Den Braven is woedend Amateurelftal kan niet boeien ïgberink is al snel in vorm BOLLEN Sport T April is de maand van de waarheid voor Van Basten WOENSDAG 12 APRIL 1995 Straf APWC blijft gehandhaafd utrecht De president van de rechtbank in Utrecht, mr. Schu mann, heeft dinsdag bepaald dat het eerste elftal van de Amers- foortse amateurclub APWC dit seizoen niet mag terugkeren in de competitie. De derdeklasser eiste vorige week in kort geding dat de straf van het sectiebestuur amateurvoetbal van de KNVB moest worden teruggedraaid. Dat nam APWC twee weken gele den uit de competitie, omdat een speler van de club een scheidsrechter had gemolesteerd. Volgens Schumann heeft de KNVB met haar besluit een orden telijk verloop van de competitie en het voortbestaan van het amateurvoetbal willen waarborgen. In zijn uitleg voerde de pre sident van de rechtbank aan dat het gebruik van de „noodwet", die de KNVB in staat stelt elftallen uit de competitie te nemen, juist is toegepast. Krajicek en Eltingh onderuit Barcelona Het tennistoernooi van Barcelona verloor gisteren twee van de drie Nederlandse deelnemers. Titelverdediger Ri chard Krajicek en Jacco Eltingh gingen beiden tijdens hun eerste optreden in de Spaanse metropool onderuit. Alleen Paul Haar huis, die in de eerste ronde de Tsjech Dosedel in drie sets ver sloeg, is nog in de strijd. Hij komt in de tweede ronde uit tegen de Spanjaard Costa. Richard Krajicek, die vorig jaar in het toer nooi van Barcelona een succesvolle rentree maakte na een lang durige blessure, leed tegen de Spanjaard Carretero een smadelij ke nederlaag: 7-5 6-2. Jacco Eltingh moest zijn meerdere erken den in Emilio Sanchez. De Nederlander, als elfde geplaatst, ver- lloor in twee sets: 6-4 6-4. Rome kandidaat voor WK atletiek monaco» De lijst van kandidaten voor de organisatie van de WK atletiek in 1997 is dinsdag uitgebreid met Rome. De Italianen ondervinden concurrentie van Griekenland (Athene), Finland (Helsinki), India (New Delhi) en Spanje (Madrid, Sevilla of Bar celona). De WK was aanvankelijk aan Mexico-Stad toegewezen, die gaf de organisatie vorige maand terug vanwege de ern stige economische crisis in het land. Kandidaatsteden moeten voor 17 mei een draaiboek presenteren. Thijssen brengt Scholma ten val stadskanaal» De spanning in de strijd om de 78e nationale dam titel is weer volledig terug. De jongste deelnemer. Kees Thijssen, versloeg gisteren in Stadskanaal in de vierde ronde koploper Scholma. De Groninger zag daardoor zijn voorsprong op een viertal achtervolgers tot èén punt gereduceerd. Niet alleen Thijs sen, maar ook de voor de eerste keer winnende Wesselink ach terhaalde het duo Jansen en Jansen, dat op remise bleef steken. Jeugdopleiding is KNVB ernst zeist De professionale afdeling van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond wil clubs licentievoorwaarden stellen aan het op zetten van een goede opleiding van jeugdspelers. Als de algeme ne vergadering het goedkeurt zal bovendien alle betaald voet balorganisaties worden opgelegd een bepaald bedrag voor dat doel in de begroting op te nemen. Een projectgroep onder voor zitterschap van Karei Jansen, sectiebestuurslid technische zaken, heeft gisteren in Zeist concrete en min of meer bindende voor stellen in die richting gepresenteerd. Doelman Bayern mist ook return munchen De eerste doelman van Bayern München, internatio nal Oliver Kahn, is ook niet