Canada: Vandaag visakkoord met EU Semana Santa: volksverhuizing in passieweek Buitenland Dilemma Russen in Tadzjikistan Wenen veranderde aan einde wereldoorlog in puinhoop "~)NDERDAG 13 APRIL 1995 u'erbod op export vee opgeheven ftDEN» Het Britse Hooggerechtshof heeft het door de Engelse jmeenten Dover en Coventry uitgevaardigde verbod op het Jnsport van levende have gisteren ongeldig verklaard. De uit- jraak van het hof betekent een grote tegenslag voor dieren- nihtenactivisten. De rechters bepaalden dat de gemeenteraden ïh hadden 'overgegeven aan de heerschappij van het gepeu- J' door het legale vervoer van levende have te verbieden. Die- libeschermers maakten bij de rechtszaal hun ongenoegen 'ndkeels kenbaar. foto reuter kevin lamarque jjociale onrust teistert Vuurland idtNOS aires» Bij ongeregeldheden tussen politie en arbeiders diti gisteren in de Argentijnse stad Ushuaia één dode gevallen n(dertig mensen gewond geraakt. Ushuaia is de hoofdstad van idiurland en de zuidelijkst gelegen plaats van de wereld. De Ar- hijntijnse regering zond gisteren extra politie naar Ushuaia om aqarbeiders te verspreiden. Massagraven ontdekt in Colombia 'ekoTAIn Colombia zijn gisteren twee massagraven ontdekt de lichamen van in totaal 26 mensen. De lijken werden door üitairen en arbeiders gevonden in het noorden en westen van (t land. De autoriteiten vermoeden dat het in beide gevallen et om de stoffelijke resten van boeren die door guerrillastrij- p werden vermoord. laffïabaas Riina krijgt weer levenslang [.ERMQDe Siciliaanse maffiabaas Salvatore 'Toto' Riina is gis- ~len in Palermo voor de negende keer tot levenslange gevange- sstraf veroordeeld. Riina werd schuldig bevonden aan de 3Pord op drie Siciliaanse politici tussen 1979 en 1982. Eerder ojd hij al zeven keer levenslang gekregen wegens betrokkenheid 1 aanslagen van de maffia. jtardinaal Groër krijgt hulpbisschop OWEN. Het aftreden van kardinaal Hans Hermann Groër is vol- Itis de Oostenrijkse media een voldongen feit. Het Vaticaan ioL hem binnenkort een co-adjutor toewijzen. Groër, aartsbis- °pop van Wenen, wordt beschuldigd van Seksueel misbruik van ïlnderjarigen. Een co-adjutor is een soort hulpbisschop, die de glende bisschop automatisch opvolgt. Schadevergoeding na verkrachting 3|iden Een Britse jury heeft een vrouw een schadevergoeding ïgekend van ruim 120.000 gulden, omdat haar voormalige irkgever haar vier jaar geleden had verkracht toen zij in zijn "jtel werkte als bordenwasser. De ex-werkgever gaat tegen de jslissing van de jury in beroep, omdat de vrouw volgens hem vrije wil seks met hem had. Snse partijen eens over regering jsiNKiVijf Finse partijen zijn het gisteren eens geworden over vorming van een nieuwe regering. De beoogde premier Pa- p Lipponen, wiens Sociaal-Derpocratische Partij de verkiezin- p van 19 maart won, presenteert vandaag zijn kabinet. De re- ping zal bestaan uit sociaal-democraten, conservatieven, de [communistische Linkse Alliantie, de Groenen en de Zweedse >erale Partij. Jppositie wint verkiezingen Benin - TQNOuDe oppositie in de Westafrikaanse staat Benin is erin mi ilaagd haar meerderheid in het parlement te behouden. Dat jkt uit de resultaten van de verkiezingen van 28 maart, die gis- en zijn bekendgemaakt. Aanhangers van president Soglo innen slechts 33 van de 83 zetels in het parlement, tegen 49 2! iels voor de oppositiepartijen. afraël sluit Gaza af met Pesach iuzalem Israël zal aan het begin van het Joodse Paasfeest 'Bsach) alle Palestijnen uit de Gaza en de Westelijke Jordaanoe- j| rde