Leiden Wethouder loopt 'een deukje op' Justitie eist ruim zeven ton terug van 'meesteroplichter' Veel hennepkwekerijtjes in Leiden Ik ben geen lieverdjemaar die overval heb ik niet gepleegd' m* - Licht op groen voor bezuinigingsoperatie Groenen-raadslid wil niet meer naast CD'er zitten WOENSDAG 12 APRIL 1995 15 CHEF n ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Geld gestolen uit woningen leiden Uit een woning aan de Hannie Schaftstraat in Leiden is gisteren 5000 gulden ontvreemd. Eenzelfde geldbedrag ver dween uit een huis aan de Diamantlaan. Bovendien werden daar ook nog sieraden weggenomen. In beide gevallen kwamen de dieven vermoedelijk binnen via de zogeheten 'flippermetho- de'. Houten paard weer op stal leiden Het houten paard, dat enige tijd geleden werd gestolen uit het restaurant van McDonald's aan de Beestenmarkt, staat weer op stal. De eigenaar werd gisteren gebeld met de medede ling dat het beest op het Kort Galgewater stond. Dat bleek te kloppen. Over de reden van de diefstal tast men nog volledig in het duister. ANNO 1895 Donderdag 11 April Het is hier ter stede niet zooveel meer als vroeger de gewoonte der slagers om tegen Paaschen hunne versierde paaschossen door de straten den volke te vertoonen. Men zag die dieren dan met statigen tred door de stad drentelen of wel voor het laatst nog eens in levenden lijve tentoongesteld worden, alvorens zij den weg van het rundvleesch gaan. De heer C. Maastricht, vlees- chhouwer aan de Haarlemmerstraat hoek Bakkersteeg, heeft thans iets anders toegepast om de aandacht te vestigen. In zijn winkel hangen of liggen drie groote runderen, een kalf en een schaap, voorzien van het merk van de vleeschkeuring. ANNO 1970 Vrijdag 10 april „Dat zie je wel meer: de eerste baby komt vaak wat moeilijk". al dus burgemeester Van der Willigen gistermiddag in het Leidse stadhuis. De „boreling" waar de burgemeester over sprak, was het boekje „Majolicavondsten in en om Leiden" van de hand van de heer Dingeman Korf. Het is het eerste deeltje van een se rie publikaties over Leidse cultuurfacetten, waar wethouder San- nes van Culturele Zaken, als zes jaar geleden het plan voor op perde. De voorjaarsnota, waarin een bezuinigingsoperatie van bijna 19 miljoen gulden is verwerkt, heeft gisteravond ongeschon den de eindstreep gehaald. Zelfs de WD, de grootste oppositie- jartij, stemde voor, ondanks iet feit dat een van de maatre gelen uit het stuk volgens frac- ievoorzitter A. Geertsema een astenverzwaring voor-de-Leidse lurgers kan gaan betekenen. Geertsema doelde op de over- Iracht van het waterbedrijf van le EWR aan het Haagse water- ledrijf. De gemeente Leiden ïaalt door deze transactie via omweg een voordeel van •en miljoen gulden binnen naar tegelijkertijd dreigt een 'erhoging van het watertarief roor de burgers. WD'er Geert sema wil die lastenverzwaring compenseren door met ge noemd voordeel het tarief van de onroerend-zaakbelasting wat te verlagen. De WD kreeg voor dit voorstel echter alleen steurt SP en Leiden Weer Gezel lig/De Groenen. De collegepar tijen zijn er op tegen om het jeld in te zetten voor lastenver- ichting omdat er dan weer voor een miljoen gulden moet wor den bezuinigd. Het verst in zijn kritiek op de voorjaarsnota ging SP-voorman C. Vergeer. Hij vroeg in een mo tie om een nieuwe voorjaarsno ta. Daarin moeten wat de SP'er betreft de bezuinigingen op on der meer de bibliotheek, het schoolzwemmen, de vrouwen opvangcentra en de woonruim teverdeling ongedaan worden gemaakt. Wethouder J. Walenkamp ICDA) ging nauwelijks in op de critiek van Vergeer. Hij stelde /ast dat de SP, de felste tegen stander van het college, de Bouwstaking De kopers van I O nieuwbouwhuizen morren inmiddels volop. De bouwstaking, die al vier weken duurt, kost elke Speedboten A O Koninklijk Ne- I -/ derlands Water- sportverbond wil speedbo ten weren van het Braas- semermeer. 