FFISEï 'Miljarden nodig voor infrastructuur' Binnenland si Jeugdhulpverlening kruipt langzaam uit het verdomhoekje Kok is niet bang voor Turkse furie leen in Weekblad Privé Limburg zoekt nog vergeefs naar honderden aspergestekers Korthals Altes wil meer hoge posten voor VVD Verdeeldheid in eigen huis deed Vahstal de das om Actie tegen veevervoer AG 14 APRIL 1995 3 atersnood kost erheid bijna If miljard watersnood van begin febru- ost de overheid naar schat- bijna een half miljard gul- zo heeft minister Zalm van het kabinet laten we- Zo kost de premie van 500 va en Per geëvacueerd huis- eg!1' c i het bin- landse zaken 52 miljoen len. Een andere grote post is niljoen gulden voor brand- r, politie, leger en vrijwilli- Economische Zaken denkt miljoen te moeten betalen het bedrijfsleven. Land- w denkt 85 miljoen gulden te zijn aan schadevergoe- en voor agrarische bedrij- Voor beide categoriën be- ["qi wen is verder nog een potje 30 miljoen beschikbaar uit Rampenfonds. Verkeer en terstaat rekent erop 43 mil- i gulden te moeten besteden het herstel van schade langs ;tafenvegen- an schade bij particulieren 'ft de overheid, de evacuatie ten uitgezonderd, niet mee >etalen. De circa 40 miljoen ien daarvoor komt van het ionaal Rampenfonds. Politiek niet langer doof voor noodkreten uit het veld g HAAG» PAULV Noodkreten, brandbrieven en zelfs rechtszaken om plaatsing in een inrich ting af te dwingen: de jeugdhulpverle ning zit klem. Het is de afgelopen jaren steeds moeilijker geworden om jonge ren die op een of andere wijze in de problemen zijn geraakt op een adequa te manier te helpen. Oorzaken: een toe nemend aantal jongeren dat hulp nodig heeft en de 'verstopping' van het huidi ge stelsel van jeugdhulpverlening. Ook voor de rechterlijke macht is de maat vol. ,,De overheid kan niet blijven zeggen dat ze haar best doet. Op een gegeven moment moet ze met een re sultaat komen", merkte de Haagse rechter Punt twee dagen geleden op. Hij deed dat tijdens een kort geding dat een Rotterdamse stichting had aange spannen tegen de staat om plaatsing van een zestienjarige Rotterdammer met ernstige gedragsproblemen af te dwingen. Punt doet volgende week uit spraak, al voelt hij daar eigenlijk weinig voor: ,,Ik heb liever dat de politiek dit oplost dan de rechter." De fractiespecialisten in de Tweede Kamer onderkennen al langer dat er wat moet gebeuren. Met name de ver snippering in de hulpverlening vormt een bron van zorg. Tal van organisaties en instellingen houden zich bezig met hulp aan jongeren, maar de samenhang daarin ontbreekt vaak. Ook op landelijk niveau heeft het altijd aan een eendui dig beleid ontbroken omdat de jeugd onder verschillende ministeries ressor teert: VWS, Justitie en Onderwijs. Veel effect hadden de inspanningen van de specialisten tot dusverre niet. Welzijn is een terrein dat in politiek- Den Haag van oudsher weinig belang stelling trekt, tenzij er plotseling dui zenden boze bejaarden op de stoep van het Binnenhof staan. In die houding be gint zich echter een kentering af te te kenen. De noodkreten uit het veld be ginnen in Den Haag door te dringen. De jeugdhulpverlening is niet langer een soft terrein, maar blijkt nauwe raak vlakken te hebben met politiek gevoeli ge onderwerpen als minderheden en criminaliteit. Het kabinet-Kok, in het bijzonder de staatssecretarissen Terpstra (welzijn) en Schmitz (justitie), lijken ernst te willen maken met de jeugdhulpverlening. Mi nister Dijkstal van binnenlandse zaken (WD) gaf in februari de eerste voorzet door een bedrag van honderd miljoen gulden extra op te eisen voor de jeugd- hulp. De vice-premier zei het onaan vaardbaar te vinden dat een derde van de kinderen die door de kinderrechter wordt doorverwezen naar de hulpverle ning, wegens plaatsgebrek buiten de boot valt. Partijgenote Terpstra trad in de voet sporen van wegbereider Dijkstal. Ze diende recentelijk een voorstel in bij WD-minister Zalm van financiën om