HSL mogelijk toch langs bestaand spoor Forse kritiek op brandweer Amsterdam Randstad Den Haag sluit bouw van nieuw ziekenhuis Hoofddorp niet uit 'Te zware' Batavia wellicht via Noordzee Toeristenstroom rond Pasen komt op gang Omstreden afvalproducent boekt succes met nieuw inzamelsysteem Andere opzet monument Bijlmerramp WOENSDAG 12 APRIL 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071 - 356481 Man overleden na schietpartij den haag Bij een schietpartij voor een café in de Molenwijk in Den Haag is gisteravond laat een 28-jarige Hagenaar gedood. Er zijn vier of vijf kogels afgevuurd. Aanleiding voor de schietpartij was volgens de politie een wraakactie 'in de relatiesfeer". Nadere gegevens daarover ontbraken vanmorgen nog. De man woonde in de buurt van het café. Er is geen verdachte aangehouden. Het slachtoffer overleed op straat ondanks reanimatiepogingen van de politiemensen. Het café staat bekend als een jongerenbar waar softdrugs te verkrijgen zijn. Openbaar vervoer binnenstad populair Amsterdam Het merendeel van de bezoekers van de Amster damse binnenstad maakt gebruik van het openbaar vervoer. Bo vendien komt de openbaar-vervoerreiziger aanmerkelijk vaker in de binnenstad dan de automobilist. Dit blijkt uit een onder zoek dat het Amsterdamse vervoersbedrijf GVB onlangs heeft verricht. Wethouder E. Bakker (verkeer) maakte dit gisteravond bekend in zijn toespraak tijdens de jaarvergadering van de on- dernemersverenigingAmsterdam City. Bakker, die zijn speech wijdde aan het belang van de nog aan te leggen Noord-Zuidlijn, meent dal het bedrijfsleven en de horeca in de hoofdstad de rol van het openbaar vervoer nogal eens onderschatten. Celstraf geëist tegen rijsthandelaar Amsterdam Twaalf maanden gevangenisstraf, waaivan vier voorwaardelijk, en een boete van 50.000 gulden. Dat eiste procu reur-generaal mr. R. Manschot gisteren in hoger beroep tegen een Surinaamse rijsthandelaar, die wordt verdacht van betrok kenheid bij het wegsluizen van 17,5 miljoen gulden. Volgens jus titie is het bedrag afkomstig van de handel in drugs en heeft de man diensten verleend aan een machtig misdaadsyndicaat. Paasoffensief-verdachten berecht Amsterdam Elf arrestanten zijn gisteren voor de politierechter in Amsterdam veroordeeld tot celstraffen, variërend van drie maanden voorwaardelijk tot zes maanden onvoorwaardelijk. Dat is de oogst van de eerste snelrechtzitting in het kader van het Paasoffensief in Amsterdam. Deze speciale actie heeft er vol gens een politiewoordvoerder nu al toe geleid dat het aantal straatroven met de helft is gedaald. In de ogen van kleine crimi nelen uit onder meer Algerije, Marokko en Libanon verandert de hoofdstad rond Pasen door de aanwezigheid van veel toeristen in een waar misdrijf-paradijs. Arrest slibzwendelverdachten verlengd Maastricht» Op verzoek van de Maastrichtse officier van justitie heeft de rechter commissaris gistermiddag het voorarrest van de drie hoofdverdachten in de zwendel met rioolslib met drie da gen verlengd. Hij wees het verzoek van de verdedigers tot invrij heidstellingvan de hoofdverdachten af. De drie, die afgelopen zaterdag werden aangehouden, zijn één van de directeuren van het composteringsbedrijf Rutte Recycling in Halfweg, de be drijfsleider van de Rutte-vestiging in Brunssum en de adjunct directeur van Stassen Mestrecycling in Sittard. Justitie verwacht dat het onderzoek in deze grootschalige internationale affaire begin mei afgerond is. den haag «jan kuys haags redacteur Deskundigen in Den Haag en binnen het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) sluiten de bouw van een nieuw ziekenhuis in Hoofddorp niet uit. Het past in een lange termijn-visie, die - ui teraard - rekening houdt met een sterk groeiend Haarlem mermeer. Een verzoek daartoe zal echter uit de regio Kenne- merland moeten komen. Zo lang de regio officieel niets van zich laat horen, weigert het mi nisterie publiekelijk uitspraken te doen over de ziekenhuissitu atie. De onzekerheid en