'Kerkelijk grondvlak laat het nu afweten' R-bus geen alternatief voor stadsbus Kerkelijke vredesbeweging strijdt tegen eigenbelang Bouwstaking na vier weken 'buitengewoon lastig Kerk Samenleving Opstanding o Leiden Wedstrijdbal voor sportwethouder Eerste hoogleraar vrouwenhulpverlening in Leiden benoemd WOENSDAG 12 APRIL 1995 BUITENLAND KORT _liv\ Sovjetjoden Op de luchthaven Ben Goe- rion bij Tel Aviv arriveerde gisteren de vijftigste vlucht met joden uit de voormalige Sovjetunie die door de Inter nationale Christelijke Am bassade in Jeruzalem is geor ganiseerd. Aan boord van het El Al-vliegtuig bevonden zich 160 joden uit de Oekraïne. De Christelijke Ambassade werd opgericht uit protest te gen het besluit van de Ne derlandse regering de am bassade naar Tel Aviv te ver plaatsen. De vijftigste vlucht was bedoeld als Paasge- schenk. „Wij beschouwen het als een enorm voorrecht mee te kunnen werken aan deze moderne exodus van joden", aldus de Nederlan der Jan Willem van der Hoe ven, woordvoerder van de Christelijke Ambassade. Bijbel Een rechtbank in Parijs heeft gisteren de verspreiding ver boden van een bijbel die an ti-joodse passages bevat. In het commentaar worden de joden fanatiek genoemd en beschuldigd van de moord op Jezus. Twee priesters uit het bisdom Versailles hebben de gewraakte opmerkingen geschreven. Het is niet aan de rechter een oordeel over theologische vragen te vel len, zei rechter Marie-Claude Domb. Maar enkele opmer kingen kunnen volgens haar niet anders dan anti-joodse gevoelens aanwakkeren. Zij verwees naar het Tweede Va ticaans Concilie dat de theo rie herriep dat de joden ver antwoordelijk voor de moord op Christus zijn. Sierra Leone De twee overkoepelende or ganisaties voor missie en zending in Nederland heb ben de ministers Van Mierlo en Pronk gevraagd de Eu ropese Unie te laten bemid delen in de burgeroorlog in Sierra Leone. De rebellen die al een groot deel van het land bezet houden, rukken nu op naar de hoofdstad Freetown. Het land dreigt daardoor in een chaos te vervallen, aldus de Nederlandse Zendings raad en de Nederlandse Mis sieraad in een brief aan de ministers van buitenlandse zaken en ontwikkelingssa menwerking. Brattinga ziet mogelijkheden oecumenische samenwerking Met de oecumene aan de top van de christelijke kerken gaat het niet slecht. De christelijke kerken hebben het stadium bereikt waarop ze elkaar hebben leren kennen en weten wat ze gemeenschappelijk hebben en wat hen scheidt. De oecumene 'boven' is veel verder dan de oe cumene 'beneden'. avond op een bezinningsavond in De Zwanenhof te Ambt Del den. Deze avond over 'oecume ne in de praktijk' was georgani seerd door de afdeling Twente van de Mariënburgvereniging. De theoloog somde allereerst de struikelblokken en hinder nissen in de oecumenische toenadering tussen de christelij ke kerken aan de top op. In de verhouding tussen de rooms- katholieke Kerk en de oosterse orthodoxie zal de plaats van het gezag in de kerk verder moeten Vaak verwijt de basis de kerke lijke leiding dat zij niet opschiet. Maar als 'beneden' niet oppikt wat 'boven' bereikt is, dan krijgt 'boven' geen stimulans om door te gaan. Kortom: het kerkelijke grondvlak geeft te weinig gestal te c de die de top van de christelijke kerken al bereikt is. Dat stelde dr. Teije Brattinga, voormalig secretaris van de St. Willibrordvereniging, gister- worden opgehelderd en de wij ze waarop het primaatschap van de bisschop van Rome wordt uitgeoefend. In de relatie tussen de rooms-katholieke Kerk en de Lutherse kerken vormt de ambtskwestie een groot struikelblok. Tussen de Anglicaanse kerken en de rooms-katholieke Kerk is de priesterwijding van vrouwen een hindernis. En in de relatie tussen de reformatorische Ker ken en de rooms-katholieke kerk is al veel verbeterd. „Ze hebben afgeleerd vijandig tegenover elkaar te staan. Be nauwd zijn ze om van elkaar bekeerlingen af te snoepen. Maar