ïSL ten oosten an Zoetermeer Door de wind is het vuur razendsnel gaan lopen' Horeca nieuwe trekpleister Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vochtstraal succesvol Muziek achter het biljart MOC-gebouw heropend na verbouwing Verhuizing Bo-rent schiet Novamij in verkeerde keelgat Onenigheid over verhoging OZB SWS koopt toiletwagen PAC 14 APRIL 1995 chef hennyvan egmond.071 -356-j14, plv -chef hanskoenekoop.071 -356429 \vincie maakt keuze rovincie durft eindelijk uit te komen voor haai" keuze een nieuw tracé voor de hoge-snelheidslijn ten oos- /(van Zoetermeer. In het nieuwe, gisteren gepresen- le college-programma, noemen Gedeputeerde Sta- flit tracé 'aanvaardbaar'. fragmonica wesseung gen. „We zijn een bestuur van compromissen en harmonie". inpassing van de De grootste knelpunten in 11 'andschap en steden is een lijn voor de snelle trein ziet va ^el provinciebestuur een Jansen bij Rotterdam (door de iDagbie voorwaarde, al zei gede- stad) en Bleiswijk (door een or infor >rde T. Jansen gisteren dat glastuinbouwgebied) in het sproke et van p|an js hierover met Groene Hart. Om dat Groene ijk in de clinch te gaan lig- Hart te ontzien moet de trein bij E brekers stelen kleding op rekken senaar Uit een kledingzaak aan de Wassenaarse Langstraat en v gisternacht rekken met kleding gestolen. De daders braken essen ;ens de politie 'met grof geweld' de voordeur open. Hoe de een zijn vervoerd is nog onbekend. De waarde van de buit is Jnmin duidelijk. „oorptariskantoor vat vlam lhjsenaar Het dak van een notariskantoor aan de Wassenaarse laan heeft gistermiddag vlamgevat tijdens werkzaamheden t een brander aan de dakbedekking. Door de vlammen ont- nd een forse rookontwikkeling. De dakdekker is met ademha lsproblemen naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag jrgebracht. Het notariskantoor liep naast een vernield dak dasseirnamelijk waterschade op. tot rouw betrapt inbreker (brugge* Een bewoonster van de Boddens Hosangweg rok vannacht wakker toen het inbraakalarm afging. In de inkamer trof zij een onbekende man aan, die via een open- roken raam de benen nam. Hij stal een portemonnee met nog onbekende inhoud. ibreker slaat toe in Oegstgeest 3 uu*stgeest» Ineen woning aan de Laan van Alkemade in Oegst- »t is gisteren ingebroken. De dader nam een nog onbekend Ibraak in aula begraafplaats aan den run De aula van de begraafplaats aan de Ver- 15_jgde Aarkade was gisternacht doelwit van een inbraak. De ïr van de aula is met een valse sleutel geopend. De dader ineen draadlozezaktelefoon mee. ïelkraak in fietsenwinkel ien aan den run» Bij een fietsenwinkel aan de Aarkade in Al- :n aan den Rijn is vannacht een snelkraak gepleegd. De dader iide een trottoirtegel door de etalageruit en stal een nieuwe untainbike. De waarde van de fiets is ongeveer 4000 gulden. Drse buit bij inbraak itnarthen aan den run Een videorecorder, twee walkmans, een rug- Aiphèen 280 gulden waren de buit van een inbraak in een woning de Romanenwerk in Alphen aan den Rijn. De dader kwam ien via een bovenlicht. nelheidscontrole bij Alphen aan den run Bij snelheidscontroles op de Oostkanaalweg 'er Aar, de Zeegerbaan in Alphen aan den Rijn en de Provin- traatDe Weg bij Nieuwkoop heeft de politie 269 automobilisten be- sge lhrd omdat ze te hard redèn. In totaal werden 2243 automobi- ;kuu|en gecontroleerd. De snelste hardrijder reed 134 kilometer uur waar hij maar 80 kilometer per uur mocht rijden. Dngen verwondt rug meisje irschoten Een 15-jarige meisje uit Voorschoten is gister- l Kifond gewond geraakt aan haar rug doordat zij werd bespron- door een jongen. Het meisje stond met een groepje jonge- uu i op een speelplaatsje aan de Jan van Gelderdreef, toen de igen vanaf een speelapparaat op het meisje sprong. Zij ging irbij door haar rug en moest naar ziekenhuis Anthoniushoeve idschendam worden vervoerd. De jongen is op zijn brom- ir gevlucht. nelkraak in muziekwinkel choten Een muziekwinkel aan de Schoolstraat in Voor floten was vannacht doelwit