'De situatie wordt steeds gevaarlijker'. Vijfjaar geëist tegen Leidenaar wegens beroving PTT-wagen haarlem/leiden arthur maandag Vijf jaar gevangenisstraf. Dat eiste officier van justitie mr. R. Veldhuisen gistermiddag bij de rechtbank tegen een 26-jarige inwoner van Leiden. De man wordt verdacht van betrokken heid bij de overval op een PTT- auto in Haarlem. Bij de overval werd een grote hoeveelheid waardepapieren buitgemaakt. De Leidenaar ontkent iets met de zaak van doen te hebben. De overval had op 26 januari vorig jaar in het industriegebied Waarderpolder in Haarlem plaats. De vrachtauto was op weg van een PTT-vestiging al daar naar het expeditieknoop punt op de Westergracht. In de wagen bevonden zich waarde papieren, zoals postzegels, strippen- en telefoonkaarten en ook kentekenbewijzen. De no minale waarde wordt op 3,8 miljoen gulden geschat. Twee mannen dwongen de chauffeur met een over de weg gereden vrachtauto tot stoppen. Een ruit van het PTT-voertuig werd met een moker ingesla gen, waarna de wagen naar een loods op de Nijverheidsweg werd gedirigeerd. Daar werd de chauffeur, die ook met een vuurwapen was bedreigd, ge boeid achtergelaten en verdwe nen de daders met een in Lei den gestolen kleine vrachtauto. Een dag later werd deze wa gen brandend bij Sassenheim aangetroffen. Een deel van de buit, die kennelijk van mindere waarde was, werd daar terugge vonden. Ook de tachograaf van het voertuig bleek nog intact. Op basis daarvan stelde de poli tie in samenwerking met het ge rechtelijk laboratorium vast dat met de de wagen een rit is ge maakt, waarbij gedurende twin tig minuten een stop is gemaakt bij een bedrijf in Warmond. De verdachte Leidenaar is mede-eigenaar van dit bedrijf. Een werknemer verklaarde later dat zijn baas hem op de dag van de overval vrijaf had gegeven. Die dag zou een aantal dozen met onbekende inhoud zijn af gevoerd. Verder stelde de chauf feur van de PTT-auto na het zien van een foto van de ver dachte dat dit de dader zou kunnen zijn. Tien jaar Officier Veldhuisen wees tevens op telefoontaps die duiden op verdachte activiteiten van de Leidenaar. „Als ik opgepakt wordt, moet ik tien jaar zitten", viel onder meer op de band te beluisteren. Daarnaast wees de officier er ook op dat de man, die een GAK-uitkering had. na de overval een stacaravan en een Alfa Romeo kocht. Veldhuisen achtte het bewijs geleverd en sprak over een pro fessionele overval. „Geolied, maar ook grof en intimide-. rend." De Leidenaar ontkende in alle toonaarden iets met de zaak te maken te hebben. Tot de officier: „Man hou toch eens op, doe toch eens gewoon." En tegen de rechtbank: „Ik ben geen lieverdje, daar gaat het niet om, maar ik heb die overval niet gepleegd." Advocaat mr. M.G. Evers vond het bewijsmateriaal 'te dun'. Volgens hem is de foto herkenning twijfelachtig en geldt hetzelfde voor het rapport over de tachograaf. De verkla ring van de werknemer van de Leidenaar is volgens de raads man 'ongeloofwaardig'. Deze getuige zei eerst op een maan dag vrijaf te hebben gehad, maar stelde zijn verklaring bij toen bleek dat de overval op een woensdag plaats had. Evers vroeg bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs dan ook vrij spraak. De rechtbank doet op 