Narmond koopt slechts nondjesmaat in Leiden azz-tijdperk Dick'Sies voorbij Raadsels rond inzameling van afval Regio Leiden/Rijn Veenstreek Magie Circus wil naar Jacobswoude Woubrugge verontwaardigd over 'gênante' huldiging Bezwaar tegen sporthal formele aangelegenheid Open met Pasen! v hintratuin RDAG 15 APRIL 1995 WOUDE LIESBETH BUITINK Gemeente peilt eerst de bezwaren /lagic Circus uit Breda is ilan in mei of juni Ja- jvoude aan te doen. Het 32 i wil in iedere kern in de - 31 ente één keer optreden op ichtereenvolgende dagen, gemeente heeft nog geen ggingen gedaan aan het uur schap. Via een advertentie 351 plaatselijke huis-aan-huis jeilt Jacobswoude eerst of '{jfcwaren zijn. circus verzocht al eerder e gemeente om een plaats wijzen waar Circus Magie kunnen optreden. Ja- Youde antwoordde daarop geen plaatsen in de ge- 3 ite zijn waar voldoende e is voor een hele circus- met gevolg. Circus Magie nam daar geen genoegen mee en ging zelf op zoek naar ge schikte locaties. De parkeerter reinen bij sporthal Oudendijk in Woubrugge, sportpark MMO in Hoogmade, voetbalvereniging Kickers '69 in Leimuiden en het gemeentehuis in Rijnsaterwou- de zijn volgens het gezelschap groot genoeg. Volgens woordvoerder Mauri ce Veldkamp van Circus Magie heeft de gemeente steeds een verkeerde voorstelling gehad van zijn gezelschap. ,,We zijn niet zo groot. We zijn met veer tien personen, drie vrachtwa gens en vijf caravans. We zijn meer een buurtcircus, zoiets als de oude kruidenier om de hoek." Het circus is vooral bedoeld voor kinderen en geeft uitslui tend middagvoorstellingen. „Daardoor hebben we ook geen grote parkeerplaats nodig. Op elke drie kinderen komt één volwassene mee. Dat zijn voor namelijk moeders en die komen vaak op de fiets." Het circus heeft ook vrijwel geen beesten. „Grote dieren zoals olifanten, leeuwen en tijgers hebben wij niet. Wel heel veel goochelaars of illusionisten, die dingen laten verdwijnen en weer laten ver schijnen. En veel clowns, jong leurs en acrobaten. Wij hebben een lichtvoetig programma dat echter niet kinderachtig is, want de volwassenen moeten het ook leuk vinden." Tot 25 april kunnen Ja- cobswoudenaren bezwaar ma ken tegen de komst van het cir cus. Daarna beslissen burge meester en wethouders of Cir cus Magie welkom is in de ge meente. monders doen nog wel boodschappen in Leiden, r de Leidse winkeliers hebben steeds meer concur- pie te duchten van hun collega's in Oegstgeest, Sas- leim en zelfs Den Haag. Dat is een van de conclusies wordt getrokken in een koopkrachtonderzoek onder 1100 Warmonders. Het onderzoek is uitgevoerd door [B Higher Geography-studenten van het Internatio- Baccalaureaat van het Rijnlands Lyceum in Oegst- t. Dat is gebeurd op initiatief van hun leraar John de Velde. Hij zit voor Progressief Warmond in de ge- interaad. bezoeken. Zij kunnen vanaf het water niet goed bij de Dorps straat komen. RBOI doet geen onderzoek naar het koopgedrag van de Warmonders. De kosten voor die enquête waren te hoog. Vandaar dat Van der Velde zijn leerlingen inschakelde, die in het kader van hun eindexamen toch al onderzoek moesten doen. Het mes sneed zodoende aan twee kanten. De studenten gingen 100 adressen af. Het on derzoek is een waardevolle aan vulling op het economisch be- adviesbureau RBOI maakt ïenteel een economisch dsplan voor het dorp. Aan and hiervan wil de gemeen- ondememersklimaat ver en. Voorlopige conclusies iet onderzoek zijn dat het urn een goede supermarkt heeft en dat het aantrek- is om het water in het te