Meer dienstverlening, meer banen Zalm wil bezuinigen op asielzoekers ÖU Binnenland Vijf jaar cel geëist voor beramen overval Linschoten: Schrap ook bonus Op Goec/e Vrijdag zijn wij gewoon open Senaat akkoord met nieuwe Bijstandswet Met regiment naar de koningin kijken Bommenwerper 'Veel te leren van Duits leerlingwezen' iyOEN OENSDAG 12 APRIL 1995 alkmaar anp Voor het uitlokken van een zeer gewelddadige roofoverval op een 87-jarige inwoner van Den [Helder is gisteren voor de recht bank in /Mkmaar tegen een 36- jjarige Wormerveerder vijf jaar cel geëist. I De dader, een 21-jarige man |uit Zaanstad, hoorde dertig maanden cel en TBS met dwangverpleging eisen. De offi cier eist ook dat de verdachten hun slachtoffer ieder 1.500 gul den schadevergoeding betalen, i' De Wormerveerdër is het (brein achter het misdrijf. Na [een mislukte overval op 28 ok- 'tober vorig jaar dwong hij twee handlangers, onder wie de Zaankanter, twee dagen later den haag anp Minister Zalm van financiën wil fors bezuinigen op de opvang van asielzoekers. Hij legt zijn collega's morgen tijdens de mi nisterraad een aantal voorstel len voor die het tekort, dat op loopt van 468 miljoen dit jaar tot 1,1 miljard in 1999, tot nul moet reduceren. Dat blijkt uit een bijlage van de Kaderbrief van Zalm. Zalm wil het geld vooral verdienen door per 1 ja nuari volgend jaar meer voorlo pige verblijfsvergunningen (WTV) af te geven. Tot nu toe was staatssecretaris Schmitz van justitie terughoudend met het afgeven van WTV's omdat dat een aanzuigende werking DORMAEL MAAKT UW SLAAPKAMER KOMPLEET. Kompleet slaapkomfort wil zeggen dat u meer doet dan een goed ledikant aanschaffen. Kijkt u maar eens bij Dormaël rond. Naar de rustgevende bedsystemen en matrassen, naar de donszachte en modische dekbebben, naar de even fraaie als praktische linnenkasten en andere slaapkamermeubels. En naar de gevarieerde en smaakvolle kollektie slaapkamers, in de meest uiteenlopende stijlen. In een 'aangeklede' slaapka mer is het plezierig uitkleden en wakker worden. De Dormaël- nachtrustspecialist adviseert u graag. ftslaapkamers lelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri •rt Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST ANP Algemeen Nederlands Persl Nuts schorst tweede directeur oen haag De raad van commissarissen van Nuts Verzekeringen heeft gisteren naast algemeen directeur D. Zijderlaan ook direc teur S. Ooms geschorst. De maatregel moet de Ziekenfondsraad het vertrouwen in Nuts teruggeven. Die raad had gisteren ge dreigd met het aanstellen van een bewindvoerder als het bedrijf niet snel orde op zaken zou stellen. De raad van commissarissen van Nuts heeft de volledige medewerking bij het vervolgonder zoek naar mogelijke fraude met AWBZ-declaraties beloofd. Nuts zou voor een miljoen hebben gefraudeerd. Apeldoorn wil Europese top apeldoorn De gemeente Apeldoorn wil de Europese top van re geringsleiders in 1997 organiseren. Apeldoorn bindt daarvoor de strijd aan met Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht: de andere kandidaten. Apeldoorn ontving een paar jaar geleden al de Europese ministers van financiën. De Gelderse gemeente denkt door het organiseren van de Europese top een grotere naamsbekendheid te krijgen. Die brengt wellicht meer geld in het laatje. Man zwijgt over aandeel in ontvoering almelo Voor de Almelose rechtbank is gisteren tien jaar gevan genisstraf geëist tegen een 27-jarige man die ervan wordt ver dacht samen met vier anderen de vriendin van een Amsterdam se bingokoning te hebben ontvoerd. De 30-jarige