EIDEN Twijfels over sanering van vuile bodem Dieven ontdekken paardesport ijselaarsbank weer >aken in de duisternis aan de nomadenkaravaan Uitgever stuurt scholieren naar Frankrijk ■I - M Vogelteller voor Cronesteyn langs deze leidse autodealers op 2e paasdag Provincie: desnoods huizen in Groene Hart Baalbergen Katwijk 2e paasdag geopend! jERDAG 15 APRIL 1995 13 f henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 den» Een kassa die eerder deze week werd gestolen uit een oemenwinkel aan de Morsweg is teruggevonden op een par- erplaats aan de De Genestetstraat. De 100 gulden die in de ssa zat, was verdwenen. De dief had een ruit van de bloemen- nkel vernield om de kassa mee te kunnen nemen. assa terug, geld weg ugzak gestolen den» Een 18-jarige Leidenaar is gistermiddag zijn rugzak njtgeraakt in het restaurant van het warenhuis V&D. In de rug- k zaten een rijbewijs, een legitimatiebewijs, enkele woorden- ieken en een potje medicijnen. Volgens de politie kan het in- •men van meerdere pillen gevaar opleveren. laredorp: niet meer horeca iden» De buurtvereniging Maredorp en een twintigtal bewo- ;rs van de wijk De Camp hebben bezwaar aangetekend tegen >n horecagelegenheid aan de noordrand van het Vrouwenkerk- ein. In een brief aan de gemeente schrijven de bewoners, dat n face-lift voor het plein op zich geen overbodige luxe is. Maar it er ook horeca bij komt is hen in het verkeerde keelgat ge floten. Zij vinden dat zij met een schouwburg, een ballet- hooi, zalencentrum Antonius en het Praethuys in de buurt al >noeg zaken in de buurt hebben die overlast aantrekken. nuffelmarkt in Groenoordhallen iden» In de Groenoordhallen vindt vandaag en Tweede Paas- een grote snuffelmarkt plaats. Vandaag is de markt open tot 10 uur en maandag van 10.00 tot 17.00. De entreeprijs be- raagt 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen en plussers. NNO 1895 Dinsdag 16 April in leeuw in 't goud gezet. De kleur van den grimmigen, klim- enden leeuw voor het gymnasium aan de Doestraat alhier, heen niet naar elks smaak te zijn; althans, ,,men" heeft hem tdennacht of in den vroege morgen een ander aanzien willen ven, wat gedeeltelijk, gepaard gaande met verontreiniging van voetstuk en het door hem omklemde schild gelukt is. Men ?eft een voorraad verguldsel over zijn kop en manen uitgestort, et emmertje, waarin die verfstof klaarblijkelijk geweest was al iens de koning der dieren er mee te sieren, stond in de vroeg- nog naast den in Paaschpak gestoken leeuw. nt ,NNO 1970 dinsdag 14 april -£e vereniging Christelijke Jeugdhulp heeft besloten de exploita- ■wvan het Tehuis voor Moeder en Kind (verblijf voor ongehuw- le moeders aan de Zoeterwoudsesiftgel 99) stop te, zetten. Eind irige week is-dit voornemen aan de zestien personeelsleden ïkend gemaakt. Er verblijven thans nog drie ongehuwde meis- 5 in het tehuis, van wie er één net is bevallen. Voor alle drie be- [aat er uitzicht op onderdak elders. ,,In de huidige vorm is ex- loitatie niet langer noodzakelijk. Nu heb je de pil én ze worden eigen milieu meer geaccepteerd", aldus voorzitster Van Wijk- ohbu van Christelijke Jeugdhulp. bk lichttoren Breestraat hersteld 'oude' verlichting van de jselaarsbank wordt dinsdag april weer officieel in gebruik nomen. Ook de lichttoren van t pand Breestraat 52 is in ou- luister hersteld. Burgemees- Goekoop en J. Swart, direc- ir van het district Groot-Lei- n van de EWR, ontsteken 's onds om 21.45 uur de lampen n het pand en van de bank bij de kruising van Kort Ra- 'nburg, Breestraat en Noord- nde staat. De afgelopen aanden is hard gewerkt om de rlichting van