Virus-thriller met Dustin Hoffman Shallow Grave biedt anderhalf uur prima amusement Film 'ati's dwaze capriolen nu in kleur te zien Nymfomane ex-non als reddende engel L'America: Politiek van belang, filmisch nauwelijks 3NDERDAG 13 APRIL 1995 )reamworks trio wordt kwartet km LYWOODHet samenwerkingsverband van Steven Spielberg, Jriuziekuitgever David Geffen en voormalig Disney-studiohoofd Jeffrey Katzenberg in de nieuwe studio DreamWorks deed Holly wood op zijn grondvesten schudden. Nu heeft zich nog een ma- mor player bij het drietal gevoegd. Bill Gates, eigenaar van softwa- fe-gigant Microsoft, heeft een contract gesloten met Dream works voor de ontwikkeling van spelprogramma's op basis van ikomstige filmprodukties uit de nieuwe studio. Ook zal 2amWorks Interactive, zoals de computertak van de studio iat heten, zich bezighouden met interactieve televisie, het pro- iceren van CD-ROMS en het vervaardigen van computerpro- )rie dagen Laurel Hardy Lrkrade Tijdens het pinksterweekend wordt in het conferen- iecentrum Rolduc in Kerkrade de tweede Europese Conventie Tan de Sons of the Desert gehouden, de internationale vereni ging van Laurel Hardy enthousiasten. Op het programma van ie driedaagse bijeenkomst staat onder andere de vertoning van He lange versie van de film Pardon Us worden gepresenteerd, jidere gerestaureerde films van Laurel Hardy die in Rolduc Lorden vertoond zijn Block Heads, Big Business en Another Fine JLMS IN LEIDEN 'Jour de Fêteopnieuw in bioscoop OVERZICHT MARCO VAN PELT Kijkhuis, Vrouwenkerksteeg 10, Lei- minifestival Jacques Tati: Jour de Fête 13/4 tot en met za 15/4 20.00 uur 22.15 uur; Mon Oncle, di 18/4 20.00 n 22.15 uur; Les Vacances de Mon- Hulot, woe 19/4 20.00 en 22.15 FILM :ques Tati's beroemde kome- over de capriolen van een attelandspostbode zijn nu ook kleur te zien: Jour de Fête, uit 49, zoals Tati die indertijd be eld had. Aansluitend daarop kt het Kijkhuis terug op de rrière van de Franse regisseur, ooit als komediant/mime- eler begon. Tati gebruikte, uit chauvinis- che overwegingen, voor Jour Fête niet het al geruime tijd proefde Amerikaanse Techni- or om zijn film in kleur op te men, maar een experimen- Frans systeem. Met behulp een soort raster konden de uren op de zwart-witfilm rden vastgelegd. Helaas rkte dit in de praktijk niet zo ;d, maar Tati had gelukkig i elke scène een gewone 'art-witopname gemaakt, [n Jour de Fête is Tati een stbode. Zijn pogingen om het stellen van post te moderni- en, lopen steeds uit op een neenschakeling van misluk- ïgen. Dit alles gebeurt in een dorpje terwijl de feesten n de 14de juli in volle gang n. Tati laat zien dat hij over een uitstekende timing en be kwaamheid beschikt. Volgens velen is hij als waardige opvol ger van Buster Keaton de beste grappenleverancier van het wit te doek. In Mon Oncle (1957) ontfermt de excentrieke Hulot zich over zijn kleine neefje, die zich rot verveelt in het grote huis van zijn ouders. Vader is een rijke industrieel en omringt zich in zijn huis met veel technisch ver nuft; alles thuis is voorgepro grammeerd en gaat vanzelf. Om de invloed van oom Hulot af te zwakken, moet het neefje in de fabriek van zijn vader gaan wer ken. Tati's aanval op de indus trialisatie en de moderne op voeding verliest in deze tijd niets aan kracht, al is de chaoti sche Monsieur Htllot soms wat vermoeiend. In Les Vacances de Monsieur Hulot (1952) viert Hulot op zijn bekende, merkwaardige manier vakantie in een badplaats. On derweg trekt hij al de aandacht door zijn aparte opvatting over autorijden. Hulots goede be doelingen, die altijd catastrofaal uitpakken, verstoren danig de eentonige rust van de overige vakantiegangers. Hoewie Les Vacances Tati's meeste bekende en succesvolste film was, blijkt het niet zijn beste produkt. Alle personages zijn zo