Rondvliegende ruimterommel gevaarlijk voor astronauten r 1 Wetenschap Spanning en avontuur met korreltje zout 4 8 WOENSDAG 12 APRIL 1995 ivo REDACTIE. SASKIASTOELINGA 023-1 f Een satelliet komt vrij uit zijn beschermend omhulsel. De afgeworpen delen voegen zich bij het ruimtevuil. foto gpd Het is bekend: waar de mens ooit kwam daar werd het een zooitje. Zelfs in de ruimte geldt die traditie; het enige verschil met de giftige puinhopen hier op aarde is dat on ze vuilnisbelten buiten de aarde peperdure zijn. Zo staat op zes plaatsen op de maan voor een slordige tweehonderd miljard gul den aan afgedankt Apollo-materi- aal uit het 'maan-tijdperk' van juli 1969 tot december 1972. BEN APELDOORN GPD We hebben het dan over: kruiwagentjes, 'Lunar Rovers', weggesmeten ruimtepak- ken, handschoenen en schoenen, ruim tehelmen, lege brandstofcellen, lanceer- platforms, tv-camera's, meet- en obser- vatieapparatuur en fototoestellen van het merk Hasselblad. Om nog maar te zwij gen van al die plaatsen waar, vóór en na de bemande maanvluchten, onbemande sondes al dan niet zachte landingen maakten om de maanbodem te verken nen of er te pletter sloegen na een serie gedetailleerde oppervlakte-foto's naar de aarde te hebben overgeseind. Venus bergt de resten van enkele sondes die vrijwel direct na de landing door de extreme omstandigheden daar simpel weg stuk gingen en op Mars landden in 1976 twee ruimterobots, de 'Vikings', die op kleine stukjes Marsoppervlak zochten naar organisch materiaal. Verder ijlen er vele tientallen sondes door zowel de in terplanetaire als de interstellaire ruimten en bevinden er zich honderdduizenden grote en kleine fragmenten in hoge en la ge banen rondom onze eigen planeet. Dat laatste wordt een steeds grotere bron van zorg, want de snelheid waarmee de fragmenten om de aarde bewegen ligt in de orde van grootte van tien kilometer per seconde. Bij dergelijke snelheden zijn deeltjes ter grootte van een zandkor rel dodelijk voor een astronaut die toe vallig net met een ruimtewandeling be zig is; deeltjes ter grootte van een knikker slaan met gemak door de buiten- en bin nenwand van een Space Shuttle of een ruimtestation heen en kunnen het ver schil betekenen tussen leven en dood van een complete bemanning. Dodelijk Bij elke lancering van één of meerdere satellieten in een baan om de aarde komt rommel vrij die vervolgens onge controleerd mee gaat doen aan het 'baantjes trekken'. Volgens de wet van de kansberekening zullen er op een gegeven moment ook onderdelen met elkaar in botsing komen, die daardoor uit elkaar geslagen worden in kleinere fragmenten. Dat leidt tot steeds meer puin en gevaar. Met de statistiek daarvan heeft een team onderzoekers in Italië zich het afgelopen jaar beziggehouden. Hun resultaten wer den gepubliceerd in de 'Journal of Geop hysical Research'. Geofysicus Alan Har- ris, verbonden aan het Jet Propulsion La boratory (JPL) in Californië zet de zaken nog eens op een rij in het wetenschaps blad 'Nature' van maart. Een van de opmerkelijkste conclusies van de Italianen is dat er rond het jaar 2Ó20 gemiddeld genomen één dode ruimtevaarder per ruimte-mensjaar zal zijn te betreuren. Dus: als 365 astronau ten gedurende een jaar elk een dag 'ruimtevaren' dan zal één van hen, statis tisch gezien, dodelijk worden getroffen door een deeltje van menselijke makelij. Harris rekende ook kansvergelijkingen uit met typisch aardse omstandigheden. Nu, in de jaren negentig, is de kans dat een astronaut dodelijk wordt getroffen door ruimtevaart-puin minder dan tien procent van de kans betrokken te