Bodemonderzoek bij bedrijven vervroegd Touwbaan komt van de grond Schade door reigers nooit aangetoond'' Leiden Regio Celstraf na oplichting naïeve vrouw VIeijendel en Solleveld Veer open voor paarden Ji- IJ:!»1 37,7 (8 x luim 200 bedrijven in Leiden, Leiderdorp, Noordwijk en Wassenaar worden de komende maanden 'uitgenodigd' 54 )ij hun bedrijf bodemonderzoek te laten doen. Het on- lerzoek is op vrijwillige basis en loopt vooruit op de lieuwe Wet Bodembescherming. Op grond van deze wet ;an de overheid stante pede een onderzoek afdwingen. drijf dat vroegtijdig sanerings onderzoek laat doen, weet in een vroeg stadium óf en hoe sterk de bodem verontreinigd is en hoe snel de viezigheid zal moeten worden opgeruimd. Di recteur A. van Asseldonk: „Vergelijk het maar met een ge meente waar zowel de riolering moet worden vernieuwd als de straat herbestraat. Een fatsoen lijke planning voorkomt dat de straat twee keer open moet." 36,5jÜ0NICA WESSELINC stichting Bodemsanering ian Bedrijfsterreinen (BSB) pro- oge leert bedrijven vroegtijdig - en ihai |us op een moment dat het de ledrijven past - bodemonder- joek te laten doen. Zij is twee geleden opgericht en heeft jedertdien al 2000 bedrijven angeschreven. De filosofie van [JSBoverigens betaald door het ledrijfsleven, is simpel. Een be BSB schrijft alle bedrijven (handel, industrie en vervoer) aan waar een gerede kans be staat dat de bodem verontrei nigd is en dus gesaneerd moet worden. Van de 200 bedrijven zijn er maar 3 in Leiderdorp, 34 in Leiden, 75 in Noordwijk en maar liefst 92 in Wassenaar. De kans op een zodanige verontrei niging van de bodem dat er moet worden gesaneerd, is na melijk niet alleen afhankelijk van de soort bedrijvigheid, maar net zo goed van de grond soort. Zandgrond (Wassenaar en Noordwijk) houdt viezigheid slecht vast en dus is de kans dat er moet worden gesaneerd, groot. BSB helpt de bedrijven met het vinden van een goed onder zoeksbureau en met het maken van een planning voor het op ruimen van de aangetroffen verontreiniging. Van Asseldonk: „Als de verontreiniging urgent is, moet er natuurlijk meteen worden opgeruimd. Maar in veel gevallen kan een bedrijf wachten totdat er toch wordt verbouwd of anderszins iets 'overhoop gaat." De afgelopen jaren zijn al de bedrijven in elf gemeenten in deze regio aangeschreven. De volgorde waarin de gemeenten worden benaderd, is volstrekt willekeurig. „We willen binnen een paar jaar alle Zuidhollandse gemeenten hebben gehad", al dus Van Asseldonk. LEIDERDORP J UDY NIHOF Bedrijvenpark Touwbaan op het voormalige terrein van Verto in Leiderdorp komt nu toch echt van de grond. Na maanden wachten heeft Atrium Vastgoedontwikkeling van de provincie Zuid-Holland toestemming gekregen om met de sanering van de vervuilde grond te beginnen. Ook de bouw-, sloop-, en milieuver gunningen van de gemeente zijn binnen. De schoonmaak begint in mei en gebeurt in fa sen. Na elke fase wordt direct gebouwd. Naar verwachting kunnen de eerste ondernemers begin volgend jaar hun intrek nemen in de bedrijfsunits. Tweeënhalf jaar zijn de broers Hans en Arno Bakker van Atri um bezig geweest om een uniek project van de grond te krijgen: een bedrijvenpark ontwikkelen op vervuilde grond zonder dat het de gemeenschap geld kost. De bodemsanering, waarmee enkele miljoenen zijn gemoeid, wordt namelijk betaald uit de opbrengsten van de verkoop en de verhuur van de bedrijfsunits. Sanering bodem Verto-tenein Voor de gemeente Leiderdorp en de provincie, die vanwege het verstrekken