Japan vreest nieuwe gifgasaanslag sekte Buitenland lussen bombarderen >asis Tadzjieks verzet Jekraïne: rampcentrale Tsjernobyl in 2000 dicht Milosevic betrokken bij etnische zuivering door Bosnische Serviërs Die pet past ons allemaal Serviërs beschieten Dubrovnik James Bond slaat toe Chrysler gaat niet in op spectaculair bod Wit-Rusland doorbreekt patstelling tussen parlement en president jjDAG 14 APRIL 1995 Ëaus wast voeten me Paus Jo- BBftnnes Paulus II r*Mlheft gisteren in HH basiliek van ^Hit Jan van La- ^Hranen in Rome instelling door ^^ïristus van het ^^katste Avond- taal herdacht, pst onderdeel de plechtig- eid op Witte bnderdag is het ig lassen van de erk, beten, in navol- in* Pg van Christus Je zijn discipe- ln de voeten 6 laste. VERI foto reuter Dpga 208.; haakte Britse koningin onthoofd 3rho( amebnberraOnbekende vandalen hebben het omstreden beeld 359 kn een naakte koningin Elizabeth in Canberra onthoofd. Nog ■^^jemand heeft de verantwoordelijkheid voor de onthoofding op- |*g eëist. Het beeld van de blote Britse (èn Australische) koningin n prins Philip, zittend op een bankje in een park in Canberra, "Uitlokte woedende reacties aan Australische monarchisten. De fgelopen dagen hebben zij het vorstenpaar zo goed en zo tvaad als mogelijk aangekleed, tvanj ;L/aticaan benoemt opvolger Groër Ienen Het Vaticaan heeft gisteren volgens verwachting EN Ihristoph Schönborn aangewezen als opvolger van aartsbis- :j:hop Hans Hermann Groër van Wenen. De 75-jarige kardinaal ■ordt beschuldigd van seksueel misbruik van minderjarigen. :hönborn (50) wordt benoemd tot coadjutor, ofwel hulpbis- met het recht van opvolging. cJ-j ^taking treft Parijs en Franse banken se)>irijsWerknemers van de Franse posterijen, banken en het pm)penbaar vervoer hebben gisteren massaal gestaakt voor hogere -bnen en het behoud van de werkgelegenheid. De staking in het Qgprvoer en bij de post trof vooral de regio Parijs. Tienduizenden nensen moesten met de auto op het werk zien te komen. 5gl)ornan zevende Republikeinse kandidaat M1 Washington Als zevende heeft de Republikeinse afgevaardigde iob Doman zich gisteren opgeworpen als presidentskandidaat inerjoor zijn partij. De voormalige luchtmachtpiloot Doman (62), °P|ie zei een kruistocht te willen voeren tegen het 'morele verval' Amerika, hoort tot de rechtervleugel van de partij. 1 Gevangenisstraf Duitse skinheads onn» Vier skinheads die verleden jaar een synagoge in de P-iDuitse stad Lübeck in brand hebben gestoken, zijn gisteren ver- iordeeld tot gevangenisstraffen variërënd van 2,5 tot vier jaar. —De brandstichting op 25 maart van het vorig jaar was de eerste Q^anslag 0p een Duitse synagoge sinds de Tweede Wereldoorlog. 924 l™Ljradic volgende week in Den Haag P >en haag De Servische kampbewaker Dusan Tadic, die is be- 3 Ichuldigd van oorlogsmisdaden in Bosnië, kan over enkele da- lan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag uitgeleverd wor- Duitsland kan Tadic, die in München vastzit, aan het tribu- ADaaal overdragen nu Bonn een speciale wet heeft aangenomen iie gisteren in de Duitse staatscourant is gepubliceerd. De wet vordt daarmee vandaag van kracht. üiga: mensensmokkel zwaar gestraft Iedereen die tracht buitenlanders Letland binnen te mokkelen, kan krachtens de nieuwe strafwetten in dat land vijf ot tien jaar naar de gevangenis worden gestuurd. ,,Het moet on- iantrekkelijk worden om het land als doorgangsroute voor men en te gebruiken", aldus de parlementariër A. Ligotnis gisteren, ien golf van illegale migranten zette