toegang weigeren. De maatregel gaat vanmiddag in en 89'urt tot en met zondag. Mogelijk wordt de maatregel verlengd 2| t het einde van het paasfeest, dat acht dagen duurt. oebel zakt: 5.000 voor dollar 3i )SKOuDe roebel bereikte gistermiddag een nieuw diepte- int. Voor het eerst ging de Russische munteenheid door de zo- - heten 5.000-grens. Dat betekent dat, hoewel de dollar de itste tijd flink in waarde is gedaald, de Russen voor elke dollar eer dan 5.000 roebel moeten neertellen. De roebel, in commu- 7 itische tijden in elk geval op papier gelijkwaardig aan de liar, is dramatisch in waarde gedaald sinds de munteenheid j verhandelbaar is. Begin dit jaar was de koers nog 3.500 tegen p|n dollar. flïre: Tutsi's moorden in impen Hutu's 5 HASA-CENÈVE AFP-Rtr Winnie Mandela weer even terug KAAPSTAD GPD re heeft de organisatie van in Rwanda regerende Tutsi- iderheid beschuldigd van de val op een kamp van Rwan- x eHutu-vluchtelingen.Onbe- den brachten daar gisteren i eg met vuurwapens en 6 idgranaten zeker 26 mensen het leven. In Oost-Zaïre zit- in totaal een miljoen vluch- igen uit Rwanda in kampen, olgens de VN kwamen de ers met bootjes over het Ki- meer en schoten zij in het n Ie weg op het kamp Birava. 'jj e aanval is de ernstigste in e sinds Rwandezen vorig massaal de wijk namen r het land. Hulpverleners iben de laatste tijd melding laakt van aanvallen van Tut- hilities op Zaïrees grondge- 3 als reactie op de invasie in anda van gewapende Hutu's. Winnie Mandela is gistermid dag opnieuw benoemd tot on derminister van kunst en we tenschappen, een functie waar uit ze twee weken geleden door president Mandela was gezet. Maar de enige bedoeling van haar herbenoeming is, om haar zo snel mogelijk weer te ont slaan. Die oplossing is bedacht in reactie op een rechtszaak die Winnie tegen de president had aangespannen. Daarin vocht ze haar ontslag aan, omdat het on grondwettelijk zou zijn. In een brief, die haar advoca ten dinsdag aan de rechtbank hadden overhandigd, werd een aantal vormfouten in de ont slagprocedure opgesomd. Om te voorkomen dat Winnie het proces zou winnen is de nieuwe onderminister Brigitte Maband- la gevraagd tijdelijk af te treden, zodat een herbenoemde Winnie ditmaal volgens de regels kan worden ontslagen. Optimisme na laatste ronde besprekingen BRUSSEL ANP-Rtr Canada en de Europese Unie moeten hun bittere conflict over visserijrechten in de loop van vandaag kunnen op lossen. Dat heeft de woordvoerder van de Canadese ver tegenwoordiger bij de EU in Brussel gisteravond gezegd nadat de partijen na uren onderhandelen een akkoord binnen bereik kregen. omstreden wateren actief zijn door de overige lidstaten ge maand meer water in de wijn te doen in het conflict dat nu al ruim een maand de betrekkin gen tussen Europa en Canada op de proef stelt. Een van de struikelblokken voor een akkoord was gisteren dat de Canadese regering nog steeds de borgtocht voor de Spaanse treiler Estai niet had te rugbetaald. Het gaat om 350.000 Amerikaanse dollars die de reder moest betalen om het op 9 maart door de Canadese marine opgebrachte schip terug te krijgen. Voorts weigerden de Canade zen zich vast te leggen op een datum waarop partijen het overeen te komen compromis „De ambassadeur verwacht dat de EU morgen vergadert om het akkoord te bekijken en een eind te maken aan het geschil", al dus de woordvoerder. Zij kon geen bijzonderheden geven over de punten waarop een doorbraak is bereikt in het con flict. Daarin spreekt Canada van overbevissing op heilbot en trad