Ruzie in PLO over bestand met Harnas KUNST DESIGN van tilVmuiiMiii 'Iran levert wapens aan de Bosnische moslims' PAASSHOW VOLGENS VAN TIL isserijconflict bedreigt latie Estland en Letland Buitenland PKK-leider waarschuwt voor Heilige Oorlog tegen Westen Filipijnse boetelingen laten zich kruisigen P A A S ISBSfc «DAG 15 APRIL 1995 innie Mandela opnieuw ontslagen weten |||lagen. Itzijha I lichten i IZOf in ^Mjmfsburg» De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela gisteren zijn vrouw Winnie, van wie hij gescheiden leeft, jde tweede keer ontslagen als onderminister van kunst, cul- wetenschap en technologie. Hij had haar al op 27 maart n. Maar woensdag herstelde hij Winnie in haar ambt, had aangekondigd de ontslagprocedure juridisch aan :hten omdat daarbij fouten waren gemaakt. Ook de leider [de Vrijheidspartij Inkatha, Buthelezi, had bezwaar gemaakt h de procedure. Hij had volgens de grondwet als regerings- jrgjLi te voren over het ontslag moeten worden ingelicht. Win- Hoest uiteindelijk toch vertrekken. Ze wordt vervangen door n9|tte Mabandla. ,™jid biddende vrouwen aangehouden NSBURGDe politie van Greensburg in de Amerikaanse staat ingpsylvania heeft gisteren twee wouwen gearresteerd omdat en kerk wilden binnengaan, hoewel de rechter hen dat had [oden. De 'rozenkranswouwen', zoals ze ook wel worden ge ïnd, waren niet langer welkom omdat zij bij het bidden hun jid niet konden houden en zelfs luid schreeuwden. Ook had- [zij met wijwater gegooid en een priester in het nauw gedre- Andere kerkgangers die in hun gebedsrust werden gestoord jden een aanklacht ingediend en de rechtbank had de wou- j verboden op Goede Vrijdag de mis bij te wonen. "ankrijk haalt verslaafden terug lt erdam Het Franse consulaat gaat vanaf deze zomer Franse ^verslaafden in Rotterdam die terug willen naar Frankrijk len. Er komt een kleinschalig opvangcentrum in een gebouw de GGD waar de verslaafden plannen kunnen maken voor terugkeer. Het afkicken met medicijnen en de verdere soci- ïulpverlening gebeurt in Frankrijk. Dat heeft medewerkster ast van de afdeling sociale zaken van het Franse consulaat in iterdam gistermiddag bevestigd. De Nederlandse hulpverle- j biedt volgens haar geen oplossing voor de opvang en mo- jke terugkeer van Franse drugsverslaafden. „Veel voorzienin- zijn alleen bedoeld voor Nederlanders." esident Gabon bereid tot AIDS-test is. Het Gabonese staatshoofd Omar Bongo is bereid tot een om te bewijzen dat hij niet seropositief is. De verkla- is een nieuw hoogtepunt in een pikante affaire die afgelo- dinsdag losbarstte tijdens een rechtszaak in Parijs. Daar ver- irde de Italiaanse kledingontwerper Francesco Smajto, die cht stond wegens souteneurschap, dat hij naast maatkos- ms ook vaak prostituées liet overvliegen naar Bongo, zijn be- I p-ijkste klant. Zo wilde Smalto de president als klant aan zich den. Volgens getuigen is de Afrikaanse president besmet met AIDS-virus. Bongo ontkent hardnekkig. ynaecologen Kroatië tegen abortus reb» Hoewel ziekenhuizen volgens de wet geen abortus mo- i weigeren, hebben de gynaecologen van het enige ziekenhuis Ie Zuidkroatische stad Zadar unaniem besloten geen abor- sen meer uit te voeren. Dit besluit weerspiegelt het groeiende ïservatisme en de nadruk die de autoriteiten op familiewaar- ileggen in het van oorsprong roomskatholieke land. Indivi- ;le artsen mogen abortus weigeren, maar dan is het zieken- s verplicht voor personeel te zorgen dat de abortus wel wil 'oeren. Of het ziekenhuis van Zadar dat cfoet, is nog onduide- In Kroatië stond vorig jaar een abortus tegenover elke drie luwgeborenen. wee doden bij gasexplosie Duitsland Iruppin Een gasexplosie in een woonhuis in het Duitse Neu- E ipin heeft gisteren aan zeker twee mensen