'Uw nederige dienaar, heer' Lr In Nederland kun je niet 'op niveau' butleren I ZATERDAG 15 APRIL 1995 Voor de oorlog waren er 30.000 in Engeland, in 1980 nog maar zeventig. Maar juist toen de butler geheel dreigde uit te sterven, begon hij aan een opmerkelijke come-back. Het aantal ligt in Engeland nu weer boven de honderd, terwijl elders ter wereld de 'Engelse' butler ook steeds vaker wordt gezien. Een snujfelstage op de butlerscliool in Londen. ■.M.liWdi-tVJJfcMdd.ldM Een butler is altijd onderdanig, altijd beleefd, altijd voorkomend ervice is iets waar je L W niet voor betaalt, maar waar je wel heel blij mee bent. Het is iets dat je als heel prettig ervaart, maar dat ervaar je pas als je het krijgt." Eric Buijten- dorp (40) vindt het heerlijk om gast heer te spelen. Daarom besloot de Utrechter in 1989 de gerenommeer de butlercursus van Ivor Spencer te volgen. Nadat hij de cursus als tweede Ne derlander met goed gevolg had afge sloten, werkte Buijtendorp ruim een jaar voor een bankiersfamilie in En geland en Singapore. Hij had deze betrekking aan zichzelf te danjten. De veelgehoorde stelling dat afge studeerde butlers verzekerd zijn van een baan, is volgens hem niet waar: „Ie bent wat dat betreft sterk afhan kelijk van Spencer. Hij heeft de con tacten. Het is nu eenmaal zo, dat er niet openlijk geadverteerd wordt voor butlers. Het gezin waar ik voor heb gewerkt, heb ik ook maar via kennissen van kennissen gevon den." Door familieomstandigheden stopte hij met het werk en ging terug naar Nederland. Hij stopte met zijn butlerwerkzaamheden. Opmerkelijk, want de meeste 'gastheren van ni veau' oefenen hun zeldzame profes sie langer uit. „Maar ik heb de oplei ding niet gedaan om daarna jaren als butler te werken. Die intentie had ik helemaal niet. Ik vond het ge woon hartstikke leuk om gastheer te zijn en het mensen naar de zin te maken." verklaart Buijtendorp. Terug in Nederland vond hij boven dien geen huis waar hij zijn diensten 'op niveau' (The British Way, dus) kon verlenen. „Ik denk dat de Ne derlanders daarvoor te calvinistisch zijn. Als je geld hebt hoor je je low- key te gedragen, niet te opvallend "dus. Het wordt je hier al kwalijk ge nomen als je zegt dat je een interi eurverzorgster in dienst hebt. Zeg gen wat je verdient is een schande, laat staan als je zegt dat je een butler hebt ingehuurd. Ja, voor een feestje, voor een paar uur, dat vinden ze nog leuk." Het zou de verklaring kunnen zijn voor het succes van Noordwijker Eisbrand Holtjer, die op afroep zijn butlerdiensten verleent en vooral geliefd schijnt te zijn op party's in 't Gooi. Buijtendorp karakteriseert hem als een gentleman-clown „But ler kun je niet zijn voor een paar uur." Oude baan Buijtendorp zelf ging het vak 'vanuit een wat andere hoek bekijken'. De directie van het Amsterdamse Am- stel Hotel vroeg hem of hij een aan tal hotelbutlers kon trainen. „Ik heb het met plezier gedaan, maar vond op den duur dat ik meer met mijn kennis kon doen dan alleen dat. Een eigen butlerschool opzetten had geen zin. Er is er maar één, dat is de beste en die staat in Londen. Daar om heb ik de draad van mijn oude baan (manager in de gezondheids zorg) maar weer opgepakt en ben ik een managementbureau begonnen. Ik verleen mijn diensten nu als inte rim project-manager." De opmerking dat de dure Engelse cursus dan toch eigenlijk voor niets is geweest, is niet aan Buijtendorp besteed. „De opleiding heeft op een bepaalde manier mijn leven veran derd. Door alles wat ik daar geleerd heb, reageer ik nu anders op mijn omgeving^Ik let meer op details en houd meer rekening met andere mensen. Ik ben er als het ware min der impulsief van geworden: de din gen die ik doe, doe ik bewuster. Het is misschien een gek voorbeeld, maar neem nu het openhouden van een deur. Vroeger deed ik dat auto