beide bouwwer- :n in oorspronkelijke staat te- g te brengen. bank, die in in 1920 werd ge- aatst ter nagedachtenis van de idse burgemeester De Gijse- ar wegens zijn krachtige be id gedurende de Eerste We- ildoorlog, had oorspronkelijk lantaarns die 's avonds brand den achter gekleurd glas i.i de zijstukken. De verlichting begaf het echter na enige tijd. Na de tijdelijke verhuizing van het monument - de over kluizing over het Rapenburg moest worden vernieuwd - is men bovendien vergeten de elektriciteitskabels opnieuw te 'leggen. Dat kwam omdat des tijds niemand van Monumen tenzorg nog wist dat de bank vroeger over verlichting be schikte. Dat werd pas weer ont dekt bij lezing van het boekje 'Een beeld van baksteen' van Marieke Hillen, over de Leidse bouwkunst tussen de twee we reldoorlogen. In datzelfde boekje ontdekte men dat ook het pand Bree straat 52 ooit bijzondere ver lichting had. Het gebouw kreeg in 1933 een hoge lichttoren, die echter bij een latere verbouwing zijn functie verloor. KWANTUM VALKENBURG 2e PAASDAG GEOPEND! van 10.00 tot 17.00 uur breng een bezoek i Een unieke kollektie handgeknoopte Oosterse tapijten voor de laagste prijs! A'jJAJ \i Ujy) DE GROOTSTE DISCOUNTER VAN NEDERLAND Valkenburg (Z.H.), Voorschoterweg Boodschappen 4 C Warmonders doen I J steeds vaker hun boodschappen buiten Lei den. Oegstgeest en Sas- senheim zijn geduchte concurrenten. Zelf sleepte SDM Educatieve Uitgevers twee belangrijke En gelse awards in de wacht voor Omnibus, een leermethode Frans, maar nu wil het Leidse bedrijf ook de leerlingen die er gebruik van maken, laten win nen. Tien scholieren uit de eer ste klassen van vijf verschillende scholen uit het land mogen in mei een week naar het Franse Dieppe, dat in het Omnibus lesmateriaal de belangrijkste plaats inneemt. De winnaars van het 'Con- cours Omnibus', onder wie De- nise Gertenaar en Patty Lelie veld van het Leidse Vlietland College, krijgen volgende week zaterdag hun prijs uitgereikt. Hun werkstukken worden met de werkstukken van 335 andere inzenders tentoongesteld in het gebouw van SDM Educatieve Uitgevers aan de Roosevelt- straat. Bij SDM Educatieve Uitgevers zijn ze razend trots op Omni bus. een leermethode die sa men met medewerkers van de Vrije Universiteit werd opgezet. Twee jaar geleden kwam Omni bus op de markt, nadat er eerst op een klein aantal scholen vijf jaar was proefgedraaid. ,,Er zijn in Nederland nu in ieder geval al 150 grote scholengemeen schappen die er mee werken", zegt Petra Noordermeer van SDM Educatieve Uitgevers. Het bedrijf verwacht uiteindelijk zo'n veertig procent van de markt in handen te krijgen. Noordermeer: ,,Het is een ont zettend leuke manier om Frans te leren. Heel anders dan wij het vroeger op school kregen. Rij tjes idioom in je hoofd stampen is er niet meer bij. De leerlingen moeten veel luisteren en pikken zo de taal heel snel op." Twee keer werd een echt paard van stalhouder C. Staats gestolen, onlangs werd uit het restaurant van McDonalds aan de Beestenmarkt zijn kunst- paard ontvreemd. De Leidenaar is er nog kwaad over. „McDonalds spreekt van een studentengrap en heeft de aanklacht tegen de dader ingetrok ken, maar ik kan er de grap niet van zien. Mensen die zoiets doen beseffen gewoon niet wat het kost. De schade aan het paard wordt misschien vergoed, maar ik moet op en neer naar Engeland om te kijken of ik een nieuw kunstpaard kan regelen. Ik kan het paard zelf een paar maanden niet gebruiken en niet verhuren." foto hielco kuipers Leidse stalhouder pleit voor gezamenlijke actie LEIDEN AAP RIETVELD Gestolen paarden moeten cen traal