Oordeel over polder opnieuw uitgesteld HALFORDS Geen juridisch gevecht over btw-constructies 'Zelfs het vee heeft een beter onderkomen Leiden Regio Verstopt riool leidt tot afzeggen bruiloftsfeest SUPERSTORE Pijnlijke nek Bezorger kerstpaketten bestraft voor vervalsen handtekeningen Uj WOENSDAG 12 APRIL 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Een overeenkomst over de toekomst van de Broek- en Si- montjespolder ligt nog steeds niet op tafel. Twee weken na het aflopen van de door de rechter Van Delden van de Haagse rechtbank gestelde termijn, hebben Oegstgeest, Leiden en de provincie Zuid-Holland nog steeds geen compromis bereikt over de voorwaarden waar Oegst geest aan moet voldoen om de polder te behouden. De kans blijft hierdoor aanwezig dat het lot van het groene gebied alsnog in handen van Van Delden komt te liggen. OEGSTGEEST/LEIDEN LEEFMANS „We hebben met elkaar een ra diostilte afgesproken dus ik kan niets melden. Maar als er wat naar buiten komt, bel me dan want ik wil écht wel wat kwijt H over deze kwestie", zegt PvdA- wethouder R. Hillebrand van Leiden. Zijn collega G. van El- (Progressief Oegstgeest) houdt zich ook aan de zogehe ten' radiostilte: ,,Je kunt uit de vertraging opmaken dat we er nog niet uit zijn maar ook dat we met man en macht proberen een compromis te bereiken." Zuid-Holland bepaalde bijna twee jaar geleden dat de ge wraakte polder tussen kasteel e0ud Poelgeest en de spoorbaan Leiden-Haarlem een goede plaats was om circa duizend woningen neer te zetten. Oegst geest was het daar niet mee eens maar ging begin 1994 overstag toen de provincie de polder aan Leiden dreigde toe te wijzen. Als er langs de spoor baan toch huizen moeten wor den gebouwd, laat ons dat maar doen, want als Leiden haar ste denbouwers los laat dan weet je het wel, zo werd geredeneerd op het Oegstgeestse raadhuis. De toenmalige wethouder F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) wilde echter maar voor een deel ingaan op de voorwaarden die Leiden en de provincie telkens weer stelden. Oegstgeest dacht de polder autoluw te maken maar moest toch een autotun nel richting Merenwijk toestaan en bovendien opdraaien voor VOOR 'N PRIJSDOORBRAAK IN GSM MOET JE NU NAAR HALFORDS TOE Aanbieding geldig t/m 22 april 1995 en zolang de voorraad strekt. En alleen bij Zoeterwoude.Rijneke Boulevard,Hoge Rijndijk 313,071-898412. de kosten van het achterstallig Leids onderhoud aan bruggen en wegen in de omgeving. Elke aarzeling van het Oegstgeestse gemeentebestuur werd beant woord door een hernieuwde dreiging van gebiedsverlies ten gunste van grote buur Leiden. Deze handelswijze noopte Oegstgeest tot de ongebruikelij ke stap om eind februari naar de rechter te stappen. President Van Delden stuurde de drie par tijen echter opnieuw naar de onderhandelingstafel. ,,De pro vincie heeft niet duidelijk kun nen maken aan welke eisen Oegstgeest nu precies moet vol doen om een grenscorrectie af te wenden", zei hij en gaf de be trokkenen een maand de tijd. De nieuwbakken wethouder Van Eisen kraaide victorie. Wat zijn voorganger Lisman niet was gelukt, zou nu wel gebeu ren: een goede overeenkomst sluiten tussen de drie partijen en het behoud van de polder voor Oegstgeest. Maar na vier weken praten en faxen moest de rechter al om uitstel worden gevraagd. Naar verwachting wordt eind deze maand defini tief duidelijk wat er met de Broek- en Simontjespolder gaat gebeuren. Kraker betrapt VOORSCHOTEN» Een 15-jarige Voorschotenaar is gisteren door de eigenaresse van een auto betrapt toen hij in de Vredenhoeffstraat aan haar wagen aan het rommelen was. De