brengen. Op die manier en de middenstanders profiteren van de recrean- lie zomers de Kagerplassen leidsplan. De enquête blijkt ook voor Leiden van belang te zijn. De conclusie dat veel Wannonders hun boodschappen niet in War mond doen maar buiten het dorp is niet verrassend. Van de ondervraagden zoekt 60 pro cent zijn heil buiten het dorp, omdat de winkels te duur zijn en onvoldoende variatie bieden. Van die afvloeiende koop kracht kan Leiden maar beperkt profiteren. Voor wat betreft duurzame consumptiegoederen pakken de Leidse winkeliers maar 30 procent van de totale koopkracht op. Oegstgeest, Sas- senheim en Den Haag trekken met elkaar meer klanten uit Warmond dan Leiden, ondanks de centrumfunctie die deze stad vervult. Leiden zal zijn cen trumfunctie meer moeten be nadrukken, wil het de War- mondse koopkracht oppikken, aldus luidt een conclusie van het onderzoek. Uit de enquête blijkt verder dat de oudere Warmonders en degenen die al langer in het dorp wonen hun eigen winkels trouw blijven. Bij hen speelt de 'gezelligheid' van de Dorps straat een belangrijkere rol dan de prijs. Parkeren wordt vaak niet als een probleem gezien, omdat veel mensen van de fiets gebruikmaken. Variatie Volgens de onderzoekers zal een nieuwe supermarkt zich vooral moeten richten op de Warmonders die hun dagelijkse boodschappen elders doen. De supermarkt zal lage prijzen, kwaliteit en variatie moeten bieden. Dat betekent echter weer concurrentie voor de be staande winkels aan de Dorps straat. Die zullen zich moeten specialiseren om hun bestaans recht zeker te stellen. Herinrich ting van de Dorpsstraat is mo gelijk, maar de straat zal zijn 'intimiteit' moeten behouden. Het autogebruik moet binnen de perken blijven, stellen de on derzoekers. MN KUILENBURG waarschuwing is duidelijk Dick Quint. Ondanks dat hij jazzcafé Dick'Sies heeft ver- ït en op zijn lauweren gaat en is Alphen nog niet van af. Al is dat zeker niet be- gend bedoeld. De 55-jarige nt bruist nog van vele idee- in die wil hij te zijner tijd eren. „Er moet toch van Al ii meer te maken zijn dan iet geval is?" et de verkoop van zijn café de Hooftstraat komt er een le aan de korte horecacar- van Dick en Anneke Quint, im vijfjaar heeft hij volop in leven gestaan en genoten alles wat dat bestaan ;ht. Nu is het genoeg. Er is zoveel meer tussen hemel aarde dan werken en geld lienen. Dat komt nu aan de irt. „Dat besluit hadden An- e en ik al bij de start in 1988 omen. Een jaar of zes in de jeca en dan is het afgelopen, zal dat niet meevallen. Ik :t bijvoorbeeld nog niet wat vanavond ga doen. Dat is n eerste vrije zaterdag sinds in. Dat is toch wel vreemd, teravond nog aan de tap en is het afgelopen." Juint is aan het eind van de :n tachtig in de horeca te- htgekomen. Voor die tijd rkte hij bij een bouwbedrijf de problemen raakte en test saneren. Ook de toen 48- ge Dick Quint stond op de van degenen die moesten trekken. „Dat was de kans wat anders te gaan doen, iefte ik. Het leek ons beiden 1 leuk om wat te gaan doen in horeca. Dat pakte goed uit. oral omdat toen bleek dat wij ideale combinatie vorm- i. Want anders lukt het niet op oudere leeftijd een ge il ander leven te gaan lei- legt Quint uit. )e toen in Koudekerk wonen- kroegbaas wilde, toen dat be- it viel, geen gewoon café an uitbaten. Het moest iets ivoegen aan de horeca in Al en. Als groot liefhebber van lag het voor de hand dat voor hem en Anneke de iale combinatie lag. „Enorm il activiteiten op dat gebied twikkeld, zoals Jazz on the ine, Valentijnsdag, haring- isten