Leiden Rijnland negeert wet registratie Niks uitslapen a.s. vrijdag en zaterdag. Klassiekers weerklinken op Stadhuisplein Diefstal kunstpaard is studentengrap Insekten en de geur van rottend vlees Mogen sluit akkoord met merikaans zaadbedrijf l^-i Bewaakte fietsenstalling bij station Lammenschans PONDERDAG 13 APRIL 1995 Reigers q De vogelbescher- I mingzal zich tot het uiterste verzetten tegen aantasting van de reiger kolonie op landgoed Ber- bice in Voorschoten. Windmolens *}y| De boeren in Ter I Aar pleiten voor een windmolenpark. Volgens hen kan het hele dorp daarvan profiteren. Pizzabezorger beroofd leiden Een 17-jarige pizzabezorger is gisteravond bij een flat aan de Merendonk in Leiden rond 21.00 uur beroofd van zijn portemonnee met ongeveer 350 gulden. Op het adres waar de jongen een bestelling moest afgeven, werd niet opengedaan. Toen hij daarna uit de lift stapte zag hij twee jongens staan met integraalhelemen op. Een van de jongens trok een mes en dwong de bezorger zijn portemonnee af te geven. Daarna gin gen de berovers er op een brommer vandoor. Toen de bezorger zijn snorfiets wilde starten, bleek de bougiekabel te zijn doorge sneden. ANNO 1895 Woensdag 10 April (advertentie) H. Keereweer, Meubelmaker en Stoffeerder, beveelt zich, bij het naderen van de Schoonmaaktijd, beleefd aan voor het restaureeren van allerhande Meubelen, alsmede voor het stoffeeren van Stoelen en Canapé's, welke reparaties prompt en billijk worden uitgevoerd. Alle houders van biljarten worden at tent gemaakt op de goede inrichting voor het repareeren en stof feeren daarvan. Verhuizingen worden aangenomen tegen billij ke condities. ANNO 1970 zaterdag 11 april Op het terrein van de ..Jelgersma-kliniek" in Oegstgeest heeft het hoofd van deze kliniek, prof. dr. J. Bastiaans, gisteren de eer ste paal geslagen voor het gebouw voor arbeids- en creatieve therapie. Het acht eeuwen oude kasteel Duivenvoorde in Voorschoten be leefde gisteren een uniek jubileum: het 10-jarige bestaan van de Stichting Duivenvoorde. Duizenden hebben in de afgelopen tien jaar het kasteel bezichtigd, de kamers gezien, het leven van de adel geproefd. Geen inventarisatie personeel Iet dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van lijnland is niet van plan te registreren in welk land zijn werknemers en hun ouders zijn geboren. Het dagelijks lestuur vindt een dergelijke inventarisatie een te grote Bnbreuk op de privacy van het personeel. 'Piet Hein' en 'Waar de blanke top der duinen' schalden gisteren over het Stadhuisplein FOTO DICK HOCEWONINC Wet ter Bevordering van venredige Arbeidsdeelname llochtonen, die per 1 juli van acht wordt, legt elke werkge- :r de verplichting tot deze re- stratie op. De wet moet de ho- werkloosheid onder allochto on bestrijden en de registratie daarbij bedoeld als controle- iddel. Het dagelijks bestuur kan zich el vinden in de gedachte ach- r de wet, en wil daarom zelf )k een personeelsbeleid voe- n dat rekening houdt met een ïvenredige verdeling van werk- aamheden tussen de verschil- ende bevolkingsgroepen. Maar het gaat dit bestuur te ver de af stamming van elk personeelslid te registreren. Binnen de commissie bestuurs zaken van het algemeen be stuur zijn de meningen overi gens nog verdeeld. Een deel is het eens met het dagelijks be stuur, maar een aantal leden plaatst vraagtekens bij het feit dat Rijnland, als overheid, zelf de wet overtreedt door registra tie te weigeren. Zij stellen voor de verantwoordelijkheid voor het registreren te leggen bij de werknemer zelf. Die overtreedt bij weigering weliswaar ook de wet, maar kan niet worden ver volgd. Ook Leidse schoolkinderen kunnen an no 1995 klassiekers zoals 'Piet Hein' en 'Waar de blanke top der duinen' mee zingen. Zingend, brommend en neuriënd luidden honderden kinderen gisteren op het Stadhuisplein het begin in van het scholenproject 5 mei 1995. Omdat de Tweede Wereldoorlog in mei vijftig jaar voorbij is, wordt