Presidentschap Roosevelt zegen voor gehele wereld En het IndiëdebatJ dat kabbelt voort Feiten &Meningen Franse politiek heeft wat van Jurassic Park Buitengewone lasten: vragen en antwoorden DONDERDAG 13 APRIL 1995 Jean-Marie Le Pen: een velaciraptor. foto afp NIEUWSANALYSE Het was de Amerikaanse ambassadrice in Parijs die de Fransen onlangs een spiegel voorhield. „Ik heb eens een rekensommetje gemaakt", zei Pamela Harriman. „Als ik de percentages optel waarop de neo-fascist Le Pen, de ultra-reactionair Philippe de Vil- liers, de stalinist Robert Hue en de trotskiste Arlette Laguiller kunnen rekenen, dan kom ik op dertig. Dit is een raar land". Maar als de neo-fascist, de ultra-reactio nair, de stalinist en de trotskiste straks op de dag der dagen dertig procent van de stemmen krijgen, hebben zij nog pech ge had. Bij de Europese verkiezingen van vorig jaar waren de neo-fascist en de ultra-reac tionair alleen al goed voor 35 procent. Er is in Europa geen land waar de 'grote' politieke partijen zo klein zijn. Bij verkiezin gen in 1992 kregen RPR, UDF en PS samen 51 procent van de stemmen, en vorig jaar zelfs maar veertig procent. In de aanpalen de landen Spanje, Duitsland en Groot-Brit- tannië daarentegen kunnen de drie grootste partijen gezamenlijk op bijna honderd pro cent rekenen. Het is niet moeilijk om de oorzaken van hun impopulariteit aan te wijzen. Jaques Chirac heeft het imago van onbetrouwbaar charmeur, collega-gaullist Edouard Balladur wordt gezien als elitair, en de socialist Lio nel Jospin is geze gend met het cha risma van een re genworm. Allen be horen bovendien tot een establishment dat met corruptie in verband wordt ge bracht. Dat verklaart wel licht waarom de Franse kiezers hun oude leiders de rug hebben toegekeerd, het verklaart nog niet waarom zij nu in groten getale naar extremisten van bei derlei kleur zijn gestroomd. Een van de mildere figuren ter linkerzijde lijkt nog de communist Robert Hue, de op volger van Georges Marchais. Het verschil tussen Hue en Marchais zit echter vooral in de uiterlijke kenmerken. Georges Marchais zag er met zijn Brezjnjev-wenkbrauwen uit als de harde stalinist die hij ook was. Hue daarentegen heeft in Frankrijk de bijnaam van 'Prof, de geleerde dwerg in Sneeuwwit je. Dertig procent van de Fransen be schouwt hem ook als 'eerlijk'. Maar Hue spreekt de taal van een vervlo gen tijd. Hij steunt Castro en noemt com munisme 'een der mooiste woorden van de Franse taal'. Gevraagd naar een oordeel over Robert Hue, omschreef een woord voerder van de Italiaanse PDS (de voormali ge communistische partij) hem als 'een pre historisch beest zonder toekomst'. Maar er zijn merkwaardiger schepsels in het Jurassic Park van de Franse politiek. Waar Robert Hue misschien nog kan door gaan voor een vriendelijke herbivoor, moet Arlette Laguiller worden geclassificeerd als tyrannosaurus. Laguiller is een 55-jarige trotskiste, die haar leven heeft gewijd aan de 'omverwerping van de staat, zijn rege ring, parlement, rechtbanken, politie en le ger, opdat de arbeiders rechtstreeks de macht kunnen uitoefenen'. Ze had graag een kind gehad, maar ze verloor een stem ming in haar partij, die besloot dat moeder en leiderschap niet te combineren zijn. De ideeën die ze erop nahoudt, zijn kras. De Vietnamese revolutionair Ho Chi Minh was 'kleinburgerlijk'. En met Nelson Man dela moet men Arlette Laguiller niet lastig vallen. „De arbeiders worden er nog steeds uitgebuit", zegt ze over het nieuwe Zuid- Afrika, „nu door een zwarte bourgeoisie". Maar het zijn ideeën die door vier procent van het Franse volk worden gedeeld. Dan zijn er de velaciraptors die jagen op gekleurd mensenvlees. Voor de neo-fascist Jean-Marie Le Pen zijn dit al weer de derde presidentsverkiezingen. Maar nooit eerder heeft hij zo