ICITHON Voordelige kopie overtreft origineel w* DAEWOO BMW Baby racer Weg en wiel FSO weer in zee met TNO Tandem van twee fietsen JJ DONDERDAG 13 APRIL 1995 De Duitse fabrikant BMW, die vorig jaar de 3-serie Compact in troduceerde, heeft nu een wel heel compact model op de markt gebracht, genaamd Baby-racer. Het autootje, bedoeld vóórhele jonge automobilisten, heeft een ultra-korte draaicirkel en een ideale gewichtsverdeling van 50 procent op de voor- en achte ras. Op zijn lichtgewicht M3-wielen met geluidsarme laag pro fiel-banden produceert de Baby-racer geen uitlaatgassen en is dus als enige BMW uitermate geschikt voor gebruik binnens huis. In het sportstuur is voor alle zekerheid een claxon opgeno men, want er kan natuurlijk altijd een huisdier of een familielid in de weg lopen. De felrode bolide blijkt een succes te zijn, want volgens BMW wordt de Baby-racer al meer besteld dan zijn vol wassen broers. Dat is ook niet zo vreemd, want de BMW-dealer levert hem voor maar 99. Vanaf 13/4/95 zijn wij officieel DEALER VOOR DEAWOO geworden. U bent toe aan 'n Daewoo! MAREDIJK 17 LEIDEN. Tel. 071-217911 Gevestigd op de kruising Schipholweg/ Oegstgeesterweg/W. de Zwijgerlaan In onze showroom staan ze voor u klaar: de vier gloed nieuwe Daewoo-modellen. Maak vrijblijvend een proefrit in een Daewoo Nexia of Espero.... GRATIS TAXATIE van uw huidige auto! 2e Paasdag geopend van 10.30 tot 17.00 uur Op 140 opstapplaatsen ver spreid door het land kan paas zondag, 16 april, worden deel genomen aan de nationale mo- torveiligheidsdag. Deelnemers aan deze dag doen automatisch mee aan de nationale motorvei- ligheidscompetitie, die dit jaar voor de tweede keer gehouden wordt. De veiligheidsactie wordt geor ganiseerd door de jubilerende (eerste lustrum) Nederlandse Vereniging voor Verhoogde Mo- Nationale motorveiligheidsdag torrijvaardigheid (NWM) in sa menwerking met de RAI en mo torblad MOTO 73. Tijdens zo wel de veiligheidsdag als de competitie staan vaardigheids trainingen centraal. Het (steeds beter) leren kennen van de mo tor en het bijschaven en uitbou wen van de rijtechnieken zijn daarbij belangrijke onderdelen. Voor meer informatie: NWM, Postbus 144, 6900 AC Zevenaar (Tel: 08360 - 42480/32835). WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Tussen knp. Rottepolderplein en Badhoevedorp, avond en nacht. Nieuw Vennep - Bergambacht (N 207) Ter hoogte van Leimuiden. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen AIO en Schipholtunnel, avond en nacht. Tussen Leiderdorp en Rijswijk, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) T.h.v. Leidschendam, avond en nacht. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Prins Clausplein en Zoetermeer, overdag. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen knooppunt Oudenrijn en Bunnik, avond en nacht. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) i Vught en Liempde, avond en nacht. Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. Maastricht Airport, overdag. Ter hoogte van Meerssen. Prima nu ook leverbaar met Rover-motor Het Delftse onderzoeksinstituut IW TNO heeft opnieuw een contract afgesloten met de Poolse autofabrikant FSO, via de Nederlandse importeur Abimex. Eerder deed men dat in 1987, om FSO te voorzien van brandstof-injectiesystemen die de noodzakelijke toepassing van een katalysator mogelijk maakten. Leverancier van de onderdelen was General Mo tors' ontwikkelingscentrum voor onderdelen te Luxemburg. FSO werkt al sinds enige tijd in tensief samen met GM. Over een jaar zal FSO modellen met vernieuwde motoren bren gen, die voldoen aan de stren gere Europese uitlaatgaseisen die per 1 januari 1996 ingaan. Opnieuw doet TNO het ontwik kelingswerk, samen met GM's onderdelencentrum. Behalve de brandstofinjectie wordt ook het kleppenmechanisme van de motor zelf aangepakt. Tot die tijd probeert Abimex met vernieuwing van de aloude Prima de belangstelling vast te houden. Zoals vorig jaar be loofd, is er nu een sportieve ver sie aan de top van het gamma