25 april uitspraak. plannen voor ruim 16 miljoen gulden wél steunde. Volgens Walenkamp zit daar politieke winst voor het college in. Van de collegepartijen kwam weinig verzet tegen de voor jaarsnota. Vooral van Groen Links werd vooraf het nodige verwacht. Fractieleider R. Peet- ers had immers in de raads commissie flink stelling geno men tegen de bezuinigingen op de opvangcentra. Bovendien zint het bestuur van haar partij al enige tijd op een referendum over de bezuinigingen op het schoolzwemmen In de moties van de college partijen wordt echter alleen maar gevraagd om nader on derzoek naar de gevolgen van de verschillende bezuinigingen. SP'er Vergeer vindt dat hiermee de wereld op zijn kop wordt ge zet. Volgens de socialist hoort een politicus niet in te stemmen met bezuinigingen waarvan hij de gevolgen onvoldoende kent. Maar zoals wel vaker gister avond was hij een roepende in de woestijn. Uit het debat kwam verder naar voren dat collegepartij CDA en oppositie partij WD van de takendiscus sie die aan de voorjaarsnota vooraf is gegaan gaarne 'een permanente' zouden maken. CDA-fractievoorzitter P.Klück zei dat hij nog wel wat voorstel len in petto heeft in de toe komst. Van hem mogen alle ta ken die de gemeente wettelijk niet is verplicht te vervullen, ter 'discussie worden gesteld. PvdA- wethouder H. Koek reageerde onmiddellijk. Zij voorspelde dat haar partij dan wel eens flink zou kunnen gaan botsen met het CDA. Ook Peeters van Groen Links wil niet dat ge meentelijke taken permanent op de agenda staan. Geen moties van wantrouwen tegen Van Rij De 'scherpste' oordelen over het gedrag van wethouder T. van Rij in de advertentie-affaire kwamen gisteren niet van de oppositie, maar van D66, het CDA en van zijn ei gen PvdA. D66-fractieleider O. Welling sprak van 'een deukje in de geloofwaardigheid van de heer Van Rij'. R. van Opijnen van de PvdA noemde de hulp van Van Rij bij het opstellen van een advertentie van de Katwijkse aan nemer Van der Plas 'een uitglijer' en CDA'er P. Kluck vond het 'naïef en onhandig'. leiden aad rietveld De afdeling wapens en drugs legt beslag op zo'n 120 planten, gekweekt in een slaapkamertje. Sinds een aantal weken besteedt de politie meer aandacht aan de kleine huiskweker. foto henk bouwman leiden annet van aarsen Op de trap naar de voordeur is de weeë, zoete geur van cannabis al waar te nemen. Een duidelijk geval. Anders dan de buur vrouw, die voor de deur een paar viooltjes heeft staan, plantte deze Leidenaar iets an ders in zijn bloempotten. Zo'n 120 hennep planten, bij elkaar zo'n zevenduizend gul den waard, staan professioneel opgesteld in een klein slaapkamertje. Boven de planten - reeds in bloei - hangen grote assimila tielampen. De ramen zijn dichtgespijkerd opdat de planten niet op ongewenste mo menten licht krijgen. Een paar grote venti latoren zorgen voor luchtverversing. Volgens Erik Hengsdijk van de afdeling drugs en wapens, politie Leiden/Voorscho ten moeten er tientallen, zo niet een paar honderd van deze kleine weedplantages in de stad te vinden zijn. Lange tijd deed de politie weinig aan dergelijke praktijken maar de laatste maand zijn er zo'n tien in vallen geweest. Maandag was het een druk ke dag, holden de mensen van drugs en wa pens van deur naar deur. In totaal vier kwe kers kregen zo bezoek. „Softdrugs had weinig aandacht van de politie. We hebben er in het verleden niet of nauwelijks iets aan gedaan", zegt Hengsdijk. „Maar de laatste paar weken zijn we er drukker mee bezig. Het wordt een beetje gestuurd door justitie en de politiek. Kijk