van een snelkraak. Twee mannen rnielden met een ijzeren staaf de etalageruit en namen de in- lud van de kassa en een printer mee. Zij vluchtten in een auto in Leidschendam was gestolen. «longen (9) gewond op zebrapad n* Een 9-jarige jongen uit Voorschoten is gistermid- g aangereden toen hij een zebrapad op de Admiraal de Ruij- rsingel overstak. Een 32-jarige Leidse automobiliste kon de i"26 "gen niet meer ontwijken en schepte hem. Hij raakte daarbij wond aan zijn ribben. de Oude Rijn in een tunnel dui ken om er voorbij Leiderdorp pas weer 'uit' te komen. Tot aan de Ringvaart moet de snelle trein parallel en naast de rijks weg A4 rijden. Inpassing van de lijn kost veel geld. Mocht het Rijk niet met voldoende geld over de brug ko men, dan zal Jansen de komst van de snelle trein niet zomaar dwarsbomen. „Provincie en Rijk werken samen, niet tegen el kaar." Partycentrum is van rioolstank af Partycentrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is verlost van de doordringende muffe lucht, die werd veroor zaakt door een met vet verstopt riool. Alle geplande festiviteiten en bijeenkomsten in het zaaltje kunnen gewoon doorgaan. Wik van den Wijngaard is opgelucht. „Beneden ruikt het niet meer en dat komt goed uit want er staan twee recepties voor de deur. Dan heb je toch al gauw twee honderd mensen over de vloer." Vorige week donderdag kon een bruiloft in het party centrum niet doorgaan omdat de lucht niet te harden was. Van den Wijngaard kon het bruids paar en de gasten met moeite elders onderbrengen. Een ont- stoppingsbedrijf is bezig ge weest om de problemen met het riool op te lossen. voorschoten Het verzetsmo- nument aan de Koningin Juli- analaan in Voorschoten is deze week met succes gereinigd door het bedrijf VST uit Utrecht. Het bedrijf past de zo genaamde vochtstraaltechniek toe. Waar eerder lasertechnie ken en geraffineerde reini gingsmiddelen faalden bleek die techniek succesvol. De ge meente Voorschoten heeft di verse bedrijven de kans gege ven het met teer besmeurde monument te reinigen. Bij de gemeente werd er eigenlijk al van uit gegaan dat reinigen niet zou lukken omdat het teer te diep in de poriën van de na tuursteen was gedrongen. Het verzetsmonument is weer toonbaar en kan worden be trokken bij de herdenkingsacti viteiten rond 5 mei. Het monu ment zal wel worden voorzien van een waslaag. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiderdorp» judy nihof Om te voldoen aan de eisen van deze tijd, moet Meubelplein Leiderdorp er kinderopvang en een horecagelegenheid bij krij gen. Dat is een aanbeveling van het adviesbureau BRO, dat zich over de toekomst van het plein heeft gebogen. Uitbreiding van het aantal winkels, wat sommi ge ondernemers zelf graag zou den zien, is volgens BRO voor lopig niet noodzakelijk om klanten te blijven trekken. De concurrentie voor Meu belplein Leiderdorp wordt steeds groter. Zo ligt dicht in de buurt de almaar uitdijende Rij- neke Boulevard en verrijst in Rotterdam straks ook een meu belcentrum (Oosterhof). Met name Oosterhof wordt be schouwd als geduchte concur rent. BRO acht het 'waarschijn- Toenemende concurrentie voor Meubelplein lijk dat Leiderdorp marktaan deel in de regio Haaglanden zal verliezen omdat Oosterhof met name voor inwoners van gebie den als Delft, Pijnacker en het Westland een aantrekkelijk al ternatief gaat worden'. BRO heeft in opdracht van de onder nemers bekeken hoe het Meu belplein goed kan blijven draai en. De bezoekers van het Meu belplein zijn over het algemeen zeer tevreden over dat plein, stelt BRO in zijn rapport. Wel mist een op de vijf klanten een horecagelegenheid. Ook met de omzet op het Meubelplein zit het wel snor, vooral vergeleken met de resultaten van andere wooncentra. In de periode 1990-1993 steeg de jaaromzet van het totale winkelaanbod met ruim zes procent. De geza menlijke omzet in 1994 daalde echter met ongeveer een pro cent ten opzichte van 1993. Het Meubelplein ademt nu een 'wat afstandelijke, niet echt gezellige