de komende weken op de scholen uitgebreid stilge staan bij de periode '40-'45. De kinderen hebben de liedjes inge studeerd vanaf cassettebandjes die de scholen enkele weken geleden hebben gekregen. Voor de leerlingen waren de Oudhollandse teksten niet altijd even ge makkelijk. Oudere Leidenaars die toeke ken, hadden met de tekst minder moei te. Luidkeels zongen ze mee. Burgemeester C. Goekoop, die het start sein gaf voor het project, stond kort stil bij zijn eigen oorlogservaringen. ,,In die jaren heb ik, vaak met veel moeite, de la gere school afgemaakt. Toen begon de opbouw van het land. Het is goed dat jullie je op al die scholen realiseren hoe moeilijk de situatie toen was in Neder land en dat we ons mogen prijzen met alles wat we nu hebben. Ik hoop dat jul lie net zo opgewekt de toekomst tege moet kunnen gaan als wij vijftig jaar ge leden." Tot 28 april zijn tal van activiteiten ge pland. Zo kunnen kinderen de synagoge bezoeken en is een wandeltocht uitgezet langs plaatsen, gebouwen en monu menten die in Leiden een belangrijke rol hebben gespeeld in de oorlogsjaren of tijdens de bevrijding. Verder komen ou deren op school vertellen over hun oor logservaringen en is een videoband be schikbaar over de gebeurtenissen rond het joodse weeshuis. Ook krijgen leerlin gen van groep acht de Anne Frank-krant en ontvangen basisscholen en middel bare scholen een scholenkrant, uitgege ven door het Leidsch Dagblad in samen werking met het 5 Mei Comité. leiden rudolf kleun resistent zijn tegen nematode, ontvangt Mogen een licentie vergoeding. Asgrow en Mogen werken al langer samen. In 1989 werd een overeenkomst geslo ten voor de ontwikkeling van gewassen die resistent zijn te gen schimmels. De samenwer king met Asgrow is de derde overeenkomst die Mogen in vrij korte tijd aankondigt. Eerder ging het om contracten met het Amerikaanse Plant Sciences en met Gist-brocades-uit Delft. Leidse biotechnologiebe drijf Mogen heeft een onder deks- en licentieovereenkomst ;esloten met het Amerikaanse Ibedrijf Asgrow Seed Company. Het gaat daarbij om de ont wikkeling via genetische modifi catie van gewassen die resistent zijn tegen nematode, kleine aal tjes die in de grond leven. As grow financiert het benodigde onderzoek. Als er zaden op de markt komen van gewassen die Voorhouter moet schade vergoeden De diefstal van een namaak- paard op ware grootte uit het Leidde restaurant van McDo nald's is een uit de hand gelo pen studentengrap. Het paard dat op vrijdag 31 maart werd gestolen, stond dinsdag op het Kort Galgewater. Na een ano niem telefoontje werd het paard op die plek door de eige naar gevonden. Het is wel on herstelbaar beschadigd. De student, woonachtig in Voor hout en de enige dader die be kend is, zal de kosten van een nieuw paard moeten betalen. Het zou gaan om zo'n 5.000 gulden. Het dier werd eind maart mee genomen door de student uit Voorhout en een aantal andere jongens. Het paard dat op ware grootte van polyester is nage maakt werd onder het oog van bezoekers en klanten meege nomen. De Voorhouter en zijn collega-student wrikten het los en liepen zo het restaurant uit. Hoewel een camera video-op namen maakte, kon de politie de daders niet herkennen. De twee verkochten het paard aan andere studenten voor 50 gul den. Het werd later nog een keer doorverkocht, nu voor 250 piek. Het zou worden gebruikt voor een studentengrap in Gro ningen. De Voorhouter raakte echter in paniek toen hij in de krant las dat het paard 5.000 gulden waard was en er video-opna men waren gemaakt. Hij be sloot McDonald's in te lichten. „Ze hadden door dat deze grap te ver was gegaan", vertelt de moeder van de Voorhouter, die anoniem wil blijven. Besloten werd in overleg met de Leidse politie het paard op te sporen. Al snel belde echter ook de stu dent die het paard in zijn bezit had. Hij wilde het paard terug brengen maar wilde wel zijn 250 gulden terug. Na bemiddeling door de po litie besloot de