maar naar het strengere koffieshop-be- leid in Leiden." Een flinke hoeveelheid nieuwe informatie die de afdeling drugs en wapens de laatste tijd bereikte, was daar naast aanleiding voor de reeks invallen bij hennepkwekers. Het telen van cannabis is nog steeds een misdrijf volgens de opiumwet. Er staat een straf op van maximaal twee jaar cel en hon derdduizend gulden boete. De uiteindelijke straffen, die de afgelopen tijd aangepakte kwekers krijgen, zullen echter vele malen lager zijn. „Maar we hebben geen idee hoe veel de officier van justitie gaat eisen", zegt Hengsdijk. Wat hem betreft zijn de kleine kwekers, die de afgelopen tijd door de mand vielen beslist geen criminelen. Een deel van de oogst gaat op aan eigen ge bruik, de rest verkoopt de huiskweker vaak door aan koffieshops. Voor de politie is het wel eens een moei lijke zaak om een grens te trekken. Onoffi cieel wordt gezegd dat het kweken van 49, 50 planten nog voor eigen gebruik zou kun nen dienen. Maar bij de invallen van maan dag werden in één huis slechts 43 planten in beslag genomen. En soms verschijnen er voor de rechter mensen, die maar een stuk of 20, 30 planten in hun huis hadden staan. „Er is geen echte richtlijn", zegt Hengsdijk. De situatie in Nederland vindt hij per soonlijk een beetje hypocriet. Kopen bij de koffieshop wordt gedoogd, de bevoorrading via de achterdeur niet. Maar het proefbal lonnetje dat minister Sorgdrager een paar maanden geleden opliet - het toestaan van de teelt in Nederland en het tegengaan van invoer uit andere landen - ziet hij niet echt zitten. „Ikzelf ben er tegenstander van om de boel vrij te geven", aldus Hengsdijk. Het oprollen van hennep kwekerijtjes is een betrekkelijk eenvoudige zaak. Zodra de informatie binnen is - via de Criminele In lichtingen Dienst, eigen onderzoek of klachten van omwonenden over 'stank' - kunnen de mensen van drugs en wapens in principe aan de slag. Anders dan bij pan den, waar gehandeld wordt in harddrugs, is er geen lang vooronderzoek nodig. „Hard drugspanden, waar nog steeds onze priori teit ligt, willen we wel eens dagen, weken observeren. De eerste maanden van dit jaar hebben we achttien zaken onder handen gehad en dat vergt veel tijd. Bij een hennep kwekerijtje is het veel eenvoudiger. Daar kan de boel niet door het toilet gespoeld worden. Het zijn hele rustige operaties. We rammen geen deuren in, we bellen gewoon aan. En vaak wijst de bewoner dan gelijk waarde boel staat." De moties van wantrouwen die SP en Leiden Weer Gezellig/De Groenen hadden aangekondigd kwamen gisteravond in de raadsvergadering niet op tafel. Burgemeester en wethouders vonden dat er eigenlijk hele maal niets aan de hand was. De wegens ziekte teruggetreden wethouder Van Rij hielp in fe bruari de Katwijkse bouwer Van der Plas met het opstellen van een advertentie, waarin mensen werden opgeroepen bij het refe rendum vóór de bouw van 28 appartementen in de achtertuin van het koninklijk militair inva lidenhuis te stemmen. Van Rij vond dat achteraf zelf ook dom. Maar volgens burgemeester Goekoop was er aan de handel wijze van de wethouder niets fout of'oneerbaar'. Volgens WD-leider A. Geert sema ging Van Rij - die ook nog zelf naar het advertentiebureau in Zandvoort ging om de adver tentie te controleren - bij zijn hulp aan de bouwer wel degelijk over de streep. „Een wethouder behoort met een contractpart ner van de gemeente dit soort relaties niet te hebben", vond de WD'er. Maar ook daar was de burgemeester het niet mee eens. „Collega Van Rij heeft Van der Plas geholpen, hij heeft