PAASDAG CAO-partijen bouw broeden op 'paasei' qq Binnenland Vrouwen van Ravensbrück herdenken bevrijding izzuzzzz meubilplein LEIDERDORP t)) Psychotherapeuten: Hulp stagneert door geldgebrek Iaatwerk helpt 'leegloopjongeren' Wizzl's voor snelle boodschap treinreiziger -pAG 15 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlands Per OOjenlid D66 klaagt raadslid aan ^rden Oud-statenlid G. Visch van D66 heeft bij justitie acht wegens smaad ingediend tegen partijgenote L. Brum- (mp-Toet. Deze, raadslid in de gemeente Wymbritseradiel, O sch in het openbaar beschuldigd hebben van fascistische n en anti-democratische opvattingen. Volgens Visch uitte melkainp haar beschuldigingen op 1 maart tijdens een [erkiezingsbijeenkomst. Enkele weken later zou zij hem s zwart hebben gemaakt op een partijbijeenkomst. statie na verkrachting jongen Met de aanhouding van een 19-jarige Almeerder denkt Jitie van Almere de dader te hebben van de verkrachting 112-jarige jongen in het bosgebied bij de wijk Almere- fihout. Die verkrachting gebeurde op 16 maart op zeer bru- pe. De opgepakte man heeft een bekentenis afgelegd. De Jchte kwam volgens de politie in beeld naar aanleiding van p na het televisieprogramma Opsporing Verzocht. jtr hnse hongerstakers gaan door ?s doqiDEDe 25 Iraanse asielzoekers in het opvangcentrum bij eeg. Qolde zetten hun hongerstaking voort. Een gesprek tussen gotenngerstakers en de directeur van het centrum heeft daar gis- achteigeen verandering in kunnen brengen. Wel is de eis van de >cha-js veranderd. Aanvankelijk wilden de 25 de terugkomst be- Bal- [telligen van een landgenoot die donderdag op last van de devitaank in Zwolle op het vliegtuig naar Teheran was gezet, r. „Mjnu willen zij een gesprek afdwingen met een vertegen- gejdiger van de Verenigde Naties, TOrdf eist 19 miljoen van Calvin Klein ^.'ïHrdam» Kledingimporteur International Fashion Products Amsterdam heeft bij de rechtbank in New York een ^.w4ieclaim van ongeveer 19 miljoen gulden ingediend tegen 5Serper Calvin Klein. IFP beschuldigt CK1, de Amerikaanse i die de produkten van Klein op de markt brengt, van con- 'jireuk. De voorjaarscollectie kleding is niet geleverd. De lys .(erdamse Firma die exclusief de distributie in de Benelux 'aan irgt, heeft een contract tot 1998. trijd minoeien in AOW broers/zussen te snel aie-A ninisjAAGDe Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (AN- litioifindt de termijn waarop het kabinet wil bezuinigen op de té Te) voor samenwonende broers en zussen 'aan de onredelijk kant'. De bond pleit vooor een geleidelijker aanpak. Sa- 1, is ejwonende broers en zussen die 65 worden, krijgen vanaf vol- 9911 jaar niet langer ieder een AOW-uitkering van 70 procent minimumloon, het niveau voor alleenstaanden. Zij heb- nieflk slechts recht op 50 procent, allee noojplica Batavia terug in Lelystad p)e terugreis van de replica van het VOC-schip Batavia naar Lelystad is gisteren voorspoedig verlopen. qj zeven uur werd aangemeerd aan de speciaal voor de Bata- volbouwde steiger, vlak voor de werf waar het schip in negen orftijd werd gebouwd. Bij de ondiepte voor het eilandje Pam- Ajac^erd het even spannend, toen de kielbalk van de Batavia de em raakte. Het vervolg van de reis verliep echter voorspoe- ïjïn het lange paasweekeinde worden veel betalende bezoe- 'P C(jverwacht. tod bbeielschaatsen mag nog in Den Bosch Bosch Het blijft toegestaan om in de Bossche binnenstad naliJ&elen. De gemeenteraad zwakte een voorstel van B&Wzo- voe?8 af, dat wielschaatsen niet wordt verboden. Voortaan is het nu,ruik yan een schaatsplank in het centrum, wel strafbaar. Het le_ ege wilde zowel het wielschaatsen als de schaatsplank ver- Volgens de raad zijn vooral de schaatsplankgebruikers 1 Intwoordelijk voor de hinder die het winkelend