gekomen, aangedreven door een 1.4 liter motor van Rover. Naast de bestaande eigen 1.5 motor voegt men ook een ster kere 1.6 versie toe. Zeer welkom is dat deze 1.6 SLX beschikt over bekrachtigde besturing. Daar naast heeft hij een grotere spoorbreedte gekregen en nog een aantal verbeterde details. Die heeft ook de 1.4 GLi 16V, maar dan zonder stuurbekrach tiging. De 1.6 SLX, met iets meer ver mogen en trekkracht dan een 1.5 SLX, kost mede door de stuurbekrachtiging 2.000 gul den extra: 19.995. Voor de 1.4 GLi 16V komt daar nog eens 1.000 bovenop. Bij de prijs van 20.995 inbegrepen zijn dan wel lichtmetalen velgen en elek trisch bediende ramen in de voorportieren. Overigens moe ten hier nog de kosten voor een uw auto-aan bieding acce lereert een stuk beter op JW déze plaats. Iedere donder dag raak! Bel onze adver- tentie-af deling. FSO heeft zijn Prima e 3 facelift gegeven. foto abimex ML-behandeling, de aflevering en de verplichte verwijderings bijdrage bij worden geteld, sa men/915. De samenwerking met General Motors, die onder meer inhoudt nemotor en Peugeot diesel dat FSO nu Opel Astra's bouwt, de huidige Prima. moet over drie jaar ook leiden tot een nieuw model. Het lijkt logisch dat daarin dan Opel- motoren komen, in plaats van ingekochte Rover benzi- Daewoo Nexia moet van vertrouwde Opel-uitstraling profiteren Niemand bij importeur Daewoo Benelux springt verbolgen op, wanneer de Koreaanse Nexia een kopie van de oude Opel Kadett wordt genoemd. Meestal vat men zo'n beschuldi ging op als de ultieme be lediging aan het adres van een automerk. Maar: beter goed gekopieerd dan slecht zelfbedacht. In de praktijk is er weinig mis met de Nexia, voorlopig het be langrijkste model voor Daewoo. Hij is deels zelfs beter dan de echte Kadett, die Opel in 1991 door de Astra verving. HOOFDDORP «GPD Daewoo denkt heel praktisch en verwacht te profiteren van de overduidelijke Opel-uitstraling in zijn Nexia. Het geeft een ver trouwd gevoel, net wat een nieuwkomend automerk graag als eerste wil opwekken. /Üs er eenmaal een behoorlijke repu tatie is opgebouwd kan die als nog met eigen ontwerpen on dersteund worden. Vertrouwen is wat Daewoo vooral wil inboe zemen, met uitgebreide garan tie op de auto's (drie jaar), en attente service bij dealers die 24 uur per dag en zeven dagen per week bereikbaar moeten zijn. Een Daewoo Nexia mag echter niet zonder meer worden afge daan als een heel gunstig ge prijsde Kadett van een ander merk. Daewoo sierde zowel het uiterlijk als de uitrusting flink op ten opzichte van het Opel- origineel. Dat geldt zeker voor de geteste vijfdeurs GTX. Naast bekrachtigde besturing, die alle Nexia's hebben, beschikt hij on der meer over elektrisch be diende zijramen en centrale deursluiting, mistlampen voor op, in hoogte verstelbaar stuur wiel en nog meer verwennerij. Ook hoogst actuele voorzienin gen als een airbag in het stuur en diefstalwering met elektroni sche startblokkering biedt elke Nexia. In rijgedrag is er even eens verschil met de oude Ka dett, vooral dank zij de aange paste motor. In de GTX telt deze zelfs vier kleppen per cilinder. De 90 pk sterke 1.5 liter doet het veel beter dan indertijd enig Ka- dett-aggregaat. Hij is heel soe pel, maakt een weinig opdrin gerig geluid en biedt ook bij snelwegtempo vlotte accelera- Dat heeft wel veel te maken met de afstemming van de redelijk makkelijk schakelende trans missie. Die zorgt voor een nogal hoog motortoerental, met als gevolg tevens een minder gun stig brandstofverbruik. Het ge middelde tijdens de test lag rond 1:12, dat kunnen Opeis ei gen nieuwste motoren beter. Forsere bumpers en bollere vor men maken de Nexia groter dan het Kadett-voorbeeld, doch bin nenin brengt dat geen winst. De bolle achtersteven bevat heel wat kofferruimte. De beenruim te achterin valt echter uitge sproken krap uit, kleiner dan we ons herinneren van de Kadett. Wel is de Kadett herkenbaar in de korte vering. Bij de Nexia is hij soepeler afgestemd, maar dat helpt alleen op golvend wegdek. Korte