onduide lijkheid over de gewenste zie kenhuisvoorzieningen in de re gio Haarlem baren het ministe rie veel zorgen. Niet voor niets hebben de beleidsmakers van het rijk bij de betrokken partijen aangedrongen op snelle besluit vorming. Voor juli van dit jaar moet de regio met een eendui dige visie op gewenste toekom stige ontwikkelingen over de brug komen. Gebeurt dit niet, Minister De Boer van VROM kan niet meedelen of Rutte Re cycling in Halfweg (vuil) slib vanuit Nederland naar de Krim (Oekraïne) heeft vervoerd. Het strafrechtelijk onderzoek daar naar is nog niet klaar, schrijft de minister in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Dijks- ma. Volgens de voorschriften voor het verhandelen en vervoer van slib moet zo'n partij voorzien zijn van een afschrift van de analyseresultaten. Nu het straf rechtelijk onderzoek nog niet is Serieuze studievan ministerie en Nederlandse Spoorwegen Minister geeft geen opheldering over slibstort Rutte Recycling den haag afgerond, kan de minister daar over geen informatie verstrek ken. Wel moet het ministerie een vergunning geven voor het exporteren van afvalstoffen en meststoffen. Noch voor de ex port van zuiveringsslib, noch voor de uitvoer van compost naar de öekraïne heeft het mi nisterie, aldus De Boer, toe stemming gegeven. Gegevens van een bestuurder van de Duitse stad Brëmen over de levering van zuiveringsslib aan een (Duitse) tussenhande laar heeft het ministerie doorge speeld naar het openbaar mi nisterie. Er is een kans dat de hoge-snelheidslijn (HSL) tussen Amsterdam en Rotterdam mogelijk toch langs het be staande spoornet wordt aangelegd. Op dit moment ver richten het ministerie van verkeer en waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen een 'serieuze studie' naar de mogelijkheden van deze 'gebundelde' optie, die afwijkt van het voorkeurstracé van het kabinet. den haag gpd Vorig jaar mei liet de regering weten dat er voor het HSL-ge- deelte ten noorden van Rotter dam een geheel nieuw spoor moet komen, dat onder meer door het Groene Hart loopt. Tijdens een lezing van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs in Den Haag maakte HSL-projectleider K. van Hout gisteravond bekend dat er een nieuw onderzoek wordt gedaan naar de bundeling van de HSL met de bestaande spoorlijn. Het gaat dan volgens de top ambtenaar om het stuk langs Warmond, Leiden, Den Haag en Rotterdam. ,,Er is nog een stevi ge discussie te gaan voor we de definitieve afweging kunnen maken", zei Van Hout, die ver wacht dat het kabinet eind dit jaar een besluit neemt over de HSL. De Tweede Kamer buigt zich voor de zomer van 1996 over het plan. De bouw moet in de ogen van de projectleider in 1997 van start gaan. De snelle treinen kunnen dan in 2003 of 2004 over de nieuwe lijn rijden. De eind vorig jaar afgeronde inspraakprocedure heeft vol gens de plannenmakers een aantal serieuze suggesties opge leverd, waarnaar nadere studie zal worden gedaan. Het minis terie en de NS bekijken nu on der meer of een stuk ten noor den van Leiden niet dichter langs rijksweg A4 kan worden aangelegd. Kaarsrecht Voor het gedeelte ten zuiden van Rotterdam, dat onder meer door Barendrecht en de Hoek- sche Waard gaat, het Hol- landsch Diep via een tunnel passeert en langs Breda en Ha- zeldonk loopt, lijkt volgens Van Hout 'substantieel draagvlak' aanwezig. De projectleider ver wacht dat het omstreden stuk door België volgens de Neder landse voorkeur, dus langs de 'kaarsrechte' rijksweg El9, gaat lopen. ,,Als je strak bundelt is dat de beste oplossing, hoewel het Peerdsbos boven Antwerpen wel een Amelisweerd-achtige historie heeft", aldus Van Hout. Bij de aanleg van de HSL zou den op enkele plaatsen geboor de tunnels kunnen worden in gepast, zei J.M. van Geest van het ook bij de plannen betrok ken architectenbureau DHV. amsterdam gpd De kans dat de Batavia don derdag via het Noordzeeka naal, de Noordzee en het IJs- selmeer terugkeert naar Lely stad is zeer groot. Het schip, inmiddels verzwaard met 