Normen en waarden politie belabberd Ziekenhuis geeft extraatje niet op Binnenland anken eisen geen vast erk meer bij hypotheek Verf tegen de Iraanse ambassade Lichaamsbeweging neemt drastisch af als jongeren ouder worden Verrassing! Energiebedrijf mag geen kabel-TV meer verkopen Rechtszaak biedt kijkje in keuken betalingsverkeer ENSDAG 12 APRIL 1995 oorwaardelijke straf voor wegdutten nhem» De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft ee VN-militairen gisteren een voorwaardelijke gevangenisstraf n twee weken opgelegd en een geldboete van 750 gulden. De ee waren tijdens hun wacht in Lukavac in het voormalig Joe- slavië in slaap gevallen. Tegen hen was twee weken militaire tentie geëist. [oorse prinses tudeert in [ederland kterdam De Noorse prin- iMarthe Louise (20) komt Nederland fysiotherapie ideren. Ze gaat een cursus n de Hogeschool Nijme- [i volgen. De prinses, die al ter in Nederland is ge est, is bevriEnd met de derlandse koninklijke fa lie. foto anp anipen: Asielzoekers vaker inzetten wen» BurgemeesterKleemans van Kampen wil asielzoekers :etten bij onder andere onderhoud van sportvelden en bestrij- ig van graffiti. Hij heeft een brief met deze voorstellen ge- lurd naar het opvangcentrum in Roggebotsluis bij Kampen, ■emans benadrukte gisteren dit voorstel op een feestelijke bij - ïkomst, waar asielzoekers werden bedankt voor hun vrijwilli- inzet bij het opruimen van een nooddijk ten noorden van mpen. igenaar bomkoffer Rotterdam gevat tterdam» De politie in Rotterdam heeft gisteren een man aan- ïouden die vrijdag een verdacht koffertje in het hoofdkantoor de Crédit Lyonnais Bank in het centrum van de stad zou bben neergezet. De man, een 36-jarige Rotterdammer, zou de nk hebben willen afpersen door te doen alsof er explosieven het koffertje zaten. Het explosieven Opruimings Commando icht het koffertje tot ontploffing. Oplettendheid van twee bur rs zette de politie op het spoor van de man. indhovense politie helpt Finnen woven De Eindhovense politie is ingeschakeld bij een Fins derzoek naar een miljoenenfraude. Gistermorgen verrichtte politie huiszoeking bij een in Eindhoven gevestigd Fins be- jf. Daarbij waren twee politiemannen uit Finland aanwezig, ;nals een Nederlandse rechter-commissaris. De onderneming ligendom van twee Finnen, die in hun land van herkomst rden verdacht van een omvangrijke fraude. rantie krijgen is echter onmogelijk vaste baan is geen absolute waarde meer voor het krij- van een hypotheek. Banken trekken steeds vaker hypo- en aan werknemers met tijdelijke baan, mits de as- it-koper goede vooruitzich- heeft. Maar een Nationale otheek Garantie (voorheen eentegarantie) is voor hui- lopers met een tijdelijke niet weggelegd, it CBS-cijfers blijkt dat in- dels één miljoen mensen op van een flexibel arbeids- tract werkt. Dat is bijna een- Ie deel van de werkzame be- isbevolking. Steeds vaker dt deze groep zich voor een otheek. ienderde van de beginners de koopmarkt heeft geen e baan", schat Monique *n van De Hypotheker in 's togenbosch. Volgens Maen [en deze klanten toch een otheek als de werkgever een ntie-verklaring ondertekent hij van plan is het tijdelijk tract om te zetten in een dienstverband, rote banken zoals ING-bank (BN AMRO erkennen dat de tlijnen voor het verstrekken een hypotheek soepeler zijn orden. ,,Wij moeten nu een- al de maatschappelijke ont- kelingen volgen", aldus een irdvoerster. e meeste banken hebben Vertrouwensman van politiekorps Rotterdam-Rijnmond in proefschrift: Met de normen en waarden van de politie is het belab berd gesteld. Er is iets grondig mis met de integriteit van politieel Nederland. Na drie jaar gewerkt te hebben als vertrouwensman in het korps van Rotterdam-Rijnmond zegt A. de Bruijn „geschokt te zijn door de omvang die de corruptie bij de politie heeft". Hij zegt dit in de jongste uitgave van het Politie Magazine. hij honderd gevallen van cor ruptie onderzocht. In dertig ge vallen leidde dit tot een justi tieel onderzoek waarbij de be trokken politieman of -vrouw uit het korps is verwijderd of is overgeplaatst. Het