Eis: Arts schuldig aan moord, geen straf Criminelen houden meer en meer contact met politie =p Binnenland ■Archiefstukken Greet fïofmans niet openbaar Commissie OM verbiedt 28 opsporingsmethoden politie Intoetsen pincode is op veel plaatsen onveilig Ankara boos over Koerdisch parlement VSB slikt duizenden pasjes in ONDERDAG 13 APRIL 1995 CPD Geassociei Politie rukt uit voor filmwerk school miimegen De politie in Nijmegen heeft gistermiddag met getrok ken pistolen drie vermeende bankovervallers aangehouden op een schoolplein tegenover een bankfiliaal. Bij nader inzien ble ken de drie leerlingen te zijn, die meespeelden in een filmopna- n me voor een schoolproject. De drie leerlingen reden, gemaskerd en gewapend met echt lijkende geweren, in een busje naar de m, school. Het busje moest even stoppen voor het bankfiliaal. Het v personeel schrok hevig en belde meteen de politie. Pyromaan heeft het op auto's gemunt vlaardingen Een brandstichter heeft het gemunt op auto's in Vlaardingen. Dinsdagavond brandde de zesde auto uit binnen een periode van zeventien dagen. Volgens een politiewoord voerster hadden alle branden plaats in de Oostwijk van Vlaar dingen, nabij de Stadsgehoorzaal. De serie begon in de nacht 25 op zondag 26 maart met twee identieke auto's in dezelfde straat. Eén van de voertuigen was eigendom van SP- Tweede-Kamerlid Poppe. Grafheuvels Twente in ere hersteld enschede Ruim vijftig grafheuvels in Twente worden in ere her steld. De Stichting Coördinatie Landschapsonderhoud Overijssel (SCLO) heeft daartoe het initatief genomen. Ze voert het werk uit samen met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB). De klus duurt ongeveer een jaar. De grafheu vels die uit de Nieuwe Steentijd (300 tot 1500 voor Chr.) stam men, bevinden zich vooral in bos- en heidegebieden. Vaak zijn de graven aan het oog onttrokken door groen. Verdronken kinderen niet geborgen krefeld De twee Nederlandse kinderen die vrijdagavond ver dronken in de Rijn zijn nog altijd niet geborgen. Ze kwamen om het leven toen het schip, de Orca, van hun uit Zwijndrecht af komstige ouders bij het Duitse Krefeld na een aanvaring zonk. Vandaag arriveert een drijvende kraan bij het schip om de lading aluminium uit het schip lichten. Duikers hebben ook zaterdag al gezocht naar de kinderen, maar hun pogingen mislukten door dat ze werden meegesleept door de krachtige onderstroom. Procedure tegen oostroute A73 utrecht Tien natuur- en milieuorganisaties hebben een bezwa renprocedure aangespannen bij minister Jorritsma (verkeer) te gen het kabinetsbesluit de omstreden Limburgse rijksweg A73 (tussen Venlo en Maasbracht) aan de oostzijde van de Maas aan te leggen. Dat maakte de stichting Natuur en Milieu gisteren be kend. Begin maart besloot het kabinet tot aanleg van de weg aan de westzijde van de Maas. Maar de Tweede Kamer dwong het kabinet zijn keuze te herzien; de oostroute langs de Maas kwam uit de bus. Volgens de milieuclubs is deze beslissing in strijd met het zogeheten Structuurschema Groene Ruimte. Binnenvissers: Particuliere beveiliging workum De Friese Bond voor Beroepsvissers overweegt om sa men met de sportvissers een particuliere beveiligingsdienst in te huren om stropers op te sporen. Het bedrijf zou vooral 's nachts de meren en vaarwegen in Friesland moeten controleren. De vissers hebben enorm te lijden onder de stroperij, aldus bonds voorzitter B. Visser. De politie heeft nauwelijks tijd om op het water te controleren. Proces rond levensbeëindiging zwaargehandicapte baby lechtbank wijst eis onderzoeker af aarlem arthur maandag Itukken die mogelijk meer dui delijkheid kunnen verschaffen iver de affaire-Greet Hofmans, loeven niet openbaar te wor- len gemaakt. Het Algemeen lijksarchief mag het materiaal