die honderd miljoen gulden extra daad werkelijk vrij te maken op de rijksbe groting. Gisteren kreeg Terpstra in de Kamer daarvoor de steun van PvdA, CDA en D66. Terpstra en Schmitz sommeerden vo rige maand enkele ambtenaren om de eis te onderbouwen met een notitie waarin kort de knelpunten op een rijtje worden gezet. Duidelijk wordt dat het beroep op de jeugdhulpverlening toe neemt. Het aantal kinderen dat onder toezicht wordt geplaatst door de rech ter, is bijvoorbeeld gestegen van bijna 11.000 in 1988 tot ruim 15.000. De amb tenaren verwachten een verdere jaar lijkse stijging met 750 tot 1000 gevallen. Maar er is meer aan de hand. De ambtenaren constateren dat jongeren veel langer dan vroeger onder behande ling blijven in bijvoorbeeld instellingen voor licht verstandelijk gehandicapte kinderen. Ook het beleid om de hulp te verplaatsen van interhaten naar op- vanggezinnen lijkt zijn grenzen te heb ben bereikt. Probleem is ook dat de plaatsingen tegenwoordig regionaal gebonden zijn doordat het rijk dat beleid heeft gede centraliseerd naar provincies en grote steden. Instellingen nemen alleen jon geren uit de eigen regio op, wat tot ge volg heeft dat dure bedden in een jeugdinrichting op de ene plek leeg blij ven, terwijl elders jongeren worden ont slagen zonder dat voor hen een oplos sing is gevonden. De ambtenaren pleiten er in hun no titie dan ook voor om de oplossing niet alleen te zoeken in de uitbreiding van het aantal plaatsen in internaten, maar ook werk te maken van een doelmatiger gebruik van die voorzieningen. Premier Kok is niet erg onder de indruk van de Turkse kritiek op Nederland wegens de oprich ting van een Koerdisch parle ment in Den Haag. Volgens de premier zou het een land dat zelf inbreuk maakt op.het vol kenrecht door de inval in Noord-Irak, passen zich wat be scheidener op te stellen. Dat heeft Kok gisteren gezegd na afloop van de ministerraad. Volgens hem heeft minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) re gelmatig contact gehad met zijn Turkse collega, waarbij deze is duidelijk gemaakt dat volgens de Nederlandse grondwet een dergelijke vergadering niet kan worden verboden. De 'onterechte druk' die de Turkse regering op Nederland heeft uitgeoefend, heeft het ka binet geen moment aan het twijfelen gebracht, aldus Kok, en ook verdere druk zal dat niet doen. Ook protesten van de Verenigde Staten, die met name de deelname van de 'terroristi sche organisatie' PKK onver teerbaar vinden, doen Kok niet van mening veranderen. Pas als de openbare orde en veiligheid in het geding zijn, wordt er op getreden. Volgens Kok moet het moge lijk zijn het conflict met de Turkse regering snel en met ge zond verstand te boven te ko men. De Nederlandse regering is overigens niet van plan het Koerdische parlement, noch een eventueel op te richten Koerdische regering in balling schap, als gesprekspartner te beschouwen. In de Turkse pers is Neder land uitgemaakt voor 'verrotte bondgenoot' en 'achterbakse verrader.' Volgens de media moet de Nederlandse ambassa deur onmiddellijk worden uit gezet. Verder zouden alle Tur ken in Nederland meteen hun geld van Nederlandse banken moeten halen en alleen nog bij eigen winkels moeten kopen. Bovendien moet Nederland door internationale instanties op het matje worden geroepen. Limburg staat bepaald niet te trappelen om asperges te ste ken. Ondanks een intensieve campagne hebben zich tot nu toe maar 290 liefhebbers aange meld voor de 655 vacatures. De tijd dringt: morgen begint offi cieel het aspergeseizoen. Onder meer met borden langs de weg en advertenties worden via een speciaal ingesteld pro jectbureau aspirantstekers warm gemaakt voor de jaarlijk se mogelijkheid om iets bij te verdienen. ,,We richten ons op bijvoorbeeld mensen met een baan of studenten die iets ex tra's willen verdienen. Mensen met een uitkering hebben er niet zoveel aan: zij moeten hun verdiensten tenslotte weer inle veren," aldus