Speedboten veren van Jraassem' Leiderdorper begint mobiel lasbedrijf Zweeds brood was een Rijn Veenstreek Daar had niemand naar gekeken Watertoren Hazerswoude wordt gedicht met glas Winkeldiefstal loopt uit op grote achtervolging VVD'er Maring vervolgd voor ondergang Stichtse jj/QENSDAG 12 APRIL 1995 19 egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Schoolgebouw beklad boFLOFARENDSVEENVandalen hebben een bezoekje gebracht aan lén schoolgebouw aan de Rembrandt van Rijnsingel in Roelo- Farendsveen. Daar bekladden zij de muren van de school, gooi- Hen een ruit in en vernielden enkele sloten. t Diefstal papieren qelofarendsveen In een woning aan de Floraweg in Roelo- arendsveen is gisteren ingebroken. De dieven gingen er met een iog onbekend geldbedrag en met een paar waardepapieren mandoor. Ze verschaften zich toegang tot het pand door een aam op de eerste verdieping te forceren. ïatersportverbond: levensgevaarlijk ;t Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) dat de gemeente Jacobswoude niet langer ontheffin- n verleent voor speedboten. Volgens voorzitter H. joteboom van de werkgroep Braassem-Kaag-Westein- wordt de situatie voor 'langzame' watersporters feeds gevaarlijker. „Het lijkt erop dat Jacobswoude de Jitheffingen verleent uit commercieel oogpunt. Met 85 ptheffingen verdient de gemeente wel wat. Maar ze zet wel mensenlevens mee op het spel." jobswoude» liesbeth buitink KNWV waarschuwt Ja- iswoude al geruime tijd in ïven voor de risico's van de blle watersport op de Braas- Ook Alkemade, waaronder ■eveer een kwart van het [er valt, is benaderd. Daar 'j?ft de gemeenteraad zich in- Mdels wel uitgesproken tegen jsnelle boten. In Jacobswoude We raad echter verdeeld over j vergunningenbeleid en viel '^balans tot nu toe uit in het ■prdeel van de boten die een |lheid van 120 kilometer per [kunnen bereiken. [folgens Nooteboom houden 'langzame' watersporters j Braassemermeer voor ge- 4i. ,,Op een mooie zondag is zo druk op het water dat het 9t gevaarlijk is. Er zijn steeds meer mensen die naar de West einder gaan omdat het op de Braassem zo'n herrie is. En die lui van die snelle boten jennen ook: dan gaan ze rondjes om de zeilboot varen. Met een water skiër erachter is dan alles aan boord zeiknat." Volgens Nooteboom zijn de snelle watersporters een apart slag sportlui. Het zijn mensen die stoer willen doen en graag gezien willen worden. Als je ze zou verbannen naar een plas waar geen publiek is, vinden ze het niet meer leuk." Noote boom wacht op een reactie van Jacobswoude op zijn laatste brief. ,,Als er nog steeds geen verandering konlt in het beleid, wordt het tijd om de Raad van State over de zaak te laten be slissen. Maar we hebben de moed nog niet opgegeven." la moeizaam onderhandelen waren partijen het eens geworden over jndhaving van de subsidieregeling. Nu hoefde niemand af te vloeien. Pas toen de subsidie-aanvraag onverwacht werd geweigerd, bleek dat er een formele fout was gemaakt. Wat nu te doen? Overleg met Teekens Advokaten bracht alsnog een oplossing. lC[ I Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulder, 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 [[lader snelkraak i ok snel gepakt TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken Oorlogsexpositie in Stompwijkse sporthal stompwuk dorith ligtvoet Romein was in Stompwijk on dergedoken. Op de bewuste Dolle Dinsdag in september 1944 luisterde hij opgewonden naar de radio. De berichten wa ren hoopgevend en de oorlog leek praktisch voorbij. Het kon hooguit nog enkele dagen du ren of de Geallieerden zouden West-Nederland bevrijden. Ro mein trok zo snel als hij kon zijn rood-wit-blauw geverfde klom pen aan en rende triomfantelijk met de radio de straat op. He laas, hij was te vroeg. Een Duit se patrouille passeerde en hij werd neergeschoten en zijn ra dio vertrapt. Romein had te vroeg gejuicht. Deze tragedie is