matisch, nu denk ik erbij na." Nog steeds schaart het voormalig 'hoofd der huisbediendén', zoals Van Dale de butler omschrijft, deze zaken onder de noemer 'service'. Net dat beetje aandacht dat mensen willen zonder dat ze erom vragen. Het verschijnsel 'fooi' is daarom vol gens hem makkelijk verklaard: het is een financiële blijk van waardering voor extra diensten. „Helaas wordt hiermee tegenwoordig helemaal verkeerd omgegaan. Het is eigenlijk verworden tot een automatisme, dat slaat werkelijk nergens op. Je moet pas fooi geven als daar reden toe is. De laatste keer dat ik meer betaalde dan eigenlijk nodig was, zei ik er ex pliciet bij dat dit voor het keuken- personeel bestemd was. De bedie ning was namelijk belabberd." Een goede butler controleert de tafel-setting heel zorgvuldig. aat u zitten", zegt Ivor Spen cer warm als ik het langge rekte conferentiezaaltje van Queens Hotel betreedt. „Of wilt u zich even opfrissen"? kleine, olijke oogjes gaan de kring rond ijven steken bij een onberispelijk in het ijestoken jongeheer van Zuidoost-aziati- snit. „Raymond, maak jij even de koffie ng meneer", zegt hij weer, nu op zakelijke „Van Arabische bonen graag." ir Spencer weet wel hoe hij een gast behagen. Hij is slaafs maar zelfverze- overdreven vormelijk en toch beminne- jjjjj lij zou van de. meest ongelikte beer nog ef welgemanierde butler kunnen maken, me :en dan ook precies is wat Ivor Spencer i a lien jaar doet. klas bestaat uit twaalf onberispelijke ge- rdicipelen, elf mannen en een dame-in- ivolkje-parfum. Drie van hen hebben al ;en aan het ambt van nederig onder zij hadden ooit betrekkingen als ste- op de luxe jachten van grootindustrië- atjn Arabische prinsen. Maar voor de ande- rsisten is alles nieuw. Een man was tot tegin van de maand nog gewoon tapijt- -r, een ander accountant, ie vooropleiding doet er niet zo veel toe", Ivor Spencer. „Ik heb een keer vier jon- i uit Toxteth, een berucht ghetto in Li- 10I, voor de cursus aangenomen. Twee ïen werken nu op Bucldngham Palace, leeft een topfunctie als butler in Califor- :n de vierde werd 's werelds eerste vrou- Ice butler. Iemand die aam Oxford Uni- ty was afgestudeerd, moest ik daarente- ooit afwijzen voor de cursus. Hij had niet liste instelling." Blackadder was de komiek Rowan Atkinson die in de ische serie Blackadder de Engelse buüer erfelijk maakte. Veel intelligenter dan baas, 'Mr. Minibrain' (Meneer mét de p! ie Hersenen), bestierde de butler in feite ;asteel. Als er gasten waren die hem niet tonden, nam hij hun hoeden aan, om dar! neerbuigend op de grond te laten :n en stijlvol de gang op te schoppen. or Spencer weet echter dat de werkelijk- 2! een ietsje anders is. Een butler kent gro- inerlijke beschaving: hij schilt zijn appel mes en vork, en brengt doperwten naar n ïond op de achterzijde van de vork. Maar :rs zijn nooit slimmer dan hun baas. En dienaren Van het vrouwelijk geslacht, soort waarvan Ivor Spencer er in vijftien tijds overigens maar vier heeft gekweekt, het adagium: wees nimmer mooier dan enadige Kasteelvrouwe zelve, in butler is altijd onderdanig, altijd be- 1, altijd voorkomend. „Je gaat tot het ui- om je baas en zijn gasten te gerieven", Ivor Spencer in doceertempo. „Je baas voor je vrouw en je kinderen. Als er iets gaat, is het jouw schuld. En als hij je dan staande voet ontslaat, zeg je: 'Dank u, Geïrriteerd Spencer strooit achteloos met wat voor den. „Laat nooit een spoor van ergernis doceert hij. „Als je baas om zes uur wil den gewekt, klop je om zes uur op zijn Het kan gebeuren dat hij geïrriteerd de openzwaait, en briest: 'Verdomme, ik Ie om half zes gewekt worden! Nu mis ik vliegtuig'! Maar al wat je dan zegt, is: spijt me heer, het zal niet meer gebeu- ^Spreek hem nooit tegen; hij heeft altijd oe zeer hij ook wordt getergd, de butler t beleefd. Soms bestelt