Toerisme Er is haast in ons land geen oude stad zo vorstelijk en beklemmend Opening Autotron Te weinig aandacht voor recreatie en veiligheid ZATERDAG 15 APRIL1995 Het Arend Maartenshof in Dordrecht, een van de mooiste hofjes van Holland. Dordrecht Misschien wel de Hollandste stad van Holland. De robuuste toren van de Grote Kerk van waaruit de beiaardier zilveren noten door de klinkerstraatjes strooit, de scheefgezakte huizen aan de Voorstraat, die zich met hun achtergevels bollend en rafelend spiegelen in het stille zwarte water en dat vooral het in het witte voorjaarslicht wriemelende water bij het Groothoofd, door de dichter Hendrik Marsman ooit omschreven als 'het plein van de stroomen'. Hoe komt het dat Dordrecht door de meeste toeristen nog altijd wordt gemeden als de pest? DOOR ROB VAN DER DOBBELSTEEN ANWB-kaart Overijssel Bij de ANWB verscheen kort geleden een in twee delen afgedrukte, geactualiseerde kaart van de provincie Overijssel. De op een schaal van 1 100.000 afgedrukte landkaart is, zoals gewoonlijk in deze serie, uitermate geschikt voor toeristisch gebruik (fietsers en wandelaars) en kost 14,90. Bijna tegelij kertijd werd ook een nieuwe ANWB-Route- kaart Nederland uitgebracht, met daarop onder meer alle 318 carpool-parkeerplaat sen. Deze uitgave kost 1 gulden en is te koop bij zo goed als alle benzinestations, wegrestaurants en grenswisselkantoren. Zaanse rondvaarten De Zaanse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, organiseert de komende periode diverse rondvaarten. Zo wordt er.vandaag een avondtocht gemaakt naar het geïllumi neerde Amsterdam. De afvaart, om 20.00 uur vanaf de Prins Hendrikkade bij de Burcht in Zaandam, vindt plaats om 20.00 uur. Morgen volgt er dan een trip naar het Scheepvaartmuseum en het VOC-schip 'Amsterdam' (vertrek 12.00 uur, zelfde stei ger) en maandag een tocht naar Artis (ver trek om 10.00 uur, eveneens zelfde steiger). Info en reserveringen: Zaanse VW, telefoon 075- 16 22 21. Varen met boswachter Op eerste en tweede paasdag en van 1 tot en met 7 mei kan er in het Amsterdamse Bos worden deelgenomen aan een vaar tocht langs de natuurgebieden van de Nieu we Meer. De tochten (drie per dag) duren ongeveer een uur, beginnen bij het Bosmu- seum en voeren onder meer langs nauwe lijks toegankelijke rietmoerassen waarin zeldzame vogels broeden. De meevarende boswachter geeft tekst en uitleg. Info en reserveringen: NACO, telefoon 020 - 6 26 24 66. Ruimtevaart Op tweede paasdag verzorgen instructeurs in het Noordwijk Space Expo, speciale de monstraties met het ruimtevaart-simulatie programma, dat overigens nog tot en met 7 mei op het programma blijft staan. Via per sonal computers is het mogelijk ruimte- vluchten na te bootsen, die op een groot scherm door het publiek kunnen worden gevolgd. Met behulp van de instructeurs zo mag worden aangenomen leren be zoekers vlugger met het ruimtevaartuig om te gaan dan wanneer ze zelf alle listen en la gen van het transportmiddel moeten zien te ontdekken. Info: Noordwijk Space Expo, telefoon 01719-46 4 46 Bollenmuseum Limmen Tot 15 mei is in Limmen (even onder Alk maar) weer het Hortus Bulborum geopend. Dit bij de Hervormde Kerk gelegen muse um geeft een overzicht van zo goed als alle tulpenbolrassen (circa 1.200) die in Neder land worden geteeld. De eerste staan nu al in bloei, de laatste zullen dat medio mei doen. Naast tulpenbollen, bezit het muse um ook een unieke collectie hyacinten en narcissen. Hortus Bulborum is tot 15 mei door de week elke dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Misschien zaagt dat beruchte, op rijnaken veel gebromde rijmpje aan het imago van Hollands oudste stad: 'Hoe dichter bij Dordt, hoe rotter het wordt'. Wie weet ook, hebben de edelgestrenge gebroeders De Witt de Kennedy's van Neêrlands zeven tiende eeuw hun geboorteplaats een au reool van kilte en ongenaakbaarheid ver schaft. Wellicht