beschikbaar voor de return in de hal ve finales van de Champions League tegén Ajax, 19 april in Am sterdam. De 25-jarige Kahn voelt zich nog niet voldoende her steld van zijn knieblessure. „Het risico is eenvoudig te groot", zei Kahn gisteren. Ook een plaats op de bank als wisseldoelman ziet Kahn niet zitten. „De bank ken ik niet. Als het mogelijk is, sta ik direct in het veld." chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Langeveld, uitblinker bij Oranje. archieffoto henk bouwman aalsmeer willem spierduk Een amateursectie met een mil joen voetballers moet een verte genwoordigend elftal hebben, vindt het bestuur van die ama teursectie. Er zijn weinig voet balliefhebbers die deze mening delen, want de amateur-inter land tegen Engeland (eindstand 0-0) trok gisteravond in Aals meer 250 toeschouwers, waar onder vijftig Katwijkers en vijf Engelse supporters. De trieste entourage deed overigens niets af aan het en thousiasme waarmee beide ploegen elkaar tegemoet traden. Het Nederlands elftal bestond een paar jaar geleden nog uit oud-profs die naar het amateur voetbal waren teruggekeerd. Die beleidslijn is inmiddels door de KNVB verlaten. De selectie telt nu voornamelijk jonge ama teurs, die wellicht ooit nog naar het profvoetbal doorstromen. Op de tribune zaten daarom nogal wat scouts van clubs uit het betaald voetbal. Dit had wel tot gevolg dat nogal wat spelers uit waren op eigen succes. Dat gold vooral voor de AFC'ers Guido Smits en Aschwin de Bruijn, die geen enkel oog had den voor de combinatie en veel te veel de bal in eigen bezit hiel den. Het was daarom moeilijk voor Katwijk-sterspeler Pim Langeveld om het spel naar zich toe te trekken. Toch was de Kat- wijker een van de beste mensen op het veld in een ploeg die ver der in Kenneth Braaf en Ronald van der Linden van Panningen zeer betrouwbare steunpilaren had. Langeveld speelde met een op vallend enthousiasme. „Het is toch je eerste interland, daar wil je het beste van maken. We hadden moeite goede combina ties op te zetten, maar mis schien moeten we daarvoor wat vaker met elkaar spelen." De kwaliteiten van Langeveld waren ook Groningen-trainer Hans Westerhof opgevallen. „Hij is een van de beteren in dit elftal. Het valt me wel op dat hij met zijn krachten smijt. Som mige fases van de wedstrijd doet hij helemaal niet mee." Groningen heeft in het verleden nogal wat amateurspelers aan getrokken. „Wij volgen spelers in de hoogste klassen van het amateurvoetbal. Het is vaak moeilijk te zeggen of een speler het bij Groningen haalt of niet. Sommige spelers waarvan we dachten dat ze zeker zouden slagen, hebben het niet gehaald. Anderen draaien boven ver wachting mee." Aan het aantrekken van een amateurspeler door een prof club kleven volgens Westerhof weinig risico's. „Die loop je pas als je voor een speler vier ton moet betalen." Het Engels elftal bestond uit spelers die uitkomen in de Vauxhall-conference (het zoge naamde 'non-league football'). Het zijn geen echte amateurs, want de spelers hebben alle maal een semi-profcontract. De Engelse ploeg legde een tradi tioneel stroop-de-mouwen- maar-op-spelletje op de mat. Nederland had dan ook het bes te van het spel, maar de Engelse kregen de beste kans van de wedstrijd. Middenvelder Ri chard Forsyth (Kidderminster) lobde over de keeper, maar de bal stuiterde via de onderkant van de lat weer het veld in. Nederland kreeg de beste kansen