ook anderen geholpen. Hij heeft daarmee naar het oordeel van het college de belangen van de gemeente allerminst geschaad." Hoe het logo van de gemeen te in de overigens anonieme ad vertentie van Van der Plas te recht kwam werd ook gister avond in de gemeenteraad niet duidelijk. Goekoop zei geen en kele reden te hebben om te twijfelen aan 'de visie van colle ga Van Rij', dat hij er in ieder geval niet op had aangedron gen. R. Lap van het advertentie bureau in Zandvoort zegt dat het Van Rij was die op plaatsing van het logo aandrong. M. Vlasveld van LWG/De Groenen vroeg in een motie nog een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken. Maar omdat overduidelijk was dat dat voorstel het niet zou halen trok zij op aanraden van SP'er C. Vergeer die motie in. Vergeer kondigde aan, dat hij de zaak opnieuw aan de orde zal stellen als Van Rij terugkeert als wet houder. WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerii Winkelier moet boeten voor foldervervuiling leiden wim koevoet >r Vs Wethouder J. Laurier (Groen Links) heeft gisteravond in de raadsvergadering aangekondigd op te zullen treden tegen de Iq winkelier die afgelopen zater dag folders heeft laten uitdelen inde Leidse binnenstad. Laurier reageerde hiermee op een op roep van SP-fractievoorzitter C. 'ergeer. Vergeer drong aan op sancties egen de niet met naam ge noemde middenstander nadat hij had geconstateerd dat enke le straten in het centrum op za terdag en de daarop volgende koopzondag waren bezaaid met folders, die een korting van tien procent in het vooruitzicht stel den. Wethouder Laurier erkende dat er regels zijn over folders. Vol- jgens de wethouder is de afzen- i der verantwoordelijk voor de C troep die met de folders is ge- rnaakt. Hij noemde het geval waarvoor Vergeer aandacht M*r°eg 'rijp voor sancties'. den haag/leiden herman joustra Hij mag dan in Nederland be kend staan als meesteroplich ter, toch liep Heer Olivier weer tegen de lamp na zijn zoveelste zwendel. De officier van justitie eiste gisteren voor de Haagse rechtbank een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar te gen 55-jarige 'sjoemelaar' uit Nieuw-Vennep, omdat hij in 1990 voor 1,5 miljoen gulden aan omzetbelasting terugvroeg èn kreeg van de belastingen terwijl hij daar geen recht op had. Binnen die termijn moet hij bovendien ruim zeven ton terugbetalen. Eerder al had de fiscus net op tijd acht ton van het bedrag kunnen terugvorde ren. De Nieuw-Venneper, die de ontbrekende zeven ton voor een groot deel zou hebben ge- investeerd in andere zaken, was gisteren overigens niet aanwezig in Den Haag. Hij zou ziek zijn en in het buitenland verblijven. Dat weerhield de of ficier van justitie er niet van flink van leer te trekken. Bo vendien had de man een paar jaar terug zijn praktijken al be kend. De feiten: de Nieuw-Venne per had met behulp van een boekhouder in 1990 tot drie maal toe facturen vervalst ten behoeve van een eigen BV'tje in Leiden dat in van alles han delde, onder meer in tv's en klitteband.. De facturen betrof fen leveringen aan de BV die nooit hadden plaatsgehad. De man vroeg echter doodleuk voor in totaal ruim 1.5 miljoen aan omzetbelasting terug van de belastingen. De betrokkenheid van de man bij een soortgelijke zwen del met een obscuur bedrijfje in Amstelveen kon volgens de officier niet worden bewezen Bovendien had de Nieuw-Ven neper ontkend hiervan af te weten. Omdat het onderzoek naar de handel en wandel van beide bedrijven, nadat de FIOD de zwendel had ontdekt, veel te veel tijd in beslag had geno men. meende