van de benodig de vergunningen en goedkeu ringen nauw bij het project be trokken waren, was het initiatief van de broers een nieuw feno meen. Bakker denkt dat het daarom allemaal zo lang heeft geduurd voor het 'hele theoreti sche verhaal' was afgerond. „Het is een onorthodox project. Voor gemeente en provincie die op een bepaalde manier ge wend zijn te werken, w; moeilijk om er inzicht in i gen." Vanuit de politiek v medewerking er voio] „Wethouder Huigen was ecl geweldig en ook de gedeputee de zat er erg achteraan. Zij z; gen ook wel dat als wij het nii deden, de vervuilde grond i gen. Nee, het was de 'bureaucrati sche manier van werken' bij beide overheden waar de broers Bakker regelmatig tegen aanlie pen. Ondanks het feit dat het al lemaal erg lang duurde hadden de broers een lange adem. „Voor ons was het vanzelfspre kend dat het plan zou door gaan. We hebben er altijd in ge loofd. Het grootste probleem was om onze cliënten op de hoogte te houden en te laten blijven geloven dat het door zou gaan", zegt Hans Bakker. Dat laatste is de broers gelukt, want bijna alle dertig units in het bedrijvenpark zijn al ver kocht of verhuurd. Op het ter rein komen ondermeer Kwikfit, Man van geld beroofd Vogelbeschermers in het geweer Brezan. Bo-rent. AutoTo- taalglas. glashandel Dullaart, Breedeveld buitensport, Dreep zonwering en hoveniersbedrijf Korenhof. Met een aantal on dernemers, waaronder een sportschool, vinden nog onder handelingen plaats. De Levens stroomgemeente, die al in Lei derdorp zit, komt ook naar het bedrijvenpark toe. De geloofs gemeenschap komt in een be staand pand dat nog van Verto is geweest. Ook de bodem on der dit gebouw wordt schoon gemaakt. „Dat gebeurt van bin nenuit, door de vloer eruit te halen en het karkas te laten staan", aldus Bakker die vindt dat de Levensstroomgemeente bij uitstek past op een bedrij venterrein. „Waar zouden ze anders heen moeten. In een woonwijk kan niet De at tivitèi ten vinden vooral plaats in het weekeinde. Dan is het stil op een industrieterrein en heeft niemand er last van." Bakker schat dat als het hele Verto-ter- rein, waarvan Atrium een derde deel bezit (de rest is in handen van houtbedrijf Klinkenberg en meubelbedrijf Regeer), straks werk zal bieden aan vijf tot zes honderd mensen. den haac/oegstgeest persbureau cerberus Hoewel de twee Oegstgeestena- ren bepaald niet op hun mond je waren gevallen gezien hun snode oplichtingspraktijken, vroegen ze de rechter in januari persoonlijk hun strafzaak uit te stellen omdat ze bij nader in zien toch liever een advocaat voor hen het woord wilden la ten doen. Tot stomme verba zing van de Haagse politierech ter, mr. M. Tan-De Sonnaville en de officier van justitie kwam het duo (21) en (22) gisteren toch niet opdagen. Er was nog wel een advocaat verschenen, maar die had niets meer van haar clienten gehoord, behalve dan dat ze de dagvaarding voor de zitting van gisteren toegefaxt had gekregen van hen. „Ik heb nog proberen contact op te ne men, maar helaas", aldus de raadsvrouwe, die zich niet lan ger geroepen voelde om in de verdediging te gaan. De jongelui hadden tot nog toe een blanco strafblad omdat ze hun babbeltalent aanvanke lijk op ander wijze benutten. Bij de politie hadden ze hun be kentenis enthousiast toegelicht. Met z'n tweeën kunnen we zo goed praten dat we een gebouw dat midden in de Noordzee staat nog kunnen verkopen. We vullen elkaar aan. Eerst deden we dat om vrouwen 'plat' te krijgen." Maar toen had een van de jongens een vrouw