tenslotte hangt boven de daken nog te veel de sfeer van die aartsver- velende catechismus, plechtig voorgedra gen in het half duistere, naar natte jassen ruikende verenigingsgebouwtje van de Ge reformeerde Kerk. In Dordrecht immers werd in 1619 tij dens de Dordtse Synode de kiem gelegd voor de Statenbijbel, de Schrift die min of meer de basis legde voor de moderne Ne derlandse taal, maar waarvan de tekst voor eenvoudige Nederlandse jongens en meis jes nauwelijks aanknopingspunten kende. In Dordrecht ook penseelde een godsvruch tige schilder in strenge krullen Psalm 21, vers 13 op de dakgoot van het aan de Muse umstraat gelegen Arend Maartenshofje: 'Die sijne oore stopt voor het geschrij des armen die sal ook roepen ende niet verhoort wor den.' Er zijn met gemak steden te bedenken die hun gasten een warmer onthaal bieden. Opgewonden Maar daar is vanaf heden verandering in gebracht. Dordt legde een 'rooie loper' uit. Zwarte palen met gele manchetten marke ren een (als je tenminste zo slim bent steeds de binnenbocht te nemen) 3.160 meter lang traject dat de wandelaar net zo in vervoering zal moeten brengen als pas santen als Marcel Proust. Of Jacques Perk. Of Cees Buddingh'. Of Top Naeff. Of Jan Eijkelboom. OfTheun de Vries. Of Maarten Biesheuvel. Of Vincent van Gogh. Of F. Bor- dewijk. 'Er is haast in ons land geen oude stad zo vorstelijk en beklemmend', schreef de laatste. De anderen dachten er - de een nog opgewondener dan de ander - nauwe lijks anders over. De stevige wandelaar legt het 'Rondje Dordt' met gemak in een uurtje af. Maar waarom zou je haast maken?. Daar is de Grote Kerk waarin het Rijke Roomse Leven zich op zo'n lichtvoetige wijze heeft ge mengd met het rechtlijnige Protestantisme. Daar is het terras van Jongepier op het Groothoofd dat als je de aartslelijke Fok kerfabriek tenminste boven de horizon van je wimpers laat zweven zo'n schitterend uitzicht biedt op de golfjes van de Noord, de Merwede en de Oude Maas. Daar heb je het Dordrechts Museum met schilderijen van onder anderen de 'koude', door Van Gogh zo bewonderde Ary Scheffer en de 'warme' George Hendrik Breitner. Daar is de Hofstraat met z'n Kloostertuin. Daar is de Voorstraat met z'n talloze antiekwinkels, het Muntpoortje en zijn merkwaardige, in een mengelmoes van verschillende bouw stijlen uitgevoerde oud-katholieke kerk. Daar heb je ook het al eerder genoemde Arend Maartensholje. Hoewel... Ouwe vrouwenhuisjes Zonder enige twijfel een van de aardigste binnenplaatsjes van Holland, dat Arend Maartenshof]e, maar wellicht dat de inrich ters van het 'Rondje Dordt' daar bij het uit peilen van hun route anders over dachten. Ze vonden het in het vierkant geplaatste trisje ouwe vrouwenhuisjes in elk geval geen verwijzing waard. Zowel aan de route- paal op de hoek van de Museumstraat/Kor te Kolffstraat "als die van de Nieuwstraat/Museumstraat (beide op nog geen vijftig meter van het als een vesting gebouwde hofje) ontbreekt een signalering. Het uit louter beton en glas opgetrokken winkelcentrum Drievriendenhof wordt wèl met name genoemd. Vreemd, maar over smaak valt dagenlang te twisten. Een 'Rondje Dordt'. Of om nog maar eventjes in het literaire sfeertje te blijven op zoek naar de vervlogen tijd {A la recher che du temps perdu - Marcel Proust). Vanaf de Al6 dikwijls die geweldige toren van de Grote Kerk aan de horizon zien staan, maar een bezoek tot voor kort altijd weer uit we ten stellen. Niet bijster slim en veel te be vooroordeeld, blijkt tijdens de wandeling. Een in het centrum mooie en in veel op zichten zelfs curieuze stad, dat Dordt. Info: VW Dordrecht, telefoon 078- 13 28 00. KNMI: regionale weerberichten Van medio juni tot en met half septembf zal het KNMI regionale weerberichten ga verzorgen. De nieuwe service wordt per! verspreid via campings, hotels, pensions p bungalowparken en dergelijke en verstre jr specifieke voorspellingen voor vakantiest