ichter slot en grendel houden. )it heeft de rechtbank in Breda lepaald in een geschil tussen inderzoeker mr. drs. L.J. Gie- >els en de staatssecretaris van inderwijs, cultuur en weten ehappen. Giebels werkt aan een biogra- ie over oud-premier Beel. Die ipeelde een belangrijke rol in de jerikelen rond Greet Hofmans, - Ie gebedsgenezeres die tussen 1948 en 1956 voor hoog oplo- jende spanning op paleis ioestdijk zorgde. Beel benoem de een commissie van wijze mannen die een oplossing noest brengen in de conflicten ussen koningin Juliana en prins lemhard. Tot op heden is het rapport Jvan deze commissie nooit openbaar gemaakt. Volgens on- derzoeker Giebels heeft de vroe gere premier Drees opdracht amsterdam gpd De nieuwe commissie van het openbaar ministerie die op sporingsmethoden van de po litie kritisch tegen het licht moet houden, heeft in het eer ste kwartaal van 1995 enkele opsporingsmethoden verbo den. In totaal werden 28 op sporingsmethoden daadwer kelijk door de 'toetsingscom missie' gekeurd. Daarbij ging het om zaken als infiltratie en het werken met criminele in formanten. Verder werden 50 onorthodoxe operaties slechts geregistreerd. Dit zei gisteren commissievoorzitter mr. J.M. Jansen, hoofdofficier van justi tie in Den Bosch, op een con gres in Nijmegen over opspo ringsmethoden. De commissie werd vorig jaar ingesteld na zware kritiek op het OM en de politie vanwege uit de hand gelopen opsporingsmethoden van de politie. Het openbaar ministerie vindt dat de 49-jarige gynaeco loog H. Prins uit Middenbeemster schuldig is aan moord, omdat hij in maart 1993 een drie dagen jonge, zwaarge handicapte baby actief van het leven beroofde. Straf is er echter gisteren bij de rechtbank in Alkmaar niet geëist te gen Prins. „Het proces gaat om de bevestiging van de norm (doden mag niet) en het verschaffen van duidelijk heid. Dat is het belangrijkste doel. Gezien de werkwijze van Prins en de omstandigheden waaronder dit gebeurde is een straf niet passend", aldus officier van justitie mr. G. Botman. alkmaar anp Talloze journalisten uit binnen- en buitenland woonden het proces bij. De zaak-Prins is het eerste proces rond medische criteria bij beslissingen over le ven of dood. Enkele honderden keren per jaar moeten kinder artsen zo'n ingrijpende beslis sing nemen. In sommige geval len wordt besloten tot actieve levensbeëindiging door het toe dienen van een dodelijk middel. Veel vaker wordt verdere medi sche zorg nagelaten, wat resul teert in een (snelle) dood van de pasgeborene. Bij artsen bestaat tot nu toe veel onduidelijkheid over de toelaatbaarheid van levensbe ëindiging bij pasgeborenen die hun wil niet kunnen uiten. Dat is anders bij euthanasie, waar de betrokkene zélf zijn wil ken baar maakt en waarvoor richtlij nen zijn uitgewerkt via de recht spraak. Terwijl het openbaar ministerie aanvankelijk besloot Prins niet te vervolgen, gaf mi nister Sorgdrager van justitie la ter opdracht dit wel te doen. Om, bij gebrek aan speciale wetgeving voor dit soort proble men, de norm vast te leggen en om duidelijkheid te verschaffen over wat wel en niet mag. Twee artsen werden vervolgd. Prins is de eerste die terecht moet staan. Het andere 'proef konijn' krijgt deze zomer de heksenketel van rechtszittingen en publiciteit over zich heen, bij de rechtbank in Groningen. Op 25 maart 1993 gaf Prins de drie dagen oude baby een do delijke injectie en liet haar ster ven in de armen van de moe der. Het kind was zwaargehan- dicapt ter wereld gekomen, na een keizersnede. Echter, niet de ernstige geestelijke en lichame lijke handicaps brachten de ou ders en artsen in het Waterland ziekenhuis in Purmerend tot hun beslissing. De helse pijnen Groot was de belangstelling ook van de zijde van de media voor