het parlement woensdag wetten te aanvaarden. anval op stad in Afghanistan i jssische gevechtsvliegtuigen ebben gisteren de Noordaf- ïaanse stad Taloqan gebom- ardeerd, waar het hoofdkwar- het Tadzjiekse verzet is ivestigd. Een woordvoerder iet verzet zei dat er 40 bur- lers zijn gedood, maar Radio abul spreekt van 100 doden en 00 gewonden. De toestellen kwamen uit 'adzjikistan, waar Russische roepen het bewind steunen te- zit'en strijders van de anti-com- lunistische oppositie. Die heb- de afgelopen dagen hun anvallen op Russische en Tad- jiekse grenswachten vanuit Af- hanistan en de Oosttadzjiekse 10 rtoskou hans hoogendijk •orrespondent jaar nadat de kerncen- 1 de Oekraïnse stad Tsjer- ïobyl ontplofte en een immen- er' e wolk radioactieve straling 'oor paniek in de hele wereld orgde, hebben de Oekraïnse Autoriteiten aangekondigd dat iet atoomcomplex in het jaar 2000 dicht gaat. De enige voor- 5 vaarde: het Westen moet fors nbetalen. De regering van Oekraïne en 'en zware delegatie van de Eu- opese Unie hebben gisteren ien principe-akkoord gesloten 'ver de sanering van de reactor 'lus de nog drie draaiende re- ictoren in het complex alsmede rv de financiering van niet-nucle- aire alternieven. Op 15 mei wor den de gesprekken voortgezet. Eerder had Sergej Parasjin, de directeur van het vier reactoren omvattende Tsjernobyl-com- plex al aangekondigd dat zijn land best wil overschakelen op gas gestookte centrales als het Westen daarvoor ruim zeven miljard gulden over heeft. Het Oekraïnse voorstel houdt in dat de vijftien EU-leden en Japan, Canada en de VS ieder ongeveer 350 miljoen gulden op tafel zullen leggen. Oekraïne zou zelf ook zo'n 350 miljoen willen bijdragen. Het geld is no dig voor het stilleggen en ont mantelen van de kernreactoren, het omscholen van het 5.500 man tellende personeel, het bouwen van nieuwe op gas ge stookte centrales en het impor teren van dat gas. Tribunaal bestaat twijfel. De documenten hebben betrekldng op de periode waarin door de Bosnische Serviërs felle etnische zuiveringen werden uitgevoerd om alle niet-Serviers uit Bosnië te verdrijven. Milosevic en de andere Servische leiders hebben steeds gezegd niets te weten van die campagnes van de Bosnische Serviërs. Eén van de documenten is gericht aan de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic. In de brief wordt Karadzic door de Servische veiligheidsdienst opgeroepen de gevangenenkampen in Bosnië te ontruimen. „Het is dringend noodzakelijk het aantal kampen te verminderen en het aantal kampen te concentreren tot twee of drie", staat in het document van 24 mei 1992, dat ondertekend is door Jovisa Stanisic, de chef van de veiligheidsdienst CRDB van het ministerie van binnenlandse zaken. Volgens westerse diplomaten spreekt Stanisic dagelijks met Milosevic, aldus de Times. Een ander document, dat is gericht aan de Servische paramilitaire commandant Arkan, bevat bevelen over het arresteren, deporteren en in een aantal gevallen zelfs doden van moslims in Bijeljina, een stadje in het noordoosten van Bosnië waar de etnische zuivering aan het begin van de oorlog met bijzonder veel kracht ter hand genomen werd door de Serviërs. „Om de moslim-bevolking angst aan te jagen moet een klein aantal gedood worden", zegt het stuk. „Milosevic wilde vanaf het begin dat zijn mensen in de CRDB het kanaal zouden zijn om een Groot-Servië te bereiken", aldus Mihailovic. „In tegenstelling tot het leger was dit een door Milosevic zelf uitgezocht apparaat, en hij wilde dat een zo klein mogelijk aantal