veel handen op elkaar gekregen voor plannen om Frankrijk te zuiveren van (gekleurde) buitenlanders en de doodstraf opnieuw in te voeren. Le Pen kan volgens sommige opiniepeilingen rekenen op 13,5 procent van de stemmen, waarmee hij maar iets achterblijft bij premier Balladur (één peiling gaf Balladur slechts 17 pro cent). Le Pen is het lelijke gezicht van extreem rechts, een gezicht dat overigens niet van de Franse televisieschermen weg te bran den is. Maar extreem-rechts heeft dit jaar ook een 'mooi gezicht'. Philippe Jollis de Villiers de Saintignon is een burggraaf met een diploma van een van 's lands elitescho len. Hij zegt ongeveer hetzelfde als Le Pen, maar in meer gepolijste bewoordingen. De Villiers wil een dam opwerpen tegen de 'golven vluchtelingen' die de oorlog in Algerije zou gaan veroorzaken. Maar hij is bovenal een ultra-nationalist. Hij wenst niet door 'Frankfurt' geregeerd te worden, wil af van het Verdrag van Maastricht, en meent dat grenscontroles hervat moeten worden. „Nederland", smaalt Jiij, „is een land waar drugs vrij te koop zijn". De Villiers kreeg bij de Europese verkiezingen van 1994 twaalf procent van de stemmen, maar zou nu op zes kunnen rekenen. De Amerikaanse ambassadrice had haar huiswerk goed gedaan. Met de negen pro cent van Hue, de vier procent van Laguiller en de dertien procent van Le Pen, stemt eenderde van de Fransen inderdaad op Jur assic Park. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Wereld van fascistische knoet bevrijd Voor president Bill Clinton is hij een lichtend voorbeeld. De Republikeinse voor man Newt Gingrich bewondert hem: Franklin Delano Roosevelt. Alle historici zijn het er momenteel over eens dat FDR Amerika's belangrijkste president van de 20ste eeuw is. Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat de Democraat Roosevelt overleed. "jomety ew 9£ ATHAVfc VAN l'ch4a/w&ewe£#jei r<sris% ma hst pie urr omslzotic \iak> ye vü ètok-r- BELASTING BELICHT kwesties door Oennis Weber WIM STEVENHAGEN De belastingdienst heeft vorig jaar alle aftrekposten voor buitengewone lasten eens goed tegen het licht gehouden. Ie dereen die gemaakte kosten als buiten gewone last wilde aftrekken van zijn in komen moest met betalingsbewijzen voor de dag komen. Er zijn in Neder land zo'n half miljoen mensen die bui tengewone lasten aftrekken en het is dan ook niet zo verbazingwekkend dat de belastinginspecteur zelf af en toe ook niet meer weet wanneer bepaalde kos ten nu wel of niet aftrekbaar zijn. De belastingdienst te Utrecht heeft echter een vragenbank ingesteld waar de belastinginspecteur terecht kan. Ruim 150 gevallen zijn voorgelegd voor een 'tweede opinie'. Een overzicht van deze vragen (met antwoorden uiter aard) is inmiddels samengevoegd in een handige brochure. De brochure leert dat de belasting dienst kosten voor een facelift in het al gemeen niet ziet als buitengewone las ten voor ziekte. In de meeste gevallen zal een facelift namelijk om persoonlij ke redenen worden uitgevoerd en daar is de buitengewone lasten aftrek niet voor bedoeld. Ook malariapillen en inentingen voor vakantie moeten het ontgelden. Die worden namelijk ge maakt 'ter voorkoming van ziekte' en dan zijn de kosten niet aftrekbaar. Het verwijderen van tatoeages ligt ook vaak in de persoonlijke sfeer. Denk aan spijt of verandering van werknemer. Hier dus ook van het zelfde laken een pak: geen aftrek. Nog een geval van ziektekosten: stel men laat een medische check-up of sportkeuring uitvoeren zonder dat daar een (medische) aanleiding voor is. De kosten zijn dan niet aftrekbaar. Is er wel een medische reden voor de gang naar de dokter dan zijn de kosten echter wel aftrekbaar. Maar hoe zit het dan met de tandartskosten? Men gaat toch ook elk half jaar naar de tandarts ter controle (dus zonder