de verschillen in de cultu ren zijn zo groot, dat ze voorlo pig nog niet bij elkaar komen." De kerkelijke vredesbeweging wil zich volgens IKV-secretaris Mient Jan Faber meer richten op de strijd tegen apathie i denken vanuit Enerzijds worden de geconfronteerd met alles wat er in de wereld gebeurt, anderzijds hebben ze de neiging daaruit al leen het goede te pikken en zich aan de verantwoordelijkheid voor anderen te onttrekken. Dit Bisschop van Londen De anglicaanse bisschop van Londen, David Hope, volgt John Habgood als aartsbisschop van York op. In de Anglicaanse Kerk wordt Hope daarmee na de aartsbisschop van Canterbury, John Carey, de hoogste gezags drager. Formeel is de Engelse koningin het hoofd van de kerk. laatste wordt versterkt door het huidige politieke klimaat. In de Europese Unie wordt alleen maar vanuit het eigenbelang gedacht. Faber zei dit na afloop van het jaarlijks gesprek van het In terkerkelijk Vredesberaad met de aangesloten lidkerken. Over die tegenstelling tussen de we reldwijde verantwoordelijkheid en de neiging om zich op het ei gen gebied terug te trekken moet in de komende tijd het ge- De kerken en de kerkelijke vredesbeweging mogen zich nooit terugtrekken, aldus Faber. „Door onze internationale con tacten van missie en ontwikke lingssamenwerking worden we dagelijks met die internationale realiteit geconfronteerd. Daar om moeten we onze achterban voorhouden dat wij erbij be trokken zijn en moeten blijven." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amstelveen-Buitenvel- dert(bw,Eben Haëzer): H. Wester hout te Zeist; te Nijkerkerveen: J. van Dijk te Tholen; door de PKV te Utrecht tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (provinciaal jeugdwerkadviseur): J.W. Drost, kan- Aangenomen: naar Driebergen: het beroep tot predikant met bepaalde opdracht (geestelijk verzorger van verpleeginrichmg Nassau Odijckhof en bejaardenhuis Sparrenheide): GJ. Martens, eervol ontheven predikant, wonende te Driebergen Toegelaten: tot de evangeliebedie ning: J.W. Drost, kandidaat te GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Hemelum (SoW) als pastoraal werker: W. Hordijk, pasto raal assistent te Nieuwendijk, die de ze benoeming heeft aangenomen. DE KERKBLADEN Op de werkkamer van domi nee P.J. van Midden uit Lisse staat een plank met rariteiten, die hij in de loop der jaren - doorgaans op reizen - verza melde. „Eén van die 'raritei ten' is een menselijke sche del", schrijft hij in het blad De Kruisvaan 'Het Leven leeft, niets gaat verloren, ik ben al bloem en hert en visch, en 'k ben pas wezenlijk geboren, als weer een vorrn begraven is...' Van Midden gelooft daar he lemaal niets van. „Er gaat van alles verloren en wat heb je het voetbal- i ik kijk 1795. Daarna werd om hy giënische re denen niet meer in ker ken begraven. Af en toe kijkt die schedel me aan e terug. Want daar ligt hoopje calcium, maar een heel verhaal." Als die schedel en Van Mid den elkaar bestuderen, denkt de predikant vaak na over de eindigheid van ons bestaan. „Die schedel vertelt niet dat er nog wel wat van een mens overblijft, maar dat een mens vergaat. Zoals de mummies van de farao's niet hun eeu wigheid onderstrepen, maar hun vergankelijkheid Dat brengt de dominee op Pasen. Wat belijden we dan ei genlijk? „Opstanding uit de doden. En niet de verjongings kuur 'Als grijsaard word je weer jong'. De Bijbel is heel voorzichtig en bijna kuis met grote woorden over de Op standing. Paulus schrijft in Fi- lippenzen 1:23: 'Ik verlang heen te gaan en met Christus te zijn, want dit is verreweg het beste'." 