Leegloop Gereformeerde Kerken Nieuwe Koets nadert voltooiing Kerk Samenleving Leiden Gekraakten (2) ZATERDAG 15 APRIL 1995 KORTWEG Concert Peter Vlug en de Power Prai se Band geven zaterdag 15 april in de Salvatorikerk in Alphen aan den Rijn een concert. Naast stampers en harde rockers kan het pu bliek ook genieten van rusti ge muziek. Het concert be gint om 20 uur. Kaarten 12,50) zijn verkrijgbaar bij boek- en muziekhandel Het Anker in Alphen en bij de VW-kantoren in Alphen en Boskoop. Hoogmis op radio De hoogmis, die zondag 16 april (eerste paasdag) in de Hartebrugkerk in Leiden wordt opgedragen, wordt om elf uur door de KRO op radio 5 uitgezonden. Het gemengd koor van de kerk luistert de viering op met de Missa Bre- vis. De muzikale leiding is in handen van René Verhoeff. Eieren zoeken De stichting 'Restauratie Agathakerk' houdt tweede paasdag (maandag 17 april) een chocolade-eierzoekwed- strijd in de tuin van de kerk aan de Heereweg in Lisse. Kosten één 'Agaath' (waarde vijf gulden) per kind. Het be taalmiddel is verkrijgbaar bij de WV en bij de banken AB- N/AMRO, ING en RABO. Wie geen 'Agaath' heeft om te be talen, betaalt ter plekke zes gulden. De eierzoekwedstrijd is van 14-16 uur. Klokgelui De kerken in Warmond heb ben afgesproken om zondag 16 april (eerste paasdag) om alle tegelijk tussen 8.45 en 8.55 uur de klok te luiden. Op die manier wordt voorko men, dat men elkaar tijdens de dienst hindert. Twee jaar geleden zijn de kerken be gonnen met hel gezamenlijk luiden van de klokken op eerste Religie in trek, maar 'de kerk' steeds minder LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 071-356 356 Famil gpd Religiositeit is er nog wel. Predikant A. Hekman uit Beilen signaleert de laatste jaren zelfs een groeiende behoefte aan godsdienst en religie. Dat de kerken desalniettemin leeglopen schrijft Hekman, vice-voorzitter van de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, toe aan het feit dat mensen in toenemende mate uitge keken raken op de kerk als instituut. ,,Er is te weinig uit straling", stelt hij vast. ter nog niet toe zijn aan een wording, mogen volgens Hek man echter afzonderlijk blijven voortbestaan. Het beleid moet er in zijn ogen op gericht zijn dat de diverse stromingen bin nen de kerken alle ruimte krij gen binnen het grotere geheel „om zichzelf te zijn". Opschonen Voormalig synodevoorzitter E. Overeem, predikant in Haren, sluit niet uit dat de onverwacht sterke daling van het aantal ge reformeerden wordt veroor zaakt doordat plaatselijke ge meenten hun kaartenbakken het afgelopen jaar hebben op geschoond. Randkerkelijkheid is ook de gereformeerde kerken niet voorbij gegaan. Leden die niet meer actief zijn en ook geen kerkelijke bijdrage betalen, kosten de plaatselijke gemeen ten wel geld doordat zij per ge meentelid jaarlijks acht tientjes moeten afdragen aan de lande lijke organen ten behoeve van taken op het gebied van zen ding, werelddiaconaat en derge lijke. Nu de financiële positie on der druk komt te staan, zegt do minee Overeem er begrip voor te hebben dat kerken hun le denbestand opschonen. „Landelijk blijven de financiële lasten dezelfde, dus zo'n actie zet geen zoden aan de dijk". De predikant is persoonlijk van mening dat kerken ook niet-be- talende leden zo lang mogelijk vast moeten houden. ,,Ik hoop niet dat wij weer terug gaan naar vroeger, toen wij onze kracht zochten in het isolement. Als we slechts gericht zijn op overleving