en beaujolaispresenta- Dat werkte prima. Steeds el veel mensen over de vloer, ben nogal een cijfertjes-gek heb uitgerekend dat wij in betrekkelijk korte tijd zo'n 0.000 man over de vloer heb had. Dat is anderhalf maal t inwonertal van Alphen. Zo'n eeduizend muzikanten heb- n bij ons muziek gemaakt. Dick Quint: „Zo'n 100.000 mensen over de vloer gehad. Zonder dat er problemen zijn geweest. Dat is toch prachtig?" FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Dat is toch respectabel? Daarbij geen enkel probleem. Daar zijn wij trots op." Behalve met z'n eigen kroeg - Dick'Sies als eerbetoon aan zijn vader, die hem altijd Dicksie noemde - heeft Quint ook be moeienissen gehad met andere activiteiten in Alphen. Zo was hij betrokken bij het tot stand komen van de kroegentocht in Alphen. „Dat is een gigantisch succes. Ook afgelopen donder dag weer. Dan merk je dat Al phen echt kan leven en is het doodzonde dat er verder niets wordt gedaan. Gelukkig is de horeca zelf actief. Zoals in de Julianastraat met diverse activi teiten in de verschillende jaar getijden. Maar voor het overige is het een'duffe boel. De men sen weten niet hoe snel ze in het weekeinde naar een andere plaats moeten om daar gezellig heid te zoeken. Dat gaat mij aan het hart. Vandaar dat ik zeg dat Alphen nog niet van mij af is. Zo'n Thorbeckeplein bijvoor beeld. Daar kun je toch iets heel moois van maken. Maar die ideeën komen wel. Daar krijg ik nu volop tijd voor." Al zal dat volop tijd wel mee vallen. Quint heeft zoveel op z'n programma. Hij wil eerst Rus sisch leren en dan samen met Anneke een lange reis met de Transsiberiëexpress naar Wladi- wostok maken. „Die wereld is meemaken. Dat lijkt me fantas tisch. Ook wil ik druiven pluk ken in Frankrijk. Andere cultu ren proeven. Of gewoon fietsen door de polder of ergens een hengeltje uitgooien. Dan hoef ik niet eens wat te vangen. Alleen maar lekker luieren. In Zoeterwoude wordt verhoudingsgewijs te weinig GFT-afval ingezameld. Hoe dat komt is niemand duidelijk. MARIEKE MITTELMEUER Zoeterwoude staat voor een groot raadsel. Vergeleken met andere gemeenten wordt er te weinig GFT-afval ingezameld en de restafvalstroom blijft maar stijgen. Terwijl de vuilinzame- ling in Zoeterwoude prima lijkt geregeld. Overal staan grijze en groene afvalbakken, glasbakken voor wit, groen en bruin glas en elke maand wordt het oud pa pier opgehaald. Een analyse van het afval door een gespeciali seerd bedrijf moet antwoord ge ven op de vraag waarom er zo weinig GFT-afval wordt verza meld. Tot die tijd tast Zoeter woude nog in het duister. De inwoners begrijpen niet waarom juist hun gemeente achterblijft bij het inzamelen van GFT-afval. Iedereen zegt zijn groente en tuinafval keurig in de biobak te gooien, batterij- College op bezoek in Noord-Hofland VOORSCHOTEN Het Voorschotense college van burgemeester en wethouders gaat op zaterdag 22 april op be zoek in Noord-Hofland. Het gaat dan om het gedeelte van de wijk dat ten oosten van de Admiraal de Ruytersingel ligt. De collegeleden willen kennis maken met de wijkbewoners en horen wat zij vinden van hun woonomgeving, van de buurt en van de gemeente in het alge meen. Het college gaat sinds 1990 jaarlijks twee keer op be zoek in wijken. Eerder werden Krimwijk, Dobbewijk, Vlietwijk, Bijdorp, Boschgeest, Bloemen- wijk, westelijk Noord-Hofland en Nassauwijk bezocht. Het bezoek aan Noord-Hof- land-Oost begint met een fiets tocht door de wijk vanaf 14.00 uur. Van 15.00 tot 17.30 gaat het college