Marseille vergrootglas van aftakeling Frankrijk mtmuM 1 Feiten &Meningen Chinezen bang voor instabiliteit Granaten maken geen onderscheid' Defensie-industrie is klaar voor compensatie-orders VRIJDAG 14 APRIL 1995 NIEUWSANALYSE De dood van de Chinese revolutionaire lei der Chen Yun heeft in China weinig emo ties losgemaakt. De Chinese burgers heb ben het bericht van het overlijden van de aartsrivaal van part ij veteraan Deng Xiao ping voor kennisgeving aangenomen. „De mensen zijn meer bezorgd over zaken als inflatie, sociale orde en stabiliteit dan over iemands dood", gaf een gepensioneerde professor als verklaring. De Chinezen hebben meer dan een dag op de officiële bekendmaking moeten wachten. „Het lijkt erop dat de partijleiding niet erg zeker is van haar zaak", zei een Eu ropees diplomaat over deze opmerkelijke vertraging. Zelfs de dood van partijleider Mao Zedong werd binnen zes uur openbaar gemaakt. „Hoe lang zullen ze met aankon diging van de dood van Deng dan wel niet wachten, als ze nu al zo zenuwachtig zijn?" Chen Yun, geboren in 1905 in Shanghai, was qua macht en invloed de tweede man in de partij achter Deng Xiaoping (90), maar heeft nooit een grote publieke uitstraling gehad. Hij heeft na de communistische machtsovername in 1949 een aanzienljke bijdrage geleverd aan de economische we deropbouw van China. Chen was een fer vent voorvechter van een door de overheid geleide planeconomie en heeft het sinds 1978 regelmatig met Deng aan de stok ge had over de economische hervormingen. Hij vond dat Deng het land volstrekt on doordacht en veel te snel wilde ontwikkelen zonder rekening te houden met de beper kingen die China's omvang zo groot als Europa oplegde. Deng stuurde Chen in 1987, samen met een groot aantal andere veteranen, met pensioen. De conservatieve Chen werd voorzitter gemaakt van de Adviserende Raad van Ouderen waarin alle tachtigplus sers verzameld werden. Ook na het ophef fen van deze almachtige club in 1992, bleef Chen achter de schermen een enorme in vloed uitoefenen. Zijn dood heeft de vrees voor politieke in stabiliteit in China aangewakkerd. Het weg vallen van het boegbeeld van de conserva tieve factie betekent een verstoring van het toch al broze machtsevenwicht. De be- houdzuchtigen, zoals premier Li Peng, ver liezen hun belangrijkste steun in de politie ke strijd in de achterkamertjes. En dit op een moment dat partijleider Jiang Zemin door Deng aangewezen als zijn opvolger met alle mogelijke middelen zijn machtsba sis aan het versterken is. Het uitermate zorgvuldig geformuleerde en zeer lovende overlijdensbericht van Chen Yun is een fraai staaltje van commu nistisch koorddansen. Uit de verdiensten die de 'grote proletarische revolutionair en staatsman' voor de Volksrepubliek heeft ge had, zijn juist die gekozen die het huidige bewind van pas komen. Zijn strijd voor een evenwichtige, niet te snelle economische ontwikkeling; zijn grote bezorgdheid over de landbouw, met name over de graanpro- duktie en de noodzaak van een sterk cen traal gezag voor het handhaven van de sta biliteit. De grote problemen zijn op dit mo ment immers: een torenhoge inflatie, een stagnerende graanproduktie, een groeiende welvaartskloof en partijfunctionarissen in de provincies die niet meer naar Peking luisteren en hun eigen zin doen. Wat ont breekt in Chens necrologie, is zijn niet-afla- tende strijd tegen corruptie, die hij zag als een kwalijk gevolg van de economische her vormingen. De partij is onder aanvoering van haar leider Jiang begin dit jaar opnieuw een felle campagne begonnen tegen de wijdverbrei de corruptie. Het heeft er echter alle schijn van dat dit niet zozeer bedoeld is om de malafide praktijken uit te roeien maar meer gericht is op het versterken van de machts