via Erik van Velthuizen die door Langeveld twee keer vrij voor de keeper werd gezet. Twee keer ook werd zijn inzet gekeerd. Na de 0-0 maakt de komende maanden niemand zich meer druk op het Nederlands ama teurelftal, maar - zoals KNVB- official Daan Schotting het ver woordde - als we een keer een uitnodiging krijgen voor een toernooi in Australië, dan heb ben we tenminste een elftal. Nederlands amateurelftal - Enge land 0-0. Scheidsrechter: Vink Toe schouwers: 250. Nederland lager (Drachtser Boys). Braaf (Katwijk), De Bruyn (Holland). Van der Linden (Panningen), Dorres- tein (Spakenburg), Van Veldhuisen (SDVB) (Tuik. Appingedam), lange veld (Katwijk), Smits (AFC) (Linde boom, Genemuiden), Scheurwater (Noordwijk), De Bruyn (AFC), Van der Meent (AFC) (Mulder (Appingedam). Kitkoning stopt sponsoring Goba na tv-incident Of de heren cameramen sen maar buiten lammetjes wilden gaan filmen. Zo niet, dan zou hij, Kees den Braven, met onmiddellijke ingang stoppen als hoofdsponsor van de bas ketbalclub Goba. De came ramensen deden gister avond in sporthal Ooster bliek in Gorinchem onver stoorbaar hun werk, dus riep de kitkoning na afloop van de tweede finale-wed strijd tussen Goba en Den Helder (88-95) de pers bij elkaar. Heren, schrijft u maar op. Kees den Braven is volgend seizoen geen sponsor meer van Goba." gorinchem gpd Den Braven is een man van af spraken. Met Joop Wouters, de commerciële man van Goba, had hij afgesproken dat de tele visie niet voor 'noppes' zou ko men filmen. „Goba heeft zich niet aan die afspraak gehouden en met mensen die zich niet aan afspraken houden doe ik geen zaken meer. Zo zit ik in el kaar heren". Den Braven wilde geld zien van TV Plus, dat namens de NOS opnamen kwam maken in Gorinchem. Reden waarom het tweede duel in de finaleserie een kwartier te laat begon. „Vijftig mille en geen cent min der", kregen de verbouwereerde mensen van TV Plus te horen. „En anders sjouw ik die came ra's persoonlijk naar buiten. Basketbal is een noodlijdende sport. De tv mag hier best ko men filmen, maar niet voor niets. Ik ben een commercieel denkend mens. Bij Dordrecht'90 betaalt TV Sport 37.500 gulden als ze opnamen komen maken", bulderde de man, die bij de laatste Haarlem se basketbalweek nog bijna Stu dio Sport-presentator Mart Smeets aanvloog omdat hij vond dat 'zijn Goba' te weinig op tv kwam. Verloren Joop Wouters stond er een beetje verloren bij. De arme pr- man wist van geen afspraak met Den Braven. „Hij liegt. Ik heb er nooit met hem over gesproken. Cees den Braven (links) hier samen met Nico van Zoghei, de ex-trainer van Dordrecht '90. archieffoto anp Anders had ik hem wel uitge legd dat we helemaal geen geld kunnen vragen. De besturen van de vier clubs in de play-offs en de basketbalbond hebben samen afspraken gemaakt met de NOS over televisie-opna men. TV Plus Breedbeeld televi sie is een experimentele zender die deze wedstrijd live uitzendt en een samenvatting aan Studio Sport levert. In ruil daarvoor krijgen wij zo'n zevenduizend gulden aan bordreclame. Dat is de enige afspraak die ik ken." Meindert van Veen, coach van Den Helder, hoorde de di verse verklaringen met gemeng de gevoelens aan. „Ik lees mor gen natuurlijk weer geen letter over de wedstrijd. Ik snap het niet. Ik denk dat het Nederlands basketbal blij mag zijn dat het op de televisie komt. Maar het is zonde als Den Braven stopt. Hij heeft toch goed werk gele verd