'Met Christus zijn' daar gaat het om, concludeert ook Van Midden. Hij geeft enkele regels weer van een versje, dat Johan Alberts ooit schreef over de dood. Dat eindigde met: Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING 199S 00(3 PETRUS INFOQQB (iKflLTfUiXI'in» Kjïi:K&IM zijn Paulus dat. En bij Hem wachten totdat God er iets nieuws van maakt. Wat? Ik heb geen idee. Ik laat Winnaars Dominee Z. de Graaf van Kat wijk aan den Rijn mag in de kerkbode graag wat filosoferen over zijn passie: het amateur voetbal. Hij kijkt met name te rug op een plaatselijke derby. „Wat me bijzonder opviel was de sportiviteit tussen de spe lers van beide elftallen. Harde duels, ja, met soms een trek of een duw, maar als vrienden het veld af. Soms armen om elkaar heen: oranje en blauw wit. Zo hoort het. Een voor beeld voor supporters, aan wie je je soms ergert. Een voor beeld ook in het amateurvoet bal, waar de laatste tijd steeds vaker wedstrijden gestaakt moeten worden, lees ik in de krant. Zo - zei iemand - waren er twee winnaars! Inderdaad, ga zo door, Katwijk en Quick Boys!" HHHHI LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Vw.lfoïS advertenties: 071-323 58 i amilieberichten: 023-317 33] I 023-320 21 ledactie: 071-321 92| loofdredactie: 071 - 315 92{ ADVERTENTIES /laandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-356 2] RUBRIEKSADVERTENTIES /laandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red Groot Leiden A.J.B.M.8randenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI hebben of dicap hebt gionale r gek 08860-82345 (Centr zijn (of een andere leeshai s een samenvatting van h 'ooHnformat N H U I Z ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuijvi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pai ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur< na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uur en 19.00-19.45 klasse I e r (voor vaders tot 21 .d Kinderafdeling: 14.30-19.00 u Afdeling hartbewaking (CCU)en i inacht geopend ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(- noten met kinderen. noten en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluite Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime t zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhet kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17. uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Commissie beroep en bezwaar.beslist: De R-bus mag voorlopig niet als vervanger fungeren van het openbaar busvervoer in de Leidse wijk Meerburg. Zeker tot het einde van de maand mei - wanneer de dienstregeling voor het jaar 94/95 ten einde loopt - moeten de ZWN-bussen van lijn 40 en 42 een lus blijven ma ken door de wijk. Dat heeft de Leidse commissie voor beroep en bezwaarschriften uitgespro ken. Vanaf vrijdag 21 april zullen op initiatief van de gemeente Leiden, het taxibedrijf Schutte en De Zijl Bedrijven (DZB) klei ne bussen rijden tussen het centraal station en het bedrij venterrein Roomburg, waar zich ook het asielzoekerscentrum bevindt. De R-bussen, waarin 24 passagiers passen, zullen ook in de wijk Meerburg stoppen. De gemeente Leiden ziet in de R-bus een uitstekend alter natief voor de stadsbus en wil eigenlijk vanaf de 21e april de bussen 40 en 42 niet meer een extra rondje laten maken door de wijk. De commissie beroep en bezwaar heeft daar met haar uitspraak een stokje voor gesto ken. De commissie luistert daar mee naar de bezwaren van wijkbewoners. Die vinden de R- bus een welkome service, maar toch niet de ideale vervanger van de stadsbus. In de eerste plaats kunnen zij niet met een strippenkaart in de busjes, maar moeten ze voor elke rit een apart kaartje kopen (dat 1,50 gulden kost en één uur geldig is). Tevens is het nog onzeker of de R-bus wel toekomst heeft. Het is namelijk nog onduidelijk of de vergunning voor de R-bus kan standhouden. Onder ande re de ZWN heeft aangekondigd bezwaar te zullen maken tegen de vergunning. Isolement De extra lus die de bussen 40 en 42 nu maken door Meerburg is al een noodoplossing, die vorig jaar september is afgedwongen door diezelfde commissie be roep en bezwaar. Toen liep de wijk Meerburg te hoop tegen het besluit van de gemeente om de verliesgevende buslijnen 60 en 61 te