Serviërs openen vuur op Gorazde Buitenland Stasi wilde duizenden iissidenten opsluiten Rem op hervormingen Geslepen meesterspion Wachten op Yan Yan Duits bier mag afwijken van regels Europese Unie k/qensdag 12 april 1995 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA* Deutsche Presse AgenturGPD* Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuter UPI 'De kleren van de koningin' Koningin Elizabeth zal zeker niet amusecl zijn. Een Australische beeldhouwer heeft het in zijn hoofd gehaald het Britse en Australische staatshoofd met haar man, prins Philip, naakt op een bankje neer te zetten. De bank staat in een park in de hoofd stad Canberra. ,,Het is een beetje als de Kleren van de Keizer", aldus kunstenaar Greg Taylor over zijn in cement uitgevoerde beeldenpaar, dat de titel Down by the Lake with Liz and Phil (Aan het Meer met Liz en Phil) meekreeg. ,,Ik heb geprobeerd te laten zien hoe volstrekt onbelangrijk ze zijn". foto ap r e| Leider Rode Khmer: doorvechten bangkok* De leider van de Cambodjaanse verzetsbeweging Ro- jde Khmer, Khieu Samphan, heeft vandaag via de radio een op roep gedaan om de 'oorlog van het volk' tegen de regering voort te zetten. Khieu sprak ter gelegenheid van het boeddhistische ïieuwe jaar 2538 dat morgen begint. )orsprong Mekong eindelijk gevonden /Ilonden Franse en Britse ontdekkingsreizigers hebben de oor- [sprong van de rivier de Mekong gevonden. Deze lokatie was één van 's werelds laatste geografische mysteries. Volgens expeditie leider Michel Peissel is de bron gevonden aan de voet van de lup-sa pas. Ze ligt op een hoogte van vijf kilometer, honderden aiometers van het dichtstbijzijnde dorp verwijderd. De Mekong js met 4425 kilometer één van de tien langste rivieren van de we reld. Politie Japan arresteert leider sekte Tokyo De Japanse politie heeft vandaag een belangrijke leider van Aum Shinri Kyo, de sekte van de Hoogste Waarheid, gear De 31-jarige Tomonitsu Niimi, door Japanse media wel [jJaangeduid als 'minister van binnenlandse zaken', wordt ver wacht van ontvoering van sekteleden en andere illegale activitei ten. Niimi had onder meer tot taak de veiligheid van sekteleider Shoko Asahara te garanderen. Minnie daagt Nelson voor rechter Winnie Mandela heeft haar ex-echtgenoot, de Zuid- Afrikaanse president Nelson Mandela, voor de rechter gedaagd. )Zij eist dat de president schriftelijk meedeelt waarom hij haar Cperleden maand heeft ontslagen als staatssecretaris van kunst en Wetenschap. Winnie zegt dat haar gedwongen vertrek in strijd pet de grondwet is. De klacht is bij het Hooggerechtshof in Pre toria afgeleverd, zei een presidentiële woordvoerder. ,,De presi dent is hierover ingelicht en hij zal juridisch advies inwinnen." Wiesel wil Duitse excuses trankfurt Nobelprijswinnaar Elie Wiesel, een joodse overle- jvende van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz, heeft het Duitse parlement opgeroepen de 50ste herdenking van de capi tulatie van het Derde Rijk aan te grijpen voor een formele ver ontschuldiging aan joden in de wereld voor de misdaden van de nazi's. Wiesel deed de oproep gisteren in DieZeit. iwanda houdt hulpgoederen tegen lAiROBiRwanda houdt broodnodige hulpgoederen voor de neer dan een miljoen Rwandese vluchtelingen in het oosten ran Zaïre tegen. Kigali zegt dat de maatregel nodig is omdat de 'eiligheid van de hulpkonvooien bij hun tocht door Rwanda niet :an worden gegarandeerd. Rwanda vindt bovendien dat het 'oedsel in verkeerde handen valt. Minister van binnenlandse za ken Sendashonga riep de internationale gemeenschap op een linde te maken aan ,,het voeden van criminelen uit intematio- ïale hulpfondsen. Oostenrijk treedt toe tot Schengen irussel Oostenrijk zal zich op 28 april formeel aansluiten bij A Schengen. Tijdens een bijeenkomst van ministers uit de negen lidstaten ondertekenen vertegenwoordigers van Wenen de toe- tredingsacte. Net als de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal al op 26 maart hebben gedaan, zal ook Oostenrijk een einde maken aan de controle bij de onderlinge grenzen, in dit jeval met Duitsland, en Schengen-reizigers scheiden van ande ren op de vliegvelden. Eurostekker laat op zich wachten irussel Europa zal nog een tijdje moeten wachten op uniforme stekkers en stopcontacten. De achttien landen die zijn aangeslo ten bij het Europees comité voor normalisatie Cenelec hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over een ontwerp voor een Eurostekker. Vooral de Britten en de Duitsers zouden be zwaren hebben tegen de voorgestelde standaardstekker met 30, twee of drie ronde pinnen. Ze vinden hem niet veilig genoeg, ïad 1 geval van crisis in DDR pnn peter van nuusenburg ld: e veiligheidsdienst van de Wl Jormalige DDR, de Stasi, wilde f/J het geval van een 'ernstige nnen- en/of buitenlandse cri- haar 14.000 gevaarlijkste te- «standers in gevangenkam- in interneren. Ruim 70.000 idere als vijanden van het re- me bestempelde personen >uden stringenter bespioneerd orden. Er bestonden echter, in genstelling tot wat vroeger erd aangenomen, geen plan- n om dissidenten te 'liquide- Dit blijkt uit een gisteren in Berlijn gepresenteerde studie van de commissie-Gauck, die de dossiers van de Stasi beheert, over het uit 1988 stammende crisisscenario van de organisa tie. Dat het plan in 1989 in de we ken voor de ineenstorting van het Oostduitse regime niet is uitgevoerd, wordt toegeschre ven aan het feit dat de bevol king zich massaal tegen de eer- ète arbeiders- en boerenstaat had gekeerd. Daarnaast had de regering uit Moskou te verstaan gekregen dat zij niet moest re kenen op steun. PORTRET: CHEN YUN In China is de man overleden die als enige de macht van de zwaar zieke staatsman Deng Xiaoping kon betwisten. De re volutionaire veteraan Chen Yun stierf maandag, 90 jaar oud, 'na een langdurige ziekte', aldus de officiële bekendma king gisteravond via de staat stelevisie. De aartsrivaal van Deng zou hebben geleden aan leukemie. Hij was, na de com munistische machtsovername, een van de belangrijkste eco nomische planners in de Volksrepubliek. Het nieuws van het overlijden van het vooraanstaande en machtige partijlid verscheen eerst in een groot aantal Chi- neestalige ochtendkranten in Hong Kong. Dat de politieke lei ders meer dan 36 uur hebben gewacht met de officiële aan kondiging, duidt er volgens waarnemers in Peking op dat het gaat om een politiek uiterst gevoelige gebeurtenis. Zelfs de dood van partijleider Mao Ze- dong werd binnen zes uur naar buiten gebracht. De partijtop is bevreesd dat de stabiliteit ver stoord raakt nu de op een na machtigste man in China is weggevallen. Chen Yun, die geen officiële functies meer bekleedde, werd Chen Yun, tegenstrever van Deng Xiaoping. foto afp toch gezien als het boegbeeld van de zogenaamde 'conserva tieve fractie' in de paYtij. Even als Deng Xiaoping (90) oefende hij achter de schermen een enorme invloed uit. De beide communistische revolutionai ren kwamen in het begin van de jaren tachtig met elkaar in con- PORTRET: GUNTER GUILLAUME Concessies EU aan Iran in ruil voor veiligheid Salman Rushdie BRUSSEL «PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Europese Unie is bereid concessies te doen aan Iran, zo dra dat islamitisch bewind de opgejaagde schrijver Salman Rushdie in Europa met rust laat. Diplomaten van de Europese Unie en van Frankrijk, dienst doend voorzitter van de EU, hebben dat achter de schermen laten weten aan Teheran. Het idee is maandag door de minis ters van buitenlandse zaken van de EU goedgekeurd. Diplomaten weigeren te zeg gen welk soort concessies de Europese l'nie bereid is aan Iran te doen in ruil voor meer veiligheid voor Rushdie. Ge dacht zou kunnen worden aan het verbeteren van de handels relaties met Teheran. De met de dood bedreigde auteur zou dan op Europees grondgebied zeke re veiligheidsgaranties moeten krijgen. Contacten achter de scher men hebben echter nog geen