publiek on- TIJDENS ONZE PAASSHOW KUNT U HEEL WAT MOOIS OP DE KOP TIKKEN. I1 Normaal gesproken tikt u eitjes op de kop zo rond de Pasen. Maar ook onze Paasshow biedt hiervoor alle ruimte. Onze slaapkamer I kollektie is op aktuele sterkte en wij introduceren de nieuwste bed mode. En vergeet u ook onze linnenkast kollektie niet te bekijken. Dan kunt u zien dat het slaapkamermeubel eindelijk volwassen is geworden en tal van attraktieve maatwerk-mogelijkheden biedt. Mogen wij u uitnodigen voor een gastvrij bezoek? ■&SL~AAPKA M E RS SPECIALISTEN IN NACHTRUST Paasdrukte op wegen valt mee DRIEBERGEN «ANP De paasdrukte op de Neder landse wegen is gisteren meege vallen. Volgens de politiever- keerscentrale (KLPD) in Drie bergen zijn Duitse toeristen ge disciplineerd en verspreid in de tijd het land binnengekomen. Zij werden daartoe wel enigszins gedwongen door de regulerende werking van weg werkzaamheden op de binnen komende Duitse wegen bij Ven- lo en Velperbroek. In de loop van gisterochtend was het gaandeweg wat drukker geworden. Met name uit Duits land kwam veel verkeer, waar door enkele files ontstonden. Zo stond er een file van 13 kilome ter vanaf Duisburg tot Venlo en van 12 kilometer vanaf Ober- hausen naar Arnhem. Rond half vijf waren die weer opgelost. Nederlandse paastoeristen trokken met hun auto's in zui delijke richting. Bij Zaltbommel stootten zij in het begin van de middag echter op een file van vier kilometer, terwijl het auto verkeer op de rondweg bij Eind hoven enige tijd voortsukkelde in een file van acht kilometer. Bij Maastricht ontstond in de loop van de middag ook een file van vier kilometer. Maar tegen het eind van de middag waren die alle weer verdwenen. Infonneel wordt al veel gepraat Werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouw wa ren er gisteravond nog niet in geslaagd het CAO-overleg te hervatten. Wel is er veel informeel gepraat en zijn par tijen van plan dit weekeinde een paas-akkoord te sluiten. Dan kunnen de ruim 35.000 actievoerende bouwvakkers na 24 werkdagen staken weer aan het werk. AMSTERDAM GPD De impasse in het CAO-overleg werd deze week doorbroken met een nieuw bod van de bouw- en houtbonden. Deze stap leidde tevens tot zo grote verdeelheid onder de bouw werkgevers dat eerste onder handelaar en 'hard-liner' J. Vah- stal het bijltje erbij neer gooide. Sinds gistermiddag praten par tijen vooralsnog vooral in de in formele sfeer. De werknemers zijn bereid twee extra ATV-dagen in te le veren, waardoor geld vrijkomt voor een overgangsregeling naar een nieuw VUT-stelsel. Verder zijn zij onder meer be reid mee te werken aan een stu die naar flexibilisering van de arbeidstijden en kan wat de bonden betreft de loonsverho ging van 0,6 procent in 1996 wat later in het jaar worden uitbe taald dan de oorspronkelijk ge ëiste datum van 1 januari. Werkgeverswoordvoerder mr. P. van Rooij liet gisteren weten 'geen minuut' meer te willen verliezen om de staking in de bouw te beëindigen. „We gaan in het weekeinde door en ho pen er uit te komen. Ja, dan wordt het een paas-akkoord." Van Rooij zei verder niet te ver wachten dat formeel CAO-over leg gisteravond nog op gang zou komen. „Voorlopig gaat het in formeel aftasten door." Ook de bonden hebben ge meld het liefst de acties dinsdag weer te beëindigen. Met het vertrek van Vahstal is voor hen een belangrijk obstakel uit de weg geruimd. Het wachten is volgens de Bouw- en Houtbond FNV voorlopig op een officieel antwoord van de werkgevers op de voorstellen van de bond van dinsdag. De druk op partijen om nu snel een akkoord te bereiken en een einde te maken aan de langste bouwstaking sinds de oorlog werd deze week nog een beetje opgevoerd door de ver enigingen van woningbouwcor poraties. De twee koepelorgani saties NWR en NC1V