20( Ja genverklaringen die het °g( zoek naar Tadic telt, in l;te 1993 schuldig gemaal bo moord, verkrachting en j>ns' gruweldaden. Hij maakt 'rst bij het liefst gebruik viste ontwikkelde martelwerkfr zo staat in de meeste v Aan het eind van 19#ac) Tadic genoeg van de oor] et*> verhuisde naar de spor:nT van zijn broer Mladen ir/er chen en liet zich als vlucL— registreren. -i i Tadic vertelde de vreemdelingendienst dj zich van het oorlogsgeuw zijdig had gehouden. HM klaarde dat l]ij tot het 1 moment als verkeersagl Kozarac had gewerkt. Voordat getuigen da,, meende kampbeul bij dei, aangaven, was hij al do(Ln schillende andere ex-ge\| in de Beierse hoofdstad naleerd. Zij durfden voor hem niet naar de pol De 39-jarige Dusan Tadic, die vermoedelijk over enkele dagen door Duitsland aan Nederland wordt uitgeleverd, vervulde een leidende rol tijdens de, etnische zuiveringen in voormalig Joego slavië. Daarom hebben de aan klagers van het Joegoslavië-tri bunaal in Den Haag hem met nog twintig andere Serviërs in staat van beschuldiging gesteld. De Servische kampbewaarder zou 32 mensen hebben ver moord en 61 gevangenen heb ben gemarteld. Hij deed dat in het beruchte concentratiekamp Omarska. Tot nu toe heeft de verdachte oorlogsmisdadiger al le beschuldigingen ontkend. Tadic is begin vorig jaar door de Duitse politie in München gearresteerd. Hij werd daar op straat herkend door moslims die in Omarska, bij Prijedor in Noordwest-Bosnië, gevangen hebben gezeten. De verdachte Serviër was voor de burgeroorlog eigenaar van een koffiehuis in Kozarac, Bos nië. Meerdere personen die la ter in het concentratiekamp hebben gezeten bezochten toen zijn etablissement en kenden hem als Dule. Zijn oorlogsmis daden staan hun nog helder voor ogen. Moslim Emin J. zei. vorig jaar in het Duitse weekblad Der Spiegel dat Tadic in de zomer van 1992 voor het eerst in het concentratiekamp verscheen. Hij maakte zich direct gevreesd door zijn extreem wrede optre den, aldus Emin. „Hij gaf mij het bevel om bij drie medegevangenen hun testikels af te bijten. Ze ■rs ,0P Mensenrechtenorganisaties willen boycot 9 mei Afrika heeft door droogte in het zuiden van het continent, de burgeroorlogen en de schadelijke insektelarven dit jaar meer voedselhulp nodig dan vorig jaar. De VN- organisatie voor voedsel en landbouw (FAO) vreest dat de graanoogst 20 pro cent kleiner zal zijn dan in 1994. Dat staat in een deze week in Nairobi gepu bliceerd rapport. De landen in zuidelijk Afrika moeten dit jaar 11,6 miljoen ton graan importeren. Daarvan is 3,6 miljoen ton als hulp nodig. Volgens prognoses van de FAO zullen de donorlanden maar een deel van de beno digde hulp ter beschikking stellen. In zuidelijk Afrika waren in Botswana, Lesotho, Namibië, Zimbabwe en Zuid- Afrika de oogsten gevoelig lager als gevolg van droogte. In sommige streken is de maïsoogst volledig verloren gegaan. Zim babwe en Zuid-Afrika hebben evenwel nog reserves achter de hand door de goede oogst van het afgelopen jaar. Als voedsel- exporteurs in de regio kunnen hun tekor ten evenwel gevolgen hebben voor regio nale importeurs. In het Middenafrikaanse Rwanda zijn er voor het eerst sinds de massamoorden van vorig jaar aanwijzingen dat de landbouw zich voorzichtig herstelt. De geschonken zaaizaden en goede regenval bieden de boeren naar wordt aangenomen een goede oogst, maar de twee miljoen ontheemde en naar buurlanden gevluchte Ruandj zijn nog steeds volledig op voedseL aangewezen. De onrust in Burundi bic ook schade aan de oogst toe vreest dat dat dichtbevolkte land hulp nodig zal hebben. Uit de crisisgebieden van de Hoont Afrika worden goede oogsten gemeljj, het door oorlog geplaagde Zuid-Suda[ in Somalië blijft voedselhulp noodzal In Ethiopië en Uganda heerste plaati droogte. Ook in West- en Midden-/ zijn de oogsten naar tevredenheid, om met uitzondering van landen die l oorlog worden getroffen. In West-A| zijn dit Liberia en Sierra Leone. Mensenrechtenorganisaties hebben Westerse leiders opge roepen niet deel te nemen aan de herdenkingen in Moskou op 9 mei. Aanleiding is het losko men van steeds meer getuige nissen over de gruwelijkheden die Russische troepen hebben aangericht in het Tsjetsjeense stadje Samasjki. Russische activisten voor de mensenrechten, waaronder de voormalige Russische commis saris voor de mensenrechten Kovaljov, zeggen dat Moskou's