het leven gekost, gen bewoners raakten zwaar gewond en enkelen jworden ver st. De explosie sloeg om zes uur in de morgen de achtergevel een deel van de voorgevel van het pand weg. Drie verdiepin- stortten compleet in, waardoor bewoners onder puin wer- i bedolven. Een man en een vrouw vonden de dood. In het woonden 24 gezinnen. Reddingsploegen zochten van- cht nog naar overlevenden. De oorzaak van de gasexplosie is ;t bekend. visserijconflict dreigt de s zo goede relatie tussen de irmalige Sovjet-republieken land en Letland te bekoelen, kustwacht van Estland pa- ïilleerde gisteren langs de om treilers uit Letland te- te houden. Letland wil toe- nining om bij de Estlandse t te vissen, zoals dat gebrui- k was toen beide naties etrepublieken waren. Maar s de onafhankelijkheid wil land zich aan de intematio- al vastgestelde 12-mijlszone Mén. )e visserijtwist bedreigt de gingen van de Baltische sta- erde Pers Diensten Arafat eist dat Harnas aanslagen op Israëli's staakt Vanwege steun voor Turkije BEIROET. ap JERUZALEM. Rtr-AFP Binnen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) is gis teren onenigheid ontstaan over een bestand met de fun damentalistische Hamas-beweging. Vertegenwoordigers van de PLO sloten een akkoord met de fundamentalisten, maar PLO-leider Yasser Arafat weigert de overeenkomst te aanvaarden zolang Harnas doorgaat met het plegen van aanslagen op Israëlische doelen. De PLO-leider eist dat Harnas en de islamitische Jihad, een andere fundamentalistische or ganisatie, de aanslagen op Is raëlische doelen in Palestijns gebied staken en dat ze het vre desakkoord van 1993 tussen Is raël en de PLO onderschrijven. Harnas noemde de eis 'een ver slechtering van de situatie'. „Als we een akkoord sluiten met de Palestijnse autoriteit (het Pales tijnse zelfbestuur in Gaza en Jericho), betekent dat nog niet dat we het akkoord van Oslo respecteren." De overeenkomst tussen Fa tah en Hamas was een poging een eind aan de spanningen in de Gazastrook te maken. De on- Leiders van Hamas en Fatah, Arafats factie binnen de PLO, werden het donderdagavond eens over een 'verzoeningsver klaring'. Daarin pleiten zij voor een dialoog tussen Harnas en PLO en het vertrek van de Israë lische soldaten uit de bezette gebieden. Ook vroegen ze Arafat een eind te maken aan de arrestaties van moslim-militan ten en 'politieke gevangenen' vrij te laten. Arafat reageerde woedend toen hij een gezamenlijk com muniqué van de onderhande laars ontving. „Er is niets be reikt", zei hij tegenover de pers. rust is de afgelopen twee weken opgevoerd door de bomaanslag op een belangrijk Hamas-lid. Als reactie op deze moord voer de Harnas zondag zelfmoord aanslagen uit bij een Joodse ne derzetting in Gaza. Acht men sen werden hierbij gedood. Arafat is hevig verontwaardigd over deze aanslagen. Israël en de Verenigde Staten eisen dat de PLO-leider maatregelen neemt tegen de terreur. Israël sluit tijdens het paas weekeinde de grens met Gaza en de bezette Wéstelijke Jor- daanoever uit wees voor nieu we aanslagen. In Hebron is voor Palestijnen een uitgaansverbod ingesteld. Harnas heeft ondanks de toenadering tot de Palestij nen nieuwe aanslagen op Israë: lische doelen aangekondigd. Alle verwikkelingen weerhiel den Arafat er gisteravond niet van om het hele Israëlische volk prettige paasdagen toe te wen sen. De leider van de Koerdische Arbeidersbeweging (PKK), Ab dullah Ocalan, heeft de Vere nigde Staten en Europa ge waarschuwd voor een 'heilige oorlog" wegens hun stilzwij gende steun aan de Turkse mi litaire operatie in Noord-Irak. In een interview gisteren met de in Londen uitgegeven Ara- bischtalige krant Al-Hayat ver klaarde Ocalan dat hij op het ogenblik in Libanon verblijft. Hij beschuldigde