Bonden helpen 'knelgevallen' „Hoeveel over schrijvingen ik ook doe, het kost me niks" Binnenland In afwachting van 5 mei Meer meldingen over handel in plutonium en uranium SOFI-nummer ook voor ziekenfondsen Blauwhelmen gebruikt als koerier voor Bosniërs Kabinet verdeeld over voorstel Betuwelijn IIJDAG 14 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlan CPD Geassocieerde Pers D [uliana: Geen verjaardagscadeautjes pn haag Prinses Juliana, die 30 april 86 jaar wordt, wil geen erjaardagscadeautjes. Wie haar iets wil sturen, kan daarmee be- jr een ander plezier doen, zo heeft de prinses gisteren laten we 'd tfyi. Juliana viert haar verjaardag in huiselijke kring. 'oor 'ng Kijtijdenwet beter gerespecteerd pn haag Vrachtwagen- en buschauffeurs houden zich de iaarjatste tijd beter aan de rijtijdenwet. Alleen de vervoerders van pvaarlijke stoffen nemen het minder nauw met de dagelijks rij- n rusttijden. Dat staat in het jaarverslag 1994 van de Rijksver keersinspectie (RVI). De RVI voerde vorig jaar aanzienlijk meer !nigi|egcontrolës (plus 11,5 procent) uit dan in 1993. De dienst was j 1994 goed voor in totaal 84.358 controles en constateerde op |e weg 6.628 overtredingen. ÜT^erdronken kinderen geborgen Jiefeld Duikers hebben gisteren de stoffelijke overschotten ge- ™"prgen van de twee Nederlandse kinderen, die vorige week in de [ijn bij het Duitse Krefeld verdronken. De kinderen van respec tievelijk vijfjaar en negen maanden kwamen om het leven toen -Tj-riet schip van hun ouders, de Orca uit Zwijndrecht, na een aan- aring zonk. Het lijkje van een kind lag nog in het schip. Het loffelijk overschot van het andere kind werd ongeveer tien kilo- heter stroomafwaarts gevonden. in Snelheid bij wegafzettingen daalt f iriebergen Automobilisten houden zich steeds beter aan de 'kt naximale snelheid bij wegwerkzaamheden. Drie weken nadat nd. |e politie begon met de intensieve snelheidscontrole langs de ifzettingen, krijgt nog 12 tot 18 procent van de passerende wa- "itöns een bekeuring. Vorig jaar liep het percentage hardrijders Tegen de 70 procent. De verkeersdienst van de politie in Drieber- ura /jen wil met de snelheidscontroles de veiligheid van de wegwer- v l'ers vergroten. Vorig jaar kwamen twee arbeiders om het leven ■^lioordat ze werden geschept door langsrazende auto's. \lmelo: 200 van 700 ambtenaren weg |i mei r>Bij de gemeente Almelo verdwijnen 200 van de ruim H '00 medewerkers. De verkleining van het personeelsbestand on- B ïitaat door het afstoten van taken. Dat blijkt uit het plan dat B H i W gisteren hebben gepresenteerd. Het college verwacht dat de jfslanking zonder gedwongen ontslagen kan verlopen, omdat 1 'n Medewerkers doorstromen naar de verzelfstandigde diensten. Na dreigement Vereniging Eigen Huis den haag anp De Vereniging Eigen Huis heeft onder dreiging van een kort geding de bouwbonden ertoe bewogen dat sommige nieuwbouwhuizen niet (langer) onder de bouwstakingen zullen vallen. De bouwbonden benadrukten dat het om 'individuele knelgevallen' gaat en niet om hele projecten. vijf als knelgeval bestempelden. „Daar gaan we onmiddellijk aan de slag," aldus woordvoerder Nijhof van de gezamenlijke bonden. Maar ook de Nationale Wo ningraad en het NCIV, twee koepels van woningcorporaties, dreigden gisteren op de 23ste stakingsdag met rechterlijke stappen. Zij wezen erop dat huurders hun toegewezen nieu we woningen niet in kunnen, omdat deze niet worden afge bouwd. Beide eisten de afbouw van woningen in aanbouw die al zijn toegewezen, en van reno vatieprojecten waarbij bewo ners tijdelijk elders verblijven of grote overlast ondervinden. Gisteren toonden de geza menlijke bouwbonden FNV, CNV en HZC hun verontwaardi ging over het almaar uitblijven van een officiële reactie van de werkgevers op hun CAO-bod van dinsdagavond. Ze kregen Het gaat volgens