het proces tegen de gynaecoloog Prins. Op de foto arriveert de arts bij de rechtbank in Alkmaar. foto anp hans steinmeier gaven de doorslag. Duidelijk Pijnbestrijding zou voor een kunnen leiden tot bijwerkingen, was dat het meisje ondraaglijk langzamere dood (binnen 48 Prins deed aangifte van een leed. Opereren was onmogelijk, uur) gezorgd hebben, maar had niet-natuurlijke dood en werd vervolgd. Kritiek was er gisteren vooral op de aan justitie opge legde manier waarop, via een strafproces, de zo gewenste dui delijkheid rond deze medisch- ethische vraag verkregen moet worden. De gynaecoloog, die op alle mogelijke manieren in breed teamverband en op ver zoek van de ouders uiterst zorg vuldig te werk ging. valt volgens justitie niets te verwijten. Zijn zaak echter werd ondergeschikt gemaakt aan een hoger doel. Prins daarover onder meer: ,,U, rechtbank wordt belast met het doen van een uitspraak in een conflict wat geen conflict behoort te zijn, omdat het pro bleem van het onbehandelbaar lijden van een mens een pro bleem dient te zijn van de sa menleving". Prins waarschuwde boven dien dat het optreden van justi tie de openheid, die juist zo no dig is, bedreigt. „Er kan een subcultuur van medisch handt- len en niet-behandelen ont staan. Dan dreigt het medisch handelen, teneinde het af te schermen van het heldere licht van toetsing, in zijn inhoud of vormgeving beïnvloed te wor den door niet medische argu menten." Ook zijn advocaat wees op het gevaar dat artsen dergelijke zaken gewoon niet meer zullen melden als hen daarmee een proces boven het hoofd hangt. Woensdag 26 april is het woord aan de rechters voor het vonnis. gegeven alle exemplaren te ver nietigen. Dit zou ook met diens eigen exemplaar zijn gebeurd. Giebels vermoedt evenwel dat er in het Algemeen Rijksarchief iets boven water valt te halen. In dit archief bevinden zich stukken van ex-premier Ger- brandy, oud-secretaris-generaal Fóck en oud-BVD-chef Eintho- ven. Het betreft hier echter par ticuliere schenkingen, die in principe niet openbaar zijn. Giebels stapte in december 1993 naar de rechter omdat hij niets ter inzage kreeg: „Je kunt wel zeggen dat het om privé- stukken gaat, maar die mensen konden er alleen maar over be schikken omdat ze een over heidsfunctie hadden. Naar thans blijkt heeft de rechtbank in Breda eind vorig jaar korte metten gemaakt met de stellingen van Giebels. Vol gens de rechter gaat het er lou ter om, in wiens handen stuk ken zich bevinden wanneer ze aan een archief worden ge schonken. In dit geval ging het om particuliere stukken en dan mogen er beperkingen aan de openbaarheid worden gesteld. den haag anp Het intoetsen van de pincode is op vele locaties in Nederland ronduit onveilig. Bij onder meer tankstations, winkels en som mige Holland Casino's is het apparaat waarop de pincode moet worden ingetikt vaak on voldoende afgeschermd. De Consumentenbond raadt de houders van de pinpas aan om goed op te letten dat niemand meekijkt tijdens het intikken van de code. Vooral bij mensen die klein van stuk zijn kunnen criminelen op bepaalde plekken wel heel gemakkelijk de code meelezen. Als de crimineel er later ook in slaagt het pasje te (zak)rollen of te stelen, dan kan er plotseling een aardig bedrag worden ont vreemd van de rekening. Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond kle ven er ook gevaren aan het af geven van de pinpas aan de persoon achter de kassa. „De magneetstrip op de pinpas kan door een kwaadwillend iemand snel worden gekopieerd. Als zo iemand ook de pincode achter haalt, dan heb je de poppen aan het dansen", aldus de zegsman van de Consumentenbond. Hij benadrukt dat de banken en de ondernemers die de beta- lingsapparatuur hebben opge steld, de verantwoording heb ben dat de apparaten voldoen de privacy bieden aan de cön sument. Een woordvoerster van Inter- pay, een samenwerkingsver band van de banken, wijst er op dat de gebruiker de verantwoor delijkheid heeft om goed op te letten of iemand meekijkt tij dens het intoetsen van de pin code. „Er zijn ons maar weinig gevallen bekend dat dieven eerst de pincode wisten te ach terhalen via meelezen en ver volgens de pinpas in handen kregen", aldus de woordvoer ster van Interpay. BeaNet, een dochtermaatschappij van Inter pay, test regelmatig betaalappa- raten en geeft winkeliers advie zen hoe de apparaten moeten worden opgesteld. den haag/istanbul gpd De Turkse minister Inönü (buitenlandse za ken) heeft zeer verbolgen gereageerd op de oprichting van een Koerdisch parlement in ballingschap gisteren in Den Haag. „Met diepe spijt is kennis genomen van het feit dat Nederland activiteiten van de Koerdi sche terreurbeweging PKK niet van zijn grondgebied weert en dat het de oprichting van een zogenaamd parlement in balling schap heeft toegestaan." In een officiële verklaring stelt Inönü dat Nederland in strijd heeft gehandeld met de gemeenschappelijke waarden van de NAVO: „Het toestaan van de oprichting van een parlement door een terroristische orga nisatie die de territoriale eenheid van een bondgenoot bedreigt, betekent niets min der dan de aanmoediging van terrorisme zelf." Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) had eerder op de dag verklaard de Koerdi sche bijeenkomst niet te kunnen verbieden. „Zolang men zich aan de wet houdt en er geen sprake is van verstoring van de open bare orde, is het voor de Nederlandse rege ring een vergadering in het Congresge bouw. Niets meer dan dat". Inönu noemde dit een 'lacune in de binnenlandse wetge ving' en eiste dat Nederland zijn houding ten aanzien van het parlement in balling schap zou herbepalen. Ook vanuit de Verenigde Staten is nog een poging gewaagd de oprichting van het Koerdische parlement te voorkomen. Dat maakte woordvoerder Nicholas Burns van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gisteren bekend. Washington beschouwt de PKK als een 'brute terreurbe weging'. „Wij hebben begrepen dat de Koerden de Nederlandse wet niet hebben geschonden en dat er daarom geen reden was de bijeenkomst te verbieden", aldus Burns. „Maar wij steunen uiteraard geen parlement van deze aard." Hoewel PKK-leider Abdullah Ocalan de initiatiefnemers een prominent opgestelde bloemenkrans had gestuurd, deden de par lementariërs er gisteren in het Haagse Con gresgebouw alles aan om de PKK-invloed binnen hun 'Parlamana Kurdistane' te ba gatelliseren. Parlementariër Yassir Kaya on derstreepte dat het parlement een diploma tieke en politieke oplossing voor de Koerdi sche kwestie nastreeft: „We willen een ein de aan de strijd. Wij willen vrede." „Laat mij benadrukken dat dit geen PKK- parlement is", schreef Ocalan zelf in een steunbetuiging. „Het is duidelijk dat een parlement niet van één enkele partij kan zijn. Onze vrienden moeten de leugens dat dit een PKK-show is niet toestaan". Twaalf van de 65 gekozen parlementariërs zijn lid van het Nationaal Bevrijdingsfront voor Koerdistan (ERNK), de politieke vleu gel van de PKK. „Wij omarmen alle Koerden, zonder on derscheid", verklaarde parlementariër Remzi Kartal. In het parlement zijn onder meer de verboden Democratische Partij (DEP), de Alevietische Unie van Koerdistan, de Federatie van Assyrische christenen en de Koerdische vrouwenbeweging vertegen woordigd. Het parlement, dat zal rondreizen door Europa, werpt zich op als vertegenwoordi ger van de twaalf miljoen Koerden in Euro pa, van wie 95 procent uit Turkije afkomstig is. Lang niet alle Koerdische bewegingen in Europa steunen evenwel het parlement. De