Ottawa voor de kust van New foundland op tegen Spaanse treilers. Eerder op de dag zei een woordvoerder van de Commis sie dat een akkoord niet kon worden bereikt omdat Canada nog dwarslag. Afgelopen maan dag zijn Spanje en Portugal de enige EU-landen die in de in multilateraal kader kunnen vastleggen. De Unie wil dat dat gebeurt in september, op de eerstkomende bijeenkomst van de NAFO, de Noord-Atlantische visserij-organisatie. De Europe se Commissie streeft er nog steeds naar het conflict vóór Pa sen uit de wereld te helpen. Een tweede onderhandelings ronde tussen Marokko en de EU over de verlenging van een vis akkoord dat geldt voor de perio de mei'92-mei'95 is gisteren zonder resultaat afgesloten. In de Marokkaanse viswateren zijn ruim 700 Europese boten actief, waarvan 90 procent van Spaan se (Andalusische) vissers zijn en 10 van Portugese. Spaanse kranten toonden zich woensdag vrij pessimis tisch dat op korte termijn een overeenkomst wordt bereikt tussen de EU en Marokko. Som mige kranten hebben het zelfs al over een nieuwe visoorlog, die die met Canada zal doen verbleken. DEN HAAG DIEPERIK KRAMERS De Veiligheidsraad heeft giste ren de strijdende partijen in Tadzjikistan opgeroepen zich te houden aan een eerder afge sproken staakt-het-vuren. De raad richtte zich vooral tot de islamitische oppositie die vori ge week een offensief begon te gen het met Moskou samen werkende regime in Doesjanbe. De opstandelingen hebben afgelopen nacht hun beschietingen voortgezet. De oorlog in Tsjetsjenië is nog niet voorbij, of het Russische le ger dreigt opnieuw in een bloe dig conflict verstrikt te raken. Dit keer in Tadzjikistan. De af gelopen dagen heeft de gewa pende oppositie vanuit Afgha nistan haar aanvallen tegen het communistische bewind in de Centraalaziatische republiek opgevoerd. Sinds vrijdag bestoken de strij ders van de democratische en islamitische oppositiepartijen grensposten aan de zuidgrens van Tadzjikistan, vooral in het oostelijke gebied Gorny- Badachsjan. Daarbij zijn tot dusver zeker 33 grenswachten van het GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten) omge komen (onder wie drie Russen en zeventien Kazachen) en 73 gewonden gevallen. Volgens de grenswacht zijn 170 strijders van het verzet, die de grenstroe pen vanuit Badachsjan en Af ghanistan aanvielen, gedood. Moskou zegde het Tadzjiekse bewind gisteren wapens, muni tie en brandstof toe, nadat Tad zjikistan had beloofd zich krachtiger tegen het offensief van de oppositie te zullen we ren. Minister Gratsjov (defensie) sprak zich evenwel uit tegen het sturen van meer Russische troe pen. „Een onafhankelijke staat moet zijn eigen strijdkrachten gebruiken om zijn binnenland se problemen op te lossen", liet hij weten. Rusland heeft 15.000 man in de voormalige Sovjet-republiek ge legerd, die deel uitmaken van de GOS-grenswacht en de in de hoofdstad Doesjanbe gestatio neerde Russische 201ste pant serdivisie. In de grenswacht die nen ook circa tweeduizend mili tairen uit Kazachstan en Kirgi- zstan. De troepen zijn naar de repu bliek gestuurd nadat de islami- tisch-democratischeoppositie in een bloedige burgeroorlog het land werd uitgedreven. Sindsdien valt de oppositie re gelmatig de troepen van het GOS en het neo-communisti- sche bewind in Doesjanbe aan. De afgelopen maanden was het naar Tadzjiekse begrippen betrekkelijk rustig aan de grens, nadat regering en oppositie in september een staakt-het-vuren hadden gesloten dat tot 26 april moet duren. Gedurende die tijd moesten de twee partijen on