een van de verhalen die is terug te vinden in een proces-verbaal dat de politie vlak na de gebeurtenis heeft opgemaakt. De oude ver slagen verhalen van doden, ge wonden, liquidaties. Maar ook van klein leed; een klacht bij voorbeeld over luidruchtige Duitsers die vernielingen aan richtten in de plaatselijke dorpskerk. Stompwijkers kunnen de ou de proces-verbalen bekijken tij dens de expositie over de Twee de Wereldoorlog die de Stich ting Oranjefeesten Stompwijk vijftig jaar na dato in de plaatse lijke sporthal De Meerrust in richt. En dat niet alleen. Ook bomscherven, verbandmateri aal, kopieën van oorlogs- en verzetskranten, een onderdui kerstent en een Amerikaanse auto (een Armstrong Siddeley, type Hurricane) zijn te zien op de tentoonstelling. In een hoek je van de sporthal wordt een huiskamer nagemaakt, zoals die er ten tijde van de oorlog uit had kunnen zien. Ook oude ge reedschappen en radio's wor den tentoongesteld. Bijzonder zijn de papieren kledingstukken, gemaakt op de plaatselijke huishoudschool. ,,In die tijd was er geen stof meer te krijgen. Daarom werden hand werktechnieken geoefend met papier. Een Stompwijkse vrouw heeft al haar werk bewaard en ze voor de duur van de expositie aan ons afgestaan", vertelt Hans Schuyt, secretaris van de stich ting. Daarnaast kunnen bezoekers proeven van het kostelijke Zweedse wittebrood gemaakt naar origineel recept. ,,Het brood dat in de oorlog werd ge bakken wilde niet rijzen en was niet smakelijk. Voor de mensen die dat Zweedse brood aan het eind van de oorlog proefden was dat brood dan ook het summum van lekkernij, net cake", vertelt Wim Suijten, een van de organisatoren van de ex- Sjaak Disseldorp en Hans Schuyt (links) tonén een oude EHBO-kist en foto's die op de bevrijdingsexpositie te zien zijn. foto ben de bruyn positie. De bakker zal ook pro beren om koekjes te bakken van suikerbieten, een ware tractatie tijdens de hongerwinter. Naast alle voorwerpen zijn honderden foto's te zien die sterk vergroot op panelen wor den aangebracht. Oude Stomp wijkers moeten vele dingen op de foto's kunnen herkennen, denkt Schuyt. Stichting-voorzit ter Sjaak Disseldorp toont foto's van openluchtspelen die tijdens de oorlogsjaren achter de kerk werden georganiseerd. Honder den Stompwijkers deden mee. Andere foto's geven blijk van de oorlogsrealiteit, zoals een af beelding van een Hongaar die door het verzet werd geliqui deerd. Tijdens de tentoonstel ling is ook een filmpje te zien dat tijdens de oorlogsjaren is gemaakt. Hierop is ondermeer te zien hoe pater Juffermans in Stompwijk zijn intrede deed. Veel materiaal heeft de stich ting gekregen van de bevolking. Ook het Leidschendamse ar chief leverde veel informatie op. ,,YVe hadden eerst het idee om een expositie in de kantine van de sporthal in te richten. Maar binnen de kortste keren hadden we zoveel materiaaj dat we veel meer ruimte nodig hadden", vertelt Schuyt. De expositie zal dan ook een groot deel van de sporthal vullen, daarnaast res teert ruimte voor muzikale op tredens en een zitje. De expositie is van vrijdag vijf tot zondag zeven mei te zien. Om de tentoonstelling mogelijk te maken heeft de beheerder van de hal, Stompwijk '92, de binnensportactiviteiten enkele dagen stilgelegd. De expositie wordt om elf uur 's ochtends door burgemeester De Vreeze geopend. hazerswoude-rijndijk De Hazerswoudse ondernemer Peter van der Krogt heeft plan nen om de watertoren in Ha- zerswoude-Rijndijk grondig te verbouwen. Wanneer gemeente en provincie toestemming ge ven, wil de Hazerswoudenaar de open constructie van het on derste deel van de toren dicht maken met glas. Hierdoor wordt het mogelijk om nog drie tussenverdiepingen te maken in de toren. Van der Krogt is eige naar van de toren en is met zijn betonrenovatiebedrijf MTS sinds begin dit jaar bezig met de restauratie van het bouw werk. In totaal kan de watertoren daarmee maximaal