openingszitting werd bijgewoond door meer dan 400 vertegenwoordigers van Koerdische organisaties in Europa. Hoewel rekening werd gehouden met rellen, bleef het rustig rond het Congresgebouw. Tijdens een vierdaagse sessie zullen de parlementa riërs een voorzitter volgens ingewijden Kartal en een uitvoerend comité kiezen. utrechtgpdtisch ingeslikt. De storing duur de van drie uur 's nachts tot kwart over negen 's ochtends. „Het zal nooit meer gebeuren. We hebben de storing getra ceerd" zei een beschaamde woordvoerder van de bank. De storing ontstond bij het wijzi gen van de programma's van de computer. De gedupeerde reke ninghouders kregen hun pasjes gisteren direct terug bij de VSB- kantoren. Duizenden rekeninghouders van de VSB-bank zijn gisteroch tend hun bankpasje kwijtge raakt bij het opnemen van geld uit automaten verspreid over het hele land. Als gevolg van een storing in de computer her kenden de automaten de pasjes niet als middel waarmee geld kan worden opgenomen. Daar door werden ze conform een veiligheidsprocedure automa- Rapport voorspelt ontmanteling van meer bendes den bosch gpd Politie en justitie hebben de af gelopen twee jaar in Nederland 33 hoog georganiseerde crimi nele bendes ontmanteld. Het aantal op dit moment actieve misdaadgroepen met een hoge organisatiegraad wordt geschat op honderd, twee meer dan in 1993. Criminelen blijken ook in toenemende mate contacten te onderhouden met politie en bij- zondereopsporingsdiensten. Dit blijkt uit een landelijke in ventarisatie van misdaadorgani saties, waarvoor de gegevens zijn aangeleverd door de crimi nele inlichtingendiensten van de politiekorpsen. Het rapport werd gisteren in Den Bosch ge presenteerd door procureur-ge neraal mr. R. Gonsalves, verant woordelijk voor de zware crimi naliteit binnen het Openbaar Ministerie, en de Twentse hoofdcommissaris P. IJzerman. Hij is voorzitter van de Advies commissie criminaliteit van de Raad van Hoofdcommissaris sen. Het is voor de vierde keer sinds '88 dat een dergelijk rap port werd gepresenteerd. Er zijn in Nederland 450 actieve criminele groeperingen, waar van er 312 in meer of mindere mate een hiërarchische struc tuur hebben. In de afgelopen twee jaar zijn in totaal 110 ben des ontmanteld, waarvan er 33 hoog georganiseerd waren. Be langrijkste bron van inkomsten voor de misdaadorganisaties vormen hard- en softdrugs (86 procent van de bendes houdt zich voornamelijk hiermee he- zig), gevolgd door fraude (33 procent). Andere activiteiten, zoals overvallen, afpersingen, kinderporno en milieucrimina liteit scoren aanzienlijk minder. Over het feit dat er de afgelopen twee jaar slech'ts twee grote cri minele organisaties zijn bijge komen, is procureur-generaal Gonsalves niet ontevreden. „Er zijn criminele groepen bijgeko men en er is een aantal ont manteld. Hiermee lijkt de groei zich te stabiliseren." Hij ver wacht dat er de komende jaren veel meer bendes worden opge rold. Uit de inventarisatie blijkt ook, dat de meeste bendes zowel in hun eigen organisatie als naar buiten toe fysiek geweld en li quidaties niet schuwen. Zeker 251 getraceerde bendes verdon keremanen hun illegale inkom sten met witwas-praktijken. Van de ongeveer honderd hoog ge organiseerde bendes zijn er 44 van Nederlandse afkomst. De overigen zijn gemengd of van buitenlandse afkomst. Van de eerder genoemde hon derd bendes hebben 77 groepen 'contacten' met politie, bijzon dere opsporingsdiensten, justi tie, bedrijfsleven, overheden en advocaten en notarissen. Opval lend is dat criminelen in toene mende mate contact proberen te leggen met politiemensen en leden van bijzondere opspo ringsdiensten. Het rapport no teert een stijging van 35 naar 51 procent.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5