dreigden met gerechtelijke stappen om dat hun leden grote schade lij den, waar de huurders voor moeten opdraaien. De Vereniging Eigen Huis trok deze week een kort geding in nadat de bonden hadden be loofd bijna voltooide woningen buiten de staking te houden. Ook Eigen Huis nam het op voor, door de staking gedupeer de, bewoners van nieuwbouw huizen. ■éét- Een vrouw tijdens de herdenking van de bevrijding van Ravensbrück op het Museumplein. amsterdam anp Tijdens een korte, sobere bij eenkomst bij het monument op het Museumplein in Amster dam is gisteren de bevrijding herdacht van het grootste nazi- vrouwenconcentratiekamp Ra vensbrück. Ongeveer 135.000 vrouwen en kinderen uit alle delen van Europa verbleven daar voor korte of langere tijd. Naar schatting 92.000 van hen kwamen om door uitputting, mishandeling, executie of ver gassing, voordat het Sovjet-le ger op 30 april 1945 binnentrok. In december 1945 werd het comité Vrouwen van Ravens brück opgericht. Het voor naamste doel is, de herinnering levend te houden aan vrouwen die tot het uiterste 'nee' bleven zeggen tegen fascisme. Maar het comité betoont zich ook waakzaam tegenover aller lei andere vormen van terreur. In een korte toespraak riep voorzitter Stennie Pratomo-Gret de Nederlandse regering op zich tijdens de binnenkort te houden VN-conferentie over kernbewapening in New York, uit te spreken voor ontmante ling van alle kernwapens, stop zetten van kernproeven overal ter wereld en de stopzetting van de ontwikkeling van nieuwe kernwapens. „Juist in deze telkenmale door volkerenoorlogen en bur gertwisten bedreigde wereld, mag onze stem niet verloren gaan", aldus Pratomo-Gret. Eerder, in 1946, nam het co mité duidelijk stelling tegen de uitzending van troepen naar Indonesië en in het begin van de jaren zeventig verzette de or ganisatie zich tegen de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fün- ten. Pratomo-Gret herdacht in haar rede kort de gebeurtenis sen van een halve eeuw gele den. De Nederlandse vrouwen konden het kamp op 25 april 1945 verlaten in 'witte' bussen. De nazi's lieten die toe dankzij Van den Nieuwenhuyzen koopt pakket aandelen terug AMSTERDAM ANP Joep van den Nieuwenhuyzen, groot-aandeelhouder van Bege- mann, koopt een pakket van 751.312.. aandelen Begemann (15 procent) terug van vier Vlaamse investeringsmaat schappijen. Hij betaalt daarvoor 74 miljoen gulden en lijdt hier mee een strop van 52 miljoen. Hij vergroot hierdoor zijn be lang in Begemann tot 48 pro cent. Van den Nieuwenhuyzen koopt het belang van de Vlaam se participatiemaatschappijen Gimvendus, Nim, Alinvest en Sidinvest. Het pakket maakte deel uit van een transactie waarbij Begemann de resteren de 45 procent verwierf van VCST in Sint Truiden, een ver koopmaatschappij van het toenmalige Volvo Car. Van den Nieuwenhuyzen, toen nog be stuursvoorzitter van Begemann, verkocht daarbij privé het pak ket aan de vier maatschappijen. Van den Nieuwenhuyzen heeft voor het pakket 99 gulden per aandeel betaald, dat is aan merkelijk meer dan de beurs koers die thans 26 gulden be draagt. Hij lijdt hiermee volgens eigen zeggen een verlies van 52 miljoen. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat Begemann VCST gaat verkopen. „Wel den ken wij aan vormen van samen werking". zo zei hij. Van den Nieuwenhuyzen hecht eraan te verklaren dat de transactie helemaal buiten Be gemann om gaat. Meubelplcin Leiderdorp ligt Info: 071-416585. FOTO ANP FRANS VAN DER LINDE de inspanningen van het Zweedse Rode Kruis. Via Dene marken werden de vrouwen naar Zweden gebracht, maar ook onderweg sneuvelden nog mensen. De bussen kwam on derweg tweemaal onder vuur te liggen. De geallieerde vliegers hadden het voorzien op terug trekkende Duitse legervoertui gen, die tussen de witte bussen