1 'Onderzoek naar oude bom in Leidse Hout' 'Zijn we soms verdwaald in Engeland?' Kerk Samenleving 'Jomanda wordt door de duivel geïnspireerd' Leiden Stier Herman verhuist DONDERDAG 13 APRIL 1995 BUITENLAND KORT DE ROEPING Holocaust Jonge orthodoxe joden heb ben in Israel de 'ontuchtige' foto's van naakte gevange nen in concentratiekampen gekuist. Zij bedekten in het Holocaustmuseum van hun Jeshivaschool in Jeruzalem de geslachtsdelen van de ver magerde vrouwen op de fo to's met zwarte verf. Dat hebben Israëlische dagbla den gisteren gemeld. Twee maanden geleden protes teerden ultra-orthodoxe jo den ook al tegen foto's van naakte vrouwen op weg naar de gaskamers, die in de hol- caustgedenkplaats Jad-Vas- hem worden getoond. Zij eis ten de inrichting van een ei gen holocaustmuseum. „Ook de herinnering aan de holo caust moet gecontroleerd worden", aldus een van de Jeshivastudenten. De directeur van Jad-Vas- hem, Avner Shalev, zei over de jongste actie: „Ik ben ge schokt over deze uiting van vandalisme, die door kwaad willende elementen is be gaan. Zij ontwijden met hun fanatisme de herinnering aan de slachtoffers van de holocaust en schaden het joodse volk." Zeemanskerk De Deense Zeemanskerk in Rotterdam viert zaterdag en zondag dat ze 25 jaar over een eigen gebouw beschikt aan de Coolhaven. De kerk is onderdeel van de lutherse (staats)kerk in Denemarken. Zij is bedoeld voor Deense schippers die de Rotterdam se haven aandoen, maar ook voor Deense inwoners van Nederland. Op zaterdagmid dag 22 april houdt de kerk open huis. Dan is het resul taat te zien van een grote re novatie, die is uitgevoerd ter gelegenheid van het jubile um en is bekostigd door gif ten van Nederlandse en Deense particulieren, bedrij ven en fondsen. Bovendien opent de Deense minister B. Weiss van Kerkelijke Aange legenheden de tentoonstel ling Going on the Water, met werk van Nederlandse en Deense kunstenaars. Op zondagochtend is er een feestelijke kerkdienst. Jezus is in de eerste plaats een redder die mensen van allerlei ziekten geneest, vindt J. Zijlstra van de Levensstroomgemeente. Hij werd in 1938 in Hillegom geboren in een hervormd gezin. Op zijn zeventiende ontmoette Zijlstra iemand die hem meenam naar een evangelische kerk. Die gebeurtenis zette hem aan het denken en hij bekeerde zich tot. de beweging van Johan Maas- bach, een kerk die gerelateerd is aan de begin 1900 in Californie gestichte Pinkstergemeente. In 1957 werd Zijlstra door God 'ge roepen'. Hij volgde een jaar de bijbelschool in Brussel, waarna hij het voorgangersambt verder in de praktijk leerde in de Johan Maasbach-gemeente te Leiden. Na een meningsverschil in 1992 scheidde Zijlstra zich met een paar geestverwanten af en stichtte de Levensstroomgemeente, waarvan de 'basis' in Leiderdorp ge vestigd is. Daar aan de Touwbaan worden naast gewone och tenddiensten elke zondagavond reddings- en genezingsdiensten gehouden. „Wij zijn hele gelukkige men sen. Kom voor mijn aangezicht en jubel, zei God immers. Hij beloofde ons in Johannes 10, vers 10 dat hij ons leven en overvloed zou geven. Maar, het is net als met het volk Israël toen het aan de grens van het Beloofde Land stond. Toen zei God: Ik wil het je geven, maar alleen dat waar je voet op is. Dat staat in Jozua 1. Wij krijgen de zegening van God pas als we het in bezit nemen en dus in hem geloven. Met andere woor den: vertrouw op God en hij zal je belonen. Als je teveel leeuwen op de weg ziet en je denkt dat het toch niet lukt, dan gebeurt er ook niets. Pas als je echt ge looft, word je door de Here 7e- zus gered. Want Jezus is de red der, en redding geschiedt alleen door het bloed