225 ton lood, is waarschijnlijk te zwaar om langs Pampus en via het Markermeer de kade in Le lystad te bereiken. Volgens adjunct-directeur H.P. Pottinga van Shipdock is de kans daardoor groot dat de Batavia vastloopt op een zand bank in de buurt van het ei land Pampus. Pottinga meldt dat tijdens de tweede dag van het zogenoemde ballasten bij Shipdock Amsterdam op nieuw bleek dat de stabiliteit van de Batavia te wensen over laat. Daarom werd niet hon derd ton lood, zoals aanvanke lijk de bedoeling was, maar in totaal 225 ton over de bodem van het schip verspreid. Voor Pottinga kwam de in stabiliteit van de Batavia niet onverwacht. 'Het is natuurlijk een reconstructie van een oud schip. Daarbij ontbraken de originele bouwtekeningen'. Volgens de adjunct-directeur zal de Batavia vandaag een slingeiproef ondergaan. Een gewicht van enkele tonnen wordt dan aan één zijde van het schip geplaatst. Naar ver wachting kan de Batavia Am sterdam donderdag verlaten. Utrecht wil beheer over politie utrecht anp Het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie Utrecht zou graaf het beheer over de regiopolitie overnemen. Dat bleek gisteren tij dens de presentatie van het beleidsprogramma 1995-1999 van Ge deputeerde Staten. Sinds de omvorming van de gemeente- en rijks politie tot 25 politieregio's is het beheer over de korpsen in handei van een vergadering van burgemeesters. dan zal de minister zelf 'wat meer sturend' gaan optreden. Vooralsnog kenmerkt het Haagse beleid zich (door een drietal belangrijke uitgangspun ten. In de eerste plaats doet Den Haag niet aan kapitaalsvernieti ging. Het afschrijven van zie kenhuislocaties geschiedt na 50 jaar en niet eerder. Met andere woorden: het sluiten van het Elisabeth Gasthuis, het Zeeweg ziekenhuis (allebei zo'n 20 a 25 jaar) en het de Deo-ziekenhuis met als tegenprestatie nieuw bouw tussen Velsen en Haarlem is uit den boze. Op de tweede plaats staat een uitbreiding van het Spaarne- ziekenhuis in Heemstede nog niet voor honderd procent vast. Voormalig staatssecretaris Si mons heeft weliswaar toestem ming gegeven, maar het is nog onzeker of het kabinet inder daad het benodigde geld be schikbaar stelt. De bouw van een nieuw zie kenhuis in Hoofddorp is, ten derde, een reële mogelijkheid, die alle tot nu toe gepresenteer de plannen in een ander licht zet. leidschendam Tijdens het komende paasweekeinde bezoeken naar schatting 800.000 buitenlandse toeristen ons land. Zij geven hier ongeveer 175 miljoen gulden uit. Dit heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren bekendgemaakt. De belangstelling van de buitenlandse toeristen voor een paasweekeinde in ons land is volgens het NBT deze keer groter dan in voorgaande jaren. Verder trekken een half miljoen Nederlanders er rond de Pasen op uit voor een korte vakantie. Tweederde van hen blijft in eigen land en 200.000 mensen gaan naar het buitenland. De Nederlanders die kiezen voor een vakantie in eigen land, maken vooral gebruik van een eigen huisje, stacaravan, bungalow of hotel. Ook de eerste kampeerders halen hun tent weer te voorschijn. Het toeristisch bedrijfsleven is optimistisch over 1995, zo blijkt uit een onderzoek van het NBT onder 300 ondernemers. Twee derde (65 procent) van hen verwacht dit jaar met een goed tot zeer goed resultaat af te sluiten. In 1994 was dat percentage nog 60. Wat momenteel opvalt zijn de fors gestegen boe kingen voor Amsterdam, de vijfsterren-hotels, en het toeristisch bedrijfsleven in Noord- en Zuid-Holland. Dit geldt voor zowel voorjaar als zomer. amsterdam gpd Een in Amsterdam gehouden proef met ondergrondse opslag van gescheiden ingezameld af val blijkt succesvol. Een jaar lang werd dit zogeheten 'metro systeem' op rijf plekken in de hoofdstad uitgetest. Gemiddeld tachtig procent van de bewo ners was tevreden en wil dat het systeem definitief wordt inge voerd. Het in de wereld nog revolu tionaire inzamelsysteem is ont wikkeld door het bedrijf Rutte Recycling uit Halfweg. De laatste maanden