Eigen Huis om nieuwbouwhuizen, waarvan de opleveringsdatum schriftelijk was aangekondigd en om hui zen waarvan de kopers de fac tuur voor het betalen van de voorlaatste termijn hebben ont vangen. In beide gevallen is ne gentig procent van de aan- neemsom betaald. Volgens Ei gen Huis is deze groep kopers extra zwaar door de bouwsta- king getroffen. Eigen Huis riep gistermiddag zwaar gedupeerden op zich te melden op de 'stakingsinfolijn' 033-507600. De vereniging schatte dat het om ongeveer duizend woningen gaat. Zij zal de probleemgevallen na con trole van de gegevens aan de bonden doorgeven. Volgens de bonden overlegde Eigen Huis tot nu toe zeven brieven, waar van de bonden er uiteindelijk >en haag gpd et kabinet is ernstig verdeeld iver "het voorstel van WD-mi- lister Jorritsma van verkeer om '20 miljoen gulden uit te trek- :en voor de aanpak van knel punten in de Betuwe-goederen- poorlijn. De D66-bewindslie- len vinden dat veel meer geld moet worden vrijgemaakt voor mdertunneling en geluid we ende voorzieningen. De WD- ninisters zijn er nog niet van overtuigd dat het kabinet zo diep in de buidel moet tasten, zo bleek gisteren. Premier Kok gaf na afloop van de ministerraad toe dat er over de Betuwelijn nog geen over eenstemming in zicht is. „Het is nog niet voor alle leden van het kabinet duidelijk hoe de keuze moet zijn. Voor de één is elke gulden voor aanvullende voor zieningen er één teveel, voor de ander is elke gulden er één te weinig. En dan zit er nog een groepje precies tussenin", aldus de minister-president. Zelf schatte Kok eerder 'met een schippersoog' dat de aanpassin gen aan de lijn 400 a 500 mil joen mogen kosten. Jorritsma heeft het kabinet voorgesteld alleen een treintun- nel aan te leggen voor het knel punt Hardinxveld-Giessendam. Voor de overige vier knelpunten acht de minister tunnels te duur. Daar moeten de provin cies genoegen nemen met ge- Bonden bereiden acties voor bij Shell Chemie 9e leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV hebben het eindbod van Shell Chemie voor de nieuwe CAO bij de vestigin- ;en Pernis en Moerdijk als vol strekt onvoldoende van de hand ;ewezen. Eerder al keurden de eden van de Industriebond ;NV het aanbod af. De bonden ;aan nu acties voorbereiden. De bonden vroegen bij Shell een 36-urige werkweek voor medewerkers in de dagdienst en afspraken over behoud van werkgelegenheid. Verder eisten de organisaties, afhankelijk van werkgelegenheidsafspraken, een loonsverhoging van mini maal twee keer 1,5 procent. Snell van zijn kant ziet alleen ruimte voor meer experimenten met werken in deeltijd. Het loonbod beperkte zich tot twee maal 1 procent en twee eenma- ge uitkeringen van 1,5 procent. den haag gpd De afgelopen twee jaar zijn 31 meldingen gedaan van illegale handel in plutonium en urani um in ons land. Geen van de meldingen heeft geleid tot aan houdingen of het in beslag ne men van het nucleaire materi aal. Er is ook niemand vervolgd. De meldingen zijn binnengeko men bij het in 1993 opgerichte landelijk meldpunt bij de Eco nomische Controledienst (ECD). Aan het meldpunt wer ken politie, CRI, BVD en douane mee. Het is voor het eerst dat er concrete cijfers over de meldin gen naar buiten zijn gekomen. Tot nu toe werd de handel altijd gebagatelliseerd. Medio vorig jaar werd gesproken over één melding. Later werd gesproken over twaalf en vijftien. Van de 31 meldingen over 1993 en 1994 ging het in zestien gevallen om uranium. De rest betrof plutoni um. Volgens een zegsman zijn de meldingen veelal tips van bui tenlandse inlichtingendiensten, verladers of werknemers van bedrijven. Acties hebben tot nu toe niets opgeleverd. In alle ge vallen werden andere stoffen of dingen ontdekt. „Het gaat vaak om oplich ting", aldus de zegsman, „er gaan heel veel indianenverha len rond. Van échte handel is tot