mensen van de zaak wist. Door paramilitaire groepen te gebruiken kon de schijn van chaos in Bosnië opgehouden worden." Documenten van de Servische geheime dienst die door een voormalige agent met hulp van Nederland naar het oorlogsmisdadentribunaal in Den Haag zijn gesmokkeld, wijzen erop dat wanneer ze authentiek zijn de Servische president Slobodan Milosevic op de hoogte was van Servische concentratiekapen in Bosnië en de moord op moslims. Dat heeft de krant The New York Times gisteren gemeld. De documenten gaan terug tot 1992 en verbinden Milosevic met de misdaden die begaan zijn door de Bosnische Serviërs en allerhande strijdgroepen. Voormalig geheim agent Cedomir Mihailovic, die tussen 1991 en 1994 een hoge positie bij de geheime dienst had, heeft de stukken overgedragen aan hetVN- oorlogsmisdadentribunaal. Mihailovic deserteerde in de herfst van '94 uit de geheime dienst na de politieke moord op een vriend en kwam met behulp van een door de Nederlandse ambassade in Belgrado verstrekt paspoort naar Den Haag om de documenten aan het tribunaal te overhandingen. Daarna werd Mihailovic door het tribunaal overgedragen aan de Nederlandse Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), die ook de documenten heeft gekregen. Volgen de krant zijn de documenten tijdens de overdracht bij de BVD zoek Stockholm Het leven van een politieman gaat niet altijd over rozen. Dat toont deze foto van een duiker van de Stockholmse politie die in een meer ten zuiden van de Zweedse hoofdstad vergeefs op zoek is naar een pistool. Jongetjes zouden dat eerder uit het meer hebben opgevist. Omdat ze dachten dat hget wapen iets te maken zou kunnen hebben met de moordaanslag op premier Palme in 1986 gooiden ze het weer terug. foto reuter zagreb rtr-dpa-afp Een dag voor de verwachte aan komst van toeristen voor de paasvakantie, is de internatio nale luchthaven van Dubrovnik aan de Adriatische kust gisteren zwaar beschoten door Servische artillerie in het naburige Bosnië. Bij een tweede bombardement viel later in de middag in de zuidoostelijke buitenwijk van de stad een dode en liepen drie mensen verwondingen op. Het was het eerste bombarde ment op Dubrovnik sinds vorig jaar. De Kroatische media zwe gen enkele uren over de be schietingen van het vliegveld, waar de komende dagen veel binnenlandse en buitenlandse toeristen worden verwacht voor de paasdagen. De Servische be schietingen zijn kennelijk be doeld om het toerisme in Du brovnik ti Twintigduizend extra agenten op de been Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zegt vanmorgen in De Volkskrant dat Mihailovic de documenten begin dit jaar heeft teruggekregen en dat hij daarvoor heeft getekend. De documenten zouden op dit moment worden onderzocht door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Den Haag twijfelt ernstig aan de echtheid van de papieren. Ook in Washington en bij het De Japanse politie heeft de jacht op leden van de reli gieuze sekte Aum Shinrikyo (De Hoogste Waarheid) ge ïntensiveerd. Sinds gisteren controleren 20.000 politie mensen het Japanse wegennet, terwijl door heel Japan huiszoekingen plaatsvinden in kantoren van de sekte. De politie had tot dusver aange nomen dat Asahara naar het buitenland was gevlucht, moge lijk Hong Kong of Taiwan. De politie zoekt verder een sekteleider die in februari een notaris uit Tokyo zou hebben gekidnapt. De notaris is nog steeds spoorloos. Drie dagen geleden zat de ontvoerder nog in een hotel in West-Japan. De klopjacht op de sekte na correspondent De politie