'Een vrouw, Luba, heeft mijn leven gered' Bedreiging Octopus: dwaze daad of daad van een dwaas? Feiten Meningen Geen plaats voqe Le Pen op rechts Corsica? ZATERDAG 15 APRIL 1995 Nederland met democratie voorbeeld voor Turkije Zonder in actie te komen, heeft Nederland een opvallende daad gesteld. Door het oprichten van een Koerdisch parlement in bal lingschap toe te staan, heeft 'Den Haag' zich de woede op de hals gehaald van de Turkse re gering. De Turkse ambassadeur in Nederland is teruggeroepen, de Nederlandse ambassadeur in Ankara moest meteen op het matje komen en in de Turkse pers is Nederland uitgemaakt voor 'verrotte bondgenoot' en 'achterbakse verrader'. Het siert de Nederlandse re gering dat zij niet gevoelig is ge bleken voor al die kritiek. In te genstelling tot België, dat onder druk van Turkije de oprichting van het Koerdische parlement verbood, heeft het kabinet-Kok de Koerden hun gang laten gaan. Daarbij is terecht gewe zen op het recht op vrije verga dering en vrije meningsuiting. Nederland heeft niets ver keerd gedaan, wat Ankara ook roept. De regering van premier (giller, gesteund door de Vere nigde Staten, geeft een verte kend beeld als zij het doet voor komen dat hel Koerdische par lement wordt gedomineerd door de PKK, de Koerdische Ar beiderspartij, waarmee Turkije in gevecht is. Van de 65 gekozen parlementariërs zijn er slechts twaalf lid van het Nationaal Be vrijdingsfront voor Koerdistan, de politieke vleugel van de PKK. De volksvertegenwoordiging bestaat verder uit onder ande ren leden van de door Turkije verboden Democratische Partij (DEP), onafhankelijke intellec tuelen en afgevaardigden van minderheden-organisaties. Als Turkije dezelfde democra tische instelling zou hebben als Nederland, zou het waarschijn lijk in het land veel veiliger en rustiger zijn. (giller, haar rege ring, maar vooral de door mili tairen gedomineerde Nationale Veiligheidsraad lappen echter alle fatsoensnormen aan hun laars. Een pro-Koerdische krant werd een verschijningsverbod opgelegd, communistische par tijen zijn nog altijd verboden en andere linkse partijen en Koer dische organisaties worden fel bestreden. Wie; verdacht wordt van enige betrokkenheid met de PKK is zijn of haar leven niet ze ker. Het heeft er dan ook alle schijn van dat Ankara met zijn protesten aan het adres van de Nederlandse regering de aan dacht probeert af te leiden van zijn eigen, gruwelijke, handelen in het zuidoosten van Turkije en het noorden van Irak. Met in totaal 50.000 militairen wordt daar een 'zuiveringsactie' uitge voerd, die doet denken aan de misdaden van de Iraakse presi dent Saddam Hussein. Onder het mom van het afrekenen met de guerrilastrijders van de PKK worden hele dorpen platge bombardeerd en wordt niet op een slachtoffer meer of minder gekeken. Of dat nu een PKK'er is of niet. Als Nederland zijn 'bondge noot' in de NAVO echt zou wil len treffen, zou het de banden met deze agressor verbreken. Daarvan is echter bepaald geen sprake. Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft pro test aangetekend. In navolging van andere landen heeft hij Turkije 'gewaarschuwd' en te verstaan gegeven dat het niet in Irak moet blijven hangen. Die kritische opmerkingen zijn ech ter vrijblijvend zolang er verder geen consequenties aan worden verbonden. Nu Nederland even onbe doeld als onverwacht een 'hard' standpunt heeft ingenomen door de Koerden in Den Haag hun parlement in te laten oprichten, kije als door een v\ Het zegt alles ovi aan democratie ve gewend is om aanval te gaan onderhandelen. i ballingschap reageert Tur- /esp gestoken, 'er het gebrek an Turkije, dat