nu toe niets gebleken. Als Nederland er bij betrokken is, heeft het hoogstens een Finan ciële of transportlink. De handel vindt dan in het buitenland plaats." Bij de illegale handel in de ra dioactieve stoffen zijn vooral lieden uit de vroegere Sovjetu nie betrokken. De val van de Berlijhse muur en het commu nisme is ook de aanleiding ge weest het meldpunt op te zet ten. Voordien liepen diverse diensten elkaar voor de voeten. Van enige coördinatie was geen sprake. Autoverkopen stijgen nog den haag gpd bijval van hun vakcentrales, die het uitblijven van een stand punt van het AVBB, de overkoe pelende organisatie van de werkgevers, onbegrijpelijk noemden. Het voorstel van de bonden om de onderhandelingen na vijf weken staken weer vlot te trek ken, behelst onder meer het in leveren van nog eens twee extra roostervrije dagen in ruil voor een goede overgang naar een nieuwe, individuele VUT-rege- ling. Volgens de werkgevers moet er edhter meer op tafel ko men om de nieuwe VUT-rege- ling volledig voor te financieren. Maar binnen de bonden lijkt er niet nog meer rek te zitten. Het inleveren van nog eens twee roostervrije dagen om uit de impasse te komen, kon tij dens een actiebijeenkomst woensdag in Utrecht op afkeu rende reacties van aanwezige bouwvakkers rekenen. Daarmee lijkt de zaak nog steeds muur vast te zitten en over de paasda gen heen getild te worden. De bonden voorzien dan ook vol gende week dinsdag uitbreiding van de acties. Thans staken 36.000 bouwers. den haag gpd-anp Óm de uitwisseling van persoonsgegevens tussen verschillende instanties te bevorderen, moeten ook de ziekenfondsen het SOFI-num mer nog dit jaar gaan invoeren in hun admi nistratie. Door het sociaal-fiscaal nummer in de ver zekerdenadministratie van ziekenfondsen op te nemen, is het gemakkelijker om zieken fondsverzekerden te identificeren. Dat ver groot de mogelijkheden om informatie uit te wisselen tussen ziekenfondsen en instanties die een rol spelen bij de uitvoering van de so ciale zekerheid. Bovendien wordt de gege vensuitwisseling daardoor goedkoper. Steeds vaker wisselen ziekenfondsen gege vens uit met gemeentelijke sociale diensten, werkgevers en uitkeringsinstanties om fraude met belastingen, sociale zekerheid en subsi dies te bestrijden. Het kabinet werd het gisteren ook eens over de Koppelingswet Illegalen, waarmee door een vergelijking van gegevens illegalen kun nen worden opgespoord die geen recht heb ben op collectieve voorzieningen zoals bij stand en huursubsidie. Het kabinet wil een uitzondering maken voor acute gezondheids zorg en onderwijs aan kinderen. KëT V OVLR TL TUSóLN /ILLXAKDLRÊN ZOUDLN ZÊ 'TzecFM. wereN y p sha^ voor 'N eeRU)fce Pftys. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. den haag gpd Nederlandse blauwhelmen wor den, vaak zonder dat ze het we ten, ingeschakeld als geldkoe rier voor in ons land woonachti ge voormalige Joegoslaven. Die proberen via de Nederlandse VN-soldaten soms grote som men geld te sturen naar familie en vrienden in het door burger oorlog geteisterde Bosnië. De Bosnische vluchtelingen in Nederland weten soms op raadselachtige wijze de adres sen van familieleden van blauwhelmen te achterhalen. Het thuisfront of de ;soldaat Wórdt vervolgens benaderd om brieven of pakketten vqqi; fami lie in Bosnië mee te nemen. Het ministerie van Defensie heeft alle Nederlandse blauw helmen van Dutchbat en hun familie gewaarschuwd voor de ze praktijken. Volgens kapitein Hagenaars van de Crisisstaf in Den Haag en belast met inlich tingen en veiligheid zijn er meerdere van dergelijke voor vallen bekend. Daarbij was sprake van bedragen die tot in de duizenden guldens liepen. „Het mag duidelijk zijn dat er zeer grote problemen kunnen ontstaan door op de verzoeken in te gaan", zegt Hagenaars in 'De Achterbanier', een speciale uitgave voor