een woordvoerder van het Landbouwschap in Limburg. In totaal hebben 108 van de ruim 1.100 Limburgse telers va catures bij het projectbureau aangemeld. Als zij niet genoeg personeel weten te werven, zit er volgens de zegsman van het Landbouwschap niet veel an ders voor hen op dan een deel van de oogst als verloren te be schouwen. Het liefst zetten de telers mensen van buiten de Europese Unie (vooral Polen) op het land aan het werk. Dat mag pas, als is gebleken dat binnen de EU niet genoeg ste kers te vinden zijn. ,,De kans is klein dat de kwekers daar een vergunning voor krijgen. De keus is dan: overwerken of af schrijven." De woordvoerder van het Landbouwschap schat dat met het steken tussen de 1.500 en 3.500 gulden netto te verdienen valt. Het seizoen duurt tot 24 ju ni. De verwachting is dat rond 1 mei het oogsten pas goed op gang komt. De problemen met het vinden van stekers doen zich niet alleen in Limburg voor. Ook Brabant en Drente kampten men met een tekort aan stekers. In het Drentse Bor ger zijn dertig werklozen aange schreven om deel te nemen aan het aspergesteken. Het lag in de bedoeling hen te korten op hun uitkering als zij dat zouden wei geren. Inmiddels is men daar op teruggekomen gezien de fel le kritiek op dit plan. Borger be kijkt nu of het idee nog wel kan worden uitgevoerd. /--<PFMf miTn RENÉ COLTOF 100 Appartementen worden verkocht door beheer bv Bel voor informatie: 01117-2005 iwa-k.) Werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan ziet Nederland graag als invalspoort van Europa: De overheid moet jaarlijks twee tot drie miljard gulden meer uittrekken voor verbetering van de infrastructuur wil het de opgelopen achterstand wegwerken. Anders kan Nederland nooit 'de invalspoort van Europa' wor den, vindt VNO/NCW-voorzitter Rinnooy Kan. Tijdens een debat over econo mie. ruimte en toekomst in Nijmegen pleitte de werkge- beling van de investeringen in infrastructuur. Rinnooy Kan is teleurgesteld in het paarse kabi net. Volgens hem wordt er ook te weinig geld gestoken in tech nologie en onderwijs. ,,De prio riteiten zijn niet goed. Wij kun nen ons geen files op de inter nationale transportverbindin gen permitteren: als er goede ren van Rotterdam naar Bonn moeten, accepteert de klant geen files èn in Nederland èn in Bonn. Laatstgenoemde file kan hij moeilijk vermijden. Maar waar hij dit wel kan, doet hij dit ook. Hij zal zijn route dus ver leggen. waarbij hij Nederland zal mijden. En dit kan hij meer en meer doen, want de ons om ringende landen zijn druk bezig met name de internationale transportverbindingen te verbe teren." Rinnooy Kan vindt dat de Betuwelijn zo snel mogelijk moet komen omdat dat de con currentiepositie van Nederland verder verbetert. De concurrentiepositie van Nederland is overigens hele maal zo slecht nog niet. Uit on derzoek onder 41 meest con currerende landen, stond Ne derland vorig jaar achtste op de wereldranglijst. Volgens Rin nooy hebben ondernemingen in Nederland het meest te lijden van milieumaatregelen. Ook de hoogte van de belastingtarieven vormt volgens hem een ernstige belemmering voor gezonde concurrentie met andere lan den. In het algemeen leiden te hoge lasten voor het bedrijfsle ven mede tot te lage uitgaven voor onderzoek en ontwikke ling Hij pleit voor een lastenver lichting voor het bedrijfsleven. ,,Die wordt in de discussies van de laatste weken te vaak be schouwd als een soort cadeau van de overheid voor het be drijfsleven. Niets is minder waar. Het is een geringe correc tie op de te hoge collectieve las tendruk in Nederland." Rinnooy Kan waarschuwde ervoor dat onder invloed van de aantrekkende economie ook in de omringende landen lasten verlichtingen worden doorge voerd. ..Als die daar evenwichti ger zijn dan hier, dus lastenver lichting voor iedereen, dan wor den onze problemen alleen naar groter." bouwstaking van na de Tweede Wereldoorlog. Waar tot nu toe de werkgevers er het patent op