ZATERDAGS BIJVOEGSEL Toevalligheid houdt een keer op' Bakker bloeit tot ver over de grenzen D ZATERDAG 15 APRIL 1995 Directeur Bakker na de brand: aangeslagen, maarniet verslagen Wéér een klap voor het tinn-postorderbedrijf Bakker Hillegoin. Wéér een enorme brand. En wéér vlak voor Pasen. Net als vorig jaar. Sporen van brandstichting zijn nog niet gevonden, maar directeur Bakker en de brandweer houden er sterk rekening mee dat de zaak is aangestoken. Toevalligheid houdt een keer op. Op zijn gezicht teke nen zich de gevol gen af van, een doorwaakte-nacht!' Directeur J. Bakker van het gelijknamige tuin-postorderbedrijf is na het uitbranden van de hoofdvesti ging in De Zilk aangeslagen, maar niet verslagen. Terwijl het nablussen nog gaande is, zijn de praktische zaken al geregeld. Nu al weet Bakker dat het bedrijf, dat nog vier andere vestigingen heeft, de lopende orders ook zonder het magazijn en de voor- verpakafdeling in De Zilk zal kunnen afwerken. „We beginnen er ervaring mee te krijgen", zegt Bakker met een cynische verwij zing naar vorig jaar, toen ook al kort voor Pasen de vestiging in Lisse uitbrandde. „Het is voor ons niet onoplosbaar. Twee paasbranden op rij zijn voor hem geen toeval meer. „Vo rig jaar zou het hooibroei zijn ge weest en geen brandstichting. Ik ben geen deskundige, maar ik weet dat hooibroei zich vooral aan het einde van de zomer voor doet. In april is dat een klein na tuurwonder. Als er dan precies een jaar later wéér een brand is, dan denk ik dat ze ook daar toch nog maar eens naar moeten kij ken. Wanneer houdt toevallig heid op?!" Herinneringen verloren Bakker zegt zich niet te kunnen voorstellen wie 'zoiets' - als het aansteken van deze brand - zou doen. Hij heeft zich ook niet wil len verdiepen in de mogelijkheid dat iemand met een gerichte ac tie tegen hem bezig is. „Er gaat heel wat door je heen bij zo'n brand, maar die gedachte toch niet. Het ergste vind ik zelf dat het schilderij van mijn vader, dat in mijn kantoor hing, verloren is gegaan. Net als de antieke meu belen die hij heeft gebruikt. Die kunnen niet worden vergoed door de verzekering. Het is een gedeelte van je leven dat ver dwijnt, in vlammen opgaat." Het bedrag van de schade is de ochtend na de brand nog niet definitief vastgesteld. Taxateurs van de verzekering ramen het op twintig tot dertig miljoen gulden. De precieze omvang vergt nog het nodige rekenwerk. Net als Bakker houdt de brandweer er ernstig rekening mee dat het vuur is aangestoken, ook al omdat de brand buiten de loods is begonnen: in enkele ach ter het gebouw gestalde cara vans. Toen die eenmaal brand den, greep het vuur snel om zich heen. Concrete aanwijzingen voor brandstichting zijn er niet. Het onderzoek van de technische recherche is ook pas net begon nen. De brand kon volgens de Noordwijkerhoutse brandweer commandant Libeton zo snel om zich heen grijpen, doordat de wind het vuur over het met as- faltpapier belegde dak joeg. Voor de brandweer was het daarna geen doen meer om nog naar binnen te gaan. Er restte weinig anders dan voorkomen dat de brand zou overslaan naar belen dende percelen. Als een bom-inslag Hoewel nog geen twee uur na het uitrukken het sein brand meester kon worden gegeven, staat uiteindelijk nauwelijks nog een steen op de andere. Van de grote hal aan de Beeklaan in De Zilk resteert niet meer dan een rokende puinhoop en verwron gen staal. Alsof er een bom op is gevallen. Ergens tussen de geblakerde restanten schijnt nog een beton nen hok met daarin een compu ter te liggen. De verzekering wil het apparaat veiligstellen en na gaan of er nog iets met de geheu genbestanden te doen valt. Op het oog lijkt er verder niets te redden. Dat het bedrijf toch door kan draaien is volgens Bakker te danken aan de back-ups, kopie ën van het de werkgeheugens die elders in een centrale worden opgeslagen. „Als het echt had ge