hobbels worden krachtig op de passagiers over gedragen, evenals rijgeluiden uit het onderstel. Bij het dichtslaan van den por tier lijkt de Daewoo blikkeriger te klinken dan een Opel. Een enkel afwerkingsdetail stelt te leur. De benzinepomp tikt, wanneer de motor stationair draait, het beeld in de binnen spiegel vertekent nogal door de bolling bovenin de achterruit. De bekrachtigde besturing voelt behoorlijk doods aan, keurig rechtuit blijven rijden vergt op lettend sturen, omdat de auto niet vanzelf in het spoor blijft. Maar alles bijeen valt er prima met de Nexia te leven. Hij ziet er goed uit, heeft heel veel uit rusting en een heel prettige mo tor aan boord. Stuur- en veerge- drag vormen niet de sterkste punten, doch praktisch bezien weegt alleen de beperkte zit ruimte achterin echt zwaar. Met als tegenwicht dat de geteste Nexia GTX maar 28.495 kost (de Nexia-serie begint bij 26 mille). Een Opel Astra met evenveel erop en eraan moet zomaar tien mille meer opbren gen, zelfs de allersimpelste ver sie is duurder. Opel-rijders wil len of kunnen dat niet altijd meer betalen. Dan is deze Dae woo een uitkomst, zo simpel ligt het. MILJONAIRS FIAT Van de Cinquecento, de mo derne 500 van Fiat, rolde ko geleden het half-miljoenste exemplaar van de band in d Poolse Fiat-fabriek te Bielsk Biala. De kleinste Fiat is sim maart '92 op de markt en to eind vorig jaar waren er 335.000 verkocht, waarvan 200.000 in Italië en 10.000 ii Nederland. De Cinquecento valt vooral bij vrouwen in di smaak, zij vormen 67 procei van het koperspubliek. FORD In de Ford-fabrieken in het Belgische Genk is onlangs d miljoenste Mondeo van de band gerold. Bijna twee jaar geleden startte Ford de pro- duktie van deze 'wereldauto die sinds vorig jaar in Ameri ka als Ford Contour en Mer cury Mystique op de markt Het eerste Mondeo-miljoen omvat de totale produktie, dus zowel die van de in Eurt pa gebouwde Mondeo als v< zijn Amerikaanse broers. MAZDA De Japanse fabrikant Mazdi onderhoudt al een kwart eeuw nauwe banden met Ford. Een van de samenwer kingsvormen is de 15 jaar leden gestarte produktie doi Mazda van zowel handge- schakelde als automatische versnellingsbakken, die wor den gebruikt in verschillend Fords. Vorig jaar bereikte de ze produktie een mijlpaal de vorm van de tienmiljoen ste voor Ford bestemde ver snellingsbak. OPEL Nederland is een Opelland, 26 jaar staat het merk bij on boven aan de verkoopstati: tieken. Dat heeft inmiddels tot een opmerkelijk record geleid: er rijden in ons land nu yolgens de officiële kente keriregistratie meer dan miljoen Opeis rond. Om pre cies te zijn 1.011.141 stuks, hetgeen betekent dat haast één op elke zes auto's een Opel is. Om de tweede plaats in de verkoopranglijst is altijd ge vochten. Dat toont ook het overzicht van Neerlands aul park. Al geruime tijd is Volks wagen de runner-up, n lange tijd had Ford die posi tie. Nu nog zijn er meer Fort (641.462) dan VW's (555.240 op de weg. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaai] HOCVe VOl Oldtimers Komend paasweekeinde (14 t/m 17 april) vindt in de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren de zesde Nationale Oldtimer Mani festatie plaats. In totaal 40.000 vierkante meter zijn gevuld met rond 325 auto's, 80 vrachtwa gens en bussen, 220 tractoren, werktuigen en stationaire moto ren, 350 motoren en bromfiet sen en een aantal caravans, campers en vliegtuigen. Ook is er een uitgebreide onder- delenmarkt. Het geheel wordt omlijst met diverse attracties. De beurs is op 14 april geopend van 14 tot 22 uur, 15 april van 10 tot 22 uur en op beide paas dagen van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50, voor kinde ren van 6 t/m 12 jaar 5. Kom proefrijden op een kwaliteitsfiets 2e Paasdag aktie 7x 50% korting Elk verstreken uur wordt er een cheque van 50% uitgekeerd t.w.v. het aankoopbedrag in dat uur Korting op '94 modellen van 10.00-11.00 uur 15% korting 11.00-12.00 uur 20% korting •12.00-13.00 uur 25% korting 13.00-14.00 uur 30% korting 14.00-15.00 