regiokorps in het Rijnmondgebied telt in to taal vijfduizend leden. „De cultuur moet om", vindt de zeer bezorgde hoofdcom missaris Hessing. Hij vindt dat voorkomen en aanpakken van misstanden aandacht vereist. den haag/rotterdam anp „Ik heb het dan alleen over het aantal diefstallen binnen de po litie zelf. Geld en verdovende middelen verdwijnen uit klui zen, jassen van collega's raken zoek. Maar ook daarbuiten is het goed raak. Er draaien veel meer onderzoeken tegen poli tiemensen dan er via de media naar buiten komen", aldus De Bruijn. De afgelopen drie jaar heeft Doordat die misstanden wor den verzwegen zijn volgens Hessing „onnodige slachtoffers gevallen". „Tot eind jaren '80 wilde nie mand er aan dat de politie cor rupt kon zijn", zegt P. de Witte van de korps-dienstcommissie. In het verleden viste de korps leiding een politieman die een scheve schaats reed er wel uit. „Maar de problematiek ligt veel breder. In de praktijk is de mand ook rot. De organisatie biedt zoveel ruimte voor uitglij ders." Volgens A. Graafland van het korps is de verleiding voor de dienders ook wel erg groot. Ze hebben toegang tot bestanden van kentekens en privé-gege- vens. Er wordt niet geregi streerd welke politieman die ge gevens opvraagt. Maar er zijn veel mensen die er geld voor over hebben om aan deze infor matie te komen. Volgens De Bruijn is het ook niet allemaal boze opzet. „Het is ook onprofessioneel gedrag; er leeft onvoldoende 'veilig heidsbewustzijn' bij sommige politiemensen." De Witte weet niet precies „hoe ziek de patiënt is". De Bruijn: „We kunnen geen exacte informatie geven. We beschikken over brokjes in formatie, die variëren van ge ruchten tot keiharde feiten." Maar wat wel duidelijk is, is dat de corruptie niet is gestopt bij het in uniform een loempia halen en niet betalen. De na sleep van de IRT-affaire heeft publieke geheimen pijnlijk blootgelegd, aldus het maand- geen algemene regels meer, maar kijken naar tal van facto ren. Vooral opleiding, werkerva ring en de hoogte van het inko men doen terzake. „Maar we kijken ook naar de aard van de persoon en zijn gezinsomstan digheden. Maatwerk dus", al dus R. Vonk van ING. Een Nationale Hypotheek Ga rantie (NHG) krijgen kopers zonder vaste baan niet. Zo'n ga rantie is aantrekkelijk omdat die de bank verzekert van doorbe taling van rente en aflossing, ook als de klant in financiële problemen komt. „Daar kennen ze geen pardon. Zonder vaste baan geen Nationale Hypotheek Garantie (NHG)", concludeert G. Nijland van Hypotheekvisie in Doetinchem. Dat wordt bevestigd door R. van Kesteren van de NHG. „Wij werken met heel strikte landelijke normen. Een vaste baan is een absolute voorwaar de of een garantie van de werk gever zwart-op-wit dat er een vgst dienstverband volgt." De Vereniging Eigen Huis meent dat de kopers zonder vast werk een groeiend maat schappelijk probleem vormen. „Steeds meer banen zijn struc tureel tijdelijk, bijvoorbeeld op projectbasis. In zo'n situatie on dertekenen werkgevers geen in tentie-verklaringen, want daar mee ondergraven ze de tijdelijk heid van het dienstverband". den haag De Haagse politie heeft gisteren bij de Iraanse ambassade 21 mensen gearresteerd voor openlijke geweldpleging. De arrestanten, zes vrouwen en vijftien mannen, zijn leden van een actiegroep die even tevoren het ambassadepand met verf bekogelde. In de loop van de avond werden elf mensen weer vrijgelaten. De Haagse politie wil niets zeggen over hun nationaliteit. De demonstranten noemen zich 'de op positie van de Iraanse linkervleugel'. De groep verzet zich tegen de schending van de mensenrechten in dat land. Eerder op de dag kondig de ze om die reden een 'aanval' op de ambassade aan. Op de foto staat een politieman op het punt een demonstrant aan te houden, die verf naar de ambassade gooit. foto anp toussaint kluiters Proefproces tegen pitbull-eigenaar den bosch» anp Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren een voor waardelijke boete van 500 gulden geëist tegen een 43- jarige inwoner van Kruisland. Die straf kreeg hij ook al van de rechtbank. De man is voorzitter van de Pitbullvereniging Neder land. In april 1993 heeft hij zijn pitbull expres zonder muilkorf laten rondlopen. Hij vindt het onterecht dat de pitbull-terriër aangelijnd, ge muilkorfd en getatoeërd rond moet lopen. ruswuk. anp entreeprijzen nu lager dan ooit! anaf 1 april verlaagt Disneyland Parijs ijn toegangspri jzen: 65, - voor volwas enen en 50, - voor kinderen.