kwam dit be drijf in opspraak wegens het vermoedelijk vermengen van mest met verontreinigd afval- slib. Eén der directeuren werd het afgelopen weekeinde gear resteerd. De presentatie van het evaluatie-onderzoek naar het metro-systeem, gisteren in Am- sterdam, was dan ook een op z'n zachtst gezegd curieuze bij eenkomst. Voor het front van een legertje" politici en ambte naren moest de afwezigheid worden verontschuldigd van di recteur H. van Gellekom 'om re denen die geen toelichting be hoeven'. Directeur A. Rutte later in een reactie: ,,Het is betreurenswaar dig, maar we hebben niets te verbergen. Ik sluit niet uit dat andere bedrijven dan Rutte hierbij zijn betrokken." Voor de introductie van het succesvolle afvalsysteem verwacht hij door de affaire geen nadelige gevol gen. Het metro-systeem wordt ondergebracht in een aparte bv. De metro-inzameling bestaat uit lange buizen die 12 tot 15 meter in de grond worden ge boord. Alleen de vulopening steek boven de grond uit. Voor groente-, fruit- en tuinafval (gft), papier, glas en restafval zijn aparte opslagbuizen waarin bewoners hun gescheiden afval kwijt kunnen. Door middel van eèn pneumatisch systeem wordt bij het legen van de bui zen het afval met luchtdruk uit de kokers omhoog gedrukt. Een speciaal hiervoor ontwikkeld in- zamelvoertuig perst het afval via een overlaadbunker in de wagen. Het systeem biedt voordelen. Het neemt op straat weinig ruimte in beslag, er is minder zwerfvuil en er is nauwelijks stankoverlast. De buizen heb ben een opslagcapaciteit van zo'n elfduizend liter. Daardoor hoeft, afhankelijk van het soort afval, slechts tussen de één en acht weken een buis te worden geleegd. Omdat het gft-afval on dergronds koel blijft, kan het zonder stank desnoods drie maanden blijven liggen. Het legen van een buis duurt ongeveer acht minuten. Omdat het inzamelvoertuig volledig computergestuurd werkt, kan worden volstaan met één werk nemer per auto. En dat bespaart kosten. Volgens berekeningen is het systeem na vijftien jaar on geveer even duur als het opha len van gewone vuilniszakken. Maar er kleven ook nadelen aan. Zeker in dichtbebouwde woonwijken wemelt het onder gronds van de buizen, kabels en leidingen. Invoering van metro inzameling vergt daardoor een langdurige vergunningenproce dure. Daarnaast heeft de inza- melwagen nogal wat tijd nodig, waardoor verkeersopstoppin gen kunnen ontstaan. En be paald geruisloos is het oppersen van het afval niet. Toch bestaat er grote belang stelling voor het systeem. De drie Amsterdamse stadsdelen waar de proef werd gehouden staan overwegend positief tegen invoering ervan. Ook andere stadsdelen overwegen op het metro-systeem over te stappen. amsterdam anp De architecten H. Hertzberge en G. Descombes hebben be sloten tot een andere opzet vai het monument ter herinnerin| aan de Bijlmerramp. De archi tecten besloten tot aanpassin] van hun ontwerp, nadat zij ta van kritiek over zich kregen o| hun oorspronkelijke plan. Op 4 oktober 1992 stortte eei Boeing van El Al op twee fiatgej bouwen neer. Daarbij kwame| 43 mensen om het leven. Bij hun nieuwe ontwerp rich ten de architecten zich meer o| het landschappelijke en minde op het monumentale karakte van het monument. Middel punt blijft de boom die 'alle zag'. De grond rond de boor krijgt een bestrating van md zaïektegels en een muur me ruimte voor herdenkingstekste en herinneringen. Verder late de ontwerpers de plek onge moeid. Het moet een plek va rust en ontmoeting blijven, z vinden zij. Langs een speciaal voetpa komen voorzieningen, zoals ee paviljoen, speelvijver, bankei en' verlichting. Wanneer hfi nieuwe monument klaar is, j nog niet precies bekend. Daimler-topman blijft achter Fokker staan stuttgart anp Edzard Reuter, de scheidenc topman van Daimler-Ben blijft achter Fokker staan, i danks de zeer negatieve bi richtgering in de Duitse per „Het is een strategische acquis tie. Wij zijn zeer tevreden Fokker", zo zei hij desgevraagi Volgens de topman Duitslands grootste