de officier dat slechts een voorwaardelijke ge vangenisstraf op zijn plaats was. Dat lange wachten was reden voor de verdediging van de op lichter om vrijspraak te vragen. En als dat niet mogelijk was, zo betoogde de raadsman, dan zou toch minstens een regeling moeten worden getroffen voor terugbetaling aan de fiscus. Zijn cliënt, de meesteroplichter zat al geruime zonder geld, omdat eerdere bedrijven van hem inmiddels failliet waren gegaan. Tegen de bóekhouder, een 53-jarige man uit Voorburg, die de oplichter behulpzaam zou zijn geweest met het vervalsen van de facturen, eiste de offi cier van justitie eveneens een voorwaardelijke gevangenistraf van een jaar met een proeftijd van twee jaar. De man moet bovendien 46.000 gulden te rugbetalen aan de belastingen. Dat was het bedrag dat hij van de oplichter voor zijn mede werking zou hebben gekregen. De boekhouder ontkende ech ter ooit iets van de zwendel te hebben geweten. „Ik wist van zijn reputatie, ik heb altijd ge probeerd afstand te bewaren. Maar hij heeft me er gewoon ingeluisd met zijn charmante maniertjes." De rechtbank doet uitspraak op 25 april. Gestolen auto teruggevonden De politie heeft een gestolen auto teruggevonden. De wagen, die geparkeerd stond aan het Marowijnepad in Leiden, viel nogal op doordat de ruiten wa ren vernield. Ook de deur bleek ontzet. De auto is waarschijnlijk in de nacht van maandag op dinsdag ontvreemd. Bus botst tegen snorfiets Een 14-jarige jongen uit Leiden is gisteren licht gewond geraakt, doordat de snorfiets waar hij achterop zat werd aangereden door een bus. De bestuurder van de snorfiets, een 16-jarige Leidenaar, bleef ongedeerd. De aanrijding had plaats op de kruising van de Sumatrastraat en de Antillenstraat. De bus chauffeur, een 29-jarige Leide naar. wilde de Antillenstraat in draaien en zag de brommer over het hoofd. leiden wim koevoet Het raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen wil niet langer naast haar collega D. Meijer van de Centrumdemocraten zitten. Vlasveld vroeg de raadsleden gisteravond mee te werken aan een andere verdeling van de ta fels en stoelen in de Raadszaal. „Ik ben vandaag jarig en ik wil van de gemeenteraad een ande re stoel hebben." Vlasveld vindt dat de politieke denkbeelden van haar partij zo weinig hebben te maken met het gedachtengoed van ex treem-rechtse groeperingen als de Centrumdemocraten dat ze niet langer de buurvrouw van Meijer in de raadszaal kan zijn. Zij vindt dat de WD-fractie maar moet opschuiven. „Die partij heeft de récente verkie zingen voor de Provinciale Sta ten gewonnen door in te spelen op vreemdelingenhaat en is dus qua opvattingen al opgescho ven richting CD." Vlasveld kan dan zelf naast de fractie van Groen Links plaats nemen. Burgemeester C. Goe koop zegde Vlasveld toe haar verzoek in behandeling te zul len nemen. Wethouder R. Hille- brand (PvdA), die de zieke Van Rij vervangt, bood Vlasveld aan zijn tafel en stoel aan, naast de andere leden van de PvdA-frac- tie. Die zijn onbezet zo lang hij plaats neemt op de wethou- dersstoel van Van Rij. Vlasveld maakte onmiddellijk gebruik van dit aanbod. Meijer deed er het zwijgen toe. Ook de WD ging niet in op de door Vlasveld bepleite stoelendans. MES - Na een tip heeft de politie gisteren in de Driftstraat een dronken man aangehouden. Volgens de beller zou de man met een mes zwaaien. Het bleek te gaan om een 35-jarige leidenaar. De man had zelfs twee messen op zak en was in het bezit van een klei ne hoeveelheid heroïne. Hij is aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15