sfeer', concludeert BRO. De ondernemers zelf vin den ook dat het wel leuker kan. Ook over het feit dat het be stemmingsplan geen mogelijk heden kent om het winkelaan bod uit te breiden heerst onte vredenheid bij de meeste on dernemers. Zij zouden graag het 'funshopping' stimuleren en daarvoor zijn winkels nodig met aanverwante artikelen zoals lampen, vloerbedekking, be hang en schilderijen. Verder pleiten ze voor verbetering van de bereikbaarheid door de aan leg van een nieuwe afslag vanaf de A4. Uitbreiding van het win kelaanbod zou eventueel kun nen op het terrein waar nu te huis Nieuw Buitenzorg zit, dat overweegt om te verhuizen. Op deze plek rust echter de be stemming 'maatschappelijke doeleinden, gezinsvervangend tehuis en tuin'. Als die bestem ming al gewijzigd kan worden, is het nog maar de vraag of het een haalbare kaart is om hier winkels te vestigen, aldus BRO. De huidige bebouwing is hier voor niet geschikt. Slopen, nieuwbouw neerzetten en par keerplaatsen aanleggen is een kostbare zaak, wat volgens BRO 'het aantal geïnteresseerde kan didaten al aanmerkelijk zal be perken'. Volgens BRO moet het Meu belplein 'in eerste instantie' werken aan een andere inrich ting van het middenterrein met een horecavoorziening en kin deropvang om de consument te bieden 'wat hij/zij van moderne woonthemacentra verwacht: een uitgebreid aanbod in een prettige winkelomgeving'. alphen aan den run Alphen aan den Rijn bruiste gisteren voor één avondje. In een dozijn kroegen speel den op deze donderdagavond diverse bandjes, weggestopt tussen biljart, tapkast en de vele bezoekers. FOTO BEN DE BRUYN voorschoten het gemeentelijk woningbedrijf en de afdeling groen. Burge meester P. Cannegieter zal het pand om 11.30 uur officieel her openen. Hij zal een naambord onthullen. Daarvoor houdt de wethouder openbare werken, J. van der Poel een toespraak. Het voormalige Marine Oproep Centrum (MOC-gebouw) aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten is in de afgelopen maanden verbouwd. Het ge bouw wordt op zaterdag 22 april officieel heropend door het college van burgemeester en wethouders. Tevens wordt dan een open dag voor de burgerij gehouden. In het MOC-gebouw zijn de reinigingsdienst en gemeente werken ondergebracht, evenals runwoude» ruud sep De Rijnwoudse politiek is er nog lang niet unaniem van over tuigd dat de onroerende zaak belasting (OZB) moet worden verhoogd tot minimaal het normbedrag van 9,38 gulden per 3000 gulden waarde. De fracties van WD en D66 verzet ten zich gisteravond tijdens de vergadering van de commissie financiën hevig tegen de door burgemeester en wethouders voorgestelde belastingverho ging. Burgemeester en wethou der willen de OZB de komende vijf jaar verhogen met 4,1 pro cent plus prijscompensatie. Daarmee bereikt de Rijnwoudse OZB in 2000 het normbedrag plus inflactiecorrectie, in totaal ongeveer een tientje per 3000 gulden waarde. „Het lijkt wel of het tegen woordig niet past om over be zuinigingen te praten", klaagde G. Geenjaar-Cové (WD). Nadat het afgelopen jaar de OZB met dertig procent is verhoogd, wil zij nu geen belastingverhoging meer. Als de gemeente geld te kort dreigt te komen, dan moet er gewoon worden bezuinigd, aldus de liberalen. Dat een ge meente onder de nieuwe bere kening van de bijdrage uit het gemeentefonds aan het bezui nigen blijft wanneer de belas ting niet wordt verhoogd tot het normbedrag, is volgens Geen jaar geen onoverkomelijk pro bleem. Ook F. Balk-Hooghuis (D66) is gaarne bereid terugke rende bezuinigingen te accepte ren als bijverschijnsel van een laag belastingtarief. Recht daar tegenover stond de PvdA. C. de Best gaf het groene licht voor een serie be lastingverhogingen die met de eeuwwisseling een belasting op levert die ruim boven de norm ligt. En daarnaast sloot hij extra belastingverhogingen niet uit. Als er zich belangrijke zaken voordoen waarop de gemeente actie moet ondernemen, mag dat voor de PvdA eventueel be tekenen dat de OZB extra om hoog moet. Terwijl het CDA