positie van Jiang Zemin zelf. Hij geldt na melijk als een slappeling en hij moet toch na het overlijden van Deng Xiaoping het roer in China overnemen. Hij zou er op uit zijn de leidinggevende functionarissen in de hoofdstad Peking weg te werken om de posten te kunnen invullen met zijn eigen vertrouwelingen. De gemiddelde Chinees laat het allemaal gewoon over zich heen komen. Het is im mers een schrikkeljaar in de Chinese maankalender en dat betekent altijd op schudding en ellende. Het vorige schrikkel jaar was 1976 toen drie revolutionaire lei ders overleden. China werd toen ook getrof fen door een rampzalige aardbeving waarbij tweehonderdduizend doden vielden. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT De zeepbel Tapie is net op tijd gebarsten Straatbeeld in Marseille waar het inmiddels vol hangt met verkiezingsposters. De oude haven van Marseille waar de visverkopers zich 's morgens vroeg al op de kade verzamelen, is bezongen als een van de mooiste ter wereld. Met de Corniche, de rotsachtige kustroute met zijn typi sche kreekjes, calanques, is de Vieux Porteen van de attracties van de stad. Maar de handelshavén is failliet, de industrie ligt plat en de stad kampt met een recordwerkloosheid: ruim 21 procent. In de armste volkswijken heeft zelfs eenderde van de beroepsbevolking geen werk. „Marseille is een vergrootglas van de economische en sociale aftakeling die men in Frankrijk ziet. Hier zijn breuken scherper, het leed en de ontwrichting groter", zegt Renault Muselier, afgevaardigde van de gaullistische RPR van presidentskandidaat Jac ques Chirac. De RPR, een snel groeiende partij in Marseille, is er een nieuw fenomeen. De Gaulle en de gaullisten na hem zijn er nooit aangeslagen. De vele pieds noirs, de Fransen die na de onafhankelijkheid van het 'departement' Algerije naar de Hexagone verhuis den en van wie velen zich in Marseille vestigden, zagen De Gaulle als een 'verrader die Algerije weg- gaf. In de regio kreeg daarom de wat gematigder recht se rivaal-partij UDF meer kans, terwijl Marseille koos voor het linkse kamp. De havenstad was de cennia lang in de ijzeren greep van de socialistische burgemeester Gaston Deferre, die alle touwtjes strak in handen had. Na zijn dood in 1987 nam de chirurg Robert Vigoüroux het met de steun van De- ferres weduwe Edmonde over. Door zijn onafhankelijke opstelling zette de socia listische partij (PS) Vigouroux de partij uit. In janu ari dit jaar koos hij zelfs openlijk de kant van presi dentskandidaat Edouard Balladur, die dé steun heeft van het UDF. Maar of dat hem een nieuw mandaat op het stadhuis zal opleveren, na de ge meenteraadsverkiezingen in juni, is te betwijfelen. Behalve van socialist Lucien Weygand en UDF- senator Jean-Claude Gaudin zal hij vooral veel te duchten hebben van het extreem-rechtse Front Na tional (FN), waarvan in Marseille Bruno Mégret de grote voorman is: de 'eerste luitenant' van Le Pen. De verpaupering en de werkloosheid vormen een rijke voedingsbodem voor het FN. Het Front weet handig in te spelen op gevoelens als racisme en on veiligheid. In Marseille, waar de afstand tussen arm en rijk kleiner is dan in andere Franse steden, be staat de bevolking voor meer dan de helft uit men sen van buitenlandse afkomst, vooral Noordafrika nen. Maar de meesten leven hier al decennia en slechts 8 procent heeft op dit moment geen Frans paspoort. Nadat de stad begin deze eeuw de eerste golf Italia nen had verwerkt, volgden in 1914 de Algerijnen; op dat moment was Algerije gewoon een Frans de partement. Zij moesten de arbeidsplaatsen vullen van de Fransen die naar het oorlogsfront waren ge stuurd. Voorts kwamen nog Armeniërs en Polen. Na de Algerijnse onafhankelijkheid volgde de twee de grote golf uit Noord-Afrika. Gezien