medische aanleiding). De ze kosten echter zijn op hun beurt weer altijd wèl aftrekbaar. Wie te laat is met het claimen van ziektekosten bij zijn verzekeraar en daarom geen vergoeding meer krijgt, moet er niet op rekenen dat die kosten dan als buitengewone lasten kunnen worden opgevoerd. Treurig maar waar. Soms kan een recht op een vergoe ding ook wel eens voordelig uitpakken. Ruim een jaar geleden namelijk be sliste de Floge Raad dat de belasting dienst een 'buitengewone last aftrek post' niet (naderhand) alsnog kan wei geren in het geval een belastingbetaler (bijvoorbeeld) in het jaar 1994 zijn ziek tekosten als buitengewone last heeft af getrokken, terwijl hij het jaar daarop (1995) geheel onverwachts deze ziekte kosten vergoed kreeg. Men heeft dan dus geluk: een (onbelaste) vergoeding en aftrek van de kosten. Buitengewone lasten zijn echter meer dan ziektekosten. Ook adoptiekosten bijvoorbeeld zijn aftrekbaar. Maar hoe zit het nu als men op reis gaat om het adoptiekind op te halen en de adoptie mislukt om de een of andere reden? Zijn de reis- en hotelkosten dan aftrek baar? Volgens de belastingdienst wel, tenminste als het ministerie van justitie toestemming voor de adoptie heeft ge geven. Bij arbeidsongeschiktheid heeft men recht op de 'arbeidsongeschiktheidsaf trek'. Wie bijvoorbeeld op 31 oktober 1993 arbeidsongeschikt wordt, heeft voor dat jaar geen recht op deze aftrek, maar pas vanaf het jaar 1994, aldus de Belastingdienst. Als laatste het volgende geval: een werkende student zonder studiefinan ciering reist dagelijks heen en weer en heeft zelf een zogenoemde traject-kaart aangeschaft. Volgens een wettelijke forfaitaire regeling kan hij door het vele reizen maar liefst 14.000 gulden studie kosten aftrekken. Hij krijgt hierdoor een negatief inkomen. De belastinginspec teur krabde bij het zien van deze aftrek post zich eens op zijn hoofd en vroeg aan de vraagbank of dit wel de bedoe ling was. Het bedrag was inderdaad ge heel aftrekbaar, zodat de student een aardig fiscaal voordeeltje heeft. Wat men bij het lezen van de brochu re voor ogen moet houden is dat het al lemaal standpunten van de belasting dienst zijn. Is men op goede gronden het hiermee niet eens dan kan men al tijd overwegen om de zaak aan de rech ter voor te leggen. De brochure 'Buitengewone lasten' kan worden aangevraagd bij Sdu- DOP, postbus 11594, 2502 AN Den Haag, tel: 070-3789830, 15 gulden. Koningin Beatrix: Toch maar op de 17-de? foto»anp\[ Boek Oostindiscli doof is een debat over een debat Het is niet alleen zijn afkomst die Roosevelt voor Nederland zo belang rijk maakt. De enige Amerikaanse president die drie keer werd herko zen, voerde zijn land de Tweede We reldoorlog in, waaruit het zegevierend tevoorschijn kwam als sterkste natie ter wereld. Steeds meer mensen zien de door po lio aan de benen verlamde FDR als een soort wereldlijke Christus die zijn leven gaf om Amerika te redden uit een hopeloze depressie en de wereld te bevrijden van de fascistische knoet. Het is de bedoeling dat volgend jaar in Washington D.C. een groot monu ment voor hem wordt opgericht dat 75 miljoen gulden heeft gekost. „Zijn betekenis wórdt alleen maar groter", zegt Alfons Lammers, de Leidse hoogleraar in de geschiedenis en cultuur van de Verenigde Staten. Dit komt vooral door de leider van de Republikeinen in het Huis van Afge vaardigden, Newt Gingrich. „Gingrich bewondert FDR's revolutie. Hij heeft groot respect voor Roose velts politieke talent, voor de wijze waarop Roosevelt zijn partij leidde en de media bespeelde." Maar hoewel hij FDR adoreert, is Gingrich bezig af te breken wat Roosevelt in de jaren dertig heeft opgebouwd. NEW DEAL Roosevelts programma, New Deal, oogde als een revolutie en bracht een coalitie tot stand van arbeiders, zwar ten, liberalen