vrouw greep de jongen beet, maar deze rukte zich los. Twee gealarmeerde politieagenten hielden de autokraker even later aan. De jongen bleek sleutels uit de wagen te hebben meegeno men. Een motief voor zijn daad kon hij niet geven. LEIDERDORP» Een 66-jarige automobiliste uit Leiden heeft gisteren bij een botsing op de van Diepeningen- laan in Leiderdorp een pijnlijke nek opgelopen. Zij is voor con trole overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis. De vrouw botste met haar auto tegen de motor van een van links ko mende 40-jarige vrouw uit Lei den. De motorrijdster, die zelf ongedeerd bleef, verzuimde voorrang te verlenen LEIDERDORP JUDY NIHOF De deuren en ramen van party centrum Oude Dorp aan de Hoofdstraat in Leiderdorp staan wagenwijd open. Toch ruikt het nog steeds muf in het zaaltje. Een verstopt riool zorgde de af gelopen dagen voor heel wat ongemak. Eigenaar Wik van den Wijngaard blijft echter lachen. „Ach, het is maar tijdelijk. Straks ben ik van die hinderlijke lucht af." Gisteren is de hele dag gewerkt om het probleem op te lossen. Afgelopen donderdag moest Van den Wijngaard een bruiloft afzeggen omdat de lucht in het partycentrum niet te harden was. In allerijl wist hij een ander onderkomen te regelen voor het bruidspaar en de gasten. ,,Ik heb alles en iedereen afgebeld. Uiteindelijk is het een zaaltje in Valkenburg geworden. Dat was vervelend voor die mensen, maar je kan ze toch niet in een rotlucht laten zitten?" Veertien dagen geleden be gon de ellende. Van den Wijn gaard, die boven het partycen trum woont, kon de kraan niet meer gebruiken omdat het wa ter niet weg wilde lopen. Ook douchen was een probleem. En beneden in het partycentrum stond opeens een plas water op de vloer. En het hele pand was doortrokken van een muffe lucht. „Ook bij de buren ging het stinken", aldus Van den Wijngaard. Hij dacht dat de schuld bij hem zelf lag, en scha kelde een loodgieter in. Die kon de problemen echter niet ver helpen. Ook het ontstoppings- bedrijf dat Van den Wijngaard liet komen, kon weinig uitrich ten. Er was dus iets anders aan de hand. Uiteindelijk kwamen milieu-ambtenaren van de ge meente en het Hoogheemraad schap van Rijnland eraan te pas en werd de Hoofdstraat open gebroken in het gedeelte tussen het partycentrum en het Chine se restaurant. „Ze maakten de putten open en schrokken zich rot", aldus de beheerder van het partycentrum. „De boel was he lemaal verstopt door het vel. De brokken vet waren zo groot dat je er sneeuwpoppen van kon maken. Ze hebben die brokken er allemaal uit moeten steken." Van den Wijngaard is aange sloten op hetzelfde riool als het tegenoverliggende Chinese res taurant. Het Hoogheemraad schap van Rijnland sluit niet uit dat het vet afkomstig is van het restaurant, maar 'wijst in dit stadium nog geen schuldige aan'. Het zou kunnen dat de vetafscheider die het restaurant op zijn afvoer heeft zitten, niet op tijd is leeggemaakt waardoor het vet toch gewoon in het riool terechtkomt. Dat komt volgens een woordvoerder van Rijnland wel vaker voor bij restaurants. Onderzoek moet uilmaken wie de veroorzaker is van de ellen de. „Als de dader wordt getra ceerd, krijgt deze de rekening gepresenteerd voor de kosten van het schoonmaken van het riool", aldus de woordvoerder van het hoogheemraadschap. Van den Wijngaard heeft de rekeningen die hij möest beta len voor de loodgieter en het ontstoppingsbedrijf inmiddels doorgestuurd naar de gemeen te. „De gemeente moet het maar verhalen op de vervuiler. Ik heb zelf niks met die verstop ping te maken. En ik betaal toch netjes rioolbelasting en zo?" VOORSCHOTEN