negen ver diepingen krijgen, van de on dergrondse kelder tot de even tueel aan te brengen glazen kap bovenop de toren. De gebruiks mogelijkheden van het pand worden daarmee aanmerkelijk vergroot. ,,Er kunnen straks eventueel diverse huurders in komen, beneden een woning en boven een kantoor, of een kan toor aan huis", aldus Van der Krogt. Bij de Rijnsburgse make laar De Leeuw hebben zich in middels verschillende serieuze huurders gemeld voor het mo numentale bouwsel. De restauratie van de binnen kant van de toren is nu bijna af gerond. Met het aanpakken van de buitenkant wacht de onder nemer tot er meer duidelijkheid is over de uiteindelijke vorm die de watertoren gaat krijgen. „Want ik ga niks opknappen wat ik straks misschien weer moet slopen." Van der Krogt verwacht overigens binnen en kele weken toestemming te krij gen voor het dicht maken van de toren. „Het hoeft niet lang te duren. Iedereen wil wel mee werken." zoeterwoude-rundijk ruud sep Een mislukte winkeldiefstal i de Rijneke Boulevard heeft gistermorgen voor de nodige consternatie gezorgd in Zoeterwoude-Rijndijk. Na dat om kwart over tien de mel ding binnen kwam dat er een gewapende overval was ge pleegd, rukte de politie met al le beschikbare mankracht uit. Daarbij werden ook acht mo toragenten ingezet die toeval lig in de buurt waren in ver band met een oefening voor de NAVO-conferentie eind volgende maand in Noord- wijk. De aanleiding voor alle op winding was een 40-jarige Rotterdammer die tegen tien uur zonder te betalen het één en ander wilde meenemen bij een interieurwinkel aan de Rij neke Boulevard. Bij de uitgang werd hij echter staande ge houden en gedwongen de spullen af te geven. De Rotter dammer wist vervolgens met zijn auto weg te komen, maar winkelpersoneel zette even eens per auto de achtervolging in. Op weg in de richting Lei den kwam de winkeldief vast te zitten in de file, waarop hij ter hoogte van de Anthonius- straat probeerde te keren. Hierbij veroorzaakte hij een aanrijding, waarna hij zijn vlucht lopend moest voortzet ten. Toen zijn achtervolgers hem bijna te pakken hadden, maakte de Rotterdammer hen duidelijk dat hij gewapend was. Hierop staakte het win kelpersoneel de achtervolging. De politic grendelde Zoeter woude-Rijndijk even volledig af. Na een kwartier speuren kon de verdachte op de Pro- duktieweg worden ingerekend. Hij bleek ongewapend. Eerste prijs Alphense aquariumclub alphen aan den rijn» De Alphense aquariumvereni ging 'De Natuur in huis' is kam pioen van het district Zuid-Hol land Noord geworden. Ook voor de leden waren er successen weggelegd. Alex de Lange werd kampioen in de categorie aqua- terraria. In de categorie gezel schapsaquaria eindigde Ruud Setteur op de tweede plaats en John Rimmelzwaan werd vier de. Henk Hoogendijk behaalde in de categorie speciale aquaria een tweede prijs. houders. De omzet bedroeg cir ca 18 miljoen gulden. Uil hel onderzoek van de ECD blijkt dat over de jaren 1990 en 1991 „kennelijk opzet telijk een onware balans en winst- en verliesrekening gede poneerd c.q. openbaar gemaakt zijn." De fraude zou er voorna melijk uil hebben bestaan ver valste debet- en creditoverzich- ten tussen de Stichtse en Schlencker heen en weer te zenden, waardoor er ten on rechte miljoenen guldens in de boeken van de Stichtse terecht waren gekomen. De eigen ac countant, Coopers Lybrand, was onkundig van deze fraude, zodat de Stichtse gewoon kon blijven doordraaien. Maring noemde zijn hande lingen een noodgreep om te voorkomen dat de Stichtse al in 1991 failliet zou zijn gegaan. Hij zou aan de manipulaties nooit persoonlijk hebben verdiend. De Alphense VVD-wethouder D. van der Veen Meerstadt rea geert min of meer verheugd op het nieuws dat zijn fractiege noot officieel wordt vervolgd. „Er is nu in ieder geval duide lijkheid. Maring heeft driekwart jaar in onzekerheid gezeten over de vraag of hij nu wel of