de banden die Marseille altijd als handelsstad met Algiers had gehad, was het de logische keuze voor Algerijnen zich daar te vestigen. Marseille is zo al lang een mozaïek van volken en culturen. Dat brengt spanningen met zich mee. Maar opvallend is dat het nooit tot een uitbarsting is gekomen, zoals wel in Lyon en de Parijse voorste den. De groepen zijn vergaand geïntegreerd, meer FOTO ANP ANNE-CHRISTINE POUJOULA dan waar ook in Frankrijk. Dat is het gevolg van een actief sociaal beleid in alle wijken en een nauw netwerk van buurthuizen en opvangcentra. Maar ook van Marseille Espércince, een uniek experiment dat in 1990 werd gelanceerd waarbij de vertegenwoordigers van alle religieuze gemeenschappen en etnische groepen in de stad elke maand openlijk met elkaar praten. Op de bij eenkomsten is iedereen welkom. De politici zijn het erover eens dat economisch her stel een noodzaak is. De industrie moet herleven; de haven, gelegen op de strategische route tussen Afrika en het rijke Noord-Europa, moet die ligging gaan benutten. Plannen zijn er, maar de presi dentsverkiezingen maskeren de campagne voor de stad volledig. De kandidaten kampen bovendien met het vacuüm dat is ontstaan na het verdwijnen van het politieke toneel van Bernard Tapie, de man die niets met de stad te maken had maar eraan verslingerd raakte. Hij gaf de Marseillanen met Olympique een bloei ende voetbalclub en voor de jongeren werd hij het voorbeeld van een straatjongen die het bracht tot miljonair en bovendien met links heulde. Nu Tapie door schandalen zijn geld kwijt is en zich niet meer verkiesbaar kan stellen, zien veel kiezers in dat hij de koning van de loze beloftes was. Voor anderen ontstond daarmee een gat. Wie de leegte kan opvullen is onduidelijk. Maar politici zijn het erover eens: de zeepbel Tapie is net op tijd gebar sten. De droom had een nachtmerrie kunnen wor den. MARSEILLE HELEN GORTER pv Ad van de Kreeke. Kapitein Ad van de Kreeke was een half jaar VN-waarnemer in Bihac. De stad, in het noord westen van Bosnië, is sinds het begin van de oorlog afgesne den van de buitenwereld. Juist in de periode toen Van de Kreeke er was, laaide de strijd in alle hevigheid op. Bihac is inmiddels omsingeld en geheel geruïneerd. Van de Kreeke is net teruggekeerd in zijn woon plaats Arnhem. „In bijna elke familie is wel ie mand gedood of gewond ge raakt", zegt de 32-jarige Van de Kreeke. Hij schetst de wanhopi ge situatie waarin de resterende inwoners van Bihac verkeren. „Op straat zie je heel veel zwaargewonde mensen rond- strompelen, al of niet op kruk ken. Er is niets meer te koop, behalve dan op de zwarte markt. Een paar uur per week is er elektriciteit. De mensen wil len er uit, maan ze kunnen niet vluchten. De oorlog heeft op een verschrikkelijke manier toe geslagen." Als je er niet geweest bent, is het moeilijk voor te stellen wat er in Bihac is gebeurd, zo stelt Van de Kreeke. Uit zijn verhaal valt op te maken, dat de Servi sche strijdkrachten een scala aan wapens op Bihac hebben losgelaten. Het meest verwoes tende wapentuig was toch wel de 128 mm-raket. Dat is eigen lijk een vliegende bom van 500 pond die in de lucht ontploft en over een groot gebied enorme schade aanricht. „Een regen aan vernietigend staal valt dan op de huizen neer en verwoest ze onherstelbaar." Vele malen is kapitein Van de Kreeke er met andere VN-colle- ga's op uitgetrokken om hulp te verlenen, als er weer eens een aanval op Bihac was geweest. En altijd weer doden en gewon den. „Meestal waren we er eer der dan de ambulance. Als mili tair kun je ook eerste hulp verle nen. In Bihac hadden we altijd onze 'medical kit'"bij ons." Het ergste vond Van de Kreeke als er bij een bloedbad kinderen en bejaarden omkwamen. „Grana ten discrimineren