moeten, hadden we binnen 24 uur kunnen doordraaien vanuit een alternatieve computercen trale in Lelystad." Bestellingen zijn volgens hem in elk geval niet verloren gegaan. De Zilk is ook niet de vestiging waar de uiteindelijke pakketjes voor de klanten worden samen gesteld. Heesters, rozen, kamer planten liggen er om te worden 'voorverpakt' en gaan vervolgens naar de 'produktievestigingen' in Lisse, Katwijk en Hillegom. Van de meeste planten was er slechts een beperkte voorraad aanwezig. „Hooguit voor een paar dagen; de aanvoer is een doorgaande stroom vanaf de kwekers. Heesters en bomen moet je vers hebben. Het is net als bij een broodbakker, die heeft ook geen grote voorraden." Een uitzondering vormen de rozen, die worden wel geruime tijd in koelcellen bewaard. Bij de brand gingen ondermeer 300.000 struikrozen op in de vlammen zee. Bakker hoopt dat er een op lossing gevonden kan worden voor wat er aan rozen verloren ging. Een personeelslid heeft daar echter een hard hoofd in. „Het gaat om 200 soorten. Die zijn niet zomaar aangevuld. Je moet ook rekenen dat het sei zoen bijna afgelopen is. Bij som mige kwekers kun je niet eens meer bestellen." Samen met een collega heeft hij net de vlaggemasten omlaag gehaald. De groene Bakker-vlag gen zijn zwart geblakerd en wor den stilletjes verwijderd. Vervol gens gaat de poetslap over de masten, zodat die klaar zijn voor (boven) Wéér brand bij het tuin-postorderbedrijf Bakker. En wéér vlak voor Pasen... (onder) Directeur J. Bakker bij de puinhoop op het terrein van zijn vestiging in De Zilk. Alsof er een bom is ingeslagen. een nieuw begin. Handen en mouwen van de werkers worden zwart, zwarter dan ze ooit gewor den zijn van het dagelijkse werk op de rozenafdeling. Maar het duo maalt daar niet om. De twee willen wat doen en de baas wil dat ze dit doen. Ze kunnen nog steeds niet bevatten dat er zo'n gigantische brand is geweest. Het gevoel van verslagenheid is alge meen onder de medewerkers. Een Leidse seizoenskracht: „Ik wist niets van die brand. Tot ik hier met m'n maat aankwam om te gaan werken. Onderweg - toen we mensen zagen terugrijden - zei ik nog tegen 'm: 'Zou d'r mis schien brand zijn geweest?!' Nooit gedacht dat het écht zo was. Ik vind het vreselijk. Het doet zeer. Ik kom hier al meer dan tien jaar." Hij weet inmid dels dat hij net als de 250 andere vaste en losse krachten die nor maal in De Zilk werken, dinsdag in een andere vestiging aan dc slag kan. Zakèn gaan door Tussen de rokende puinhopen gaan de zaken gewoon door. Het tuincentrum van Bakker is open en trekt nog klanten ook. Er zijn er die wat verdwaasd rondlopen. Ze hebben het nieuws van de brand gemist en worden er pas ter plekke mee geconfronteerd. Een van de bezoekers: „Triest, heel triest. Volgens mij moet dit aangestoken zijn." In het tuin centrum ook een man die zich voorgenomen had vandaag een aspergeplantje te kopen. Hij heeft er zich door de brand niet van laten weerhouden. Hoofd schuddend bekijkt hij de ravage. „Daar is de oude Bakker begon nen", wijst hij naar een zwartge blakerd plekje. „In een oude loods...." ijna iedereen heeft de kleurrijke 1I catalogus wel eens onder ogen ge- had. Bakker Hillegom in het buitenland noemt het bedrijf zich Bakker Hol land is het grootste postorder tuinbedrijf van Europa. In 1945 opgericht door Bakker sr. draaide het bedrijf in 1994 een omzet van een half miljard gulden. Hij was gewoon een slim me bollenboer die een gat in de markt ontdek- Vlak na de oorlog waren er heel wat Nederlan ders die van familie of vrienden in het buiten land een hulppakkctje toegestuurd kregen. Wie wat terug wilde doen, stuurde bloembollen en die werden in het buitenland als een exclusief cadeautje beschouwd. Bakker stortte zich enthousiast op deze nieu we markt, liet speciale bestelkaartjes ver spreiden en begon met actieve marketing. Di recteur J. van Vliet van