derhandelen en zou de opposi tie aan de verkiezingen mogen deelnemen. Maar de oppositie boycotte uit eindelijk de verkiezingen in fe bruari omdat ze niet eerlijk zou den verlopen, hetgeen nader hand werd bevestigd door inter nationale organisaties. De op positie ging vrijdag over tot de aanvallen omdat de Russen vol gens haar troepen naar Badach sjan hadden gestuurd, in strijd met het bestandsakkoord. De jongste gevechtsronde brengt het wankele bestand in gevaar en plaatst Moskou voor een dilemma. „Als onze solda ten Tadzjikistan verlaten, dan zal de Russische invloed in Cen- traal-Azië verzwakken en ligt Ruslands zuidgrens open", stelt de legerkrant Krasnaja Zuezda. „Maar als ze blijven, kan Rus land dan de militaire en econo mische last van de oorlog dra gen, naast alle andere proble men? En dreigt het dan niet Vij and Nummer Eén in de islamit- siche wereld te worden?" DEN HAAG TJABEL DALING In de week voor Pasen ligt het openbare leven in Spanje nage noeg stil. Van Palmzondag tot aan Pasen is het Semana Santa (Heilige Week). Overal worden pelgrimstochten gehouden en zes avonden en nachten trek ken processies door de steden, georganiseerd door religieuze cofradias, broederschappen met voor Nederlandse begrippen il lustere namen. Semana Santa begon dit jaar traditioneel slecht in Spanje. De Goede Week is namelijk ook al lang een werelds feest. Daarom hadden de meeste Spanjaarden er flink de pest in dat de rege ring nog net even voor het weekeinde een forse verhoging van de benzineprijzen aankon digde. Dat hakt er meteen flink in als je van Barcelona naar het zuidelijke Andalusië rijdt. „Een belastingvakantie", reageerden de autorijdende zwartkijkers. Miljoenen Spanjaarden hebben de gehele week vrij en dat gaat gepaard met een massale volks verhuizing, van noord naar zuid, richting zon, meestal per auto. Verstopte en overvolle au towegen zijn het gevolg. Afgelo pen weekeinde kon de trieste balans worden opgemaakt: 41 doden en 74 zwaargewonden. Zondag en maandag zal de even massale terugtocht over de Spaanse snelwegen opnieuw tientallen slachtoffers vergen. Semana Santa levert in de poli tiek een adempauze op, een tij delijk staakt-het-vuren, al blij ven politici van regering en op positie elkaar ook deze week bestoken. Het is immers verkie zingstijd. Voor 28 mei staan lo kale en regionale verkiezingen op het programma, waarbij vol gens alle voorspellingen de re gerende socialisten flink zullen verliezen. En dus blijven de rechtse en linkse oppositie roe pen dat de regering van premier Felipe Gonzólez de corruptie niet aanpakt, te weinig tegen de werkloosheid doet en nog steeds de moord op ETA-acti- visten in de doofpot probeert te houden. De socialisten, beu van de zich dagelijks herhalende aantijgin gen, roepen in koor dat bepaaL de krachten in Spanje de demo cratie ondermijnen. En dan doelt de premier niet op de Bas- kische terreurbeweging ETA, rechtse doodseskaders, of Qp politici die in allerlei schanda len zijn verwikkeld. Nee, zonder man en paard te noemen had hij duidelijk de centrum-rechtse Partido Popular van José Maria Aznar op het oog, mogelijk de toekomstige regeringspartij. Aznar zelf viert deze week Se mana Santa in een toepasselijke omgeving, in Israël, om steun te betuigen aan het vredesproces in het Midden-Oosten. Tijdens Semana Santa worden de meest meeslepende en spec taculaire processies in Andalu sië gehouden, vooral in Malaga en Sevilla. Boetedoening staat er centraal. In Malaga wordt elk jaar een misdadiger vrijgelaten. Jaren geleden was dat een