Paasbroodjes met spijs, kaas of gehakte walnoot Smaak Prijs VRIJDAG 14 APRIL 1995 MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voer de voeding AARDAPPELOMELET (zie onderstaand recept) SPINAZIESALADE MET GRAPEFRUIT VLAFLIP Fruit 1 kleingesneden ui in 15 g (dieet)margarine/boter in een pan met een an ti-aanbakbodem. Bak400grösti, 1 kleingesne den paprika, een in ringen gesneden stukje prei, 50 g in reepjes gesneden salami en 2 ontvelde en grof gesneden tomaten al omscheppend en kele minuten mee. Klop 2 eieren los met papri kapoeder, peper en zout. Schep de eieren door het aardappelmengsel en bak de omelet aan beide zijden bruin. Per persoon: 2000 kilojoules, 480 kilocalorie ën, 16 g eiwit, 28 g vet, 41 g koolhydraten. RUNDERGEHAKTBALLETJES GEGRATINEERDE RAAPSTELEN (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN APPEL-KANEELVLA Maak 750 g raapstelen schoon en kook ze met aanhangend water onder af en toe omscheppen in 10 minuten gaar. Maak de groente op smaak met peper en weinig zout. Doe de raapstelen in een ovenvaste schaal. Verdeel er een in plakken gesneden tomaat over. Meng 4 eetlepels cottage cheese met 30 g geraspte oude kaas, verdeel dit over de tomaat en zet de groente onder de grill tot de kaas gekleurd is. Per persoon: 440 kilojoules, 100 kilocalorieën, 15 g eiwit, 3 g vet, 6 g koolhydraten. TOAST MET GEROOKTE ZALM KALFSSCHNITZEL BLEEKSELDERIJSALADE AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN GEVULDE PERZIKEN (zie onderstaand recept) Verkruimel 3 bitterkoekjes, meng ze met 2 eetle pels sinaasappelsap en laat dit enige tijd intrek ken. Leg 4 halve perziken (uit blik) met de holle kant naar boven in een ovenvaste schaal. Splits een ei met een eierscheider. Klop het eiwit met eetlepel suiker stijf. Spatel het eiwit door de bitterkoekjes en verdeel de massa midden in een matig hete oven (175 graden c). Roer 1 eet lepel bosvruchtenjam los met 2 eetlepels sinaas appelsap. Verdeel de saus over 2 bordjes. Zet op elk bordje 2 perziken en schep er 1 bolletje va- nilleijs bij. Direct serveren. Per persoon: 980 kilojoules, 230 kilocalorieën, 4 g eiwit, 3 g vet, 49 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT Dit is het lievelingsrecept van HELGA LAMMERTSMA UIT HAAR LEM. Lekker en nog goed voor de lijn ook. KOOLRABI-SALADE Wel de rozijnen enkele minuten in heet wa ter en laat ze uitlekken. Schil de koolrabi's en rasp ze grof. Schil de peer, snijd hem in stukjes en besprenkel deze met citroensap om verkleuren te voorkomen. Maak een sausje van de kwark, fritessaus, zout en pe per. Schep de peer, rozijnen en de saus door de geraspte koolrabi. Strooi er wat Fijngeknipte peterselie over. Lekker als lunch-saiade of met gebakken aardappels. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25 gulden. Nodig:2 koolrabi's; 2 peren; wat citroen sap; 50 gram rozij nen; 2 eetlepels ma gere kwark; 2 eetle pels fritessaus; zout; peper; wat fijnge knipte peterselie. Het ei en de paashaas De Kalevala, het heilige boek van het oude Fin land, vermeldt dat de wereld begon toen de god van de luchten op de knie van een in de oceaan slapende zeegodin een gouden ei legde. Het brak toen de godin begon te sidderen, en uit de brok stukken ervan ontstonden de delen van het heel al. Het ei is ook al duizenden jaren lang het symbool van nieuw leven en vruchtbaarheid. Vooral in het voorjaar, de paastijd, krijgt het ei veel aandacht. Pasen, daar horen eieren bij. Naast het natuur- produkt zijn er tal van luxueuze variaties. In sui ker en chocolade bijvoorbeeld. En omdat iemand die eieren moet brengen deed de paashaas z'n intrede met in z'n voetspoor vele andere dieren die de lente tot een feest moeten maken. FOTO MARKS SPENCER OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. buiging; 5. bende; 9. mening; IIgroen gesteente; 13. vreem de munt; 15. Engels bier; 16. vluchtige stof; 18. los (van zand); 19. spil; 20. leesteken; 21. momenteel; 23 liefkozing; 25. dronkenlap; 28. rangtel woord; 31. in orde, 32. scheeps touw; 33. bleek; 35. boekver- haal; 37. in orde; 39. muziek noot; 41. fortuin; 42. als aan ommezijde (Lat. afk.43. blad; 45. visje; 46. jong dier; 47. schattig; 49. vleesgerecht; 50. gepeupel; 53. manier; 54. oogje van garen. Verticaal: 1. oud; 2. geheimschrift; 3. op welke wijze; 4. telegraaf restant; 5. voorzetsel; 6. opstootje; 7. eertijds; 8. muzikale inleiding; 10. toneelspel; 12. indien; 14. grote toeloop; 16. doelpunt; 17. beroep; 22. beslist; 24. deelte- ken; 26. dierlijk produkt; 27. een beetje; 29. ik (Lat.); 30. projec tieplaatje; 33. vurig; 34. voorge recht; 35. gigant; 36. op geen plaats; 38. houten schoeisèl; 40. cijfer; 42. gedoofd; 44. verbond (It.); 46. loog; 48. erfelijkheids drager; 49. Engelse titel; 51. heilige; 52. grondtoon. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. fraai; 2. kansel; 3. kraam; 4. pluto; 5. samba; 6. hevel; 7. klucht; 8. woord; 9. chips; 10. stoel; 11. matse; 12. klaar; 13. Zweed; 14. wrang. Het citaat is een Russisch spreekwoord: ,,Men krijgt geen hoofdpijn van wat anderen drin ken". DE RÉCHTER Onlangs mochten wij uit han den van de vermaarde culinair- journaliste Wina Bom voor de derde achtereenvolgende maal de 'Diners Club Restaurant of the Year Award 1995' in ont vangst nemen en u zult begrij pen dat wij daar bijzonder trots op zijn. Trots omdat aan de top komen inspanningen vereist, maar aan de top blijven des te meer inspanningen vergt. Het bijzondere van deze prijs vind ik dat de gasten (in dit geval cre ditcardhouders) zelf een en quête hebben ingevuld waarbij vijf restaurants genomineerd kunnen worden in de categorie ën: Franse keuken, Italiaanse, Japanse en Oriëntaalse, en een categorie overige restaurants. In totaal ontvangen tien restau rants een onderscheiding in de vorm van een plaquette die bij de ingang van het bedrijf kan worden opgehangen. Aan de se lectie komen geen inspecteurs te pas zoals bij vele andere on derscheidingen wel het geval is en dat maakt de award in mijn ogen juist zo bijzonder. Eveneens in de prijzen vielen dit jaar Toine Hermsen en het ge lijknamige restaurant in Maas tricht, net als ondergetekende in de Franse categorie. Als beste Italiaanse restaurant kwamen Da Roberto in Den Haag en Villa Rozenrust in Leidschendam uit de bus. In de categorie Japans mochten Shirasagi in Den Haag en Yamazato in het Amsterdam se Okura hotel een award in ontvangst nemen. Lai Sin's in Driebergen en Raden Mas in Scheveningen mogen zich tot de beste Oriëntaalse restaurants re kenen en in de categorie 'overi ge' vielen Der Bloasbalg in het Limburgse Wahlwiller en Imko's in IJmuiden in de prijzen. Der Bloasbalg, onder leiding van pa- tron-cuisinier Jan Waghemans en echtgenote Elly, wordt ge roemd vanwege de verfijnde keuken en bijzondere ligging. Het restaurant beschikt over een schitterend terras en wordt met recht wel 'het balkon van Lim burg genoemd'. Ook collega Imko Binnerts toon de zich zeer verheugd met de onderscheiding. Nog geen jaar geleden opende hij, na jarenlang als chef-kok in het beroemde Amsterdamse restaurant Excel sior te hebben gekookt, zijn ei gen restaurant Imko's waar vis- specialiteiten de boventoon voe ren. Hij heeft IJmuiden op de culinaire landkaart van Neder land geplaatst. Dat hij juist voor die plaats heeft gekozen, mag vanwege de beroemde visafslag aldaar duidelijk zijn. Wie dicht bij het vuur zit... JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Mr. Jesse van Muylwijck BOES H T W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 15 APRIL DOOR HANS VAN ES Met de komst van supersnelle computers werd het in de jaren tachtig mogelijk om het weer 10 tot 14 dagen vooruit te bereke nen. Helaas was het resultaat nogal teleurstellend. Het werke lijk opgetreden weer toonde na twee weken nog maar weinig overeenstemming met de prog nose. In feite bleek het weer op wat langere termijn nauwelijks voorspelbaar. De belangrijkste oorzaak zit 'm in de zg. chaos theorie. De atmosfeer is een zeer complex systeem. Uiterst kleine veranderingen in de beginsitua tie, kunnen grote gevolgen heb ben voor de weersontwikkeling. Het is het beroemde verhaal van de vlinder in Tokio, die met zijn vleugels een luchtstroompje op wekt en vervolgens na een ket ting van reacties een wervelstorm veroorzaakt aan de andere kant van de