vrouw werd op 12 oktober 1993 's avonds bij haar woning met geweld in een auto geduwd en naar een bungalowpark in Wervershoof ge bracht. Zij werd hier vijf dagen vastgehouden en kwam vrij na betaling van een deel van het geëiste losgeld, een half miljoen gulden. De verdachte weigerde bij de rechtbank een verklaring af te leggen over zijn rol bij de ontvoering. De man bekende wel 54 inbraken in het oosten van het land. Controle automarkt: 100 overtredingen utrecht» De politie heeft gisteren tijdens een controle bij de we kelijkse automarkt in Utrecht voor bijna een derde van de 266 onderzochte voertuigen een proces-verbaal uitgereikt. De mees te overtredingen betroffen het onjuiste gebruik van of het ont breken van een handelaarskenteken (43) en het niet tonen van een rij- of kentekenbewijs (27). Bij ongeveer dertig auto's ont dekte de politie technische gebreken. Verder trof de vreemdelin gendienst van Utrecht dertig personen aan die geen geldig vi sum hadden. Eén illegaal is Nederland uitgezet. Uitbreiding kinderopvang en hulp in huishouding levert duizenden banen op Door uitbreiding van de dienstverlening aan alleen- en tweeverdieners (kinderopvang, hulp in de huishouding) kan de werkgelegenheid met minimaal 45.000 arbeids plaatsen stijgen. Het tot stand komen van de banen wordt echter belemmerd doordat niemand de 'witte' prijs ervoor wil betalen. Verlaging of afschaffing van het minimumloon zou een oplossing kunnen bieden. den haag anpbeidsmarktonderzoek. Het be trof een grootscheepse enquête Dat blijkt uit een onderzoek dat onder alleen- en tweeverdie- is gehouden in opdracht van de ners. Organisatie voor Strategisch Ar- Het onderzoek sluit aan bij de veranderde leef- en werkpatro nen in de samenleving. Zo heb ben tweeverdieners weinig vrije tijd en relatief veel koopkracht. Een huishouden van tweever dieners houdt gemiddeld 800 gulden per maand over na af trek van vaste lasten en andere bestedingen. Bij alleenverdie ners is dat circa 300 gulden. Driekwart van de tweeverdie ners komt echter door tijdge brek aan allerlei activiteiten niet toe. Dat geldt in mindere mate ook voor alleenverdieners. Niet alleen schiet ontspanning er opnieuw een poging te doen. Zelf ging hij naar een feestje. De Zaankanter en zijn inmid dels tot drie jaar cel veroordeel de handlanger drongen de wo ning van de hoogbejaarde man binnen en wekten hem. Toen deze weigerde de sleutel van zijn kluis te geven, beukte de Zaankanter hem in blinde woe de diverse malen met een zwaar beeld en zijn vuist op het hoofd en trapte hem in het gezicht. De verdachte verklaarde later: „Het maakte rne niet uit of hij dood zou gaan of niet, ik wilde geld." Het slachtoffer overleefde een levensgevaarlijke schedelbreuk, maar is door het geweld vrijwel doof geworden en lijdt nu aan zware hoofdpijnen. De uit spraak is op 25 april. zou kunnen hebben op mensen uit oorlogsgebieden en 'onrusti- •ge' landen. Deze vluchtelingen uit bijvoorbeeld Irak of Egypte gaan niet naar een duur op vangcentrum maar worden tij delijk (zo'n achttien maanden) ondergebracht in gemeenten. De opvang van een asielzoeker in een centrum kost het Rijk dertigduizend gulden per jaar. De kosten van opvang en huis vesting van een vreemdeling met een verblijfsstatus in een gemeente is de helft. Zalm wil verder toelatingsprocedures versnellen. Asielzoekers moeten nu- elf maanden wachten. Ook wil hij de uitzetting van afgewe zen asielzoekers zonder pas poort intensiveren. D66: Twee Apaches minder den haag gpd Gisteren maakte staatssecre taris Gmelich Meijling bekend dat de