er ken, zoals de Hollandse en Zeeuwse kust et de Veluwe, de Friese meren en Zuid-Lim burg. Het bericht zal informatie bevatten over onder meer temperatuur, kans op neerslag en windrichting. Hoge Veluwe trakteert Omdat de Hoge Veluwe op 26 april 1995 zestig jaar bestaat, krijgen bezoekers diet die dag dezelfde leeftijd bereiken, tussen en 30 april, samen met hun partner en ai gratis toegang tot zowel het Park, het Mu onder, het Jachthuis St. Hubertus als het Kröller-Müller Museum. Ze dienen zichv :c te legitimeren bij een van de ingangen: 0 n terlo, Hoenderloo en Schaarsbergen. Worstmakerij in Zuiderzeemuseum Het Buitenmuseum van het Zuiderzeemu 'I seum te Enkhuizen, dat op 1 april z'n poo ten voor het komende zomerseizoen opei de (sluitingsdatum, 29 oktober), is uitge breid met een ouderwetse slagerij annex worstmakerij. Het houten, uit Purmerend afkomstige en al in 1979 overgebrachte pand, is ingericht met een deel van de col lectie van het Nationaal Slagerij- en Vlees museum. Onder meer zijn authentieke te geltableaus en een heuse 'ijskast' te bewo deren. Florida is bevreesd voor huurauto-tekort Nu de belangstelling voor de Amerika's 'sunshine-state' weer fors aantrekt, wordt gevreesd dat Florida de komende zomer weinig huurauto's beschikbaar heeft. Vol gens het vakmagazine Reisrevue is er nu sprake van een uiterst behoedzaam boe- kingsbeleid bij diverse verhuurbedrijven. De krapte zou worden veroorzaakt door di steeds groter wordende vraag naar fly-driv arrangementen, reizen waarbij in een klap zowel de vliegreis als de autohuur wordt g regeld. Hoewel de mogelijkheden tot rond reizen per touringcar steeds verder wordei 4 uitgebreid, geeft een toenemend aantal toi risten er de voorkeur aan op eigen gelegen heid door de Verenigde Staten van Amerii te toeren'. Sloppy Joe in in zuidelijkste puntje van Ameri ka (Key West - Florida) wordt moeilijker be reikbaar bij een tekort aan huurauto's, foto rob van den dobbelstü Parkeerfolder voor Antwerpen Omdat het ook in Antwerpen voor de auto mobilist tegenwoordig moeilijk parkeren is heeft de overheid een folder laten drukken waarin in vier talen duidelijk wordt ge maakt hoe de parkeervakken en -garages het simpelst kunnen worden bereikt. Deze liggen weliswaar vrij ver buiten het cen trum, maar openbaar vervoer zorgt voor verder transport. Info (vanuit Nederland): 00 32 3 232 01 03 'Schoon' naar Da Vinei Toeristen die Leonardo da Vinci's be roemde 'Laatste Avondmaal' in het re- fectorium van het klooster Santa Maria delle Grazie in Milaan willen bekijken moeten zich voortaan eerst laten 'ont stoffen'. Het fresco, dat Da Vinci in 1497 j op de muur schilderde, is van zichzelf al erg kwetsbaar omdat de schilder gebruik heeft gemaakt van het weinig duurzame tempera. De vervuilende stoffen die de stroom bezoekers dagelijks mee naar binnen neemt, dreigde het werk geheel te ruïneren. De afgelopen zeven maan den is het refectorium gesloten geweest j om voor 2,25 miljoen gulden een luchtverversingssysteem aan te brengen. Nu de deuren weer zijn open gegaan worden de bezoekers via twee glazen j ruimten, te vergelijken met veiligheids- i sluizen bij een bank, naar het fresco ge- leid. In een van de ruimtes blijven zij 15 seconden staan om het systeem gelegen- heid te geven de met stof, zwavelzuur en zwaveldioxyde verontreinigde lucht weg te zuigen en er schone lucht voor in de plaats te pompen. Da Vinci's meester- werk is in de loop van vier eeuwen zeker j 19 maal gerestaureerd. Een ingrijpende opknapbeurt waar in 1978 mee werd be gonnen, heeft het fresco inmiddels voor de helft zijn kleuren en details terugge- j geven. Fietsen langs kanaal Het succes van de Donau-Radfahrt in Oos tenrijk heeft de VW van Sleeswijk-Holstein waarschijnlijk geïnspireerd tot het uitzetten van een aantal rijwieltochten langs het 100 jaar oude Noord-Oostzee-kanaal. Voor de individuele fietser is een brochure