reageert hiermee op tips dat de leider van de sekte, Shoko Asahara, met een auto op de vlucht is. Hij zou zelfs gesig naleerd zijn. Aum Shinrikyo wordt ervan verdacht het giftige zenuwgas op 20 maart in de Ja panse metro te hebben ge plaatst. De politie vermoedt dat de leiding van de sekte zich in groepen heeft verdeeld en met gevaarlijk chemicaliën, waar mee het zenuwgas sarin kan worden gemaakt, onderweg is. lijk succesvol. Meer dan hon derd leden van de sekte zijn ge arresteerd, onder wie vier hoofdfiguren, zogenaamde mi nisters. De sekte is georgani seerd naar model van de Japan se regering. Asahara is de 'kei zer' en hij heeft 20 ministeries onder zich. Gisteren arresteerde de politie 'bouwminister' Kiyohi Nakata (47). Nakata, ex-lid van de maf fia en tijdens het uitzitten van een gevangenisstraf lid gewor den van Aum, leidde geheime eenheden die afvallige vluchte lingen moest kidnappen en straffen. Gevluchte volgelingen komen nu met verhalen hoe ze bij eerdere vluchtpogingen wer den gekidnapt, met verdovende en hallucinerende middelen in gespoten en in luchtdichte vrachtcontainers opgesloten. De sekte kidnapte verder rijke mensen om geld of land van ze af te troggelen. Ook zij kregen hallucinerende middelen toege diend en werden tot 'vrijwillige schenkingen' gedwongen. Disconto Japan op één procent De Japanse centrale bank heeft vandaag het disconto verlaagd met 0,75 procent tot 1 procent, de laagste stand ooit. De dis contoverlaging is onderdeel van het stimuleringsplan voor de economie dat de regering van morgen aankondigde en dat be doeld is om de negatieve gevol gen van de sterke yen op te van gen. Het disconto werd voor het laatst in september 1993 ver laagd, destijds ook met 0,75 procent. Japan probeert de negatieve gevolgen van de lage dollar stand voor de economie op te vangen. Een lage dollar is nade lig voor de concurrentiepositie van Japanse bedrijven. Zo zeg gen Sony en Toyota dat ze mil joenen verlies lijden bij elke dollardaling ten opzichte van de De verlaging van de disconto heeft tot doel de yen voor inves teerders onaantrekkelijker te maken om zodoende door een sterke munt Japanse bedrijven meer ademruimte te geven. streek Gorny-Badachsjan opge voerd. Kabul meldt al vier dagen Russische bombardementen in de provincies Takhar en Badachsjan, die aan Tadjikistan grenzen. Moskou beschuldigt Afghanistan ervan bases van het Tadzjiekse verzet op zijn grond gebied toe te laten, maar Kabul zegt dat het slechts humanitaire hulp aan vluchtelingen uit Tad zjikistan geeft. De Russische president Jeltsin zegde de Tadzjiekse leiding gis teren verdere militaire en finan ciële hulp toe. De Russische mi nister van defensie Gratsjov ver klaarde eerder tegen het sturen van meer troepen naar Tadzji kistan te zijn. st. petersburg Rusland is in de greep van de maffia. Dagelijks worden er aanslagen gepleegd op mensen die niet met de gangsters meewer ken. Deze week nog werd de vice-president van een Russische bank op straat in Moskou vermoord. In St. Petersburg leek het er gisteren bij zonder verhit aan toe te gaan. Maar de spectaculaire actie was in scene gezet. Het waren stuntmannen die door de lucht vlogen bij de opna men van de nieuwste James Bondfilm 'Golden Eye'. De film heeft de strijd tussen 007 en de Russische maffia als onderwerp, foto reuter 'Het concern is niet te koop Detroit anp-afpKerkorian woensdag met zijn bod in elk geval wel in. Kort na de bekendmaking van het bood schoot de koers van het aandeel Chrysler met veertig procent omhoog. De