van de kerk, verloo chenen we ons bestaansrecht. Want in die situatie kun je als kerk niks meer betekenen voor de samenleving". Vorig jaar lieten bijna 13.000 le den zich uitschrijven bij de Ge reformeerde Kerken. Sinds het begin van de daling, die zich in zette in 1974, raakte dit kerkge nootschap nog niet eerder in een jaar tijd zoveel leden kwijt. Volgens dominee Hekman is het moeilijk om van synodewe- ge'voor te schrijven wat plaatse lijke kerken moeten doen om weer 'vitaal en aantrekkelijk' te worden. Allereerst is van belang - dat weet hij wel - dat de jeugd weer wordt aangesproken. Zowel de hervormde als gereformeerde synode hebben zich hierover al bezonnen. In het najaar krijgen de kerken uit Driebergen en Leusden, waar de centrale orga nen van de kerken gevestigd zijn, materiaal aangereikt om het kerkelijk jeugdwerk beter vorm te geven. Een en ander gaat gepaard met een landelijke manifestatie. „De kerk moet een ander ge zicht krijgen", meent dominee Hekman. Volgens hem komt het vooral aan op geloofwaar digheid naar de samenleving toe en een duidelijke bood schap voor diezelfde samenle ving. De verklaring voor de te rugloop van het ledental zoekt hij in het toenemende individu alisme en materialisme. „Het afhankelijkheidsgevoel van God verdwijnt. Mensen denken zich zelf wel te kunnen redden". De vorming van een 'groot log lichaam' is volgens de vice- voorzitter van de synode onver mijdelijk als de hervormde en gereformeerde kerken op den duur opgaan in de Verenigde Protestantse Kerk Nederland (VPKN). Landelijk lijkt de her eniging door te zullen gaan. Plaatselijke gemeenten die ech- abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Zaterdag'lo'oOA 2 OoSuT 071 128 030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J, Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G, Majoor, F. Nypels, H G van der Post (acf/uncf) public relations W. H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9 30 - 11 30 uur of per post redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand {autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (nl) leidsch dagblad op cassettebai Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een and W. Spierdijk, J. Preer chefsp chef binnen-, buitenland, e N H U I (voor vaders tot 2 Vorig jaar lieten duizenden leden zich uitschrijven bij de Gereformeerde Kerken. FOTO '.DICK HOGEWONING ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en v* woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessenN en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ui na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 Kinderafdelinq: 14.30-19.00 Afdeling hartbewaking (CCU)en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 i leen Partners/echfgenoten met kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een r zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheell heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleutërs en-grote kinderen: 15.15-1' uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. BURGERLIJKE STAND LEIDEN geboren Brian, zv. M. van der Zeeuw en D.C. de Vrind Louis, zv. M.H.X.M. Vennix en T.C. van Rhijn Aldo Adrianus Willebrordus, zv. A.J.J.H. Vreeburgen M.C. Molkenboer Kristel Geertje, dv. J Dorrepaal en C A. ten Kate Nicolaas Simon, zv. N.G. Wigchert en A.A.M. Rewi|k Bart. zv F.H. van der Laan en R. Sattler Saloua, dv. M. van Duijn en L. Bouna- ija Daphne, dv. R Hillebrand en M.M.T. Edelaar