niet zou worden vervolgd. In die tijd is de zaak al breed uitge sponnen in de pers. Maring kan nu in ieder geval officieel zijn lezing geven over de zaak", al dus Van der Veen Meerstadt. Volgens de wethouder heeft de vervolging op dit moment geen gevolgen voor het functioneren van zijn fractiegenoot. „In dit land is iemand pas schuldig als hij door de rechter is veroor deeld. En als er zaken naar vo ren komen die het functioneren van Maring in de weg staan, zal hij de eerste zijn om maatrege len te nemen." den haag/alphen aan den run anp/ruud sep Het openbaar ministerie in Utrecht gaat over tot vervolging van drie verdachten in de frau dezaak bij de Stichtse Glasver zekering Maatschappij. Dat bleek gisteren uit het antwoord van minister Zalm op vragen van de kamercommissie van fi nanciën. Onder de verdachten bevindt zich oud-directeur van de Stichtse. M. Maring. Maring was tot vorig jaar zomer in de Alphense gemeenteraad fractie voorzitter van de WD. Bij het naar buiten komen van de eer ste beschuldigingen besloot hij zijn fractievoorzitterschap tijde lijk neer te leggen. Htj bleef ech ter aan als raadslid. Na een langdurig onderzoek door de Economische Controle Dienst (ECD) denkt Justitie ge noeg bewijsmateriaal te hebben verzameld tegen de drie hoofd personen in een omvangrijke fraudezaak, waarbij de honderd jaar oude Stichtse Glasverzeke ring uiteindelijk ten onder ging. De voormalige directeur Ma ring wordt verdacht van vals heid in geschrifte, oplichting en bedrog bij het opstellen van jaarstukken. Op de boekhouder rust de verdenking van mede plichtig. Een derde verdachte wordt valsheid in geschrifte, op lichting, bedrog en verduiste ring tenlastegelegd. Deze laatste werkte overigens niet bij de Stichtse, maar was directeur brandschade bij Schlencker As suradeuren. Deze maatschappij trad op als agent voor de Sticht se. De Stichtse Glasverzekering Maatschappij was de grootste verzekeraar tegen glasschade in Nederland. Begin 1992 werkten er nog 150 mensen en waren er iets minder dan fö.000 polis- v, phen aan den run n[ n man die afgelopen icht een snelkraak pleegde een kledingwinkel aan de tv lianastraat in Alphen aan de !n Rijn is enkele uren later oi >or de politie opgepakt in ie addinxveen. De dader, n 41-jarige Rotterdam- nfer, had de ruit van de win- ie ldeur stukgeslagen en géndenvol kleding, ter 'arde van ongeveer 3000 :oiilden, van een rek ge- 7i 'aid. Hij ging er met cen to vandoor. Een opletten- ad voorbijganger noteerde to liter het kenteken van de o to, zodat de man al snel n worden opgepakt. HANDELEN WANDEL Uitbreiding i>rtemonnee uit Intoor ontvreemd laarlichte dag heeft een be- aan de Stobbeweg in Ter bezoek gehad van een dief. [een van de kantoorruimten k een portemonnee met in 1500 gulden te zijn ont kiemd. De portemonnee werd 1 leeg op de parkeerplaats het pand gevonden. Een de werknemers verklaarde hij een onbekende man in jebouw had gezien. kees van kuilenburg Armon Schoone blijft er lako- niek onder. Mislukt het avon tuur om zijn bedrijf op te zet ten, dan is dat jammer. „Heb ik het in ieder geval geprobeerd. Anders blijf je toch met die vraag zitten hoe het gelopen zou zijn. Gaat het nu mis, heb ik in elk geval een duidelijk ant woord. Mijn vriendin heeft een inkomen en we hebben nog geen kinderen. Dus zijn we dat avontuur maar begonnen." Al ziet het er nog niet direct naar uit dat het mis gaat met het iasbedrijf Prolas van de 28- jarige Leiderdorper. Sinds 1 maart is hij zelfstandig en de eerste resultaten zijn niet slecht. „Er is al meer werk op me af ge komen dan ik had verwacht", legt hij uit. Schoone heeft ruim elf jaar als lasser gewerkt bij Goba in Leiden. „Gespecialiseerd in fijn laswerk voor vooral de zoge noemde grootkeukenindustrie. Altijd met heel veel plezier ge werkt. Maar op een gegeven moment gaat het toch wat krie belen en wil je wat anders. Mijn vriendin heeft een