geregistreerd en door een landelijk opererende vereniging van vrijwilligers worden opge spoord. Dat idee is afkomstig van eigenaar C. Staats van de Leidse stalhouderij De Bles. „Wat mij betreft wordt die ver eniging vandaag nog opge richt", zegt Staats. „Over een maand gaan de paardjes weer lekker de wei in, maar ik hou m'nhart vast." Volgens de politie neemt de diefstal van paarden en spullen die met paardesport hebben te maken hand over hand toe. Staats kan ervan meepraten. Twee keer werd er een paard van hem gestolen, twee andere pogingen tot diefstal mislukten. Staats kan het bijna niet meer bijbenen. „Twee paarden, een dure Mercedes pick-up, een vee-trailer op klaarlichte dag hier voor de deur, een jaar eer der ook een grote trailer. Auto's, paarden, zadels; alles wordt ge stolen." Volgens de stalhouder doet de politie veel te weinig tegen paardendieven. ,Als ik 's nachts eens een ritje heb, ik laad een van mijn paarden in en de poli tie komt toevallig langs, dan zeggen ze niks. Mijn eerste paard werd gestolen uit een weiland in Oud Ade. Ik heb twee keer geprobeerd aangifte te doen en twee keer had de po litie geen tijd. Een boer die ge tuige was geweest van de dief stal - waar ik trouwens zelf via- via achter was gekomen - werd pas maanden later gehoord." Maar Staats moet erkennen dat het voor de politie vermoe delijk ook niet meevalt om ge stolen paarden terug te vinden. „Ik ben ervan overtuigd dat ze allemaal naar het buitenland gaan. Naar België en Italië." Het idee van een vrijwilligers- vereniging die alle paardesport - evenementen afloopt om gesto len paarden terug te vinden heeft de stalhouder ook uit Bel gië. „Daar is zo'n vereniging al actief. Ik wil er snel met de poli tie en met verzekeringsmaat schappijen over gaan praten. Ik een belangrijke functie in het geheel van groene plekken in de provincie (de zogeheten ecolo gische hoofdstructuur) Volgens J. Boogmans, een van de twee overgebleven tellers, is het belangrijk te weten hoeveel vogels er zijn. Als het aantal van een bepaalde soort opeens ach teruit gaat, kan het nodig zijn om het beheer over het park bij te stellen. De nieuwe vogelteller hoeft niet per se nu al alle vogels te kennen. Enthousiastelingen kunnen zich aanmelden bij J. Boogmans, telefoon 071 314974. LEIDEN MONICA WESSELING De vogeltelling in polderpark Cronesteyn dreigt in gevaar te komen. Van de drie tellers ver huist er een en de twee overge bleven hebben eigenlijk nu al te weinig tijd. De vogelwerkgroep zoekt vrijwilligers die in het voorjaar ruim tien keer vroeg uit hun bed willen komen om in het park vogels te gaan tellen. Cronesteyn is een belangrijk gebied voor met name weidevo gels, maar ook bos- en parkvo gels als de boomkruiper, de spotvogel en de bosrietzanger komen er voor. Het park vervult (wordt hel meubels of auto's kijken?) f e,o« A"TO„e Düffli m) I/bsiibJIJIC dzju Motorhuis - OPEL Geenjaar - HYUNDAI Oudshoorn - MITSUBISHI Auto Heemskerk - NISSAN Baars - VOLVO L.I.A.M. - MERCEDES BENZ Auto Home - MAZDA Hemcar - RENAULT Van Haasteren Motors - TOYOTA - HONDA Van der Velde - CITROEN Herman Mulder - DAIHATSU Kamsteeg - AUDI - VOLKSWAGEN Multi Auto - SUZUKI Rijnland bv - FORD Auto Home - ROVER LEIDEN/DEN HAAG MONICA WESSELING Binnen enkele maanden valt het besluit waar in de Leidse regio de komende jaren ge bouwd gaat worden. De pro vincie wil, gezien de schier on eindige lijst woningzoekenden, haast maken met de bouw plannen-Vliegveld Valkenburg en de Oostvlietpolder zijn in het provinciaal plan nog steeds opgenomen als bouwlocaties al erkent datzelfde provinciaal bestuur dat beide nauwelijks