'Als je boeren maar de tijd geeft' Witwassen: een kind kan de was doen Feiten &Meningen Punt kan zich ontwikkelen tot een goede herder Verlaging minimumloon sluipt naderbij WOENSDAG 12 APRIL 1995 'Op de bestuurders onder u doe ik, hun ambtgenoot, een beroep. Ik ben een oogge tuige van het lijden van Christus, maar ik heb ook deel aan de glorie die u geopen baard zal worden. Ik vraag u dus: hoed de kudde, die God u heeft toevertrouwd, zoals hij het graag ziet: niet gedwongen, maar vrijwillig: niet uit winstbejag, maar belange loos. Overheers degenen niet voor wie u te zorgen hebt, maar wees een voorbeeld voor uw kudde. Dan zult u bij het verschijnen van de Grote Herder de altijd groene krans van de glorie ontvangen.' (NT De eerste brief van Petrus 5,1-5.) Bij het lezen van deze prachtige woorden van de eerste plaatsbekleder van Christus op aarde, de man op wie Christus gelijk een steenrots Zijn Kerk bouwde, vraag je je af of ze in het Vaticaan in Rome en in het aarts bisschoppelijke paleis aan de Maliebaan te Utrecht, ooit dit deel van het Nieuwe Testa ment openslaan. De Nederlandse Rooms-Katholieke kerk wordt nu al weer een paar decennia geteis terd door conflicten tussen zogenoemde progressieven en conservatieven. De Kerk staat onder leiding van nogal wettische her ders. Christus zelf moest daar in zijn tijd niet zoveel van hebben. Farizeeërs en schriftgeleerden waren bepaald zijn lieve lingen niet. Christus bevond zich liever on der hoeren en tollenaars. Niet omdat hij hun levenswijze goedkeurde, verre van, maar omdat hij begreep wat de mens in zijn zondigheid beroerde. Christus leerde ons zien dat in ieder mens het goede schuil gaat en dat het de taak van de goede herder is om op dat goe de een beroep te doen, om dat goede in de mens onder de korenmaat vandaan te ha len. Niet door hem te gebieden of te verbie den, maar door hem liefdevol te benaderen en daardoor uit te nodigen een kind Gods te zijn. Dat is ook de fraaie tegenstelling tussen het Oude en het Nieuwe Testa ment. In het Oude Testament ver schijnt God ons als een ongenaakbare, rechtvaardige, lief devolle, maar ook keiharde God. Hij heeft heel weinig mededogen met onze zondigheid. In het Nieuwe Testa ment wordt God PIM FORTUYN een zachte en lief. medewerker devolle God door het optreden van zijn zoon Jezus Christus. De Zoon laat ons de Vader zien als een gestrenge Vader, maar ook als een Vader overlopend van liefde en begrip voor zijn mensenkinderen. Op de een of andere manier hebben ker ken meer iets met de God van het Oude Testament, de wettische, gebiedende en verbiedende God, dan met de God van het Nieuwe Testament, de liefdevolle, alles be grijpende. Zelf denk ik dat die laatste God veel moeilijker is dan de eerste. Op ons donder krijgen, dat begrijpen we maar al te goed. Regels opstellen en ze vervolgens af dwingen, het lijkt een fluitje van een cent. Het leven voorleven zoals het een goede Christen betaamt, in navolging van Chris tus, lijkt een stuk moeilijker te zijn. Dan moet je tot de liefde geroepen zijn. In staat zijn om lief te hebben en liefde te geven. Wat mij opvalt bij veel leden van de roomskatholieke kerkelijke hiërarchie, de paus voorop, is dat zij veel over de liefde van Christus praten, maar deze liefde zo weinig voorleven. Als zij begrip zouden hebben voor het menselijke falen, dan zou hun toon zo heel anders zijn. Zeker, zij zou den de leer van de traditie uitdragen. Maar niet als een samenstel van gebiedende en