wor den bij een verkeersongeluk op aarde. Over 25 jaar zal die kans zijn vergroot tot meer dan het tienvoudige. Dan maakt het dus niet meer zoveel uit of je in een raket of in een auto stapt. Zo leert althans de statistiek. Maar er moet, vindt Harris, één groot voorbe houd worden gemaakt: niemand weet immers precies hoeveel deeltjes er met elke lancering ongecontroleerd vrijko men. De gevaren kunnen over een aantal jaren wel eens vele malen groter uitpak ken dan nu is berekend. In de naaste toekomst zal blijken welke tol de ruimtelijke vervuilers werkelijk zul len gaan betalen. En dat zou best eens een heel hoge kunnen zijn. Meteorieten, indringers en kosmische inslagen in Planetarium en Omniversum HAARLEM SASKIA STOELINGA Een reis om de maan a la Jules Verne. Spanning en avontuur in ruimte en tijd. Zowel het Artis Planetarium in Amsterdam als het Omniversum in Den Haag experimenteren met het heelal. Wat bevindt zich achter de ster ren? En daarachter en dan daar weer achter? Voor ons mensen zijn de andere planeten in ons zonnestelsel te warm of te koud. Zuurstof ontbreekt of er zijn gif tige gassen. Maar wie zegt dat daar toch geen schepselen be staan? Bezoekers worden op science fictionachtige wijze meege troond naar boven. Het Omni versum zoekt daar naar vreem de schepselen, terwijl in het Pla netarium de aardbewoners on der vuur worden genomen. Want de aarde ligt onder vuur. Meteorieten, kometen, plane toïden bedreigen onze planeet. Kosmische inslagen zijn even onvermijdelijk als aardbevingen en overstromingen. Inmiddels is bekend dat er da gelijks een stuk of vijftig steen klompen van minstens vijf me- Is daar iemand? ter groot op korte afstand langs de aarde suizen. Door jacht te maken op potentiële indringers, kan het gevaar lang van tevoren worden onderkend. Zou er ooit een planetoïde worden ontdekt op een botsingskoers met de aarde, dan is het misschien mo gelijk het projectiel te vernieti gen of af te buigen in een veilige baan. i foto omniversum Dat het er in het zonnestelsel soms hevig aan toe gaat, blijkt uit de zwaar bekraterde opper vlakken van de maan en de pla neten. Misséhien hebben kos mische inslagen zelfs het ont staan van leven op aarde moge lijk gemaakt: ijzige kometen zorgden voor de aanvoer van vvater; aminozuren op het heel al werden op meteorieten mee gevoerd naar het aardopper vlak. Waar of niet waar, aan al deze onderwerpen wordt uitgebreid aandacht besteed. De driedi- mensionele beelden zorgen voor de illusie dat je door de ruimte zweeft. Meteoren schie ten langs de hemel, planetoïden tuimelen door het heelal en he mellichamen komen met elkaar in botsing. Vliegend door een ijskristal lijkt het of de watermo leculen je in het gezicht slaan. Spanning en avontuur met een korreltje zout. Omniversum, President Ken- nedylaan 5, Den Haag. Open: di t/m do van 11.00 tot 16.00 uur en vrij/za/zo van 11.00 tot 21.00 uur. Het speciale pro gramma 'Is daar Iemand' is van di t/m do om 16.00 uur te zien en vrij/za/zo om 19.00 uur. Artis Planetarium, Kerklaan 38-40, Amsterdam. Open: da gelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Het speciale programma 'Doelwit Aarde' wordt ver toond om 13.00 uur en 15.00 w E R Weersvooruitzicht DONDERDAG 13 APRIL HET DOOR HANS VAN ES Hoewel er al sinds het begin van de achttiende eeuw systematisch weerkundige waarnemingen wor den verricht, stelde de weersver wachting tot ver in de negentien de eeuw weinig meer voor dan het bekende 'natte vingerwerk'. De eerste primitieve weerkaarten dateren uit het midden van de vorige eeuw, toen er voor het eerst