duidelijk ge typeerd in onhandigheid of ex centriciteit, dat echte verassin gen uitblijven. ILMS AMSTERDAM FA 2 13.30, 16, 19.30, 22: Bullets over Broadway FA 3 13, 15.45, 18.45 en 21.30: The Shawshank Redemption Jas FA 4 13, 15.45, 18.45, 21.30: Hoogste Tijd HAMBRA 1 (020)6233192 20.30, doen di ook 13.15, 16.30: Forrest Gump .HAMBRA 2 13, 16, 20: Pulp Fiction LLEVUECINERAMA (020) 34876 13.15, 16, 19.15, 22: Shallow Gra- IERAMA 2 13.15, 16.15, 20.15: Forrest Gump LYPSO 1 (020) 234876 13,15, 16, 18.45, 21.30: Legends of the fall LYPSO 2 13.15, 16, 18.45: 101 Dalmatians 21.30 Leon NECENTER CORALINE (020) 36615 13.45, 16.30, 19.15, 22, zo ook 11: L'America iPPE NAPPA 14, 16.30, 19.45, zo ook 11: Moe der Dao 22: Heavenly creatures ERROT 16.30, 22.15 uur, zo ook 11.00: Six jours, six nuits 14, 19.45 uur: Caro Diario •AN VIGO 13,45, 16.30, 19.30, 22, zo ook 11: Les Silences du Palais NEMA 1 (020)6151243 19.15, 21.45: Outbreak NEMA 2 45, 21.15, vrza zo ma ook 13, [15.30: Stargate NEMA OSCAR (020)5475175 ma, di 20.30: Forrest Gump TY 1 (020) 6234579 13.15, 16, 18.45,21.30: Stargate TY 2 1-45, 21.30 Drop Zone 3 13.15, 16, 18.45, 2V30: The River 13.15, 16, 18.45, 21.30: Brainscan CITY 7 13.15, 16, 18.45 en 21.30: Dumb and Dumber Outbreak: Goed acteerwerk binnen een beproefd stramien Amerika en Aids. Het do delijk virus vormt er een hype, die gestalte krijgt in meters boeken en kilome ters film. Films als Phila delphia Er zijn inmiddels ook filmers die geen ge noegen nemen met derge lijk realistisch drama. Zij verzinnen liever zelf hun virus, nog dodelijker en ge mener dan HIV. Het virus Matoba bij voorbeeld, dat in Outbreak (regie Wolfgang Petersen) een ongekende slachting aan richt in het Californische stadje Cedar Creek. FILM RECENSIE STAN LAPINSKI Outbreak. Te zien; Tuschinski 1, Cinema, Amsterdam. Metropole 1, Den Haag. Lido 1Leiden. Euro Cinema 4, Alphen Alleen een verstokte Hamas- aanhanger durft serieus te be weren dat HIV door de CIA is bedacht om de Derde Wereld mee uit te roeien. De meesten van ons vinden zo'n bewering onkies jegens de talloze Aids- slachtoffers over de hele wereld. Bij het niet bestaande Matoba kun je met een gerust hart uit pakken met de allerdolste com plot-theorieën. Dat is precies wat Petersen (bekend van Das Boot en In The Line Of Fire) en zijn scenaristen (Laurence Dworet en Robert Roy Pool) hier gedaan hebben. Outbreak begint huivering wekkend met het vanuit de lucht uitroeien van een Afri kaans vluchtelingenkamp waar Matoba heerst. Dat gebeurt in de jaren zestig. Dertig jaar later blijkt het Matoba-virus opnieuw de kop op te steken. Tijd om de medische staf van het Ameri kaanse leger in te schakelen, meer speciaal kolonel Sam Da niels (Dustin Hoffman). Hij ont dekt dat Matoba een geïnfec teerd lichaam binnen enkele weken op gruwelijke wijze sloopt en gaat als een bezetene aan de slag om een serum te vinden dat dit virus kan stop- Dustin Hoffman en Rene Russo in Outbreak. pen. Hij is pijnlijk verrast als hij merkt dat men hem van hoger hand tegenwerkt, zelfs als het virus via een aandoenlijk aapje Californië heeft bereikt met alle vernietigende gevolgen van dien. Tegen de zin van zijn meer deren gaat Daniels op eigen houtje verder met zijn onder zoek. Hij werkt hierin nauw sa men met een civiel medisch team onder leiding van zijn ex, Robby Keough (Rene Russo) die van Sam is gescheiden omdat hij alleen oog had voor zijn werk. Nu ze samen strijd leve ren voor de levens van de bevol king van Cedar Creek (wat heet: het virus dreigt heel Amerika met de ondergang) blijken ze elkaar geenszins onverschillig te laten. Dat is één dramatische lijn in Outbreak zal Sam zijn huwelijk met Robby weten te lijmen? Ondertussen wordt er op ho ger niveau een heel andere strijd gestreden. Sam wordt na melijk tegengewerkt