verbiedende regels, maar als een uitnodi ging. Een uitnodiging om ons te gedragen als een kind van God, dat is geschapen naar Zijn beeld en gelijkenis, dat is geschreven en daardoor is geborgen in de palm van Zijn hand. Er gaan nu twee bisschoppen naar de bij eenkomst van de dissidente katholieken, de acht mei-beweging. Dat heeft jaren ge duurd en ook nu gaat het nog niet van har te. De organisatoren moeten hier vooral geen erkenning in zien van hun beweging door het bisschoppen-college. Als het niet zo triest zou zijn, zou je in een deuk liggen van het lachen. Het lijkt wel het verkeer tus sen twee grote mogendheden, in plaats van dat tussen de kudde en haar herders. Hele feilbare en dus niet zulke goede herders. Herders die de brief van Petrus maar eens goed tot zich moeten laten doordringen. Het leidt allemaal tot veel ongemak en tot geruzie over zaken, waar het leven veel te kort voor duurt, maar ook tot de soort hy pocrisie rond de oud-bisschop van Rotter dam, Bar. Veel verontwaardiging van betrokken ka tholieken, maar niemand die de bisschop durft te vragen: heeft u ooit in uw leven met een man gevreeën toen u reeds priester was, en heeft u ooit uw celibaatsverplich ting geschonden? De bisschop zelfheeft het nimmer op kunnen brengen deze waag uit zichzelf te beantwoorden en indien het ant woord ja is, is Mgr. Bar een laffe man die op begrip van Christus mag rekenen. Ondertussen hebben de zogenoemde progressieven een nieuw slachtoffer gevon den. De nieuwe hulpbisschop van Haarlem, legerbisschop en vermoedelijke opvolger van Mgr. Bomers, de huidige bisschop van Haarlem. Mgr.dr. J. Punt wordt verwelkomd met een ware heksenjacht. Onze tofelemo- nen zijn niet geraadpleegd en dus is Punt fout. Toch zou het wel eens kunnen verke ren. Punt is een man van traditie, maar heeft alle capaciteiten in zich om zich te ontwikkelen tot een goede herder in de be tekenis die Petrus daaraan heeft gegeven. Dus gelovigen van het bisdom Haarlem: heet Mgr. Punt hartelijk welkom en geef hem de kans om zich te ontpoppen als uw goede herder. Boeven hoeven geen bank te beroven, ze kunnen er één kopen Boeven hoeven geen banken meer te beroven, ze kun nen er eenvoudig één kopen. Met als groot bijkomend voordeel dat zij het witwassen van criminele opbreng sten in eigen hand houden. Witwasserij is, na valuta en olie, de grootste handel ter wereld met een 'omzet' van tussen de 100 en 300 miljard dollar per jaar. Dit becijfert de Britse auteur Jeffrey Robinson in zijn boek De Witwassers, waarvan onlangs de Nederlandse vertaling verscheen. Robinson heeft zich bijna twee jaar grondig ingegraven in de wereld van het grote, zwarte geld. Hij schetst een beeld dat vooral de autoriteiten, die witwassers moeten bestrijden, niet erg vrolijk zal stemmen. Voor de belangstellende doe-het-zelver geeft Robinson ook nog een kleine handleiding hoe zwart geld wit te wassen. Een vereiste is wel dat men de beschikt over een handzaam bedragje van een tonnetje of wat. Want voor 75.000 gulden draait de ervaren witwasser zijn hand niet om. Even bij tien banken voor 7.500 gulden reischeques kopen, of internationale postwissels. Het witwasprogramma lijkt op dat van de doorsnee-Za- nussi. Eerst gaan we 'voorspoelen': het veiligstellen en onderbrengen van het geld. Een handelaar in drugs die vijf miljoen pond in bankbiljetten bijeen heeft, staat vöor het gigantische karwei om soms meer dan een miljoen bankbiljetten op bankrekeningen te storten. Dan volgt het 'zwaar