goed lopen de kapsalon. Dat voorbeeld had ik voor ogen", aldus de Leider dorper op. „Vandaar dat ik op Armon Schoone voorziet zijn mobiel lasbedrijf van een naam. foto holvast/mark lamers het idee ben gekomen om een de klanten af. Reparaties en omdat het altijd snel moet ge- lasbedrijf op te zetten. Niet in dergelijke klusjes doen. Naar beuren." Daarbij denkt hij voor een fabriekshal of iets dergelijks mijn idee is daar best een goede al aan verzorgings- en verpleeg- maar met een grote bestelbus boterham in te verdienen vooral tehuizen waar grote keukenap- paratuur staat. „Daar gaat wel eens kapot bij die keukenappa- ratuur. Dan kan ik snel insprin gen om de zaak te repareren. Al is het in Groningen of Roer mond", vertelt hij enthousiast. Als voorbereiding voor zijn activiteiten als zelfstandig on dernemer heeft Armon Schoone samen met zijn zwager - die als reclameman werkt - een pre sentatiemap ontworpen. Die is bezorgd bij diverse instellingen in de regio en daarbuiten. „Daar zijn al leuke contacten uit ontstaan. Het heeft ook al werk opgeleverd. Uiteraard alleen de wat kleinere reparaties, maar ik verwacht dat het toch zal uit groeien tot wat grotere klussen. Al wil ik ook particulier werk doen. Zoals het lassen van een metalen tafel of stoel. Ik ga niets uit de weg. Uiteindelijk moet ik me eerst waarmaken." De Leiderdorper verwacht met zo'n anderhalf jaar te kun nen beoordelen of het avontuur is geslaagd. „Dan moet ik vol doende werk hebben om er van te kunnen leven. Naar mijn idee lukt dat best wel. De kosten zijn laag. Daardoor ben ik goedko per dan de grote bedrijven die op dat terrein actief zijn." De Leiderdorper is telefonisch te bereiken onder nummer 071 - 416770. De 43-jarige Ed Vos is toegetre den tot de directie van Mondria uitgevers bv in Hazerswoude- Dorp. Vos is werkzaam geweest als rijks- en registeraccountant. In die functie was hij al adviseur van de uitgeverij. Prijs De Leidse slager Bob Owel is in de prijzen gevallen bij een inter nationale vakwedstrijd in Eind hoven. Owel won zilver met zijn eigengemaakte rook- en lever worst. De Leidse slager is geves tigd aan de Haarlemmerweg. Herenhof De Amsterdamse tekenaar Atilla Kanbir heeft 13 karikaturen ge maakt van Alphense winkels in de Herenhof. De prenten wor den vandaag verwerkt in etala ges van de deelnemende win kels. Aan het winkelend publiek de taak te achterhalen welke winkels worden uitgebeeld. Za terdag reiken paashazen de,prij zen uit. Surfen Aan de Hogewoerd 12 in Leiden is sinds kort The Edge geves tigd. In deze winkel is alles te vinden op het gebied van sur fen, snowborden, golfsurfen en skate. Rijndijkers niet gelukkig met aanpak weg ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Bewoners van de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude zijn het niet eens rhet de manier waarop de weg dit jaar wordt aangepakt. De asverschuiving die ter hoog te van de Meerburgkerk moet komen, zorgt volgens de buurt voor veel overlast. In een brief aan de gemeente sommen de bewoners de overlast op die zij door de asverschuiving ver wachten. De parkeervakken aqn de kant van de bewoners van de Hoge Rijndijk moeten bij de operatie verdwijnen, waardoor volgens de buurt de kinderen minder veilig op de stoep kun nen spelen. Verder vreest de buurt dat door het verlies van parkeerplaatsen pal voor de huizen de waarde van de wo ningen zou kunnen dalen. Ook de opritten bij de huizen zou den verkeersgevaarlijker wor den en op het troittoir ontstaat volgens de buurt overlast, om dat de vuilnisbakken niet meer op de parkeervakken kunnen worden gezet. Volgens de Rijndijkers is de oplossing eenvoudig. „Door de bocht naar de andere kapt te la ten lopen, blijven onze parkeer plaatsen en veiligheid gewaar borgd", schrijven zij. De ge meente gaat op donderdag 20 april met de omwonenden pra ten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19