neteen in de i plaats van te Tijdens haar eerste nacht in Bergen Bel- sen kon de Poolse ver pleegkundige Luba Tryszynska de slaap niet vatten. Ze dacht dat ze kinderen hoor de huilen. „Echo's uit het verleden. Je denkt dat je je eigen baby hoort", suste een col lega haar. Maar Luba stond op en ze vond buiten tientallen doodsbange, voorna melijk Nederlandse kinderen, achtergela ten om te sterven. Dankzij haar overleef den op twee na alle kinderen het kamp. De meesten van hen zien 'De Engel van Bergen Belsen' vandaag op de vijftig ste verjaardag van de bevrijding van het kamp, voor het eerst terug tijdens een reü nie in Amsterdam. Luba Tryszynska, de 'Engel van Bergen Belsen', werd donderdag hartelijk verwelkomd op Schiphol. Grote motor achter de bijeenkomst is de 61-jarige Amsterdammer Gerard Lakmaker. Nooit had hij met iemand gesproken over zijn kampervaringen. Het enige dat Lakma- kers vrouw en kinderen ooit hoorden was: ,,Een vrouw, Luba, heeft mijn leven gered." Tot'hij i'uirridrie'jaar'geleden'volkomen toevallig in contact kwam met een man die in het nazi-concentratiekamp Bergen Bel sen deel had uitgemaakt van dezelfde groep kinderen als Lakmaker. Het maakte een storm van herinneringen in hem los. Te meer daar de man hem wist te vertellen dat Luba nog leefde. Zij was inmiddels ge trouwd met*de Pool Saul Fredrick en naar Miami, Florida verhuisd. De drang om bijna een halve eeuw na de oorlog Luba met 'haar' kinderen te hereni gen, liet Lakmaker vanaf dat moment niet meer los. Het kostte hem jaren van speu ren. De 46 kinderen bleken na de oorlog over allerlei windstreken uitgewaaierd. Lak- makers zoektocht leidde naar de Verenigde Staten, Australië, Israël, Zuid-Afrika, Enge land, Ierland, Brazilië en Nederland. Op vijf na, wist hij alle kinderen terug te vinden. „Vijf bleken er inmiddels overleden, maar het grootste deel is er vandaag in Amster dam bij", zegt hij. GASKAMER Luba Tryszynska was halverwege de twintig toen zij samen met haar driejarig zoontje Isaac aankwam in het vernietigingskamp Auschwitz. Het was haar niet gegund om het kind bij zich te houden. Een SS'er sloeg Luba tegen de grond en rukte Isaac uit haar armen. Toen ze bijkwam zag ze nog net hoe de soldaat haar zoontje in de laadbak gooi de van een vrachtwagen. Bestemming: de gaskamer. Een jaar eerder hadden de nazi's Luba's echtgenoot al afgevoerd. Hij werd in Bergen Belsen doodgeschoten bij een po ging om te ontsnappen. Luba blufte zich een weg uit Auschwitz. Zij speldde de Duitsers op de mouw dat ze Russische was en slaagde erin de tatoeage die haar brandmerkte als joodse, voor hen te verbergen. Haar verhaal werd geslikt en Luba ging als verpleegkundige naar Bergen Belsen. Daar werd zij 's nachts wakker van kinder- gehuil. Buiten de barakken, in het donker, schudde een vrachtwagencauffeur de laad bak van zijn vrachtwagen leeg. Tientallen kinderen tuimelden in de modder. „Wat doe je met die kinderen?", wilde Luba we ten. „Het interesseert me niet wat er met ze Bergen Belsen. Met geen woorden zijn de verschrikkelingen te beschrijven die in dit Duitse con centratiekamp plaatsvonden. De foto toont een van de vele massagraven in het vernietigings kamp. Vandaag wordt de bevrijding van het kamp herdacht. foto epa gebeurt", zei de chauffeur onverschillig. „Ze gaan natuurlijk dood. Het zijn joden." Luba wekte haar collega's en verdeelde de kinderen over de barakken. De jongste was een baby van een maand of zes, de oudste was een jaar of twaalf. Zij sprak geen Ne derlands. maar sommige kinderen bleken een beetje Duits te hebben opgepikt zodat Luba de legpuzzel stukje bij beetje