troepen een agressieve campag ne zijn begonnen. Zij zouden het Tsjetsjeense verzet willen breken vóór de wereldleiders el kaar volgende maand in de Rus sische hoofdstad ontmoeten. Op 9 mei herdenken de voor malige geallieerden het einde van de Tweede Wereldoorlog. De activisten uitten de beschul diging dat de wereld mede schuldig is aan de aanval op Sa masjki, waar Russische soldaten onder invloed van drugs en al cohol volgens hen amok heb ben gemaakt. Verslaggevers en Russische afgevaardigden bezochten don derdag voor het eerst Samasjki, waar de straten waren bezaaid met lijken en gebruikte injec tiespuiten. Inwoners vertelden huilend hun verhaal. Volgens hun bestormden zeker 3.000 Russische soldaten, gesteund door meer dan 100 pantservoer tuigen, het rustige boerenstadje met 15.000 inwoners. Sommige bewoners zeiden dat de meeste Russen onder de verdovende middelen leken te zitten. De Russen ontkennen dat hun troepen iets fouts hebben gedaan. Ze zeggen Samasjki te hebben aangevallen om strij ders van de Tsjetsjeense presi dent Doedajev te verjagen en dat zij 100 man gevangen heb ben genomen. Huilend gezeten tussen de resten van haar woning vertelde de 44-jarige Elsa Achmedbva hoe de Russen op 9 april om vier uur kwamen. „We konden ze buiten horen lachen en vloe ken, toen begonnen ze op de poort te schieten." Wijzend op wat waarschijnlijk een stal was geweest, zei zij: „Er schuilden daar vijf mensen. Eerst sleurden ze mijn moeder naar buiten. Ze schoten haar in de borst. Toen gooiden ze ben zine over mijn broer Abbi en staken hem in brand." Zes nieuwe graven waren inder haast gemaakt achter het puin van het huis, dat volgens Achmedova door de soldaten werd platgebrand voor ze ver trokken. Inwoners beschuldigden de Russen ervan te hebben geplun derd wat ze konden, ook tapij ten uit de moskee, voor ze man nen. vrouwen en' kinderen doodschoten. Gisteren duurden de overhaaste begrafenissen nog voort. Er waren meer dan 100 nieuwe graven op het kerk hof. De Russische afgevaardigde Inwoners van het Tsjetsjeense plaatsje Samasjki begraven een van de talrijke slachtoffers van het recente Russische offensief. foto reuter Anatoli Tsjabad, die vanaf het begin tegen de Russische inter ventie in Tsjetsjenië was en woensdag Samasjki bezocht, sprak van „een bloedbad t op grote schaal, waarbij alle oor logsmiddelen zijn gebruikt". „Wij hebben lijken gezien in door granaten verwoeste grot ten, stoffelijke resten in afge brande huizen, en inwoners vertelden ons dat de soldaten mannen van alle leeftijden uit huizen haalden en hun fusil leerden voor de ogen van hun vrouwen en kinderen", zei Tsja bad met vlakke stem tijdens een persconferentie. Naar aanleiding van dagelijks nieuwe getuigenissen riepen de internationale mensenrechten organisatie Human Rights Watch-Helsinki en de Russische Memorial Westerse leiders op hun besluit te heroverwegen om de plechtigheden in Mos kou ter herdenicing van het ein de van de Tweede Wereldoorlog bij te wonen. In een brief aan de Amerikaanse president Clinton, de Franse president Mitterrand en de Duitse kanselier Kohl laakten zij de „het afschuwelijke gedrag van Rusland in deze oor- log". Ze onderstreepten de „totale minachting voor mensenle vens" waarvan de Russische militairen blijk geven en de „verwoestende prijs die de bur gerbevolking moet betalen" bij de offensieven. De mensenrechtenactivist Kovaljov zei dat de aanval op Samasjki duidelijk verband houdt met de bijeenkomst in Moskou. „Ze willen dat op 9 mei men de schouders kan op halen en zeggen 'Ja, er is veel gebeurd in Tsjetsjenië en wij betreuren dat, maar maak je geen zorgen, de oorlog is voor bij'", zei Kovaljov. han peter de vries correspondent Een warme Luikse wafel met jam voor de kinderen, een pint Jupiler voor meneer en tegen de kwalijke dampen uit de spelon ken een glaasje Madeira voor madam. Tot voor kort bood de imposante 'Wapenzaal' onder dak aan een even Belgisch als wansmakelijk café, waar de be zoekers van de Grotten van Han even konden verpozen. Het café heeft het eeuwfeest niet gehaald: het maakte plaats voor een hedendaags 'klank-en lichtspel' in de grot. Maar voor het overige kunnen de uitbaters van de S.A de la grotte de Han et de Rochefort tevreden consta teren dat hun attractie na 100 jaar nog niets van haar oude charme verloren heeft. Han is jeugdsentiment voor de