Bakker Hillegom weet nog hoe dat ging: „In die tijd zocht je in de at las naar plaatsen van zo'n 10.000 tot 15.000 in woners, want daar was de kans het grootst dat mensen een tuin hadden. Vervolgens haalde je namen uit het telefoonboek van die plaats. Dat was ook al een soort selectie want nog niet ie dereen had telefoon in die dagen. Aan de hand van dat lijstje ging je dan prijscouranten ver- In deze tijden van geautomatiseerde adressen bestanden is dat natuurlijk een achterhaalde werkwijze, maar inmiddels kennen dertien lan den in Europa de kleurige catalogus. Er wordt grif uit besteld: zo'n drie miljoen bestelformu lieren per seizoen vinden hun weg naar de Bol lenstreek, met gemiddeld zeven artikelen per bestelling. Slechts vijf procent van de formulie ren komt uit Nederland zelf. Alle bestellingen worden op exact dezelfde manier afgehandeld. Dat begint al bij de catalogus. Of men nou in Bonn, Bern of Bir mingham woont: fn alle landen wordt hetzelfde assortiment aangeboden, zo aantrekkelijk mo gelijk gepresenteerd. Van Vliet: .Als mensen het plaatje niet aantrekkelijk vinden, kopen ze In de catalogi variëren alleen de taal en de prij zen. De bestelformulieren zien er allemaal het zelfde uit. Ze worden via de tussenkantoren in het buitenland naar Nederland verstuurd. Van Vliet: „De buitenlandse kantoren zijn er alleen voor de orderverwerking en voor de klanten service. Dat kun je niet allemaal vanuit Neder land gaan regelen". „Maar wat je ook bestelt, waar in Europa ook, het wordt bij Bakker in Nederland verpakt en door Bakker vanuit Nederland verstuurd. Al leen op die manier kunnen we kwaliteit garan deren. Als wij het eerst naar het buitenland stu ren en het moet daar nog verpakt worden, dan is het veel te lang onderweg." Bakker heeft vier magazijnen in de Bollen streek met elk z'n eigen specialiteit. Rozen, heesters en kamerplanten worden door de kwekers aangeleverd in Hillegom. Bloembollen gaan naar Lisse, vaste planten naar Katwijk en alle overige niet-plantaardige tuinartikelen gaan naar de tweede vestiging in Lisse. In het hoogseizoen sprinten tientallen jonge mannen en (voornamelijk) vrouwen met kleine- karretjes langs al die stellages. Ze grissen her en der verpakkingen uit de opgestelde kisten en gooien die bijna zonder te kijken in het karre tje. Is de wagen vol, dan 'vliegen' ze er mee naar de verpakkingsafdeling waar voornamelijk jonge mannen het werk doen. Die controleren en verpakken de order en voorzien het geheel van adressering. Bakker had in 1994 260 mensen in vaste dienst en bood daarnaast in het seizoen werk aan nog eens 1200 tijdelijke krachten. Het absolute hoogseizoen is van augustus tot half novem ber: de tijd dat de bollen de grond in moeten en de nieuwe struiken moeten worden geplant. Het tweede seizoen bij Bakker valt ongeveer van januari tot half april. Maar als er een stevig koufront boven Europa hangt verschuift die periode, want als de grond bevroren is worden de bestellingen opgeschort. I n het hoogseizoen vertrekken per dag zo'n 1 dertig vrachtwagens vanaf de magazijnen naar postkantoren in dertien Europese landen. Van daaruit gaat de bestelling naar de klant. Volgens de Bakker-filosofie mag een order nooit langer dan drie of vier dagen onderweg zijn. van het moment van verpakken in Neder land tot het uitpakken door de klant. In die tijd moeten de plantjes natuurlijk wel in topcondi tie blijven. De inkopers letten daarom bij voor baat op de verzendbaarheid van planten. Wat Bakker betreft is de grens nog niet bereikt. Er wordt al gebouwd voor groei van het bedrijf. Het management kijkt met genoegen naar de uitbreiding van de Europese Unie. Van Vliet: „We blijven wel binnen Europa. Daarbuiten duurt het transport te lang. We zijn nu bezig met landen als Finland en Zweden, die net tot de EG toegetreden zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35