Nederlandse regering nog tot 1 augustus het recht heeft om van de levering van drie Apache-helikopters af te zien. Volgens Meijling moet een totaal van 27 als een 'absoluut operationeel minimum' worden gezien. WD en CDA steunen hem. D66 en Groen Links zijn zuiniger en de PvdA weet het nog niet. De fractie van D66 is er nog lang niet van overtuigd dat De fensie in totaal dertig Apache- gevechtshelikopters nodig heeft voor de Lucht Mobiele Brigade. Met twee helikopters minder zou de krijgsmacht, zo meent D66-kamerlid Jan Hoekema, ook heel goed uit de voeten kunnen. „Daarmee bespaar je 84 miljoen gulden." Discussie in kabinet over stopzetten WAO-herkeuringen den haag gpd Staatssecretaris Linschoten wil op 1 juli niet alleen een einde maken aan de malus-regeling in de WAO, maar ook aan de bo nus. De bonussen zijn bedoeld om werkgevers te stimuleren een WAO'er in dienst te nemen of te houden. Een werkgever krijgt een malus als een perso neelslid in de WAO belandt. Door de wens van Linschoten is binnen het kabinet de discussie opgelaaid om ook de werkne mers te ontzien. De eerste stap daartoe is het.stopzetten van de herkeuringen. Ondernemers ervaren de boe te (maximaal een jaarsalaris) als onrechtvaardig, omdat de ar beidsongeschiktheid van het personeel vaak ook buiten werktijd ontstaat. Rechterlijke uitspraken maken het boven dien bijna onmogelijk de boetes nog langer op te leggen. Van het schrappen van de bo nus (half jaarsalaris) voor een werkgever die een gedeeltelijk arbeidsgeschikte in dienst heeft was tot nog toe geen sprake. Linschoten heeft steeds bena drukt dat het aantal arbeidson geschikten dat weer aan de slag gaat veel te gering is. Hij zint op nieuwe maatregelen om werk gevers te verleiden meer WAO'ers in dienst te nemen. Het afschaffen van de bonusre geling staat daar haaks op. Feit is wel dat de bonussen worden betaald uit de boetes. Het kabi net zou bij handhaving van de bonus elders geld moeten vin den. Het opleggen van de boetes aan de werkgevers was destijds gekoppeld aan de ingrijpende bezuiniging op de WAO-uitke- ringen. Nu werkgevers worden ontzien, is de discussie in het vaak bij in, ook voor het ver richten van klussen in en hij huis, het schoonmaken van de woning en het kopen van kle ding of huisraad kunnen zowel alleen- als tweeverdieners vaak geen tijd vrijmaken. Daarom wil ruim 60 procent van de tweeverdieners en bijna 40 procent van de alleenverdie ners een ruimere openstelling van winkels of bedrijven (super markten, banken, postkantoren, gemeentehuizen). Een kleine minderheid is bereid daarvoor ook extra te betalen. In het rap- Topman Welling: Ook ambtenaar straks beloond naar prestatie rotterdam anp De wens van werkgevers om personeel flexibeler te kunnen inzetten en te betalen, geldt niet alleen voor het bedrijfsleven. Directeur personeelsmanage ment P. Welling van het minis terie van binnenlandse zaken vindt dat de ambtenaar in de toekomst ook moet geloven aan meer tijdelijke aanstellingen, flexibeler werktijden en vormen van prestatiebeloning. Dat zei hij gisteren tijdens een congres van de Nederlandse Vereniging van Personeelsbeleid in Rotter dam. „Wil een werknemer zich kunnen handhaven in de toe komstige dynamische over heidsorganisatie dan moet hij ervoor zorgen dat hij mobiel is naar lichaam en geest", aldus Welling. Hij pleit voor de tijde lijke aanstelling van een ambte naar. „Daardoor ontstaat een grotere managementsvrijheid voor het in dienst nemen van tijdelijk personeel." Verder zouden er meer moge lijkheden moeten komen om de werktijdenregelingen