JOOST PANHUYSEN Wethouder Ten Have (CDA) voelt niets voor een juridisch gevecht met de rijks overheid over de aangekondigde repara tiewetgeving die (met terugwerkende kracht) vanaf 31 maart btw-constructies onmogelijk maakt. CDA, WD en D66 willen zich echter nog niet neerleggen bij het wetsvoorstel van staatssecretaris Ver meend (financiën), dat een dikke streep haalt door voorgenomen belastingbe sparingen van enkele honderdduizenden guldens. Het Voorschotense btw-avontuur is op een teleurstelling uitgelopen, zoals op positiepartijen Groen Links en PvdA al hadden voorspeld. Eerder dit jaar stem de een meerderheid van CDA, WD en D66 in met de oprichting van de Stich ting Exploitatie Onroerend Goed. De ge meente Voorschoten zou nieuwe pan den huren van deze eigen stichting, die het btw-tarief over de bouwsom kon te rugvorderen en bovendien slechts wei nig btw over de huur hoefde te betalen. Zo zouden tonnen aan belastinggeld kunnen worden bespaard. De grote ver liezer: de rijksoverheid, die deze veelge bruikte constructie nu dan ook onmoge lijk heeft gemaakt. B en W overwegen nu de stichting zichzelf op te laten heffen, al is er reeds een depot voor klein gevaarlijk afval in ondergebracht. „Waarom nu al dit be sluit voorleggen, ondanks de juridische mogelijkheden om het verbod van de btw-constructies aan te vechten?", vroeg H. van Eyk (CDA) zich af. „Het hoeft niet opportuun te zijn deze zaak terug te draaien", stelde D66-fractievoorzitter Y. Molenkamp, terwijl S. Holland-Dalmeij- er (WD) sprak van een 'overhaaste op heffing'. Ze stelde voor te wachten tot de Raad van State een advies heeft uitge bracht over het door sommige belasting experts bekritiseerde wetsvoorstel. Wethouder Ten Have sloot niet uit dat gemeentes die het 'hard spelen' wellicht niet kansloos zijn tegenover de rijksover heid. „Het wetsvoorstel heeft het hftle btw-systeem pardoes omver gegooid." Maar als bestuurder voelde hij er niets voor om tegen een concreet voorstel van de rijksoverheid in te gaan, zo legde Ten Have uit. Zo droeg de wethouder een plan ten grave, dat hij nog niet zo lang geleden te vuur en te zwaard had moeten verdedi gen tegenover Groen Links en PvdA. De oppositiepartijen stelden indertijd dat de gemeente met de btw-constructie een slecht voorbeeld gaf aan de burger en vreesden bovendien dat de overheid snel zou ingrijpen. „Die voorspelling is uitge komen, maar ik voel geen leedvermaak", zei Stef Harlaar (Groen Links). „De raad heeft een heel slecht advies aangenomen van VB Belastingadviseurs, dat keihard volhield dat het Rijk Voorschoten de ko mende jaren niet zou kunnen beletten de btw-constructie te gebruiken. We hebben geld weggegooid." PvdA-fractievoorzitter M. B reu nesse steunde wethouder Ten Have in zijn op vatting dat het niet echt de moeite waard was om de stichting enkel en alleen voor het KGA-depot in stand te houden. „Maar ik begrijp dat het voor CDA en WD, die destijds tegenover de oppositie zo overtuigd waren van hun gelijk, best 'moeilijk is om een omslag van 180 gra den te maken. Er is enige tijd voor nodig om te bekennen dat je verloren hebt", stelde Breunesse. Bewoners gruwen van metalen afdak in park LEIDERDORP JUDY NIHOF Een stalen overkapping met een lengte van bijna acht meter past niet in park De Houtkamp in Leiderdorp. Een hou ten onderkomen op de toekomstige Jongeren Ontmoetings Plaats (JOP) zou. een veel beter gezicht zijn. Ongeveer vijftig bewoners uit de omgeving van de Karolusgulden hebben bij de gemeente bezwaar gemaakt tegen het plan om een JOP in te richten bij de vijver in het park. De meeste bezwaarmakers gaat