com pleet kreeg. Het bleken kinderen uit Neder landse diamantbewerkers-gezinnen, ruw gescheiden van hun ouders. Het was praktisch onmogelijk om de kinde ren verborgen te houden voor de nazi's. Ze waren met te veel en hadden voedsel en verzorging nodig. Luba trok de stoute schoenen aan en betrok de hospitaal-com mandant, dr. Klein, bij het complot. Ze foto anp frans vanderlinde kreeg toestemming om voor de kinderen te zorgen. „Niet omdat hij een goed man was", zegt Luba. „Hij was een moordenaar. Maar hij dacht dat dit de makkelijkste oplossing was. In feite wist niemand beter dan hij hoe ab surd het was om te proberen om al die kin deren in leven te houden in Bergen Bel sen." Bang was zeniet. „Mijn leven was niks meer waard. Ik was alles kwijt. De mensen van wie ik hield waren dood. Ik had niets te verliezen. Ik kon alleen nog probe ren om mezelf op één of andere manier nuttig te maken. Blijkbaar had het een doel dat ik nog in leven was." Enkele dagen later kreeg Luba er ook nog eens de zorg bij voor dertig Oosteuropese kinderen. Ze kwam aan eten door de Russi sche arbeiders in de keuken op de mouw te spelden dat alle kinderen Russisch waren. Iedere nacht kookte ze karige maaltijden in haar barak. De kinderen kregen eten in groepen van twintig, om te voorkomen dat de nazi's zouden merken wat er gaande was. De kinderen zelf realiseerden zich het gevaar en hielden zich muisstil. WANHOPIG Ondanks al haar zorgen kon ze niet voorko men dat de kinderen tyfus en dysenterie kregen. In een wanhopige poging om te voorkomen dat ze zouden sterven, stapte ze naar 'Het beest van Bergen Belsen', kamp commandant Joseph Kramer, en vroeg hem om melk. Twee keer gooide hij haar uit zijn kantoor. De derde keer weerde ze zich verbaal als een furie. Kramer was verbijs terd. Hij was lang niet op die manier aange sproken. Hij stuurde haar woedend weg, maar niet zonder een papiertje dat Luba het recht gaf op vijf liter melk uit de kamp- voorraad. Negen maanden later bevrijdde het Britse leger Bergen Belsen. De kinderen kwamen op krachten in een speciaal ziekenhuis en vertrokken daarna terug naar Nederland waar ze met hun familieleden voor zover nog in leven werden herenigd. Gerard Lakmaker was elf. Zijn vijfjaar oudere broer was omgekomen in een concentratiekamp, maar zijn ouders en zusje leefden nog. In februari 1994 zag hij Luba voor het eerst sinds de oorlog terug. „Dat was heel emo tioneel", zegt hij. „Ik voelde me direct weer tot haar aangetrokken. En die stem, die ver geet ik nooit meer." AMSTERDAM SASKIA BELLEMAN Toeristen mijden Corsi ca, kopt de krant La Corse. Als gevolg van de wekenlange ambtena- renstakingen op het ei land, die ook de reisver- bindingen verstoren, ligt het aantal reserveringen voor het vakantiesei zoen aanzienlijk lager dan vorig jaar. Een klap voor Corsica, dat voor een groot deel moet le ven van het korte toeris tische seizoen. Terwijl de lente al ii aan de boom rijpen en een zwoele bries doqu de palmen ruist, zijn de terrasjes nog leeg. Col buitenstaander valt op. Op de zonovergotenn markt van Ajaccio wijst een vrouw vanachtejg haar kraam met kruiden en geurende scha-rs penkaas naar een affiche van Edouard Bal- sti ladur. „Geloven in Frankrijk", luidt het devijb; van de presidentskandidaat en premier. „M n de mensen moeten weer in Corsica gaan geldi ven. Zijn er geen aanslagen van nationalistei dan gaan de ambteraren staken. Daar word^ niemand beter ervan", zegt zij. Aan de vooravond van de verkiezingen is dü delijk: niet de Franse president is belangrijk1^ voor de Corsicanen, maar welke eilandbewo, ner in de regering hun belangen gaat verdeqgI