soppen': de witwasser probeert het verband tussen de opbrengst en de illegale bron weg te moffelen. Door het geld langs zo veel mogelijk bankrekeningen te sluizen via brievenbusfirma's creëert hij opzettelijk een ingewikkeld net van financië le transacties. Daarbij ziet hij er nauwlettend op toe geen sporen achter te laten. Op dat moment is het grootste gevaar geweken. Essen tieel voor de witwasser is immers het omzetten van geld in cijfertjes op een computerscherm. Dan is het geld in een systeem beland, waarin dagelijks 500.000 overboekingen elektronisch over de aarde flitsen. De laatste fase bestaat uit het centrifugeren, het witgewas sen geld in omloop brengen in de vorm van wit, belast baar inkomen. Robinson schetst talrijke andere methoden waarmee zwart geld kan worden gewit: koop een auto en betaal contant (de kentekenregistratie frustreert de wens tot anonimiteit), handel in antiek, casino's, goederenter- mijnhandel, paardenrennen of loterijen. De witwassers blijken een creatief volkje. Ook een goede mogelijkheid bieden bedrijven waarin veel contant geld omgaat, zoals de horeca of videothe ken. Bij een videotheek met 5.000 tot 10.000 films in de rekken valt het niet op als er dagelijks duizend gulden extra in het laatje komt. Met een keten van twintig vi deotheken kun je makkelijk zeven miljoen per jaar wit wassen. Met een beetje planning is een netwerk van dit soort 'spoelbakken' tot één grote witwasmachine te verenigen. Professionele witwassers hebben vaak een leger 'smur fen' in dienst, loopjongens die kleine bedragen op ver schillende banken storten, zonder dat dat in de gaten loopt. Een goede smurf kan 20 tot 30 keer per dag 1.000 gulden storten, zodat je met tien loopjongens pro bleemloos 6,5 miljoen gulden per jaar kunt witten. Vernuftiger nog zijn constructies waarbij advocaten handig vanwege hun geheimhoudingsplicht een rol spelen. Criminele organisaties met compleet onder gronds banksysteem en tevens actief in smokkel, drugs handel. wapenhandel en het vervalsen van paspoorten en andere documenten, zijn natuurlijk 'top of the bill'. Van allerlei ministaatjes, met hun supersoepele regels, maken witwassers dankbaar gebruik. Het Britse kanaal eiland Guernsey was vroeger alleen bekend door zijn runderen: nu is er zo'n 70 miljard gulden opgepot. Ge orgetown, de hoofdstad van de Cayman Eilanden, heeft zo'n 550 banken, één per 50 inwoners. Het Britse ge west Montserrat telt 350 banken op 10.000 inwoners. Op twee andere, voormalig Britse eilanden, St. Kitts en Nevis, kan iedereen voor 15.000 dollar een bankje ko pen. En wie met financiële dienstverleners op de Baha ma's telefoneert kan voor 100 dollar een brievenbusfir ma oprichten met een betrouwbaar klinkende naam als 'Holland Bank Associated Fiduciary Trust'. Het probleem is, zo signaleert Robinson, is dat veel ar mere landen economisch afhankelijk zijn van drughan del. En om drugsgelden in de economie te sluizen zijn onmisbaar, zodat regeringen en geheime diensten van deze landen veelal in het complot zitten. Ook een geheime dienst als de Amerikaanse CLA zit in de witwasserij. De dienst heeft dit nodig om in criminf le circuits te kunnen infiltreren, zo beschrijft de auteur Tevens zijn er gevallen bekend dat agenten bij dek mantelbedrijven van de CIA het lucratiever vonden on in zwart-geldzaken te blijven, dan hun eigenlijke werk weer op te pakken. Volgens Robinson heeft onderzoek uitgewezen dat vrij wel ieder Amerikaans bankbiljet dat in