en intellectuelen waar de Democratische Partij decennia van heeft geprofiteerd en die president Clinton graag in stand zou willen houden. In zijn eerste honderd dagen stuurde Roosevelt tientallen wetsvoorstellen naar het door de Democraten beheer ste Congres, dat ze stuk voor stuk aannam. De federale overheid ver dubbelde haar uitgaven en trok be voegdheden van de afzonderlijke sta ten naar zich toe. Miljarden dollars werden uitgetrokken voor een breed economisch stimuleringsprogramma. Een foute reactie, zo noemde minister Hans van Mierlo (buitenlandse zaken) onlangs de politionele acties in 1947 en 1948. Tussen het moment dat 120.000 dienstplichtigen naar 'de Oost' werden ge stuurd om de onafhankelijk heidsstrijd van Soekarno de kop in te drukken en de uit spraak van Van Mierlo ligt een halve eeuw discussie. Een zich voortslepend debat tus sen wetenschappers, schrij vers, veteranen en anderen die zich om uiteenlopende re denen bij het voormalig Ne derlands Indië betrokken voe len. Een debat dat voortdu rend mompelend en zo nu en dan luidkeels wordt gevoerd bij gebeurtenissen die herin neren aan voormalig Neder- lands-Indië. Mogen Indië-veteranen met SS'ers worden vergeleken zoals de schrijver Graa Boom- sma beweert? Had 'Poncke' Princen, diejn Indië deser teerde uit het Nederlandse le ger, recht op een visum of was dat verraad aan de vete ranen die hun tijd daar wél hebben uitgediend? Is het goed dat koningin Beatrix zich pas op 21 augustus van dit jaar in Indonesië meldt of moet ze juist op de 17-de daar al zijn als het land de vijftigste verjaardag van de onafhankelijke repubiek Indonesia viert? En als ze daar is, moet ze dan haar excuses aanbieden voor de Neder landse missers van destijds? Ondér de titel Oostindisch doof (dat is horen wat je ho ren wilt maar vooral niet luis teren naar watje niet horen wilt) bundelde Elsevier-jour- nalist Remco Meijer achttien interviews met schrijvers en wetenschappers over het Ne derlandse koloniale verleden in Indonesië en het publieke debat hierover. Onder ande ren de veelal in Indië geboren en getogen schrijvers Hella Haasse, W.F. Hermans, Graa Boomsma, Jeroen Brouwers en Rudy Kousbroek, de histo ricus Lou de Jong en de even eens in Indië opgegroeide so cioloog J.A.A. van Doorn ko men aan het woord. Een debat over een debat. Dat is het feitelijke resultaat van ff Meijers werk. Zijn achttien gesprekspartners vertellen j: wat zij persoonlijk met het r voormalig Nederlands Indië ,p hebben, hoe en met welke L opvattingen zij in het debat I erover verzeild zijn geraakt ent wat ze vinden over de ziens- i wijzen van mededebateren- I den. Het boek werd gister- I avond in de Rode Hoed in Amsterdam gepresenteerd, je voorafgaande aan alsof het r nog niet genoeg was een N Indië-debat tussen de weten- h schappers C.Fasseur, J.E. b Hueting en N.G. Schulte p Nordholt die ook in het boek p aan het woord komen. Fas- Pl seur werkte mee aan de Ex- üi cessennota van 1969 over ge welddadigheden van het Ne- r derlandse leger in Indonesië, r Hueting vocht zeifin Indië enL zorgde in 1968 voor grote fc commotie door voor het eerstL in het openbaar over 'oorlogs-jj, misdaden' van de Nederland-L se militairen te spreken en L N.G. Schulte Nordholt woon- k de een groot deel van zijn le- L ven in Indonesië. De drie ge leerden kwamen tot de con clusie dat Beatrix eigenlijk op |j 17 augustus bij de onafhanke-: lijkheidsviering moet zijn en niet vier dagen later om de |e gevoelens van 'een klein club-f)' je veteranen' te sparen. Ge- p' zien hun achtergrond was hetp o'pvallender geweest als ze er f1 anders over hadden gedacht. F Veel nieuws voegen het boek (a van Meijer en de discussie die|e gisteravond nog maar weer eens werd gevoerd dan ook L niet toe aan wat in de afgelo- pen jaren is gezegd over