* iovendien zijn onze arrangementsprij- en omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagen loorbrengen in het park en een nacht n een van onze hotels (inclusief ontbijt) anaf slechts 160, - p.p.** Voor meer nformatie over onze nieuwe prijzen, de ratis brochure en reserveringen, neem «ntact op met uw reishuro of >el gratis: >6-0789 prijs is gebonden un bepulde personen per kamer ui Hotel Sanu Fe guldens zijn uitsluitend ter referentie De lichaamsbeweging van men sen neemt drastisch af tussen hun 12de en 27ste levensjaar. Bij mannen is dat met 75 pro cent, bij vrouwen iets minder (42 procent), maar meisjes van 12 doen minder aan sport dan jongens. De daling is het sterkst in de schoolperiode. Dit blijkt uit een langlopend onderzoek van de faculteit be wegingswetenschappen van de Vrije Universiteit van Amster dam. De resultaten ervan zijn gisteren aangeboden aan staats secretaris Terpstra van welzijn en sport. Voor het Amsterdamse Groei en Gezondheidsonderzoek volgde prof. H. Këmper vijftien jaar lang een groep van 200 op groeiende jongeren. Ze zijn ge selecteerd toen ze als 12-jarige naar een school in Osdorp gin gen. De school is gekozen om dat er veel leerlingen uit de re gio Amsterdam komen. Het is de onderzoekers niet alleen te doen om georganiseer de sportbeoefening, maar juist om beweging in het algemeen. Kemper: „Sport in clubverband is slechts 10 tot 15 procent van de totale hoeveelheid beweging die kinderen op 12-, 13-jarige leeftijd hebben. De rest zit in buiten spelen, traplopen, fietsen en rennen De onderzoekers maken on derscheid in lichte, matige en zware activiteiten. Licht is wan delen, matig is looppas en flink doorfietsen. Onder zware activi teit valt de wedstrijdsport, waar bij alles uit de kast wordt-ge haald. De statistieken roepen in eer ste instantie verbazing op, om dat de hoeveelheid lichte activi teit toeneemt, naarmate de jon geren ouder worden. Ze gaan juist vaker lopen, terwijl aanne melijk is dat de brommer en au to dat gedrag negatief zouden beïnvloeden. De andere activiteiten ver minderen echter drastisch. Jon gens sporten op hun 14de nog 2,5 uur in de week intensief, als ze 27 zijn is dat gedaald tot een blad voor de Nederlandse poli tie. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger wil niet ingaan op een vergelijking met de lRT-af- faire. „Daar ging het om bepaal de recherchetechnieken. Nu hebben wij het over individuele politiemensen die de fout in zijn gegaan." Toch is hij verrast door de honderd gevallen waar bij het gaat om harde corruptie en om minder ernstige zaken. De Bruijn baseert zich daarbij met name op tips van collega's. Ottevanger: „Van die honderd gevallen gaat het in dertig zaken om serieuze dingen. Bij de rest groep van 75 gevallen gaal om zwartmakerij en geruchten. Evengoed is één corruptiezaak al te veel. Maar laten we niet vergeten dat onze mensen 24 uur per dag in de stront van de maatschappij moeten werken". De publicatie in het Politie Magazine, gebaseerd op een eerder verschenen artikel in In tercom, een eigen tijdschrift van de Rotterdamse politie, is geen aanleiding voor de korpsleiding om minder openheid te geven over corruptie. Ottevanger: „We zijn al sinds 1992 bezig om het probleem bespreekbaar te ma ken en om het op te lossen. Ons beleid zal niet veranderen". De tweede korpschef is in middels bezig om een gedrags code te ontwikkelen voor de landelijke politie-opleidings centra. Agenten hebben volgens Ottevanger in een hedendaagse tijd van 'lossere verbanden' be hoefte aan duidelijke fatsoens- Meer werknemers worden snel behandeld den haag gpd Ziekenhuizen verhullen extra inkomsten die zij krijgen door werknemers van bedrijven snel ler te behandelen. De controle op deze extra baten is moeilijk, zo niet onmogelijk. De econo mische controledienst (ECD) hecht er geen prioriteit aan. Het aantal bedrijven dat afspraken maakt met ziekenhuizen om werknemers sneller te laten be handelen zal in de toekomst gaan stijgen. Verzekeraars wer ken daar ook aan mee. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) schrijft dit in een nota aan minister Borst. Hoeveel werknemers nu via de snelle zorg geholpen wor den is onbekend. Verzekeraars hebben afspraken gemaakt voor zo'n 10.000 behandelingen per jaar. Shell, KLM, Philips, KPN, Hoogovens, Akzo-Nobel en ABN-Amro maken er onder meer gebruik van. De NRV meent dat er ver schillen in de behandeling zijn toegestaan voor ziekenfonds en particulier verzekerden, mits de betrokken zorg maar voor eenieder beschikbaar is. De be taling ligt echter ingewikkelder. Ziekenhuizen zijn gebonden aan een vast budget. Extra in komsten vallen daar ook onder. Ziekenhuizen kunnen echter faciliteiten aan een derde ver huren: bijvoorbeeld een spe ciaal opgerichte stichting. Wel ke huur daarvoor berekend moet worden en hoe die in komsten in het budget verwerkt moeten worden, is onduidelijk. De regels zijn vaag. Bovendien hebben toezichthoudende in stanties er geen zicht op. Datzelfde geldt voor het tarief dat voor de snelle hulpverlening berekend wordt. Formeel mag er alleen iets berekend worden voor de medisch specialist. Het declareren van andere tarieven is verboden en zelfs strafbaar. Ook hier is toezicht echter moeilijk. De ECD geeft er ook geen prioriteit aan. Er worden volgens de NRV ook trucs toegepast om onder de strikte tariefregels uit te ko men. Zo wordt soms een dubbel specialistentarief in rekening gebracht of worden naast dat tarief ook andere 'vergoedin gen' betaald. De snelle zorg wordt op een aantal manier geboden: telefo nische informatie over wacht lijsten, bemiddeling bij wacht lijsten, snelle medische hulp ook door het 'aankopen' van ex tra capaciteit in het ziekenhuis, fysio- en psychotherapie en thuiszorgbemiddeling. Welke groep verzekerden er voor in aanmerking komt ver schilt: allemaal of alleen werk nemers in een collectief con tract, al dan niet met aanvullen de verzekeringen. In de praktijk komt de snelle hulp er door ei gen initiatief of door bemidde ling van de bedrijfsarts. De NRV stelt dat steeds meer verzekeraars uit marketing- overwegingen dit pad op gaan. Het is een produkt geworden om wachtlijsten te omzeilen. De raad is er nog niet uit of er na dere regels nodig zijn. In de sa menleving zijn er voor- en te genstanders. Het gevaar van een tweedeling in de zorg dreigt wel, al is niemand daar bewust op uit. uur. Voor meisjes zijn de ver schillen minder groot, wat Kem per verklaart met het gegeven dat zij van begin af'aan minder aan sport doen. namelijk een half uur op hun 14de. Terpstra wilde van de onder zoekers weten in hoeverre de verminderde beweging te ma ken heeft met wat zij omschrijft als 'het Jantje Beton-syndroom'. De staatssecretaris doelt daar mee op de komst van meer au to's en het verdwijnen van speelruimte in de woonwijken, waardoor kinderen minder vaak en minder veilig buiten spelen. Maar volgens Kemper is dat voor de resultaten van dit on derzoek niet van invloed ge weest. De onderzoekers vinden de ontwikkeling zorgwekkend. Be wegen is goed voor lichaam en geest, en kinderen moeten dat meer onder de neus gewreven krijgen. „De overheid mag niet verder beknibbelen op de gym lessen en zou er meer aan moe ten doen om jongeren in bewe ging te houden", aldus Kemper. Wijers legt bedrijven aan banden den haag gpd Minister Wijers van economi sche zaken heeft de energiedis tributie-bedrijven in Nederland verder aan banden gelegd. Het wordt de stroomproducenten verboden nevenactiviteiten te ontplooien, zoals de verkoop van kabeltelevisie en spaarlam pen, waarmee andere bedrijven oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Voor deze commer ciële werkzaamheden moeten de producenten aparte dochter ondernemingen oprichten, zo schrijft de D66-béwindsman