te versoe pelen, waardoor meer ruimte ontstaat om in te spelen op pie ken en dalen in het werkaan bod. De standaard werkdag van acht uur behoort wat Welling betreft tot het verleden. Floewel hij geen pleidooi houdt voor de, afschaffing van alle toeslagen, betoogt Welling dat de tijd rijp is 'om de verworvenheden uit het verleden te herijken'. Ook in de ambtenarensalaris sen moet rekening worden ge houden met flexibilisering. De beloning moet minder worden gebaseerd op de zwaarte van de functie. Ambtenaren die con stant 'uitstekende prestaties' le veren, mogen meer salaris krij gen. „Minder functiebeloning dus en meer functioneringsbe- loning." De centrales van over heidspersoneel kunnen maar beter rekening houden met de wensen van Welling, 'want ze ontkomen er niet aan'. port is niet onderzocht hoeveel extra werkgelegenheid een rui mere winkeltijd zou opleveren. Maar ook aan hulp in de huis houding, kinderopvang en hulp hij reparatie en klussen bestaat grote behoefte. Volgens de on derzoekers vormt de prijs echter een obstakel. Voor hulp in de huishouding willen de meeste ondervraagden slechts twaalf tot dertien gulden betalen. Dat is veel minder dan de 'witte' prijs van 25 tot 35 gulden per uur. De onderzoekers denken dat verlaging van de BTW, verklei ning van het verschil tussen bruto- en nettoloon of afschaf fing van het minimumloon deze belemmering kan wegnemen. Ook het inzetten van uitkerings- geld of de introductie van klus- senbonnen zou soelaas kunnen bieden. Een andere oplossing is het aanbieden van 'witte' dien sten met een veel hogere kwali teit dan zwartwerkers leveren. Ook op Goede Vrijdag 14 april staan u klaar. Alleen 's avonds zijn we ni we sluiten uiterlijk om 18.00 u Wij wensen u vrolijk Pasen. postkantoor den haag anp gemeenten een te groot risico lopen naarmate zij gaandeweg worden opgezadeld met een oplopende eigen bijdrage aan de bijstandskosten van 10 tot eind jaren negentig 20 procent. De rest blijft declareerbaar bij het rijk. In een onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB), dat gisteren bekend werd, staat dat gemeenten een grotere finan ciële verantwoordelijkheid moeten krijgen bij het uitvoeren van de algemene bijstandwet. £ij zullen dan bijstandsgerech tigden 'én aanvragen vóór een bijstandsuitkering strenger con troleren. Op dit moment vergoedt het rijk 90 procent van de gemeen telijke uitgaven voor bijstand. Dal systeem nodigt niet uit tot zuinigheid, aldus de onderzoe kers. Zij stellen daarom voor ge meenten een vast budget te ge ven, waaruit alle uitkeringen moeten worden betaald. Als de gemeenten geld overhouden, mogen ze het zelf houden. Als ze tekort hebben, moeten ze het uit eigen budget aanvullen, zo vindt het CPB. De coalitiepartners zijn in de Eerste Kamer gisteren akkoord gegaan met de aanscherping van de Bijstandswet. Hoofd moot daarvan is een nieuwe, scherpere eis voor een uitkering van 70 procent van het mini mumloon voor alleenstaanden. Die moeten zelf gaan bewijzen dat zij echt een zelfstandige huishouding voeren, waarin kosten niet gedeeld kunnen worden met andqreji. Pas als dat overtuigendis aangetoond, krijgen zij boven óp de basisuit kering van 50 procent maximaal 20 procent extra van de ge meentelijke sociale dienst. In totaal gaat het om 20 tot 30 pro cent van de clientèle van de so ciale diensten. De Eerste Kamer is overigens bij lange na niet gerust op de houdbaarheid en fraudebesten digheid van hel nieuwe stelsel. Ook bij de verwachte opbrengst structureel 380 miljoen gul den per jaar worden vraagte kens