schrappen. Vooral de ouderen uit de wijk, die erg zijn aangewezen op de bus, be schouwden het verdwijnen van de stadsbus als een ramp en vreesden voor een sociaal isole ment. De commissie beroep en be zwaar ging uiteindelijk akkoord met het opheffen van de lijnen leiden» Een modeshow is voor Leidse raadsleden kennelijk interessanter dan een voetbaltoernooi onder het motto 'Leiden, stad van vluchtelin gen'. Zo'n twintig teams hebben al ingeschreven voor het toernooi op 7 mei. Maar aanvoerder A. Geertsema (VVD) van het gemeenteraadsteam slaagt er niet in voldoende spelers op de been te brengen. Dus riep hij gisteravond de hulp in van sportwethouder H. de Goede. De modeshow met vrouwelijke raadsleden als mannequins, die wordt gehouden op dezelfde dag als het voetbaltoernooi, zit Geertsema flink dwars. „Maar wij kunnen als gemeenteraad niet verstek laten gaan op dat toernooi", vond De Goede. En als steuntje in de rug overhandigde hij aanvoerder Geertsema een door hem gesigneerde wedstrijdbal. foto loekzuyderduin leiden» carolinev Vrouwen en geweld. Dat is het werkterrein van professor Anne- miek Richters, de kersverse hoogleraar in de vrouwenhulp verlening aan de Leidse Rijks universiteit. Richters is voor twee dagen in Leiden benoemd. Ze is als bijzonder hoogleraar verbonden aan de vakgroep vrouwenziekten, verloskunde en voortplanting. Richters is de eerste hoogleraar vrouwenhulp verlening in Nederland. Professor Richters is arts en studeerde ook af in de antropo logie, sociologie en filosofie. Zij werkte onder meer als arts en medisch antropoloog in Neder land, Libanon, Sri Lanka, Indo nesië, Barbados, Kenya en Ma lawi. Voor Artsen zonder Gren zen zette zij vorig jaar in Seraje- vo speciale teams op voor gees telijke hulpverlening aan oor logsslachtoffers. Aan de Leidse universiteit gaat Richters onderzoek doen naar specifieke gezondheids problemen van vrouwen. „Ik ben voor twee dagen aange steld, dus dat betekent dat niet alles zelf kan doen. DaaroJ zal ik me ook bezighouden de begeleiding van anderen het stimuleren van onderzoek. „Vrouwen en geweld is et breed thema dat je var schillende invalshoeken ku bekijkèn. Je kunt je richten de lichamelijke en psychisc gevolgen van geweld, naar zaken zoeken, maar je kunt kijken naar de maatschappel ke ontwikkelingen en de posi van vrouwen in verschillen culturen. Ik werk daarom mogelijk vanuit verschillen disciplines. „In Leiden zal ik regelma met vrouwen spreken die slachtoffer voelen van aller vormen van geweld. Ik doe werk binnen de polikliniek vo psychosomatische gynaecoloj en seksuologie van het AP Mijn eigen belangstelling ga uit naar geweld in conflictsiti ties. Ik denk erover in Seraje vervolgonderzoek te doen de positie van vrouwen, a ïdaar het toelaat." 60 en 61, r dat e dere stadsbus in elk geval een ronde zou maken door Meer burg. De gemeente heeft met frisse tegenzin die eis ingewil ligd: het rijden van zo'n lus zou te zeer drukken op de exploita tie. Mocht de gemeente echter besluiten de lus van lijn 40 en 42 uit de nieuwe dienstregeling (jaar 95/96) te schrappen, dan zal de commissie beroep en be zwaar zich opnieuw buigen over de kwestie. Vooralsnog rijdt de komende zes weken ge woon de stadsbus door Meer burg. Tijdelijke ontslagen dreigen bij installatiebedrijf leiden/regio» rudolf K Expositie Surinaamse binnenlanden leiden Stichting Ontwikkeling Binnen land Suriname (SOBS). De fo to's laten behalve natuur en be volking van de oerwouden ook beelden van de burgeroorlog tussen 1984 en 1990 zien. De expositie is te zien tijdens ope ningstijden van het Stadhuis. Een foto-tentoonstelling over de binnenlanden van Suriname is nog tot en met vrijdag te be zichtigen in de hal van het Stad huis in Leiden. De tentoonstel ling is een initiatief van de De kopers van nieuwbouwhuizen morren inmid dels volop. Iedere dag dat de al vier weken duren de bouwstaking doorgaat, kost hen geld. Bij in