omloop is, mi croscopisch kleine sporen cocaïne draagt. Bovendien i het al zover dat opsporingsambtenaren in de VS toege ven dat zij niet de moeite nemen om een dossier te openen voor een witwasgeval van minder dan 5 mil joen dollar. De conclusie van de schrijver is dan ook dat de 'bad guys' in de witwasindustrie de 'good guys' in alle op zichten overtroeven. Zolang een jongen van 15 jaar 250.000 dollar contant kan storten bij de bank, zonder dat iemand een wenkbrauw optrekt, heeft hij daar waarschijnlijk ook nog gelijk in. AMSTERDAM RAYMOND PEIL De Witwassers (The Laundrymen), door Jeffrey Ro binson, uitgeverij Elmar in Rijswijk, 39,95, ISBN 90 389-0288-3. Landbouwminister Van Aartsen is een voorzichtig man Boeren zijn helemaal niet zielig. Tweederde van landbouwend Nederland draait op eigen kracht. „Het zieligheidssyndroom dat zich in de beeldvor ming heeft vastgezet, is niet op de werkelijkheid gebaseerd.WD-minister Jozias van Aartsen van landbouw vindt dat het tijd is voor een landbouw beleid dat uitgaat van gezonde concurrentie en minder overheidsbemoeienis. De dag waarop zijn langverbeide Prioriteitennota werd gepresen teerd, begon voor Van Aartsen in Luxemburg, waar hij meedraaide in het voor zijn departement zo be langrijke Europese circus. In het holst van de nacht keerde hij terug van een ministersvergadering en na een paar uurtjes slaap zat hij in het Haagse perscentrum Nieuwspoort klaar om zijn langverbeide nota voor de media toe te lichten. Het zat de minister niet mee. Hij had nau welijks enkele zinnen gesproken of zijn persconferentie werd verstoord door een groep actievoerende boe ren uit het Gelders rivierenland. Waarna Van Aartsen vertrok en de persconferentie nog eens overdeed in zijn eigen ministerie. Meer markt, minder steun, minder regels en meer natuurbeheer door boeren. Dat zijn de hoofdlijnen van Van Aartsens nota. Plus, in Euro pees verband, een discussie over produktiequota en braaklegging. Van Aartsen wil eerst een misver stand rechtzetten: Hij is niet de man die af-wil van elke vorm van Brusselse bemoeienis. ,,Er zal altijd een Europees markt- en prijsbeleid zijn. Maar ik vraag me af of het ver standig is de inkomenscompensatie te handhaven zoals die nu is. Laat boeren er dan tenminste iets voor terugdoen, bijvoorbeeld door af spraken te maken over natuurbe heer." Toch zet de minister vraagtekens bij het Europese landbouwbeleid. Sa men met zijn collega en partijge noot Zalm van financiën wil hij be kijken of de steun aan boeren 'gere nationaliseerd' moet worden. „Inkomenscompensatie kun je ook in eigen land regelen, maar ik heb daar nog geen pasklaar antwoord op." Van Aartsen heeft nog een tweede motief om daar een balletje over op te gooien. Tot groot onge noegen van vooral de WD betaalt Nederland meer aan Brussel dan het ontvangt. „Dat dwingt ons tot nadenken." Net als zijn collega Zalm bekijkt Van Aartsen de ko mende toetreding van Midden- en Oosteuropese landen met argus ogen. Als de boeren uit deze landen ook uit de Brusselse ruif moeten de len, wordt het Europese landbouw beleid alleen maar duurder. In het 'oerwoud' van regels op land- bouwterrein wil Van Aartsen graag met het kapmes rondgaan. „Ik weet dat het een taai gevecht wordt, maar ik ga het aan. Het bedrijfsle ven waagt om meer wijheid, hoe wel veel regels tot stand zijn geko men in samenspraak met de bedrij ven zelf. Kijk maar naar de mest wetgeving. Gelukkig hoor ik in Brus sel ook de roep om minder belem