bij monde van W. Boevé instemde met een verhoging tot het normbedrag in het jaar 2000, kwam M. van Leeuwen (SGP/RPF) met een compromis: verhoog de OZB in 1996 al vast met de voorgestelde 4,1 procent plus prijscompensa tie en bekijk de zaak de volgen de jaren steeds opnieuw. Dat voorstel was voor iedereen aan vaardbaar, niet in de laatste plaats omdat in eerdere plan nen de belasting volgend jaar met niet minder dan vijftien procent omhoog zou gaan. leiderdorp judy nihof „Het is toch bij de beesten af!" A. van den Toorn van Novamij Projectbouw is woedend als hij hoort dat machineverhuurbe drijf Bo-rent volgend jaar naar een nieuw pand in Leiderdorp gaat verhuizen. Novamij moest zijn plannen voor de bouw van een bedrijfscomplex in Leider dorp onlangs volledig herzien omdat Bo-rent een parkeer- plaatsje met containers niet wil de ontruimen. De hele kwestie kostte Novamij handenvol geld. En nu gaat Bo-rent weg. „Bo- rent heeft ons schade berok kend puur om het schade be rokkenen. Dat is toch ziekelijk", zegt Van den Toorn. Novamij kocht in 1993 een lap grond pal tegenover de ves tiging van Bo-rent aan de Touwbaan. De grond zou volle dig vrij zijn van gebruiksrech ten, aldus de vorige eigenaar. Op een deel van de grond had Bo-rent echter containers neer gezet. Wat Novamij ook pro beerde om Bo-rent over te ha len om de containers weg te krijgen, niks lukte. De directie van Bo-rent wilde pas praten over verplaatsing van de contai ners als er drie ton op tafel kwam. Dat was het verlies dat de firma had begroot als er een bedrijfscomplex voor de neus van Bo-rent zou verrijzen. Drie ton was Novamij echter te gor tig. De projectontwikkelaar bracht de zaak voor de rechter, die Bo-rent tot zijn verbazing in het gelijk stelde. Daardoor moest Novamij een nieuw pand ontwerpen, dat om de contai ners heen zou worden gebouwd en liep het hele plan enorme vertraging op. Manager Entius van Bo-rent vindt dat zijn firma niks te ver wijten valt. „Wij hadden daar een pand gehuurd inclusief par keerplaats. We hadden recht op de parkeerplaats. De rechter vond dat ook." Dat Bo-rent weg zou gaan, was volgens Entius nog niet bekend in de tijd dat de container-kwestie speelde. Volgens Novamij had Bo-rent toen al verhuisplannen. „Waar om we gaan verhuizen? Dat is omdat Novamij een pand vlak voor ons bedrijf gaat bouwen." Bo-rent is volgens Entius niet ingegaan op aanbiedingen van Novamij omdat de benadering van Novamij hem niet beviel. „Het was een overval-tactiek. Zo van: hup, jullie moeten van jullie parkeerplaats af." De hele kwestie rond de con tainers heeft Novamij aan scha devergoedingen ongeveer een half miljoen gulden gekost, „Het is toch schandalig", zegt Van den Toorn van Novamij, „om elkaar in het zakenleven zo dwars te zittenl" De Stichting Warmondse Schip- pertjesdagen (SWS) heeft een toiletwagen gekocht ten behoe ve van de activiteiten die zij or ganiseert. Tot op heden moest die toiletwagen altijd worden gehuurd. De stichting kreeg voor de huur subsidie van de gemeente Warmond. Die subsi die is nu niet meer nodig, maar in plaats daarvan moet de ge meente wel garant staan voor een geldlening die voor de aan schaf van de wagen nodig is. De gemeente Warmond is daartoe bereid. Het gaat om een bedrag van 11.000 gulden dat wordt ge leend. De toiletwagen werd aanvankelijk gehuurd en vooral van mei tot oktober ingezet, maar is nu het hele jaar be schikbaar. VRIJE TIJD "f ilk herman joustra "olg van voorpagina ironisch; de vlaggen van tuincentrum aan de klaan lijken te snorren als 30 reden katten in de straffe t/ro >rdenwind. En eigenaar J. 3lj tker staat er bij als een zielig uur pitje. Gebogen staart hij op afstandje naar de vlammen nu al bijna een uur gretig .zich heen graaien. Hij ziet te dden van de vele omstanders er niets meer valt te redden, •n dat valt hem bijzonder ER iar" Te meer daar de vesti- g in Lisse vorig jaar ook al te- 1 Pasen ten prooi viel aan het 't. Het is alsof hij het op nieuw beleeft. „Ik kan het ook bijna niet