concern hij wordt binnenkort opgevol{ door Dasa-bestuurder Jürgt Schrempp - is de vliegtuigmar voor regionale vliegtuigen et groeimarkt. „Toen wij Foklc kochten zijn helaas de afze markten veranderd, .maar blijven achter Fokker staan." Vorige week zei Schremp eveneens dat Daimler-Bei achter de zwaar verliesgeven< Nederlandse vliegtuigbouw blijft staan. Schrempp was de tijds betrokken bij de aankor van Fokker door Daimlers vlie tuigdirisie Dasa. Reuter reageerde op een gatief artikel in het gezaghe bende weekblad Der Spieg Volgens het blad was de aa koop van Fokker een miskofi van Dasa. Daimler-Benz daardoor miljarden marki kwijtraken. Niet alleen prod ceert Fokker verouderde to stellen, maar het bedrijf zit o i vast in een te kleine markt. amsterdam «anp Bij de Amsterdamse brandweer is systematische oefe ning in het slop geraakt. Er is onvoldoende aandacht voor bijhouden van vaardigheden op gebied van bij voorbeeld eerste hulp en de samenwerking met andere hulpdiensten verloopt stroef. Dat zijn enkele conclusies in een rapport van de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding van het ministerie van binnenland se zaken. Het rapport is opgemaakt naar aanleiding van een brand in de Tweede Helmersstraat in mei vorig jaar. De brandweer heeft toen volgens het rapport een 'forse in schattingsfout' gemaakt. Ze was er namelijk vanuit ge gaan dat de vrouw die ze in de woning vonden dood was. De brandweerlieden gingen door met zoeken naar overlevenden. Pas na 25 minuten, toen de vrouw naar buiten werd gebracht.'werd duidelijk dat ze nog leefde. De verkeerde inschatting van de situatie had tot ge volg dat de zware brandwonden van de vrouw niet meteen gekoeld werden en dat de brandweer het bui ten wachtende ambulancepersoneel niet inschakelde. Toen de brandweerlieden de vrouw op een brancard hadden gelegd om haar naar buiten te brengen, merk ten ze pas dat de vrouw niet dood was. Ze transporteer den haar omgekeerd, met het hoofd in de voetenzak, op de brancard van de derde verdieping naar de bega ne grond. Daar werd het ambulancepersoneel tot zijn verrassing geconfronteerd met een zwaargewonde en niet met een stoffelijk overschot dat ze moesten weg brengen. Het ambulancepersoneel begon toen met be handeling. Het slachtoffer revalideert nog steeds. De Amsterdamse brandweer heeft naar aanleiding van deze zaak al duidelijker procedures met GG&GD en politie over slachtofferhulp afgesproken. De brand weerman wordt te vaak opgezadeld met de afweging wie nog wel en wie niet meer te redden is, vindt de brandweer. Er is inmiddels een richtlijn over wat ge daan moet worden als een mogelijk overleden slachtof fer wordt aangetroffen. De Amsterdamse brandweercommandant Ernst neemt de conclusies van de inspectie serieus en heeft verbeteringen in de organisatie aangekondigd. Studenten presenteren zelfgemaakt vliegtuig Na zes jaar noeste arbeid is het eindelijk zo ver. Delftse stu denten presenteren maandag 24 april hun zelfgemaakte vliegtuig aan de buitenwereld. Na de doopplechtigheid zal het naar verwachting nog wel enkele maanden duren voor dat de tweedekker zijn eerste vlucht maakt. Zo'n honderdrijftig studen ten in de luchtvaart- en ruim tevaarttechniek aan de Techni- sbhe Universiteit in Delft heb ben aan het project gewerkt. Met uitzondering van enkele moderne technische aanpas singen is het een replica van „het eenige volwaardige Ne- derlandsche acrobatievliegtuig voor voortgezette training" uit de jaren dertig, de Lambach HL II. Het oorspronkelijke toestel was een produkt van de Delft- se natuurkundig ingenieur Hugo Lambach. In tegenstel ling tot de huidige studentei; slaagde hij er destijds in he vliegtuig in minder dan ze maanden te ontwerpen en t bouwen. Op 2 mei 1937 koos de eer ste Lambach HL II vanaf he vliegveld Ypenburg het lucht i ruim. Het toestel was echte i een kort leven beschoren, mei 1940 werd het vernietig i bij het Duitse bombardemen op Ypenburg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18