Kelly. dv. R.C. Tol en C. Hoppenbrouwer Manuela Anna Clara, dv. F A. van Delft en M.A. Bent velzen Marten, zv. J. Kruidhof en S. Lootsma Johannes Leendert Alber- tus, zv. G.J. Versluijs en E.L. Vije Ju liette Emma Hermine. dv. A.J.W. van der Does en S.E. Booij Melany, dv. M.J. Smith en Y.J.M. Uitendaal Jo hannes Alexander zv. J.G.H. Boon en M.B.L. Stam Daisy Rowena, dv. G.J. de Ruiter en L.S.M. van Egmond Anouk, dv. A.J. de Mooij en A.M. van Duijn Inge Elisabeth, dv. L.H.W. Heemskerk en C. Roorda Jeroen, zv. F. Mostert en EJ. van Meekeren Jef frey, zv. F.J. Wortel en A. de Ridder Benedictus Franciscus Johannes, zv. J.C.N.M. Smit en A.C.M. Roothaan Björn Gerrit Willem, zv. G.M. Vooijs en D J.M.M Lange WilhelminaChristina Maria. dv. P.E. Warmerdam en G.W.Q.M. van Steijn Gürkan, zv. G. Aydin en M. Aydin Sabrina Angelina Kelly, dv. A. Onderwater Chantal, dv. B.A. Vermond en D. van der Hoeven Henriëtte Frederique Maria, dv. N.G.J. van Diemen en H.A.M. van der Eerden Ayrton, zv. G.J. Chin-Chan-Sen en I van den Berg Gaia Gardaia, dv. B. Zwiersen N.H.C.D. Mortier Willem Hubert, zv. H.W. Vliegen en M.J.C. Huijgen Koen. zv. G.J. Keuter en J.A.J. Bloedjes* Dirk Jacobus, zv. D.J. Wassenaar en J. de Bruin Duco, zv. A.J. Arbouw en J.W. van Haastrecht Frédéric Benjamin, zv. P.J.C. Vuilleu- mieren A.M.F.M. Beversen* Mark Si mon, zv. J. van Malestein en I.S. Prins Charlotte Rosa, dv. A.J. van der Put ten en J.M. van Gils Rosa Sharonne, dv. C. Ouwehand en C. Star Jordy Jo hannes Jozef, zv. L C.J. de Rooen J.M Schouten Anne-Fleur Fabienne, dv. F.R. Knotter en N D. de Graalf Nadi ne. dv. W. van der Plas en E.P. de Best Btissame, dv. M. El Arkoubi en Y. Roukhou Shuto, zv. K. Watanabe en Y. Watanabë Daan, zv. A. Eshuis en B. Harting Danny Orlando, zv E.R. Stavleu en H.P. Koot Rachena Poojha, dv. R.S. Siwpersad en S. Ram das Dennis Bradley, zv. E.C.N. Krom hout en R. van Dam. Overleden Chr. Honsbeek, geb! 20 sept. 1906, geh. gew. met M. Stikkel- orum E. Huurman, geb. 28 feb. 1915, geh. gew. met W.J. de Tombe* P. Viele, geb. 27 juni 1903, geh. gew. met G. Biesbroek M.P. Joosten, geb. 10 dec. 1943, echtg. van W.J. Crom- mentuijn F.K.W.C.E. Seedorf, geb. 24 aug. 1925, geh. gew, met J.F. Ploeg C.J. Thijssen, geb. 12 mei 1912, geh. gew. met H.J.S. den Broe der A. Slijkoord, geb. 20 juli 1913, echtg. van C. de Gier M.M. Devilee, geb. 19 juli 1907, vrouw* L.F. Zwaan, geb. 7 aug. 1934, man Th. Q. Noten boom, geb. 29 juli 1908, man H. van Oosten, geb. 28okt. 1916, man J. Wansink.geb. 15dec. 1944, man* J.W. Arbouw, geb. 16 jan. 1935, man A. Distelvelt, geb. 30 jan. 1913, man A.G.L. den Brok, geb. 28 mei 1923, vrouw J. Borgmeijer, geb. 20 juni 1921, man A. Gulmez, geb. 9 maart 1939, echtg. van H. Cetinkaya J.C. in 't Veld. geb 8 jan. 1926, echtg. van G J.G. Stuijfzand B R. Struijk, geb. 5 mei 1985, zoon A. de Koning, geb. 28 nov. 1897, man A T. van Wave- ren, geb. 7 aug. 1924, man H. de Jong, geb. 2 sept. 1915, man J.A.F. de Haas, geb. 27 juni 1904, geh. gew. met W.J van Niekerk P. van der Vel den, geb. 6 okt. 1903, man H. Koop, geb. 12 okt. 1905, geh. gew. met D. Groeneveld J. Stam, geb. 9 mei 1910,geh gew. met P. van Houwelin- gen M.M. van der Vlugt, geb. 17 mei 1934, man P.J. Duijm, geb. 16 juni 1954,.man G.C. Koppelaar, geb. 23 mei 1927, man B. Janszen, geb. 5 febr. 1929, man L.H. Ammerlaan, geb. 12 sept. 1933, man W. Kok, geb. 6 maart 1933, man J. Siera, geb. 6 juni 1925, man C.J. Bastiaan, geb. 11 mei 