niet", zegt hij. Kinderen.spelen bijna altijd op straat en worden dus regel matig getroffen. Naar school gaan ze niet meer; er wordt geen les gegeven. De voedselkonvooien van de VN zijn, óls ze Bihac al bereiken, niet voldoende om alle magen te vullen. „Je ziet in Bihac geen dikke mensen meer. En ze zien er allemaal even grauw uit." En kele maanden geleden arriveer de een konvooi met 90 ton voedsel via de Unhcr, de vluch telingenorganisatie van de VN. Omdat er te weinig voor de hongerende bevolking van I hac was, werd besloten om i wachten op een volgende zé/ ding. Pas toen nog eens 100, was aangekomen, werd het voedsel verdeeld. De transporten zijn slechts druppel op een gloeiende pP.' Bihac, waar behalve mosliirP1 ook een Kroatische en Servif minderheid wonen, heeft er!e sinds het uitbreken van de cP* log tienduizenden mensen cA gekregen. Het zijn vluchteling uit omliggende dorpjes, die naar de stad zijn getrokken dat hun woningen zijn vernil tigd. Toen Van de Kreeke in oktohA vorig jaar in Bihac arriveerde-] was het er nog vrij rustig. Hijh er met 26 andere waarnemen van de UNMO (de groep miln taire waarnemers van de VNE om alle bewegingen van de t\ strijdende partijen in de gaten te houden. Bihac werd weke lang zwaar beschoten door d_ Serviërs, niemand kon er mq in of uit. Ook Van de Kreeke als een rat in de val. Hadden de Serviërs Bihac nii kunnen innemen? „Nee, ze u houden het onder controle rji' die beschietingen. Ik geloof c niet, dat de Serviërs op dit g ogenblik Bihac kunnen veroy, ren. Het is een grote stad. Dqj verdediging in de stad heeft voordeel dat elk huis een for Je zou dus elk huis moeten z veren, kamer voor kamer vei overen. Iedere man in Bihac betrokken bij de verdedigingP Tot 45 jaar staan ze in de loo graven en zelfs mannen tot zF tig jaar zijn inzetbaar. Zij gaa er meestal 's nachts met sch( en houweel op uit om stellinj te graven. De jonge kerels zit vlak op het front." Ondanks de gruwelen is het moreel van de mensen in Bilfc ongebroken. „Het is een kwe van overlevenzegt Van de 1 Kreëke. „Maar men is doodn van de oorlog. Drie jaar lang de stad nu al ingesloten. Mei^ weet nauwelijks wat er in de rest van de wereld gebeurt. hadden regelmatig contactei met de mensen, die na zove< oorlogsellende alles heel gela over zich heen laten komen. Maar ze spraken met ons ooi over gewone zaken. Het spor vissen, de prijzen van de goe ren op de markt en de mode. Maar vooral ook, wat ze na dfcr oorlog allemaal willen gaan doen. Ze zitten nog vol plan nen". Van de Kreeke zegt dat hij we verplicht is een keer naar Bih terug te keren. „Want ik benl_ van de plaatselijke visclub en dat word je niet zomaar." BIHAC «BERT POLL TOM JANSSEN Ruim een miljard gulden aan orders voor het Nederlandse bedrijfsleven, een kluif waar de komende maanden om gevochten wordt door de Nederlandse defensie-indu strie. De aankoop van de Apache gevechts helikopter belooft werk en inkomen voor het Nederlandse bedrijfsleven via de com pensatie-orders. Inmiddels is al voor 750 miljoen aan orders binnengehaald. Daarmee lijkt de compensatie-oorlog rede lijk succesvol te verlopen. Een succes dat in het verleden maar mondjesmaat werd be haald. In 1992 besprak de Tweede Kamer de compensatie-orders die in het verleden bij defensie-orders waren afgesproken. Uit de cijfers die de toenmalige bewindslieden overlegden, bleek het niet allemaal roze- geur en maneschijn. In de periode 1974 tot en met 1982 werd voor 8,9 miljard gulden aan defensiematerieel gekocht. Van dat be drag zou 4,9 fniljard als compensatie-orders terugvloeien naar het Nederlandse bedrijfs leven. Uiteindelijk werd er maar 3,9 miljard gerealiseerd. In de jaren daarna stelde Nederland zich assertiever op. Tussen 1982 en 1992 wist het ministerie