hier in Gorinchem. Tegen wie hadden we anders een leu ke finaleserie moeten spelen? De concurrentie wrijft zich al in de handen, want die gaan na tuurlijk aan de spelers van Goba trekken. Als basketballiefhebber ben ik hier niet blij mee." Van Veen Den Helder nam een voorschot genomen op de vijfde landstitel. Ze versloegen Goba voor de tweede keer. 88-95 (41-48). Drie dagen eerder won Den Helder het eerste duel in de best of se ven in de eigen hal met drie punten. De winnende ploeg van coach Meindert van Veen verdiende de zege in Gorinchem. „We speelden heel volwassen", com plimenteerde Van Veen zijn spelers. „We lieten ons nooit opjutten. Niet door Goba, niet door het publiek." Van Veen zag een minpuntje. „Wij hadden Goba voor de rust moeten oprollen. In die fase had onze voorsprong de dubbe le cijfers moeten halen." Het' waren er slechts zeven, 41-48. (den rob van der zanden ertjan Egberink dacht nog niet aar te zijn voor het A-toernooi in Unicum. Maar hij won tot jn eigen verbazing drie partij- in de kwalificatiereeks en l vanaf vandaag meedoen an het hoofdtoernooi. De 23- rige Voorschotenaar - bij de lannen de enige regionale spe- die de voorronden overleef- - treft vanmiddag Edwin empes, de nummer 41 van ederland. Egberink, via een wild card nnengekomen, verraste giste- n vriend, vijand en zichzelf. In L tweede ronde van de kwalifi- jities versloeg de speler van De cidse Hout Joris Kleinloog met 3, 6-3. Tegen Joris Onverwagt loest hij daarna echt aan de ak om een plek in het hoófd- lemooi te bemachtigen. On- t stond als eerste ge- plaats in het kwalificatietoer nooi en is de nummer 114 van Nederland. Egberink (ranking 169) zette hem met 6-3, 6-4 aan de kant. „Ik dacht dat het Unicum- toernooi te vroeg voor me kwam, maar dat blijkt mee te vallen," aldus Egberink, die maandenlang buitenspel stond vanwege een ernstige enkelbles sure, opgelopen tijdens een hockeywedstrijd met Forescate. „In feite ben ik fitter dan ooit. Dat heeft ongetwijfeld te maken met mijn revalidatie, ik moest veel lopen van de artsen." Jeroen Vink haalde het hoofd toernooi niet. De Hillegommer won eerst knap van Jody Strik (7-6, 6-3), maar verloor daarna van Martijn de Lange met twee keer 2-6. Bij de vrouwen zorgde Jolan- da Mens voor een knappe pres tatie. De Voorhoutse, die van wege een bye in de eerste ronde maar twee partijen hoefde te winnen, stond in er in de eerste wedstrijd slecht voor tegen San dy Rosto. Mens (ranking 61) keek tegen een 2-5 achterstand aan, maar begon toen aan een inhaalrace. Ze scoorde elf ga mes op rij: 7-5, 6-0. Tegen Freekje Maas (haar teamgenote bij Leimonias) had ze daarna genoeg zelfvertrouwen om het af te maken met 6-1,6-1. De wedstrijdleiding heeft de laatste wild card verstrekt aan Martijn Belgraver. Hij is de nummer 13 van Nederland en wordt dus als eerste geplaatst voor Erik Brummer. Programma vandaag: 16.30: Egberink - Kempes, Brand - Van Hees, Jans - Fleischeuer, 18.00: Martijn van den Berg - Thomas, Appel - Brummer, 19.30: Wild - Marco Visser, Belgraver - Stoja- novic. „En daardoor hadden we nog een kans", zei coach Eggens van Goba. Die pakte de thuisploeg in het begin van de tweede helft. De ploeg demarreerde naar 57-55, de eerste voorsprong, en hield die vast tot 60-57. „We waren onze natuurlijke agressie even kwijt", keek Van Veen terug. „We werden overdonderd." Die fase duurde slechts vijf minu ten. Spelverdeler Van