een gast een whis- >m dan, als de butler er met het dienblad komt, te zeggen: „Doet u trouwens maar cognac." En vervolgens, als de cognac er vil hij bij nader inzien een glaasje wijn. Spencer: „Maar je zegt nooit: 'Denkver- e eerst eens na voor u wat bestelt'. Je t beleefd." Spencer, die nog altijd in nauw con- staan met velen van de 120 butlers die heeft opgeleid, geeft een ander prak- koorbeeld. „Een door mij getrainde per moest een diner organiseren r de schatrijke vrouw voor wie in de VS werkte. Hij had alles bloemstukken, menu, De chef was volop bezig in de keuken en de kelners had den de schoenen gepoetst, toen zijn bazin achteloos zei: 'Waarom gaan we niet met de jet naar de Chinees: ik weet een goede Chi nees 500 mijl verderop'. Vervelend, maar mijn butler deed wat ik hem had geleerd. Hij sprak: Indeed, madam, why not?" Condooms Vanzelfsprekend is ook voor butlers de tijd niet helemaal stil blijven staan, en Spencer heeft dan ook een aantal eigentijdse onder- werpjes in het lesprogramma opgenomen. „Je staat aan het hoofd van de huishouding van een groot huis. Maar bedenk: dat huis is een 10-sterrenhotel. Als je baas gasten heeft, moet hun aan niets ontbreken. Zorg daarom dat er altijd genoeg condooms voorradig zijn." Condooms zijn belangrijk, maar niet tegen elke prijs. „Je zult straks werken voor mensen die baden in het geld", vervolgt Ivor Spencer zijn les. „Maar je kunt hen nog altijd plezie ren door daarmee zuinig om te springen. Een van mijn oud-leerlingen, die nu buüer is in Dallas, kocht bij de drogist een grootverpak king van 144 condooms tegen gereduceerd tarief. Bij thuiskomst ontdekte hij dat er maar 143 in het pakket zaten, en ging dus de vol gende morgen terug naar de winkelier om er een bij te halen. De winkelier was hoogst ver baasd en zei: 'Ik hoop dat uw avond gisteren niet is verpest, heer'!." Spencer vervolgt met uitgestreken gezicht: „Mensen die bulken van het geld staan vaak aan de top van een multinational. IJij de meeste van die bedrijven is kostenbeheersing tegenwoordig het toverwoord. Je baas zal dat ook van jou venvachten." Zes weken Ivor Spencer begon zijn jaarlijkse butlerscur sus vijftien jaar geleden, en sindsdien mag de .opleiding zich verheugen in een gestaag groeiende belangstelling. De kosten van de zesweekse cursus in het Zuidlondense Queens Hotel bedragen 3.150 pond (8.200 gulden), exclusief eventuele hotelovernach tingen en maaltijden. Maar voor de cursisten is dat geen probleem: aan het einde van de zesde week lonkt een bestaan als nederig die naar. Spencer, die de school paart aan een soort uit zendbureau voor but lers: „Ik wordt wel eens opgebeld door mensen die een ervaren but- Ivon Spencer, op de voorgrond, leert dat een beetje butler de champagneglazen tien minuten voor de party vult met een inch champagne. fotos cpd Patrick ward ook haar boodschappen doet. En om de hoek is er natuurlijk de vermaarde winkel waar prins Charles zijn overhemden laat maken. Alles wat de butler moet weten, schrijft hij op in zijn pantry-book. „David, wat is een pantry-book?" roept Spencer. David: „Het is je bijbel, meneer!" „En wat staat er in je pantry-book?" Ivor Spencer gaat de kring rond, en de antwoor den die hij oogst, zijn indrukwekkend. In het pantry-book staat het telefoonnummer van de jachtopziener, de bloedgroepen van de kinderen, de jurk die 'ze' op hel laatste feestje droeg, de vervaldatum van de paspoorten, het nummer van de psychiater. „Een butler is dezer dagen een manager", zegt Spencer. „Hij staat in feite aan het hoofd van een klein bedrijf. Dat bedrijfje bestaat uit een een stuk of vier kapitale huizen in ver schillende landen, een jacht, een jet. Het is aan de butler om de bemanning van het jacht en de piloot van de helikopter te beta len, en als personeelsleden niet voldoen, ont