Ne- u derlands' koloniale verleden. Waarschijnlijk is het voor de h( fanatieke volgers van het In- [9 diëdebat handig om achttien L gezaghebbende meningen in he een boekje bij elkaar te heb- L ben. Want het einde van dat debat is nog niet in zicht. L Oostindisch doof, Remco Meijer, Uitgeverij Bert Bak ker, ISBN 90 351 1522 8 Een hoge delegatie van de provincie Zeeland is naar Warm Springs in Ge orgia vertrokken. Roosevelts voorou ders kwamen uit Middelburg en dat was voor de Zeeuwen reden om de Rooseveltstichting op te richten die het Roosevelt studiecentrum bestuurt en jaarlijks de Four Freedom Awards uitreikt. In Warm Springs, waar de president op 12 april 1945 overleed, reikt de de legatie Four Freedom Awards uitrei ken aan Jimmy Carter, die vooral als vredestichtende oud-president popu lair is geworden, en aan voormalig vakbondsvoorzitter Lane Kirkland. Verder gaan er prijzen naar onder an deren de columniste van de Washing ton Post Mary McGrory en de burge meester van Atlanta, Andrew Young. Eerder deze maand hield de stichting al een herdenkingsbijeenkomst in Utrecht waar ex-premier Ruud Lub bers de Four-Freedomsmedaille ont- Arbeidswetten en algemene voorzie ningen maakten de Amerikaanse sa menleving humaner en socialer. Het afbreken van de grote en actieve overheid die Roosevelt in zijn twaalf jarige presidentschap heeft gecreëerd, is het belangrijkste doel van Gingrich' revolutie. „In plaats van een systeem waarin een zekere onderlinge solida riteit bestaat, zet Gingrich de mensen weer tegen elkaar op", aldus Lam mers. DEMOCRATIE Bovendien keert Gingrich zich tegen het bolwerk van Roosevelts interna tionale politiek: de Verenigde Naties. Deze wereldorganisatie paste in FDR's optiek van mondiale samen werking. Een van FDR's zonen, Elliott, schreef in het boekje As he saw it (Zoals hij het zag) over zijn vader: „Zijn streven was om de democratie in de wereld te bevorderen en het machtsdenken in invloedssferen te gen te gaan." Begin jaren veertig beschouwde Roosevelt Stalin als een leider van een natie, de Sovjetunie, die een ver schrikkelijke oorlog voerde tegen het fascisme en bereid was met de VS een nieuwe open wereld te maken. Die samenwerking is, mede door Roose velts dood, nooit van de grond geko men. In plaats daarvan viel het IJze ren Gordijn en heerste tot eindjaren tachtig de Koude Oorlog. Met het appelleren.aan de Ameri kaanse zendingsdrang, bestreed Roosevelt het isolationisme en over reedde hij het Amerikaanse Congres, dat sterk neigde naar een neutrale rol in de oorlog met nazi-Duitsland. Volgens Lammers steekt dit isolatio nisme weer behoorlijk de kop op. „Een dergelijke stroming is altijd aan wezig in de VS. Soms latent, soms na drukkelijk. Er is dus een basis voor Gingrich' bewering dat de VS te veel eigen problemen hebben en daarom geen geld of tijd kunnen besteden aan het buitenland." FDR's presidentschap viel in een be slissende periode in de geschiedenis. Daar heeft de wereld achteraf gezien veel geluk mee gehad, aldus Lam mers. „Dat mag weieens wat meer aandacht krijgen. Het navelstaren in Nederland is erg provinciaals met al die herdenkingen van verzetsdaden in de Tweede Wereldoorlog. Roosevelt zorgde ervoor dat de VS zich in de oorlog in Europa hebben gemengd en de nazi's werden verslagen. Het is aan deze bijzondere man te danken dat hier geen mensen meer in bruine en zwarte uniformen rondlopen." DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP De Amerikaanse president Roosevelt (zittend, links) tijdens een conferentie van de Geallieerden in Québec. Verder op de foto de Canadese gouverneur-generaal Athlone (rechts), de Britse premier Winston Churchill (rechts achter) en de Canadese premier Mackenzie King. foto archief

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2