meeste Nederlanders. Niet al leen is het een favoriete be stemming voor busladingen schoolklassen op hun eerste buitenlandse excursie. De grot ten vormen sinds jaar en dag ook een vast onderdeel van de Luxemburgse vakantie van ge zinnen met jonge kinderen. Wie genoeg heeft van lange wandelingen in de bossen van het Groothertogdom steekt de grens over voor een uitstapje naar Belgische trekpleisters als Bastogne. Of Han: in de feëeriek verlichte spelonken kan zoonlief dan mooi zijn ouders impone ren met de op school vergaarde kennis over het verschil tussen stalagmieten en stalactieten, de staande en de hangende druip stenen die hier gedurende dui zenden jaren gevormd zijn. Bijna 700.000 toeristen onder nemen zo jaarlijks de reis naar Han-sur-Lesse, het miniatuur dorpje in de Belgische Arden nen. 's Zomers kun je er over de hoofden lopen, 's winters en in het voorseizoen ligt de hoofd straat met haar schier eindeloze reeks frietkotten en restaurants er doods en verlaten bij. In het uitgestorven Hotel des Voyageurs dreinen Franse mee zingers uit de luidsprekerboxen. Maar aangezien de bezoekende gezinnetjes van heinde en ver komen, wordt in de grotten ook in het Duits, Nederlandse en Maar liefst veertien kilometer gangen en galerijen hebben speologen inmiddels ontdekt. foto gpd Engels gewaarschuwd de druip stenen niet aan te raken. Een onverlaat brak laatst 20 centi meter af. Eeuwen werk ver dween stiekem in een binnen zak. Het massatoerisme is de kurk waarop de economie van het verder agrarische gebied drijft. De meeste toeristen blijven slechts één dagje, en weerstaan daarmee de pogingen hen te strikken in het web van attrac ties dat in de loop der jaren is opgezet. Want naast de grotten, bieden Han en het buurdorp Lessive voor elk wat wils. Voor de dierenliefhebbers een na tuurreservaat met bijna uitge storven inheemse beesten als de oeros, wolf, lynx en beer; voor de techneuten het grond station met schotelantennes van de telefoondienst, en voor de stadswandelaar de burcht van Rochefort. Ruim een eeuw geleden begon het simpeler en minder mas saal, toen de Baron de Spandle de l'Herze de officiële eigen- domsacte van de heuvelachtige 'heerlijkheid' Han verwierf. Bij zijn dood in 1880 verdeelde de edelman al zijn bezittingen on der zijn vijf kinderen, maar be paalde hij dat het Domein van de Grotten in tact moest blijven. Voor zijn erfgenamen zat er daardoor niets anders op dan samen te werken bij de exploi tatie van de grotten. In 1895 gingen ze van start. Met rokende toortsen in de har verschaften de eerste kijkei ondernemende madamme heren uit de gearriveerde b geoisie zich via glibberig gangen toegang tot de zalei met een romantisch tochtji roeiboot werden ze over de se weer naar buiten geroeit Ze waren niet de eersten di grotten betraden. De arche loog Eduard de Pierpont ot dekte begin deze eeuw spo uit het stenen tijdperk. Mui keningen wijzen uit dat er i jaar voor onze jaartelling rn sen hebben gewoond. Ze z< ten en vonden beschutting, zoals het labyrint aan gangi ook later van pas kwam voc wie zich wilde verschuilen, tig jaar geleden bleek dat v< het laatst, toen de Ardense volking er aan het einde vat Tweede Wereldoorlog mass haar toevlucht zocht tijdens Von Rundstedt-offensief. Nog altijd zijn de geheimen Han niet volledig ontrafeld, grotten zijn in de loop der e wen in het steen uitgeslepei door het riviertje de Lesse, in de berg maar liefst drie v schillende beddingen volgt, melsbreed legt het stroomp slechts één kilometer af oru de grond, maar de precieze blijft een raadsel. Proeven n verf in het water hebben nie opgeleverd: de kleurstoffen kwamen of nooit, of pas da{ later aan de andere kant vat berg te voorschijn. Maar liefst veertien kilometi gangen en galerijen hebben speologen inmiddels ontdel De mooiste drie kilometer z voor het publiek toegankelij de rest is op video te zien. een antiek rammelend tram tje wordt de horde toeristen naar de ingang gereden, wai een wandeling start die voet voor voetje schuifelend doo gangen voert. De gids legt uit dat de druip nen drie tot vier centimeter eeuw groeien, maar dat hela de 15.000 jaar oude 'Minaré een stalactiet, 'dood' is: „Hij droog, en druipsteen heeft w ter, kalk en mineralen nodig te groeien". Een kind achter de rij: „Dat heb ik ook met l en gehad".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6