slaat hij ze. Ivor Spencer wijdt een speciale les aan dit laatste facet van het edele beroep. Hij vraagt zijn leerlingen een rollenspel te doen in groepjes van twee, waarvan een de butler is en de ander een chronisch te laat komende kelner. „Wat is dat? Een Rolex"? vraagt Dave, terwijl hij op het polshorloge van de 'kelner' wijst. „Nee", zegt Raymond beduusd, „het is maar een Swatch." Dave: „Ik zou 'm eens na laten kijken. De volgende keer dat je te laat komt, sta je op straat." der geestrijk vocht. Een beetje butler hoort te weten dat 10 minuten voor het begin van de party de glazen met een inch champagne ge vuld moeten worden, opdat geen schuimvor- rning ontstaat als ze worden volgeschonken. Maar hij moet ook weten dat hij alleen bij het ontbijt zijn baas een glas whisky mag aanreiken zonder dienblad: bij alle andere gelegenheden komt de butler aangeschreden met een dienblad dat zowel de fles als het glas bevat, waarna hij het glas op de dressoir plaatst, vult, en op het dienblad zijn baas aanreikt. Andere tradities worden eveneens hoogge houden. Zoals zijn voorganger wordt ook de moderne butler geacht de krant te strijken, alvorens deze te overhandigen. Door met het strijkijzer over de zachtroze Financial Times te gaan, zo leert Ivor Spencer zijn aspirant butlers, wordt de drukinkt gefixeerd. En dit voorkomt dan dat de baas 's ochtends vieze inkthanden krijgt, en gelijk al zijn champag neglas bezoedeld. Inkopen Maar de hedendaagse butler moet ook ande re dingen kennen. Hij weet de 'Roller' te be sturen, als de chauffeur ziek is. Hij kan de vliegtickets voor zijn baas bestellen, als deze zo schlemielig is dat-ie geen eigen jet heeft. En vooral, hij is verantwoordelijk voor de in kopen. „Vroeger overzag de Lady des huizes het inkoopbeleid, maar tegenwoordig is zij een carrière-vrouw", doceert Ivor Spencer. „De butler leidt de hele huishouding." Om zijn leerlingen een beetje vertrouwd te maken met het winkelaanbod in Londen, troont Spencer ze mee naar die etablisse menten waar de lagere klassen alleen met fo totoestel worden gezien. Fortnum and Mason beveelt Spencer aan voor voedsel, al was het alleen maar omdat de koningin daar Ier willen. Maar ik moet altijd 'nee' zeggen. Alle door mij opgeleide buüers hebben al werk; ik heb alleen mensen die net van de cursus zijn afgekomen in de aanbieding." Butlers die van de school afkomen, kunnen rekenen op een beginsalaris van ruim 60.000 gulden per jaar, alsmede huisvesting en voedsel. De kans is groot dat zij in Amerika terechtkomen, hoewel de vraag naar nederi ge dienaren in Engeland, Frankrijk en het Verre Oosten ook groeit. Vroeger waren butlers zonder uitzondering in dienst van de landadel, maar de invoering van de successierechten maakte da&r na de oorlog een einde aan. „De erfgenamen kon den het zich niet langer veroorloven het kas teel met de butler aen te houden", zegt Spen cer. „Ze verkochten het of stelden het open voor bezoekers. En in beide gevallen werd de butler overbodig." Butlers zijn nu voor tachtig procent in dienst van mensen met 'nieuw geld': cap tains of industry, popsterren, olieprinsen. „Een Rolls Royce is misschien leuk voor ge wone mensen, voor de echte rijken is een En gelse butler tegenwoordig het statussym bool", zegt Spencer. „Maar ondanks hun 'nieuwe' geld, verwachten de rijken oude waarden." Butler mag dan niet het oudste beroep ter wereld zijn, het wordt nog altijd geassocieerd met lang vervlogen tijden. Het woord 'butler' is afgeleid van 'boteler', dat Middelengels voor 'fles' was (het woord 'boteler' was een verbastering van het Franse 'bouteille'). De butler was de dienaar die over de flessen ging- Anno 1995 gaat de butler nog altijd over de flessen, en er gaat bij Ivor Spencer geen cursusdag voorbij zon-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39