stallatiebedrijven en andere onderaannemers loopt het werk inmiddels geleidelijk vast. Zij ver wachten personeel tijdelijk te moeten ontslaan. En ook de bouwondernemers die de staking in het begin nog als een welkome adempauze za gen, krijgen er langzaam genoeg van. „Het zon netje schijnt en je hebt je bedrijf niet- om het stil te laten liggen." Eén van dg bedrijven die de gevolgen van de staking aan den lijve ondervindt is het Zoeter- woudse elektrisch installatiebureau lemco. Aan vankelijk kon lemco nog redelijk uit de voeten, maar sinds een week ligt dat anders. „Er lopen nu verschillende werkstadia af en we kunnen op een aantal plekken niet verder. Het wordt steeds moeilijker om monteurs aan het werk te houden. Het moment komt in zicht dat we mensen tijde lijk moeten ontslaan", zegt R. van Zeeland, lid van het managementteam van lemco. Hij noemt de staking 'buitengewoon lastig'. „Dit kost heel veel geld dat uiteindelijk door ie mand moet worden opgebracht. De eindgebrui kers van panden komen voor hogere rentelasten te staan. Wij werken met deelfacturaties, we stu ren steeds een rekening als een deel van het werk af is. Door de staking komt er ook bij ons minder binnen." Van Zeeland pleit voor arbitrage. „Ie mand moet er toch voor zorgen dat er een com promis komt." De Leidse bouwondernemer Frits Rijsbergen, directeur van de J F groep - waar ook bouwbe drijf Balkenende uit Lisse toe hoort - geeft toe dat in werkgeverskringen aanvankelijk niet erg zwaar werd getild aan de staking. „Dat was begin maart. Een regenperiode, dan kost het je geld om men sen aan het werk te houden. Het was bovendien een slappe tijd. Maar op lange termijn word je het zat." Rijsbergen, bij wie twintig procent van het personeel staakt, verwacht dat de acties niet heel lang meer duren. „Ik heb al eens gezegd dat we na Pasen weer volop werken. Daar blijf ik bij. het opgang komen r in Leiden wordt ge- de Van den Brande- 36 koopwoningen Nee, ik heb geen inzicht i van de onderhandelingen. Eén van de objecten wat staakt is een bouwplaats aa lerkade/Du Rieustraat, wa worden neergezet door bouwbedrijf Ooijeva met vestigingen in Haarlem en Leiden. Directeur P. Dekker van dat bedrijf verzucht dat een paar dagen staken wel vallen te overbruggen. Vier we ken zijn echter niet ineer in te lopen. „Dit is een hele grote strop. De kopers komen ook in proble men. De eerste huizen zouden voor de bouwvak klaar zijn. Het is niet waarschijnlijk dat we dat nog halen." Makelaar Max Sedelaar uit Sassenheim is voor zitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van makelaars. Hij zegt maar weinig klachten van kopers te krijgen, ook al heeft hij aardig wat nieuwbouw in portefeuille. „Het is on gelofelijk vervelend voor de kopers, Het kost ze veel geld, maar ze leggen toch de schuld niet bij de aannemers." Een koper die op voorwaarde van anonimiteit wel wil praten bevestigt dat. „Gelukkig kost het mij alleen mi i geld. Ik heb afgesproken mijn oude huis pas maand na oplevering van het nieuwe te verlati Het grootste probleem zit bij de inrichting. Je' afspraken maken met de stoffeerder, maar kan niet." Hoeveel geld de staking hem tot nut heeft gekost weet hij niet. In problemen komt er niet door. „Ik neem niet aan dat iemand huis koopt en vervolgens geen cent meer ke heeft." De bouwbond FNV is voorlopig vastbesloj door te gaan. Dat het aantal stakers in Leiden heel erg groot is, komt volgens stakingsleit Dick Mollema vooral doordat er niet zo heel wordt gebouwd. „In feite zijn er nog maar bouwplaatsen in de stad waar nog wordt gew< En er is een paar bedrijven waar niet wordt staakt. Dat heeft bijvoorbeeld te maken met eigen karakter van bouwbedrijven als Du waar mensen al lang werken en Burgy waai met leerlingen wordt gewerkt. Op andere piel werken bijvoorbeeld veel Katwijkers die tradil] neel al niet erg stakingsbereid zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16