1914, geh. gew. metA. Brouwer M.S.A. van Kessel, geb. 1 sept. 1915, echtg. van A.A.A. van der Heijden F.J. Tisseur, geb. 14 okt. 1905, echtg. van C. de Geus H.G. de Jong. geb. 28 okt. 1936, man G R van Putten, geb. 26 aug. 1922, geh. gew. met P. Hartevelt E. Spaa, geb. 18 okt. 1905, geh. gew. met A. Ber nard L.C.J. Roozen, geb. 23 juli 1904, man H.W. Jordaan, geb. 25 mei 1940, man D. Star, geb. 27 aug. 1919, echtg. van J. Kromhout Gehuwd K. Starre en W. Wijnholds P C. Kleingeld en J.E. de Horn P.W.H.M. Verheggen en M.L. Niemöl- ler A J.W.J. Schoenmaker en A.J.W De nieuwe Koets-o-theek in wording. Discotheek gaat half mei open FOTO BEN DE BRUIN leiden. Met r VOORSCHOTEN Geboren Maritsa, dv. K. Kontos en J. Mugge Luuk Si mon, zv. S.P. Nugteren en I.M. Rood- zant Steven Alexander, zv. F.L. van Selm en L.M.Ch. van Lochem Jelmer Anthome, zv. H.J. van der Hoeven en C. Scheffer. Overleden J. Pluimert, oud 100 jaar M.C. Westra. oud 79 jaar A H. Zwin- kels, oud 92 jaar H.Ch. de l'Ecluse wvJansz, oud 68 jaar. Gehuwd E.P. Bruggeman en A. Mer- tens P.W.M. Berk en J.B. van Sloten. n macht wordt er ge werkt aan de nieuwe Koets-o- theek achter de Lammermarkt. Leidens enige discotheek moet half mei haar deuren openen en tot die tijd hebben diverse in stallatiebureaus, aannemers en technici nog hun handen vol aan de afwerking van het interi eur. De contouren van hoe de inrichting gaat worden zijn al duidelijk zichtbaar en eigenaar Leo Kamphues kan spanning en nervositeit nu inruilen voor ge paste trots. „Je mag best weten dat ik slapeloze nachten heb ge had van dit project", aldus Kamphues. De huidige Koets, zoals de horeca-gelegenheid in de volks mond heet, heeft precies 25 jaar dienst gedaan. Het pand aan de Kruisstraat was niet meer in overeenstemming te brengen met de geldende milieu-eisen en de gemeente zag de pu bliekstrekker het liefst uit de dichtbevolkte Oude Morsch vertrekken. Een nieuwbouw- plan aan de Lammermarkt bracht soelaas. Op het binnen- tèrrein achter de nieuwe flat en de bestaande hoogbouw van de Marenpoortkade zou een ge- luiddichte bunker komen voor de Koets. Barretjes Inmiddels is het doosvormige pand af. Via een gang vanaf de Lammermarkt wordt de entree bereikt. De indeling van de discoruimte doet denken aan het oude gebouw. Kleine, afzon derlijke barretjes staan door het hele gebouw en in een aparte is een café nagebouwd, net als in de Kruisstraat. Daarmee houdt de vergelijking op. De Koets was een grote donkerbruine kroeg waar kon worden gedanst, het nieuwe pand wordt een dans paleis waar drank wordt ge schonken. Honderden meters leidingen, bedrading, buizenstelsels en isolatiemateriaal zitten tussen de buiten- en binnenmuren en zorgden dat frisse lucht, licht en bier naar de plaats van bestem ming worden geleid. Op de eer ste verdieping kunnen de be zoekers over de gebomde ba lustrade hangen en de verrich tingen op dansvloer en podium volgen. Achter het podium zijn de artiesten- en personeels ruimtes inclusief douche. Op het plafond wordt nog een ge luiddempende spray aange bracht, want geen decibel mag het pand verlaten. De produ cent van het geluid, de dj, heeft een eigen glazen hok van waar uit hij de hele zaak overziet en zelf bekeken kan worden. Als alles af is, kan een gespe cialiseerd bedrijf pas beginnen met het installeren van de om vangrijke lichtinstallatie die aan het plafond komt te hangen. Als ook dat voor elkaar is, komt de grote dag dat studenten en an dere kaarthouders in de nieuwe Koets mogen instappen. Theo Bakker Oude Rijn, 'De Bakkerij'. De sfeer is minder'pesterig deze woensdag in de huiskamer derblote-hemel-slapers. Sjaak, vorige week nog ruzie- zoekerig met collega-scha- penboer ('juh, jij mot 's un schaap verkopen, jij, en dat geld uitdelen, vuile schriep') zit er gelaten bij. Marian valt dat op: Wat ben je stil van daag, Sjaak.' 