uit Lisse van in de dertig ontmoet en toen bleek dat deze over spaarcentjes beschikte, veranderde het duo zijn doelstelling. Het begon er mee dat ze de vrouw zielige verhalen vertel den over hun huurschuld. De argeloze vrouw wilde de jon gens best helpen en gaf hen wat geld. Daarna volgden er steeds wildere verhalen over proble men die een hoop geld kosten. In werkelijkheid zat de vrouw in de problemen. Zij ging gebukt onder echtscheidingsperikelen, maar de jongelui bleken niet te beroerd om haar te helpen. „Dadelijk pakt je man al je spaargeld af. Geef het geld maar aan ons, dan doe ik het in de kluis van m'n vader", opperde er een. Het ging om minstens tienduizend gulden. Behalve dan dat het geld niet in de kluis ging maar werd verbrast door de charlatans. Weer later, toen de vrouw het geld nodig had en terugvroeg; „O, wat jammer nou, ik heb de sleutel van de kluis niet meer, die heeft m'n vader en die zit in Maleisie, maar als je ons nou 3000 gulden geeft dan gaan we daar wel even heen om de sleutel te ha len...." Ruim zestienduizend gulden lichter begon nu zelfs het slachtoffer nattigheid te voelen en ze belde de ouders van een van de knapen. „O, dat is alle maal onzin, wat die hebben ver teld, ik zou maar aangifte gaan doen", kreeg ze te horen. Rechter Tan; „Het is moeilijk te geloven dat iemand zo naïef kan zijn, maar het verhaal van mevrouw wordt voor honderd procent bevestigd door de ver dachten." De verdachten vertel den de politie dat de vrouw het hen inderdaad wel erg makke lijk had gemaakt. Ondanks hun bekentenis bleken de Oegst- geestenaren nog niet bekeerd. Uiteindelijk werden de twee overeenkomstig de eis van de aanklager tot zes maanden cel, waarvan vier maanden voor waardelijk, veroordeeld. Ook moeten ze ieder 8050 gulden schadevergoeding betalen aan het slachtoffer. Die kan daar mogelijk nog lang op wachten, want de twee lijken als s voor de zon verdwenen... 7.0 enkel gebroken bij een ongeluk op de Oude Rijnsburgerweg ii Oegstgeest. Een 18-jarige Leiderdorper reed over het fietspad vanuit de richting Rijnsburg, toen de 18-jarige broer van het slachtoffertje op zijn snorfiets hem tegemoet kwam. De Leider dorper hield niet voldoende rechts en botste tegen de snorfiets, het jongentje achterop zat. Deze werd overgebracht naar _Jhet Academisch Ziekenhuis in Leiden. wassenaar Een 60-jarige man uit Wassenaar is sinds gistermid dag enkele honderden guldens armer na een huisbezoek v een prostituée. De man is van zijn geld beroofd toen hij zich even terugtrok in de slaapkamer. De vrouw bleek even later ver dwenen te zijn. Ze had zijn portemonnee meegenomen. Portemonnee gestolen wassenaar Uit een winkel aan de Wassenaarse Langstraat heeft een insluiper een gistermiddag een portemonnee met enkele duizenden guldens weggenomen. De dief kwam binnen door de zij-ingang. Auto in brand leiderdorp Door nog onbekende oorzaak is gistmorgen rond elf op de Acacialaan in Leiderdorp in brand geraakt. Door de brandweer is het brandje geblust. De auto, eigendom van een Leiderdorper, liep aanzienlijke schade op. Inbraken in Oegstgeest oegstgeest In drie woningen in Oegstgeest is gisteren ingebro ken. Uit een woning aan de Kamperfoelielaan werden cheques, geld meegenomen. De dader kwam op klaarlichte dag binnen door het voordeurslot te forceren. Bij een buurman slaagde hij er niet in de voordeur open te breken. Dinsdagnacht is uit een woning aan de De Kempenaerstraat cheques en geld gestolen. Aan de Piet Heinlaan mislukte een inbraak. Jongen