Voorhouter het paard terug te kopen. De bezit ter leverde het paard daarna af op de Beestenmarkt en belde het restaurant die het dier ook aantrof. Het paard, eigendom van Ruitersport De Bles, bleek echter onherstelbaar bescha digd. Woordvoerder Pascal Roeyen van McDonald's verze kert dat de schade wordt ver goed. De Voorhouter zal dat betalen, zo is afgesproken. De dief wordt niet vervolgd. Mc Donald's heeft de aangifte van de diefstal ingetrokken. „Het is niet onze gewoonte aangiften in te trekken. Maar in dit geval was het een uit de hand gelo pen studentengrap van iemand die aan het begin van zijn car rière staat. We hebben ons ge voel maar laten spreken." Poliklinieken Diaconessenhuis vrijdag 14 april gesloten In verband met Goede Vrijdag zijn de poliklinieken van het Diaconessenhuis Leiden op vrijdag 14 april aanstaande gesloten. Houtlaan 55 2334 CK I Viering 5 mei fikse concurrent koninginnedag leiden loman leefmans Konninginnedag in Leiden heeft dit jaar een stevige concurrent gekregen in de vijftigste viering van 5 mei. In plaats van circa 25 buurt-, wijk-, studenten- en sportverenigingen die evene menten organiseren, is dat aan tal dit jaar verminderd tot 13. „Maar bevrijdingsdag is dit jaar zó belangrijk dat we de keuze aan de verenigingen hebben ge laten", aldus voorzitter Lange- zaal van de Vereniging Konin ginnedag Leiden. Ondanks het kleinere program ma voor de buitenwijken is er vooral in de binnenstad veel te doen op 29 april. Omdat het een zaterdag betreft, zijn veel winkels open waardoor de ko ninginnedag-activiteiten sowie so veel bekijks hebben. Zo is er een taartenwedstrijd waaraan Leidse bakkers meedoen. De taarten staan opgesteld in de etalage van Koerdistan op de hoek van Hogewoerd en Ko- revaarstraat en worden als de jury ze op vorm heeft beoor deeld onder enkele verzorgings huizen verdeeld. De inmiddels vaste onderdelen van de Leidse koninginnedag zijn dit jaar ook weer op het programma te vinden. Er is een actie 'vlag-in-top' waarbij Lei denaars worden gestimuleerd een rood-wit-blauw dundoek buiten te hangen liefst met oranje wimpel. Boven het sta tion hangt een grote oranje zep pelin. Ook is er weer een grote kindermarkt op het Steen- schuur aangevuld met kraam pjes met antiek en curiosa. Ver der komt er een straat-muziek concours voor jonge musici op Breestraat en Steenschuur, bungy-jumpen op de Beesten markt, hondensport bij molen de Put en onderwater-demon straties in een groot bassin op de Garenmarkt waar ook een kermis wordt gehouden. Een Oranje-krant met het program: ma van alle activiteiten ver schijnt eind april. Derde editie van Leids Glibberbal Aan de vooravond van ko ninginnedag, vrijdag 28 april, wordt voor de derde maal het Leids Glibberbal gehou den. In navolging van onder meer de Haagse 'Koningin nenacht' is er in de binnen stad een kroegentocht waar aan volgens initiatiefnemer W. van Klarenbosch van café Roebels, 43 van zijn collega's meedoen. In de deelnemen de horeca-gelegenheden worden live-muziek, acts of andere optredens geregeld. Vrijwel alle cafés zijn voor deze gelegenheid tot 3.00 uur open. Het Glibberbal is twee jaar geleden ingesteld om een alternatief te bieden voor de massale trek van met na me jonge Leidenaars naar Den Haag en vooral Amster dam op de avond voor ko ninginnedag. Duizenden orchideeën op tentoonstelling Leidse Hortus leiden aad rietveld Bij NS-station Leiden-Lam- menschans komt een bewaak te stalling voor 267 fietsen. Van de kosten van de stalling nemen de Nederlandse Spoor wegen 250.000 gulden voor hun rekening, de gemeente legt twee ton op tafel. Het per soneel van de stalling wordt geleverd door De Zijl Bedrij ven. Een bewaakte fietsenstalling bij station Lammenschans is een lang gekoesterde wens van de Ceidse politiek. De PvdA kwam in 1992 met een nota over dat onderwerp. De huidi ge situatie, waarbij fietsen in een onbewaakte stalling staan of tegen lantaarnpaal of trapleuning worden