aan de Tweede Kanier. Wijers signaleert dat de sector die zich met energiedistributie bezighoudt de laatste jaren steeds meer nevenactiviteiten is gaan ontwikkelen. Zo zijn som mige bedrijven behulpzaam hij woningisolalie, telecommuni catie, de installatie van geisers en boilers en afvalverwerking. Het is onhelder of deze activi teiten indirect worden gesubsi dieerd via de winsten op de ver koop van stroom en gas. De dochterondernemingen die de energiebedrijven nu op moeten richten moeten volgens nieuwe wetgeving onder dezelf de voorwaarden werken als 'normale' commerciële onder nemingen. Er moet dus, anders dan bij een stichting of nutsbe drijf, gewoon belasting over de behaalde winst worden afgedra gen. Jaar cel geëist tegen ABN-AMRO-medewerker amsterdam» anp Niet alleen in de gecompliceer de derivatenhandel, maar ook in het gewone betalingsverkeer wil er bij banken nog wel eens wat mis gaan. Dat bleek giste ren voor de rechtbank in Am sterdam, waar een 37-jarige voormalige ABN-AMRO-mede- werker zich moest verantwoor den wegens vervalsing van een bankoverschrijving van liefst 18,7 miljoen gulden. Gezien de hoogte van het bedrag'eiste het openbaar ministerie één jaar gevangenisstraf. De rechtszaak bood een goed kijkje in de keuken van het in ternationale betalingsverkeer en de (falende) interne veiligheids maatregelen. Met name bij ABN AMRO. De man, sinds 1991 werkzaam op de afdeling telex- management. verzamelde vol gens justitie drie geheime per soonlijke toegangscodes voor het computersysteem, waarvan één van een ex-werkneemster. Ook zou hij de bijbehorende identificatienummers hebben geweten. Hij omzeilde daarmee het complete interne beveili gingssysteem. De malversatie had plaats op 21 december 1992 om ongeveer een uur 's middags en nam slechts vijf minuten in beslag. De opdracht was afkomstig van een rijke Amerikaanse zaken man. Die wilde met het geld^de aankoop betalen van diaman ten, bedoeld als kerstcadeautje. De edelstenen zouden pas na de overboeking worden gelé verd, dus er was haast geboden. De diamanten waren afkomstig van twee diamantairs; één uit New York en één uit Genève. Afgesproken was dat de trans actie ter waarde van 10 'miljoen gulden zou verlopen via ABN AMRO. De Nederlandse bank zou het geld overmaken naar vier rekeningen van de in Zu rich gevestigde BankCantrade. Die moest het in twee porties doorsluizen naar ABN-AMRO- filialen in New York en Gèneve. Het kerstcadeau arriveerde ech ter niet op tijd. Want op de af deling telex-management van ABN AMRO bleef van de oor- spronkelijkebetalingsopdracht weinig meer over. De 10 mil joen gulden werd verhoogd naar 18,7 miljoen. De bestem ming bleef Bank Cantrade, maar niet de vier opgegeven re keningen. Het geld belandde op een anonieme nummerreke ning, waarvan de naam van de eigenaar gisteren niet werd ont huld. Pas twee dagen later, 23 decem ber, kwam de zaak aan het licht. Er was geen dekking voor de transactie, zo meldde een van de diamantairs. In Amsterdam brak paniek uit. Allereerst werd Bank Cantrade verzocht niet tot uitbetaling over te gaan. Maar daarvoor was het al te laat. Ach teraf bleef de schade voor ABN AMRO beperkt tot 50.000 gul den, de commissie die een van de diamantairs alsnog opeiste. ABN AMRO stelde onmiddellijk intern een uitgebreid onderzoek in. Daaruit kwam de 37-jarige man, al eerder wegens oplich ting veroordeeld, vrij snel als enige verdachte naar voren. Alle transacties waren uitgevoerd op zijn beeldscherm en drie colle ga's hadden hem op het bewus te tijdstip aan de terminal zien werken. De man ontkende alle beschul digingen, zowel tijdens het vooronderzoek als tijdens de zitting. Hij meende zich te her inneren op het bewuste tijdstip niet achter zijn beeldscherm te hebben gezeten. De aantijging dat hij mogelijk de geheime persoonlijke toegangscode zou hebben geweten van (ex)-colle ga's, omdat hij als vraagbaak fungeerde van de gehele afde ling, sprak hij eveneens tegen. Bovendien werden die codes volgens hem wel vaker onder ling uitgewisseld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5