meringen. Je moet het om te begin nen maar eens tegen elkaar zeg gen." Dit jaar komt er een eerste onderzoek, waarna Van Aartsen vol gend jaar daadwerkelijk met het schrappen van regels wil beginnen. Weg met de overmaat aan regels, minder overheidsbemoeienis. Zo wil de bewindsman het graag heb ben. Zo zal hij ook glastuinders uit de overvolle Randstad niet dwingen om te verkassen: „Als ik al zou wil len, ik heb er de middelen niet voor. Ik ga niemand dwingen zijn bedrijf naar elders te verplaatsen. Aan de andere kant moeten we wel onder ogen zien dat de glastuinbouw in het Westen tegen grenzen aanloopt. En dat bijvoorbeeld in het Noorden nog volop ruimte beschikbaar is." De minister lijkt in zijn nota wat heen en weer geslingerd te worden tussen meer markt aan de ene en sturing aan de andere kant. Van Aartsen: „De overheid hoeft niet op de stoel van de ondernemer te gaan zitten, maar we moeten wèl voor waarden scheppen. En dat kan ook met gerichte steun. Ik ben niet zo'n liberaal die daarvan ijst. Als je maar weet wat je wil bereiken. Dus geen algemene subsidies, maar projectfi nanciering. Natuurbeheer door boeren heeft Van Aartsen hoog in het vaandel staan. Daarvoor maakt hij graag geld wij. Als voorbeeld noemt hij boeren die houtsingels onderhou den, aan vogelweidebeheer doen of natuurgebieden mede in stand hou den. „Ik ben ervóór boeren voor die inspanning te belonen. Zo breng je landbouw en natuurbeheer bij el kaar." Maar boeren zijn toch meer geïnte resseerd in produktie dan in na tuurbeheer? Van Aartsen: „Soms is het ook heel moeilijk. Het is per slot van rekening hun grond, ik begrijp dat wel. Het waagt een enorme in spanning en veel koppen koffie, zoals ik wel eens hoor van onze re gionale directies. Ik wil af van het beeld dat boeren niets willen, maar je moet ze wel de tijd geven. En die tijd nemen we ook. Ik ben niet de man die zegt: Het zal en moet mor gen klaar zijn." Van Aartsen ziet voldoende hoopge vende ontwikkelingen: „Er ontstaat een markt voor natuurprodukten, dikwijls streekeigen. Daar geloof ik in. Zeeuwse vlegels. Kaas van Evert van Benthem. Er is genoeg inventi viteit onder de boeren om daar e aanvulling op hun inkomen mee te verdienen." DEN HAAG HANS WILLEMS EN MIRIAM V ZUILEN WIM STEVENHAGEN VB eweM GjMr v&KPWDN&H- heel kort verlaging Het is eigenlijk agenda geweest. minimumloon. Het werd even rustig nadat minister Melkert (sociale zaken) in november voorstelde om kansloze werklozen twee jaar voor minder dan het minimumloon te laten werken in ruil voor een vaste baan na afloop. De Centrale Economische Commissie heeft de knuppel echter weer in het hoender hok gegooid. Slecht plan, oordeelden de topambte naren in hun traditionele advies over de nieuwe begroting. Die twee jaar moeten er minstens vier worden en die belofte van een vaste baan na afloop is ook niks: daar trapt geen werkgever in. Dat hadden de werkgevers trouwens zelf ook al laten weten. WD en D66 blij, PvdA verdrietig. Kern van de steeds weerkerende dis cussie is wat een lager minimumloon nou eigenlijk oplevert. CDA-econoom Kolnaar wees er een poosje geleden op dat er in de jaren tachtig 100.000 banen kwamen in het door de bevriezing van het minimumloon toen fiks gegroeide 'gat' tussen minimumloon en de laagste CAO-schalen. De onbeantwoorde vraag is daarbij hoeveel van die banen er ook zouden zijn gekomen als het mini mumloon met was achtergebleven. Kol naar besefte dat ook wel en zei daarom veiligheidshalve dat enkele