zakenman/miljardair - hij zou goed zijn voor 2,5 miljard dollar en daarmee 23ste staan op de lijst van rijkste mensen in de Verenigde Staten - streek de autobouwer flink tegen de ha ren in toen hij enkele maanden geleden liet doorschemeren van zijn belang af te willen, omdat het hem te weinig zou opleve ren. Dat zorgde voor flinke on rust onder de andere aandeel houders van Chrysler, die vrees den dat de verkoop van dat be lang een daling van de aande lenkoers tot gevolg zou hebben. Het belang van Kerkorian in de autoproducent bedraagt bij na tien procent. Om te voorko men dat hij het voor het zeggen zou krijgen, nam Chrysler maat regelen. De transactie van Kerkorian zou de op een na grootste in de geschiedenis van het Ameri kaanse bedrijfsleven worden. De overneming van het tabak en voedingsmiddelenconcern RJR Nabisco voor 25 miljard dollar door de beleggingsgroep KKR is tot nu toe de grootste. Het bod van 22,8 miljard dollar dat de 77-jarige Amerikaanse zakenman Kirk Kerkorian heeft uitgebracht op Chrysler, de op twee na grootste autoproducent van de Verenigde Staten, roept nogal wat vraagtekens op. Het zou Kerkorian niet zijn te doen om het bezit van het concern, maar om meer geld te verdie nen aan het belang dat hij al in. de onderneming heeft. Chrysler heeft het bod van de hand gewezen. „Het concern is niet te koop", aldus een verkla ring van de directie. Topman Robert Eaton liet weten Chry sler niet op het spel te zullen zetten. „We hebben hard ge werkt om de financiële positie te verbeteren, de waarde voor de aandeelhouders te vergroten van klanten, werknemers, dea lers en leveranciers. Dat proces willen we niet omkeren." Kerkorian, die wordt ge steund door de voormalige di recteur Iacocca, zit Chrysler al langer op de hielen. Hij vindt dat de directie met haar beleid niet het maximum voor de aan deelhouders eruit haalt. In no vember vorig jaar verlangde hij maatregelen om de beurskoers op te krikken. Daar slaagde Het parlement van Wit-Rusland heeft gisteren toegegeven aan de wens van president Loekas jenko om een referendum te houden. De volks vertegenwoordigers hebben echter bedongen dat het antwoord op een voorstel tot uitbreiding van de presidentiële bevoegdheden slechts advi serende status krijgt. Loekasjenko wilde probe ren de bevoegdheid te krijgen om het parlement te ontbinden. Met het compromis is een parle mentaire crisis in de voormalige Sovjet-repu bliek enigszins bezworen. Leden van de opposi tie in het 305 zetels tellende parlement waren bij de stemming afwezig. De machtsstrijd tussen president en parlement lijkt een constante te zijn geworden in de politiek van de voormalige Sovjet-republieken. Na Rus land, Oekraïne en de Centraalaziatische staten is Wit-Rusland aan de beurt. President Loekasjenko liet eerder deze week 18 afgevaardigden van de democratische oppositie hardhandig uit het par lement verwijderen, omdat die zich verzetten te gen zijn plannen voor een referendum over uit breiding van zijn bevoegdheden. „Nog nooit was Wit-Rusland zo dicht bij een bur geroorlog' waarschuwde parlementsvoorzitter Metsjeslav Grib met veel gevoel voor drama na de inval in het parlement. Zo'n tweehonderd gemas kerde politie-agenten trokken woensdagmorgen bij zonsopgang het gebouw binnen en mepten de afgevaardigden de straat op, aldus een van de slachtoffers. „Toen we de agenten op onze parle mentaire onschendbaarheid wezen, begonnen ze nog harder te slaan. Loekasjenko was laaiend over de 'provocatie' van de parlementariërs. „Ik heb het recht orde op za ken