duidelijkheid opgeleverd of het islamitische bewind bereid is de fatwa, het religieuze doodvon nis, tegen Rushdie te versoepe len. Het vonnis werd door het vorige bewind uitgesproken na de publikatie van het omstre den boek De Duivelsverzen. De nieuwe regering wil zich er niet van distantiëren, maar wil wel enigszins uit haar internatio naal isolement komen. Irak kan nog biologische wapens maken BAGDAD-WASHINGTON AP-Rtr-AFP Bagdad heeft nog niet gerea geerd op het gisteren gepubli ceerde VN-rapport waarin wordt gesuggereerd dat Irak werkt aan de vervaardiging van biologisch wapens. Het rapport wordt vandaag besproken door de VN-Veiligheidsraad. Bagdad heeft, aldus het rap port, geen verklaring had kun nen geven voor de aankoop van 17 ton materiaal dat gebruikt kan worden om bacteriën te kweken voor biologische wa pens. Iraakse functionarissen hebben toegegeven dat Irak sinds 1988 32 ton kweekmaleri- aal heeft gekocht. 'Er bestaat een 'verhoogd risi co' dat Irak biologische wapens kan produceren', aldus Rolf Ekeus. Hij is hoofd van de VN- commissie die na de Golfoorlog van 1991 werd gevormd om toe te zien op de vernietiging van Iraks wapens voor massavernie- tiging. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christop her, verklaarde onlangs dal de VS over bewijzen beschikken dat Irak biologische wapens ontwikkelt. Volgens Christopher blijft Irak de wereld zand in de ogen strooien en blijft het land ondanks de bewijzen ontken nen. flict over het tempo en de strek king van de economische her vormingen. Chen was op de eerste plaats planeconoom en geen partij-ideoloog. Chen, die een veel gewichtiger rol in de ontwikkeling van de communitische Volksrepubliek heeft gespeeld dan Deng, pleitte steeds voor langzame en voor zichtige veranderingen met res pect voor de geschiedenis. Hij bekritiseerde Deng regelmatig omdat hij in het. wilde weg een snelle ontwikkeling van China wilde forceren. Chen Yun werd bekend door zijn 'vogelkooi theorie'. Daarin omschreef hij China's socialistische markteco nomie als een vogel die niet kan wegvliegen uit de kooi van cen trale controle. Chen Yun was één van de laatste 'onsterfelijken' van de Communistische Partij, zoals men de oude revolutionaire lei ders noemt die deelnamen aan de Lange Mars en die de Volks republiek stichtten. Er zijn nu nog vier 'onsterfelijken' over. Ze bekleden geen officiële functies meer maar genieten veel res pect en blijven het politieke le ven beïnvloeden indien hun ge zondheid dit toelaat. PEKING GPD-Rtr-AFP Günter Guillaume, de spion wiens ontmaskering in 1974 de Duitse bondskanselier Willy Brandt ten val bracht, is in de nacht van maandag op dins dag in zijn woonplaats Eggers- dorf bij Berlijn aan een hart aanval overleden. Hij was 68 jaar. Guillaume was de hoofdrolspe ler in het grootste spionagedra- ma uit de na-oorlogse Duitse geschiedenis. Hij was op het moment van zijn arrestatie een vertrouweling van Brandt, die zijn plaats in de geschiedenis boeken vooral dankt aan zijn Ostpolitik, de normalisering van de betrekkingen met de landen achter het IJzeren Gordijn. Guillaume's carrière had de in trige kunnen zijn van een spio nageroman van de groot meester van het genre, John Ie Carré. Hij werd in 1956 vanuit de DDR naar de Bondsrepu bliek gestuurd. Daar leidde hij een paar jaar een onopvallend bestaan. Hij werkte, werd lid van de sociaaldemocratische SPD, de partij van Brandt, viel op door zijn loyaliteit en organi satietalent en werd uiteindelijk een kopstuk in de SPD. Hij werd Brandts steun en toeverlaat, zijn schaduw voor wie niets geheim bleef. Toen Brandt in 1969 kanselier werd, volgde Guillaume hem Günter Guillaume: verantwoorde lijk voor de val van Willy Brandt. foto dpa naar het centrum van de macht in Bonn. De als charmant en in nemend beschreven topspion heeft waarschijnlijk jarenlang toegang gehad tot staatsgehei men zonder dat iemand enige verdenking tegen hem koester de. Pas toen duidelijk