gebruik kon worden ge maakt van moderne hulpmidde len, zoals de telegrafie. De me teoroloog Buys Ballot tekende zijn eerste weerkaart in 1852. Zo'n kaart liet de posities van ho- ge-en lagedruk zien, van waaruit slechts een inschatting kon wor den gemaakt voor het weer van de volgende dag. Toch werd er al spoedig na de oprichting van het KNMI (1857) een stormwaar- schuwingsdienst ingesteld voor de scheepvaart langs de Neder landse kust. De basis voor de moderne meteorologie werd gelegd door de Noor V. Bjerknes, die in de jaren '30 van deze eeuw nieuwe begrippen in troduceerde omtrent de dynamiek van depressies, fronten en lucht soorten. Met de nieuw verworven kennis over de werking van de at mosfeer en de verplaatsing van weersystemen, werd de weersver wachting al een stuk betrouwbaarder. Voorlopig ging men niet verder dan een vooruitzicht voor de komende 24 uur. Dat kon ook moeilijk, want rekenen aan het weer was in die tijd puur handwerk en vergde enorm veel tijd. Het werkelijk opgetreden weer was de berekeningen altijd voor. De kwaliteit van het weerbericht werd vooral bepaald door de kennis en het 'Fingerspitzengefühl' van de dienstdoende meteoro loog. Door de introduktie van moderne rekenmachines (computers) maakte de weerverwachting na de Tweede Wereldoorlog een grote sprong vooruit. Inmiddels was er dankzij de luchtvaart veel meer in zicht gekomen in het gedrag van de hogere lagen van de atmosfeer. Het begrip straalstroom - het sterke windmaximum op 5 tot 10 kilo meter hoogte - bleek onlosmakelijk verbonden met de weersontwikke ling aan de grond. Naast de gebruikelijke grondweerkaart werden nu ook de stro- mingskaarten voor de hogere niveaus gebruikt voor het maken van een weersverwachting. In een volgende artikel wil ik nader ingaan op cfe allernieuwste ontwikkelingen. Actueel: Er verandert tot aan het Paasweekeinde nog niet veel aan. het weer. Het blijft goeddeels droog, wolkenvelden en zon wisselen el kaar af en het kwik schommelt overdag rond 13 graden. Vanaf zater dag wordt het wisselvallig en frisser. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust vrij veel bewolking, van tijd tot tijd buien en vooral in het noorden ook flink wat wind. Met name in de om geving van Oslo droog weer en geregeld opklarin gen. Middagtemperatuur van 5 graden plaatselijk in het noorden tot 11 in het zuiden. Zweden: Perioden met zon, maar vandaag met name in het zuidoosten ook wolkenvel den en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur vandaag van ongeveer 2 graden in het noorden tot rond 11 in het zuiden; morgén vooral in de noor delijke helft zachter. Denemarken: Geregeld zonneschijn, vooral morgen ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur 10 tot 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, in het noorden van Ierland én in Schotland ook wolkenvel den en vandaag mogelijk nog wat regen of motregen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, in Engeland van daag plaatselijk enkele graden hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur van 11 tot 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur van daag van 13 graden in het uiterste noor den tot rond 17 in de Vendee en rond Clermont-Ferrand. Temperatuur op 1000 meter hoogte in de Vogezen en de Jura enkele graden boven het vriespunt. Portugal: In het noorden vrij zonnig en droog, in het zuiden geregeld wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. Maxima van 22 in de Algarve tot 30 plaatselijk in het noorden. ven nul, op 2000 meter in de Zuidduits Alpen iets eronder. Zwitserland: Aan de'noordkant van de Alpen veel bel wol king, droog, 12 tot 16 graden, aa_ de zuidkant perioden met zon en circ 20 graden. Temperatuur op 2000 metf Is hoogte rond het vriespunt. Oostenrijk: Wolkenvelden en vrijwel overal droog' Middagtemperatuur in de dalen ongfin veer 13 graden, morgen iets Temperatuur op 2000 meter hoogte iet£r. onder nul. DONDERDAG 13 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 20 Maapop 18.17 MaanonderOb Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 03.00. 