gezet. Tenslotte'heeft ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) indruk ge maakt met haar bezwaar, dat schaarsbergen Samen met haar zoon reikte koningin Beatrix gisteren een nieuw vaandel uit aan het Garde regiment Grenadiers en Jagers in de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Het was een kleine familie-reünie, want ook neef Pieter Christiaan was van de partij. Hij vormde met de Studenten Weerbaarheid een erewacht. Willem-Alexander was aanwezig in zijn functie van adjudant in buitengewone dienst. Het Garderegiment had zijn mascotte bij zich: een kalfje. foto anp cor mulder PvdA'er Middel geen gedeputeerde groningen «anp Burgemeester Ouwerkerk van Groningen heeft geen oplossing gevonden voor de problemen in de Drentse PvdA. Dat betekent dat de Drentse PvdA-lijsttrekker Middel geen gedeputeerde wordt in het nieuwe Drentse college. Hij blijft nu gewoon lid van de Tweede Kamer. Zijn par tijgenoten in Provinciale Staten steunden zijn kandidatuur niet. kabinet opgelaaid ook de werk nemers te sparen. De gesprek ken spitsen zich toe op het stopzetten van de herkeuring van de zogenoemde 'oude ge vallen': Arbeidsongeschikten die vóór de strengere keuringsre- gels reeds een WAO-uitkering hadden. PvdA en D66 zijn daar voor en de WD is tegen. In 1993 kregen werkgevers voor 168,5 miljoen gulden aan WAO-boetes opgelegd. In 1994 was dat 292 miljoen. Het aan bonussen uitgekeerde bedrag steekt daar karig tegen af: circa 21 miljoen in zowel 1993 als '94. Het geld dat overblijft wordt ge bruikt om de WAÓ-premie te verlagen. Het kabinet heeft on langs het voorstel gelanceerd om de WAO-premies per bedrijf te laten variëren. Dat moet werkgevers stimuleren arbeids ongeschiktheid te voorkomen. den haag» anp lelystad Oud-vlieger en Engelandvaarder Erik Hazelhoff Roelfzema de 'Soldaat van Oranje' bekijkt de restanten van een Thunderbolt-bommenwerper die vorig jaar uit het Usselmeer werd geborgen. In het toestel werden de stoffelijke resten van vlieger Frank Gallion, een Amerikaan, gevonden. De jachtbommenwerper wordt vandaag symbolisch aan de nabestaanden overhandigd. In het Nieuw Land Poldermuseum in Lelystad wordt een tentoonstelling, Noodlot geheten, geopend. De expositie geeft een beeld van de luchtoorlog 1940- 1945. foto »anp hun zeventiende. Ook is het beloningssysteem in Duitsland minder rigide, jongeren mogen daar onder het minimumjeugdloon worden betaald. Verder kan er in Duitsland meer worden gevari eerd in jeugdsalarissen. Als een bepaalde sector kampt met een tekort aan leerlingen kunnen werkgevers de salarissen optrekken om de sector voor leerlingen aantrekkelijker te maken. Er zijn ook nadelen in het Duitse systeem: Werknemers met een opleiding in het leerlingwe zen hebben weinig carrièreperspectief. Ook wor den de leerlingen gebruikt als goedkope arbeids kracht voor twee jaar waarna ze vervolgens wor den ontslagen. Nederland kan veel leren van de manier waarop in Duitsland het leerlingwezen (vier dagen wer ken, een dag naar school) is opgezet. Het Duitse systeem gaat gepaard met een hoge kwaliteit van de beroepsbevolking en een lage jeudgwerkloos- heid. Het is daarmee een sterke factor voor de concurrentiekracht van de Duitse economie. Ne derland doet het wat dat betreft slechter. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) op basis van een analyse van het leerlingwezen in beide landen. Duitse jongeren zijn verplicht om tot hun achttiende onderwijs te volgen, in Neder land is dat zestien jaar met deeltijdonderwijs op

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3