'Ja joh, Marian, ik ben er nu achter hoe de wereld in elkaar steekt, dan word je vanzelf stil. Nodig ik ze één keer uit om macaroni te komen eten, komen ze el ke avond. Als je goed ben, ben je gek hier.' Martin vult de stiltes. Met een verhaal over Ferry. 'Hé, moetje horen, Kees. Ferry gooit van de week vijf gulden in zo'n condoomapparaat, komt er niks uit. Hij naar binnen. 'Heb ik eindelijk eens een meissie dat wil, weigert dat ding,' zegt-ie. Die vent geeft 'm vijf piek. Ferry weer proberen, komen die dingen er wel uit, gaat-ie toch weer naar binnen en zegt: 'Werkt-ie weer niet.' Geeft die vent 'm nog een keer vijf gulden. Had-ie gra tis condooms en vijf piek verdiend.' 'Maar z'n meissie was inmiddels pleite natuur lijk.' lacht Kees. Schuin naast Ferry zit een nog net niet bejaarde man met een lange alle beuren baard. Ruitjes pet, flarden snot op de revers van zijn onbestemde wollen winter jas, slecht gedraaide sjekbes, hij moet filosoof van Russi sche afkomst zijn, hier in Leiden verzeild geraakt, om- dat-ie denkt de waarheid te kunnen vinden onder de blauwe steen op de Bree- straat. Eens zal hij die lich ten. Hij is een groot filosoof, want hij zwijgt. Dan bjkt-ie mijn kant op en zie ik de zijn aanwezigheid hier verbaren- de onrust, de levensvrees in zijn ogen. Wat heeft-ie ooit voor vreselijks aanschouwd? Is angst zijn drug? Martin zal dat een zorg zijn, die ratelt maar door. 'Vanaf mijn veertiende ben ik dopen gezind. Nu ben ik zevenen dertig en in de tussentijd ben ik vier jaar clean ge weest. Toen ik getrouwd v\ en ik mijn twee kindertjes •verzorgde. Waarom ik zo vrolijk ben? Nou, niet gepak in de trein vanmorgen. En zaten precies gabbers met een enorme skunk naast it Weet je, ik zit zwaar in de shit. Maar ik peur overal wel 1 iets uit om vrolijk te blijven. Anders gaat je kop zo ver frommelen.' Sjaak vraagt of ik de stekker er niet uit kaï trekken bij Martin. Op de hoek van de tafel is middels een lange, slanke v aangeschoven. Mooie me trekken. e eigenlijk actrice en bestu deert ze hier haar nieuwste rol? 'Nee,' zegt Marian, ze heet Lydia en ze is mateloos verliefd op en in de ban van die jongen daar. Door hem ze ook aan de dope geraakt. Ze verloedert snel, we zien haar afglijden, doodzonde van zo'n meid, maar ze is niet te helpen.' Zal wel burgerlijk zijn, maai bjkend naar de door liefde blinde Lydia moet ik aan haar ouders denken. Leven die nog? Hebben die vroeger niet goedbedoeld hun best gedaan? Gaan die niet nog harder kapot dan hun doch ter? Wat ben ik voor een dweperige romantische geest. Wie zijn eigenlijk de gekraakten? Deze gebruikers uit eigen wil of de men: hun omgeving die ze gebrui ken? Kees herkent mijn vertwijfe ling. 'Vijfentwintigjaarzitik in dit werk. Maar nog steeds wil ik deze schooiers met de ene hand aanhalen en ze met de andere een optater verkopen. Met mijn rechter hand wil ik ze namens de maatschappij slaan voor alle leed dat ze anderen bezor gen. Met mijn linker streel ik ze, omdat het mensen blij-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14