reëel zijn. De Boterhuispolder en de Grote Polder liggen als bouwvlek meer voor de hand. Uit het donderdag gepresen teerde collegeplan van het nieuwe provinciaal bestuur blijkt dat de Leidse regio niet alleen voor de eigen woningbe hoefte, maar ook inwoners uit het oostelijk deel van Zuid- Holland moet bouwen. Het Groene Hart wordt beschermd en dus mogen de gemeenten daar nauwelijks bouwen. De woningen in de Duin- en Bol lenstreek zijn uitsluitend voor de eigen inwoners bestemd. Al leen in Voorhout komen 2000 huizen voor Leidse woningzoe kenden. Het provinciebestuur heeft haast. Niet alleen met het ma ken van een keuze (nog vóór het zomerreces), maar ook met de uitvoering van de bouw plannen. Als de gemeenten, Rijk en andere 'partijen' niet meewerken en grenscorrecties en andere dwingende ingrepen niet werken, dan wordt er voor de woningbouw uitgeweken naar het Groene Hart. „Als de bouw van woningen in de be kende Vincx-locatics echt on mogelijk blijkt te zijn binnen een fatsoenlijke tijd, dan gaan we naar de randen van het Groene Hart. Die onmogelijk heid moet dan wel onomstote lijk vaststaan. We schuwen in grepen niet", aldus gedepu teerde T. Jansen. Het ministerie van defensie heeft onlangs nog eens laten weten dat voor hen Valkenburg ook in de toekomst gewoon een militair-vliegveld blijft. Toch schrijft de provincie deze locatie (nog) niet af. „Het Rijk moet nog beslissen en we blij ven aandringen." Blijven de vliegtuigen op Valkenburg ko men, dan wordt de Grote Pol der bebouwd. De Oostvlietpolder als locatie voor woningbouw is ook twij felachtig. De plek is ook in zicht als mogelijke stortlocatie voor baggerspecie. De lesboeken staan vol met strips, daarnaast zijn er casset tebandjes, cd's en een videofilm 'Je vais gagner', wat zo veel wil zeggen als 'ik ga winnen'. Han- nefce ten Brink van SDM: „De docenten zijn heel enthousiast. Hun leerlingen vinden het weer leuk om met Frans te werken. En dat werd tijd want de taal heeft een tijd in het verdom hoekje gezeten." Stof voor het lesmateriaal komt voor een groot deel uit Dieppe, een stadje aan de kust van Normandië, waar inmiddels in de vakanties veel scholieren met hun ouders naartoe gaan. De plaatselijke VW-directeur, Michel Agodi, die in de lesboe ken steeds weer opduikt en in de videofilm acteert, wordt be stookt met telefoontjes en brief jes van leerlingen om informa tie over zijn stad. „De mensen die in Dieppe komen, zoeken hem allemaal op om te kijken of hij echt bestaat", zegt Petra Noordenneer. 'Er groeit hier ook geen boom meer' Vervolg van voorpagina Mevrouw J. de Wolf uit de wijk Zijloever weet dat inder tijd de vervuilde grond van Boot en Gijzenij is gesaneerd. Maar zij twijfelt of dat wel goed is gedaan. ,,Ik heb begre pen dat op sommige plaatsen maar vijftig centimeter diep is afgegraven. En dan vraag ik me af of dat voldoen de is geweest." vermoed dat die wel belangstel ling hebben voor het idee." De eigenaar van de stalhou derij aan de Fruitweg, zelf eige naar van twaalf paarden en elf koetsen, heeft het intussen maar druk met het gevaar van diefstal. „Ik maak tegenwoordig geregeld 's nachts een ritje langs mijn paarden. En als we een koets en paarden verhuren stuur ik extra mensen mee om op mijn spullen ën mijn paar den te letten. Want die kun je geen minuut alleen laten." LEIDEN HANS KOENEKOOP „Het valt mij op dat veel kinde ren uit de buurt last van hun luchtwegen hebben. Mijn eigen dochtertje kreeg toen ze drie jaar was last van haar luchtwe gen, nu is ze zes en heeft ze ast ma. De laatste tijd zijn al vaker kinderen met longklachten naar het ziekenhuis geweest. Ook zijn er veel volwassenen die kla gen over hoofdpijn en misselijk heid. En het is mij opgevallen dat de bomen niet meer willen groeien. Alles bij elkaar zeg ik: dat kan geen toeval zijn. Dat kan best wel eens met dat gif in de grond te maken hebben."