van Jezus Chris- God heeft de macht om in één keer af te rekenen met alle boosdoeners op aarde. Maar waar zou Hij moeten beginnen? Daarom is het omgekeerd: wie gelooft en naar de kerk gaat, zal Gods zegening krijgen. Boven dien kun je God de schuld niet geven van de slechte daden die mensen begaan. Op een dag zal ieder mens tot verantwoording worden geroepen. God is en blijft een verterend vuur: hij redt, maar geeft ook een oor deel. Slechte mensen gaan naar de hel. Wie slecht is, kan ik niet beoordelen, dat doet God. Maar ik weet wel dat de mensen die zich bekeren, worden behou den. Het maakt niet uit bij wel ke kerk iemand hoort, zolang hij maar in Jezus Christus gelooft. Ook joden hebben Jezus no dig. In Israël bekeren ze zich de laatste jaren massaal tot het christendom. Ik ben ervan over tuigd dat elke jood op een gege ven moment tot Jezus zal ko men en dat Israël, het uitverko ren volk, op die manier behou den zal worden. Wie gelooft, is uitverkoren. Tijdens de zondagavonddien- Voorganger Jan Zijlstra: „Wie gelooft en naar de kerk gaat, zal Gods ze gening krijgen." foto ben de bruyn sten zijn er altijd wel i die genezen worden. Ze lijden aan kanker, reuma, rugkwalen of astma, of zijn doof of blind. Laatst was er een man die bot- kanker in zijn beide bovenbe nen had. De hele gemeente bad met mij tot Jezus Christus en hij genas ogenblikkelijk. Een ande re man, die een tumor in zijn buik had zo groot als een voet bal, had nog maar twee weken te leven. Hij strompelde de kerkzaal in en rende genezen de kerk weer uit. De volgende dag liet hij zich door de behande lende artsen onderzoeken en die verklaarden hem genezen. Dat zijn dezelfde wonderen die Jezus Christus tijdens zijn leven deed. De eerste honderd jaar van het christendom geloofde ook iedereen daarin, zodat er vele wonderen gebeurden. Tot men zijn geloof ging verliezen. Nog steeds zijn er veel mensen die er niet in kunnen geloven, maar wie werkelijk in nood zit, vertrouwt op God en wordt ge- Mensen als Jomanda en an dere occultisten genezen echter vanuit een duivelse kracht. Zij bidden niet tot Jezus en dus is het geen echte genezing die zij brengen. Ze verplaatsen de ziekte alleen maar: een patiënt wordt wel van zijn hoofdpijn af geholpen, maar krijgt vervol gens last van depressiviteit. In november 1994 hebben we een grote campagne in Surina me gevoerd waarbij onder an dere zevenenvijftig doofstom men zijn genezen. Veel ziekten worden door boze geesten ver oorzaakt. Dan is genezen het uitdrijven van een geest. In Su riname kreeg ik een jongen in de kerk die op zijn tweede jaar van de ene op de andere dag doof was geworden. Het bleek dat hij sinds die tijd met zijn ouders in een huis had ge woond waar een vloek op rust te. Die jongen was dus onder de macht van toverij gekomen. Onder invloed van ons bidden en vaste geloof in Jezus verliet die geest op een gegeven mo ment de jongen en hij kon weer horen. Ik zie mijn predikantschap letterlijk als een roeping. Toen ik eens aan het bidden was, hoorde Ik duidelijk de stem van de Heer. Het trieste is dat veel christenen niet meer geloven dat God tegen ze spreekt terwijl hij dat wel doet, tegen iedereen. Homo's zijn hier welkom in de kerk. Zodra ze Jezus gaan volgen, veranderen ze toch en gaan ze volgens de principes van de Bijbel leven. De Levens stroomgemeente heeft niets van de ontkerkelijking te duchten. De andere kerken lopen leeg omdat ze gewoon niet kunnen bieden wat de mensen zoeken. De Levensstroomgemeente doet dat kennelijk wel, want we groeien ontzettend snel. In 1992 begonnen we met ongeveer honderdvijfentwintig vaste ge meenteleden, nu is dat aantal tot zo'n vijfhonderd gestegen. De diensten worden door nog veel meer mensen bezocht en daarom gaan we verhuizen naar een groter gebouw. Volgend jaar is dat klaar. Er kunnen tweeduizend mensen in. De Levensstroomgemeente biedt een levende God die ant woord geeft op al je vragen. Dat geeft je toch een fantastisch le ven?" BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zuid-Limburg-Centrum: D.P. Janste Doesburg. Aangenomen: naar Serooskerke (W) (part-time): A. Bruin, vicaris te Dordrecht. Bedankt: voor Ederveen: H. Wester hout te Zeist. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel: C.A. van Dieren te Stolwijk, die be- EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: tweetal te Monnickendam: mevr.drs. G. Wendt-Höpfner te Edam; en M.L. de Klerk te Rotter- 'Parochies kunnen positie van zigeuners verbeteren' UTRECHT ANP De Rooms-Katholieke Kerk in Nederland roept parochies op om woonwagenbewoners en zi geuners te betrekken bij de plaatselijke geloofsgemeen schappen. Zij kunnen volgens het woonwagenpastoraat een belangrijke rol spelen bij het verbeteren van de achterstands positie van deze grotendeels ka tholieke mensen. Dat blijkt uit de brochure '25.000 parochia nen erbij, maar niemand juicht'. Sinds 1975 werkt de overheid aan een betere spreiding van woonwagenkampen. In dezelf de lijn besloot het woonwagen- pasoraat geen aparte aalmoeze niers meer te benoemen, maar parochies verantwoordelijk te stellen voor de woonwagenbe woners in hun omgeving. In middels hebben ongeveer 700 parochies een of meer woonwa gencentra binnen hun grenzen. Zij staan volgens mgr. J. ter Schure, bisschop voor het woonwagenpastoraat, meestal niet te juichen bij de komst van deze circa 25.000 nieuwe paro chianen. Woonwagenbewoners hechten sterk aan bijvoorbeeld het opsteken van kaarsen, „ter wijl de gemiddelde katholiek een heel eind weggegroeid is van allerlei devotionele praktij ken", aldus woonwagenpastor Jan van der Zandt. Het pasto raat spreekt de hoop uit dat pastores en pastorale medewer kers toch voldoende aandacht geven aan deze gelovigen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-356 356 Famili Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128 030 DIRECTIE B M.Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST 071-323 50 023-3173T 023- 320 21 071-321 92- 071-31592 356 2! J, L W 071- 143 52 lip r mi 31 08860-82345 (Centrum .eidsch Dagblad ar. Voor informs ZIEKENHUIZEf ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van; woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhui en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor par ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uure overleg met de dienstdoende verpleegkundige. 'leling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30- (voor vaders tot 21.0 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 u> leen Partners/echtgenoten met kinderen. zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot nkinderen. i kinderen voor partners/echtgenoten en eigen k ir, 19.00-20.00 uur(Al 11.00 uur, uitsluiten oorhee Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17. uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. LEIDEN LOMAN Er zit een blindganger ergens in de bodem van de Leidse Hout. Daar zijn enkele oudere bewo ners uit de omgeving van over tuigd. „Begin volgend jaar, nog voordat met het tweede deel van de graaf- en baggerwerk- het park wordt •et er een onder aar de plaats van uit de Tweede zaamheden begonnen, n zoek komen n. de vliegtuigboi Wereldoorlog. Want je loopt een onnodig risico als je met een grote graafmachine te werk gaat", aldus J. van Rijn, wijkchef