breekt enkel oegstgeest Een 7-jarige Haagse jongen heeft gistermiddag zijn Jongen sticht brand oegstgeest In een schuur achter een woning aan de Wijtten- bachweg in Oegstgeest is gistermiddag brand ontstaan. De brandweer slaagde er snel in het vuur te doven. Een getuige vat te een 11-jarige jongen, die met lucifers had zitten spelen, waar door de brand ontstond in de kraag. Niemand raakte gewond. afanaf morgen mogen paarden ïd et ruiterpad in Meijendel en wt olieveld weer bewandelen. Het gc )uinwaterbedrijf Zuid-Holland nil DZH) sloot de waterwin- en 4aa latuurgebieden eind maart af paarden om de versprei- ele Sng van de paardegriep in het z ebied te voorkomen. DZH al raarschuwt echter wel dat het mogelijk is dat er nog paarden besmet zijn met het virus. Het betreden van de paden is dan ook op eigen risico. Het toegangsverbod is opge heven in overleg met de regio nale Veterinaire Inspectie. On der de paarden binnen het ge bied van het DZH is het gevaar van besmetting met het virus Rhino-pneumonie inmiddels geweken. ai"b en boerderij aan de ilphense Ridder- ;s'a luurt met twee ge dichten. De stal da- leert uit de vorige maar het oorhuis is minder lud. De eerste eige- laar liet in 1930 een woning ont werpen in de stijl _^an een Engels land- luis. Tot zes jaar ge iden was boer ijnsburger er actief, 'olgens de nieuwe bewoners krijgt de loerderij ook de ou- dal Ie naam Bronhoeve >'eLWeer terug. In het >ta lerleden kwam er logal wat veengas 'lf voor in dit gebied en laaraan ontleent de loerderij zijn naam. cte me )n ze fotograaf Wim )ijkman doorkruist ij' lagelijks een groot 0 leel van de streek )m het n de Ie krant in beeld vast uojn. Tijdens die trek itten komt hij langs k tllerlei 'beeldige' bekjes die niet direct lot news vormei Tl naar het zeker di vaard zijn om te pre es» enteren. Flinke bijdrage Tafeltje Dekje Het Fonds Zomerpostzegels en het VSB-fonds hebben in totaal 31.000 gulden toegekend aan de Unie van Vrijwilliges (UW) in Leiderdorp. Dit geld is bestemd voor de uitbreiding van de maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje. Door de bijdrage kan de prijs van de maaltijden volgens de UW 'aantrekkelijk en aan vaardbaar blijven. Al eerder stelde het Juliana Welzijn Fonds 6000 gulden beschikbaar. Met al het geld kan de UW een centra le vriesruimte inrichten en een computer met fax, opwarmap- paratuur en vriesvoorraadkast- jes voor de gebruikers aanschaf fen. Om te voldoen aan de groeiende vraag wordt de maal tijdvoorziening vanaf 1 mei uit gebreid met 'vriesverse' maaltij den. JOP IN HOUTKAMP - In het artikel over de toekomstige JOP in park De Houtkamp in Leiderdorp is gisteren ten onrechte de naam van F. Broeken gebruikt. Het bleek te gaan om zijn echtgenote, A.F.M. Broeken, die zich inmiddels echter van de actie tegen het in richten van de hangplek heeft gedistancieerd. F. Broeken, die jour nalist is in Leiderdorp, laat weten dat hij alles wat de gemeente doet om overlast van jongeren te beperken 'in beginsel positief be oordeelt'. De vogelbescherming zal zich hevig verzetten tegen de even tuele aantasting van de blauwe reigerkolonie op landgoed Ber- bice aan de Leidseweg in Voor schoten. „Schade die reigers zouden aanbrengen aan bomen is nooit aangetoond. Er is nooit onderzoek naar gedaan. Me vrouw Begeer zou juist blij moeten zijn met de reigers in haar bos. Het betekent een na tuurlijke verrijking. Van een plaag is zeker geen sprake", stelt Voorschotenaar Edwin Brussee namens de vogelbe scherming. Eigenaresse