lijken te hebben werknemersor ganisaties uit elkaar te spelen, is het nu eens andersom. Het wa ter moet de lidorganisaties van het AVBB wel tot aan de lippen staan. Sommigen zagen Vahstal graag dooronderhandelen naar een 'moderne' CAO. ..Maar als het ijs kraakt, moet hij naar de kant komen", zo viel te horen. Vahstal wilde blijven door schaatsen, maar zakte tenslotte door de ijsvloer van zijn eigen achterban. k: Compromis lastenverlichting ftAG* In het kabinet is een compromis in de maak over de ^verlichting voor het bedrijfsleven in 1996. De PvdA-fractie dl het niet nodig dat multinationals die miljarden winst ma in desalniettemin duizenden werknemers ontslaan, daar- (rofiteren. WD en D66 willen de lastenverlichting wèl voor [erkgevers toepassen. Premier Kok heeft nu voorgesteld te doen: algemene lastenverlichting èn specifieke maatre- j voor afzonderlijke bedrijven. I let kabinet heeft voor lagere n in 1996 in totaal 4,5 miljard gulden beschikbaar. tuige AH-overval pleegde meineed |m Een 24-jarige getuige in de rechtszaak over de AH- fden in Oosterbeek is gisteren in hoger beroep veroordeeld jn halfjaar cel. Volgens zijn 20-jarige ex-vriendin heeft de umer haar indertijd verteld dat een van de verdachten hem n dronken bui had toevertrouwd dat hij bij de Oosterbeekse /al betrokken was. Tegenover de rechter-commissaris ont- e de man onder ede dit verhaal. Grootste senaatsfractie wil meer macht WD-fractievoorzitter in de Eer ste Kamer Korthals Altes wil nog de komende weken sluitende afspraken maken over een 'uit ruil' van topfuncties tussen het CDA en de liberale partij. Zodra dat mogelijk is wil de WD het voorzitterschap van de Tweede Kamer of het vice-voorzitter- schap van de Raad van State. Deze twee functies worden nu nog vervuld door de christen democraten Deetman en Schol ten. PvdA'er Tjeenk Willink mag voorzitter van de Eerste Kamer blijven, aldus Korthals Altes. Eind vorige maand wekte de oud-minister van justitie nog de indruk dat hij uit was op de stoel van de senaatsvoorzitter. „Het ligt nu het meest voor de hand te zeggen: de WD is de grootste, we willen de voorzitter van de senaat leveren", aldus Korthals Altes in een interview met de Volkskrant. Afgelopen weekeinde nam zijn partijge noot Wiegel daar nog afstand van. Volgens Wiegel is Tjeenk Willink een uitstekende voorzit ter die ook de steun van de WD verdient als de Eerste Kamer 13 juni de nieuwe voorzitter kiest. Volgens Korthals Altes was zijn uitspraak bedoeld als 'voor zet' voor een discussie over de verdeling van de drie belang rijkste adviesfuncties in politiek Den Haag: het driemanschap dat de koningin bij kabinetsfor maties als eerste raadpleegt. „Die drie plaatsen worden nu bekleed door twee CDA'ers en een PvdA'er. Het lijkt ons rede lijk dat het CDA één van zijn functies prijsgeeft. Een uitruil met de PvdA, daar zijn we niet op uit. Dat levert geen winst op voor de coalitie", aldus Korthals Altes desgevraagd. De WD-fractievoorzitter vindt het niet nodig met de pet in de hand naar het CDA te stappen. Hij wil voor 13 juni sluitende afspraken maken met PvdA en D66 dat deze partijen de WD-kandidaat steunen als Scholten over twee jaar met leeftijdsontslag gaat, of als er na verkiezingen een nieuwe ka mervoorzitter moet komen. De steun van het CDA is daarbij niet nodig. Korthals Altes: „Als je daarover nu afspraken maakt met de coalitiepartners, dan moet je daar op aankunnen." Werkgeversonderhandelaar Vahstal is er niet in geslaagd zijn schaapjes bij elkaar te hou den. Zijn oncorformistische, bikkelharde manier van onder handelen heeft hem niet ge bracht wat hij ervan hoopte: een 'CAO voor de werkenden'. Zijn gevarieerde achterban, uit eenlopend van de eenmansaan- nemer tot de bouwgigant, is na een staking van bijna vijf weken tot op het bot verdeeld. Vahstal, in eigen kring nu niet bepaald als een soepel mens be schouwd, is opgestapt. De tac tiek van verdeel-en-heers die de vakbonden