door nie mand minder dan de machtige generaal McClintock (gespeeld door een uiterst vileine Donald Sutherland) die op basis van het Matoba-virus een alles vernieti gende biologische bom heeft la ten maken. In het diepste ge heim. Leve Amerika! Terwijl Sam Daniels jacht maakt op het voor zijn serum benodigde Ma- toba-aapje, maakt McClintock in een adembenemende heli- koptervlucht jacht op Sam. Zal Sam op tijd het serum weten te ontwikkelen? Zal hij bovendien weten te voorkomen dat Cedar Greek wordt platgebombar deerd in opdracht van McClin tock? Prangende vragen als ook zijn beminde Robby tot de slachtoffers gaat behoren van het virus en dus ook van de dolgedraaide generaal. De casting van Dustin Hoff man in de rol van Daniels is een vondst. Hoffman heeft van na ture iets van een onzekere ze nuwleider, niet echt een man uit een stuk. Die onzekerheid geeft extra spanning. De film ontwikkelt zich langs een be proefd stramien: een grote be schaving dreigt te gronde te worden gericht door een mach tige vijand van buiten (barba ren, nazi's, marsmannen, hier: een vims) maar wordt gered dankzij de doortastendheid van één nobel individu (Herakles, Caesar, hier: Dustin Hoffman met zijn nerveuze tics). Isabelle Huppert glorieert in Hal Hartly 's nieuwste film Amateur FILM RECENSIE DESMET (020) 6273434 18.45, 21.30 (beh wo): Pulp Fiction zo en ma 19: Trois couleurs: Bleu di en wo 19: Trois couleurs: Blanc do t/m za 19: Trois couleurs: Rouge wo 19.30: The Kingdom, deel I wo 22: The Kingdom, deel II 21: J'ai pas sommeil KRITERION 1 (020) 6231708 za zo ma wo 15: Jour de Fête 18: Priscilla, Queen of the desert 20.15, 22.15 (di niet 22.15): Ama- di 22.15: Sneak Preview za zo ma wo 14.30: Playtime KRITERION 2 ma 19.30: The Fabulous Baker Boys 17.30: Through the Olive Trees 19.30 (beh ma): Four Weddings and a Funeral 21.45: Once were Warriors THE MOVIES 1 17.45, 19.45, zo ma ook 15.30: De oogst van de stilte 21.45, zo ma ook 15, vrza ook 00.15: Pulp Fiction THE MOVIES 2 17.30, 19.30: Eenmaal geslagen, nooit meer bewogen 21.15, zo ma ook 14.45: Burnt by the Sun THE MOVIES 3 17.30: What's eating Gilbert Grape? 19.45, 22: Heavenly Creatures THE MOVIES 4 17.30, vren za 00.15: Reservoir Dogs 19.30, 22, zo ma ook 15: Quiz show RIALTO 1 (020)6753994 "22 (beh wo), do t/m zo ook 19.30: L'America do t/m za 18 Venus in Furs 17, ma 17, 19.30: Vive I'Amour wo 20: La Nuit Americaine RIALTO 2 19, 22.45 De opkomst en ondergang 21 Tango Argentino TUSCHINSKI 1 (020) 6262633 13.15, 16, 18.45, 21.30: Outbreak TUSCHINSKI 2 13.15, 16, 18.45, 21.30: Little Wo- TUSCHINSKI 5 13.15, 16, 18.45, 21.30: Disclosure TUSCHINSKI CINEAC 11.45, 14.15, 16.45, 19.15en 21.45: Wolf DE UITKIJK (020) 6237460) 20 en 22: Bullets over Broadway '15 en 18: Fresa y chocolate Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. FILM RECENSIE HENK MAURITS Amateur. Te zien: Alfa 1 en Kriterion, Am sterdam. Kijkhuis, Leiden. Babyion 3, Den Wat Jim Jarmusch voor de cine fielen was in de jaren tachtig, is Hal Hartly voor dfe jaren negen tig. Ze zijn onafhankelijke Ame rikaanse filmmakers, die met hun onconventionele, artistieke low budget-films internationaal wisten door te breken. Jar musch lijkt intussen wat over zijn hoogtepunt heen, maar Hartly gaat onverdroten voort in zijn eigen sobere stijl, die hij zelf nog steeds die van een 'amateur' noemt. Na Trust en Simple Men, verrast hij nu met Amateur, een relatiefilm verpakt in het omhulsel van een thriller. Net als in zijn eerdere films bedient Hartly zich van een tra ge, afstandelijke beeldtaal met ongewone camerastandpunten, personages waar een draadje aan los is en vervreemdende dialogen. Je kunt hem verwijten dat hij gekunsteld bezig is, ma niëristisch zelfs, maar hij doet dat zo geraffineerd dat je toch gefascineerd wordt door de per sonages