de VS en niet nader genoemde Europese landen van steun aan Turkije en dreigde met een „Heilige Oor log uit naam van ons natuurlijk recht op verdediging". „Als het Westen onrechtvaardige belan gen heeft, dan zal het ongetwij feld geschaad worden in de ver gelding voor de Amerikaanse en Europese steun aan de ongelijke oorlog tussen Turkije en de PKK", aldus Ocalan. De guerrillaleider, onder zijn harde kern van 10.000 man schappen bekend als Apo, riep de-VS en Europa op een dialoog met de PKK te beginnen om het Koerdische probleem op te los sen. Hij waarschuwde Turkije dat het een „hoge prijs" zal be talen voor de pogingen de PKK- bases in Noord-Irak en Zuid oost-Turkije te liquideren. Op 20 maart stuurde Turkije 35.000 soldaten de grens met Irak over in een poging de ge schatte 2.400 tot 3.000 PKK- strijders daar uit te roeien. Oca lan meende dat 'de mislukking van de militaire operatie' in het noorden van Irak Turkije in de richting van 'revolutionair-ach- tige hervormingen' duwt, zon der uit te leggen over welke her vormingen hij sprak. Ook zei Ocalan dat de vorig jaar overle den Turkse president özal waarschijnlijk is gedood op de dag dat hij gesprekken wilde be ginnen met de PKK. Het woensdag in Den Haag opgerichte Koerdische parle ment in ballingschap noemde Ocalan „de eerste noodzakelijke stap" op weg naar de oprichting san fernando Tenminste vijftien mannen en twee vrou wen hebben zich gisteren tijdens het jaarlijkse Goede Vrij dag-ritueel in het Filipijnse stadje San Fernando en elders in het land laten kruisigen. De boetelingen, die het lijden van Christus op bloedige wijze herhalen, lokken elk jaar duizenden toeschouwers naar San Fernando. Het hete en stoffige stadje is het middelpunt van het georganiseerde ri tueel in het enige rooms-katholieke land van Azië. De boe telingen staan eerst in de rij voor een afranseling met platte houten stokken met glasscherven. Daarna lopen ze, veelal achter een zwarte sluier verscholen, in een processie naar de drie kruisen, terwijl ze zichzelf met een touw met houten pennen aan het uiteinde geselen. Tenslotte hangen ze en kele minuten aan het kruis en bekronen daarmee hun reini ging van zonden. Intussen doen bier- en hamburgerverko pers goede zaken. foto afp miguelito parcero ten om een politieke en econo mische eenheid te vormen. De eenheid tussen de staten groei de met name tijdens het geza menlijke streven naar onafhan kelijkheid, toen de staten hun politieke stategieen op elkaar afstemden. Donderdag kwam het slepen de conflict tot uitbarsting. Let land dreigde Estland voor het Internationaal Gerechtshof te dagen en Estland breidde op zijn beurt het aantal lucht- en zeepatrouilles voor de kust uit. De afgelopen weken zijn ver schillende Letlandse boten door de patrouilles aangehouden en gesommeerd de Estlandse wa teren te verlaten. VS ontkennen stilzyvijgende instemming met schending embargo WASHINGTON-SARAJEVO AFP-Rtr De Amerikaanse regering heeft gisteren verklaard dat het zeer goed mogelijk is dat Iran wa pens levert aan de Bosnische moslims. Het Witte Huis ont kent in te stemmen met deze schending van het embargo van de Verenigde Naties door Tehe ran. „We verwerpen elke actie die het conflict in Bosnië ver sterkt", zei woordvoerder van het Witte Huis, Mike McCurry. Hij reageerde op een publicatie van de Washington Post. Vol gens de krant levert Iran, met stilzwijgende instemming van de Amerikaanse regering, sinds zes maanden wapens aan de Bosnische moslims. De Washington Post meldt dat de Bosnische moslims door de leveranties van wapens en munitie, voor het merendeel via Kroatië, hun achterstand in ma terieel op de Bosnische Serviërs hebben ingehaald. De Ameri kaanse regering neemt het standpunt in dat de moslims