tienduizen den extra banen voor hem al voldoende waren voor een verlaging. Maar zijn enkele tienduizenden ba nen voldoende winst om het sociaal mi nimum onderuit te halen? Want dat is de vrijwel onvermijdelijke consequen tie. Wie aan de slag gaat, wil daar liefst wel extra inkomen aan over houden. Omdat de bijstand het sociale mini mum is gekoppeld aan het mini mumloon, gaat dat nu in een flink aan tal gevallen niet op. Alleen de alleen staanden gaan er behoorlijk op vooruit als ze vanuit de bijstand gaan werken. Het laat zich raden wat een verlaging van het minimumloon betekent voor de bereidheid om aan te pakken. Dan geven we wel strafkortingen, heeft minister Melkert bedacht. Maar ook hij weet natuurlijk best dat sociale diensten strafkortingen vaak net zo ver velend vinden als hun cliënten. Daar komt dus niks van terecht. Maar daar mee wordt het sociale minimum vrijwel onhoudbaar. De WD heeft daar geen enkele moeite mee en ziet daarbij D66 langzaam maar zeker zeker haar kant op komen. De PvdA wil daarentegen het sociaal minimum overeind houden. Melkert wil het tij keren met een an der plan: een fikse verlaging van de werkgeverslasten op en rond het mini mum, die qua scheppen van banen het zelfde effect heeft als een verlaging van het minimumloon. Naast 28.000 gulden salaris betaalt een werkgever voor een minimumloner nog eens 6.000 gulden aan werkgeverspremies. Tot aan 130 procent van het minimumloon wil Melkert a raison van vier miljard gulden die 'werkgeverswig' wegwerken. Dat plan spaart de kool en de geit: laaggeschoold werk wordt behoorlijk goedkoper zonder dat het sociaal mini mum door de bodem zakt. Daarnaast wordt het voor een werkgever goedko per om minimumloners bij goed func tioneren opslag te geven, zodat die wat meer perspectief krijgen. Het nadeel is dat dat perspectief beperkt is tot 2.800 gulden bruto per maand. 130 procent van het minimumloon. Wordt die grens gepasseerd, dan doemt de werkgevers wig weer op en wordt de werknemer in één klap ruim 6.500 gulden duurder. Al met al oogt het plan sympathiekei dan een verlaging van het minimum loon. Het prijskaartje is echter een grooi probleem. Een belangrijke financie ringsbron van Melkerts plan is namelijl de inmiddels veelbesproken lastenver lichting voor de werkgevers die volgend jaar op stapel staat. D66 er WD zijn vooralsnog niet van plan die miljarden te investeren in Melkert plan. Zij willen dat geld, inmiddels ge ruggesteund door het Centraal Planbu reau, gebruiken voor een algemene loonkostenverlaging voor alle werkne mers in alle bedrijven. En ze hebben daar, helaas Melkert, een ijzersterk argument voor Immers, alle arbeid is in Nederland re latief duur. Naarmate er in de lage-lo nenlanden meer goed opgeleide werk nemers komen, zullen grote internatio nale bedrijven geneigd zijn om (ook! hogergeschoold werk daar naar over tc hevelen. Juist die grote bedrijven, bena drukt het Centraal Plan Bureau i Centraal Economisch Plan, zijn de loco motief van de Nederlandse economie Willen we de vaart erin houden, dan zullen we die bedrijven dus hier moeten houden. Daarvoor is een verlaging va loonkosten nodig, en niet alleen op hei minimum. Daarmee wordt het wel erg moeilijk om geld te vinden voor Melkerts plan. En sluipt een verlaging van het minimumloon op kousevoeten naderbij. SJAAK SMAKMAN nniiinn Een radijsjesboer in Badhoevedorp. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOB

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2