die hij op het doek zet. In tegenstelling tot zijn vorige films speelt in Amateur voor het eerst het verhaal een doorslag gevende rol en is het meer dan een aaneenschakeling van dia logen. Ook de acteurs en actri ces zijn wat dynamischer ge worden dan de onderkoelde sprekende robotten in Trust en Simple Men. Maar ook in Amateur maken we weer kennis met eenzelvige types, die om elkaar heen cirke len en er niet in slagen een ech te relatie met elkaar aan te Isabelle Huppert als gloriërende ex-non in Amateur. Rechts haar tegenspeler Martin Donnovan. gaan. Thomas is een man die leidt aan een geheugenstoornis en die niet meer weet dat hij een gevreesd crimineel was. Hij is op straat gevonden door Isa belle, een non die is uitgetreden uit het klooster om gehoor te geven aan haar roeping als nymfomane en reddende engel. Later duikt in de film ook Sofia op, een pornosterretje dat een braaf leven wil gaan leiden, maar eerst nog een grote slag wil slaan in de criminele wereld waar zowel zij als Thomas uit afkomstig is. Gaandeweg kom je er achter dat Sofia de vriendin was van Thomas en dat zij hem uit woede uit het raam heeft ge duwd. Thomas weet van de prins geen kwaad en wordt langzaam verliefd op Isabelle, die zich na Thomas ook heeft ontfermd over Sofia. Met zijn drieën moeten ze het opnemen tegen een boze buitenwereld, waarin de gangsters eruit zien als keurige, smetteloze zaken lieden met dure zaktelefoons en cleane martelmethoden. In een stijl die doet denken aan Godard's gangstërfilm A bout de souffle werkt ook Hartly naar een shoot-out, waarin vooral re laties aan flarden worden ge schoten. Voor de rol van Thomas deed Hartly opnieuw een beroep op Martin Donnovan, die ook al de hoofdrol speelde in Trust, ter wijl Sofia gespeeld wordt door Elina Lowensohn, die we ken nen uit Simple Men. Verrassend is de keuze van Isabelle Hup pert in de rol van nymfomane ex-non. Zij blijkt Hartly na het zien van Trust zelf geschreven te hebben graag eens in een van zijn films te willen meedoen. Met als gevolg een dragende rol in Amateur, met Lowensohn en Donnovan als paranimfen in een koele, metafysische drie hoeksverhouding. JOS DE PUTTER L'America. Te zien: Cinecenter en Rialto, Amsterdam. Afgaand op de verdeling van de Felixen (de prijs voor beste Eu ropese film), die zes jaar gele den in het leven werd geroepen als tegenhanger van de Oscar, zou de Italiaanse regisseur Gianni Amelio de belangrijkste filmmaker van het afgelopen decennium moeten zijn. Amelio won immers met drie achter eenvolgende films drie keer de Felix: in 1988 voor Porte aperte, in 1992 voor Ladro di bambini en vorig jaar voor LAmerica. Het succes van Amelio is te kenend voor de situatie van de Europese filmindustrie: hij le vert vakmanschap, zijn onder werpen hebben een politieke dimensie en raken aan mense lijke tragedies. Maar Amelio ontbeert een echte stijl. Dat heeft ontegenzeggelijk te maken met de rol van de massamedia, die het gevoel voor een echte filmtechniek voorgoed lijken te hebben uitgewist. LAmerica is zeker een be langwekkende film, met een heikel politiek thema: de ver houding tussen Italië en post communistisch Albanië. De opening van de film toont met behulp van oude journaalbeel den hoe Albanië door de troe pen van Mussolini werd inge lijfd. De bevolking bevindt zich vijftig jaar later in een toestand van verregaande onttakeling. Heel het land lijkt uit zwervers te bestaan, op weg naar de ha ven waar ze met een schip rich ting het beloofde land Italië ho pen te vertrekken. Gianni Amelio trekt met zijn camera juist landinwaarts, in het spoor van twee Italiaanse ondernemers die om van de subsidies te profiteren in Alba nië een 'papieren' schoenfa briek willen opzetten. Hun Al banese stroman is een verwarde en bejaarde man, die ras als 'de democratische