van de gemeente en als zodanig betrokken bij de opknapbeurt in het park. De sterk wisselende water stand in het park noopte de ge meente om te beginnen met het uitbaggeren van sloten en vij vers en het vervangen van dui kers. Als dat niet gebeurt, lopen bomen waarvan de wortels zijn verzwakt de kans om te vallen. „Vijftien jaar geleden is er ook gebaggerd en oudere medewer kers weten nog dat toen ook overblijfselen uit de oorlog zijn gevonden. Nu we weer bezig zijn, komen soms wandelaars uit de buurt ons vertellen dat er een blindganger zou kunnen liggen in het andere deel van het Leidse Hout", aldus Van Rijn. Bij de Vrienden van de Leidse Hout komt het bericht dat er mogelijk een bom in hun gelief de park ligt als een volslagen verrassing. „Ik wist dat niet en ik woon toch al aardig wat jaar tjes in de buurt", aldus W. Man- te van de Vrienden. Ook de po litie is niet op de hoogte. „Ik heb het aan diverse collega's voorgelegd, maar nergens gin een lichtje branden", aldu woordvoerder T. Stuifbergen. Voor burgemeester C. Goe^ koop is de situatie niet nieu „Er zijn in de loop der jaren v meer verhalen van blindganger geweest, zoals bij de Haven ei'a de Morssingel. Als er in de Leidjie se Hout een ligt, moet dat een enorme afzwaaier zijn ge )i weest want er was in die buui C nooit een bombardement. Maa n het zou kunnen. De Explosieve 'o- Opruimingsdienst inschakelei li is een kostbare kwestie en zi ;t zoekt niet, maar ontmantelt aljv; er eenmaal een gevonden Wat zou moeten gebeuren, i een buurtonderzoek waarb e mensen duidelijk vertellen waa y, de bom precies zou zijn ingesla lu gen. Daarover wordt nog sproken", aldus Goekoop. Bobby's surveilleren in Leiden Verbaasde blikken in de ogen van de voorbijgangers. Hier en daar een verwar de kreet 'zijn we soms verdwaald in En geland?' Agent Andy - lid van het politie korps Thames Valley, het district rondom Oxford - trok gisteren veel be kijks tijdens een voetsurveillance door het centrum van Leiden met zijn Leidse collega Maarten Spaan. Hij liet alle aan dacht gemoedelijk over zich heenko men, poseerde vriendelijk voor toeris ten, die een mooi plaatje wilden schie ten en was zelfs niet te beroerd om een Hollandse haring naar binnen te schui- Andy en zes collega's zijn een week op bezoek bij de politie in Leiden. Een soort 'vergelijkend warenonderzoek' nadat vo rig jaar een delegatie van de Leidse poli tie een bezoek aan zusterstad Oxford bracht. De zeven bobby's hebben een druk programma: onder andere een be zoek aan de politiescholen, een praatje maken met de korpsleiding op het hoofdbureau van het district Hollands Midden in Leiderdorp, ontvangst bij burgemeester Goekoop, toeristische uit stapjes in Leiden en verre omstreken, maar ook het echte politiewerk. Gisteren stapten de heren in surveillancewagens of gingen ze te voet de stad in. Voor An dy v s het „Met dat rechtsrijdend verkeer moet ik echt nadenken voordat ik een straat oversteek", zegt hij. „Anders kijk ik de verkeerde kant op. Weet je dat de Britse veiligheidsdienst haar agenten in de Tweede Wereldoorlog trainde om eerst naar links te kijken? De Duitsers waren altijd op de loer naar mensen die het precies andersom deden." Maarten Spaan gooit op de Haarlem merstraat zijn gezag in de strijd. Met nu eens een bulderende stem, dan weer va derlijke woorden sommeert hij de vele fietsers om af te stappen. Maar als hij even met een voorbijganger staat te pra ten, flitsen de fietsers snel langs hem heen. „Ik kan me bijna niet inhouden", zegt Andy. De twee dienders praten op hun route over de overeenkomsten en vooral ook over verschillen in hun werk. Spaan is als hij zijn