te stellen in mijn eigen huis. Het is afgelopen met dergelijke komedies in het parlementsge bouw of in andere overheidsgebouwen." De president dreigde het parlement te ontbinden nadat het dinsdag zijn voorstel voor een referen dum in eerste instantie had verworpen. Loekas jenko wil de kiezers op 14 mei, wanneer er parle mentsverkiezingen worden gehouden, vier vra gen voorleggen: over het Russisch als officiële taal naast het Witrussisch, het invoeren van een nieuw wapen en een nieuwe vlag, die veel op die van de vroegere Sovjetunie lijkt, nauwere econo mische integratie met Rusland en het recht van de president om het parlement te ontbinden. Dinsdag nog keurde de meerderheid van de 303 afgevaardigden deze voorstellen af. Met name de 30 leden van het democratische Volksfront waren fel tegen en gingen in hongerstaking. Maar giste ren was het parlement inmiddels bijgedraaid: het stemde in met de eerste drie vragen van het refe rendum, de vierde vraag over ontbinding van de volksvertegenwoordiging zal slechts als advies gelden zonder kracht van wet. Terloops voerden de afgevaardigden 7 november, de dag van de ok toberrevolutie van 1917, weer in als nationale feestdag. Het parlement maakte daarmee de naam van Wit-Rusland als conservatiefste ex-Sovjetrepu bliek volledig waar. Economische hervormingen zijn er na de val van de Sovjetunie nauwelijks van de grond gekomen, de regering in Minsk is sim pelweg doorgegaan geld te pompen in verouder de industrieën en sociale voorzieningen. Het land is onder het Sovjetbewind volgestouwd met zware industrie, die amper kan overleven nu de economische structuur van de oude Sovjetu nie is verdwenen. Bovendien is Wit-Rusland voor zijn grondstoffen en energie geheel van Rusland afhankelijk, dat daar nu wereldprijzen voor vraagt. Loekasjenko, een ex-Sovjetfunctionaris zonder duidelijke politieke voorkeuren maar met een to meloze ambitie, speelde in op de onvrede over de slechte economische toestand. Met een populisti sche campagne won hij vorig jaar juni het presi dentschap, maar zijn beloftes heeft hij nog niet kunnen waarmaken. Loekasjenko's wonderrecept is toenadering met, of zelfs aansluiting bij Rus land. Moskou vindt de overname van de failliete Witrussische boedel vooralsnog een te dure grap. Hulp van het Internationaal Monetair Fonds kan de president wel vergeten zolang hij geen werk van de economische sanering maakt. .Om zijn zin door te zetten, poogt Loekasjenko zijn macht te vergroten en verzet hij zich tegen eenieder die hem daarbij dwarsboomt. De presi dent riep een eigen garde van 300 man en tanks in het leven en stuurde zijn afgezanten het land in om dorpen, steden en districten te besturen. Kranten die het waagden zijn beleid te bekritise ren en te melden dat hij zich schuldig maakte aan corruptie zijn verboden. Het parlement stemde in september met zijn pro gramma om de economische crisis te bestrijden in, maar weigerde hem extra bevoegdheden die hij nodig zei te hebben om het programma uit te voeren. Sindsdien is het oorlog tussen president en parlement, waarbij elk de macht van de ander probeert in te perken. De democraten, een minderheid in Wit-Rusland, beschuldigen Loekasjenko ervan de nationale on afhankelijkheid en de taal ook al wordt die maar door slechts vier procent van de Wit-Russen gesproken te grabbel te gooien. Maar ook de conservatieve afgevaardigden zijn weinig gene gen samen te werken met een president die zij opvliegend en onvoorspelbaar vinden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7