waren gaan rijden. Onder degenen die de her denking bijwoonden bevonden zich naast ex-gevangenen, ook leerlingen van de Amsterdamse Nicolaas Maesschool, die het monument op het Museum plein hebben geadopteerd. den haag «gpd De hulp aan slachoffers van seksueel of ander geweld, men sen. met depressies en fobieën loopt vast. Er is sprake van een noodsituatie waarbij alleen nog mensen met een hoog inkomen geholpen worden. Zij kunnen de hulp zelf betalen. Voor ande ren is de psychotherapeut on bereikbaar geworden Deze noodkreet is afkomstig van de Nederlandse vereniging van vrij gevestigde psychothera peuten (NWP). Er zijn 2.000 psychotherapeuten, van wie er 700 in loondienst zijn. De rest is vrij gevestigd. Oorzaak van de ellende is het beleid van de rijksoverheid. Er wordt veel te weinig geld voor de psychothe rapie uitgetrokken. Binnen de AWBZ gaat het om 25 miljoen gulden per jaar. Door geldgebrek bestaan overal in de psychotherapie wachtlijsten, aldus de NWP. De wachttijden, nu gemiddeld drie maanden, worden steeds lan ger. Omdat er binnen de AWBZ niet genoeg geld is, moeten pa tiënten worden afgewezen. Her en der zijn al patiëntenstops in gevoerd. Alhoewel patiënten vo rig jaar recht hadden op ruim 1,1 miljoen uren therapie, kre gen zij nog geen 725.000 uur: 30 procent minder. Alleen degenen die de behan deling zelf kunnen betalen, of een goede particuliere verzeke ring hebben, kunnen geholpen worden. Daarmee vallen zie kenfondspatiënten buiten de boot. Therapieën die in 1994 zijn gestart moeten dit jaar af gebroken worden. Omdat de situatie in de hele psychotherapie gelijk is, kunnen mensen die hulp nodig hebben ook niet naar andere instanties worden verwezen, zoals hel RIAGG. Huisartsen, ziekenhui zen en bureaus voor slachtoffer hulp weten niet meer waar zij met hun 'patiënten' heen moe ten. Van alle werk voor psycho therapeuten komt nu 50 pro cent van het RIAGG en 20 pro cent van psychiaters. De rest zijn mensen die het zelf kunnen betalen. Volgens de NWP is er drin gend meer geld nodig. Daarbij is de beroepsgroep zelf bereid nog eens te bezien of psycho therapie wel altijd de aangewe zen behandeling is voor betrok kene. Dat zou per regio kunnen in overleg met andere aanbie ders van zorg en verzekeraars. Ook is men bereid mee te wer ken aan een nieuwe regeling voor de honorering. RENÉ COLTOF 100 Appartementen worden verkocht door beheer bv Bel voor informatie: OlllT-ZOOS 7 iterdam anp het eerste kwartaal van 1995 ft bureau Maatwerk in Am- rdam het aantal igloopjongeren' terugge- icht van 636 tot 170. Leeg- Jpjongeren zijn jongeren die je het kader van het Jeugdwerk- ge rantieplan (JWG) een con- jofct hebben, maar niettemin 'ger dan drie maanden werk- kefas thuiszitten. Volgens Maat- ■rk is met de nieuwste cijfers t doel dat het bureau zichzelf tide, bereikt. Ie De langdurige leegloop is vol- er ns Maatwerk teruggedrongen [at or een stringente herbeoor- ling van alle betrokken jonge- n, door het versneld plaatsen een baan, door de verwerving j n ruim 650 banen en door de stelling van een Karweiploeg, waar jongeren voor kortere pe rioden aan de slag kunnen. In januari van dit jaar zaten van de ruim 1.500 jongeren met een JWG-contract er ongeveer 1.000 thuis. Van hen waren er 636 al langer dan drie maanden werkloos. Deze groep kostte de gemeente Amsterdam een mil joen gulden per maand. Begin dit jaar wilde Maatwerk de langdurige leegloop terug dringen tot 250. Alle JWG-jon- geren werden daartoe opgeroe pen voor een hernieuwd op- namegesprek. Er werden 150 jongeren ontslagen, onder meer omdat zij niet meer voldeden aan de criteria. De rest werd ge plaatst op een werkervarings plaats of, indien zij daar nog niet aan toe waren, op een voortraject waar zij. Nederlands en weikdiscipline kunnen leren. Daarmee