15.11 -02.33 14 Laag 11.00 23.46 10,41 23 Weerrapporten 11 april 20 uur: SST Vrij zonnig, in het zuiden soms ook wat bewolking en kans op een verspreide re- gen- of onweersbui. Maxima aan zee meest rond 21 graden, landinwaarts tussen 24 en 28 graden, Canarische Eilanden: Zonnige perioden maa' ook wolkenvel den en kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur vandaag uiteenlopend van 17 graden in de omgeving van Lyon tot plaatselijk 20 in de Languedoc, mor gen rond Lyon iets lagere maxima. Térri- peratuur in de Alpen op 2000 meter hoogte uiteenlopend van 0 graden in de Savoye tot iets erboven in de Al pes du Sud. Mallorca en Ibiza: Droog en «flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur iets onder de 20 gra- Italië: Af en toe zon, vandaag in het zuiden van Italië enkele buien, mogelijk met on weer. Temperatuur op 2000 meter hoogte in. Livigno Bormio en de Dolo mieten rond het vriespunt, morgen Iets hoger. Middagtemperatuur in de dalen rond 18 graden, in de Po-vlakte iets Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 19 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag bewolkt en op veel plaatsen re gen, mogelijk met onweer. Morgen in het westen geleidelijk wat opklaringen en droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Bewolkt en op veel plaatsen regen, mo gelijk met onweer. Morgen later op de dag in het westen geleidelijk droog. Mid dagtemperatuur rond 13 graden. Duitsland: In het oosten vandaag eerst nog wolken velden, later perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tussen de 12 en 14 graden. Temperatuur op 1000 meter in het Middelgebergte enkele graden bo- Genéve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madnd Malaga Mallorca Stockholm z Warschau li Wenen r, Zünch I: Casablanca t Johannesburg c Los Angeles I New Orleans z New Vork t Tel Aviv i De aarde wordt belaagd door een planeet, foto artis ed van der padt 1 p 2 U 3 Z 4 Z 5 6 7 L 8 9 1 i 2 3 5 6 7 9 10 11 JP-44 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. leidsman, nevel; 2. lofdicht, her kauwer; 3. muzieknoot, snijwerktuig, persoonlijk vnw.; 4. familie; 5. twee tal, snel; 6. op die manier, ten bedrage varl; 7. verdriet, tocht; 8. inhouds maat; 9. muzieknoot, takje, bijwoord; 10. vreemde munt, liefkozing; 11. klein kind, terrein. Verticaal: 1. opperwezen, muzieknoot', zeedier; 2. kunsttaal, tijdperk; 3. lidwoord, makker, getijde; 4. wijs; 5. hoofddek sel, springstof (afk.); 6. genotmiddel; 7. persoonlijk vnw., dichterbij, aarts bisschop; 8. rekenopgave, vis; 9. af slag bij golf, verstandig, deksel. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. sidderen; 2. Toulouse; 3, reinigen; 4. afkraken; 5. tabbaard; 6. eerzucht; 7. epileren; 8. geliefde. De woorden op de eerste en.derde verticale regel zijn: STRATEEG en DUIK BRIL. Het sleutelwoord luidt: TONGEKRUID. DE RECHTER Nlee: hoor VAAJ0AA6 SPREEK. iK. lEPEREEM VR.JJ ,WA(nJT iK BEN iN EEN GOEie BUi HEINZ BOES Mr. Jesse van Muylwijck JA SCHATJE,MORG>EN STAAT HET iN) DB KPA/óT.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12