^ De Wolf is nog bezig met het verzamelen van een lijst waarop verontruste buurtbewoners hun handtekening kunnen zetten. „Ik heb er inmiddels 25, maar ik moet nog zeker 30 adressen langs. Het was voor mij in elk geval aanleiding om de ge meente te waarschuwen." Het Wijkkomitee De Kooi, dat indertijd de afgravingen nauw lettend heeft gevolgd, is niet be trokken bij de actie van De Wolf. „Hoewel we wel wisten dat ze er mee bezig was", vertelt woordvoerster M. Groeneweg. „Ik moet eerlijk zeggen dat het mij zou verbazen als de gezond heidsklachten veroorzaakt wor den door vervuilde grond. Wij hebben met eigen ogen gezien hoe zorgvuldig die grond is af gegraven. Het gif moet verwij derd zijn. Het kan volgens mij alleen maar fout zijn gegaan als de grond die ze teruggestort hebben, ook vervuild is geweest. Maar dat zou al te gek zijn voor woorden." Groeneweg zoekt de klachten in andere oorzaken. „Mijn kin deren zijn zelf ook astmatisch, dus ik weet waar ik over praat. Misschien is het raadzaam als de ouders de allergie van hun kinderen eens goed laten on derzoeken. Ik heb bijvoorbeeld gezien dat een van de buurtbe woners een groot duivenhok in de tuin heeft staan. Het klinkt gek, maar een kind kan juist daar allergisch voor zijn." De Socialistische Partij heeft naar aanleiding van de klachten on middellijk een lijst met schrifte lijke vragen ingediend bij het college van B en W. De SP wil ondermeer weten wat er inder tijd precies met de vuile grond is gebeurd en of het college ac tie onderneemt. Wethouder H. de Goede van milieu meldde gistermiddag dat maatregelen van het college afhangen van de bevindingen van de GGD-arts. 'Thuis'-expositie in de Bakkerij Bakkerij kwamen vervolgens ve le foto's, schilderijen, kera- mieken objecten, wandkleden, gedichten en collages binnen. Wethouder Hennie Koek (on derwijs, zorg en emancipatie) opent de tentoonstelling om 19.15 uur. Het publiek kiest met behulp van een stembiljet het mooiste kunstwerk, dat vervol gens op .posterformaat afge drukt gedurende twee weken te zien zal zijn in de Leidse mu- pi's. Zeventig werkstukken met het thema 'Thuis' worden volgende week donderdag tentoongesteld in de Hooglandse Kerk. De cre aties zijn bij elkaar gebracht na een actie van de Gezamenlijke Diaconieën voor het diensten centrum dak- en thuislozen in de Bakkerij. De kerkgangers werd rond kerst gevraagd om na te denken over het begrip 'thuis' en om daar wat mee te doen. Bij de ACTIE ROEMENIË SUCCES - Twee vrachtwagens vol hulpgoede ren reizen dinsdag af naar Roemenië. De actie 'Mandok" is een ini tiatief van de politiemensen van het district Leiden-Voorschoten. Er gaven zoveel mensen gehoor aan de oproep goederen en geld in te zamelen dat de politie heeft besloten de actie bij te sturen. Met het geld dat binnenkomt wordt een bejaardenhuis aangekocht en opgezet in het plaatsje Tirgu Mures in Roemenië. De stichting 'Wil de Ganzen' steunt het project en verdubbelt iedere gulden die in de maand april wordt geschonken. Wilt u van 2e Paasdag een bijzonder dagje maken, ga dan naar Baalbergen in Katwijk. Want daar is weer zoveel te beleven, dat u haast zou vergeten dat er de mooiste en nieuwste meubelen te bewonderen zijn. Wij zijn 2e Paasdag geopend van 10.00-17.00 uur met een grandiose zitverrassing! MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13