uniform uittrekt, niet meer in functie. Andy doet als enige politie-func- tionaris dienst in een klein stadje buiten Oxford. „Via een deur kom ik vanuit mijn huis in mijn kantoor", zegt hij. „En als er 's nachts iets is, dan bellen de mensen aan en moet ik mijn bed uit. Ei genlijk ben ik altijd aan het werk." Voor de deur van de Bakkerij, dagop vang voor dak- en thuislozen, dreigt het even mis te lopen. Een huilend meisje, klant van het centrum, meldt zich bij Spaan. Een junk heeft haar net een klap met een stuk hout verkocht maar ze wil geen aangifte doen, bang voor meer klappen. De boosdoener heeft zich even verderop in een steegje verschanst, agressief en niet voor rede vatbaar. Of hij zich 's middags nog op het bureau wil melden, vraagt Spaan, hoewel hij niet verwacht dat de man zich braaf zal mel den. „Het is ook overal het zelfde", zegt Andy. Aartsen gisteren bekend dat de afspraken over de verhuizing rond zijn. Herman verhuist voor 1 mei. Zijn dochters verhuizen in etappes, maar ook voor die datum. De minister benadrukte dat de voorwaarden die zijn ver bonden aan het onderzoek naar de produktie van lactoferrine, van kracht blijven. Zo is over eengekomen dat de dochters van Herman niet met hormo nen worden behandeld die melkgift op gang brengen zon der dat de beesten een kalf ter wereld hebben gebracht. Voor Gene Pharming belangrijk, om dat de duur van de experimen ten dan met negen maanden, de duur van de zwangerschap, zou kunnen worden verkort. Twee andere technieken mo gen wel, maar onder de voor waarde dat ze het onderzoek naar de gezondheid- en het welzijn van de transgene dieren niet beïnvloeden. Het gaat om het verzamelen van onrijpe ei cellen om transgene dieren te produceren en het afnemen van kleine hoeveelheden vruchtwa- Tien regionale statenleden wel De transgene stier Herman ver huist voor 1 mei van proefboer- derij 't Gen in Lelystad naar Polsbroek. Dit zijn het Leidse biotechnologiebedrijf Gene Pharming en'het ministerie van landbouw overeengekomen. Ook de 49 nakomelingen van de stier verhuizen naar Polsbroek. Bij Herman is een menselijk gen ingebracht waardoor zijn doch ters het infectiewerende lacto ferrine in hun melk moeten produceren. Gene Pharming wilde van het verzorgingscontract met 't Gen af omdat het niet tevreden was over de manier waarop de die ren werden behandeld. Boven dien was er een conflict ont staan over de toepassing van technieken om het biotechnolo- gisch onderzoek te versnellen. Het ministerie van landbouw wilde de verhuizing alleen toe staan als de met de Tweede Ka mer afgesproken controle op het welzijn van de dieren kon LEIDEN/DEN HAAG MONICA WESSELING Voor 42 van de 83 statenledeb0 was het gisteren de laatste da^de Direct na Pasen wordt het nieu vc we provinciaal bestuur geïnsta^, leerd. Een bestuur dat zenlijk anders uitziet dan hfy0 huidige. De WD boekte bij c' verkiezing een gigantisch b0 15 r r 28 tels. CDA, PvdA en D66 verlore fors. Nieuw is het verbond t ouderenpartijen dat vier zetel krijgt. Uit de Leidse regio komeOr tien statenleden niet mt rug. De CDA'ers J. Draijl la (Hillegom), H. Horlings (Vooide schoten), J. van der Klugt (KouDn dekerk aan den Rijn), Van de de Berg (Katwijk) en L. Offringate Knibbe (Voorschoten) vertrekritl ken. Uit de fractie van D66 ke tlli ren de Leidenaar R. Stam, en Iple Groen (Zoeterwoude) niet rug. Voor de socialisten Tl n; Roes (Leiden) en C. van dito; Zalm (Warmond) en A. Westesei rink (Valkenburg) was het giste ren ook de allerlaatste keer. De Engelse bobby Andy hapte gisteren samen met zijn Leidse collega een 'Hollands harinkje'. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18