het slachtoffer zijn van de oor log. „Wij zijn er niet echt tegen als iemand de moslims helpt", citeert de krant een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. In Dobrinja, een voorstad van Sarajevo, is gisteren een Franse VN-militair doodgeschoten. De Fransman werd in de nek ge troffen door een kogel van een sluipschutter, toen hij in een ge pantserde wagen van de lucht haven naar de stad reed. Hij stierf kort na aankomst in het ziekenhuis van de Verenigde Naties. Het is niet bekend vanaf welke plaats het schot werd af gevuurd. De VN-Veiligheidsraad veroordeelde in krachtige be woordingen de moord op de Franse blauwhelm en vroeg VN - secretaris-generaal Boutros Ghali de kwestie te onderzoe ken. De Veiligheidsraad toonde zich bovendien zeer verontrust over de steeds gevaarlijker wor dende situatie, waarin de VN- troepen in Bosnië moeten wer ken. Volgens het Internationale Rode Kruis zijn de Bosnische Serviërs deze week begonnen met een campagne om moslims te verjagen uit het noordoosten van het land. De etnische zuive ring lijkt een herhaling van die uit 1994, aldus het Rode Kruis. risserijgeschil U en Canada uurt voort JSSEL ANP-Rtr Europese Unie is er gister- )nd weer niet in geslaagd op lijn te komen. Met Canada daardoor geen akkoprd rden gesloten dat een einde >et maken aan het visserijge- ïil. De Canadese regering eft zich gekeerd tegen de erbevissing die in haar ogen EU-landen, Spanje en Por- al, plegen in de internationa- vvateren voor de kust van Ne- bundland. Vorige maand trad Canadese marine op door m Spaanse treiler te confisce- n. Canada had in eerste instan- i aangeboden dat de EU-lan- n voor de rest van dit jaar 000 ton mochten vangen. De U eiste ten minste 6.900 ton. jsteren kwam Ottawa met een vorstel van boven de 5.000 ton. ,aar ook dit was blijkbaar voor >anje en Portugal, de enige J-landen die voor de kust van ewfoundland op heilbot vis- fin, onvoldoende. Bovendien fas Lissabon het er niet fnee ens dat van die EU-quota 90 rpcent voor Spanje is bestemd. De veelzijdigste paasshow vindt plaats in het meest complete designcentrum van Nederland. Op 17 april toont Van Til in Alkmaar de nieuwste hot items van de internationale meubelbeurzen de spraakmakende ARX-collectie van Gelderland eigentijds klassiek in een decor van originele plafond- en vloerdecoraties noviteiten op het gebied van slaapkamerdesign (romantisch én modern). Bovendien vindt in Van Til's Art Gallery een verkoopexpositie plaats van werk van Herman Brood! SLAAPKAMERDESIGN. Veel nieuwe collectie-items, zoals een verbazingwekkend ontwerp van Möller Design, de slaapkamer Modesto. Geheel anders zijn de ontwerpen van Grange: Franstalige romantiek van een onweerstaanbare charme! ARX COLLECTIE. Eeh nieuw paradepaardje Gelderland met het beste werk van drie Nederlandse topontwerpers: Maroeska Metz, Henk Vos en Jan des Bouvrie. MEESTERLIJKE KEUKENS VOOR EEN VRIENDELIJKE PRIJS Gelegen naast van Til interieur Telefoon 072-158950 2E PAASDAG GRATIS ZEEFDRUK VAN BROOD. Alléén bij bestelling op 2e paasdag (min. 4000,- meubelen) krijgt u van Van Til gratis een zeefdruk van Herman Brood in fraaie lijst. De exemplaren zijn genummerd en gesigneerd. PROMOTIEPRIJS ROLF BENZ FORUM 333. Nu bij Van Til deze asymetrische bank met losse kussens voor een speciale prijs. In diverse maten en soorten bekleding. DESIGNCENTRUM LIVE MUZIEK. Tweede Paasdag: Een live optreden van één van onze top pianisten verhoogt de sfeer. Van Til is Tweede Paasdag geopend van 10 tot 5 uur. Eecen Keukens van 12 tot 5 u Ons adres: Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072 - 112760 Q Eigen parkeerterrein Openingstijden Ma. 13.30 - 18 uur Di/Vrij. 9.30 - 18 uur Za. 9.30- 17 uur Do.av. 19-21 uur van federale