held Spiro' wordt voorgesteld. Met de oude Spiro trekken de jonge onder nemers dwars door een geruï neerd Albanië. Tijdens die tocht wordt Amelio's boodschap dui delijk; ondernemer Gino raakt betrokken bij de mensonteren de toestanden en de oude man blijkt een Italiaan die ooit met de troepen van Mussolini naar Albanië kwam. Thematisch is dat allemaal interessant, en LAmerica kent zeker enkele aangrijpende scè nes. Bijvoorbeeld het mooie shot bij waarin een klein meisje in de gang van een vervallen hotel een house-dansje ten bes te geeft, afgekeken van de TV uit het beloofde land. Geen wonder dat alle Albanezen op weg zijn naar de haven, precies zoals de Italianen in de tijd dat Spiro jong was zich en masse in scheepten naar dat andere be loofde land, LAmerica. Amelio wijst de Italianen op hun mis plaatste superioriteitsgevoel te genover de Albanezen, die en kele jaren geleden met harde hand uit Bari werden verjaagd. Dat maakt van LAmerica een belangwekkende film, maar te gelijk blijft het allemaal erg schematisch. Amelio hamert z'n boodschap er in, ten koste van cinematografische finesse. Zijn cameravoering en de manier waarop hij een land en z'n in woners reduceert tot decor ver schilt daarom weinig van de te levisiemethode die hij tegelijk kritiseert. LAmerica is daarom vooral politiek van belang, filmisch nauwelijks. FILM RECENSIE Shallow Grave. Te z JOS DE PUTTER n: Bellevue Cinerama, Amsterdam. Asta 2, Den Haag De Britse filmindustrie wordt sinds het interna tionale succes van de produkties van Ivory en Merchant steeds meer gedomineerd door kostumering en nostalgie. Tegen die achtergrond is het enorme succes van Shallow Grave, gemaakt door de van oorsprong Schotse cineast Danny Boyle, een zegen. Het gaat om een handige en met enthousiasme gemaakte moderne komische thriller, die een beetje doet denken aan de eerste films van de gebroeders Coen. Boyle heeft van hen, en misschien ook van Tar- rantino, de gortdroge en plastische presentatie van geweld afgekeken. Shallow Grave zit vol met morbide humor en hilarische scenes waarin een lijk door het trappenhuis gesjouwd moet worden, de beenderen van een dode worden doorgezaagd en uiteindelijk iedereen elkaar met messen te lijf gaat. Clichématigheid lijkt ten grondslag te liggen aan het concept: twee mannen en een vrouw de len een luxe flat (daar is de klassieke driehoek uit alle film noirs) en komen door een bizar toeval in het bezit van een koffer vol geld (basaler kan je het niet bedenken). Het geld is afkomstig van de vierde, kortstondige huurder van het apparte ment. Na diens dood besluit het drietal het geld te houden en het lichaam onherkenbaar te ma ken en te laten verdwijnen. Dat luidt de eerste fa se in van veel griezelig gesleep en gehak met een lijk. Wat volgt is totaal voorspelbaar maar met veel verve uitgewerkt: de drie beginnen elkaar te wan trouwen, de politie wordt nieuwsgierig, seksuele jaloezie krijgt de overhand, bange vermoedens lij den tot gespioneer en alles wordt steeds benauw der. Danny Boyle dient dat allemaal 'lekker' grie zelig, goor en afwisselend op. Onze sympathie gaat van de een naar de ander, omdat de verhou dingen tussen de personages in rap tempo wijzi gen en de situatie op en neer gaat tussen gefor ceerde solidariteit en rücksichtlos eigenbelang. Een van de drie is journalist en hij wordt door z'n chef opgedragen de geheimzinnige moordza ken (want het blijft niet bij een lijk) uit te zoeken, terwijl de tweede man in het spel steeds geheim zinniger gaat doen. Het meisje wordt naarmate de film vordert steeds minder schattig en dat alles is, gecombineerd met de fraaie stilering, de ac teerprestaties en het strakke tempo van Shallow Grave, voldoende om ons anderhalf uur lang pri ma te amuseren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11