gen. Toen Balladur onlangs Ajaccio bezocht, stond hij geheel in de schaduw van minister^ van binnenlandse zaken, Yenfantdu pays Charles Pasqua, en van de 'echte Corsicaan'l José Rossi, minister van industrie. „Corsica is traditioneel rechts, dus de strijd j speelt zich hier nog meer dan op het continq)| af tussen Balladur en Chirac", zegt Sophie-Ai ne Morrin, kabinetschef van Rossi. De minisft> is op het eiland ook leider van de opposition^' le fractie Agir Ensemble in de Collectivité Tel toriale. k De Collectivité, een soort regionale raad, is uitvloeisel van het speciale statuut van 19911 ji dat het eiland meer autonomie geeft. Opval-he lend is dat de socialistische partij (PS) er niep ertegenwoordigd. De socialisten spelen allee; een rol in het meer volkse Bastia, in het noor— den. |P Ajaccio is rechts en veel politici in de geboorL testad van Napoleon zijn Bonapartist, aanhak^ gers van een wat archaïsche, folkloristische weging van oubollige heren. Zo ijveren zij voLj het overbrengen van de resten van Napoleon^; neef Napoleon III vanuit Engeland naar AjacL, Omdat de politiek zo conservatief is, maakt hjn ultra-rechtse Front National geen kans op C<L sica, aldus Morrin. Als Jean-Marie Le Pen tod een poging waagt, zorgen Corsicaanse natio-, nalisten die niets van hem moeten hebbent ervoor dat hij niet verder komt dan het vliegveld. Parijs heeft ondèr meèr last vari de nationalist ten, die sirids 1975 een gewapende strijd vo ren tegeh de 'Franse overheersing'. Maar ni verkeren ook de nationalisten in de proble men. Het verboden Nationale Bevrijdingsfroi (FNLC) viel uiteen toen het eiland in 1991 meer autonomie kreeg. De meeste gewapen* groepen kondigden vorig jaar een staakt-het-l— vuren af, waarbij sommige uitzondering ma-"" ken voor grondspeculatie en drugshandel. Maar de onderlinge strijd verhardt zich. Vorig jaar kwamen 40 mensen om het leven bij voce: al afrekeningen. Dit leidt tot een banaliseringi van het geweld tussen groepen die steeds meer betrokken raken zijn bij mafiose praktijL- ken. Journalisten die commentaar leveren opf het geweld of de daarmee gepaard gaande p 'louche zaken' worden bedreigd. L. Op Corsica kent iedereen elkaar. „Dat bete- m kent dat politici vaak weten hoeveel stemmeitö ze krijgen en dat zij stemmen kunnen kopen.p^ Als een burgemeester iemand een baan geeftjfl in zijn gemeente, dan is hij verzekerd van de™ steun van diens hele familie, dus ook van tani tes, ooms, neven en nichten", vertelt Morrin. Die solidariteit binnen de familie heeft als gunstig effect dat op Corsica, het armste ge- bied van Frankrijk, ouderen vaak worden ver- zorgd door hun naasten. Maar ook dat ver dwijnt: de bevolking vergrijst en jongeren die geen uitzicht hebben op een toekomst op het eiland trekken weg. Het feit dat Corsica in 199 een eigen universiteit kreeg in het bergstadje Corte, verandert hier weinig aan. Voor de meeste van de 3.000 studenten zal geen werk zijn op het eiland. Zonder industrie en met een kwijnende land bouw is ontwikkeling van het toerisme de voo de hand liggende uitweg uit de economische crisis, maar dan zonder de wildgroei die ande re Mediterrane eilanden verminkt. Corsica is J nog een soort natuurreservaat, met ongerepte] bossen en stranden en oorspronkelijke stadjes als Calvi en Bonifacio. Wel moet het eiland zij imago oppoetsen en vooral: de nationalisten moeten hun plastiquagesstaken, de aanslagei waarbij overigens zelden slachtoffers vallen die nooit gericht zijn tegen toeristen. Kan eei buitenlander hier een huis kopen. „Ja, maar sluit dan toch wel een goede verzekering af" zegt Pantalacci met een