van economische zaken maar liefst 87 procent van de defensie-orders in totaal bestelde Defensie voor 13,7 miljard gulden aan nieuw oorlogstuig terug te sluizen via compensatie-opdrachten. Daar mee konden de bedrijven in Nederland voor 11,9 miljard gulden in de orderboeken bijschrijven, zo leek het. Uiteindelijk werd er maar voor 9,9 miljard gulden gecompen seerd. Nu schermt het ministerie met meer dan 100 procent compensatie. Het totale bedrag van 1,4 miljard zal door helikopterbouwer McDonnell Douglas (MDD) aan orders voor Nederlandse bedrijven worden besteed. Een flink deel van die buit is binnen, lijkt het. H.J. van der Meer, werkzaam bij het NI- ID, de lobbyclub van de Nederlandse defen sie-industrie, is dan ook redelijk optimis tisch. „De industrie heeft druk uitgeoefend op het ministerie van economische zaken (EZ) om harde toezeggingen voor compen satie-orders te krijgen." Om het hele bedrag binnen te halen, zal er nog scherp gecalculeerd moeten worden. Hoewel MDD een compensatieverplichting heeft, moeten de bedrijven die orders wel concurrerend kunnen uitvoeren. „De dollar moet niet al te veel zakken, want dan wordt het moeilijk voor ons om te concurreren", stelt H. Schaeken, directeur van DAF Spe cial Products. De zwakte bij de compensatie-orders is de vrijblijvendheid van de toezeggingen. „EZ neemt in de contracten nooit boeteclausu les op voor het geval een bedrijf niet na komt wat het belooft. Dat moet veranderen, vinden wij. MDD moet een nakomingsver- plichting hebben", zegt Van der Meer. Heb ben de fabrikanten hun materieel eenmaal geleverd, dan is er geen mogelijkheid meer ze te dwingen hun compensatiebeloften na te komen. EZ weerspreekt een lakse opstel lingvan buitenlandse defensie-industrieën. Volgens een woordvoerder zal een bedrijf wel degelijk aan zijn verplichtingen vol doen. Doen ze dat niet, dan kunnen ze im mers inschrijving op een nieuwe order ver geten. Voor compensatie-orders gelden eigen re gels. Hoofddoel is dat het gaat om techno logisch hoogwaardige tegenorders voor Ne derlandse bedrijven. „In schroeven en moe ren zijn we niet geïnteresseerd", zegt Van der Meer. Wat dat betreft heeft het bedrijfs leven geen klagen, benadrukt hij. „Philips Machinefabrieken en het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium in Delft heb ben op deze manier veel kennis in huis ge haald", aldus Van der Meer. Ook DAF SP en bijvoorbeeld Indivers Turbine, waar gastur bines gemaakt worden voor vliegtuigmoto ren, hebben veel baat bij de opgedane ken nis. Indirect profiteren ook bedrijven van de compensatie-orders. Zo heeft MDD beloi Twaron, de supersterke kunststofvezel va1 AKZO, te gaan gebruiken voor haar vliegtn gen. Deze order heeft geen rechtstreeks band met de Apache-helikopter, maar va wel onder de compensatie. Ook het gebn ,c van Philips CD-i als hulpmiddel bij de tra ning van onderhoudspersoneel is zo'n voorbeeld. Een en al tevredenheid dus bij het Neder landse bedrijfsleven. Er wordt goed gecoi penseerd en het levert de nodige kennis c die elders gebruikt kan worden. Toch is e wel wat gemor hoorbaar, vooral van de kl nere bedrijven. „MDD heeft toegezegd tie procent van de compensatie-orders bij h( midden- en kleinbedrijf (MKB) te plaatse; Maar wij willen dertig procent. Dat lijkt o: redelijk, gezien het gewicht van het MKB voor de Nederlandse economie", zegt Th Bierman, voorzitter van de Netherlands 1 Aerospace Group, de defensieclub van he midden- en kleinbedrijf. Hij vindt het niet vreemd dat de grote bedrijven voorop sta als de orders verdeeld worden. Maar de gi te bedrijven kunnen bijvoorbeeld veiplicl worden om een deel van de orders uit te besteden aan de kleinere bedrijven. DEN HAAG «PEET VOGELS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2