werd dat de vertrouweling van de kanse lier opvallend vaak in Frankrijk was, groeide de argwaan. Hij werd geschaduwd en daaruit bleek dat hij op zijn Franse rei zen zijn contactpersoon ont moette. De veiligheidsdienst stelde Brandt op de hoogte van de ontrustbarende ontdekking. Sa men besloten ze Guillaume niet meteen te ontslaan om nog meer bewijzen tegen de spion te kunnen vergaren. Deze han delwijze riep meteen na de ont maskeringvan de spion talrijke vragen en kritiek op. Daarop besloot Brandt de politieke ver antwoordelijkheid te nemen. Twee weken na de ontmaske ring van Guillaume, trad Brandt af. Hij werd opgevolgd door zijn rivaal Helmut Schmidt. De SPD-kanselier toonde zich ex treem verbitterd, omdat hij zich de laatste jaren had ingezet vooreen betere verstandhou ding met de communistische, machthebbers in de Duitse De mocratische Republiek. Guillaume werd in december 1975 wegens hoogverraad tot 13 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1981 werd hij met zijn vrouw Christel, die acht jaar had gekregen, in het kader van een agentenruil naar de DDR gebracht. Daar leidde hij een te ruggetrokken bestaan. Spijl van zijn spionage-activiteiten heeft hij nooit gehad. Hij had het het voor de vrede gedaan, zei hij vorig jaar in een TV-documen- taire. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT - 2 deurs, meiaal op polen - geschikt voor hangslol - hoedenplank en garderober iM,63'5°"F?a - Iichigriis melaal met slot - A4/folio/gr.lolio E23 nLS G28 Berlijn Het heeft er alle schijn van dat de reuzepanda Bao Bao probeert zijn krachten te sparen voor de komende, spannende dagen. In zijn verblijf in de Berlijnse Tiergarten doet Bao Bao het tenminste rustig aan. Vrijdag krijgt de panda gezelschap van een vrouwtje, Yan Yan. Die komt speciaal uit Peking om met Bao Bao een zogenoemde LAT-relatie aan te knopen en voor een nageslacht te zorgen. foto reuter lutz schmidt CORRESPONDENT Duits bier, Oostenrijkse bergkaas en tradi tioneel Frans stokbrood hebben één ding gemeen. Ze behoren tot de tien voedselpro- dukten in de Europese Unie, waarvoor de Europese Commissie een uitzondering op zowat alle regels wil toestaan.Dat is gisteren in Brussel gebleken. Al jaren wordt in de EU gebakkeleid of en zo ja welke traditionele voedselprodukten mogen afwijken van de Europese regels in zake toevoeging van additieven. Door voor traditionele produkten uitzonderingen te maken, dacht menig land een concurrentie- voordeeltje binnen te halen op de Europese eenheidsmarkt. Inmiddels zijn talloze uitzonderingsregels opgesteld en zogeheten certificaten van oorsprong ontworpen, maar volgens negen van de vijftien lidstaten was dit allemaal nog niet genoeg. Dus toog de Europese Commissie aan de slag om voor uitermate traditionele produkten nog maar eens een uitzondering te maken. Van de meer dan 300 verzoeken die daarop voor voor kazen, worsten en sterke dranken binnenkwamen, wil de Commissie er echter slechts tien ho noreren. Naast Duits bier, Oostenrijkse bergkaas en traditioneel Frans stokbrood wil Brussel ook Griekse fèta, ingemaakte Franse truffels en slakken, Franse 'confit' van gans, eend en kalkoen en het Finse mammi vrijwaren van de regels inzake additieven. Voor Fin land komt het voorstel juist op tijd. Mam- mi, een bruingekleurde 'pap' van gefermen teerde roggemout, stroop en gedroogde si naasappelschil, is een paasgerecht. Bosnië wil bestand niet zonder meer verlengen De Bosnische Serviërs hebben gisteren de stad Gorazde, een door de Verenigde Naties tot 'veilig gebied' uitgeroe pen stad in het oosten van Bosnië, met zware artillerie bestookt. De VN hebben de NAVO een mandaat gegeven dergelijke gebieden te beschermen, desnoods met ge weld. SARAJEVO «Rtr-AFP-ANP De VN-veiligheidsmacht Un- profor sprak van negen tot twaalf granaten van 'groot kali ber' die op de stad zouden zijn neergekomen. De Bosnische te levisie noemde een aantal van zeventien. Vooral het centrum van de moslimstad