man die de minnaar van zijn vrouw had vermoord. Door achter de paso van een broederschap te lopen, een houten draagbaar met metershoge bijbelse figu ren, beleed de man zijn zonden. Na de publieke boetedoening was hij gezuiverd van alle smet ten. De pasos stellen een be paald deel van het Lijdensver haal voor. Daarnaast draagt elke parochie ook een beeld van de eigen Heilige Maagd mee, die huilt om wat haar zoon is aan gedaan. Na een stille tocht door de duistere stad keert de pro cessie terug bij de eigen kerk of kathedraal. De tocht wordt be geleid door misdienaren, pries ters, monniken met flakkerende kaarsen en een muziektrom en honderden of duizenden be langstellenden/geloofsgenoten. Rode Leger veroverde Oostenrijkse hoofdstad 50 jaar geleden Weggedoken in een schuilkel der tegen luchtaanvallen kon Helene Neuhaus horen dat het geluid van artillerievuur vanaf de andere oever yan de Donau toenam. Dit betekende dat het Rode Leger oprukte en dat de slag om Wenen op het punt stond te beginnen. „We konden voelen hoe het gebouw schudde terwijl het front naderbij kwam. Ik wilde dat het snel over was met het verlies van zo weinig mogelijk mensenlevens. Op dat moment konden we ons niet bekommeren om de bijzondere gebouwen in Wenen", zegt Neuhaus (73) nu. De laatste slag verliep bloedig en snel: ze duurde nauwelijks langer dan een week. Om twee uur 's middags op 13 april 1945 was het voorbij. Los van inci denteel geweervuur viel de stilte over de verwoeste straten van Wenen. Maar al voor Sovjettroepen één voet op Oostenrijkse bodem hadden gezet, was een groot deej van Wenens historische centrum zwaar beschadigd of verwoest. Op 12 maart, op de dag af zeven jaar nadat de We ners in een massale vertoning van aanhankelijkheid Adolf Hit- Ier hadden ingehaald, kreeg Wenen een verwoestende lucht aanval te verduren van Britse en Amerikaanse gevechtsvliegtui gen. De Gothische kathedraal uit de 14de eeuw, de Stephansdom, kreeg een voltreffer die het met mozaïek ingelegde dak danig beschadigde, terwijl de eropvol- gende brand het gebouw half verzwolg. De neoklassieke Staatsopera, eens een geliefde vrijetijdsplek van het keizerlijk hof, kreeg verscheidene bom men te verduren en stortte na genoeg in. De bemanning van geallieerde bommenwerpers dacht dat het gebouw het be langrijkste spoorwegstation van Wenen was. Het was één van de zwaarste acties onder de 52 luchtbom bardementen op Wenen tussen 1943 en 1945. Hij doodde bijna 9.000 mensen en verwoestte 37.000 huizen. De actie had ten doel het moreel van de Weners te breken, voor wie bij velen de Anschluss aan Hitler-Duitsland al lang zijn bekoring had verlo ren. De oorlogsjaren eisten een zeer zware tol van de joodse ge meenschap in de stad, die was geconcentreerd in de wijk Leo- poldstadt. Van de 300.000 joden in Wenen voor de annexatie in 1938 waren er zegge en schrijve nog tweehonderd over toen het Rode Leger de hoofdstad in handen kréég. In de laatste drie dagen van de slag om Wenen beschoten SS- troepen en het Sovjetleger el kaar langs het Donaukanaal, waarmee ze gebouwen aan weerszijden in puinhopen ver anderden. „Toen het voorbij was, kwam ik de schuilkelder uit en zag ik een heleboel dode mensen en paarden in de stra ten. Alles was kapot", aldus Neuhaus. „Maar we wisten dat het voorbij was." Honderden nazi's pleegden zelfmoord om aan arrestatie te ontkomen, an deren vluchtten richting opruk kende Amerikaanse, Franse en Britse legers. In de eerste week van mei na men Amerikaanse soldaten Innsbruck, Salzburg en Linz in. De