het vooral om het uiterlijk van de over kapping. Gisteravond boog de commis- dat 'de jeugd van zo'n wangedrocht ge- sie beroep- en bezwaarschriften zich bruik maakt'. „Geef ze een SOOS, droog, over hun grieven. warm, geluiddicht!", aldus Broeken. „Een dergelijk'kil metalen afdak past niet in het park en doet in hoge mate af breuk aan de natuur", schrijft J. Schuur man. „Het terreintje waarop de bouw moet plaatsvinden is, door zijn ligging bij het bruggetje aan de vijver vlakbij de rietbank, een unieke plek in het park. Het is omrand door struiken en bomen, wellicht het mooiste plekje aan de vij ver." Bewoner F. Broeken gelooft niet Ook ligt de JOP volgens sommige be zwaarmakers te dicht bij een vogel broedplaats en bij de plek waar een 'zwanenpaar' zit. Bewoonster I. Fiken- scher-Konst is bang dat het 'gevaarte' uitnodigt tot het bekladden met kreten en leuzen. 'Afschuwelijk' vindt zij de overkapping die in het park komt te staan. „Zelfs het vee heeft een beter on derkomen. Waarom hier niet iets 'vrien- delljkers' neergezet, dat beter in de om geving past, zoals bijvoorbeeld een blokhut." De familie Van Everdinck vraagt zich af of jongeren wel een vaste plaats wallen om 'samen te scholen'. „Ze volgen hun eigen weg, net zoals wij dat deden toen we zelf die leeftijd hadden. Gelukkig maar, vinden wij, want je moet er toch niet aan denken dat je alles overneemt wat volwassenen je aanpra ten!" De commissie beroep- en bezwaar schriften doet binnen enkele weken uit spraak. -o >it fraaie aan de Ma- lijk in Leiden staan- le pand is in 1887 ge jouwd. Binnen ziet nog precies uit tje oals oorspronkelijk ij de bouw het geval ivas. Zoals in alle ka- ners open haarden, lewerkte plafonds en irachtig marmer. Het mis is sinds 1887 wel 'eranderd. Zo kwa llen de dakkapellen in e plaats van de zoge- oemde koeieogen. )atzijn voor die tijd arakteristieke ramen. )ok het windvaantje er destijds bij de )ouw opgezet. )nze fotograaf Wim n dijkman doorkruist da- [elijks een groot deel 'an de streek om het lieuws voor de krant t beeld vast te leggen, jjdens die ritten komt 'ij langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di eet hot news vormen, naar het zeker waard ijn om te presenteren. DEN HAAG HERMAN JOUSTRA Wegens herhaaldelijke geweld pleging heeft de Haagse recht bank gisteren een 29-jarige Voorschotenaar veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van veertien weken. Het feit dat hij op het laatste moment afzegde voor de zitting omdat hij ziek zou zijn liet rech ter Van der Heide in zijn oor deel meewegen. De man had vorig jaar een conductrice van de NS een aan tal keren in de buik geschopt, nadat zij had ontdekt dat hij niet in het bezit was van een geldig plaatsbewijs. Bovendien had hij daarop een omstander met een mes bedreigd toen de ze de conductrice te hulp wilde schieten. Ook had de Voorschotenaar vorig jaar een buschauffeuse verschrikkelijk uitgescholden en een stapel strippenkaarten ge pakt, uit de bus. Bij het binnen gaan was hij niet in het bezit Voorschotenaar krijgt veertien weken cel voor geweldpleging van een strippenkaart. Toen hij de vrouw daarop vroeg om 'een kaartje' voor drie gulden, wei gerde zij dit. Vervolgens be dreigde hij haar en ging ervan door met een stapel strippen kaarten. Bij een verblijf in een strafin richting in Vught, waar hij voor een eerder vergrijp vastzat, had de man bovendien een PlW'er, een penitentiair inrichtingswer ker, een klap verkocht toen deze een rapport wilde opmaken over zijn agressieve gedrag. Dat was al met al genoeg re den voor de officier van justitie om vier maanden onvoorwaar