kwam de langdurige leegloop op 170. In het eerste kwartaal deden zo'n 130 jongeren werkervaring op in de Karweiploeg. Ruim 60 instellingen huurden de ploeg in voor onder meer onder houdswerkzaamheden, het bij werken van de tuin en het mee werken aan festiviteiten. Het Acquisitieteam van bu reau Maatwerk verwierf in het eerste kwartaal ruim 650 werk ervaringsplaatsen. Met de ba nen die al aangemeld waren, zijn er nu voldoende voor alle JWG-ers. Veel van de banen zijn echter administratief en spre ken jongeren niet aan. Het team zoekt derhalve meer plaatsen in de techniek, groenvoorziening en automatisering. Spoorwegen breiden hun service op zes stations bij wijze van proef uit utrecht gpd Ze heten Wizzl's en zijn bestemd voor treinreizigers die nog snel even iets willen kopen. Iets te eten, drinken of lezen voor onderweg of een maaltijd voor in de mag netron bij een late thuiskomst. Na de zomervakantie breiden de Ne derlandse Spoorwegen hun service aan reizigers uit op zes stations met tussen de 2.000 en 7.000 in- en uitstappers: Utrecht Overvecht, Heiloo, Nijmegen Dukenburg, Nijverdal. Reuver en Vlaardingen-Oost. Bij wijze van proef komen daar piepkleine supermarkten met een zeer breed assorti ment (800 artikelen), variërend van le vensmiddelen tot populaire CD's. Ze zijn open van ongeveer 7 tot 20 uur en dienen tevens als kaartjesloket. Wizzl's zijn ingericht op reizigers met haast. Ruime paden en duidelijke aandui dingen van soorten artikelen kenmerken de winkeltjes, evenals een snelle behan deling aan de balie. Wie geen zin heeft zelf te 'shoppen' kan een boodschappen lijstje doorbellen of faxen. Bij aankomst op het station staat dan de boodschap pentas klaar. Verder kunnen spullen wor den afgegeven voor de stomerij, schoen lapper en foto-ontwikkelcentrale. Bij thuiskomst 's avonds is de klus geklaard. „We hebben veel van die artikelen, waarvan je 's ochtendsvroeg ontdekt dat ze op zijn", zegt businessmanager F. Reitsma van NS Stations. In een tot giste ren geheime proefopstelling in Utrecht zijn de eerste tests van het winkelsysteem gedaan. Daarbij bleek onder meer dat het beter is CD's achter de-balie te bewaren en in de winkel alleen lege doosjes te to nen, want bij de eerste de beste proef ver dween er al één. De Wizzl's lijken diefstalgevoelig. Direc teur P. Stulp van NS Stations erkent dat het lastig wordt als een schoolklas bin nenstapt. „Daar is niets tegen bestand. Maar er komen wel camera's in de winkel en een monitor achter de balie. Alles wordt opgenomen. Aangezien veel van onze klanten dagelijks op het station ko men, lopen ze toch een groot risico na een diefstal gepakt te worden. We zouden bovendien de band op school kunnen af spelen." De prijzen in de winkels zijn te vergelij ken met die van Albert Heijn. Het Ahold- concern is ook de leverancier van de krui denierswaren. Verder worden zaken ge daan met de Free Recordshop en Pocket Press. De proef met de Wizzl's duurt zes maanden. Slaagt deze, dan komen er in de toekomst tussen de vijftig en honderd van deze winkeltjes op stations. Explosies leggen vuilovens lam alkmaar gpd Voor de tweede keer binnen twee weken heeft zich gis terochtend in één van de ver brandingsovens van de oude Vuilverbrandingsinstallatie Alk maar (WI) een zeer zware ex plosie voorgedaan. De schade bedraagt enkele tonnen. De oven is door de ontploffing tot eind volgende weck buiten ge bruik. De oorzaak is onbekend. De KEMA is gevraagd een on derzoek in te stellen. I let komt wel vaker voor dat zich in de verbrandingsovens kleine ex plosies voordoen, veroorzaakt door bij voorbeeld spuitbussen of gasflessen. „Maar zulke als nu hebben we in 22 jaar nog niet eerder gehad" aldus het hoofd van de WI, C. Offerman.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3