uur 35% korting 15.00-16.00 uur 40% korting 16.00-17.00 uur 45% korting Kom proefrijden op een kwaliteitsfiets PROFIL BART WARMERDAM DE FIETSSPECIALIST Jacoba van Beierenweg 20, Voorhout. Tel. 02522-12090 BUK IN HET VERLEDEN i en tandem is ideaal m voor twee personen die steeds met elkaar op pad willen. Nadeel is dat er voor tochten alleen aparte fiet sen moeten zijn. Dat wordt dus dringen in gang of schuur. Er is sinds kort een accessoire te koop onder de naam Cycle Ma te dat alle voordelen van de tan dem heeft, maar niet genoemde nadelen. Het gaat om een set hulpstuk ken die twee fietsen aan elkaar koppelt tot een instant-tandem met drie wielen. Van de achter ste fiets wordt het voorwiel ver wijderd en de voorvork schuift in de achtervork van de voorste fiets. Met de Cycle Mate kunnen twee volwassenen samen fiet sen, een volwassene met een kind of een gehandicapte. Het voorwiel van de achterste fiets gaat in een klem mee, dus onderweg kan de tandem altijd weer veranderen in twee losse fietsen. Aan- of afkoppelen is niet moeilijk, wel is gereed schap nodig als de wielas van het voorwiel niet van een snel- spanner is voorzien. Bijzonder is dat de koppeling van vering is voorzien, waarmee de achterste fiets aan de voorzijde inveert. De hele combinatie remt altijd op alledrie de wielen, wel moe ten de berijders elkaar waar schuwen wanneer er geremd of getrapt wordt. Beide fietsers trappen in hun eigen ritme en schakelen onafhankelijk van el kaar. De Cycle Mate kost 299 en be staat uit diverse hulpstukken, bevestigingsmaterialen en dui delijke instructie. Als er geen fiets is aangekoppeld kan het hulpstuk gewoon blijven zitten. De verleiding is groot nog een derde fiets aan te koppelen, maar de fabrikant waarschuwt dit juist niet te doen. Importeur is Almasco in Sassenheim, tel. 02522 - 20723. Slipstream Een systeem dat doet denken aan bovenstaande instant-tan dem is Slipstream, speciaal ont worpen om kinderen mee te ne men op de fiets. Het is een fiets zonder stuur en zonder voor wiel die aan een andere fiets wordt gehaakt. Stuurpositie en zithoogte zijn verstelbaar, zodat een kind van 4 tot 10 jaar van dit systeem gebruik kan maken. De prijs bedraagt 870 voor een enkel zitje en 1.737 voor een dubbele uitvoering. Importeur is Vanderhulst in Rotterdam, tel. 010-224441. Rode streep Wie geen vertrouwen heeft in achterlichten kan de aanschaf fing overwegen van een Safety Illuminator, een riem die over de hele lengte is voorzien van verlichting. Van een afstand ge zien gaat de fietser over de weg met een oplichtende rode streep op zijn rug, gevoed door een kleine batterij met een ca paciteit van 60 uur. De riem is opvallend plat, gemakkelijk om te gespen en voorzien van een tasje voor sleutels of geld. De prijs bedraagt 89 voor een riemlengte van 95 cm en 98 voor 130 cm. Importeur is han delsonderneming Marpie in Zenderen, tel. 074 - 666261. De Duitse autofabrikant Bayerischen Motoren Werke (BMW) heeft er in de loop der tijd min of meer een traditie van gemaakt om van iedere sedan ook een coupé-versie aan te bieden. Zo verscheen in het midden van de jaren zestig de coupé 2000 CS waaruit later de CS-versie van de 2500/2800-serie werd ontwikkeld. Deze leek veel op de 2000 CS maar had een langere motorkap, waardoor hij een mooiere lijn had. Vanaf 1971 kreeg de 2800 CS een sterkere drieliter motor en heette deze tweedeurs coupé voortaan 3.0 CS (foto). Er kwam ook een versie met inspuitmotor (CSi) en een lichtgewicht uitvoering (CSL). Het bedrijf Brové in Leek heeft zich gespecialiseerd in de restauratie van klassieke BMW's en bouwt ze desgewenst om tot cabrio. Zo kan ook de 3.0 CS worden getransformeerd tot een unieke 'open' auto, die goedgekeurd is voor gebruik op de Nederlandse wegen. BMW zelf heeft deze cabrio nooit in produktie gehad. foto brovl Forsere bumpers en bollere maken de Nexia groter dan het Kadett-voorbeeld, maar binnenin brengt dat geen ruimtewinst, foto Daewoo

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22