neergezet werkt diefstal in de hand en le vert een rommelig beeld op, vindt de gemeente. De stalling is alle werkdagen van zeven uur 's morgens tot negen uur 's avonds geopend. Daarmee is volgens de ge meente 95 procent van de treinreizigers die met de fiets naar het station komen gehol pen. Wie buiten de ope ningsuren zijn fiets veilig wil stallen kan een fietskluis hu ren. Daarvan komen er 27 bij station Lammenschans. De bedoeling is dat in de stalling ook kleine reparaties worden verricht. .leiden monica wesseling De orchidee: in elk werelddeel inheems en toch zó bijzonder. Een bijna mysterieuze plant met bloemen die op insekten lijken en een soms verstikkende stank waarmee ze insekten lokt. Bijna drieduizend orchideeën zijn de komende dagen te zien in de Leidse Hortus Botanicus. Een groot deel van de tentoon gestelde planten behoort tot de universitaire onderzoekscollec tie en zijn normaliter niet te be zichtigen. De Hortus Botanicus heeft zo'n vierduizend orchideeën in haar onderzoekscollectie. In Leiden wordt gewerkt aan de Flora malesiana: een beschrij ving van de plantenwereld in Zuidoost-Azië, het gebied van Thailand tot Nieuw-Guinea. Van de vijfduizend orchideeën die daar voorkomen, heeft de Leidse hortus er inmiddels zo'n 80 procent in huis. Orchideeën-specialist Art Vo gel van de Hortus legt uit dat de planten mee naar Leiden wor den genomen om ze rustig en vooral gedegen te kunnen de termineren. „Expedities naar Zuidoost-Azië, waarbij we plantmateriaal verzamelen, du ren maar een paar weken. Dat De orchidee: een mysterieuze plant. betekent dat maar een heel klein deel van de orchideeën net dan in bloei staat. Dus ne men we planten mee naar huis om hier in bloei te laten komen. Die bloei is nodig om een plant te kunnen determineren. Bo vendien willen we van elke plantensoort die in de flora be schreven staat ten minste een exemplaar conserveren." Van de vierduizend 'universi taire' orchideeën wordt slechts een deel tentoongesteld. Vogel: „Orchideeën die niet in bloei staan, zijn voor de meeste men- t erg FOTO HORTUS of E trekkelijk." En dus komt de Ne derlandse Orchideeën Vereni ging ook met enkele honderden planten en maken ook profes sionele kwekers hun opwach ting. Dat betekent dat met Pa sen in de Leidse hortus de or chidee te zien is van oervorm tot gecultiveerd exemplaar. De orchideeëntentoonstelling in de Hortus wordt maar één keer in de vijf jaar gehouden. Dat terwijl volgens Vogel de be langstelling voor deze planten- familie, de grootste van alle plantenfamilies, groot genoeg is. Een van de 'leuke' kanten van de orchidee is het ver schijnsel mimimcry (naboot sing). De bloemen van bepaalde orchideeën lijken heel sterk op vrouwelijke insekten. Ze produ ceren bovendien de geur van geslachtsrijpe vrouwtjes. „En dus worden de mannelijke in sekten helemaal wild en darren rond in de blpemen. Precies wat nodig is." Andere soorten trek ken aasvliegen aan door een geur van rottend vlees. Orchideeën zijn volgens Vo gel ook 'goed in de vensterbank' te houden. Tijdens de tentoon stelling geeft de orchideeënver- eniging daar alle informatie over. Omdat de meeste ten toongestelde orchideeën uit Zuidoost-Azië afkomstig zijn, heeft de expositie een Indone sisch tintje; er zijn ook Indische hapjes verkrijgbaar. De Hortus is op vrijdag 14 april van 14.00 tot 17.00 uur ge opend, op zaterdag tot en met dinsdag 18 april van 10.00 tot 17.00 uur. De entree kost 7,50 gulden per persoon, kinderen en 65-plussers moeten 5,50 gul den betalen en groepen van meer dan 20 personen 6,50 gul den per persoon. Laat de haan kraaien, zet de wekker, word hoe dan ook op tijd wakker. Want vrijdag 14 april en zaterdag 15 april van 9 tot 11 uur geven we 10% korting op alles* wat we in huis hebben. Wakkere mensen komen dus naar Gamma, de koffie staat klaar. Van 9 tot 11 uur 10% korting op alles. *zie actievoorwaarden in de winkel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17