Begeer van Berbice wil reigers eventu eel laten afschieten omdat ze met hun zure uitwerpselen het bos zouden vernietigen. Zij zal dan de vogelbeschermers op haar weg vinden. Volgens Brussee is de ouder dom een groter probleem voor het bos van Berbice dan de rei gers. „Ik heb de indruk dat de kwaliteit van dit oude bos niet meer geweldig is, maar dat heeft dan weinig met de reigers te maken. Ik denk trouwens niet dat er dertig reigers in het bos zitten. Mevrouw Begeer heeft veertien nesten geteld, ik kom niet verder dan acht. Misschien heeft ze ook eksternesten mee geteld. Ik denk dat er hooguit twintig reigers in het bos van Berbice zitten." Dat de blauwe reiger, officieel aangeduid als de Ardea Cinerea, een gedeelte van het eikenbos van Duivenvoorde heeft vernie tigd acht Brussee evenmin be wezen. „Er hebben daar vroeger aalscholvers gezeten. Die staan bekend om Juin schadelijke uit werpselen. Ie kan de reiger nau welijks iets verwijten." Duivenvoorde heeft wel ge fungeerd als uitvalsbasis voor de reigers. „Sommige reigers hebben hun heil elders gezocht, omdat ze geen geschikte bomen meer bij Duivenvoorde konden vinden. Ze zijn bij Berbice gaan zitten of in polderpark Crones- teyn in Leiden. In Cronesteyn zit een kolonie van wel tachtig vogels. Klachten over schade die ze aanrichten heb ik nooit gehoord. Dat is toch wel een be wijs dat er weinig aan de hand Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Broedende reigers bieden een fraaie aanblik in het bos van landgoed Berbice in Voorschoten. De eigenaresse stelt echter dat ze schade aanrichten. Natuurbeschermers spreken dat met klem tegen. foto loek zuyderduin bepalen samen de (betaalbare) kwaliteit. Materialen, verwerking en afwerking. De deugdelijkheid zorgt ervoor dat u heel lang plezier hebt van uw ALNO keuken. Iedere ALNO kan 100% ergonomisch verantwoord worden gepland en ingericht. Praat er eens over met de ALNO Select Dealer. is", vindt Brussee. De Leidse bioloog C. Stam is regelmatig actief in Voorscho ten. Hij telt bijvoorbeeld de broedende vogels in het park Ter Wadding. Volgens Stam heeft het afschieten van reigers op Berbice weinig zin. „Dan ko men er gewoon weer andere vo gels. Je kan dan beter de nesten weghalen, maar dat is natuurlijk niet makkelijk omdat ze zo hoog zitten. Dat wordt dan een kostbare zaak." Stam denkt niet dat er te veel reigers zijn. „Door de zachte winters zijn ze de laatste jaren natuurlijk wel hier blijven overwinteren. Normaal gesproken gaan er in een stren ge winter vogels dood. maar de sterfte is nu relatief gering. Maar je kan niet zeggen dat er nu veel te veel reigers zijn." De bioloog stelt dat de reigers zich eigenlijk schuldig maken aan overbemesting. „Dat heeft inderdaad nadelige gevolgen voor de bomen. De vogels be derven het voor zichzelf. Maar het blijft altijd een hachelijke zaak als mensen proberen in te grijpen in de natuur. De natuur gaat zijn eigen gang. De proble men worden vaak door de mens zelf veroorzaakt, denk maar aan het broeikaseffect en de zachte winters", aldus Stam. Brussee gelooft niet dat me vrouw Begeer toestemming krijgt om reigers te laten af schieten. „Daarvoor moet toe stemming worden gevraagd bij de provincie. Ik acht de kans niet groot dat de provincie toe stemming geeft, maar als dat gebeurt zullen wij dat besluit gaan aanvechten. En dan kan het allemaal erg lang gaan du ren", voorspelt Brussee. De 'ingrediënten' waaruit een ALNO keuken is opgebouwd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19