delijk te eisen. De raadsvrouwe erkende dat er sprake was van een 'patroon van agressie', maar vroeg toch om enige cle mentie. De Voorschotenaar was in Vught al disciplinair gestraft met twee weken opsluiting in een isoleercel. Daarnaast had hij sinds kort een vriendinnetje en zou hij dienstverlening in plaats van gevangenisstraf be schouwen als een opstapje naar een betere toekomst. Rechter Van der Heide oor deelde echter dat dienstverle ning uit den boze was. „Hij heeft al een geschiedenis wat geweldpleging betreft. De re classering weet niet meer wat ze met hem aanmoet. Ik ben best bereid tot het nemen van risi co's, maar dit is een hopeloos geval. Bovendien komt hij nu weer niet opdagen." Maar om dat hij in Vught al disciplinair was gestraft veroordeelde hij de man tot veertien weken in plaats van de geëiste vier maan den. DEN HAAG HERMAN JOUSTRA 'Een 61-jarige Leidenaar is giste ren door de politierechter ver oordeeld tot een voorwaardelij ke geldstraf van 250 gulden we gens het vervalsen van handte keningen. Dat de man ook nog eens kerstpaketten zou hebben verduisterd kon volgens de rechtbank niet hard worden ge maakt. Tegen de Leidenaar werd een boete van 250 gulden geëist. De man kreeg eind 1993 de opdracht van een Leids trans portbedrijf om ruim 350 kerst paketten te bezorgen bij een grote groep klanten, iets wat de man al jarenlang naar tevreden- heicj van het bedrijf had gedaan. Alleen nu ging het' mis. Bij het transportbedrijf kwamen na verloop van tijd enkele telefo nische klachten binnen. De bel lers vroegen zich af waar hun kerstpaketten'bleven. De Leidenaar zei gisteren voor de rechtbank dat hij zich van geen kwaad bewust was ge weest. Wanneer een klant niet thuis was, had hij in een paar gevallen het pakje aan een huis genoot gegeven. Of aan een buurman. Die keren had hij zelf maar de benodigde handteke ning gezet op de zogeheten af leveringslijst. „Als je dat niet doet en steeds weer terugrijdt om te kijken of iemand nu wel thuis is, ben je pas 's avonds laat klaar. Bovendien heb ik de paketten wèl afgegeven. Alleen hebben sommige mensen daar blijkbaar misbruik van gemaakt. En waren ze niet degene voor wie ze zich uitgaven." De verdediging van de man noemde het verder „een flinter dun zaakje". Het zou in totaal om zes handtekeningen gaan en bovendien zou de Leidenaar slechts 2,50 gulden per pakje krijgen. „We praten dus over vijftien gulden. Het transport bedrijf heeft nauwelijks schade ondervonden." Daarmee was de officier van justitie het niet eens. „De men sen die de paketten hadden moeten ontvangen laten het nu wel uit hun hoofd zaken te doen met het transportbedrijf." Rechter Van der Heide wenste echter rekening te hou den met de leeftijd van de ver dachte. Ook het feit dat hij nog eerder nooit met justitie in aan raking was geweest, liet hij meewegen. Ten slotte had de man het financieel bijzonder zwaar, omdat hij op een geringe uitkering was aangewezen en waarschijnlijk nooit meer werk zou kunnen krijgen. Hij besloot daarom tot een voorwaardelijke geldstraf. Halfords viert feest met de opening van het 100-ste filial en dat merict u aan de één malige feestaanbiedingen! Kijk naar deze originele Bosch Carïel SC zak-telefoon voor het Europese GSM telefoonnet. Ligt lekker in de hand, past in de binnenzak, heeft een Extra: een agendafunctie en kostenteller! Uit te breiden met handsfree-unit en carkit voor autogebruik Compleet met accu en acculader. Wik van den Wijngaard kijkt toe hoe medewerkers van een ontstoppingsbedrijf de verstopping proberen te verhelpen. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17