Rootse- laar dirigeerde zijn spelers met strakke hand naar de positieve kant van de score. Basketbalclub Den Helder had trouwens beter nieuws in de categorie sponsoring. Pro jectontwikkelaar René Coltof fungeert de komende drie jaar als geldschieter van de nationa le topploeg. Hij volgt de huidige sponsor Mustang Jeans op. Colthof heeft grote plannen met het mannenteam. De nieuwe sponsor wil met Den Helder in Europa furore gaan maken. FC Köln gaat af Tweede-divisieclub VfL Wolfs burg heeft gisteravond verras send de finale bereikt van het toernooi om de Duitse voetbal beker. De ploeg uit Niedersach- sen versloeg het favoriete FC Köln in eigen huis met 1-0. In Italië plaatste Juventus zich voor de bekerfinale. De koplo per van de Serie A versloeg voor eigen publiek Lazio Roma met 2-1. Paris Saint Germain bleek in de halve finale van het Franse bekertoernooi te sterk voor de vroegere aartsrivaal Olympique Marseille. De ploeg uit Parijs won de thuiswedstrijd met 2-0. Ricardo en Weah maakten de treffers. De Italiaanse voetbalbond heeft de toorn van het Vaticaan over zich afgeroepen. De kerkelijke macht is boos over de wedstrijd uit de tweede divisie, die op Goede Vrijdag staat geprogram meerd. Het Vaticaan wil dat het duel tussen Atalanta en Udine- se, rechtstreeks uitgezonden op een kanaal van de Italiaanse be taaltelevisie. wordt afgelast. l Voetballers moeten behoorlijk voor zichtig zijn met de planning van vakanties. Bock geen reis rond de Paas dagen, want dan wordt de competitie beslist. Houd ook Hemelvaartsdag vrij, dan heeft de finale van de LD-Cup plaats. En blijf ook de Pink sterdagen thuis, want dan spelen we om het de ama- teurtitel van Nederland. De meeste spelers weten in middels niet beter: eerst voet ballen, dan op vakantie. Jam mer dat het nog niet tot ieder een van het trainersgilde is doorgedrongen. Koudekerk bijvoorbeeld heeft nog volop kansen op promotie naar de vierde klasse van de KNVB. De ploeg won de eerste wed strijd van de nacompetitie van MVKV en speelt zaterdag een beslissend duel tegen UVS. Maar de ploeg doet dat zon der trainer Peter Vlasveld, die rond Pasen voor vier dagen naar Londen afreist. In plaats van Koudekerk - UVS zit hij langs de kant bij Arsenal - Ipswich, dankzij toegangsbil jetten die hij heeft gekregen van Glenn Helder. ,,Ik ben vier jaar trainer, en ik heb nog nooit een wedstrijd gemist. Zo verontschuldigt Peter Vlas veld zich. De Alphenaar zegt er helemaal niet op te hebben gerekend dat zijn ploeg zich nog voor de nacompetitie zou plaatsen. De trainer heeft een opmerkelijke vaststelling: „Ik heb het nog wel overwo gen." Maar annuleren vindt me vrouw Vlasveld misschien niet zo leuk. „Ook dat, ja." Het bestuur van de w Koude kerk legt zich neer bij de af wezigheid van Vlasveld. Voor zitter Hans van den Berg: „liet is allemaal in goed over leg gegaan. Vlasveld wordt za terdag vervangen door de as sistent-trainer. Maar het komt toch een beetje amateuristisch over? Als je een goede verstandhou ding hebt met je trainer, dan kan je hier afspraken over maken. Peter Vlasveld hoopt dat zijn ploeg wint, ondanks zijn af wezigheid. AI kan de (on)mis baarheid van de trainer ter discussie komen te staan. Vlasveld: „Laten we dat maar een luxe probleem noemen. oeschouwers bij het I afdelingsduel UDO- ASC werden zon dag getrakteerd op een gratis optreden van de Leidse Lee Towers. Nadat ASC de 2-0 achterstand had