lag onder vuur. Vooralsnog is nog niet duidelijk of er door de beschie ting slachtoffers zijn gevallen. De situatie in Bosnië ver slechtert zienderogen sinds het regeringsleger het bestand ver brak en een offensief startte te gen de Bosnische Serviërs. Op verscheidene plaatsen in Cen- traal-Bosnië hebben de mos lims terreinwinst geboekt. On langs veroverden zij een belang rijke Servische communicatie toren op de berg Vlasic. Ook de Bosnische Kroaten hebben ge meld terrein te hebben veroverd op de Bosnische Serviërs. President Izetbegovic van Bosnië zei dat zijn regering niet van plan is het staakt-het-vuren dat in mei afloopt te verlengen, als rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) niet instemt met het internationale vredesplan dat een einde moet maken aan de al drie jaar durende oorlog. Als de Servische president Milosevic Bosnië-Hercegovina voor 30 april erkent, zijn wij be reid het bestand met twee tot drie maanden te verlengen, zei Izetbegovic. En als de leider van de Bosnische Serviërs het vre desplan van de Contact Groep (Rusland, Duitsland, de VS,- Frankrijk en Groot-Brittannië) na 30 april aanvaardt, gaat het beastand nog dezelfde dag in. De Verenigde Naties hebben gisteren voor de eerste keer sinds de aanwezigheid van blauwhelmen in het voormalige Joegoslavië een VN-generaal wegens onbekwaamheid van zijn post ontheven. De Russi sche generaal-majoor Aleksandr Pereljakin is gisteren naar huis gestuurd wegens ernstige te kortkomingen, onprofessioneel gedrag en de onbekwaamheid bevelen op te volgen. Na aandringen Filipijnen Singapore heropent onderzoek in moordzaak kindermeisje Singapore heeft na lang aarze len ingestemd met heropening van de moordzaak waarvoor in middels een Filipijns kinder meisje is terechtgesteld. Presi dent Ramos van de Filipijnen zei dat premier Goh van Singapore hem dat telefonisch had beloofd. Op het niveau van ministers van buitenlandse za ken zal een procedure worden vastgesteld voor een nieuw on derzoek dat 'de waarheid moet achterhalen en de zaak van het recht moet dienen'. De behandeling van de dub bele moord in Singapore heeft tot een dieptepunt in de betrek- Crisis parlement en president in Wit-Rusland MINSK Rtr De politie heeft vanochtend vroeg een groep betogende na tionalistische afgevaardigden verwijderd uit het parlement van Wit-Rusland. De achttien parlementsleden begonnen gis teren een hongerstaking uit protest tegen het beleid van president Loekasjenko en zijn plannen referenda te houden over nauwere banden met Rus land en over de uitbreiding van zijn macht. Veel afgevaardigden vrezen dat ze later vandaag worden te gengehouden als ze het gebouw weer willen betreden. Zij zeiden vandaag een demonstratie in Minsk te willen houden. Loekasjenko heeft gedreigd het parlement te ontbinden in dien het niet instemt met zijn voorstellen over referenda. Hij wil toestemming om de banden met de Slavische broederlanden (Oekraïne, Rusland) nauwer aanhalen. kingen tussen beide landen ge leid. De stemming in de Filipij nen steeg tot een kookpunt toen Singapore weigerde de zaak te heropenen en Flor Con- templacion ophing voor de moord in 1991 op een ander kindermeisje, Delia Maga, en een driejarig Singaporees jonge tje. Hoewel Conteplacion de moorden bekende, geloven veel Filipijnen toch in haar on schuld. Zij zeggen dat zij is ge marteld. Een Filipijnse presi dentiële commissie groef de overblijfselen van de vermoorde Maga op voor onderzoek en zegt bewijzen te hebben gevon den dat zij mogelijk vermoord is door een man en dat Contem- placion, een moeder van vier kinderen, dus onschuldig is. Singapore wees het onder zoek in de Filipijnen van de hand en noemde het 'eenzijdig' en 'totaal belachelijk'. Dat leid de weer tot een nieuwe uitbar sting van woede op de Filipij nen. Een radio-commentaar verwoordde de stemming door Singapore te vergelijken met 'een eiland van varkens'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9