hebben toegepast, in CAO-onderhandelingen vaak toegepast door werkgevers, heeft succes. Vahstal moest niets hebben van de traditionele gang van za ken in het CAO-circus: werkge vers beginnen bij A, vakbonden bij B en men ontmoet elkaar na verloop van tijd ergens in het midden. Vanaf het begin van de onderhandelingen heeft de eer- i ste onderhandelaar van het ver- I bond van bouwwerkgevers AVBB een hard, maar duidelijk standpunt ingenomen. Hij wenste voor de komende twee jaar een loonkostenstijging van maximaal 5,5 procent. Al zijn bewegingen hebben in dat teken gestaan. Hoe de bonden dat geld wilden besteden, was hem eigenlijk om het even, hoe wel hij een lichte voorkeur had voor de werkende bouwvakkers. In de afgelopen CAO's is vol gens Vahstal teveel gebeurd voor niet-actieven: arbeidson geschikten, werklozen en voor vutters. Het lijkt er nu toch op dat hij met zijn opstelling zijn hand heeft overspeeld. Misschien re kende hij er niet op dat de bon den een wekenlange staking zouden volhouden. Misschien ook overschatte hij de rek in zijn eigen achterban. Hij was in ieder geval volstrekt overtuigd van zijn eigen gelijk. Er zal gisteravond laat een zucht van verlichting door de burelen van de bouwbonden zijn gegaan. Beroepsmatig had men met de nu eens flam boyante, dan weer korzelige, dan weer botte Vahstal te ma ken. Maar hij lag slecht. „Die man is gek", foeterde een vak bondsbestuurder nog niet zo lang geleden. Aan de andere kant zal men op het bondskan- toor in Woerden tevreden te rugblikken op de langdurigste ekactie Bende van Venlo afgerond De uitgebreide zoekacties naar stoffelijke resten van nog Reende slachtoffers van de zogenoemde Bende van Venlo |en niets opgeleverd. Aan de zoekacties deze week hebben t leden van het speciale onderzoeksteam twintig ME-ers tewerkt en deskundigen van de gravendienst van de Ko- lijke Landmacht. Ook werd een speurhond ingeschakeld, teerdere plekken in Noord-Limburg is gezocht, onder ande de bossen rond Arcen. De leden van de bende van Venlo len tot nu toe verdacht van de moord op acht personen, on- iie een echtpaar uit Venlo, een man uit Reuver en meerdere inlo woonachtige Turken. Tot mogelijke andere slachtoffers en illegale Turken behoren. In wisselende samenstelling He bende van Nederlanders en Turken onschuldigen heb- afgeslacht, met voor zover bekend geen ander doel dan het In zelf. d°e™(ven maanden voor invoeren gifslib het EM* De rechtbank in Arnhem heeft twee ex-directeuren van Dedrijf uit Angeren veroordeeld tot zeven maanden cel voor hts jwoeren van minstens 12.000 ton verontreinigd zuiverings- ie ppï^mstig uit Duitsland. Uit analyses is gebleken dat het siipjiild was met cyanide, cadmium, iood, koper, nikkel en zink. ervjf derland werd het slib, vermengd met kalk en boomschors, ,ft erjeboden als compost of grondverbeteraar. De mannen gin- Jiog door met de verkoop toen al vaststond dat het slib ver- jen B was' V°'8ens officier van justitie hebben de twee ex-di- telinuren m'nstens 650.000 Duitse mark aan de handel ver- aantal gevangenen allochtoon 'ktohAAGNog nooit zaten er zoveel mensen in een cel als vorig erde-10.000, bijna 3.000 meer dan in 1993. De helft van hen was Hijhtoon. In de jeugdinrichtingen wordt dit percentage ge- ;meit op ongeveer 60 procent. Het aantal ontvluchtingen uit ge- mün strafinrichtingen daalde sterk van 59 in 1993 tot 21 vorig VN Bijna de helft van de gevangenen zit een straf uit van meer de twee jaar. Een kwart heeft een straf langer dan vier jaar en gateninder dan een kwart moet maximaal zes maanden zitten, rekei Amsterdam Een vrachtwagenchauffeur ontsteekt in grote woede als een actievoerder van PETA (People for Ethical Treatment of Animals) probeert een leus tegen de misstanden in de vleesindustrie op zijn wagen te schilderen bij het abattoir aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. FOTO ANP WILLEM MIDDELKOOP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3