naar activiteitencen trum Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen. Daar kunnen wijkbewoners met ieder colle gelid afzonderlijk van gedach ten wisselen. De bewoners en instellingen en bedrijven in het oostelijk gedeelte van Noord- Hofland krijgen een persoonlij ke uitnodiging voor deze bij eenkomst. Ook belangstellen den uit andere wijken zijn wel kom. en en verf in de chemobak en lege flessen naar de glasbak te brengen. Ook M. Weekhout uit Zoeterwoude-Dorp haalt haar schouders op. „Wat ik aan het milieu bij kan dragen doe ik graag." R. de Vutter uit Zoeter woude-Rijndijk is het met haar eens. „Voor mij is het een dui delijke zaak", zegt ze vastbeslo ten, „zelf houd ik alle afval ge scheiden maar ik denk dat heel veel mensen niet stilstaan bij het belang daarvan. Als ik zie hoe gemakkelijk mijn kinderen zijn, terwijl juist die pubers zich bewust van hun omgeving moeten zijn." Ook milieu-ambtenaar Ver- rips van de gemeente Zoeter woude weet geen duidelijke re den te noemen waardoor het af val minder goed apart wordt ge houden dan in andere gemeen ten. Het kan volgens hem liggen aan het scheidingsgedrag van de mensen. Vooral omdat het overige afval toeneemt, ligt dit voor de hand. Geregeld krijgt hij te horen dat de wijkcontainers te vroeg vol zijn. „Als ik dan ga kijken kom ik hele pakken kran ten tegen in die containers, dat heeft natuurlijk geen enkele zin." Milieu-wethouder T. Rin- gersma zoekt het antwoord in dezelfde richting. „Misschien is het belang van het scheiden van afval nog niet goed doorgedron gen bij de mensen", zegt hij voorzichtig. „Veel mensen den ken dat het GFT-afval op dezelf de berg terechtkomt als het af val uit de grijze bak en zien daarom geen reden hun afval te scheiden." Alleen het chemisch afval le vert nog wel eens problemen op. De chemokar komt niet vaak langs en de bak met che misch afval moet naar de kar worden gebracht. „Ik blijf er niet voor thuis", zegt M. van der Kolk uit Zoeterwoude-Dorp. „En als ik de bak langs de weg zet omdat ik bijvoorbeeld moet sporten, dan laten ze hem ge woon staan. Als dat gebeurt kie per ik alles gewoon in de grijze bak, de wereld zal mijn lijd wel uitdienen denk ik dan." R. de Vutter uit Zoeterwoud-Rijndijk beaamt dit. „Als ik de chemokar mis, weet ik niet waar ik het wel kwijt kan." Eind mei veiwacht de ge meente de eerste rapportage van de firma Eureco in Amers foort. Dit bedrijf gaat drie keer in een jaar de samenstelling van zo'n achthonderd kilo afval uit Zoeterwoude analyseren. Na de derde controle in februari vol gend jaar zal echt duidelijk zijn wat en hoeveel de dorpelingen weggooien. Hoe de gemeente ervoor gaat zorgen dat voortaan meer GFT-afval wordt verza meld, hangt af van de uitkomst van het onderzoek. Rel om koninklijke onderscheiding WOUBRUGGE LIESBETH BUITINK De bevolking van Woubrugge is hevig verontwaardigd. Haar dorpsgenoten E. Molenaar en D. Slingerland werden vorig weekeinde allebei gehuldigd, omdat ze vijftig jaar lid waren van het fanfarekorps Harmo nie. Molenaar, die na veertig jaar afscheid nam als bestuurs lid, kreeg een koninklijke on derscheiding. Slingerland ging met lege handen naar huis. Het dorp spreek schande van die ongelijke behandeling. Twee lintjes De onderscheiding voor Mo lenaar was aangevraagd door het fanfarekorps. Volgens se cretaris M. Kinkel was het wel de bedoeling dat beiden een lintje zouden krijgen. „We had den twee mensen die vijftig jaar muzikant waren en één die bovendien veertig jaar be stuurslid is geweest. Met dat