samen gesteld waarin informatie wordt gegeven over onder meer de etappes en logiesmoge- lijkheden. Info: Fremdenverkehrsverband Sleeswijk- Holstein, telefoon (vanuit Nederland) 00 49 431 560 025. Vandaag, 15 april opent het Autotron in Rosmalen de poorten voor het zomerseizoen dat tot en met 22 oktober zal duren. Nieuw in het park is onder meer het Autotron Carting Circuit, meteen bij de entree. Iedere bezoeker van twaalf jaar en ouder mag voor vijf gulden per rit plaats nemen achter het stuur van een van de race-karretjes, waarin Jos Verstappen ooit zijn loopbaan begon. Verder dokkert deAutotron-trein over een nieuw, het hele park omsluitend traject, waarlangs ook het door architect Dudok ontworpen Esso- tankstation na een spectaculaire verhuizing van Vinkeveen naar Rosmalen een plaatsje heeft gevonden. Info: Autotron te Rosmalen, telefoon 04192- 19 0 50. Autrotron bezit in het nieuwe seizoen een carting circuit. foto pr De combinatie veiligheid en re creatie wordt binnen vijf jaar een van de belangrijkste maat schappelijke thema's. Nu is dat onderwerp nog volstrekt onder belicht. Openbaar bestuur en politie, maar ook de toeristische wereld zelf, onderschatten de problemen die rond de eeuw wisseling op ons afkomen. Dat hield prof.dr. Th. Beckers vorige week in het Limburgse Lim- bricht zijn gehoor voor tijdens het mini-symposium 'Veiligheid en Recreatie'. De hoogleraar vrije-tijdswetenschappen aan de Katholieke Universiteit Bra bant bepleitte dat alle betrokke nen de handen ineen slaan om een antwoord te vinden op de komende problemen. Volgens Beckers heeft niet al leen de toerist uit binnen- en buitenland zelf in toenemende mate last van criminaliteit. Ook het eigen normbesef van de toe risten vervaagt. Zij maken zich steeds meer schuldig aan crimi neel gedrag. Beckers: „Nu al is 7 procent van de toeristen die Amsterdam bezoekt slachtoffer van criminaliteit. Toerisme trekt criminaliteit aan en veroorzaakt in toenemende mate maat schappelijk ongerief. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Niet voor niets zijn er al plaatsen, zoals Brugge en Venetië, waar de stroom toeris ten enigszins aan banden wordt gelegd. Maar ook de toeristen zelf zijn vaak geen lieverdjes meer. Het recente onderzoek waaruit bleek dat één op de ze ven toeristen die Friesland be zoekt, zich schuldig maakt aan diefstal, is geen incident. Crimi naliteit is voor velen een steeds populairdere manier van vrije tijdsbesteding." H. Mostert, korpschef regiopoli tie Limburg-Zuid, pikte de waarschuwende woorden van de Brabantse wetenschapper dankbaar op. „Meer blikken agenten opentrekken, vormt niet de oplossing. Alle partijen moeten dit probleem in onder linge samenhang pro-actief aanpakken. Oplossingen beden ken om de combinatie recreatie en veiligheid beheersbaar te houden. Je moet daarbij vooral inspelen op nieuwe ontwikke lingen. Neem de tunnelverbin ding tussen Engeland en Frank rijk. Nu voor de meeste mensen nog te duur, maar in de toe komst wellicht wel voor ieder een betaalbaar. Daarom moetje nu al nadenken over wat ik noem 'de tunneleffecten'. Het is best mogelijk dat binnenkort Engelse toeristen via de tunnel even naar Nederland komen. De meesten ongetwijfeld met goede bedoelingen, maar som migen misschien ook niet. Daarom onderschrijf ik de woorden van Beckers. We moe ten eens goed nadenken over de samenhang tussen recreatie en veiligheid. Binnen de Raad van Hoofdcommissarissen heb ik dat onderwerp dan ook al aan de orde gesteld." De Limburgse korpschef maakt zich vooral zorgen over het „crimineel toerisme", zoals in zijn gebied het drugstoerisme en het nog steeds schrikbarend hoge aantal autodiefstallen. Mostert: „Maar het gaat verder. We hebben ook steeds meer last van 'toeristen' uit het voormali ge Oost-Duitsland en Polen die hier een dagje komen winkelën zonder te betalen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22