gehalveerd, stoof deze (nep)artiest uit de roodzwarte dug-out richt UDO-bank en gaf de authen tieke Towers-beweging ten beste. Achter deze performer gaat de naam schuil van Wally Gal- lert, de trainer van ASC. Deze oefenmeester is gek op jui chen. „Ik voel mee met de ploeg en ben net zo blij als de spelers als er gescoord wordt. De UDO-bank zag het tafereel zondag op De Voscuijl tan denknarsend aan. Trainer Ni co van der Salm: „Ehhh, hoe moet ik dit nu zeg gen. Ik heb me over het optre den van Callert zitten verba- Ik begrijp heel goed dat hij blij is. Maar de wijze waarop dat ge beurt, wekt op zijn zachtst ge zegd bevreemding bij de te genstander. Van der Salm: „Ik zat me nergens over te ver bazen, want een week eerder bijAlplien maakte Gallert een ereronde voor de dug-out. Maar mijn reservespelers kon den zich zondag nauwelijks beheersen. Ze wilden Gallert aanvliegen, zo irritant vonden zij zijn gedrag. Towers, ehh Gallert, zeifis zich van geen kwaad bewust: „Ik irritant juichen? Zegt UDO dat? Ik weet niet waar ze op uit zijn, maar wat heb ik voor de dug-out van UDO te zoeken Ik vind dit gewoon zielig, dit zijn frustraties van een ploeg, die zondag teleurge steld was dat ze een punt heb ben verspeeld. willem spierduk rob onderwater milaan anp/rtr April lijkt voor Marco van Bas ten de maand van de waarheid te worden. De sukkelende ve dette van AC Milan krijgt eind deze maand meer duidelijkheid over zijn voetbaltoekomst. Dat heeft een woordvoerder van de Italiaanse topclub dinsdag be kendgemaakt. Hij ontkende de geruchten dat de voormalige ajacied al te horen had gekregen dat zijn loopbaan definitief voorbij was. Van Basten kampt sinds enkele jaren met een chronische enkel blessure. Hij werkt momenteel in Amsterdam hard aan zijn te rugkeer. „De berichten over het moge lijke einde van zijn carrière zijn op onjuiste informatie geba seerd", zei Milan-official Ugo Allevi. „Van Basten volgt nor maal het revalideringsprogram- ma dat dokter Marc Martens voor hem heeft opgesteld. Wel is zijn vastgestelde controlebe zoek in België uitgesteld naar het einde van deze maand. Dat is gebeurd, omdat het herstel langzamer verloopt dan ver wacht." Allevi gaf toe dat de kans be staat dat Van Basten binnen een paar weken slecht nieuws krijgt van dokter Martens. „Die mo gelijkheid is aanwezig, maar we hopen op positieve berichten. Wat ons betreft, begint hij bij ons snel weer aan de looptrai ning." De internationals Sammer, Riedle en Möller van Borussia Dortmund blijven geschorst voor de return tegen Juventus, volgende week dinsdag in de halve Finales van het toernooi om de UEFA-beker. De UEFA heeft het protest tegen hun gele kaart in de eerste wedstrijd (2-2) afgewezen. In een verklaring wijst de tuchtcommissie op het reglement dat geen beroep te gen beslissingen van de scheidsrechter toestaat. De leider van alle supporter clubs in Engeland wil Eric Can tona niet meer in eigen land op de velden zien. „Hij kan beter naar het buitenland vertrek ken", zei voorzitter Tony Kers haw, die een groep van ruim 250.000 georganiseerde voetbal fans vertegenwoordigt. „Bij elke uitwedstrijd zal hij door tegen standers en aanhangers van de thuisclub worden geprovoceerd en uitgejoeld. Dat doet onze na tionale sport geen goed." Can tona is wegens mishandeling van een supporter over de hele wereld tot 30 september ge schorst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23