Fransen kregen het in de westelijke Alpen voor het zeg gen en de Britten namen, vanuit zuidelijke richting komend, Kla- genfurt in. Een verklaring van de geallieerden uit 1943 be schreef Oostenrijk als het eerste slachtoffer van Hitier. Dit docu ment verschafte de Oostenrij kers later de gelegenheid als Pi- latus hun handen in onschuld te wassen voor de nazi-misda den die landgenoten op eigen grondgebied hadden gepleegd. Voor Neuhaus betekende de komst van het Rode Leger de bevrijding van Wenen, voor veel anderen vormde die het begin van de bezetting van de stad door de vier geallieerde mo gendheden (Frankrijk, Groot- Brittannië, de Sovjetunie en de Verenigde Staten), die tot 1955 zou duren. De Weense Stephansdom werd bij geallieerde aanvallen in maart en april 1945 zwaar beschadigd. foto reuter Achter de pasos lopen de boete lingen, die maskers en lange puntmutsen dragen. De mutsen bedekken het gehele gezicht. Al leen voor de ogen zijn kleine openingen gemaakt. Voor bui tenstaanders roepen de beelden van boetelingen (penitentes) steevast associaties op met de Amerikaanse Ku Klux Klan. Niet helemaal verwonderlijk, omdat de mutsen stammen uit de tijd van de Spaanse inquisitie en de Ku Klux Klan er dezelfde wrede methoden op nahield. De broederschappen hebben namen als Virgen de la Estrella (Maagd van de Ster), de la Espe- ranza (van de Hoop), de Heer Jezus der Zigeuners, Christus van de Goede Dood, de Heer Je zus der Invaliden Mutilados Tijdens hun processies klinken saetas, religieuze liederen, doortrokken van diepe smart en droefenis. Liederen opgedragen aan de zoon van God die op Goede Vrijdag de kruisdood stierf. „Wie niet huilt als hij je ziet heeft geen bloed in de ade ren", luidt de tekst van een sae- ta-zangeres uit het Andalusi sche Jerez. De pelgrimstochten en proces sies staan in het teken van be grippen als schuld, boetedoe ning, zonde, passie en dood, maar hebben ook iets weg van een kermis en grote braderie. Er wordt ook plezier gemaakt, veel gegeten en lekker gedronken. Leven en dood zijn in Spanje nog steeds nadrukkelijker met elkaar verbonden dan elders in Europa. „Spanje is het enige land waar de dood een natuur lijk schouwspel is, waar de dood lange fanfares blaast bij het aanbreken van elk voorjaar", schreef de dichter Federico Gar cia Lorca. Geen resultaat in gesprekken over Bosnië SARAJEVO-BELGRADO PPA-Rtr-AFP Leden van de internationale contactgroep voor Bosnië (be staande uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Rusland) hebben gisteren geen enkel resultaat ge boekt. De gesprekken met de Servische president Milosevic in Belgrado waren vruchteloos. De bemiddelaars moesten hun be zoek aan Sarajevo afzeggen na dat de Bosnisch-Servische bele geraars hadden gezegd niet te kunnen garanderen dat hun toestel veilig op het internatio nale vliegveld bij de Bosnische hoofdstad zou kunnen landen. De Bosnische president Izet- begovic riep de leiding van de vredesmacht van de VN, Un- profor, op maatregelen te tref fen tegen de voortdurende aan vallen op Sarajevo en andere door de VN beschermde gebie den. „Als de internationale ge meenschap niet bereid is Sara jevo te beschermen, zullen we het leger en de burgers de stad laten bevrijden, zonder acht te slaan op de te verwachten ver liezen." Bij een granaataanval op het centrum van Sarajevo raakten gisteren ten minste zeven men sen zwaar gewond. Ook de moslim-enclave Gorazde lag opnieuw onder hevig artillerie vuur van de Bosnische Serviërs.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7