kantons voor de 20 miljoen Koerden in Irak, Tur kije, Syrië en Iran. Het 65 leden tellende parlement is door de Turkse regering afgedaan als van nul en gener waarde. De PKK-leider zei regelmatig Syrië bezocht te hebben, „waar ik Koerdische personen ont moet heb om hun steun te ver garen". Hij ontkende echter dat Syrië in het geheim zijn groepe ring helpt in de strijd tegen Tur kije. De Turken meldden vorige week dat Ocalan in het noorden van Syrië, nabij de Turkse grens, zou verblijven. Maar in Al- Hayat liet Ocalan weten Liba non gekozen te hebben „als mijn verblijfsplaats". Ocalan leidde lange tijd een belangrijke PKK-trainingsbasis in de Liba nese Beeka-vallei, waar hij de afgelopen twee jaar regelmatig persconferenties organiseerde, Onder Turkse druk werd de ba sis door Syrische en Libanese troepen vorig jaar gesloten. Laatste basis Tsjetsjenen bijna gevallen MOSKOU-SLEPTOVSK Rtr-AFP Russische troepen hebben Ba- moet, het laatste bolwerk dat nog in handen is' van de Tsjetsjeense opstandelingen, omsingeld. De opstandelingen sloegen gistermiddag een eerste Russische aanval af, zo meldde de Russische televisie. Het plaatsje werd in de nacht van donderdag op vrijdag zwaar be schoten met artillerie. In Slep- tovsk, 25 kilometer van Bamoet, schudden gebouwen en rinkel den de ramen door de explo sies. De bewoners hebben de stad grotendeels verlaten. Tsjetsjeense strijders zouden zich hebben verschanst in be tonnen bunkers op een oude ra ketbasis \ls Bamoet valt, heb ben de Russen de controle ver overd over het gehele geïndus trialiseerde en vruchtbare ge bied in Midden- en Noord- Tsjetsjenië. De opstandelingen zijn dan teruggeslagen tol in de bergen in het zuiden van de au tonome repubHek. Van daaruit zullen zij een guerrilla-oorlog voeren, hebben zij aangekon- digd. Moskou dacht het onafhanke lijkheidsstreven in Tsjetsjenië snel te kunnen uitroeien, maar de oorlog in de republiek duurt nu al meer dan vier maanden. Duizenden soldaten en burgers zijn omgekomen. Organisaties voor de mensenrechten hebben het optreden van de naar schat ting 10.000 Russische man schappen bekritiseerd. Tsjetsje nen beschuldigden Russische soldaten ervan vorige week honderden burgers in de stad Samasjki te hebben afgeslacht. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt dat Russi sche troepen 'buitenproportio neel geweld' hebben gebruikt om de stad te veroveren en minstens 250 mensen hebben vermoord. Irak ontevreden met versoepeling olie-embargo VN NEW YORK AFP-Rtr Irak heeft gisteren ontevreden gereageerd op een versoepeling van het olie-embargo door de Verenigde Naties. De Iraakse vice-premier Aziz beschuldigde de Verenigde Staten van net blokkeren van een werkbare op lossing. „Enerzijds gaat het hier om een public-relationscam- pagne, anderzijds om een op zettelijke poging om de vooruit zichten voor een opheffing van alle economische sancties in ge vaar te brengen", aldus Aziz over de Amerikaanse houding. Van een botte verwerping van de resolutie 292 die de Veilig heidsraad van de VN in New York unaniem aanvaardde was echter geen sprake. Irak mag een half jaar lang voor twee mil jard dollar olie verkopen. Dal is vierhonderd miljoen dollar meer dan de raad tot nu toe wil de toestaan. De opbrengst moet bestemd zijn voor humanitaire doeleinden in Irak. De VN kwa men met maatregelen tegen Irak nadat Iraakse troepen in 1990 Koeweit binnenvielen. De olieverkoop mag pas be ginnen wanneer VN-secretaris generaal Boutros Ghali zijn be sprekingen met Irak heeft vol tooid. Die kunnen nog wel een maand duren en betreffen af spraken over het toezicht door de VN op de olie-akkoorden en de distributie van hulpgoederen onder de bevolking.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5