veelzeggende glim lach. AJACCIO •HELEN Politie moet brief serieus nemen, mciar het wordt steeds gekker Alsof het Colombiaanse Medellinkartcl zelve zijn pijlen op de Nederlandse Justitie richt. Dreiging met terreuraanslagen op personen en gebouwen van Justitie, het lijkt evenzeer op een filmscenario van de niet zuinige geweldsfilmer Oliver Stone. Maar hoe bedreigend is een brief van de misdaadorganisatie Octopus waarin dood en verderf worden aangekondigd als ge vangenen niet worden vrijgelaten? Als het aan de afzender ligt: zeer bedrei gend. Maar vooralsnog zit de geëiste vrijla ting van een aantal kopstukken van Oc topus, de beruchte misdaadbende, er niet in. Het is nog maar de vraag, ook voor Justi tie, of het beruchte syndicaat de dreigbrief wel heeft verstuurd. Met een dreigbrief is het als een bommel ding: probleem is de bepaling van de echt heid. Zo werd ooit de Amsterdamse officier van justitie Valente met de dood bedreigd via de fax. Men vermoedde dat deze even eens door 'Octopus' was verstuurd. Het bleek een doorgedraaide Amsterdamse te zijn. Zij richtte haar satanische woede een voudig per faxje op de wereld in het alge meen en Valente in het bijzonder. Vanaf een pompstation, alwaar zij met kwartjes het faxapparaat in werking stelde. Maar de officier was al eens van zijn fiets gegooid, er was met een auto op hem inge reden tijdens het joggen, hij was achter volgd en er was bij hem ingebroken. Hij had dus genoeg particuliere motieven de faxbe richten van de vrouw serieus te nemen. Hij kreeg bescherming en schafte zichzelf een pistool aan. Ook politie en Justitie in Amsterdam nemen de onlangs geuite terreurdreiging serieus. Ze moeten wel. Vraag is echter wie het in zijn hoofd haalt om de vrijlating van uitge procedeerde personen als Charles Zwols- man en de zijnen te eisen. Zulks valt im mers slechts te verwachten in bananenre publieken, alwaar het persoonlijk gerief van megalomane heersers boven een maat schappelijk belang wordt geplaatst. Van een organisatie als Octopus, door Justitie als ui terst professioneel gekenschetst, zou je der gelijke onzinnige initiatieven niet verwach ten. Maar inbraken bij het parket van Justitie en een officier die in de sloot wordt gegooid, hield men tot vorig jaar ook voor onmoge lijk. En bedreigingen van agenten behoor den nog langer geleden evenmin tot het métier van zware criminelen, want men wist dat dan alle opsporingsregisters wer den opengetrokken. En hoe men ook over de tegenstander moge denken: te veel aan dacht van de recherche vindt elke crimineel onaangenaam. Overigens werd politie woordvoerder Wilting ook al eens eerder bedreigd door criminelen. Na een periode van extra bewaking ebde die dreiging weer weg. Als de dreiging met terreuraanslagen niet afkomstig is van een vrouw ergens op een Nederlands pompstation, en daadwerkelijk door Octopusleden is verstuurd, kan dan ook niets anders dan ontregeling van het politiële en justitiële apparaat de bedoeling zijn geweest: beetje paniek zaaien. Want vrijlating van criminele kopstukken is zelfs ich jpj< i Italië nimmer overwogen, ook al werde het daar vooraanstaande rechters bij aanslage tan gedood. Eventuele vrijlatingen zouden bolcl vendien Nederlands positie binnen de di- '£e plomatieke wereld van Europa en het rijke)s 1 Westen op slag onmogelijk maken. Vooropgesteld: de brief moet, evenals de t stompzinnige bommelding, serieus jjd» worden genomen. Het onderzoek naar de herkomst en de daadwerkelijke intentie e van zal moeilijk worden. Vast staat wel dat oj het steeds gekker wordt. DEN HAAG HANS LEBER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2