verhaal hebben we contact op genomen met de gemeente. Maar daar zeiden ze dat vijftig jaar lidmaatschap van een ver eniging niet meer voldoende is om een lintje te krijgen. Dus konden we alleen Molenaar voor een onderscheiding voor dragen. En daarbij was het be langrijk dat Molenaar stopte als bestuurslid, anders had hij misschien ook geen lintje ge kregen." Gênant Burgemeester W. van Beek, die de onderscheiding op speldde, erkent dat het be stuurslidmaatschap van Mole naar doorslaggevend is ge weest. „Vijftig jaar lid zijn van een vereniging levert simpel weg geen lintje op. Maar het was geen gelukkige situatie. Het was wat gênant om twee mensen naar voren te halen en er maar één toe te spreken." Voor Molenaar heeft zijn on derscheiding door de dorpsrel een zwart randje gekregen. „Ik vond het ook niet leuk, maar ik kan er zelf niets aan doen. Het schijnt wel belangrijk le zijn dat ik ook andere functies heb gehad", verwijst hij naar zijn voormalige bestuursfuncties bij de hervormde kerk en bij het verzorgingshuis Wouds oord. „Maar Dirk Slingerland heeft toch ook dertig jaar bij de vrijwilliger brandweer gezeten. Hij is mijn grote vriend. We zijn in 1945 samen bij de Har monie gegaan en we hebben samen op school gezeten. Mis schien dat er voor hem toch nog wat geregeld kan worden, maar dan nog is hel niet meer zo leuk als het had kunnen zijn." Slingerland probeert zelf lakoniek te zijn over de gemis te onderscheiding. „Molenaar zat natuurlijk al veertig jaar in het bestuur. Maar hel is na tuurlijk toch allemaal een beetje lullig overgekomen. Nu ging alle aandacht naar één persoon, hoewel het ons geza menlijk jubileum was. Zijn he le doopceel werd daar gelicht. Maar ik slaap er niet minder om, hoor." heeft het bezwaar vervolgens ingetrokken.Niets staat de bouw van de hal nu feitelijk nog in de weg. De voorbereidingen zijn al in volle gang. De sporthal is van groot belang voor de handbal- en de voetbalvereni ging Warmunda. Deze clubs moeten nu nog uitwijken naar sporthallen el ders omdat de Warmondse sportzaal te klein is. Warmond verwacht nog dit jaar met de bouw van de hal te kunnen be ginnen. De gemeenteraad en provinciale staten hebben al in een eerder stadium hun goed keuring aan de hal gegeven. De nieuwe fractie van Progressief Warmond is overigens tegen een nieuwe sporthal. De pro gressieven geven de voorkeur aan een nieuwe sportzaal, om dat zij bang zijn dat een hal een financiële molensteen om de nek van de gemeente wordt. WARMOND FRANK BUURMAN De Raad van State zal op 12 mei het laatste bezwaar tegen de bouw van een sporthal aan het Leerpad in Warmond behande len. Het gaat dan om een for meel bezwaar van tuincentrum Van Winsen aan de Herenweg. „Het gaat dan alleen nog maar om een grondtransactie, nodig omdat Van Winsen met zijn ter rein grenst aan het sporthalter rein. We hebben daarover over leg met het bedrijf en verwach ten daar wel uit te komen. Er moeten een paar voorzieningen worden getroffen. De behande ling bij de Raad van State wordt dan een wassen neus. Het gaat immers niet meer om de sport hal zelf', verwacht woordvoer der Maat van de gemeente War mond. De laatste man die bezwaar maakte tegen de sporthal zelf is onlangs overleden. Zijn weduwe U blijft toch niet binnen zitten met Pasen? Want we zijn 2e paasdag geopend van 10.00-17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer! Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071 - 763748 het groene warenhuis

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15