geloven. Toeval? Vol gens de recherche was er vorige keer geen sprake van brand stichting. Ik denk dat ze dat nu nog maar eens moeten herover wegen." Dan beent hij weg om verderop poolshoogte te ne men, terwijl een regen van vonken over hem heen waait en neerdaalt in het bollenveld aan de andere kant van de weg. De politie houdt de nieuws gierigen daarom ook zo goed en zo kwaad als het gaat op ruime afstand van de brand. Door de wind en de metershoge vlam men is het te gevaarlijk om van dichtbij een kijkje te nemen. En de brandweerlieden houden er niet van om voor de voeten ge lopen te worden. Een spuitgast van het Noordwijkse korps slaat het tafereel gade. „We zijn hier met een ladderwagen, maar daar kunnen we niets mee. Het is te heet om er bij te komen. De stralingswarmte hè." Bovendien valt er weinig meer te redden, verzucht hij. „Door de wind is het vuur ra zendsnel gaan lopen. En het staat overal vol met pallets en kratten." De brand heeft zich dan ook over het hele complex, enkele honderden vierkante meters groot, uitgebreid. De takken van zwartgeblakerde bo men gloeien als sigarettekegels. De muren van het kantoor en de vele opslagloodsen zijn afge brokkeld doordat de daken zijn ingestort. Spuitgasten van de verschillende korpsen - onder meer Noordwijk, Hillegom, Lei den en Noordwijkerhout - pro beren de muren van de loodsen die het dichtst bij een woonhuis staan nat te houden. De muren van het huis zelf worden even eens bespoten. Dat huis heet, ook al zo ironisch, Welgelegen. De groep nieuwsgierigen groeit intussen gestaag. De zwarte roetwolk die in een oranje koker ten hemel lijkt te stijgen is tot ver in de wijde om trek te zien. Brandweerlieden met zuurstofflessen hollen af en aan, tussen de plassen en de slangen door. Dan, iets na tweeën, breekt er even paniek uit onder de om standers. Af en toe schiet er een geweldige steekvlam omhoog uit de toch al metershoge vlam men. E11 ineens klinkt er een enorme knal. „De gasleiding", schreeuwt er één. „Nee, want dan zou je een fluittoon horen", meldt een ander die zeker lijkt van zijn zaak. „Het is een benzi nepomp." Het is hoe dan ook het sein voor de politieagenten om het publiek, dat inmiddels in groten getale over het roodwitte afzet- lint is heen gestapt, weer terug te dirigeren, op veilige afstand. „Het is inderdaad een benzine pomp", bevestigt een brand weerman, die positie heeft ge kozen aan de zijkant van het complex, aan de kant van de Heilige Hartkerk. „Maar het vuur is al een half uurtje onder controle. Je ziet nog wel vlam men maar dat heeft niets te be tekenen. Morgenmiddag zal het nog steeds smeulen en roken, maar het gevaar voor de omwo nenden is al voorbij." Zijn collega rust inmiddels al uit, leunend tegen een stapel pallets. En overal lopen mensen te Zeulen met potten dampende koffie voor de vermoeide spuit gasten en agenten. Maar de slaap is ver weg. Daarvoor is de opwinding nog te groot. LEIDEN Bingo. De voetbalvereniging LFC houdt op vrijdag 14 april een bingo in het clubhuis op het sportcomplex aan de Boshuizerkade. Aan vang: 20.00 uur. Borstvoeding. 'Borstvoeding en werken, kan dat?' is het thema van een bijeenkomst van de borstvoedingsgroep op woensdag 19 april. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Witte Rozenstraaat 17 en kost 3 gulden. Informatie: 071-122673. Zeeverkenners. Zeeverkennersgroep Jan van Galen neemt op zater dag 15 april officieel een nieuwe motorboot in gebruik, de 'Butse kop'. De feestelijke gelegenheid heeft vanaf 14.00 uur plaats bij het clubhuis aan het Marowijnepad. Belangstellenden zijn welkom. OEGSTGEEST Haaswijkloop. De twintigste Haaswijkloop wordt dit jaar gehouden op maandag 17 april. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,3,11,3 of 17,3 kilometer. Voor de kleintjes is er een parcours van 2 kilometer. Inschrijving voor 10.00 uur, de eerste start aan de Kleyn Proffijtlaan is om 11.00 uur. Volwassenen betalen vier gulden, kinde ren drie gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13