aardbol. Wat concreter: een kleine golf in een front, dat over het hoofd wordt gezien e niet het beginmodel terechtkomt, kan er voor zorgen dat het compi^ termodel van de atmosfeer na enkele dagen compleet 'ontspoort', die reden gaat men er vanuit, dat een prognose over een termijn vaijiei meer dan 5 tot 7 dagen snel minder betrouwbaar wordt. Na twee v ken is er zelfs vaak geen verband meer te leggen met de aanvangsttf stand, van waaruit met rekenen is begonnen. Ondanks de genoemde beperkingen wordt er de laatste jaren weef volop geëxperimenteerd met weerverwachtingen van langer dan ee week vooruit. Het KNMI publiceert sinds kort een tiendaagse ver wachting in een Amsterdams huis-aan-huisblaadje. Hierin wordt n zoals tot nu toe gebruikelijk, een enkele, harde verwachting gegever' maar wordt er in algemene termen aangegeven welk weerregime hef meest waarschijnlijke zal zijn over tien dagen. Deze 'kansverwach ting' is gebaseerd op 32 verschillende uitkomsten van het model, plaatje geeft een ander stromingspatroon van de atmosfeer aan. S mige uitkomsten lijken op elkaar en vormen een 'familie' van weerrft gimes. Vaak zal een aanzienlijk deel van de 32 uitkomsten in dezell' de richting wijzen. De keuze voor het meest waarschijnlijke weertypj is dan niet zo moelijk. Anders wordt het, als verschillende weerregn mes evenredig vertegenwoordigd zijn. Dan komt de meteoroloog v het blok te staan. Uit de ervaringen met deze nieuwe methode zal moeten blijken of de tiendaagse kansverwachting geschikt is c huidige 'vijfdaagse' te vervangen. Het Paasweekeinde verloopt vrij koel en met vooral later enkele bf/i en. Morgen meer details. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Van daag in de omgeving van Oslo nog af en toe zon. Morgen in het zuiden plaatselijk veel wind. Mid- dagtemperatuur rond 8 Vandaag perioden met zon en droog. Morgen flinke Denemarken: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen wolkenvelden en vooral later op de dag re gen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 11 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst vrij rustig en zonnige perioden.In het noorden, en morgen ook elders,meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur vandaag on geveer 14 graden; morgen iets lagere België en Luxemburg: Vrij rustig voorjaarsweer. Naast wolken velden ook af en toe zon. Middagtempe ratuur ongeveer 12 graden. westen tot plaatselijk 17 i Temperatuur op 1000 me de Vogezen en de Jura e boven het vriespunt. Portugal: Vrij zonnig en droog. In he nog enkele wolkenvelden e gelijk wat regen, of 1200 meter. Morgen wolkenvelden in het noorden enkele buien. Middi temperatuur rond 12 graden, morg enkele graden hoger. Temperatuur 1000 meter hoogte in het Middeljj-, bergte enkele graden boven 0, op 15 i meter in de Zuidduitse Alpen enki graden onder 0. Morgen enkele gradf' Zwitserland: Ie Vende'e. Maximumtem peratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vrij zonnig maar in het zuiden ook-wol kenvelden en'kans op enkele verspreide regen- of onweersbuien. Vooral in het oostelijke lopend van 16 graden aan de kusten in het noorden tot plaatselijk 26 graden in Canarische Eilanden: Af en toe zon maar ook wolkenvelden en vooral aan de noordkant van de eilanden kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 25 graden. Marokko: Westkust: Naast zon ook flinke stapel wolken en enkele stevige regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur uiteen lopend van 19 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Eerst wat zon maar geleidelijk meer be wolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: oosten nu en dan ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtempera tuur op de meeste plaatsen tussen 15 en 20 graden. Temperatuur in de Alpen op 2000 meter hoogte rond het vries punt. Mallorca en Ibiza: Naast zon ook stapelwolken en waar schijnlijk droog.Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Italië Je Alpen vrij v bewolking en droog, temperatuur in dalen 12 graden, morgen enkele grad 1 hoger Aan de zuidkant van de Alpen en toe zon en temperatuur in de dal ongeveer 18 graden. Op 2000 rr kele graden onder 0. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral aan d zijde van de Alpen en rond Wenen af toe neerslag,boven 1000 meter sne .Middagtemperatuur in het laai omstreeks 12 graden, op 2000 r rond -4. morgen rond 0, in het laaj ongeveer 15 graden. ZATERDAG 15 APRIL 1995 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 04.17 16.32 03.50 Laag 000.14223D55* 12.21 p623 Weerrapporten 13 april 20 uur: Amsterdam licht be il morgen e isselend bewo kele buien, mogelijk met onweer. Boven de 1500 meter sneeuw. Middagtempe ratuur rond 18 graden, zuid van de Al pen enkele graden hoger. Morgen over het algemeen iets kouder. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Alpen net onder het vriespunt. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur ongeveer 18 graden, mor gen iets frisser. Malta: Perioden met zon, maar ook enkele bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur vandaag rond 13 graden, morgen enkele graden hoger. Op Cyprus iets Las Palmas half be München half be In veel gezinnen wordt het paasont- bijt beschouwd als het gezelligste ontbijt van het jaar. Vrolijk zon- nig-geel gedekte tafels, narcissen, gekleurde eieren en niet te verge ten het traditionele paasbrood. Bij zo'n feestelijk ontbijt past de geur van versgebakken broodjes en daarin is tegenwoordig volop keus. De belangstelling voor voor gebakken brood neemt sterk toe. Bijna 65 procent van alle huishoudens koopt per kwartaal al één A of meerdere keren voorge bakken brood, waar vooral jongere consumenten dol op zijn. Eén van de oorzaken voor de groei is de toenemende vraag van consumenten naar variatie. Verder past voorgebakken brood in de 'verwen-trend'. Ze worden in verschillende vormen op de markt aangeboden. Zuurstof- arm lang houdbaar verpakt en koel vers vanuit de koeling. Het koelverse brood heeft in vergelijking met het brood in de zuurstofarme verpakking een kortere houdbaarheid, namelijk een dag of vier. Het aantal varianten is de afgelopen jaren enorm toege nomen, van croissantjes tot petit- pains. Van alle voorgebakken brood jes worden harde broodjes het meest verkocht (48%). Daarnaast zijn crois sants ook bijzonder populair. Met voorgebakken broodjes maakt u een heerlijk paasontbijt. Wat dacht u van een versgebakken croissantje met boter en bosvruchtenjam? Of met een paar plakjes jonge kaas? Ook lekker is een hard voorgebakken bruin broodje dat u voor het afbak ken insnijdt en dan vult met een plakje ham of kaas. Leg de warme broodjes of croissants in een vrolijk paasmandje met gele servetten. Naast voorgebakken broodjes kunt u het paasontbijt uitbreiden met diver se broodsoorten en paasbrood. Er Brood is er in allerlei soorten, vormen en maten, waardoor a paasontbijt een feestelijk tintje kan worden gegeven. zijn paasbroden met of zonder spijs verkrijgbaar en deze smaken heerlijk met een beetje boter erop. Een bij zondere suggestie is een sneetje paasbrood met boter, honing en stukjes fijngehakte walnoot. Ook lek ker is een sneetje krentenbrood met boter en schijfjes sinaasappel. Maak daarnaast eens lekkere maan zaadbolletjes met roerei en bieslook. Want wat is een paasontbijt zonder eieren? Hiervoor moet u een door midden gesneden maanzaadbolletje en met een plakje rauwe ham. Bereiding Smelt 10 g boter in een steelpannetje en klop 2 eieren met wat zout en pe per los. Hak wat gewassen bieslook fijn. Roer het eimengsel door de bo ter en blijf voorzichtig roeren tot het ei is gestold. Schep er tot slot de bieslook door en verdeel het roerei over de rauwe ham. Als het om broodjes gaat geven de meeste mensen de voorkeur aan wit boven bruin. Vooral met feestdagen zijn witte broodjes in trek. Serveer daarom eens verschillende soorten witte broodjes. Er is keuze genoeg. Bijvoorbeeld tijgerbolletjes die zijn afgewerkt met een papje van rijste bloem en water, waardoor de zo ty pisch krokante korstjes ontstaan. Of maanzaadbolletjes, zachte witte puntjes, vloerkadetjes en sesambol- letjes. Gevlochten luxe witte broodjes in de vorm van een strikje geven het paas ontbijt een extra feestelijk tintje.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8