Nederlandse iriili- tairen in het buitenland. Problemen ontstaan als sol daten tijdens Servische weg blokkades worden betrapt op geldsmokkel of als het geld op één of andere wijze niet aan komt. Zo kreeg onlangs een mi litair, gestationeerd in Srebreni ca, tijdens zijn verlof bezoek van een man die een pakketje wilde meegeven voor een inwo ner van de moslim-enclave. Daarin bleek een bedrag van 20.000 Duitse mark te zitten. De soldaat wilde er niet aan mee werken en stuurde het pakketje terug naar de afzender. Later werd hij beschuldigd van dief stal. Defensie adviseert de blauw helmen onder meer geen post meer voor derden mee te ne men. Ook^rpoeten Nederlandse soldaten ter plaatse geen per soonlijke gegevens uitwisselen met inwoners en dienen ze pri- végegevens niet onbeheerd ach ter te laten. Via-via komen die adressen in Nederland terecht bij Bosnische vluchtelingen. Ook het thuisfront moet niet vrijelijk met gegevens te koop lopen. De financiële nood voor bur gers in Bosnië, waar bijna nie- mand werk heeft en waar ban ken niet meer functioneren, is enorm. Eerste levensbehoeften gaan in steden als Sarajevo en Srebrenica voor soms fabelach tige prijzen van de hand. Bosni- sche vluthtelingen in het bui tenland proberen met het stu ren van geld hun familie finan cieel te ondersteunen. u ontvangt. Het is gewoon altijd Datzelfde geldt voor de (AGENirfcENHet plein voor het hotel De Wereld in Wageningen wordt opnieuw bestraat als voorbereiding op de komst van duizenden bezoekers p 5 mei. Op die datum in 1945 ondertekende de Duitse bezetter het capitulatiedocument. Nu, vijftig jaar later, wordt dat feit extra feestelijk her- acht. De nog steeds herstellende prins Bemhard is van plan om zoals altijd het défilé van oud-strijders af te nemen. FOTO ANP HANS STEINMEIER girobetaalkaarten die u uitschrijft. luidschermen, fietstunnels, het verleggen van wegen en de aan leg van viaducten. De totale kosten van de aan leg van de lijn tussen Rotterdam en Duitsland inclusief voor zieningen bedragen in het plan-Jorritsma 7,4 miljard gul den. De achterban van D66 heeft geëist dat voor de aanpas singen van de lijn minimaal een aanvullend bedrag van 1,2 mil jard gulden wordt uitgetrokken. Ongeacht het bedrag dat De verkopen van nieuwe perso nenauto's zijn in het eerste kwartaal van dit jaar verder ge stegen. Tot 1 april werden 152.341 stuks verkocht, 4,3 pro cent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. De ver eniging RAI verwacht een totaal verkoopcijfer van 450.000 per sonenauto's. De opgaande lijn uit 1994 is doorgetrokken. Dat laat volgens RAI-voorzitter G. Worm 'duide lijk zien dat de autoverkopen in de pas lopen met het snelle her stel van de economie.' Volgens de RAI zullen de verkopen door groeien tot de resultaten van het topjaar 1992, bijna een half miljoen. Vorig jaar gingen 433.900 auto's van de hand, 11 procent meer dan in het reces siejaar 1993. Ook de verkopen van vrachtwagens en trekkers stegen in het eerste kwartaal mét 4 procent ten opzichte van vorig jaar. Toen werd al een stij ging van 70 procent geboekt, vooral door toegenomen export. Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Thuisbankiers weten waar ze aan Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou de overschrijvingen. Hoeveel u er ook doet, per kwartaal, per jaar, het kost u niks. Of 't nu gaat om de overschrijvingskaarten uit uw blauwe giroboekje, of om de acceptgiro's die u invult, 'ongeacht of u er in het binnenland mee betaalt, of op een buitenlands postkantoor geld mee opneemt. U weet gewoon waar u aan toe bent. Zoals ook geld opnemen met uw gratis giromaatpas altijd kosteloos is. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaart op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. POSTBANK toe zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5